صفحه 3 از 16 نخستنخست 12345678910111213 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 158

موضوع: یادگیری زبان های برنامه نویسی C و C++

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    MscEng Software - UK

پیش فرض پاسخ : یادگیری زبان های برنامه نویسی C و C++

همچنن دقت های محاسباتی توی این سیستمها انقد زیاده که قابل مقایسه با C نیست
    جالب بود!!!
    Hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies

ApplyAbroad Senior Veteran
    ariaie آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    CS @ UGA

نقل قول نوشته اصلی توسط hassangholi نمایش پست ها
    پس بذار اینطوری روشنت کنم:
    اگر جایی که میخوای کار کنی جای بین المللی هست و دخل و خرجش رو بابت خرید نرم افزار حساب میکنه خیلی نمیتونی رو maple و Mathlab حساب کنی ، چون اینا گرونن و شرکتهای کوچک تا متوسط بین المللی پولی بابت این نرم افزارها پرداخت نمیکنن. ولی اگه ایرونه که با خیال تخت بچسب به متلب.
    راه دوم هم سی و سی پلاس پلاس هست : دلیلی که میگم با این زبانها کارت سخت میشه پیچدگی خاص این دو زبانه مخصوصاً تو کار برای اشاره گرها مهندسها کچل شدن و اشکها براش ریخته شده!!! شما که جای خود داری
    راه سوم : اگر نتیجه برات مهمه و ابزار یه بهانه س برات برو VB 6.0 یادبگیر کمی هم excel و access که تو کار ذخیره داده ها بتونی از پسش بربیایی و کلاً با وی بی 6 زندگی کن چراکه زندگی رو برای خیلی ها راحت کرده پس چرا شما نه؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط nima_as نمایش پست ها
    جدی VB6 راحته؟ واسه کارای محاسباتی سنگین جواب میده؟
    جسارتن یه پیشنهادی بدم خدمتتون این هست که VB6.0 رو بیخیال شید همون Visual Basic.Net رو کار کنید. vb6 خیلی قدیمی شده دیگه و حتی ممکنه برای پیدا کردن visual studio قدیمی هم به مشکل بخورین. vb.net هم همون استراکچر ساده رو داره تقریبا در عین حال که امکان استفاده از ساختارها و امکانات پیشرقته امروزی رو هم در اختیارتون قرار میده
    به دلیل مشغله زیاد از پاسخ به پیامهای خصوصیِ غیرخصوصی اکیدا معذورم....
    ضمن پوزش تاخیر تاپیک Verbal@Advantage کامل شد.
    پروژه آپلود پادکستهای
    انگلیش پاد شروع شد. به همگان توصیه میشود گوش کنند.
    امضا کنید اینجا رو لطفا

ariaie آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    CS @ UGA

نقل قول نوشته اصلی توسط hassangholi نمایش پست ها
    جالب بود!!!
    البته این نکته رو اضافه کنم دقت بالا در C قابل پیاده سازی هست منتها خوب توی .net مثلا یه نوع داده به اسم Decimal اضافه کردن که فوق العاده دقتش بالاست و بیسش روی floating point نیستش که این خودش خیلی دقت رو بالا میبره. و استفاده از این نوع داده ها بسیار راحتتر هست از درگیری برای پیدا کردن یا پیاده سازی ساختارهای با دقت بالا.
    پروژه آپلود پادکستهای
    امضا کنید اینجا رو لطفا

