صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 79

موضوع: کلونی ایرانی - مزایا و معایب

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    ApplyAbroad Superstar pimi810 آواتار ها

پیش فرض کلونی ایرانی - مزایا و معایب

من هم مثل خیلی از شما ها دوستای زیادی دارم که خارج دارن درس می خونن. مساله ای هست که ذهن من رو خیلی به خودش مشغول مرده اونم اینکه اکثر قریب به اتفاق این آدما خصوصا تو آمریکا و کانادا افتادن تو یه کلونی ایرانی. عکساشون، مسافرتهاشون، سمیناراشون، هم خونه هاشون، مراسم ها و .... همه و همه با جمعهای ایرانی هستن و اگرم دوست خارجی دارن سعی می کنن اونا رو هم به همون کلونی بکشونن. [General Trend]

قطعا این قضیه مزایا و معایب خودش رو داره. حایلا یکی از عیب های بزرگی که من براش میبینم بحث زبانه که واقعا می تونه تاثیر بدی روش بذاره خصوصا تو سالهای اول...

اما سوال من اینه: این افراد خودشون گرایش به این کلونی ها دارن (به خاطر مشترکات فرهنگی و سهولت مکالمه و ....) و یا جامعه ی کانادادیی آمریکایی و .... (به ویژه Native هاشون) تمایلی به ارتباط قوی با اونها نداشته و به طبع ناچارا" به تشکیل کلونی روی آوردن. یعنی می خوام بدونم یه ایرانی بره آمریکا یا کانادا و نخواد سمت کلونی ایرانی بره، تنها خواهد ماند؟

به هر حال من اعتقاد دارم و عملا هم بهم ثابت شده که صرف هم میهن بودن، هم زبان بودن، هم شهری بودن و ..... اصلا نمی تونه معیار خوبی برای رفاقت و دوست پیدا کردن باشه.

منتظر پاسخ دوستان هستم.
    !One hundred sixty-three thousand sq mi of awesomeness

Senior Member nima_AA آواتار ها

پیش فرض پاسخ : کلونی ایرانی - مزایا و معایب

نقل قول نوشته اصلی توسط pimi810 نمایش پست ها

منتظر پاسخ دوستان هستم.
    به نظر من یک دیدگاه و واقعیت کاملا بر عکس نیز وجود داره که راجع به اون بحث شده.........

"
    چرا مهاجران ایرانی از هم دوری میکنند"

شاید به نوعی بشه گفت بدلیل همون بعضی معایب کلونی و اتفاقاتی که بین روابط ایرانی ها میوفته این مسئله پدید میاد

در پست بعدی دلایل این عنوان هم ذکر خواهم کرد

بحث خوبیه که بفهمیم در چه صورتی یک جمع ایرانی میتونه مفید باشه و چه ویژگیهایی در جمع ایرانی ها ممکنه اونها رو دلسرد کنه از با هم بودن
    ویرایش توسط nima_AA : April 2nd, 2012 در ساعت 02:02 PM
    زندگی یک هدیه است به ما حق ویژه، فرصت و مسؤولیت می‌دهد.
    باید به ازای آن، چیزی بازگردانیم و آن « خود اصلاح‌شده » ماست
    . « آنتونی رابینز »

To Nima:
    من در کل این ترند رو خطرناک می دونم و نمی پسندم. حتی اگه یه رواندایی بره اونجا و بیوفته تو کلونی رواندایی ها مگر اینکه جامعه ی اونجا بهت تحمیل کنه (که نگرانی و سوال منم همینه)

حالا این مطلبی که گفتی یه بحث دیگه ست ولی در عمل چیزی که اتفاق افتاده و من میبینم اینو تایید نمی کنه. خصوصا متاهلهای ایرانی که خیلی شدیدتر به کلونی های ایرانی روی میارن.

ApplyAbroad Hero

من هم مثل خیلی از شما ها دوستای زیادی دارم که خارج دارن درس می خونن. مساله ای هست که ذهن من رو خیلی به خودش مشغول مرده اونم اینکه اکثر قریب به اتفاق این آدما خصوصا تو آمریکا و کانادا افتادن تو یه کلونی ایرانی. عکساشون، مسافرتهاشون، سمیناراشون، هم خونه هاشون، مراسم ها و .... همه و همه با جمعهای ایرانی هستن و اگرم دوست خارجی دارن سعی می کنن اونا رو هم به همون کلونی بکشونن. [General Trend]

قطعا این قضیه مزایا و معایب خودش رو داره. حایلا یکی از عیب های بزرگی که من براش میبینم بحث زبانه که واقعا می تونه تاثیر بدی روش بذاره خصوصا تو سالهای اول...

