صفحه 4 از 74 نخستنخست 123456789101112131454 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 731

موضوع: تاثیرات روانی پدیده مهاجرت بر نسل اول و دوم مهاجران و مسئله بى هويتى

پیش فرض پاسخ : تاثیرات روانی پدیده مهاجرت بر نسل اول و دوم مهاجران و مسئله بى هويتى

من به سیستم نظام آموزشی فرانسه اشراف دارم .
    در اواخر سال تحصیلی ، برای دانش آموزان سنین 17 سال یا کسانی که دیگه چیزی تا دیپلمشون نمونده و باید راه رو انتخاب کنند ، جلسه ای برگزار میشه .
    این جلسه با حضور والدین هست . والدینی که شاغل هستند . بچه ها به هر رشته ای که گرایش داشته باشند یا علاقه داشته باشند ، راجع بهش تحقیق میکنند
    و از اون صاحبین مشاغل راجع بهش راهنمایی می خوان . و کاملا راه براشون بازه که هر چیزی رو که دوست دارن انتخاب کنند .

به نظر من این یه جور سنت دیکتاتور مابانه هست که هنوز جامعه ی ما تا حدی درگیرش هست .
    موفق ترین افراد کسانی هستند که به کاری که میکنند علاقه دارن .
    ارسال:28dec2010/کارت ریفیوز:31may2011/فایل نامبر:28jun2011/انتظار مصاحبه:7dec2015
    ویکی کبک،اطلاعات جامع مهاجرت به استان کبک - بخش فرهنگی سفارت

Senior Member

پیش فرض پاسخ : تاثیرات روانی پدیده مهاجرت بر نسل اول و دوم مهاجران و مسئله بى هويتى

ببخشید پست من ربطی به نسل اول و دوم مهاجران نداره. ولی داشتم پست هاتونو می خوندم راجع به توصیه ها ی والدین و این چیزا فکر کردم باید اینو بنویسم. به هر حال یه بچه رو در نظر بگیرید که پدر و مادر و یا بزرگتر درست حسابی ای که بتونه راهنماییش کنه نداره. ناچاره خیلی چیزارو با آزمون خطا بفهمه و قطعا هم صدماتی می بینه. چون یه بزرگتر با تجربه ای که بهش اهمیت زیادی بده نیست که بهش بگه چی کنه و چی نکنه تا زودتر و راحت تر و با صدمه کمتر به چیزی که می خواد برسه. اصلا پیشرفت یک کشور و جامعه و خانواده هم همینه. اینه که هر چی بلدی و می دونی به نفر بعدی هدیه بدی تا اونم با هوشی که داره و عمری که داره چیزایی رو که تو بهش یاد دادی ارتقا بده و فرصت کنه بهترشون کنه و یا جدید تر از اونا رو پیدا کنه. استادای دانشگاه، معلما و اموزگارا هم دقیقا کارشون همینه و هر چیزی که می تونن باید یاد بدن تا هر فرد بتونه کارای مهم تر و مفید تری بکنه تو طول زندگیش. نه اینکه تلاش کنه تا یه جورایی راه هایی رو بره که قبلا تکرار شده. اینطوری توی دو یا سه نسل یه کشور پیشرفت می کنه. متاسفانه استادای دانشگاهها که هیچی، معلما هم که هیچی، حالا اگه یه پدر مادری بخواد به بچه اش کمک کنه تا بهتر زندگی کنه که عیبی نداره. قبول دارم بعضیا زیادی به بچه هاشون زور و اصرار می کنن. ولی قصدم این بود که به اون طرف قصه هم توجهی بکنید . موفق باشید.

