صفحه 26 از 26 نخستنخست ... 1617181920212223242526
نمایش نتایج: از شماره 251 تا 260 , از مجموع 260

موضوع: مراحل انجام ثبت اختراع در ایران

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مراحل انجام ثبت اختراع در ایران

درود بر شما
    بلاخره بعد 5 ماه و کلی پیگیری امروز یک ایمیل به من زدند تا موارد گفته شده را اصلاح کنم.
    از اونجایی که موارد خواسته شده ایرادات بنی اسرائیلی و از سر باز کنی هستند میخواستم بپرسم امکانش هست بدون اعمال تغییرات فایل رو ارسال کنم؟ جواب میده اینکار؟
    برخی ایرادات:
    1- گفته شده که " تمامی تصاویر و فرمول ها باید حذف شوند" : درصورتیکه در فایل نحوه نگارش توصیف اختراع که در سایت مرکز مالکیت معنوی قرار دارد مستقیما این کار را مجاز ( و نه اجباری ) بیان کرده
    2- جای دیگه خواسته تا "حتما به چند اختراع آمریکایی مشابه اشاره شود. و تفاوت ها بیان شود" و در جای دیگه "در بخش دانش پیشین باید حتما به چند اختراع آمریکایی که 70% شبیه طرح حاضر است اشاره شود و تفاوت این اظهارنامه با آنها بیان شود" : بگذریم که چه اصراری به آمریکای بودن هست؟! این 70% تشابه و آمریکایی بودن و ... رو از کجا در آوردند؟ توی کدوم آیین نامه نگارش یا ثبت اختراع آمده تا منم بخونم؟
    در ضمن مگر کار داور ها همین نیست که بگردند و اگر مورد مشابهی بود ذکر کنند؟ من گشتم نبود.نه داخلی و نه خارجی. حالا اگر اونا میگن هست چرا من باید پیداش کنم؟
    3- گفته شده " احتمال وجود نداشتن سیستم فیدبک بسیار بعید است. " : (این سیستم فیدبک یک بخشی از نوآوری اختراع بنده بوده ...) این جمله واقعا مربوط به یک داور متخصص و داوری کارشناسی هست؟ مگر دادم بقالی داوری بشه که وجب زده فهمیده "بعید هست" . حالا که بعید هست دقیقا چیکار باید بکنم؟
    4- در بخش "بيان واضح و دقيق مزاياي اختراع ادعايي نسبت به اختراعات پیشین" عنوان شده که فقط یه دو مورد مزیت اصلی اشاره شود و بقیه حذف شود! چرا؟ کجا گفته فقط باید 2 مورد بگید و 4 مورد قبول نیست؟!!!!! همین ایراد را در بخش "ذکر صریح کاربرد صنعتی اختراع" گرفته شده و گفته فقط یک مورد باید ذکر شود!!
    و و و ......
    چندین ایراد از این دست هم در فایل توصیف و هم فایل ادعانامه گرفته شده.
    شما هم تجربه ای در این زمینه داشتید؟ واقعا نمیدونم چیکار کنم.اگه همه این مواردی که اینا خواستند رو اعمال کنم هیچی از اختراع نمیمونه...همه رو باید حذف کنم.دیگه چه ثبت اختراعی میشه.

اگر جای دیگه بفرستم هم احتمال داره از دوباره همین داستان باشه؟
    ببخشید طولانی شد کلی عصبانی هستم ....

Junior Member

سلام behnam68 عزیز ، لطفا اسم مرجع رو هم برامون بنویس . در توصیف نباید از شکل استفاده کنید باید یک فایل مجزا تحت نام نقشه و شکل ایجاد کنید و به اداره ارسال کنید و در توصیف با شماره بندی به شکل ها اشاره کنید . اما اینکه گفتن به چند اختراع باید اشاره کنید دلیلش اینه که اختراع باید بنیه داشته باشه و دلیل دیگر هم اینکه ما کشور پیرو هستیم و نه پیشرو ، مثلا یه کشور میاد یه کاری رو انجام میده و ما باید اونو کامل کنیم چون به خودمون اعتماد نداریم ! مزایای اختراع هم خیلی خلاصه که تمام جنبه های اختراع رو پوشش بده بیان کنید . اینم بگم ادعانامه مهمه و در جاهای حقوقی همه ادعانامه رو میخونن و نه شرح و توصیف ، بلکه شرح و توصیف مکمل ادعانامه شما هست .