اما سوال من اینه: این افراد خودشون گرایش به این کلونی ها دارن (به خاطر مشترکات فرهنگی و سهولت مکالمه و ....) و یا جامعه ی کانادادیی آمریکایی و .... (به ویژه Native هاشون) تمایلی به ارتباط قوی با اونها نداشته و به طبع ناچارا" به تشکیل کلونی روی آوردن. یعنی می خوام بدونم یه ایرانی بره آمریکا یا کانادا و نخواد سمت کلونی ایرانی بره، تنها خواهد ماند؟

به هر حال من اعتقاد دارم و عملا هم بهم ثابت شده که صرف هم میهن بودن، هم زبان بودن، هم شهری بودن و ..... اصلا نمی تونه معیار خوبی برای رفاقت و دوست پیدا کردن باشه.

منتظر پاسخ دوستان هستم.
    To Nima:
    من در کل این ترند رو خطرناک می دونم و نمی پسندم. حتی اگه یه رواندایی بره اونجا و بیوفته تو کلونی رواندایی ها مگر اینکه جامعه ی اونجا بهت تحمیل کنه (که نگرانی و سوال منم همینه)

حالا این مطلبی که گفتی یه بحث دیگه ست ولی در عمل چیزی که اتفاق افتاده و من میبینم اینو تایید نمی کنه. خصوصا متاهلهای ایرانی که خیلی شدیدتر به کلونی های ایرانی روی میارن.
    تلقی شما که گفتید این افراد "افتادن" در جمع ایرانی ها را میشه به صورت "انتخاب" هم تلقی کرد، منظورم اینه که لزوما یک امر ناخواسته اجباری نیست و شاید انتخابی اجباری باشه!
    سوال اصلی شما البته با عنوان تاپیک هماهنگ نیست. چون شما در سوالتون مشخصا می خواهید بدونید که آیا افراد اگر ملیت خودشون(در این مورد ایرانی) را مبنای انتخاب جمع دوستان خودشون نکنند آیا می تونند از ملیت های دیگه و به خصوص از native های آمریکایی و کانادایی جمع دوستی پیدا کنند؟ ولی در عنوان تاپیک فقط می خواهید ببینید مزایا و معایب جذب به کلونی ایرانی ها چیه.
    اگر به نظر شما و همونطور که عرض کردید رد عمل به شما ثابت شده که ملیت و همشهری بودن و همزبان بودن و ... معیار خوبی برای یافتن دوست نیست پس نتیجه اینه که شما تنها نمی مونید چون همانند های شما در ملیت های دیگه هم هستند که طرز تفکر شما را دارند و ...
    ضمن اینکه این مسأله تا حدی شخصی هم هست یعنی میزان تنهایی یا دوست داشتن و با جمع بودن برای افراد مختلفه، بعضی ها یک فوتبال با یک جمع بزنند احساس می کنند پس با آن جمع دوست هستند و برایشون کافیه، یا برای یکی باید روابط و احساسات عمیق تر و بیشتر باشند،یعنی می خواهم بگم تعریف تنهایی برای افراد مختلف فرق می کنه و سوال شما در مورد تنها موندن یک فرد سوالی که باید قبل از پاسخ به اون معیار تنهایی را مشخص تر نمود، ضمن اینکه توانایی افراد در برقراری ارتباط هم مختلفه بین ادم های مختلف،
    اما جدای از اینها و با در نظر گرفتن میانگین ها و عرف جامعه، بله فکر می کنم در مقایسه با رابطه داشتن با ایرانی ها، رابطه نداشتن با ایرانی ها و محدود کردن خود به غیر ایرانی و native ها به معنای تنهایی خواهد بود، به خصوص در سال های اولیه. شما نمی تونید recognition لازم را از نظر اجتماعی، احساسی و شخصی از افراد اجتماع جدید دریافت کنید به خصوص قبل از اینکه بتونید با سیستم اونها آشنا تر بشوید.

