صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 65

موضوع: تجربیات روزهای اول پس از ورود به سوئد و مشکلات آن

Member niloofar.r آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    statistics

پیش فرض پاسخ : تجربیات روزهای اول پس از ورود به سوئد و مشکلات آن

tornadoی عزیز خیلی خیلی ممنون از اطلاعات دهی خیلی خوبتون. واقعا اطلاعات شما و کمکهاتون راهگشاست. خیلی ممنونم.
    من که 2 هفته دیگه میام اونجا تا با مشکلات خیلی خیلی زیاد اونجا دست و پنجه نرم کنم

نقل قول نوشته اصلی توسط tornado نمایش پست ها
    فکر کنم یک یا حداکثر دو هفته ای بیادغ دقیقا یادم نیست.
    در استکهلم باید به skavarket بروید. و آدرس خودتون رو اعلام کنید.
    دقیقا امکانات دهی دانشگاه استکهلم افتضاح است؛ وبرای من که کسی هم نبود حتی این چیز ها رو هم بگه کار خیلی خیلی سخت بود.
    به بچه های استکهلم شدیدا توصیه می کنم با بچه های kth در تماس باشند؛ چون دانشگاه kth اطلاعات رو کامل در اختیار دانشجویانش قرار می ده.
    البته این کار برای من سخت نبود چون من در Kista درس می خونم و بسیاری از همکلاسی های من دانشجویان kth هستند ولی اگه در main campus استکهلم درس می خوانید سعی کنید که حداقل با یکی از دانشجویان kth در تماس باشید تا اطلاعات رو از آنها بپرسید.
    در ضمن می توانید در فیس بوک kth هم عضو شوید تا از آنجا هم یکسری اطلاعات بگیرید.
    خداوندا تو میدانی که انسان بودن و ماندن در این دنیا چه دشوار است
    چه رنجی میکشد آنکس که
    انسان است و از احساس سرشار است

Junior Member

اینم تجربه من از فرودگاه ارلاندا که شاید مفید باشه :
    روز ۱۹ اگوست امسال با پرواز ایران ایر تو فرودگاه ارلاندا فرود امدیم و بعد از انجام امور گذرنامه و چک ویزا وارد بخش تحویل بار شدیم که لازم به ذکر بود خیلی طول کشید تا همه بارها روی نقاله بیاد و شاید این بخاطر زیاد بودن بارهای ایرانیان عزیز هست من که نیم ساعت معطل شدم .
    بعد از اون تمام بارهامو که شامل یه چمدان ۳۰ کیلویی و ۲ تا ساک دستی و یک کوله بود روی چرخ گذاشتم و جهت پرسیدن راه خروج و گرفتن بلیط اتوبوس به یکی از باجه های اطلاعات رفتم . این پروسه شاید ۳۰ ثانیه هم طول نکشید ولی وقتی خواستم برگردم و چرخ دستیمو بردارم دیدم عوض شده است چرخ دستی من پر بود ولی این یکی کلا یه ساک کوچک و یه پتو توش بود .
    ما خلاصه کلی زرد کردیم و عرق ریزان از این ور به اون ور میدویدیم ولی هیچی که هیچی .
    با توجه به پوستر هایی که تو فرودگاه زده بودند و مدام از مردم میخواستند که مواظب اموالشون در برابر دزدان باشن من اموال خودمو از دست رفته میدیدم و دنبال یه راه برگشت به منزل . تو همین افکار و حس نا امیدی بودم که یکی از هموطنان عزیز و محترمم به سمتم اومد و با حس طلبکارانه ای ادعا کرد که من چرخ دستی اونو اشتباه برداشتم . هیچی ما هم خوشحال شدیم که شاید اتفاق سهوی بوده ولی قضیه از این قرار بوده که پلیس گمرک سوید بعد از مطابقت ته بلیط با شماره روی چمدان این اقا متوجه نا هم خوانی ایندو شده بود و بعد از گرفتن پولها و پاسپورت اون خواسته صاحب این اموال را پیدا کنه و اون هم به سمت من اومد و گفت که اموال اشتباه شده و جهت اینه پلیس شک نکنه باید بگیم که ما با هم دوست هستیم .
    ما هم از همه جا بیخبر و از طرفی خوشحال اینکارو کردیم . نتیجه این امر هم این شد که پلیس با توجه به دروغیکه این هم وطن در بدو ورود گفته بو که تنها هست دیگه کاملا شک کرده و کلا با تمام قوا به جستجوی اموال ما پرداخت . دوست محترم ایرانیم که کلا یه سا و یه پتو داشت ولی من که تمام اموالمو به زور تو ۴ تا ساک جا دادم حدودا ۱۵ دقیقه طول کشید تا اونا رو برگردونم تا در ساکا بسته شه !
    تو تمام طول تفتیش اخلاق محترمانه و لبخند از صورت اونا محو نمیشد و البته دیگه سوراخی نموند که نگشته باشند .
    به هر حال من نفهمیدم این ایرانی اینکارو از روی قصد انجام داده بود یا نه فقط یاد اور میشم که کاملا حجم بارهای ما متفاوت بود . نمیخوام اصلا نتیجه گیری منفی و مثبت کنم ولی کم کم به یه سری از مسایل اعتقاد پیدا میکنم .
    دوستان مواظب باشید . ممنون