ApplyAbroad Hero anihoo آواتار ها

خب من هم با یک سری حرفها خیلی موافقم... مثلا اینکه دانشگاه به غیر از اینکه توش درس میخونن روی یک عده ای (نه همه) تاثیر زیادی میگذاره و دیدشون رو به زندگی عوض میکنه.
    اینکه شاید باید در مورد بعضی از بچه ها ایجاد انگیره کرد برای درس خوندن.
    اینکه توی هر زمینه ای میشه رفت دانشگاه.
    اینکه فقط ایرانی ها نیستند که در مورد درس خوندن زور میگن... ژاپنی ها و چینی ها که بدترند ... بعضی از کشورهای اروپایی هم هستند.
    و یک مساله دیگه هم هست... بچه ها خیلی باهم فرق دارند... دقیقا هر بچه ای با بچه ی دیگه فرق داره و هیچ دو بچه ای مثل هم نیستند.... و نمیشه یه نسخه پیچید که باید اینجوری رفتار کرد و در مورد همه بکار برد... مطمئنا ما هر نظری که بدیم در مورد نزدیکانمونه که در موردشون تجربه داریم....
    من حتی به نظرم بهتره گاهی بچه ها برن دنبال کار و بعد چند سال اگه خواستن بیان دنبال درس خوندن که خوشبختانه در سیستم آموزشی کانادا این موضوع پیش بینی شده ... یعنی کسی که دیپلمش رو با واحدهایی میگیره که بعدش صاف وارد بازار کار میشه ولی بعد چند سال این امکان رو داره بیاد چند واحد توی دبیرستان بگذرونه و وارد دانشگاه بشه.
    اینکه چطوری نمیدونم ولی مهمترین چیز اینه که بچه ها بفهمن به چی علاقه دارن... گاهی پیدا کردن کار مورد علاقه به این راحتی ها نیست.... آدمیزاد باید همیشه این امکان رو داشته باشه که راهش رو عوض کنه..... مهاجرت خودش نوعی تعویض راهه... همه ما که از اول که نمیدونستیم قراره مهاجرت کنیم. گاهی میشه رشته تحصیلی رو تغییر داد... گاهی میشه کاری رو هرچند موفق به نظر دیگران ول کرد.....
    خلاصه اینکه هر کسی برای کاری به دنیا اومده و باید بره دنبال علاقه ش هرچند که سالها مسیر اشتباه رو رفته باشه.... و چه بهتر که ما بچه ها رو به طرف مسیرهای اشتباه ولی به ظاهر درست هدایت نکنیم.
    به هرکجا که روی آسمان به رنگ شیشه های عینکی ست که به چشم زده ای.

Landing :2014

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط anihoo نمایش پست ها

اینکه فقط ایرانی ها نیستند که در مورد درس خوندن زور میگن... ژاپنی ها و چینی ها که بدترند ...
    پدر و مادرهای ایرانی اتفاقا در این مورد معقولند. چینی ها از این نظر وحشتناک به بچه هاشون فشار میارن. درس شدید و اضافه کار و کلاس اجباری پیانو و غیره.

ApplyAbroad Guru marjanmohajer آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

و مسئله بعدى به رسميت شناخته‌ شدن‌ آزادي‌ روابط‌ بين‌ دو جنس‌ و تاثير آن‌ در بروز اختلافات‌ ميان دو نسل است.

براي‌ بسياري از مهاجران‌ كه‌ داراي‌ فرزنداني‌ نوجوان‌ هستند، آزادي‌ رابطه بین دو جنس در جامعه جديد مي‌ تواند منشاء بروز و یا شدت گرفتن اختلاف‌ بین والدین و فرزندان گردد. اين‌ پديده‌ هر چند در مورد دختران‌ و پسران‌ هر دو مسئله‌ ساز است‌، اما سختگیری و حساسیت در مورد دختران به دلیل باورهای مذهبی و سنتی بیشتر است. شدت‌ و نحوه این برخوردها در بین خانواده ها بستگى به‌ میزان دانش و درک والدین از مسایل اجتماعی، روانشناختی، مذهبى و فرهنگی داشته و متفاوت است. ما در حقيقت‌ با باورها و ارزشهايى كاملا متفاوت وارد جامعه اى مي‌شويم‌ كه براي‌ درک و قبول فرهنگ و باورهايشان و تعديل كردن و كنار آمدن با آن بايد از مراحل‌ گوناگونى عبور کنيم و این مسیری نیست که بتوان در مدت کوتاهی از آن گذشت. همین امر خود سر آغاز و ريشه‌ بسياري‌ از تنش‌ها و بحرانهاي‌ فردي‌ و جمعي‌ ما در مهاجرت است.برخوردهاي‌ تند و عجولانه‌ والدين‌ در تحميل و يا تفهيم فرهنگ‌ قومي‌ خويش‌ به‌ فرزندان‌ می تواند باعث بروز واکنشهای متفاوتی از جانب فرزندان گردد که به تعدادی از آنها در پست هاى بعدى اشاره می كنم.

رشته و دانشگاه

نوجوانان معمولا در اين شرايط سه واكنش مختلف را از خود نشان مى دهند:

مجبور می شود از ترس‌ و يا به خاطر علاقه‌ خويش‌ به‌ والدين‌، از موازین فرهنگی خویش پیروی نموده‌ و بهاي‌ آن كه‌ رنج‌ متفاوت‌ بودن‌ با سايرين‌ است‌ را بپردازد. چرا که متفاوت بودن معمولا باعث‌ مورد تمسخر قرار گرفتن‌ از طرف جمع همسالان مي‌ گردد.
    يا دست به فریب كاري و پنهان کاری می زند، یعنی در خارج‌ از خانه‌ موازین حاکم بر فرهنگ‌ جامعه را رعايت‌ می نماید، به عبارتي همرنگ‌ با جماعت‌ می شود و در داخل‌ به‌ خواست‌ والدين‌ رفتار می کند.
    و یا اینکه خانواده را ترک می گوید.

