صفحه 101 از 163 نخستنخست ... 51919293949596979899100101102103104105106107108109110111151 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,001 تا 1,010 , از مجموع 1625

موضوع: Erasmus Mundus

Member
    رشته و دانشگاه
    Hell

پیش فرض پاسخ : Erasmus Mundus

نقل قول نوشته اصلی توسط raha2013 نمایش پست ها
    من یه سوال دارم که خیلی مهمه برام...از جواب مدیر انجمن و بقیه دوستان استقبال میکنم.
    بوررس اراسموس موندس بهتره یا فاندی که استاد یا دانشگاه میده؟..اگه از لحاظ مقدار کمک هزینه خیلی تفاوتی نداشته باشن و برای مقطع دکترا باشه.
    چه تفاوتی می کنن و چه مزیت هایی؟..نوع ویزایی که میدن تفاوتی داره که برای اقامت بعد از تحصیل بهتر یا بدتر شه؟!..هر نظری دارین بفرمایید چون تصمیم گیری مهم و سختیه برام.مرسی
    بهتره بود مشخص می کردید در چه مقطعی منظورتونه!

قبلا هم بارها و بارها جواب سوال شما داده شده! نوع ویزا تا اونجایی که من می دونم تفاوتی نداره!
    اما راجع به اینکه کدوم بهتره! ببینید بورس اراسموس یک Award هست! یعنی قرار نیست بابتش شما کاری بکنید! (البته یک سری دوستان متذکر شده اند که ظاهرا سابقا برای یک سری کورس های اراسموس از بچه ها تعهد می گرفتند که نمراتشون از یک سطحی افت نکنه!) و بورس استاد اگه برای دستیاری تحقیقاتی باشه خب یک الزامی ایجاد می کنه که شما برای استاد کار بکنید و این یعنی کسب تجربه!

از نظر دوستانی که قبلا این بورس رو گرفتند برای افرادی که می خواهند ادامه تحصیل بدهند بورسهای اراسموس ماندوس به اندازه بورس استاد خوب نیست! شما در اراسموس فقط پول رو می گیرید و چون تعهدی ندارید ممکنه هیچگاه نتونید تجربه عملی خوبی به دست بیارید! (مسلما استاد اگه کاری داشته باشه داخل ازمایشگاه که ارزش صنعتی بالا داشته باشه بابتش بورس هم داره و نفر هم از قبل براش در نظر می گیره! پس شما رو هم اگر بپذیره به عنوان نخودی به حساب میاره!) بورسهای چند کشوره که وضعشون از این هم بدتره! شما هیچگاه فرصت کافی برای جفت و جور شدن با اساتید یک دانشگاه پیدا نمی کنید و نتیجتا به مشکل بر می خورید!

در کل در شرایط یکسان (یعنی دانشگاه های هم سطح و موقعیت پولی موجود در هر دو -اراسموس و غیر اراسموس -) اولویت با بورس استاد هست ظاهرا! چون میزان اطمینان از بازدهی بعدی در محیط کاری بیشتر می باشد!

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط omiga نمایش پست ها
    بهتره بود مشخص می کردید در چه مقطعی منظورتونه!

قبلا هم بارها و بارها جواب سوال شما داده شده! نوع ویزا تا اونجایی که من می دونم تفاوتی نداره!
    اما راجع به اینکه کدوم بهتره! ببینید بورس اراسموس یک Award هست! یعنی قرار نیست بابتش شما کاری بکنید! (البته یک سری دوستان متذکر شده اند که ظاهرا سابقا برای یک سری کورس های اراسموس از بچه ها تعهد می گرفتند که نمراتشون از یک سطحی افت نکنه!) و بورس استاد اگه برای دستیاری تحقیقاتی باشه خب یک الزامی ایجاد می کنه که شما برای استاد کار بکنید و این یعنی کسب تجربه!

