صفحه 6 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 65

موضوع: تجربیات روزهای اول پس از ورود به سوئد و مشکلات آن

پیش فرض پاسخ : تجربیات روزهای اول پس از ورود به سوئد و مشکلات آن

اگر كسي از تهران به جنوب سوئد مياد ممنون ميشم كمكم كنه . زحمت يه بسته رو داشتم برام بيارن. دوستم اون رو به شما تحويل ميده. ممنون

Junior Member mahsam آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    فوق دیپلم حسابداری

نمیدونم سوالم به این تاپیک مربوط میشه یا نه
    ولی دیدم اینجا بحث کرایه خونه هم هست گفتم بپرسم
    تو سوئد با حدود چقدر میشه یه اپارتمان خرید ؟ و خرید اپارتمان چقدر تو هزینه ها صرفه جویی می کنه ؟

سلام
    همین الان عضو شدم که این چیزایی که میدونمو بگم شاید بدرد بچه هایی که میرن سوئد بخوره . من 5 سالی هست مقیم کشور سوئد هستم البته من دانشجویی نرفتم ولی دوستان دانشجو زیاد دارم از جمله Min tjej که بیشتر از 2 ساله با هام زندگی کرده تو سوئد .
    1 - اگر انگلیسی رو بلدی نه حتی عالی پس نگران هیچی نباش از بدو ورودت هر اطلاعاتی بخوای بهت میدن فقط خیلی مهمه که اطلاعات رو از کی بخوای . توی فرودگاه فقط به پلیس و مسئولین معتبر فرودگاه واسه راهنمایی رجوع کن اونا مطمعن باش وصلت میکنن به افرادی که توی فرودگاه این کارشونه که به شما کمک کنن واسش حقوق میگیرن .
    2 - دنبال هتل نباش که اگر میلیونر نیستی من بهت پیشنهاد نمیکنم . هاستل بهترین گزینه واسته هاستل مسافرخونه مرسوم ایران نیست . خیلی هم شیکه تمیزه مطمئنه مثل هتل از ایرانم میتونی جا رزرو کنی / حتما یه Pdf واستون درست میکنم که تمام این مطالب رو تکمیل و جمع و جور توش بیارم از جمله لیست هاستل های پیشنهادی تو شهرای مختلف با سایتشون و راهنمایی رزرواسیون به فارسی . و اداراتی که باید رجوع کنید برای مطالبه اطلاعات و مطقابلا دادن یک سری اطلاعات به ادارات دولتی و مخصوصی که انجامش شدیدن واجبه بچه ها .
    3 - سعی کنید از این جا تو دسته های چند نفری حرکت کنید ولی شلوغشم نکنید و حتما چند وقتی قبل از حرکت افرادی رو که انتخواب میکنید شدیدا مهک بزنید . راست میگن که ایرانی ها بیرون ایران واسه هم زیاد مهربون نیستن و بی انصافی زیاد میکنن نسبت به هم . تو هاستل هم اطاق شخصی هست که بازم خیلی از هتل ارزون تره هم اطاق های گروهی دختروه و پسرونه جدا دارن و هم میتونید چند نفری باهم اطاق شخصی بگیرید که ارزون تر میشه دختر پسر بودنشم با خودتونه . اینترنتم با سرعت فضایی بهتون میدن به شکل وایرلس موجوده .
    4 - شماره ملی و اعلام آدرس و مشخصات که البته طی یک پروسه کاری و رجوع به اداره مالیات هر شهری انجام میشه و شما باید سراغ اداره اسکات ورکت رو بگیرید . برای گرفتن پرشیون نامبر . که اولین اعدادش سال روز و ماه تولدتونه و چهار عدد آخر از سوی خدوشون بهتون تعلق میگیره . توضیحات دقیقشو تو Pdf میزارم .
    5 - باید تو یه بانک حساب باز کنید تو انتخواب بانک هم دقت کنید پیشنهاده سفت و سخت من سوئد بانک هست Swedbank . قویترین بانک سوئد و همچیش واسه دانش آموزا مجانی هزینه شارژ کارت ویزا و این چیزارو کم نمیکنه ازتون . به هر دلیلی اگر اشتباه کردید و از سوئد بانک گذشتید دیگه این اشتباهو با نوردیا بانک Nordea Bank تکرار نکن یا برگرد swedbank یا همین جا حسابتو باز کن . این دوتا همه جا پیدا میشن و شعبه دارن . ایناهم SEB - Handelsbanken رتبه 3 و 4 هستن ولی اشتباهه . هر کدومم بخوای برید برای باز کردن حساب نیاز به معرفی نامه دانشگاه و شماره ملیتون دارید .
    6 - تمام دانشجوها که میان سوئد برای یک سال هم که باشه اینجا هم شماره ملی میگیرن و هم کارت بانکی و حساب باز میکنن . توی این 1 سال یا 3 سال شما به اندازه من که اقامت دائم دارم یا یکی که سوئدی اصل هست و پاسپورت داره حقوق شهروندی دارید . البته حقوق شهروندی رو با حقوق بیکاریو کمک مالی اشتباه نکن .