با سلام خدمت همگی. اول از همه می خواستم از دوستی که این تاپیک رو باز کرده تشکر کنم که باعث شد من یه سوالی که اخیرن برام پیش اومده رو بتونم مطرح کنم. خدا ایشا... پیرت کنه!!
    من یه مدتیه که دارم با C برای کارهای با محاسبات سنگین(scientific computing) کار می کنم و برنامه های نسبتا طولانی ای هم نوشتم (حدود 5000 خط) ولی مشکلم اینه که با object oriented programming آشنایی ندارم و برنامه هام رو procedural مینویسم و از من بپذیرید که debug کردن برنامه های procedural در این اندازه بعضی وقتها واقعا گریه آدمو در میاره یعنی اینجوری:
    حالا مشکل من اینه که چون تا حالا oop کار نکردم یادگیریش برام یه کم سخت شده و اکثر کتاب هایی هم که میبینم فقط syntax برنامه نویسی oop رو یاد میدن (مثلا کلاس در c++ با چه دستوری تعریف می شود و ...)
    و در مورد خود ساختارهای object ها و نحوه تفکر برای پیاده سازی یک الگوریتم در قالب یک برنامه object oriented و استفاده از قابلیت های oop توضیحی نمی دهند....
    و از اون طرف کتابهایی که در مورد آموزش OOP وجود دارند معمولا از زبان هایی غیر از c++ (معمولا java) استفاده می کنند.
    می خواستم در این مورد از دوستان مطلع کمک بگیرم که کتاب یا مرجعی برای آموزش پایه ای نحوه تفکر و پیاده سازی یک برنامه با ساختار object oriented (البته با تاکید بر c++) به من معرفی کنند.
    امیدوارم که تونسته باشم منظورمو به طور واضح برسونم.
    با تشکر از همه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    MscEng Software - UK

سوال جالبی بود از طرف کسی که نرم افزار نخونده و به شی گرا فکر میکنه.

قبل از اینکه شما رو به صفحات قطور یا سریالهای طولانی آموزشی ارجاع بدم ، چند نکته رو میخوام گوشزد کنم.
    تفکر شی گرایی بیش از اینکه ربطی به زبان برنامه نویسی داشته ، ربط به مفهمو کلی و فلسفه وجودی اون داره. شما باید سعی کنید چیزی رو که میخواین پیاده کنید رو بصورت شی گرا ببینید در کنارش مهندسی بکنید شی رو و بعد پیاده کنید و برای اینکار فقط نیاز به سه چیز هست : دانش شی گرایی ، قلم و کاغذ!
    مفهموم شی گرایی و طراحی نرم افزار براساس شی گرایی چیزی نیست که یک شبه شما بتونید اون رو یاد بگیرید البته تو کارهای کوچیک شما خیلی راحتتر میتونید جلو برید و سریع به نتیجه برسید ولی اگر واقعاً میخواین چیزی که به معنای واقعی شی گرا مطرح میشه رو یاد بگیرید و برنامه هاتون کامل براساس اون مفهوم بره جلو حداقل 2سال باید به این صورت کد زده باشید تا بتونید یک درخواست بزرگ رو به اجزا atomic تبدیل کنید.
    تو پروژه های خیلی بزرگ این تمرین شی گرایی زمان بیشتری رو میطلبه شاید 5 سال و البته در کنار شی گرایی شما باید design patternها رو هم یاد بگیرید در حال حاضر 23 الگوی طراحی برای مهندسی نرم افزار پیشنهاد شده که همه روزه داره سرتاسر دنیا ازش استفاده میشه و باهاش نرم افزار مینویسن.
    اما یکی مهمترین نکات مهندسی نرم افزار که همیشه باید مد نظر داشته باشید separation of concerns هست یعنی دسته بندی نیازها / نیازها تو دنیای کامپیوتر عموماً به سه دسته : نمایش ، کنترل ، مدل تقسیم میشه.
    نمایش : رابط کاربری و تمامی functionهای مربطو به رابط کاربری باید در یک پکیج باشند
    مدل : مغز فعالیتهای شما معمولاً توی مدل جا میگیره ، مدل همون جایی هست که توابع محسباتی باید باشند
    کنترل : میشه گفت به عنوان ستون فقرات برنامه عمل میکنه جایی درخواست های رابط کاربری رو به مدل وصل میکنه و بالعکس