Senior Member moeinian آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی انرژی دانشگاه Chalmers

سلام

دوست دارم راجع به لحظه ورود به فرودگاه تا مقصد(هر شهری که باشه) یه اطلاع مختصر بدم تا برای آیندگان قابل استفاده باشه

1- در بدو ورود شما به فرودگاه شما با 2 تا سگ مواجه میشید(پس یادتون باشه هوس نکنید چیزی بردارید!) (البته اونطور که من شنیدم برای پروازهای قطر و ترکیش این سگ ها نبودن)

2-پس از عبور از چند راهرو و دالان به یه جا می رسید که پاسپورت و ویزای شما رو چک می کنن. این قسمت فکر می کنم 6 باجه داشت که 2 تاش مربوط به مسافران داخل اتحادیه اروپا بود و 4 تاش مربوط به بین المللی ها
    (البته با توجه به تعداد مسافران فرق می کنه)

3- در این باجه ها از شما می خوان که پاستون رو نشون بدید و معمولا از همه می پرسن که برای چی اومدید سوئد و شما میگید برای تحصیل و می پرسه کدوم دانشگاه و شما جواب می دید. از یکی از دوستان نامه پذیرش هم خواسته بودن از من نخواستن

4-بعد از این قسمت که حدود 20 دقیقه طول میکشه (بستگی به تراکم) شما چند تا راهروی دیگه هم رد می کنید و این قدر زیاده که یه لحظه فکر می کنید تونل وحشته ولی بعد وارد سالن ساک ها میشید. هول نکنید. اول از اون کنار منارا یه باربر بردارید بعد برید طرف ساک ها. ساک ها چندین نوبت عبور داده میشن پس نگران نباشید.

5-ساک رو که برداشتید وارد سالن اصلی میشید. سمت راست خودتون قسمت اطلاعات فرودگاه رو می بینید. سمت چپ یه بوفه. برای سوال از قسمت اطلاعات باید شماره بگیرید که بگردید پیدا می کنید.

6-از بوفه می تونید مایحتاج خودتون از قبیل سیم کارت رو بخرید. 100 کرون سیم کارت که همون tele2 comviq رو بخرید و برای خریدن شارژ 2 تا انتخاب دارید . یا باید داخلی بخرید که اسمش هست ;komplis و 75 کرونه(البته الان) و برای تماس های داخلی تو سوئد خوبه و نوع دیگرش amigos هست که 100 کرونه و برای تماس های بین المللی و داخلی هردوتاش خوبه. مطمئنا چون می خواید هفته اول با خونه تماس بگیرید حتما نوع دوم رو بگیرید چون نوع اول تماس بین المللیش خیلی گرونه. من خودم نمی دونستم فدا شدم!

7-خب حالا کمی استراحت کنید و اگر نماز می خواید بخونید و می دونید تا به شهر مقصد برسید قضا میشه همون جا گوشه کناری به جا بیارید. اینجا کشور آزادیه. همه به همه احترام میزارن. نگران نباشید!

8-خب حالا 3 تا انتخاب برای رفتن به شهر مورد نظرتون دارید.

8-1:رفتن با قطار مستقیم از فرودگاه: برای این کار باید تو همون سالن اصلی که هستید(سمت راست اطلاعات و سمت چپ بوفه.) مستقیم برید جلو تا وارد یه محوطه دیگه بشید که با پله برقی میره طبقه دوم. اسم اینجا هست skycity .کمی که جلو برید باجه قطار رو می بینید. برای گرفتن بلیط درخواست بدید و چون کردیت ندارید به شما یه فیش میده تا ببرید تو یه سوپر مارکت که همون بغله پرداخت کنید. همون جا بلیط رو بهتون میده.بعد وارد ایستگاه قطار بشید( یه طبقه میره پائین) اونجا ببینید ساعت حرکت قطارتون کی هست. اگر نزدیکه(مثلا یه ربع) بگردید تو تابلوها اسم شهرتون رو پیدا کنید و با توجه به واگن قطارتون در محل مربوطه بایستید. فقط حواستون باشه آماده باشید تارسید بپرید بالا وگرنه میره.