7 - بچه ها خسته شدم راستی الانم من ایران هستم بچه هایی که الان راهی هستن یا در شرف راهی شدن هستن میتونن چند نفری هماهنگ کنن با هم تو کافیشاپی پارکی یه قرار دیدار بزاریم من و چند دوست دیگم الان ایرانیم و میتونیم اگه کمکی خواستید بکنیم بهتون . همین جا از طریق همین سایت باهام تماس بگیرید . اگر پیامتون مهم بود ارسال خصوصی کنید چون ممکن هست که کامنت های تو تایپیک ها رو از دست بدم ولی ارسال به صندوقم رو حتما چک میکنم .

بعدا راجب سیم کارتو هزینه تماس میگم که خیلی هم مهمه دوستان .
    ساعت 8:25 دقیقه صبحه ولی شب بخیر چون من میرم بخوابم تازه الان .
    دانیال از موقعیت فعلی تهران .

نقل قول نوشته اصلی توسط mahsam نمایش پست ها
    نمیدونم سوالم به این تاپیک مربوط میشه یا نه
    ولی دیدم اینجا بحث کرایه خونه هم هست گفتم بپرسم
    تو سوئد با حدود چقدر میشه یه اپارتمان خرید ؟ و خرید اپارتمان چقدر تو هزینه ها صرفه جویی می کنه ؟
    سلام سوالت شما رو نمیشه تو دو تا جمله جواب داد به خیلی چیزا بستگی داره به شهرش و منطقه توی شهرش تازه ساز بودن یا قدیمی بودنش و امکاناتش و مهمتر از همه بستگی به متراژ آپارتمان یا ویلا و دسته های دیکه مسکن داره و حتی نوع ساپورت هزینه های اون خونه هم مطرحه . خوب مسلماً داشتنش راحتی میاره صرفه جویی هم داره ولی باز بسته به شرایط شما میتونه انتخواب بسیار خوب و باز هم مرتبط با شرایطی که دارید میتونه انتخواب بدی واستون باشه . فاکتورهایی مثل شرایط مالی شرایط اقامتی میزان طول تحصیل تصمیمات شما برای آینده و انتظارات شما از نتیجه این انتخواب و حتی شخصیت و روحیه شما داره . باور کنید جدی میگم . حالا من یه نگاهی میکنم یه حدود قیمتی واستون میگیرم واسه چند تا مورد مختلف . امیدوارم کمکه کوچیکی بهتون و کسانی که سوال مشابهی دارن کرده باشه .