این فلسفه بالا به انواع مختلف تو الگوهای طراحی پیاده شده از جمله MVC / MVP /MVVM
    شما هرچی بیشتر بتونی به شی و کوچک کردن یک شی بزرگ به اجزا خیلی کوچیک جدایی ناپذیر(atom) فکر کنی در این راه موفق تری
    کتاب مبتدی برای شروع طراحی شی گرا به نظرم این کتاب بد نیست
    http://www.amazon.com/Head-First-Obj...1427601&sr=1-1
    نوشتارش ساده و pratctical هست منتها زبانی که استفاده میکنه جاوا هست
    برای سی پلاس پلاس : کتاب دیتل ها یه مثال کامل از پیاده سازی یک دستگاه atm بصورت شی داره که البته خوندن و پیشرفتن با کتاب فکر کنم چندماهی وقتتون رو بگیره ولی اگر واقعاً ایده ایی از شی ندارین ولی دوست دارین که ایده بگیرین تنها راه تمرینه و اون کتاب تمرین خوبیه برای تمرین.
    http://www.amazon.com/C-Programmers-...1428512&sr=1-2
    این کتاب هم بد نیست ولی فرض بر اینه که شما سی پلاس پلاس بلد هستید و با مفاهیم پایه آشنایی دارین(ولی بعید میدونم نسخه الکترونیکی داشته باشه!)
    http://www.amazon.com/Effective-Obje.../dp/0130867691
    برای الگو طراحی این کتاب
    http://www.amazon.com/Design-Pattern...1428644&sr=1-2
    Hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies

ApplyAbroad Champion
    m0h3n آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Computer Science, University of Bonn

دوستانی که برنامه نویسی ++C کار می کنند، این سایت بسیار خوب هست برای اصول اولیه.

When one helps another, Both gain in strength
    جهان هر کس به وسعت جهان فکر اوست !

ApplyAbroad Veteran
    nima_as آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    M.Sc-UT

نقل قول نوشته اصلی توسط ariaie نمایش پست ها
    سلام و درود
    دوست گرامی برای هر دانشجو یا هر شخصی در دنیای امروز دانستن یک زبان برنامه نویسی بسیار مفید هست.یک سری پیشنهادات میکنم خدمتتون در همین زمینه:
    در پاسخ سوال اولتون بله کاملا میشه خودآموز برنامه نویسی یاد گرفت. من خودم هرچی بلدم رو خودآموز یاد گرفتم!(واحدهای برنامه نویسی توی دانشگاه هم مفت نمی ارزید!)
    در پاسخ دوم ببینید به نظر بنده پس حدود 12-13 سال آشنایی با زبانهای برنامه نویسی و 3-4 سالی هم تدریس برخی زبانها(java,C,C#,vb,...) تا حد زیادی بستگی داره به اینکه شما بخواید برای چه هدفی برنامه نویسی یاد بگیرید. منتها اکیدن تاکید میکنم چیزی که مهمتر از برنامه نویسی هست این هست که شما یاد بگیرید تو قالب زبان برنامه نویسی فکر کنید و همچنین الگوریتم بسازید. در روزگار قعلی دو نوع برنامه نویسی رایج هست برنامه نویسی structural و object oriented که تفاوتهای مفهومی دارند و شما در اولین مرحله باید یاد بگیرید اینها چه اختلافی دارند و کدام برای چه مسایلی مورد استفاده قرار میگیره.بعد از اینکه این قالب ها رو یاد گرفتید و یاد گرفتید الگوریتمیک فکر کنید آموزش هر زبان برنامه نویسیی آسانتر میشه و البته برنامه هایی که مینویسید مفیدتر خواهند بود و صحیحتر. برای یاد گرفتن هر زبانی کتابهایی مختلفی وجود داره که میگم خدمتتون.
    برای سوال سومتون میتونه از 1 روز تا 1 عمر طول بکشه بسته به اینکه چقدر میخواید یاد بگیرید برای چی میخواید یاد بگیرید چقدر حاضرید ذهنتون رو برای این قالب ها برنامه ریزی کنید و .... منتها در حد حل معادلات ساده زمان خاصی نمیبره!

