TO nadia65:
سلام. من خودم ایرانم و دارم تابستون تازه میرم امریکا. مثل شما منم توی این دوراهی بودم. در حقیقت یه trade-off بین امریکا و اروپا هست. امریکا واسه مهاجرا شاید بهتر باشه. هرچند خیلی سختیا هست. اروپا جا افتادن تووش سختتره. از طرف دیگه اروپا نزدیکه. رفت و آمد راحتتره. کارای ویزا راحتتره.
به نظر من این داستان واسه هرکس فزق میکنه. نمیشه یه نسخه را به همه داد. شما به اینکه بهتره دکترا خارج ایران (منظور اروپا یا امریکا) بخونی، شک نکن. همچنین بهتره این را هم در نظر بگیری که هرجا بخوای بری بخونی، احتمالا بعدش میخوای توی همون کشور بمونی. ولی بین امریکا و اروپا، اگر حاضری دوری را واسه چندسال تحمل کنی، امریکا بهتر میتونه باشه.
اینم من کاملا قبول دارم که منطقی نیست، یا خیلی سخته که برید یه جا بعد بخواین باز از اون کشور اقدام کنید واسه یه جا دیگه.
ایشالا که همیشه خانواده و همه پدر و مادرها سالم باشند و سایهشون بالا سر بچه هاشون باشه. اما از ایران رفتن این چیزارم داره. من فکر میکنم حتی اگر شما اروپا هم برید نمیشه تند و تند بیاید ایران که. کلی اونجا سرتون شلوغه. به این سادگی که نیست. البته قبول دارم که امریکا هم دورتره، هم هزینش بیشتره. همچنین اگر ویزاتون سینگل باشه باز استرس و ریسک ویزا هم دارید. پس اگر امریکا برید که یه چند سالی باید دوری از خانواده را تحمل کنید.
من اگر جای شما بودم. حتما اپلای میکردم. واسه هر "دو جا". سعی میکردم هم پذیرش و فاند از امریکا بگیرم و هم از یه جای خوب توی اروپا. بعد میومدم به این داستانا فکر میکردم و تصمیم میگرفتم.
الان شما روی تافل و GRE خوب تمرکز کن. خداروشکر رزومه علمی خیلی خوبی دارید و هم اروپا و هم امریکا واسه شما جا هست.