نقل قول نوشته اصلی توسط niloofar.r نمایش پست ها
    دوستان عزیز یک سوال

تورنادو گفته بود که دانشگاه استکهلم با بانک SEB قرارداد داره ولی هیچ تمهیداتی نیندیشیده!!! پس ما چه کار کنیم؟
    اون اول که میرسیم باید Person Number و حساب بانکی و غیره را چه کار کنیم؟
    نمیشه ما هم در بانک Nordea حساب باز کنیم.
    Tornado شما که دانشگاه استکهلم بودید چه کردید؟
    چون ما مشکل جا نداشتن را هم داریم که غوزی بالای غوز است و دیگر وقت برخورد با مشکلات عجیبی از این دست را نداریم.
    دانشگاه استکهلم با این امکانات دادنهاش خسته نشه
    دوست عزیز در نهایت نهایت نهایت فقط به سایت های رسمی خود دانشگاه مربوطه سایت بانک مورد نظر یا شاید اداره مهاجرت و از این دست منابع اعتماد کن وقتی تا این حد واست ابهام داره مسئله ای . کسی دروغ نمیگه ولی قانون ها خیلی تغییر میکنن . تا جایی که من میدونم هیچ دانشگاهی شما رو مجبور نمیکنه تو چه بانکی حساب بز کنی ولی خوب بازم قانون های ایالتی وجود داره که گاهی یک استان با تمام سوئد متفاوته یک قانون خاصی . ببین اگر به شما ویزای دانشجویی دادن حتی یک ساله بهت قول شرف میدم که اداره مالیات سوئد ( اسکات ورکت ) skatteverket بهتون شماره ملی به سوئدی Personnummer میده . تا جایی که من میدونم خیلی نادره که اصلا به دانشجویی ویزای بالای یک سال بدن برای شروع . یک ساله میدن بسته به نمرات و پاس کردن حد نساب واحدهای درسی اونوقت ویزا تمدید میشد . حالا شاید شهریه ای شده تازه اگر شهریه کل 3 سال رو بگیرن به طور مثال اونوقت ویزای 3 ساله بدن که بازهم واسم عجیبه . حالا این رو مطمئن که شدم میگم . ولی بهمتون قول میدم اگر سفارت سوئد ویزای 1 ساله شما رو برای پذیرش دانشجویی صادر کرد اونوقت بهتون شماره ملی میدن . با شماره ملی و یک معرفی نامه ساده که حتما دانشگاه دوغوز آبادشاپینگ هم بهتون میده هر بانکی خواستید حساب باز میکنید ولی فقط یک حساب و فقط یک بانک . Swedbank رو انتخواب کن شک هم نکن واسه دانش آموزا هم کاملا تمام امکاناتش مجانی . Nordea هم بانک خوبی اگر مجبور بودی نوردیا بگیری اونهم بانکی در سطح اولی هست ولی سراغ بانکهای دیگه نرو .
    http://www.swedbank.se/privat/ung-oc...ande/index.htm
    http://www.nordea.se/
    من بزودی یه Pdf جامع در باره این مسائل آپدیت شده درست میکنم انجا واستون میزارم .
    یه مسئله مهم اینه که تو اگه تو سوئد خدماتی که وظیفه دانشگاه هست رو ازشون بخوای باید بهت جواب بدن و کاملا هم انگلیسی باید جواب بدن اگر کسی منو مون کرد از کارکنان اطلاعات یا قیافه گرفت خیلی موادبانه بگو میخواهم الان با یکی صحبت کنم که انگلیسی بلد باشه و دقیق و واضح به سوالاتم جواب بده . فقط یادت باشه تو ساعت اداری و در حیطه وظایف طرف . به کسی هم توهین نکن به ضررت تموم میشه . توی محیط دانشگاهی که واقعا بعیده اینجوری باهاتون برخورد کنن ولی آدم عقدهای همه جا هست . تمام این جاها هم دوربین هست . هیچ وقت به کسی دروغ نگید مخصوصا به پلیس .