اما در اعتراضتون به اداره ثبت حتما این انتقاد هم اضافه کنید : که کلا این پروسه و روند ثبت اختراع در ایران اشتباه می باشد . به چند دلیل : اول اینکه صرفا ثبت اظهارنامه و گرفتن سند اختراع فایده ای نداره ، چند درصد از این اختراعات به تولید می رسد ؟ و چند درصد از این اختراعات ثبت بین المللی می شود ؟ و چند درصد تجاری سازی می شود ؟ وقتی همین طوری به جلو نگاه می کنیم می بینیم در بین کشورها اخررین رتبه رو داریم . دلیل دیگر هم اینکه ، این یه واقعیتی هست که اگر شما همین پرونده را در دست بگیرید و به یک دانشگاه مطرح بروید و نزد یک مدیر گروه در یک دانشکده و بیان کنید که در رشته ای اون استاد یک مشکلی رو شناسایی کردید و تا به اینجا کار ادامه دادید و حرفی هم از اختراع نزنید و بگید خوشحال میشید نظر اون استاد رو بدونید اگر امکان داره یک تاییدیه به شما بدن ، احتمال داره اون فرد همونجا یا یکی دوروزه یک تاییدیه بنویسه و به شما بده و اگر پیشکسوت این کار باشه شما رو هم تشویق کنه ، ولی متاسفانه وقتی اسم اداره ثبت اختراع میاد همون ادم جبهه گیری می کنه . طبق تجربیات من که از سال 95 تا 98 در اداره ثبت ایران داشتم بین زمان ثبت اظهارنامه توسط متقاضی تا صادر شدن نامه استعلام تا زمانی که اون داور می خواد پاسخ بده یک عوامل بازدارنده ای وجود داره که به چشم دیده نمیشه و همین امر باعث شده که امار ثبت در کشور ما پایین باشه .
    از طرفی بهتره که خود اداره یک سری استاد در اداره ثبت داشته باشه که پرونده هارو ارزیابی کنن چون وقتی استاد از یک دانشگاه می خواد نظر بده فکر میکنه که داره از جانب یک دانشگاه صحبت میکنه و باید یک حرفی بزنه که همه بگن خیلی میدونه ولی وقتی داخل اداره ثبت باشه میدونه که باید در راستای ارتقا اون اداره ثبت گام برداره و نظری رو بیان کنه که اشتباه نباشه.

Junior Member

ممنون از شما که وقت میگذارید و پاسخگوی دوستان هستید.
    مرجع استعلامم هم دانشگاه صنعتی اصفهان هست.
    این عین جمله ای هست که در راهنمای نگارش توصیف اختراع در سایت مرکز مالکیت معنوی آمده ( صفحه 3 ) : "نکته مهم:شما می توانید نقشه های فنی یا اشکال را در متن توصیف اختراع بگنجانید ( این کار الزامی نیست)" پس چرا باید عکس ها رو حذف کنم؟ تازه من باید ایراد بگیرم که چرا درخواست خلاف قوانین دارید...
    اون فایل نقشه ای هم که فرمودید ارسال شده به همراه بقیه مستندات.اصلا اگر فایل نقشه رو نداده بودم که نمیشد تشکیل پرونده بدم و کار به مرجع استعلام بکشه.من در متن توصیف هم عکس زدم هم با شماره ارجاع به نقشه فنی دادم.
    در کل اصلا منطق و معیار بررسیشون رو درک نمیکنم.بالاخره باید یه قانون و ضابطه ای باشه که بگه مثلا بنا به فلان قانون شما نباید 4 مورد مزیت ذکر کنید و فقط یک مورد بنویس که حداقل من برم اون متن قانون نگارش رو بخونم . همینجور رو هوا و نظر شخصی که نمیشه...
    یا مثلا اگه مشابه اختراع من تو آلمان یا هند ثبت شده باشه مهم نیست؟اکی هست؟ حالا به ما رسیده آمریکا ملاک شده فقط...
    من الان فقط نمی دونم چطوری میشه از زیر دست این دانشگاه صنعتی بکشمش بیرون...واقعا آدمای مزخرفی هستند.طرف بعد 5 ماه با همون ایمیلی که من بهش ایمیل میزدم و حتی یکیش رو جواب نداد برداشته بهم ایمیل زده! یعنی پس ایمیلش رو چک میکرده و عمدا جواب نمیداده...یکسری نزدیک به 1 ساعت تلفن دفترش رو میگرفتم و برنمداشت،بعد که همکارش جواب داد فهمیدم آقا تشریف داره و گوشی رو بر نمیداره...
    شاید برم خود دانشگاه ببینم کی به کیه...با ایمیل و تلفن زدن این جماعت کاری انجام نمیدن.
    راستی تو همین مرحله نمیشه به اداره ثبت شکایت کرد؟ یا درخواست بدم پرونده رو از مرجع استعلام بگیرن،نمی خوام دیگه دانشگاه صنعتی بررسی کنه...اینا تا جواب رد بدن یکسال یگه طول میکشه...