برای آموزش زبانهای برنامه نویسی اکیدا توصیه میکنم از کتب فارسی یا ویدیو های آموزشی استفاده نکنید!کتب فارسی چون عموما سرشار از غلط هستند و همچنین زبان های برنامه نویسی امرزوه داتشون انگلیسی هست!همچنین کتب فارسی به خصوص کتب جناب جعفرنژاد فوق العاده با بی مسئولیتی نوشته میشن متاسقانه اکثرشون! و ویدیو های آموزشی هدفشون بر این هست که در کوتاه مدت شما رو راه بندازن!و این کار رو میکنن!منتها نکته ای که در زبانهای برنامه نویسی هست این هست که در هر زبان ساختارهایی هست که اگر زمان بیشتری بزارید و با خوندن کتابهای کامل یادشون بگیرید خیلییییی کارتون رو راحتتر میکنن. منتها اگر اصرار به استفاده از ویدیو های آموزشی دارید شرکت AppDev رو توصیه میکنم و برای برنامه نویسی های .net شرکت Learn visual Studio خوب هست. برای درک برنامه مفاهیمی که گقتم خدمتتون کتابهایی هست به اسم thinking in c++و thinking in java و thinking in pattenrs که خوندنشون رو توصیه میکنم به هر کسی که میخواد اساسی برنامه نویسی یاد بگیره.اگر کتابی میخواید که سریع راهتون یندازه C: How to program Daitel &Daitel رو توصیه میکنم منتها برای رفرنس اساسی و کامل C the Programming Language رو توصیه میکنم رفرنس خوبی هست.

یه پیشنهاد کلی هم دارم خدمت تمام دوستان امروزه با این نسل های جدید برنامه نویسی به نظر من جالب نیست دیگه الان برید C یاد بگیرید اگر استفاده خاصی ندارید!من C# یا Visual Basic.Net رو توصیه میکنم که خیلی کمپوننتهای آماده براشون موجوده برای کارهای محاسباتی و ..... همچنن دقت های محاسباتی توی این سیستمها انقد زیاده که قابل مقایسه با C نیست و از اون مهمتر نتیجه خروجی برنامه برای شما یه واسط کاربری خوب هست نه یک محیط command prompt که کاربر رو آزار بده (البته در صورتی که اینترفیس های ویندوز رو توی C استفاده نکرده باشید) + یاد گیری این محیط ها هم به نسیت آسونتر هست.
    برای یادگیری برنامه نویسی در محیطهایی که گقتم خدمتتون کتابهای انتشارات Wrox رو پیشنهاد میکنم که در 2-3 سطح تهیه میشن که اولش beginning X هست بعد میشه Professional X

امیدوارم کمکی کرده باشم. پیروز باشید
    به نظرتون واسه کارای محاسباتی سنگین چه زبانی بهتره؟
    ++C یا ++Visual C یا Visual Basic یا #F یا Java

ariaie آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    CS @ UGA

نقل قول نوشته اصلی توسط booalisina نمایش پست ها
    با سلام خدمت همگی. اول از همه می خواستم از دوستی که این تاپیک رو باز کرده تشکر کنم که باعث شد من یه سوالی که اخیرن برام پیش اومده رو بتونم مطرح کنم. خدا ایشا... پیرت کنه!!
    من یه مدتیه که دارم با C برای کارهای با محاسبات سنگین(scientific computing) کار می کنم و برنامه های نسبتا طولانی ای هم نوشتم (حدود 5000 خط) ولی مشکلم اینه که با object oriented programming آشنایی ندارم و برنامه هام رو procedural مینویسم و از من بپذیرید که debug کردن برنامه های procedural در این اندازه بعضی وقتها واقعا گریه آدمو در میاره یعنی اینجوری:
    حالا مشکل من اینه که چون تا حالا oop کار نکردم یادگیریش برام یه کم سخت شده و اکثر کتاب هایی هم که میبینم فقط syntax برنامه نویسی oop رو یاد میدن (مثلا کلاس در c++ با چه دستوری تعریف می شود و ...)
    و در مورد خود ساختارهای object ها و نحوه تفکر برای پیاده سازی یک الگوریتم در قالب یک برنامه object oriented و استفاده از قابلیت های oop توضیحی نمی دهند....
    و از اون طرف کتابهایی که در مورد آموزش OOP وجود دارند معمولا از زبان هایی غیر از c++ (معمولا java) استفاده می کنند.
    می خواستم در این مورد از دوستان مطلع کمک بگیرم که کتاب یا مرجعی برای آموزش پایه ای نحوه تفکر و پیاده سازی یک برنامه با ساختار object oriented (البته با تاکید بر c++) به من معرفی کنند.
    امیدوارم که تونسته باشم منظورمو به طور واضح برسونم.
    با تشکر از همه
    درود