مزایا و معایب بودن با ایرانی ها، می تونه موارد متعددی باشه، اما خب نباید از جنبه های مثبت این ارتباط هم اغفال نمود.
    چرا به نظر شما اگر یک رواندایی بره اونجا و بره (و به تعبیر شما بیفته) در جمع رواندایی ها خطرناک و ناپسنده؟ به هر حال شما که نمی تونید یک روزه گذشته خودتون را بگذارید کنار و یک کلیت، فرهنگ و زبان جدید را بپذیرید. آیا به نظر شما داشتن رابطه با افرادی که تجربه مشابه شما را در مهاجرت دارند خوشایند و مفید نیست؟ خیلی تجربیات می تونید از اونها یاد بگیرید، و یا از اونها راهنمایی و نظر بخواهید. دست کم یک همدمی دارید.
    نوع ادبیات شما جوریه که انگار بودن با ایرانی ها حتما منفیه و لذا از اصطلاحاتی مثل تحمیل، افتادن، اجبار و ... استفاده می کنید. اما اگر تمایل طبیعی و در کنارش مزایا را هم در نظر بیگرید میشه مثبت تر به این قضیه نکاه کرد. من هم نمی خواهم از جنبه های منفی امر غافل باشم و بگویم لزوما هر ایرانی و هر جمع ایرانی اونجا برای شما خوبه، اما در کل احساس می کنم نگاه شما با نوعی هراس و دید منفی به داشتن رابطه با ایرانی ها همراهه، که به نظرم درست نیست.
    inactive account

نقل قول نوشته اصلی توسط sysco نمایش پست ها
    تلقی شما که گفتید این افراد "افتادن" در جمع ایرانی ها را میشه به صورت "انتخاب" هم تلقی کرد، منظورم اینه که لزوما یک امر ناخواسته اجباری نیست و شاید انتخابی اجباری باشه!
    سوال اصلی شما البته با عنوان تاپیک هماهنگ نیست. چون شما در سوالتون مشخصا می خواهید بدونید که آیا افراد اگر ملیت خودشون(در این مورد ایرانی) را مبنای انتخاب جمع دوستان خودشون نکنند آیا می تونند از ملیت های دیگه و به خصوص از native های آمریکایی و کانادایی جمع دوستی پیدا کنند؟ ولی در عنوان تاپیک فقط می خواهید ببینید مزایا و معایب جذب به کلونی ایرانی ها چیه.
    اگر به نظر شما و همونطور که عرض کردید رد عمل به شما ثابت شده که ملیت و همشهری بودن و همزبان بودن و ... معیار خوبی برای یافتن دوست نیست پس نتیجه اینه که شما تنها نمی مونید چون همانند های شما در ملیت های دیگه هم هستند که طرز تفکر شما را دارند و ...
    ضمن اینکه این مسأله تا حدی شخصی هم هست یعنی میزان تنهایی یا دوست داشتن و با جمع بودن برای افراد مختلفه، بعضی ها یک فوتبال با یک جمع بزنند احساس می کنند پس با آن جمع دوست هستند و برایشون کافیه، یا برای یکی باید روابط و احساسات عمیق تر و بیشتر باشند،یعنی می خواهم بگم تعریف تنهایی برای افراد مختلف فرق می کنه و سوال شما در مورد تنها موندن یک فرد سوالی که باید قبل از پاسخ به اون معیار تنهایی را مشخص تر نمود، ضمن اینکه توانایی افراد در برقراری ارتباط هم مختلفه بین ادم های مختلف،
    اما جدای از اینها و با در نظر گرفتن میانگین ها و عرف جامعه، بله فکر می کنم در مقایسه با رابطه داشتن با ایرانی ها، رابطه نداشتن با ایرانی ها و محدود کردن خود به غیر ایرانی و native ها به معنای تنهایی خواهد بود، به خصوص در سال های اولیه. شما نمی تونید recognition لازم را از نظر اجتماعی، احساسی و شخصی از افراد اجتماع جدید دریافت کنید به خصوص قبل از اینکه بتونید با سیستم اونها آشنا تر بشوید.