Junior Member

والله چی بگم ، ما همه یه سری مخترع هستیم که می خوایم ایرانو اباد کنیم ولی کلی سنگ جلوی پامون میندازن . کشورهای خارجی وقتی طرف می خواد اختراع کنه یه بودجه ای در اختیارش قرار میدن . یک فضایی هم در اختیارش می زارن ، دوتا استاد کاربلد هم میزارن بالا سر طرف که مخترع اگر جایی نتونست یک معادله ای رو حل کنه اون دوتا استاد کمکش می کنن . ولی در ایران شما با پول خودت اختراع رو می سازی می بری اداره ثبت ، بعد میگن باید استعلام بشه . بعد وقتی نامه درخواست استعلام رو میدن به داور همه چیز خراب میشه . اون داور فکر میکنه باید یه حرفی بزنه که همه بگن خیلی میدونه . ( این کار نیاز به فرهنگ سازی داره ) بنظرم همه در هنگام ارسال اعتراض به اخطاریه رد باید این موارد هم ضمیمه پروندشون کنن که شاید دوتا مسئول بخونه .
    الان تو این مرحله شما هیچ کاری نمی تونید کنید اینا یه نامه زدن اونا هم موظف هستن پاسخ بدن اگر این بار هم رد بشه پروندتون رد میشه که اگر بخواید ادامه بدید باید برید 50 تومن انلاین واریز کنید پرونده بره کمیسیون بعد باید حضوری برید اداره پرونده تشکیل بدید 3 سال تو صف کمیسیون باشید که شاید این طرحتون تایید بشه

Junior Member

من همین الان یه نامه شکایت از طریق کارتابل اداره مالکیت معنوی در این خصوص ارسال کردم.احتمالا اثری نداره ولی نمیتونم هیچی نگم.
    یک نکته ای که هست اینه که مرجع استعلام بنده اصلا جوابی به مرکز مالکیت معنوی مبنی به قبول یا رد اختراع من نداده! حتی در سامانه سبا که مربوط به بررسی اختراعات هست ( مال دانشگاه صنعتی اصفهان ) پرونده من هنوز در مرحله داوری اولیه نشون داده میشه! در حالیکه به من ایمیل زدن و خواستار اصلاح مستندات هستند.بعد داوری اولیه باید نتیجه اولیه اعلام کنند و مرحله بعد آن اصلاح مستندات است ( طبق روالی که در سامانه سبا هست).
    پس اینطور که بوش میاد این داستان سر درازی داره...
    دوستان نکنید اینکارها رو ...نکنید که عمر نوح میخواد و صبر عیوب

Junior Member

من از اکثر دانشگاه های ایران ایمیل اکادمیک دارم و چندتا تاییدیه بین المللی ، اخیرا داور ، پرونده منو بی مورد رد کرد موقع دفاعیه اومدم همه ایمیل های دانشگاهی خودمو گذاشتم بعد یک متن اعتراض تند هم به مرجع نوشتم چندتا تاییدیه دانشگاهی هم داشتم . مرجع پاسخشو تغییر نداد ولی کارشناس مالکیت فکری اونجا به من گفت برو پیش رئیس اداره بگو اصلا من این مرجع رو قبول ندارم . پرونده شما اینجا تایید نمیشه
    بعد گفتن تو داور مارو تهدید کردی و این حرفا .... ما الان با شما وارد یه جنگ شدیم
    من کاری به حرف اینا ندارم ولی خداییش این نوع دفاع کردن من جای تقدیر داشت ،
    ویرایش توسط paye10 : June 25th, 2019 در ساعت 05:10 PM