از نظر دوستانی که قبلا این بورس رو گرفتند برای افرادی که می خواهند ادامه تحصیل بدهند بورسهای اراسموس ماندوس به اندازه بورس استاد خوب نیست! شما در اراسموس فقط پول رو می گیرید و چون تعهدی ندارید ممکنه هیچگاه نتونید تجربه عملی خوبی به دست بیارید! (مسلما استاد اگه کاری داشته باشه داخل ازمایشگاه که ارزش صنعتی بالا داشته باشه بابتش بورس هم داره و نفر هم از قبل براش در نظر می گیره! پس شما رو هم اگر بپذیره به عنوان نخودی به حساب میاره!) بورسهای چند کشوره که وضعشون از این هم بدتره! شما هیچگاه فرصت کافی برای جفت و جور شدن با اساتید یک دانشگاه پیدا نمی کنید و نتیجتا به مشکل بر می خورید!

در کل در شرایط یکسان (یعنی دانشگاه های هم سطح و موقعیت پولی موجود در هر دو -اراسموس و غیر اراسموس -) اولویت با بورس استاد هست ظاهرا! چون میزان اطمینان از بازدهی بعدی در محیط کاری بیشتر می باشد!
    ممنون بابت توضیحات خوبتون...اشاره کرده بودم که برای دکترا ...من بر عکسشو فکر میکردم و داشتم راه اشتباه رو میرفتم!

Member
    رشته و دانشگاه
    Hell

نقل قول نوشته اصلی توسط raha2013 نمایش پست ها
    ممنون بابت توضیحات خوبتون...اشاره کرده بودم که برای دکترا ...من بر عکسشو فکر میکردم و داشتم راه اشتباه رو میرفتم!
    ببینید برای دکترا قضیه یه کمکی متفاوته!
    شما اگر نیازی به یک مقطع بالاتر نداشته باشید (علاقه شدیدی به پسا دکترا نداشته باشید که بخواهید ادامه بدید!) خب یکم قضیه متفاوته! اون شرایطی که من گفتم برای فوق بیشتر مهم میشه چون شما اگر در دوره فوق نتونید با استاد مچ بشید خودتون می دونید که فقط برای همون ریکام چقدر ممکنه ضرر بکنید!
    ولی در کل! همه افرادی که توی اروپا هستند می دونند شما یک Award داشتید برای تحصیلتون! از یک سو بردن این Award یعنی شما قبل از ورود به دوره از رقباتون جلوتر بودید ولی از سمت دیگه اون Award تضمینی بر خوب بودن شرایط تحصیل شما نیست! ببینید پیشتر هم گفتم شما وقتی RA باشید پس مسلما یک جایی پروژه شما استفاده شده و این نشون دهنده دو چیزه: 1) شما توی یک کشور دیگه هم کار کردید و با شرایط کار اشنایی دارید 2) شما توی یک پروژه بدرد بخور همون منطقه کار کردید و نتیجتا احتمال اینکه اون منطقه در رشته شما فعال باشه و شما رو هم بعد از تحصیل بپذیره هست!

داشتن Award تضمینی برای دو مورد فوق نیست! چه اینکه حتی ممکنه یک دانشگاهی در یک ضمینه ای خیلی هم قوی نباشه و اونها بخوان به واسطه این Award اون رشته رو حتی پر رونق تر هم بکنند!

باز هم میگم این نظر شخصیمه! شما اگه Award رو برای دانشگاه تاپ یک کشور دارید و قول RA رو برای یک دانشگاه خیلی ضعیف، خوب مسلما همون اسم دانشگاه تاپ برای بعدها که می خواین وارد محیط کار بشید برای شما همون کار کار در محیط دانشگاهی رو می تونه بکنه! (شاید هم نکنه!) ولی در دو وزنه یکسان فقط در یک حالت سراغ Award برید اونم حالتیه که نمی خواهید برای ادامه در اون کشور سرمایه گذاری کلان بکنید صرفا هدفتون ورود به دانشگاه اونجا و معادل کردن مدارک رده پایین تر و داشتن زمان کافی برای انجام کارهای حانبیه!
    خیلی از دوستان هدفشون از اپلای ادامه تحصیل نیست! صرفا مهاجرته و خوب این Award بهشون این کمک رو می کنه که بدون دغدغه پولی یه مدتی رو در یک کشور باشند و در اون کشور یک پزیشنی پیدا کنند و خودشون رو نگه دارند! معمولا یک شغل عادی که فقط به ادامه زندگیشون بپردازند! خب این ایوارد اینجا موهبتیه! ولی برای فردی که هدفش تحصیل علمه و براش مهمه که واقعا یک پله تحصیلاتش رشد کنه و در انتها یک شغل با در امد چشمگیر و یک سر و گردن بالاتر داشته باشه راه RA خیلی بهتر از AWARD هست!