8-2و3:رفتن با اتوبوس به صورت مستقیم و غیر مستقیم از فرودگاه: همانطور که مستحضرید فرودگاه آرلاندا 40 کیلومتر از استکهلم فاصله داره و هر کجا بخواید برید باید برید اونجا و از اونجا برید. برای این کار شما به قسمت اطلاعات فرودگاه مراجعه می کنید و میگید می خواید برید فلان جا. 2 تا انتخاب دارید. یا از همین جا بلیط آرلاندا به استکهلم و استکهلم به شهر مقصد رو بخرید. که در این صورت از همون فرودگاه سوار اتوبوس میشید و اتوبوس شما رو به استکهلم میبره و اونجا تعویض بار انجام میده و سوار یه اوتوبوس دیگه میشید و میرید شهر مقصدتون. از انتخاب بدی نیست فقط مشکل اینه که شاید تا 2 ساعت بعدش همچین اتوبوسی که شمارو تا مقصد ببره نباشه.یا اینکه بلیط رو جدا جدا می خرید. در این حالت سریعا می تونید بلیط آرلاندا به استکهلم رو بخرید و سوار شید برید استکهلم و از اونجا بلیط شهر مقصد رو بخرید و یا اینکه بلیط شهر مقصد رو می تونید از همین اطلاعات فرودگاه هم بخرید. فقط حساب کنید ببینید کی می رسید بعد بخرید تا بلیط رو از دست ندید. خوبیش اینه که دیگه لازم نیست تو استکهلم دنبال بلیط شهرتون بگردید. این انتخاب از نظر زمانی بهتره. ولی خب باید برید استکهلم و اونجا دنبال بلیط باشید.

9-به شهر مقصد که رسیدید احتمالا ایستگاه مرکزی شهر هستید. اگر کسی رو میشناسید تو شهر که بگید باید دنبالتون. وگرنه اگر بار هم زیاد باشه فرک کنم بد نباشه تاکسی بگیرید.

انشا الله سفر خوبی داشته باشید
    از میان کسانی که برای دعای باران به بیابان می روند تنها کسانی ایمان دارند که با خود چتر همراه دارند.

*هیچ کجای دنیا وطنم ایران نمیشه.

دوستان ممنون از اطلاعات خوبتون.
    2 تا سوال هم من داشتم:
    1- دلار بیاریم یا یورو؟ کدوم را بهتر میخرن؟ قیمت های روز دلار و یورو تو سوئد را از کجا میشه فهمید؟
    2- از فرودگاه استکهلم چجوری میشه رفت شهر östersund اون هم ترجیحا با قطار.

Senior Member moeinian آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی انرژی دانشگاه Chalmers

نقل قول نوشته اصلی توسط salamsweden نمایش پست ها
    دوستان ممنون از اطلاعات خوبتون.
    2 تا سوال هم من داشتم:
    1- دلار بیاریم یا یورو؟ کدوم را بهتر میخرن؟ قیمت های روز دلار و یورو تو سوئد را از کجا میشه فهمید؟
    2- از فرودگاه استکهلم چجوری میشه رفت شهر östersund اون هم ترجیحا با قطار.
    سلام

1-از اینجا : www.forex.se

2-تو پست قبلی که دقیق توضیح دادم! دیگه دقیق تر از این؟!!!!
    از میان کسانی که برای دعای باران به بیابان می روند تنها کسانی ایمان دارند که با خود چتر همراه دارند.

*هیچ کجای دنیا وطنم ایران نمیشه.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Embedded and Intelligent Systems Halmstad University

سلام به همه خیلی وقته کسی اینجا چیزی ننوشته امیدوارم یکی جواب منو بده تو یکی از پست ها نوشته بودن که به رشته های 60 کردیت
    Person Number نمی دن. یعنی چی؟ پس ما باید چیکار کنیم؟ من هر 4 تا رشته ام رو یک ساله انتخاب کردم هم به خاطر هزینه اش هم به خاطر اینکه MBA همه جا یک سالست! اونوقت اگه ندن این شماره رو چی میشه؟ اصلا شاید یکی نتونه درسش رو تو یک سال تموم کنه

