صفحه 14 از 26 نخستنخست ... 456789101112131415161718192021222324 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 260

موضوع: مراحل انجام ثبت اختراع در ایران

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مراحل انجام ثبت اختراع در ایران

سلام دوستان

من یه ایده ای داشتم که از نظر تئوری اثبات میشه و از نظر ساخت وسیله هم میشه اون رو ساخت ولی فقط یه قسمت از وسیله ، یک قطعه ای هست که توی ایران پیدا کردنش خیلی سخته. بنابراین من همه مباحث نظری و مدل سازی و به همراه همه جزئیات ساخت رو در توصیف نامه اختراع آوردم و در نهایت به پرتال اداره ثبت اختراع فرستادم، یعنی همه ی کارهای تا قبل از ساخت وسیله رو انجام داد به جز ساختنش. البته از نظر ایده هم، میدونم که چنین وسیله ای تا حالا ایده پردازی و در نتیجه ساخته نشده. الان هم توسط کارشناس اداره ثبت اختراع در حال بررسیه.

حالا یک سوال:
    آیا برای ثبت اختراع، حتما می بایست وسیله ساخته بشه و به داوران ارائه بشه و یا با ارائه ایده و مدلسازی در نرم افزار و اثبات تئوریک، میشه ثبت بشه؟

سلام دوستان. من یه خشک کن مواد غذایی میخوام بسازم ، یه خشک کن خورشیدی خیلی ساده ، کسی میتونه کمکم کنه اینو ثبت اختراعش کنم؟

قبل از ساخت دستگاه ، باید طرحشو بکشم؟ یعنی طراحیش کنم؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    هوافضا علوم و تحقیقات

نقل قول نوشته اصلی توسط javad1404 نمایش پست ها
    سلام دوستان

من یه ایده ای داشتم که از نظر تئوری اثبات میشه و از نظر ساخت وسیله هم میشه اون رو ساخت ولی فقط یه قسمت از وسیله ، یک قطعه ای هست که توی ایران پیدا کردنش خیلی سخته. بنابراین من همه مباحث نظری و مدل سازی و به همراه همه جزئیات ساخت رو در توصیف نامه اختراع آوردم و در نهایت به پرتال اداره ثبت اختراع فرستادم، یعنی همه ی کارهای تا قبل از ساخت وسیله رو انجام داد به جز ساختنش. البته از نظر ایده هم، میدونم که چنین وسیله ای تا حالا ایده پردازی و در نتیجه ساخته نشده. الان هم توسط کارشناس اداره ثبت اختراع در حال بررسیه.

حالا یک سوال:
    آیا برای ثبت اختراع، حتما می بایست وسیله ساخته بشه و به داوران ارائه بشه و یا با ارائه ایده و مدلسازی در نرم افزار و اثبات تئوریک، میشه ثبت بشه؟
    سلام دوست من

بستگی به اونجایی داره که برای تایید محتوا می فرستن ، مثلا پارک علم و فن اوری از من نمونه اختراعم رو نخواست و فقط گفت اگر عکس داری بفرست ، اگه نه مهم نیست !!!
    اما بعضی از مراکز می خوان
    البته این نکته هم مهمه که پارک علم و فن اوری دانشگاه تهران خیلی خیلی سخت گیره و من واقعا از انتخابش پشیمونم !!!

نکته دیگه اینکه سعی کن نگی نمونه ساخته شده نداره ، برای خودت دردسر درست نکن
    آسمان فرصت پرواز بلندی است ولی
    قصه این است چه اندازه کبوتر باشی

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    هوافضا علوم و تحقیقات

نقل قول نوشته اصلی توسط bobat نمایش پست ها
    سلام دوستان. من یه خشک کن مواد غذایی میخوام بسازم ، یه خشک کن خورشیدی خیلی ساده ، کسی میتونه کمکم کنه اینو ثبت اختراعش کنم؟

قبل از ساخت دستگاه ، باید طرحشو بکشم؟ یعنی طراحیش کنم؟
    سلام

در مورد اختراعی که می گی نه اجباری به طراحی شکل ظاهریش نیست اما اگه بتونی بکشی خیلی بهتره ، چون توی اظهارنامه یه قسمت نقشه هست که اگر خالی باشه ممکنه بهت اخطار رفع نقص بدن که اون وقت مجبور می شی بکشی و تازه یه ماه هم توی نوبت قرار می گیری.
    اولین قدم اینه که بری سایت اداره ثبت اختراع و یه اظهارنامه الکترونیکی پر کنی ، مهم ترین قسمتش فعلا همینه