این رو هم توجه داشته باشید! در حالت عادی خیلی از بچه هایی که برای ادامه تحصیل میروند بعد از مدتی تصمیم به تعویض پروژه و پزیشن RA می گیرن و عملا دست اون استاد رو میزارن تو پوست گردو! یعنی حتی داشتن این نقطه ضعف که دانشجو برای پول باید داخل ازمایشگاه من رو راضی نگه داره تضمین خیلی خوبی برای عملی شدن پروژه نیست! وقتی شما با Award اونم یک Award ای مثل EM که پول پرداختیش واقعا به اندازه یک زندگی خوب هست تشریف برده باشید این شک که ممکنه شما وسط کار پروژه رو ول کنید بیشتر میشه و طبیعیه که استاد روی شما حساب کمتری باز کنه!

منطورم اینه که در یک دانشگاه کسی که با RA رفته مسلما باید توی پروژه مهمتری دخالت داشته باشه تا کسی که با Award رفته!

امیدوارم تونسته باشم مشکل رو حل کنم!

موفق و موید باشید

من امسال بورس اراسموس گرفتم. من فکر نمیکنم اینطور باشه که دوستان میگن که چون به اصطلاح Award هست که نمیدونم این اصطلاح را از کجا آوردن، با این حال شما در بدو ورود یک قزاراداد کاری امضاأ میکنید که بورس سالانه شما بر اساس میزان پیشرفت در پروژه تمدید میشه. در ضمن در مقطع ذکتری آنقدر وابستگی به استاد در اروپا کم هست که دانشجو باید کاملا مستقل کاراشو انجام بده بنابراین اگه کسی مستقل باشه این یک حسنه، چون در عین حالی که خودشو بی نیاز نشون میده میتونه در چند کشور با چندین محقق آشنا بشه که شرایط رو برای جذب و تحقیقات بعد از فارغالتحصیلی بیشتر میکنه.

Member
    رشته و دانشگاه
    Hell

نقل قول نوشته اصلی توسط persianstudent نمایش پست ها
    من امسال بورس اراسموس گرفتم. من فکر نمیکنم اینطور باشه که دوستان میگن که چون به اصطلاح Award هست که نمیدونم این اصطلاح را از کجا آوردن، با این حال شما در بدو ورود یک قزاراداد کاری امضاأ میکنید که بورس سالانه شما بر اساس میزان پیشرفت در پروژه تمدید میشه. در ضمن در مقطع ذکتری آنقدر وابستگی به استاد در اروپا کم هست که دانشجو باید کاملا مستقل کاراشو انجام بده بنابراین اگه کسی مستقل باشه این یک حسنه، چون در عین حالی که خودشو بی نیاز نشون میده میتونه در چند کشور با چندین محقق آشنا بشه که شرایط رو برای جذب و تحقیقات بعد از فارغالتحصیلی بیشتر میکنه.
    راستش این اصطلاح از جایی نیومده! معمولا به همچین نامهایی این چنین منابع مالی ای رو می خوانند که منظور از این نام ان است که شما در قبالش تعهدی در اینده ندارید! شما وقتی RA و TA می گیرید تعهد کار دارید و یا بعضی جاها بورس می گیرید که بعدها باید به جاش کار کنید مثل بعضی بورسهای موجود در نروژ! ولی برای EM شما در ابتدا هیچ تعهدی ندارید! البته گفتم من هم شنیدم که پاره ای از دوستان بابتش بعدها تعهد دادند که نمراتشون از یک حد نصابی نباید افت کند!

اینی رو هم که شما فرمودید من تا به حال هیچ جا ندیدم که بگن بورس باید سالیانه تمدید بشه! همون اول مدتش مشخص هست و در انتها هم ذکر شده که زمان Extend پذیر نیست! حال اگر قضیه قبل و بعد از قضیه قبولی قوانینی که شما دیدید زیر و رو شد من کاملا بی اطلاع هستم و خوشحال میشم که تجربیاتتون رو در اینجا با ما به اشتراک بگذارید!