مزایا و معایب بودن با ایرانی ها، می تونه موارد متعددی باشه، اما خب نباید از جنبه های مثبت این ارتباط هم اغفال نمود.
    چرا به نظر شما اگر یک رواندایی بره اونجا و بره (و به تعبیر شما بیفته) در جمع رواندایی ها خطرناک و ناپسنده؟ به هر حال شما که نمی تونید یک روزه گذشته خودتون را بگذارید کنار و یک کلیت، فرهنگ و زبان جدید را بپذیرید. آیا به نظر شما داشتن رابطه با افرادی که تجربه مشابه شما را در مهاجرت دارند خوشایند و مفید نیست؟ خیلی تجربیات می تونید از اونها یاد بگیرید، و یا از اونها راهنمایی و نظر بخواهید. دست کم یک همدمی دارید.
    نوع ادبیات شما جوریه که انگار بودن با ایرانی ها حتما منفیه و لذا از اصطلاحاتی مثل تحمیل، افتادن، اجبار و ... استفاده می کنید. اما اگر تمایل طبیعی و در کنارش مزایا را هم در نظر بیگرید میشه مثبت تر به این قضیه نکاه کرد. من هم نمی خواهم از جنبه های منفی امر غافل باشم و بگویم لزوما هر ایرانی و هر جمع ایرانی اونجا برای شما خوبه، اما در کل احساس می کنم نگاه شما با نوعی هراس و دید منفی به داشتن رابطه با ایرانی ها همراهه، که به نظرم درست نیست.
    من جدا" نگران این بودم که از حرفهام ایرانی گریزی برداشت بشه که شد! در صورتی که من منظورم اصلا" این نبود و رواندا رو هم به همین دلیل عنوان کردم. از این به بعد از واژه ی میهن استفاده می کنم.فرقی نمیکنه اگه من هندی هم بودم بازم این سوال رو می پرسیدم.

حرف شما درسته شاید بعضی ها انتخاب کرده باشن. چه اشکالی داره. ولی چرا اکثریت این رو انتخاب می کنن؟؟ (چیزی که من دیدم، شایدم همه اینطوری نیستن). سوال اینه.

تصور من اینه که شما وقتی می خوای به یه کشور دیگه مهاجرت کنی باید هر چه سریعتر سعی کنی با زبان و عرف و قانون و ... اون کشور آشنا بشی تا خدای نکرده رفتار نسنجیده ای ازت سر نزنه و تو دردسر نیفتی. (یک مثال معروفشم جناب ghlobe بارها زدن!). خوب این زمان میبره. از طرفی فشار ناشی از تغییر محیط تو سال اول (یا شیش ماه اول) به گفته ی دوستان زیاده و دامنه ی تغیرات بالایی مشاهده میشه.

من احساس می کنم خیلی ها برای رهایی از این فشار سعی می کنن دنبال یه میهن کوچک و کلونی هم میهن هاشون تو کشور مربوطه بگردن. من از این به عنوان یه درمان علامتی یاد می کنم، شبیه به مریضی که به جای مداوای مریضی مرتب ضد درد مصرف می کنه. روی آوردن به جمعهای هم میهنی اگه برای فرار از این تغییرات باشه صد البته خطرناکه به نظر من و شخصا نمی پسندم چرا که منجر به تعویق انداختن آشنایی و همسویی با فرهنگ کشور مقصد میشه و 100 درصد پیشرفت زبان رو به تاخیر میندازه.

به نظر من اگه این settling time رو بشه دووم آورد و دنبال اون مسکنه نبود، بعدها می تونه خیلی به نفع آدم تموم بشه. باز دوستای با تجربه نظر بدن اینا برداشت منه و اگه دارم اشتباه می کنم لطفا کمک کنید از اشتباه بیرون بیام.

مرسی.

ApplyAbroad Hero

من جدا" نگران این بودم که از حرفهام ایرانی گریزی برداشت بشه که شد! در صورتی که من منظورم اصلا" این نبود و رواندا رو هم به همین دلیل عنوان کردم. از این به بعد از واژه ی میهن استفاده می کنم.فرقی نمیکنه اگه من هندی هم بودم بازم این سوال رو می پرسیدم.

حرف شما درسته شاید بعضی ها انتخاب کرده باشن. چه اشکالی داره. ولی چرا اکثریت این رو انتخاب می کنن؟؟ (چیزی که من دیدم، شایدم همه اینطوری نیستن). سوال اینه.

تصور من اینه که شما وقتی می خوای به یه کشور دیگه مهاجرت کنی باید هر چه سریعتر سعی کنی با زبان و عرف و قانون و ... اون کشور آشنا بشی تا خدای نکرده رفتار نسنجیده ای ازت سر نزنه و تو دردسر نیفتی. (یک مثال معروفشم جناب ghlobe بارها زدن!). خوب این زمان میبره. از طرفی فشار ناشی از تغییر محیط تو سال اول (یا شیش ماه اول) به گفته ی دوستان زیاده و دامنه ی تغیرات بالایی مشاهده میشه.