به نظر من برای اولین گام یه سری به سایت ثبت اختراع بزن

موفق باشی

سلام دوستان. اگه ممکنه یه راهنمایی بکنید در مورد عادی بودن یا نبودن روند
    گزارش رو کپی-پیست کردم برای دقیق تر بودن.
    1- اظهارنامه با شماره xxxxxxx و کد رهگیریxxxxxxx مورخ 1393/09/21 تحویل اداره کل مالکیت صنعتی شد
    2- نداره!!!!!!!!!!!D
    3- پرونده در تاریخ 1393/10/14 توسط کارشناس از لحاظ شکلی بررسی و فاقد نقص تشخیص داده شد. پرونده از لحاظ ماهیتی همچنان در دست بررسی است
    4- ابلاغيه موضوع سوابق اختراع به شماره xxxxxxx مورخ 1393/10/14 خطاب به مهران xxxxxxx با سمت تحويل گيرنده ابلاغ در ايران صادر شد. جهت مشاهده متن ابلاغیه کنید
    5- در تاریخ 1393/10/15 تشریفات ابلاغ برای ابلاغيه موضوع سوابق اختراع به شماره xxxxxxx انجام شد
    6- درخواستی از طرف xxxxxxx با موضوع معرفي مرجع پيشنهادي جهت استعلام در تاریخ 1393/10/15 به اداره کل مالکیت تحویل و با شماره xxxxxxx ثبت شد جواب کارشناس پرونده:استعلام
    7- نداره!!!!! (خودشون هم سیستم شمارشون رو اختراع کردن)
    8- پرونده در تاریخ 1393/10/29 توسط کارشناس از لحاظ شکلی بررسی و فاقد نقص تشخیص داده شد. پرونده از لحاظ ماهیتی همچنان در دست بررسی است
    9- نامه ای خطاب به معاونت محترم پژوهشي دانشگاه صنعتي اصفهان با موضوع استعلام ژنتيك به شمارهxxxxxxx مورخ 1393/10/29 صادر شد.

به نظرتون این روندش یکم زیادی طول نکشیده؟! کم کم دارم نگران میشم!
    البته اصلا ربطی به ژنتیک نداره، یکم موضوعش شاید غلط انداز باشه.
    خودم هم دانشجو صنعتی بودم تا 5 ماه پیش که فارغ التحصیل شدم. دو بار هم رفتم به اون قسمت، ولی گفتن مسئولش نیست!!! یکی دیگه که بود، گفت احتمالا فرستاده. البته آخرین بار حدود 2 ماه پیش رفتم. البته پیداست که پیگیری نکرده ام، ولی نباید حالا دیگه یه خبری بشه؟؟؟
    نکته آخر اینکه کسی نگفت برای استعلام پول بده، منم نگفتم چرا پول نمیخواین!! ممکنه این دردشونه که جواب نمیدن؟ البته من شنیدم برای دانشجوهای خود صنعتی پول نمیگیرن.

ممنون از راهنمایی

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    هوافضا علوم و تحقیقات

نقل قول نوشته اصلی توسط mehran4iut نمایش پست ها
    سلام دوستان. اگه ممکنه یه راهنمایی بکنید در مورد عادی بودن یا نبودن روند
    گزارش رو کپی-پیست کردم برای دقیق تر بودن.
    1- اظهارنامه با شماره xxxxxxx و کد رهگیریxxxxxxx مورخ 1393/09/21 تحویل اداره کل مالکیت صنعتی شد
    2- نداره!!!!!!!!!!!D
    3- پرونده در تاریخ 1393/10/14 توسط کارشناس از لحاظ شکلی بررسی و فاقد نقص تشخیص داده شد. پرونده از لحاظ ماهیتی همچنان در دست بررسی است
    4- ابلاغيه موضوع سوابق اختراع به شماره xxxxxxx مورخ 1393/10/14 خطاب به مهران xxxxxxx با سمت تحويل گيرنده ابلاغ در ايران صادر شد. جهت مشاهده متن ابلاغیه کنید
    5- در تاریخ 1393/10/15 تشریفات ابلاغ برای ابلاغيه موضوع سوابق اختراع به شماره xxxxxxx انجام شد
    6- درخواستی از طرف xxxxxxx با موضوع معرفي مرجع پيشنهادي جهت استعلام در تاریخ 1393/10/15 به اداره کل مالکیت تحویل و با شماره xxxxxxx ثبت شد جواب کارشناس پرونده:استعلام
    7- نداره!!!!! (خودشون هم سیستم شمارشون رو اختراع کردن)
    8- پرونده در تاریخ 1393/10/29 توسط کارشناس از لحاظ شکلی بررسی و فاقد نقص تشخیص داده شد. پرونده از لحاظ ماهیتی همچنان در دست بررسی است
    9- نامه ای خطاب به معاونت محترم پژوهشي دانشگاه صنعتي اصفهان با موضوع استعلام ژنتيك به شمارهxxxxxxx مورخ 1393/10/29 صادر شد.