این مورد سوم رو نمی دونم! من دانشجوی دکترا نبودم ولی چیزی که دیدم توی دانشگاههای محتلف اروپا حتی توی رشته های فنی واقعا یک پزیشن اکتیو برای دانشجو کنار می گذارند! توی امریکا بعضا دیده شده که یک نفر توی ازمایشگاه به عنوان مثل End Application Documentation Provider کار کرده و خوب مسلما این یعنی ایشون باید چند تا پروژه رو صرفا در انتها جمع و جور کنه و مسلما فول تایم کار نداره و حتی در پاره ای مواقع مصارف دیگری داشته (مثل صحیح کردن برگه های امتحان!) ولی توی اروپا که من هر جا رو دیدم (من هلند، سوئد و سوئیس رو توی دانشگاههای گشتم!) همشون کاملا وظایف شما رو مشخص کرده بودن! پروژه کاملا مشخص بود و وظیفه شما در بدو ورود در قبال اون مشخص بود و از اون طرف اکثر پزیشن ها یک ترکیبی از RA , TA بود! حالا اگر با این اوصاف شما می فرمایید که مستقل از استاد باید عمل کنید من در اطلاع نیستم!

البته من در همون ابتدا هم اگر توجه می فرمودید گفتم که بورس اراسموس شما را از سیستم پولی یه مقدار ایزوله می کنه و این به این معنی هست که ممکنه دانشگاه مورد نظر شما اصلا توی اون رشته پروژه اکتیوی نداشته باشه و این می تونه یک پوئن منفی باشه! حالا اگر شما ترجیح می دهید در یک دانشگاه که دور و برش صنعت اکتیو رشته شما نیست ادامه تحصیل بدید و سعی کنید در جاهای دیگر اروپا دنبال افراد فعال و شغل بگردید نظر شخصی خودتون هست ولی تا جایی که من توی این چند سال دیدم (بالاخص در مقطع دکترا) اگر در جایی در دنیا یک صنعتی فعال باشد و نیرو بخواهد خودش در نزدیکترین دانشگاه یک کار ازمایشگاهی هم دارد و برای ان کار نیرو جذب می کند! پر واضح هست که اون نیرو خیلی شانس بالاتری برای پذیرش دراون صنعت پس از فارغ التحصیلی دارد تا کسی که در جای دیگری تحصیل کرده است!

البته بار هم در انتها ذکر می کنم که انتخاب یک بورس از بین چند انتخاب خوب نیاز به بررسی دقیق دارد و فکر می کنم تکرار حرف های گذشته ام در این تاپیک در اینجا بی مورد باشد! امیدوارم بتونید بهترین انتخاب رو انجام بدهید!

امیگا عزیز
    من بعید میدونم دانشگاهی که درخواست میده برای اتحادیه اروپا، در حالی این درخواست رو داده باشه که صنعت اکتیو نداشته باشه یا در پیرامونش نداشته باشه چون حتی گرفتن میزبانی اونجا رقابتی هست چون خیلی از دانشگاهههای اروپا مسلما میخوان بدون اینکه فاندی بدن دانشجو جذب کنن.
    در مورد اینکه ادامه دریافت حقوق توسط دانشجو منوط به رضایتمندی دانشگاه و پیشرفت در کار هست، من دو مورد از قراردادی که طبق این بندها باید امضا کنم و بفرستم رو آوردم تا خودتون قضاوت کنید:
    §21. The Consortium may stop the monthly payments after adequate warning, in
    case the candidate:
    o moves away from the above mentioned research project without the -----
    Programme Academic Board approval;
    o misses participation in the mandatory programme’s activities;
    o fails to present satisfactory progress reports;
    o makes unsatisfactory progress, or does not comply with the usual rules of
    conduct implicit in his/her registration at the institution;
    o fails to fulfil her/his obligations.
    §22. In the eventual case of termination of the programme (e.g. doctoral candidate
    did not reach the minimum requirements to continue, lack of active participation, due
    to personal reasons/choices etc.), the Doctoral Candidate binds her/himself to
    reimburse the portion of the amount received which exceeds their actual insofar
    incurred expenditure (i.e. based on the number of months they attended/completed,
    and/or a copy of their “return ticke
    t”).