ApplyAbroad Veteran
    tornado آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shelerance_f نمایش پست ها
    سلام به همه خیلی وقته کسی اینجا چیزی ننوشته امیدوارم یکی جواب منو بده تو یکی از پست ها نوشته بودن که به رشته های 60 کردیت
    Person Number نمی دن. یعنی چی؟ پس ما باید چیکار کنیم؟ من هر 4 تا رشته ام رو یک ساله انتخاب کردم هم به خاطر هزینه اش هم به خاطر اینکه MBA همه جا یک سالست! اونوقت اگه ندن این شماره رو چی میشه؟ اصلا شاید یکی نتونه درسش رو تو یک سال تموم کنه
    بلی پرشون نامبر نمی دهند به فوق یکساله ها؛
    اگه تموم نکنید مشکلی نیست؛ ویزاتون رو تمدید می کنند ولی باز هم بهتون پرشون نامبر نمی دهند.
    اطلاعات من بر مبنای تجربیات و شنیده های من است که ممکن است در برخی مواقع هم نادرست باشد یا به روز نباشد!

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Embedded and Intelligent Systems Halmstad University

نقل قول نوشته اصلی توسط tornado نمایش پست ها
    بلی پرشون نامبر نمی دهند به فوق یکساله ها؛
    اگه تموم نکنید مشکلی نیست؛ ویزاتون رو تمدید می کنند ولی باز هم بهتون پرشون نامبر نمی دهند.
    ممنون از جوابتون حالا معايبش جي هست؟!

Member mfrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MSc. Ecotechnology & Sustainable Development - MidSweden University

برای پرواز قطر هم از سگ استفاده شده (تجربه شخصی)
    نقل قول نوشته اصلی توسط moeinian نمایش پست ها
    سلام

دوست دارم راجع به لحظه ورود به فرودگاه تا مقصد(هر شهری که باشه) یه اطلاع مختصر بدم تا برای آیندگان قابل استفاده باشه

1- در بدو ورود شما به فرودگاه شما با 2 تا سگ مواجه میشید(پس یادتون باشه هوس نکنید چیزی بردارید!) (البته اونطور که من شنیدم برای پروازهای قطر و ترکیش این سگ ها نبودن)

2-پس از عبور از چند راهرو و دالان به یه جا می رسید که پاسپورت و ویزای شما رو چک می کنن. این قسمت فکر می کنم 6 باجه داشت که 2 تاش مربوط به مسافران داخل اتحادیه اروپا بود و 4 تاش مربوط به بین المللی ها
    (البته با توجه به تعداد مسافران فرق می کنه)

3- در این باجه ها از شما می خوان که پاستون رو نشون بدید و معمولا از همه می پرسن که برای چی اومدید سوئد و شما میگید برای تحصیل و می پرسه کدوم دانشگاه و شما جواب می دید. از یکی از دوستان نامه پذیرش هم خواسته بودن از من نخواستن

4-بعد از این قسمت که حدود 20 دقیقه طول میکشه (بستگی به تراکم) شما چند تا راهروی دیگه هم رد می کنید و این قدر زیاده که یه لحظه فکر می کنید تونل وحشته ولی بعد وارد سالن ساک ها میشید. هول نکنید. اول از اون کنار منارا یه باربر بردارید بعد برید طرف ساک ها. ساک ها چندین نوبت عبور داده میشن پس نگران نباشید.

5-ساک رو که برداشتید وارد سالن اصلی میشید. سمت راست خودتون قسمت اطلاعات فرودگاه رو می بینید. سمت چپ یه بوفه. برای سوال از قسمت اطلاعات باید شماره بگیرید که بگردید پیدا می کنید.

6-از بوفه می تونید مایحتاج خودتون از قبیل سیم کارت رو بخرید. 100 کرون سیم کارت که همون tele2 comviq رو بخرید و برای خریدن شارژ 2 تا انتخاب دارید . یا باید داخلی بخرید که اسمش هست ;komplis و 75 کرونه(البته الان) و برای تماس های داخلی تو سوئد خوبه و نوع دیگرش amigos هست که 100 کرونه و برای تماس های بین المللی و داخلی هردوتاش خوبه. مطمئنا چون می خواید هفته اول با خونه تماس بگیرید حتما نوع دوم رو بگیرید چون نوع اول تماس بین المللیش خیلی گرونه. من خودم نمی دونستم فدا شدم!

7-خب حالا کمی استراحت کنید و اگر نماز می خواید بخونید و می دونید تا به شهر مقصد برسید قضا میشه همون جا گوشه کناری به جا بیارید. اینجا کشور آزادیه. همه به همه احترام میزارن. نگران نباشید!