به نظرتون این روندش یکم زیادی طول نکشیده؟! کم کم دارم نگران میشم!
    البته اصلا ربطی به ژنتیک نداره، یکم موضوعش شاید غلط انداز باشه.
    خودم هم دانشجو صنعتی بودم تا 5 ماه پیش که فارغ التحصیل شدم. دو بار هم رفتم به اون قسمت، ولی گفتن مسئولش نیست!!! یکی دیگه که بود، گفت احتمالا فرستاده. البته آخرین بار حدود 2 ماه پیش رفتم. البته پیداست که پیگیری نکرده ام، ولی نباید حالا دیگه یه خبری بشه؟؟؟
    نکته آخر اینکه کسی نگفت برای استعلام پول بده، منم نگفتم چرا پول نمیخواین!! ممکنه این دردشونه که جواب نمیدن؟ البته من شنیدم برای دانشجوهای خود صنعتی پول نمیگیرن.

ممنون از راهنمایی
    سلام

به شدت دیر شده !
    باید از معاونت دانشگاه اصفهان بهت زنگ می زدن واسه بررسی
    قطعا یه جای کار می لنگه !
    یا دانشگاه اصفهان دریافت نکرده یا اینکه جوابش رو تنبلی کردن نفرستادن برای ثبت اختراع

حتما و حتما پیگیری کن
    من اوایل بهمن ماه شروع کردم
    فروردین نامه ام رو فرستادن دانشگاه تهران
    30 اردیبهشت جوابش اومد

Junior Member

سلام دوستان ببخشید من یکم عجله دارم >
    الان چند ماهی هست که دارم هی دونبالش میدوم .
    ی طرح برای موتور احتراق داخلی داده بودم که توی سر سیلندر ی سری اجزا ی اتفاقاتی میفتاد :دی
    اینو من به همراه نقشه و توضیحاتی که بعضی از دوستان به من کمک کردن مثل نوشتن ادعانامه خلاصه توصیف اختراع و توصیف اختراع .
    رو براشون فرستادم هر بار برام ی اخطار میاد که :
    - درخواستی از طرف مهيار مجرب با موضوع درخواست تغيير در مندرجات و ضمائم اظهارنامه در تاریخ 1394/04/29 به اداره کل مالکیت تحویل و با شماره //////////////////ثبت شد
    جواب کارشناس پرونده:متقاضي محترم در ادعا نامه بايستي نكته نوآورانه(قطعه مورد ادعا، يا روش جديد ) كارخود را در چهارچوب مشخصه فني با جملات قابل اثبات بيان كنيد. ادعانامه چنانچه شامل يك فرآورده يا بعبارتي محصول باشد ، اجزا و عناصرجديد مورد ادعا و مشخصات فني هر يك از آن ها مي باشد نه قابليت ها و مزايا ي حاصل شده ميباشد چنانچه ادعانامه شامل يك فرآيند يا بعبارتي يك روش باشد تكنيك ساخت اختراع،ساخت اجزا و عناصر مورد ادعا و مشخصات فني هر يك از آن ها مي باشد نه قابليت ها و مزاياي حاصل شده شرح و توصيف 9 بند آئين نامه همراه با تيتر، توضيحات كامل و جزئيات دقيق ارائه شود لطفا جهت جستجو بهتر و تكميل زمينه فني پيشين خود از سايتهاي زير استفاده نماييد 1- http://patentscope.wipo.int/search/en/s ... Search.jsf 2- http://www.uspto.gov/patents/process/search/index.jsp 3- http://worldwide.espacenet.com/ 4-http://www.epo.org/searching.html

من دقیقا" باید چه خاکی توی سرم بریزم ؟ لینک هایی که دادن یکی از استاید های دانشگاه گفتن اینا لینک های پژو هشی هستن به کار شما هیچ ربطی نداره .
    الان من دقیقا" باید چیکار کنم یکم راه نمایی کنید .
    مثلا" گفتن خلاصه توصیف اختراع مورد قبول بوده .
    من توی ادعا نامه کلی قطعات رو شرح وضایفشون رو نوشتم که کی از کی دستور میگیره به چشکلی رفتار میکنه و جنسشون و نحویه ساخت و...
    موندم دقیقا" باید چیکار کنم .
    لطفا" راهنمایی کنید .
    اگه از اول برم جلو بهتر نیست ؟ رفته تو مخم .