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrafarin نمایش پست ها
    من با چند تا از صاحبخونه ها تماس گرفتم گفتن باید کرایه ماه AUgust رو پیش بدی تا خونه برات رزرو شه, کلک نمیزنن پولو بگیرن خونم بی خونه؟
    در ضمن اگر کسی اطلاع داره لطفا بگین چطور میشه پولو از ایران براشون فرستاد
    مرسی
    الان مخصوصا بعد از شهریه ای شدن یک سری دانشگاه های سوئد مثل مالمو هاستل موقط هم بهتون میدن . اگر اونجا باشیدو به کسی پرداخت کنید بهتره . مگر این که صاحبخونه تحت تایید معتبر سایت دانشگاه باشه . در اون صورت همون دانشگاه هم باز راههای پرداختی پیشنهاد میکنه .
    زیاد شدن الان کسانی که با آی پی عوض کردن خودشونو مقیم سوئد جا میزنن و یا میگن من الان انگلیسم کلیدارو پست میکنم وقتی اینقدر از اجاره رو بریزی . مخصوصا از آفریقا هم دیدم سر بچه هایی که 1و2 سال سوئد بودنو با ترفندای جدید کلاه گذاشتن. روی لحجه اون سمتها یکم حساس باشید حتی اگه سوئدی حرف بزنن باهاتون .

نقل قول نوشته اصلی توسط Spiro نمایش پست ها
    درود به همگی (مخصوصا اونور آبی ها )

فکر کنم همه دیگه حسابی مشغول درس و زندگی شدید و دیگه اینجا رو فراموش کردید!

از روزهای اول کلاس درس و دانشگاه کسی چیزی نگفت!
    البته امیدوارم همه چیز به خوبی و خوشی پیش بره.
    دوستان یا الان در حال تحقیق هستن یا مقاله مینویسند . تحصیل در سوئد یعنی تحقیق و مقاله نویسی . فقط دوستان مراقب رعایت کردن کوچکترین نکات قانونی حفظ حقوق و ذکر منبع باشند که مقاله ها با موتورهای جستجوی متصل به گوگل و موتور های جستجوی مخصوص دانشگاهی شدیدا کنترل میشه . اونجا دنبال لرد یا کینگ مقالات و پایان نامه ها نباشید . خیلی از دانشگاه ها حتی یه نامه هم اینجا به آدرس ایران برای خانوادتون میفرستن و به عنوان دزدی ادبی ازش نام میبرن . کنار هیچ دانشگاهی پشت شیشه هیچ کافی نتی ننوشته انواع پایان نامه و تحقیق دانشگاهی برای رشته های مختلف با کمترین قیمت موجود است . و واقعا هم حیفه این هزینه هست .
    مرسی
    و بابت فضولی زیر پست شما معذرت میخوام دوست عزیز . اگر جاش اشتباه بود شما منتقلش کنید .

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Embedded and Intelligent Systems Halmstad University

سلام

من خیلی سوال دارم اما فعلا دونه دونه می پرسم:
    - اولین سوالم اینه که من دانشگاه هالمستاد دارم پذیرش می گیرم . آیا اونجا برای دانشجویان متاهل خوابگاه در نظر می گیرن؟ می دونم بهترین سورس خود دانشگاه هستش ولی گفتم شاید بدونید.
    - سوال بعدیم اینه که من هیچ کسی رو اونجا ندارم برای گرفتن خونه و ... و ویزام هم زودتر از آخر اگوست نمیاد به نظر شما چیکار کنم واسه accommodation؟ از هاستل استفاده کنم برای چند روز؟ می تونم خونه بگیرم تو چند روز؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط shelerance_f نمایش پست ها
    سلام