من احساس می کنم خیلی ها برای رهایی از این فشار سعی می کنن دنبال یه میهن کوچک و کلونی هم میهن هاشون تو کشور مربوطه بگردن. من از این به عنوان یه درمان علامتی یاد می کنم، شبیه به مریضی که به جای مداوای مریضی مرتب ضد درد مصرف می کنه. روی آوردن به جمعهای هم میهنی اگه برای فرار از این تغییرات باشه صد البته خطرناکه به نظر من و شخصا نمی پسندم چرا که منجر به تعویق انداختن آشنایی و همسویی با فرهنگ کشور مقصد میشه و 100 درصد پیشرفت زبان رو به تاخیر میندازه.

به نظر من اگه این settling time رو بشه دووم آورد و دنبال اون مسکنه نبود، بعدها می تونه خیلی به نفع آدم تموم بشه. باز دوستای با تجربه نظر بدن اینا برداشت منه و اگه دارم اشتباه می کنم لطفا کمک کنید از اشتباه بیرون بیام.

مرسی.
    خب در این حالت نگاه شما میشه "میهن گریزی"! نه منظور من هم ایرانی به معنای وطن خودمون بود و برای همین هم پرسیدم چرا رواندایی بره تو جمع رواندایی ها ...، یعنی خواستم ببینم چرا از دید شما تشکیل کلونی های ملی(زبانی، فرهنگی) خطرناک و نا مناسبه. منظورم اصلا این نبوده که شما مخالف ایرانی هستید، چون خودتون هم در صحبت های خودتون عرض کردید که مبنای انتخاب دوست برای شما هم وطن و همشهری و هم زبان و ... نیست

پرسیدید "ولی چرا اکثریت این رو انتخاب می کنن؟؟ (چیزی که من دیدم، شایدم همه اینطوری نیستن). سوال اینه".این سوال، سوال خوبیه. اگر دقت کنیم می بینیم محدود به ایرانی ها هم نیست و اکثر ملیت ها کلونی خاص خودشون را تشکیل می دهند به خصوص اونهایی که از لحاظ فرهنگی مشترکات کمتری با کشور های آمریکا و کانادا دارند(منظورم اینه که شاید اروپایی ها کمتر تمایل طبیعی داشته باشند در مقایسه با آسیایی ها یا خاورمیانه ای ها).
    اما دلیلش واضحه: داشتن مشترکات سودمند. داشتن فرهنگ، زبان، گذشته و دید مشترک یک مزیت خیلی خیلی مهمه.

این همرنگ شدن با جامعه مقصد درسته اما می تونه تا حدودی صورت بگیره که لازم باشه نه به میزان 100%. تا حدی هم انتخاب شخصی است. مثلا افراد غذاها، مراسم، باورهای مذهبی، یا فرهنگی را با خودشون می برند و حفظ می کنند. و لزوما نه لازمه نه سودمنده و نه ممکن که مهاجرین کاملا خودشون را با فرهنگ کشور مقصد مشابه کنند اما در حدی که زندگی بگذره و کار راه بیفته حتما لازمه.

اما فرضا در همین مثالی که ذکر کردید که باید سریعتر با قانون و فرهنگ و زبان و عرف جامعه مقصد آشنا شد: خب راه های مختلفی برای کسب این اطلاعات هست. یکی تجربه مستقیم خودتون، یکی آموزش اونها از طریق رسمی(مثل کلاس های orientation که برای مهاجرین یا دانشجو هایی که می خواهند بروند کشور های خارجی)، یک روش هم کسب اطلاعات از افرادی است که قبلا در اون جامعه تجربه داشتند به خصوص افرادی از ملیت و فرهنگ خودتون که نوع نگاه و دغدغه های شما مشابه تره. شما خیلی سریعتر اگر یا یک ایرانی صاحب تجربه صحبت کنید می تونید با تفاوت های فرهتگی آشنا بشوید و می تونه برای شما نکات لازم ره بگه تا با یک امریکایی و کانادایی یا یک مهاجر آفریقایی. منظورم اینه که تشکیل کلونی خودش یک روش برای تطبیق بهتر با محیط جدیده.