Junior Member

دوستان من الان در مرحله استعلام هستم:

14- نامه ای خطاب به رياست محترم دبيرخانه كميسيون عالي ثبت‌ اختراعات‌‌ دفاعي وزارت‌‌ دفاع ‌و‌ پشتيباني‌‌ نيروهاي‌‌ مسلح با موضوع استعلام كلي به شماره //////// مورخ 1394/05/06 صادر شد.

الان این نامه رو من باید پرینت بگیرم ببرم واسه وزارت دفاع یا چون تو لیست مراجع نوشته وزارت دفاع ارتباط الکترونیکی داره با اداره ثبت دیگه نیازی نیست من اقدامی بکنم و فقط باید منتظر بمونم تا جوابش بیاد؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط mahyar_70 نمایش پست ها
    سلام دوستان ببخشید من یکم عجله دارم >
    الان چند ماهی هست که دارم هی دونبالش میدوم .
    ی طرح برای موتور احتراق داخلی داده بودم که توی سر سیلندر ی سری اجزا ی اتفاقاتی میفتاد :دی
    اینو من به همراه نقشه و توضیحاتی که بعضی از دوستان به من کمک کردن مثل نوشتن ادعانامه خلاصه توصیف اختراع و توصیف اختراع .
    رو براشون فرستادم هر بار برام ی اخطار میاد که :
    - درخواستی از طرف مهيار مجرب با موضوع درخواست تغيير در مندرجات و ضمائم اظهارنامه در تاریخ 1394/04/29 به اداره کل مالکیت تحویل و با شماره //////////////////ثبت شد
    جواب کارشناس پرونده:متقاضي محترم در ادعا نامه بايستي نكته نوآورانه(قطعه مورد ادعا، يا روش جديد ) كارخود را در چهارچوب مشخصه فني با جملات قابل اثبات بيان كنيد. ادعانامه چنانچه شامل يك فرآورده يا بعبارتي محصول باشد ، اجزا و عناصرجديد مورد ادعا و مشخصات فني هر يك از آن ها مي باشد نه قابليت ها و مزايا ي حاصل شده ميباشد چنانچه ادعانامه شامل يك فرآيند يا بعبارتي يك روش باشد تكنيك ساخت اختراع،ساخت اجزا و عناصر مورد ادعا و مشخصات فني هر يك از آن ها مي باشد نه قابليت ها و مزاياي حاصل شده شرح و توصيف 9 بند آئين نامه همراه با تيتر، توضيحات كامل و جزئيات دقيق ارائه شود لطفا جهت جستجو بهتر و تكميل زمينه فني پيشين خود از سايتهاي زير استفاده نماييد 1- http://patentscope.wipo.int/search/en/s ... Search.jsf 2- http://www.uspto.gov/patents/process/search/index.jsp 3- http://worldwide.espacenet.com/ 4-http://www.epo.org/searching.html

من دقیقا" باید چه خاکی توی سرم بریزم ؟ لینک هایی که دادن یکی از استاید های دانشگاه گفتن اینا لینک های پژو هشی هستن به کار شما هیچ ربطی نداره .
    الان من دقیقا" باید چیکار کنم یکم راه نمایی کنید .
    مثلا" گفتن خلاصه توصیف اختراع مورد قبول بوده .
    من توی ادعا نامه کلی قطعات رو شرح وضایفشون رو نوشتم که کی از کی دستور میگیره به چشکلی رفتار میکنه و جنسشون و نحویه ساخت و...
    موندم دقیقا" باید چیکار کنم .
    لطفا" راهنمایی کنید .
    اگه از اول برم جلو بهتر نیست ؟ رفته تو مخم .
    دوست عزیز شما باید فقط روش ساخت رو براشون بنویسی توی ادعانامه. نه وظایف و نحوه عملکرد.

ببینید..الان این ادعانامه یک کلاه جوشکاری اتوماتیک هست:

ادعا نامه:
    1- كلاه ايمني جوشكاري؛ سیستمي حفاظتي، كنترل شونده توسط جريان، به صدورت بدون سیم، بدون
    محدوديت برد و برنامه پذير است كه داراي كلیدهاي الكترونیكي جهت كنترل بوده و فیلتدر توسدط ريدل
    مكانیكي و فنر جابجا مي گردد.
    -2 مطابق با ادعاي 1: سیستم حفاظتي توسط جريان الكتريكي عبوري از كابل جوشكاري كنترل
    مي گردد.
    -3 مطابق با ادعاي 2: جريان الكتريكي عبوري از كابل توسط سنسور جريان آشكار گرديده و نتیجه آن
    ارسال سیگنال ديكود شده اي مي باشد.
    -4 مطابق با ادعاي 2و 3: سنسور جريان طراحي شده به صورت انبر بوده كه بر روي يكدي از كابدل هدا
    بدون هیچگونه محدوديتي قرار مي گیرد.
    -0 مطابق با ادعاي 4: عبور جريان از كابل )كابدل گذرندده از داخدل انبدر جريان(سدبب تولیدد ولتداژ
    الكتريكي الدايي مي شود كه تغذيه مورد نیاز فرستنده و ساير مدارات الكترونیكي را تدامی ن مدي كندد و
    محدوديت
    هاي استفاده از باتري را از بین مي برد.
    -6 در طراحي فرستنده - گیرنده جهت افزايش سرعت و حساسیت سیستم مددت زمدان لازم جهدت
    ارسال سیگنال به حداقل رسیده كه باعث تغییر حالت ***** در لحظه اي كوتاه پس از برقراري اتصال مدي
    شود و تاخیر زماني به حداقل رسیده است.
    -7 مطابق با ادعاي 1و 4: انبر مذكور قابل اتصال بر روي هر قسمت از كابل بوده و مي تواندد در نزديكدي
    انبر جوش نیز قرار گیرد بنابراين محدوديت برد ارسال بواسطه فاصله زياد از بین مي رود.
    -8 مطابق با ادعاي 1: در مرحله ساخت ابتدا سیستم برنامه ريزي شده و كد خاصي جهت ارسدال بدراي
    سیستم تعريف مي گردد كه سبب اختصاصي و مجزا شدن هر سیستم مي گردد.
    -9 مطابق با ادعاي 1: استفاده از كلید هاي الكترونیكي كه شامل: كلید لمسي، كلید مجاورتي تشدخیص
    سر و سنسور جريان مي باشد باعث افزايش دقت، حساسیت و كاهش اثر نويز پذيري سیستم مي شدود و
    اين كلیدها به سبب نداشتن قسمت مكانیكي داراي طول عمر بیشتري نسبت به ساير كلیدها مي باشند.
    -10 مطابق با ادعاي 1و 9: كلید الكترونیكي مجاورتي سبب فعال شدن سیستم همزمان با قرار گیري روي
    سر مي شود و از مصرف توان )باتري( در حالت بلا استفاده مي كاهد.
    -11 مطابق با ادعاي 1و 9: كلید لمسي مورد اسدتفاده جهدت تغییدر حالدت
    دستي ***** مي باشد كه با هر بار فشردن اين كلید سبب تغییر وضعیت فیلتدر
    مي شود.
    -12 مطابق با ادعاي 1: فنر كمكي مورد استفاده سبب پايین آمدن هرچه سريع تدر فیلتد ر مدي شدود و
    حالت كششي را ايجاد مي كند كه سبب كاهش تاخیر مكانیكي در لحظه پايین آمدن ***** مي شود.
    -13 سیستم تهويه استفاده شده از نفوذ گازهاي سدمي حاصدله ازجوشدكار ي بده درون كدلاه ماسدك
    جلوگیري میكند و سبب تصفیه هواي داخل كلاه ماسك مي گردد.

شما مقایسه کن ادعانامه خودت رو با این.. بازنویسی کن و بفرستش.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    هوافضا علوم و تحقیقات

نقل قول نوشته اصلی توسط Linorth نمایش پست ها
    دوستان من الان در مرحله استعلام هستم:

14- نامه ای خطاب به رياست محترم دبيرخانه كميسيون عالي ثبت‌ اختراعات‌‌ دفاعي وزارت‌‌ دفاع ‌و‌ پشتيباني‌‌ نيروهاي‌‌ مسلح با موضوع استعلام كلي به شماره //////// مورخ 1394/05/06 صادر شد.

الان این نامه رو من باید پرینت بگیرم ببرم واسه وزارت دفاع یا چون تو لیست مراجع نوشته وزارت دفاع ارتباط الکترونیکی داره با اداره ثبت دیگه نیازی نیست من اقدامی بکنم و فقط باید منتظر بمونم تا جوابش بیاد؟
    سلام
    چون جزو لیست بود خودشون با اونا وصرن و نامه با ایمیل براشون می ره
    صبر کن جوابش بیاد
    البته معمولا خود خود مرکز داوری باهات تماس می گیره و حدود 250 هزار تومن هزینه رو درخواست می کنه بریزی به حسابشون
    حالا شاید از شما نخوان
    معمولا 4 هفته زمان می بره

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)