کتاب thinking in c++ یا thinking in java یا thinking in patterns رو پیشنهاد میکنم منتها دنبال oop توی C نباشید(اگر برداشتم از صحبتتون درست باشه البته!) و اگر تارگتتون محاسبات پیچیده هست پیشنهاد میکنم برنامه نویسی همروند رو هم بررسی بفرمایید زندگانی براتون خیلی زیباتر خواهد شد. البته یه سری نکته داره منتها یاد بگیرید باشون کار کنید حله!+ میتونید از زبانهایی که امکان threading رو داشته باشند (در C هست منتها خیلی سختهههههه) استفاده کنید که باز میتونه انتحاب خوبی باشه برای زیباتر کردن زندگانیتون.

پیروز باشید
    پروژه آپلود پادکستهای
    امضا کنید اینجا رو لطفا

ariaie آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    CS @ UGA

نقل قول نوشته اصلی توسط nima_as نمایش پست ها
    به نظرتون واسه کارای محاسباتی سنگین چه زبانی بهتره؟
    ++C یا ++Visual C یا Visual Basic یا #F یا Java
    درود
    متاسفانه F# رو نمیشناسم در حدی که اضحار نظری دربارش کنم منتها runtime در c++ سریعتر از دیگران هست. منتها به ایده ی بنده در دنیای امروزی میشه خیلی از محاسبات رو بسیار ساده تر کرد و از پیچیدگیشون کم کرد از جمله روشهاش Devide and conquer هست که میتونید معادله رو به زیر معادلاتی تقسیم و حل کنید بعد ترکیبشون کنید. روش دیگه برنامه نویسی همروند هست که میتونید همزمان بیشترین resource های سیستم استفاده کنید.
    جمع یندی: ترجیه میدم هندل کردن محاسبات پیچیده بیشتر توسط برنامه نویس انجام شه تا زبان منتها اگر دقت خیلی بالا بخاین با ساختار decimal که تو یه پست دیگه گفته بودم سرعتتون یه مقدار پایین میاد. به نظرم بستگی داره با کدوم راحتتر هستید و ابزارهای مورد نیازتون تو کدوم آماده هست.
    پیروز باشید
    پروژه آپلود پادکستهای
    امضا کنید اینجا رو لطفا

ApplyAbroad Veteran
    nima_as آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    M.Sc-UT

نقل قول نوشته اصلی توسط ariaie نمایش پست ها
    درود
    متاسفانه F# رو نمیشناسم در حدی که اضحار نظری دربارش کنم منتها runtime در c++ سریعتر از دیگران هست. منتها به ایده ی بنده در دنیای امروزی میشه خیلی از محاسبات رو بسیار ساده تر کرد و از پیچیدگیشون کم کرد از جمله روشهاش Devide and conquer هست که میتونید معادله رو به زیر معادلاتی تقسیم و حل کنید بعد ترکیبشون کنید. روش دیگه برنامه نویسی همروند هست که میتونید همزمان بیشترین resource های سیستم استفاده کنید.
    جمع یندی: ترجیه میدم هندل کردن محاسبات پیچیده بیشتر توسط برنامه نویس انجام شه تا زبان منتها اگر دقت خیلی بالا بخاین با ساختار decimal که تو یه پست دیگه گفته بودم سرعتتون یه مقدار پایین میاد. به نظرم بستگی داره با کدوم راحتتر هستید و ابزارهای مورد نیازتون تو کدوم آماده هست.
    پیروز باشید
    اگه بخوام یه مثال بزنم کار با ماتریس های در ابعاد بسیار بزرگ.حالا کدوم رو ترجیح میدید؟ به جز متلب که البته متلب نرم افزاره و زبان نیست به نظر من

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)