حالا آیا آدم عاقلی هست که بخواد 3سال وقت بذاره و فقط یه پولی بگیره و بیاد بیرون؟

Member
    رشته و دانشگاه
    Hell

نقل قول نوشته اصلی توسط persianstudent نمایش پست ها
    امیگا عزیز
    من بعید میدونم دانشگاهی که درخواست میده برای اتحادیه اروپا، در حالی این درخواست رو داده باشه که صنعت اکتیو نداشته باشه یا در پیرامونش نداشته باشه چون حتی گرفتن میزبانی اونجا رقابتی هست چون خیلی از دانشگاهههای اروپا مسلما میخوان بدون اینکه فاندی بدن دانشجو جذب کنن.
    در مورد اینکه ادامه دریافت حقوق توسط دانشجو منوط به رضایتمندی دانشگاه و پیشرفت در کار هست، من دو مورد از قراردادی که طبق این بندها باید امضا کنم و بفرستم رو آوردم تا خودتون قضاوت کنید:
    §21. The Consortium may stop the monthly payments after adequate warning, in
    case the candidate:
    o moves away from the above mentioned research project without the -----
    Programme Academic Board approval;
    o misses participation in the mandatory programme’s activities;
    o fails to present satisfactory progress reports;
    o makes unsatisfactory progress, or does not comply with the usual rules of
    conduct implicit in his/her registration at the institution;
    o fails to fulfil her/his obligations.
    §22. In the eventual case of termination of the programme (e.g. doctoral candidate
    did not reach the minimum requirements to continue, lack of active participation, due
    to personal reasons/choices etc.), the Doctoral Candidate binds her/himself to
    reimburse the portion of the amount received which exceeds their actual insofar
    incurred expenditure (i.e. based on the number of months they attended/completed,
    and/or a copy of their “return ticke
    t”).

حالا آیا آدم عاقلی هست که بخواد 3سال وقت بذاره و فقط یه پولی بگیره و بیاد بیرون؟
    ببینید من نگفتم صد در صد تعهدی نیست! دقت کنید گفتم من هم بیشتر در همین تایپیک خوندم که بعضی از دوستان ذکر کردن که تعهد داده اند! ممنون از اینکه این متن رو به اشتراک گذاشتید! خیلی خوب میشه واسه بعدیا که بدونند بعد از پذیرش با چه چیزی روبرو میشن!
    اما در مورد این قضیه رقابت من فکر نمی کنم قضیه مربوط به امور علمی و تحقیقاتی بشه! همون طور که در اکثر بروشورهای این برنامه ذکر شده هدفشون بیشتر انتقال فرهنگی هستش!

ببینید یه نمونه براتون میزنم!
    تو همین برنامه مربوط به ایران رشته خود من (برق) رو شما برید یه نگاه بکنید! تنها یک پزیشن داشتند و اون هم برای پرتقال بود! حال با اینکه یه دانشگاهی مثل KTH و LUND توی سوئد در این رشته به شدت فعال هستند ایا می تونیم این استدلال رو بکنیم که نه یک دانشگاه با رنک 1600 تونسته به صورت علمی از اون دو دانشگاه پیشی بگیره و دانشجو جذب کنه؟!!! و یا اینکه پرتقال در این زمنیه فعالتر بوده در حالی که رشته برق به شدت توی سوئد اکتیوه! بالاخص اون فیلد میکروالکترونیک و مدارهای مخابراتی که به خاطر وجود اریکسون توی سوئد خودتون می دونید چقدر بازار داره! ایا به نظرتون منطقی میاد که بگیم بحث علمی بوده و برنامه تصمیم گرفته برای پرتقال پذیرش بگیره چون کولیفیکیشن اون دانشگاه بهتر از دانشگاههای سوئد بوده؟!!!