Junior Member

سلام خدمت دوستان . من تمام روند اداره ثبت را تجربه کردم هم پرونده ثبت شده دارم ، هم پرونده رد شده ، هم پرونده طرح در کمیسیون به همراه کلی رزومه ملی و بین المللی و تحقیقاتی دانشگاهی اما از اولش با این روند ثبت اختراع مشکل داشتم و همیشه یک سوال برای من مطرح بوده ، وقتی مراجع استعلام و داوران در پرونده ذی نفع نیستند وهمین طور اگر پرونده را به اشتباه رد کنند به مکانی پاسخگو نیستند ، اصلا چه لزومی وجود داره تا داور یک طرح را تایید کنه ؟ و چرا یک مانع حقوقی بین داور و اداره ثبت جهت رسیدگی به شکایات وجود نداره
    چرا متقاضیان باید اطلاعات خود را افشا کنند و پرونده را به دست مراجع و داورانی بدهند که هیچ شناختی روی آن ها ندارند و چرا بعد از اینکه داور یک طرح را رد می کنه اطلاعاتش مخفی میمونه و حاضر نیست زیر حرفشو امضا کنه ؟

بنظر من این روند اشتباه است و بهتر است متقاضیان اظهارنامه های خود را فایل نکنند . با پروسه موجود از هر 100 پرونده 10 اختراع به سند نهایی می رسد

هرکسی از طرف یک نهادی به اداره ثبت میاد یکی از وزارت علوم میاد مثل دانشجو دانشگاه تهران یا کارمند دانشگاه سمنان و ... مرجع را همون دانشگاه انتخاب میکنه و هماهنگ میکنه و طرح را ثبت می کند . یکی از دولت میاد مثل پژوهش های علم و صنعتی ایران . یکی از قوه مجریه میاد مثل سازمان مرکزی دانشگاه ازاد . بقیه مردم هم که طرحشون داره رد میشه از خیابون میان که محکوم هستند تا 4 سال در صف کمیسیون بمونن و طرحشون رد میشه . بنظر من مردم در این روند نقش سیاه لشکر را ایفا میکنند و فقط دارن امار ثبت اظهارنامه ها را بالا می برن و در نهایت کسانی سند و تاییدیه ها را می گیرند که با مراجع استعلام رابطه نزدیک یا کاری دارند .
    اگر به همین منوال پیش بره احتمال داره یه سری اشخاص از طریق رابطه بتونن کلی اختراع ثبت کنن و یک سری نخبه با استعداد مجبور به حذف بشن . و خدا به خیر کند اینده این مملکت را
    اما این یک واقعیت است که یک نخبه واقعی هرگز دوست ندارد تا در این روند قرار بگیرد و طرحش توسط اشخاص داوری شود بلکه نخبه می گوید خودم علم دارم و نیازی به تاییدیه جایی ندارم اکثر کسانی که در این فرایند قرار گرفته اند کسانی هستند که تازه قرار است از این طریق نخبه شوند . چون با این روند فعلی خود ثبت اظهارنامه اشتباه و ریسک است. چون حداقل به اندازه 5 سال زمان لازم است تا اداره ثبت بتواند به پرونده های رد شده در این سال ها رسیدگی کند
    ویرایش توسط paye10 : September 17th, 2019 در ساعت 03:12 PM دلیل: ....

Junior Member

سلام
    این نظر را در تاریخ 1399/04/20در خبرگزاری فارس ارسال کردم که منتشر شد :

با سلام اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید و دارای گام ابتکاری است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند !

در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم :
    كارشناس محترم با سلام ، اينجانب به شخصه اعتقادي به روند ماركسيستي و وارداتي اداره اختراعات كه با قانون اساسي كشور در تضاد مي باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضي پرونده خود را به حداقل 50 مرجع ارسال كند و پرونده 3 ماه در هر مرجع توقف كند تا يكي از اين مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوري قرار دهند ، اين يعني اتلاف وقت چيزي حدود 8 سال و پرداخت هزينه چيزي حدود 30 مليون تومان . در حال حاضر 11 مرجع در پرونده هاي قبلي اعلام كرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از 8 سال پرونده به چه درد متقاضي مي خورد ؟ ، دوم اينكه اگر اينجانب بخواهم 10 اظهارنامه با اين روند ثبت كنم يه چيزي حدود 300 مليون بايد هزينه كنم ( بنظر شما امكان ثبت اختراع به صورت غير مستقيم از اينجانب سلب نشده است ؟ ) ، ايا بعد از اينكه سند را دريافت كردم همين دولت اين هزينه را مي تواند طي فرآيندي به اينجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع 5 كيلو روغن نباتي ارزش داره ؟ ) ، يا قرار است متقاضي در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخي با سرمايه هاي خود اختراع ثبت مي كنند برخي با دارايي هاي خود. اشخاصي كه با دارايي خود اختراع ثبت مي كنند مثل اعضا هيات علمي ، اشخاصي كه به بدنه آزمايشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، اين افراد هر هزينه اي بابت اختراع انجام مي دهند دولت طي فرآيندي اين هزينه را به آن ها برگشت ميدهد يا از طريق گرنت دانشگاهي يا از طريق پژوهش توليد . يعني اين وسط فقط پول جابجا مي شود و كسي ضرر نمي كند. دسته دوم كساني هستند كه با سرمايه هاي خود اختراع انجام ميدهند مثل افراد كه مدارك عاليه دانشگاهي دارند مشغول كار هستند اما به بدنه دولت وصل نيستند ، اين افراد تحت هر شرايطي اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمايه خود را از دست داده اند و هم دارايي خود را كه همان اختراع مي باشد . چون اين افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول يك مرحله بيشتر براي فرايند ثبت انرژي صرف كنند ، اين روند به صورتي طراحي شده كه به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبي مي شود يعني دو قشر بالا و پايين كه در اين صورت كاپيتاليسم رخ مي دهد و ...