من خیلی سوال دارم اما فعلا دونه دونه می پرسم:
    - اولین سوالم اینه که من دانشگاه هالمستاد دارم پذیرش می گیرم . آیا اونجا برای دانشجویان متاهل خوابگاه در نظر می گیرن؟ می دونم بهترین سورس خود دانشگاه هستش ولی گفتم شاید بدونید.
    - سوال بعدیم اینه که من هیچ کسی رو اونجا ندارم برای گرفتن خونه و ... و ویزام هم زودتر از آخر اگوست نمیاد به نظر شما چیکار کنم واسه accommodation؟ از هاستل استفاده کنم برای چند روز؟ می تونم خونه بگیرم تو چند روز؟
    دوست عزیز من درباره ی دانشگاه شما نمیدانم وضع به چه شکلی هست ولی من روال کاری که خودم رو میگم باشد که مورد استفاده شماهم قرار گیرد برای ما سایت دانشگاه خودش چند تا شرکت رو معرفی کرد من یکیشون رو که شرایط ش بهتر بود رو انتخاب کدم و برای چند تاموردش پیشنهاد دادم حالا بررسی میکنند اگه به من برسه باهاشون قراداد میبندم تا موقع تحویل کلید هم به ویزا و پذیرش کاری ندارند برای خوابگاه متاهلی هم اولش من دنبالش گشتم یکی از شرکت ها بهم گفت یا دوتا اتاق جدا بگیرید یا یه خونه بزرگ بگیرید با کسی اتاقش رو شر کنید من هم دیدم این طوریه یه سوئت مجزا که همه چیزش تو خودش رو درخواست دادم از به های اون جا هم پرسیدم گفتن چون همه چی حتی اشپزخونه وماشین لباسشویی تو خود سویت مشکلی پیش نمیاد البته این مشکلات همه قبل از ورود به سوئد وگرفتن شماره ملی سوئدی هست وبعد از گرفتن شماره ملی شما میتوانید مانند شهروندان سوئد هر خونه ای رو خواستید اجاره کنید

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Embedded and Intelligent Systems Halmstad University

نقل قول نوشته اصلی توسط poury نمایش پست ها
    دوست عزیز من درباره ی دانشگاه شما نمیدانم وضع به چه شکلی هست ولی من روال کاری که خودم رو میگم باشد که مورد استفاده شماهم قرار گیرد برای ما سایت دانشگاه خودش چند تا شرکت رو معرفی کرد من یکیشون رو که شرایط ش بهتر بود رو انتخاب کدم و برای چند تاموردش پیشنهاد دادم حالا بررسی میکنند اگه به من برسه باهاشون قراداد میبندم تا موقع تحویل کلید هم به ویزا و پذیرش کاری ندارند برای خوابگاه متاهلی هم اولش من دنبالش گشتم یکی از شرکت ها بهم گفت یا دوتا اتاق جدا بگیرید یا یه خونه بزرگ بگیرید با کسی اتاقش رو شر کنید من هم دیدم این طوریه یه سوئت مجزا که همه چیزش تو خودش رو درخواست دادم از به های اون جا هم پرسیدم گفتن چون همه چی حتی اشپزخونه وماشین لباسشویی تو خود سویت مشکلی پیش نمیاد البته این مشکلات همه قبل از ورود به سوئد وگرفتن شماره ملی سوئدی هست وبعد از گرفتن شماره ملی شما میتوانید مانند شهروندان سوئد هر خونه ای رو خواستید اجاره کنید
    خیلی ممنون از راهنماییتون. من به دانشگاه ایمیل زدم و اونها هم گفتن صبر کن پذیرش قطعیت بیاد دوباره ایمیل بزن شاید بتونیم برات کاری بکنیم. فکر کنم همین کارو می کنن یعنی چند تا شرکت معرفی کنن
    من هم مثه شما ترجیح می دم یه flat یا سوئیت بگیرم . فقط متوجه نشدم منظورتون از اینکه درخواست دادید به دانشگاه بود یا به اون شرکت ها و باز متوجه نشدم اینکه همه چیز توشه و مشکلی پیش نمیاد یعنی چی؟ (برداشتم اینه که شما از دانشگاه درخواست سوئیت کردین و چون با همسرتون بودین و همه امکانات هم در سوئیت بوده اونهایعنی دانشگاه پذیرفته. اگه غیر از اینه لطفا راهنماییم کنید . بله مشکل واقعا الان هست و استرس زیادی ایجاد می کنه . اینکه ندونی وقتی میری جایی پیدا می کنی یا نه و اینکه مجبور شی پولت رو در هاستل های خیلی گرون اونجا در چند روز اول دور بریزی اذیت می کنه آدم رو.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)