صفحه 5 از 18 نخستنخست 123456789101112131415 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 172

موضوع: بحث،بررسی و مشاوره در مورد ساختارهاي گرامري زبان آلماني

Junior Member omid2000 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : تاپیک رفع اشکال گرامر زبان آلمانی

نقل قول نوشته اصلی توسط deutsch1984 نمایش پست ها
    سلام.
    یک سوالی داشتم که هرچی فکر می کنم و به این سایتها سر می زنم ، جوابش رو پیدا نمی کنم. دهانم صاف شد :

در oxford duden ، اگر در قسمت انتهایی کتاب که راجع به اسم ها صحبت کرده ، دیده باشید، در مورد اسم های مفرد ، اینطور گفته که کلمه ی Name به عنوان یک اسم مفرد در حالت Acc به صورت den Namen نوشته می شود و همین کلمه ی Name در حالت Dat به صورت dem Namen نوشته می شود .

سوالم اینجاست که این en برای چی در این دو حالت به کلمه ی Name اضافه می شود ؟ آیا در تمام اسامی مذکر ، زمانی که حالت Acc و Dat هست ، باید این en اضافه شود ؟
    به این پدیده میگند N-Deklination

این پدیده فقط در مورد گروه هایی زیر از اسامی Maskulin رخ میده. یعنی به غیر از حالت Nominativ در سه حالت دیگه یعنی Akkusativ ، DAtiv و Genitiv :

اول : به اون دسته از اسامی Maskulin که به حرف e ختم میشند، یک حرف n اضافه میشود.

دوم : به اون دسته از اسامی Maskulin که به حروف and، ant و ent ختم میشند، حروف en اضافه میشوند.
    ویرایش توسط omid2000 : March 13th, 2013 در ساعت 06:28 PM

نقل قول نوشته اصلی توسط omid2000 نمایش پست ها
    به این پدیده میگند N-Deklination

این پدیده فقط در مورد گروه هایی زیر از اسامی Maskulin رخ میده. یعنی به غیر از حالت Nominativ در سه حالت دیگه یعنی Akkusativ ، DAtiv و Genitiv :

اول : به اون دسته از اسامی Maskulin که به حرف e ختم میشند، یک حرف n اضافه میشود.

دوم : به اون دسته از اسامی Maskulin که به حروف and، ant و ent ختم میشند، حروف en اضافه میشوند.
    واقعا خدا خیرتون بده که اینقدر دقیق جواب دادید .

فقط اگر منبعش رو هم می دانید ، لطف می کنید بگید . ممنون .

راستی یک چیز دیگه اینکه شما گفتید که در حالت Maskulin . اما وقتی که حالت Dativ مربوط به کلمه ی Herz را می بینیم ، ( در حالت مفرد ) ، می بینیم که نوشته dem Herzen . ( در صورتی که می دانیم کلمه ی Herz ، یک کلمه ی خنثی است و Maskulin نیست ) . آیا این هم در شرط N-Deklination که گفتید ، صدق می کند ؟

راستی یک چیز دیگه اینکه شما گفتید که در حالت Maskulin . اما وقتی که حالت Dativ مربوط به کلمه ی Herz را می بینیم ، ( در حالت مفرد ) ، می بینیم که نوشته dem Herzen . ( در صورتی که می دانیم کلمه ی Herz ، یک کلمه ی خنثی است و Maskulin نیست ) . آیا این هم در شرط N-Deklination که گفتید ، صدق می کند ؟
    کتاب Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik ، قسمت دوم.

بله کلمه Herz استثناست. تنها کلمه ای هست که maskulin نیست ولی از این قاعده پیروی میکنه.

ضمنا تعداد محدودی کلمه maskulin دیگه هم هستند که به حروفی که در بالا گفتم ختم نمیشند ولی باز هم از این قاعده پیروی میکنند، مثلا Mensch.

الان من با راهنمایی جناب omid2000 ، یک ایبوک به زبان انگلیسی در رابطه با N-Deklination سرچ کردم که در قسمت کتابخانه همین سایت و در این لینک قرار دادم .

Junior Member

در واقع میشه گفتش که از nicht برای منفی کردن صفت و فعل و از kein و مشتقاتش(یعنی keine,keinen) برای منفی کردن اسم استفاده میشه...

Junior Member

سلام دوستان عزیز
    من حدود 2 ماه و نیم میشه که به کلاسهای فشرده زبان آلمانی ( Volkshochschule ) میرم و توی این دروس آخر احساس میکنم مشکلاتی اساسی با مبحث Nominativ , Akkusativ , Dativ و Genitiv دارم. اگر دوستان بتونن بطور خلاصه یک توضیحی بدن که اینها چی هستن و چطور استفاده میشن (مخصوصا Nominativ و Akkusativ ) یا اینکه اگر وبسایت مشخصی میشناسین تا بتونم ازش کمک بگیرم خیلی خیلی ممنون میشم.