در مورد اینکه گفتید تشکیل کلونی یک علامت انحرافی در مداوای بیماریه. خب من از شما می پرسم آیا دوستان شما و افرادی که می شناسید رفتند خارج(آمریکا و کانادا) آیا فقط در آغاز(مثلا 6 ماه یا 1 یا 2 سال اول) با کلونی ایرانی می گشتند و بعد از طی یک مدتی دیگه چندان رو به کلونی ایرانی نمی آروند یا همچنان پس از چندین سال زندگی با کلونی ایرانی هستند؟ اگر شما جواب این سوال را بدهید میشه تا حدی فهمید که روی آرودن به کلونی ایرانی علامت انحرافی است یا یک بخشی از درمان؟
    روی آرودن به این جمع ها حتی اگر علامتی برای رهایی از این فشار ها باشه باز بد نیست، یک نیازه. اگر به این جمع ها افراد روی نیاورند ممکنه تمام پروسه انطباق با شکست مواجه بشه و فرد اصلا نتونه فشار ها را تحمل کنه هم فشار های روانی و احساسی و هم فشاری های اطلاعاتی و تجربه ای و هم غذایی . این روی آوردن به هموطنان، هم فرهنگان و همزبانان یک روند طبیعی است که افراد هم برای تحمل وضعیت جدید( به تعبیر شما) و هم برای سود بردن از مزیت های اون (به تعبیر من) انجام می دهند.

ضمنا من فکر نمی کنم بودن با یک جمع ایرانی بعنی محدود کردن 100% خودتون به اون جمع. شما می تونید و فرصت هایی دارید که با جمع های دیگه و ملیت ها و افراد دیگه هم باشید. و به نظر من هم این کار توصیه میشه تا بتونید بیشتر با افراد و فرهنگ های مختلف از جمله کشور میزبان آشنا بشوید.
    ویرایش توسط sysco : April 2nd, 2012 در ساعت 07:32 PM
    inactive account

ApplyAbroad Hero

مبحث جالبی هست، قبلا هم تو چند تا تاپیک به صورت کوتاه لابلای بحثها مطرح شده بود که با بودن این تاپیک میشه به طور جدی این مساله رو بررسی کرد. جامعه ی مقصد ، در مورد جدا شدن ایرانی هاو تشکیل کلونی زیاد نمی تونه تاثیر گذار باشه به دلیل اینکه دورنمای ایرانی ها برخلاف کشورهای دیگه ( مخصوصا مسلمونهای غیر ایرانی ، و مهاجرین از آفریقا) دورنمای مدرنی هست. در نتیجه تو وهله ی اول ایرانی ها موقعیت مناسب تری دارند که در جامعه مقصد پذیرفته شوند. پس بیشتر جق انتخاب با خودمون بوده است.

ماها اکثرا وقتی از ایران خارج میشیم، به دلیل اینکه شناخت درستی از مهاجرت، کشور مقصد و ... نداریم با نوعی سردرگمی اولیه مواجه میشیم. اون موقعی که تصمیم به خروج از ایران گرفتیم بسیاری از وابستگی های خودمون رو نادیده گرفتیم تا سریع به سمت بهشت برین برویم. ولی بعد از مدتی در کشور مقصد فیلمون هوای هندوستان رو می کنه و دوران کلونی بازی شروع میشه. رفته رفته دلتنگ نون سنگ و کباب شیلیک می شیم و هوای دور دور زدن تو خیابون های شهرمون امانمون رو میبره.

خوب چاره کار چیه. هیچی یک نخسه ی آماده امتحان شده هست آن هم ساخت ایران کوچیک تو خارج با بروبچ ایرانی اطرافمون. علی کباب می پزه و مرضیه قورمه سبزی و بعدش قلیون و آخرش هم سرو کله زدن سر اینکه کدوممون بهتر می تونیم تحلیل کنیم که آینده ایران چی مشه و قهر و دعوا و آشتی و فردا روز از نو روزی از نو برای چندین دهه.

قدم بعدی علامت زدن روزهای خاص تو تقویممون (نوروز ، روز مادر، روز پدر، رمضان، شعبون، بیست ودوی بهمن، چهارشنبه سوری، دعای کمیل و سپندگاران .. ) هست. رفته رفته اینقدر تو این ایرانمون غرق میشیم که از ایران اصلی هم فاصله می گیریم. یک عده ایران 57 ی می شند یک عده دهه ی شصتی، یک عده هم هنوز تو حال و هوای ممد نبودی و ببینی ( آزادسازی خرمشهر و....) عده ی دیگه تو حال و هوای گفتگوی تمدن ها اینطوری میشه که دیگه خر و باقالی میاد وسط و ما می مونیم یک ایران هچ الهفت ساخته ی اصغر آقا و برو بچ کله پاچه خور. روزها منتظر اینیم که یکی اسکار بگیره تا ما به بهانش عالم و آدم بکوبیم، شبها تو نت دعوا برای نشون دادن وطن پرستیمون به درو دیوار! خلاصه یلی میشیم برای خودمون و رستم دستانی برای هم محلیامون تو ایالت بالاتر.