8-خب حالا 3 تا انتخاب برای رفتن به شهر مورد نظرتون دارید.

8-1:رفتن با قطار مستقیم از فرودگاه: برای این کار باید تو همون سالن اصلی که هستید(سمت راست اطلاعات و سمت چپ بوفه.) مستقیم برید جلو تا وارد یه محوطه دیگه بشید که با پله برقی میره طبقه دوم. اسم اینجا هست skycity .کمی که جلو برید باجه قطار رو می بینید. برای گرفتن بلیط درخواست بدید و چون کردیت ندارید به شما یه فیش میده تا ببرید تو یه سوپر مارکت که همون بغله پرداخت کنید. همون جا بلیط رو بهتون میده.بعد وارد ایستگاه قطار بشید( یه طبقه میره پائین) اونجا ببینید ساعت حرکت قطارتون کی هست. اگر نزدیکه(مثلا یه ربع) بگردید تو تابلوها اسم شهرتون رو پیدا کنید و با توجه به واگن قطارتون در محل مربوطه بایستید. فقط حواستون باشه آماده باشید تارسید بپرید بالا وگرنه میره.

8-2و3:رفتن با اتوبوس به صورت مستقیم و غیر مستقیم از فرودگاه: همانطور که مستحضرید فرودگاه آرلاندا 40 کیلومتر از استکهلم فاصله داره و هر کجا بخواید برید باید برید اونجا و از اونجا برید. برای این کار شما به قسمت اطلاعات فرودگاه مراجعه می کنید و میگید می خواید برید فلان جا. 2 تا انتخاب دارید. یا از همین جا بلیط آرلاندا به استکهلم و استکهلم به شهر مقصد رو بخرید. که در این صورت از همون فرودگاه سوار اتوبوس میشید و اتوبوس شما رو به استکهلم میبره و اونجا تعویض بار انجام میده و سوار یه اوتوبوس دیگه میشید و میرید شهر مقصدتون. از انتخاب بدی نیست فقط مشکل اینه که شاید تا 2 ساعت بعدش همچین اتوبوسی که شمارو تا مقصد ببره نباشه.یا اینکه بلیط رو جدا جدا می خرید. در این حالت سریعا می تونید بلیط آرلاندا به استکهلم رو بخرید و سوار شید برید استکهلم و از اونجا بلیط شهر مقصد رو بخرید و یا اینکه بلیط شهر مقصد رو می تونید از همین اطلاعات فرودگاه هم بخرید. فقط حساب کنید ببینید کی می رسید بعد بخرید تا بلیط رو از دست ندید. خوبیش اینه که دیگه لازم نیست تو استکهلم دنبال بلیط شهرتون بگردید. این انتخاب از نظر زمانی بهتره. ولی خب باید برید استکهلم و اونجا دنبال بلیط باشید.

9-به شهر مقصد که رسیدید احتمالا ایستگاه مرکزی شهر هستید. اگر کسی رو میشناسید تو شهر که بگید باید دنبالتون. وگرنه اگر بار هم زیاد باشه فرک کنم بد نباشه تاکسی بگیرید.

انشا الله سفر خوبی داشته باشید
    دکتری در سوئد = نه تنها هزینه نداره، بلکه حقوق هم میگیرید (در صورت پذیرش: فول فاند، 5 ساله، هر سال هم افزایش پیدا میکنه)!!!
    از پاسخ گویی به سوالات عمومی و سوالاتی که در این سایت قبلاً پاسخ داده شده از طریق "پیام خصوصی" معذورم

Member mfrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MSc. Ecotechnology & Sustainable Development - MidSweden University

بدون پرشون نومر شما نمی تونین حساب بانکی در سوئد افتتاح کنین و در کل مقیم سوئد به حساب نمی آید. بنابراین از برخی خدمات اجتماعی نمی تونین استفاده کنین. فکر می کنم حق کار هم ندارید. ویزای زیز یکسال در واقع حالت توریستی بلند مدت داره.
    ,
    نقل قول نوشته اصلی توسط shelerance_f نمایش پست ها
    ممنون از جوابتون حالا معايبش جي هست؟!
    دکتری در سوئد = نه تنها هزینه نداره، بلکه حقوق هم میگیرید (در صورت پذیرش: فول فاند، 5 ساله، هر سال هم افزایش پیدا میکنه)!!!
    از پاسخ گویی به سوالات عمومی و سوالاتی که در این سایت قبلاً پاسخ داده شده از طریق "پیام خصوصی" معذورم

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)