خیر! به نظر من امکان نداره اینطور باشه! اون قدری که من در رشته خودم در اون دانشگاه فهمیدم رشته من حداقل اونجا یک فیلد کاملا نوپا بود! و تازه داشتن براش یه ساز و کار تهیه می کردن و ازمایشگاه میزدن و ....! هدفشون صرفا می تونست جذب یک سری نیروی قوی برای راه اندازی اون دانشگاه باشه! فکر نکنم اگه سایت SALAM اون رشته و دانشگاه رو معرفی نمی کرد کسی در حالت عادی پی به این می برد که اصن همچین پزیشنی واسه تحصیل هست! ولی الان با این کار EM شما می تونید این امید رو داشته باشید که فردی با سطح علمی بالا رو برای اون دانشگاه می گیرید!

این از سیستم کواپریشینشون!

توی فیلدهای سلکت شده خودشون هم این طور نیست! به طور مثال من خودم امسال برای EMECS اقدام کردم که برای ساخت Embedded System ها توسط خود اتحادیه سلکت شدن! بله! وقتی شما به این فکر می کنید که کلاسها قراره جدا برگذار بشه و سطح علمی بچه های این کلاس بالاتر، از نظر پولی مشکلی ندارید می تونید به صورت سلف فاند هم یکمکی کار بکنید و از طرفی با صحبتهای بعضی از دوستان متوجه میشید که استاد پروازی هم می تونید داشته باشید کمی دلخوش می گردید که برنامه خوبی هست! ولی اون چیزی که من از این برنامه می بینم اینه که از سه تا دانشگاه یکیشون اصلا تجربه فنی خوبی نداره! توی دانشگاه نروژ ظاهرا خیلی ساله یک پروژه به صورت بنیادی دنبال نشده و بیشتر تمرکزشون رو نرم افزاره چون تجهیزات ارزونتری نیاز دارند! توی دانشگاه انگلیس هم تقریبا گروه متلاشی شده! یک سایتی داشتند که دیگر هیچ کدوم از صفحاتش کار نمی کنه! و معلوم نیست اصلا گروه الان اکتیو هست یا نه! پروژه فعلی چیه! چه خبره اصلا!

ولی در همین زمان یک برنامه ای مثل ICTLAB داره توی همین زمینه توی دانشگاههای مطرح اروپا (مثل KTH , برلین و ....!) روی همین زمینه کار میکنه! کلی سورس مالی از سازمان هوا فضا داره! کلی امکانات عجیب و غریب! فیلدهای یونیک و اینده دار تر! و مسائل روز! فقط سایتشون رو مطالعه می کنید خودتون متوجه میشید چقدر ایده هاشون نو هست! ایا ممکنه در یک فضای رقابتی این مورد اخیر نتونه از اتحادیه پول بگیره؟!!!

مسلما نه!

اما چرا نکرده! چون نیازی به این پول نداره! ثبت نام خودش رو داره! بودجه بندی خودش! برنامه ریزی مخصوص به خودش رو و قویترین ادمها رو هم داره جذب می کنه! چرا باید خودش رو درگیر EM بکنه! هیچ شرکتی نمیاد وقتی می خواد سرمایه گداری بکنه بره پول رو بریزه به حساب اتحادیه و بعدش منتظر بمونه اتحادیه براش دانشجو بگیره! خودش مستقیم یه پروژه تعریف می کنه هم کارش راه می افته و هم نیرو مورد نیازش رو تعلیم میده!
    پولی که اتحادیه میده هم هدفش تعلیم نیروی فوق حرفه ای نیست! اگه بود نمیومد شرایط سفتی مثل همیشه n نفر از فلان ملیت بزاره! الان اگه یه سال n+1 نفر نابغه هم از یک ملیت اقدام بکنند یکیشون بالاجبار میره بیرون!