.. خوب شاید بپرسیم ایرادش چیه؟ عارضم خدمتتون که ، اولا اکثر کسایی که مهاجرت کردن تا یادبگیرند که چطور میشه زندگی کرد نیم سوز میشند، دوما از اینجا رانده و از اونجا مونده میشند تو مهد دموکراسی ( بحث 99% نکنیم بهتره) هنوز نمی تونند دو دقیقه بدون گیس و گیس کشی سر یک قضیه بحث کنند. از طرف دیگه ایران اصلی براشون غریبه میشه و نمی تونند درکش کنند حتی حاجی تر از خود حاجی سجاده آب میشکند، سوما هر از گاهی پیش خودشون تو تنهاییشون می گنند آخه این همه هزینه برای مزه کردن انسانیت بود یا برای جوجه کباب زعفرانی؟؟؟

* یکم طنز داره، ادبی شد شرمنده خدایش نزنید تو ذوقم ها.... کلی هنر کردم اینو نوشتم.

** ایرانی های خارج از کشور از هم فراری هستند رو من هم قبول دارم ولی این فرار بین کلونی هاست، یعنی ایرانی ها دارای جمع های بیست سی نفره هستند و هر فردی از این کلونی تمایل چندانی به آشنایی با کلونی های دیگر ندارد. مثال متضاد آنرا میشه تو چینی ها، یا هندی ها دید برخلاف ما اونها کلونی هایشان قابلیت بزرگ شدن رو دارد.
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

نقل قول نوشته اصلی توسط attanew نمایش پست ها
    مبحث جالبی هست، قبلا هم تو چند تا تاپیک به صورت کوتاه لابلای بحثها مطرح شده بود که با بودن این تاپیک میشه به طور جدی این مساله رو بررسی کرد. جامعه ی مقصد ، در مورد جدا شدن ایرانی هاو تشکیل کلونی زیاد نمی تونه تاثیر گذار باشه به دلیل اینکه دورنمای ایرانی ها برخلاف کشورهای دیگه ( مخصوصا مسلمونهای غیر ایرانی ، و مهاجرین از آفریقا) دورنمای مدرنی هست. در نتیجه تو وهله ی اول ایرانی ها موقعیت مناسب تری دارند که در جامعه مقصد پذیرفته شوند. پس بیشتر جق انتخاب با خودمون بوده است.

** ایرانی های خارج از کشور از هم فراری هستند رو من هم قبول دارم ولی این فرار بین کلونی هاست، یعنی ایرانی ها دارای جمع های بیست سی نفره هستند و هر فردی از این کلونی تمایل چندانی به آشنایی با کلونی های دیگر ندارد. مثال متضاد آنرا میشه تو چینی ها، یا هندی ها دید برخلاف ما اونها کلونی هایشان قابلیت بزرگ شدن رو دارد.
    عطا جان شما اونچه رو که اتفاق میفته روایت کردین. حالا به نظ شما یا بقیه دوستان پیوستن به کلونی هم میهنان (حالا چه 20-30 نفره ایرانی یا چینی هندی پرجمعیت تر) یک نیاز محسوب میشه؟

ApplyAbroad Hero

عطا جان شما اونچه رو که اتفاق میفته روایت کردین. حالا به نظ شما یا بقیه دوستان پیوستن به کلونی هم میهنان (حالا چه 20-30 نفره ایرانی یا چینی هندی پرجمعیت تر) یک نیاز محسوب میشه؟
    دوست عزیز همانطور که تو پاراگراف آخر توضیح دادم، معایبش بیشتر از اونی هست که بشه توصیه کرد به بقیه. به نظر شما می تونید همواره یک کمک حال برای دوستان ( به خصوص هموطنان باشیم) وبی این لزوما به معنای این نیست که حتما باید خودمون رو زندانی کنیم. بخری وقتها اتفاقا با این حال که ما تو یک جمع ایرانی هستیم وی کمتر کمک حال هموطنامون میشیم.