رشته و دانشگاه

دوستان نظر يا تجربه اى در مورد كنترل اين تنش و تعديل آن دارند؟

ApplyAbroad Veteran

نقل قول نوشته اصلی توسط marjanmohajer نمایش پست ها
    اون حالت اول خیلی بده. نمی دونم اینو گفتم یا نه. زمانی که دوم سوم راهنمایی بودم تو فامیلامون یه پسری بود که یک سال از من کوچک تر بود و با هم همبازی بودیم. معمولا هفته ای دو هفته ای یکبار همدیگه رو می دیدیم و رفت و آمد داشتیم. اما یکبار دو سه هفته از این خانواده بی خبر موندیم و از هرکسی هم که سوال می کردیم خبری ازشون نداشت تا بالاخره بعد از دوسال متوجه شدیم که به کانادا مهاجرت کرده اند. پس از گذشت پانزده سال از این واقعه این جوون به ایران برگشت و به دیدن من آمد. در همون برخورد اول متوجه شدم که پدر و مادرش اونو کاملا ایرانی بار آورده بودند. اونم ایرانی سالهای 67، 68 انسانی ساده، پاک و بی آلایش و البته به تعبیر امروزی ها پاستوریزه. جوونی که تا به سن بیست و دو سه سالگی ابدا رابطه ای با جنس مخالف نداشت. لب به الکل نزده بود و بوی سیگار هم بهش نخورده بود( البته اینا به نظر من نکات منفی نیست) اما پس از کمی صحبت متوجه شدم این جوون به خاطر این نوع تربیت نتونسته تو جامعه کانادایی چندان پیشرفتی داشته باشه و حالا آمده که خودشو تو ایران محک بزنه. برام مثل روز روشن بود که تو ایران هم دوام نمی آورد و همینطور هم شد بعد از چند ماهی دوباره برگشت به کانادا ولی اینجا هم جایی ندارد. در حقیقت این جوان نه کاناداییست و نه ایرانی. از اون سالها بارها ایران اومده ولی نتونسته بمونه خلاصه زندگیش نابود شد. من فکر می کنم این حالت از همه بدتره. نظر خودم اینه که باید اینقدر با بچه دوست بود که بتونی با دوستی و رفاقت از مرحله خطیر بلوغ این بچه رو به سلامت رد کنی. این لازمه اش اینست که خواه ناخواه علیرغم میل باطنی پا روی خیلی از باورها و عقایدت بذاری. من الان خودم این حرفا رو دارم میزنم اما پای عملش برسه چقدر بتونم عمل کنم نمیدونم. فکر کنم از بچگی فقط باید به بچه آگاهی داد. بعضی ها هم سعی می کنند بچه رو با اعتقادات مذهبی آشنا کنند.
    افتتاح پرونده: ژوئیه 2005 دمشق
    دریافت ویزا: مارس 2011 ورشو

نقل قول نوشته اصلی توسط marjanmohajer نمایش پست ها
    راستش نظر که چه عرض کنم. من دارم دو تا بچه بزرگ میکنم و با اینکه هنوز کوچیک هستند با توجه به جامعه ای که توش زندگی میکنیم مدام مساله پیش میاد و من همیشه فقط براشون توضیح میدم و با آرامش راهنماییشون میکنم و خودم هم شاخ در میارم وقتی میبینم چه راحت گوش میکنن...
    و اما تجربه:
    مورد ۱- خانواده ای با دو فرزند. اولی دختر که موقع رفتن به کانادا ۱۷ ساله بود. داخل ایران حسابی مشکل داشتند با دخترشون و مدام دعوا بود و نظرشون هم این بود که دخترشون زیادی ساده ست و نمیتونه عاقلانه رفتار کنه ولی چیزی که من میدیدم بیشتر از نگرانی تعصب بود. الان هم بعد دو سه سال باز مشکل دارند ولی در کانادا خیالشون راحت تره که حداقل مثل ایران نیست که معلوم نباشه چه بلایی سردخترشون میاد و خب تنشها از این بابت کم شده.
    مورد ۲- خانواده ای با دو فرزند دختر. ۱۳ ساله کانادا هستند و دختر اول الان دانشجو شده. طبق صحبتهای مادر خانواده فرزندش جوری بار اومده که با همه فرق داره و مثل مورد بالاست... مادر خیلی خوشحال و راضی بود ولی آینده نشون میده که چقدر درست فکر میکنه.... من که هر دفعه بهش فکر میکنم احساس افسردگی بهم دست میده.

راستش به نظر من باید اول بتونیم درست فکر کنیم ... درست فکر کردن یعنی بدون تعصب، رها از فشارهای افکار اطرافیان و جامعه.... حالا میخواد این جامعه ایران باشه یا کانادا...
    وقتی تونستیم این طوری فکر کنیم مطمئنا تصمیم درست هم خواهیم گرفت...
    و این درست فکر کردن رو هم به بچه هامون آموزش بدیم.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)