Junior Member

(ادامه متن قبلی)
    با سلام و خسته نباشید یکی از کارشناسان اداره اختراع در پاسخ در خصوص ارسال پرونده ها به مرجع استعلام به ما گفته اند : طبق تبصره 3 ماده 17 قانون برنامه پنجم توسعه و تبصره یک ماده 28 قانون ثبت اختراعات پرونده ها به مراجع ارسال می شود .
    پاسخ ما به اداره اختراعات :با سلام و خسته نباشيد ،
    كارشناس محترم ، ما كاري با تبصره 3 ماده 17 برنامه پنج ساله پنجم توسعه كه وفق ماده 235 تا سال 94 معتبر بود نداريم .
    بد نيست مراجعه به قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه 1396 الي 1400 شود . ما قرار نيست خيلي تخصصي برخورد كنيم . شما فقط در نظر داشته باشيد كه متقاضي براي اينكه 20 اظهارنامه بتواند با اين رون در اداره به ثبت برساند بايد حدود 600 مليون هزينه استعلام در طول 8 سال كند ضمن اينكه مجبور است تعداد زيادي اظهارنامه قابل ثبت از دست بدهد و همين طور وزارت صنعت مي تواند يك طرحي را رد كند و توليد كند و در انتها راي دادگاه هم بگيرد . خود ثبت اظهارنامه كه توفيقي ندارد . ميگويند امار ثبت اظهارنامه در كشور ما بالاست . خب چند درصد اين اظهارنامه ها به ثبت داخلي مي رسند ؟ ( چند درصد اين امار از افراد معمولي جامعه هستند ) چند درصد به ثبت بين المللي مي رسند ؟ و چند درصد به تجاري سازي مي رسند؟ وقتي مقياس هارا تغيير مي دهيم ميبينيم از اخر اول هستيم .شما با 600 مليون مي توانيد به چند كشور اروپايي سفر داشته باشيد . با همين مبلغ مي توانيد يك خودرو SWM G01 خريداري كنيد ، با اين مبلغ مي توانيد از دانشگاه ازاد واحد الكترونيك چندين مدرك دانشگاهي معتبر در رشته هاي مختلف بگيريد ، مي توانيد يك منزل به متراژ 100 متر خريداري كنيد به شرط اينكه هر متر مربع آن 6 مليون تومان باشد و ... . شما تصور كنيد در يك جلسه حضور داريد و قرار است حضار را قانع كنيد كه اگر اين هزينه را در راه ثبت و گرفتن سند اختراع خرج كنند به مراتب بهتر از اين است به سراغ گزينه هاي ديگر بروند ! معمولا كسي قانع نخواهد شد ! . در نظر بگيريد اگر متقاضي به اين سيستم اعتماد نكند و فقط تماشاگر باشد يعني هيچ اظهارنامه اي فايل نكند چنين شخصي در طول مدت 7 سال نسبت به فردي كه هم اكنون در حال ثبت اظهارنامه مي باشد و مي خواهد 20 اظهارنامه ثبت كند دست به نقد 400 الي 500 مليون و 12 سال جلوتر خواهد بود و...

Junior Member

دوستان برا ثبت طرح صنعتی باید چکار کرد؟

چرا موضوعی در این خصوص اینجا نیست ؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)