من البته در پایان یه بار دیگه تذکر میدم! این حرفها مربوط به کسانی هست که از یک دانشگاه درست و خسابی قول فاند خوب دارند! و گرنه منظورم اصلا این نیست که EM خیلی بده و هیشکی نره! من صرفا دارم میگم اگه کسی از نظر دانشگاهی EM بورس و فاند تحقیقانی از دو دانشگاه هم سطح داشت به EM الکی بار مثبت نده که نه چون مال اتحادیه است یک مدینه فاضله برای خودش باید باشه! اون چیزی که من فهمیدم پارامترهای EM بسیاری چیزهای دیگر است که هیچ ربطی به مسائل علمی ظاهرا نداره!
    ویرایش توسط omiga : June 21st, 2013 در ساعت 08:10 PM

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط omiga نمایش پست ها
    ببینید من نگفتم صد در صد تعهدی نیست! دقت کنید گفتم من هم بیشتر در همین تایپیک خوندم که بعضی از دوستان ذکر کردن که تعهد داده اند! ممنون از اینکه این متن رو به اشتراک گذاشتید! خیلی خوب میشه واسه بعدیا که بدونند بعد از پذیرش با چه چیزی روبرو میشن!
    اما در مورد این قضیه رقابت من فکر نمی کنم قضیه مربوط به امور علمی و تحقیقاتی بشه! همون طور که در اکثر بروشورهای این برنامه ذکر شده هدفشون بیشتر انتقال فرهنگی هستش!

ببینید یه نمونه براتون میزنم!
    تو همین برنامه مربوط به ایران رشته خود من (برق) رو شما برید یه نگاه بکنید! تنها یک پزیشن داشتند و اون هم برای پرتقال بود! حال با اینکه یه دانشگاهی مثل KTH و LUND توی سوئد در این رشته به شدت فعال هستند ایا می تونیم این استدلال رو بکنیم که نه یک دانشگاه با رنک 1600 تونسته به صورت علمی از اون دو دانشگاه پیشی بگیره و دانشجو جذب کنه؟!!! و یا اینکه پرتقال در این زمنیه فعالتر بوده در حالی که رشته برق به شدت توی سوئد اکتیوه! بالاخص اون فیلد میکروالکترونیک و مدارهای مخابراتی که به خاطر وجود اریکسون توی سوئد خودتون می دونید چقدر بازار داره! ایا به نظرتون منطقی میاد که بگیم بحث علمی بوده و برنامه تصمیم گرفته برای پرتقال پذیرش بگیره چون کولیفیکیشن اون دانشگاه بهتر از دانشگاههای سوئد بوده؟!!!

خیر! به نظر من امکان نداره اینطور باشه! اون قدری که من در رشته خودم در اون دانشگاه فهمیدم رشته من حداقل اونجا یک فیلد کاملا نوپا بود! و تازه داشتن براش یه ساز و کار تهیه می کردن و ازمایشگاه میزدن و ....! هدفشون صرفا می تونست جذب یک سری نیروی قوی برای راه اندازی اون دانشگاه باشه! فکر نکنم اگه سایت SALAM اون رشته و دانشگاه رو معرفی نمی کرد کسی در حالت عادی پی به این می برد که اصن همچین پزیشنی واسه تحصیل هست! ولی الان با این کار EM شما می تونید این امید رو داشته باشید که فردی با سطح علمی بالا رو برای اون دانشگاه می گیرید!

این از سیستم کواپریشینشون!

توی فیلدهای سلکت شده خودشون هم این طور نیست! به طور مثال من خودم امسال برای EMECS اقدام کردم که برای ساخت Embedded System ها توسط خود اتحادیه سلکت شدن! بله! وقتی شما به این فکر می کنید که کلاسها قراره جدا برگذار بشه و سطح علمی بچه های این کلاس بالاتر، از نظر پولی مشکلی ندارید می تونید به صورت سلف فاند هم یکمکی کار بکنید و از طرفی با صحبتهای بعضی از دوستان متوجه میشید که استاد پروازی هم می تونید داشته باشید کمی دلخوش می گردید که برنامه خوبی هست! ولی اون چیزی که من از این برنامه می بینم اینه که از سه تا دانشگاه یکیشون اصلا تجربه فنی خوبی نداره! توی دانشگاه نروژ ظاهرا خیلی ساله یک پروژه به صورت بنیادی دنبال نشده و بیشتر تمرکزشون رو نرم افزاره چون تجهیزات ارزونتری نیاز دارند! توی دانشگاه انگلیس هم تقریبا گروه متلاشی شده! یک سایتی داشتند که دیگر هیچ کدوم از صفحاتش کار نمی کنه! و معلوم نیست اصلا گروه الان اکتیو هست یا نه! پروژه فعلی چیه! چه خبره اصلا!