ما اگر با مردمان کشورهای دیگه هم نشین نشیم، اگه با اونها صحبت نکنیم، از از زوایه دید اونها خودمون رو نبینیم، امکان نداهر که بتونیم ضعف های فرهنگیمون رو اصلاح کنیم و همجنین طمع واقعی بخری از مفاهیم انسانی رو بچشیم. بشخصه توصیه می کنم، ارتباطاتمون رو باید گسترش بدیم، از آمریکایی گرفته تا ژاپنی، از روسی گرفته تا آفریقایی و ... اینطور می تونیم براحتی یک نگاه جامع داشته باشیم و در نهایت به معنای واقعی نه در شعار درک کنیم که همه ی انسانها مثل هم هستند. راهکار زیاده که چطور این ارتباطات رو به وجود بیاوریم.

البته این رو بگم، که هدف شاد زیستن هست پس اگه تو جمع ایرانی و هندی و .. شاد هستید ، ادامه دهید ولی به اینکه نکته هم توجه کنید که شاید راه دیگری نیز برای شاد بودن هست شاد بودنی متفاوت.
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    فناوری اطلاعات- دانشگاه تهران

در مورد ارتباط با هموطن هامون من به یه چیزی فکر میکردم.
    اونهایی که بعد از سالها مهاجرت و ارتباط چه با ایرانی چه خارجی بالاخره جاگیر شدن، یه شغلی دارن، میدونم که کلی پزشک و مهندس و بیزینسی داریم بین مهاجرها و اونهایی که اپلای کردن... ولی یه جایی نیس که بتونیم به اونایی که تازه مهاجرت میکنن کمک کنیم تا جا بیفتن.
    به خاطر همین ترس از هموطن و فراری بودن از همدیگه ست ولی به یه بُعد دیگه ش فکر نمیکنیم. اینجوری تر و خشک با هم میسوزن!!!!

من تازه مهاجرت کردم به کشوری ک زبانش انگلیسی نیس، و همراه همسرم رفتم و دارم روی زبان کار میکنم ولی تا زبانم بهتر بشه هیچ کاری رو راحت نمیتونم انجام بدم، یه سوپر مارکت میرم بدون همسرم، هر دفعه یه حرفی پیش اومده که من نتونستم ارتباط بگیرم چون نمیفهمم هنوز. همسرم کارهای خودشو داره، نمیشه که همه ش به خاطر کوچیکترین کار مترجم همراه من باشه؛ و من مشغول زبان خوندن ولی زمان میبره. ولی اگه یه وقت کارم در رابطه با دکتر و دارو و هر چیز دیگه ای باشه، نمیتونم نیازمو برطرف کنم و وابسته م به همسرم.
    اگه کامیونیتی ایرانی میشناختم، میتونستم پزشک و داروخونه های ایرانی کشور رو پیدا کنم و ازشون راهنمایی بگیرم. اینجوری فشار و نگرانی همسرم هم کمتر میشه.
    این همه ایرانی مهاجر هستیم ولی این بُعد از جریان که میتونیم به تازه مهاجرها کمک کنیم که جا بیفتن، که با فرهنگ جدید آشنا بشن زودتر، تجربه های ما از زندگی رو بفهمن کمرنگ ه. تازه من فهمیدم که مهاجرها به فامیل هاشون هم خیلی چیزا رو شاید نگن.
    تازه اونها که میگن هم خب به درد من نمیخوره چون کشور دیگه ای مهاجرت کردن و منی که کسی از دوست و آشنا رو ندارم که به اینجا مهاجرت کرده، خیلی اطلاعات رو ندارم و سردرگم میشم و مسیر مهاجرت برام خیلی سخت تر از بقیه دوستام شده.

مثلاً من ایران که بودم مشاور و تراپیست داشتم، اما اگه اینجا هم یه تراپیست میشناختم، چون تجربه زندگی توی این کشور رو داره، خیلی برام ایده آل بود و راهنمایی هاش رو بیشتر قبول داشتم تا مشاوری که فقط تجربه زندگی توی ایران رو داره!!!!

خلاصه که اگه جایی رو میشناسید که کامیونیتی ایرانی ها باشه ممنون میشم معرفی کنید.
    حالا من کشور خودم رو نمیگم. هر کسی هر کامیونیتی میشناسه اینجا به اشتراک بذاره تا بقیه دوستانی که مثل من این نیاز رو در کشور دیگه دارن، بتونن مطلع بشن 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏 سپاس

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)