ولی در همین زمان یک برنامه ای مثل ICTLAB داره توی همین زمینه توی دانشگاههای مطرح اروپا (مثل KTH , برلین و ....!) روی همین زمینه کار میکنه! کلی سورس مالی از سازمان هوا فضا داره! کلی امکانات عجیب و غریب! فیلدهای یونیک و اینده دار تر! و مسائل روز! فقط سایتشون رو مطالعه می کنید خودتون متوجه میشید چقدر ایده هاشون نو هست! ایا ممکنه در یک فضای رقابتی این مورد اخیر نتونه از اتحادیه پول بگیره؟!!!

مسلما نه!

اما چرا نکرده! چون نیازی به این پول نداره! ثبت نام خودش رو داره! بودجه بندی خودش! برنامه ریزی مخصوص به خودش رو و قویترین ادمها رو هم داره جذب می کنه! چرا باید خودش رو درگیر EM بکنه! هیچ شرکتی نمیاد وقتی می خواد سرمایه گداری بکنه بره پول رو بریزه به حساب اتحادیه و بعدش منتظر بمونه اتحادیه براش دانشجو بگیره! خودش مستقیم یه پروژه تعریف می کنه هم کارش راه می افته و هم نیرو مورد نیازش رو تعلیم میده!
    پولی که اتحادیه میده هم هدفش تعلیم نیروی فوق حرفه ای نیست! اگه بود نمیومد شرایط سفتی مثل همیشه n نفر از فلان ملیت بزاره! الان اگه یه سال n+1 نفر نابغه هم از یک ملیت اقدام بکنند یکیشون بالاجبار میره بیرون!

من البته در پایان یه بار دیگه تذکر میدم! این حرفها مربوط به کسانی هست که از یک دانشگاه درست و خسابی قول فاند خوب دارند! و گرنه منظورم اصلا این نیست که EM خیلی بده و هیشکی نره! من صرفا دارم میگم اگه کسی از نظر دانشگاهی EM بورس و فاند تحقیقانی از دو دانشگاه هم سطح داشت به EM الکی بار مثبت نده که نه چون مال اتحادیه است یک مدینه فاضله برای خودش باید باشه! اون چیزی که من فهمیدم پارامترهای EM بسیاری چیزهای دیگر است که هیچ ربطی به مسائل علمی ظاهرا نداره!
    سلام. می بخشید شما از دانشگاه Algarve بورس اراسموس گرفتین؟ منم امسال از همین دانشگاه بورس قبول شدم. خوشحال می شم از تجربیاتتون استفاده کنم.

Member
    رشته و دانشگاه
    Hell

نقل قول نوشته اصلی توسط sayehas نمایش پست ها
    سلام. می بخشید شما از دانشگاه Algarve بورس اراسموس گرفتین؟ منم امسال از همین دانشگاه بورس قبول شدم. خوشحال می شم از تجربیاتتون استفاده کنم.
    سلام! من نگفتم بورس را گرفتم! البته زیاد هم امیدی بهش نداشتم چون فیلد بیشتر برای بچه های مخابراتی بود در حالیکه من الکترونیکی هستم! یه جورایی میشه گفت اصلا اپلی کردن براش یه جورایی اشتباه بود چون سابقه کار من نامربوط میشد و ....!

ذکر نام اون دانشگاه صرفا برای مقایسه بین دانشگاههای پارتنر اون برنامه برای سنجش میزان قدرت دانشگاه و اکتیو بودنش در فیلد مربوطه و تشریح نکاتی بود که دوست قبلی ذکر کرده بودند! در هر حال امیدوارم موفق و موید باشید!

دوستان من یک سوالی دارم. یه استاد به من برای دکترا ok داده ولی نمی تونه بورسم کنه. به نظرتون میشه از اراسموس استفاده کرد تا توی دانشگاهی که خودت میخوای بورس بشی؟ من joint program اراسموس رو دیدم ولی به نظر فقط منحصر به موقعیتهای خودشونه. کسی نظری نداره؟؟ مرسی

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)