نقل قول نوشته اصلی توسط arri_flex نمایش پست ها
    سلام دوستان عزیز
    من حدود 2 ماه و نیم میشه که به کلاسهای فشرده زبان آلمانی ( Volkshochschule ) میرم و توی این دروس آخر احساس میکنم مشکلاتی اساسی با مبحث Nominativ , Akkusativ , Dativ و Genitiv دارم. اگر دوستان بتونن بطور خلاصه یک توضیحی بدن که اینها چی هستن و چطور استفاده میشن (مخصوصا Nominativ و Akkusativ ) یا اینکه اگر وبسایت مشخصی میشناسین تا بتونم ازش کمک بگیرم خیلی خیلی ممنون میشم.
    یه توضیح کلی میدم، سوالی داشتید بپرسید.

اسامی در زبان آلمانی همیشه در چهار Kasus یا حالت قرار دارند.

Nominativ

در دو مورد زیر با حالت Nominativ رو به رو هستیم :

1. جایگاه Subject یا فاعل در جمله، همیشه حالت Nominativ دارد.

.Der Student lernt Deutsch

2. جایگاه Prädikat یا مسند در جمله، همیشه حالت Nominativ دارد. پر کاربرد ترین مورد مربوطه، فعل sein یا بودن هست. کلماتی که همراه با این فعل به کار رفته و پاسخی برای پرسش چه کسی یا چه چیزی (wer یا was ) هستند در حالت Nominativ قرار میگیرند

.Ich bin der Lehrer

.Sie ist die Studentin

Dativ و Akkusativ

دو عامل باعث میشود که اسامی در یکی از این دو حالت قرار بگیرند.

1. گروهی از افعال :

جایگاه مفعول در گروهی از افعال در حالت Akkusativ و در مورد گروهی دیگر در حالت Dativ قرار دارد.

اکثریت افعال در زبان آلمانی، Akkusativ هستند.

معمولا افعال Akkusativ ، افعالی هستند که مفعول بی واسطه دارند ( او را)، و معمولا افعال Dativ هم افعالی هستند که مفعول با واسطه دارند ( به او). اما همیشه اینطور نیست و استثنایاتی هم هست که با زبان فارسی تفاوت دارد. بنابر این باید، Akkusativ یا Dativ بودن افعال را در خود زبان آلمانی یاد گرفت.

2. گروهی از حروف اضافه:

اسامی ای که بعد از حروف اضافه قرار میگیرند (.... ,nach, zu , an ,auf)، بسته به اینکه آن حرف اضافه، Akkusativ هست یا
    Dativ ، در آن حالت قرار میگرند.

Genitiv

حالت ملکی هست. مثلا در عبارت "کلاس مدرسه"، مدرسه در حالت Genitiv قرار دارد.

Lightbulb پاسخ : تاپیک رفع اشکال گرامر زبان آلمانی

نقل قول نوشته اصلی توسط kerasos22 نمایش پست ها
    سلام.ببخشید چطوری میشه فهمید که دو تا اسم پشت سر هم یک واژه اند؟(من تازه شروع کرده ام و معلم ندارم).کتابی در این زمینه پیدا میشه؟مثلا nach namen به چه معناست؟
    با سلام .
    من در جایی خوانده بودم اگر ترکیب دو اسم که هر کدام به تنهایی یک معنی مستقل می دهند ، با یکدیگر ( سرهم ) نوشته شوند ، و بعد از ترکیب آن دو ، معنی جدیدی ( دور از معانی اولیه ) بدهند ، آنگاه باید سر هم نوشته شوند . اما اگر وقتی با هم ترکیب می شوند ، کلمه ی بدست آمده ، معنی جدا و دور از معانی اولیه نداشته باشد ، آنگاه اصلا نباید سر هم نوشته شود.
    البته این منبع ذکر کرد که در آلمانی اکثرا به همین صورت هست . ولی گاهی استثنااتی هم دارد .

منبعی که در بالا ذکر کردم از Oxford Duden بود . البته ترجمه ای از کتاب معروف German Grammer در رابطه با اسامی مرکب کرده ام که در دو پست ، به شرح زیر است . ممکن است که توضیح Oxford با German Grammer در همان پارگراف اول متناقض به نظر آید . ولی درواقع German Grammer موارد استثنا را توضیح داده .

تشکیل در اسامی مرکب

زبان آلمانی به خاطر توانایی آن در شکل دادن به ااسامی مرکبی که از 2 یا چند کلمه تشکیل شده ، دارای شهرت است . اگر دانشجویان زبان آلمانی ، معنی اجزای اسمی را که تا به حال با آن ( اسم مرکب ) مواجه نشده اند ، بدانند ، کمک بزرگی برای آنها خواهد بود . چون ممکن است بتوانند با در نظرگیری معنی تک تک آن جزء ها ، معنی اسم مرکب را تشخیص دهند .
    اغلب ، 2 اسم مفرد به یکدیگر می پیوندند تا 1 اسم مرکب را تشکیل دهند :

das Hotel, das Zimmer das Hotelzimmer اتاق هتل
    der Motor, das Boot das Motorboot قایق موتوری
    der Winter, der Mantel der Wintermantel ژاکت زمستانی
    der Zahn, die Bürste die Zahnbürste مسواک
    das Wasser, die Farbe die Wasserfarbe آبرنگ
    das Auto, die Bahn die Autobahn بزرگراه

دیگر اسامی مرکب ، بوسیله ی پیوستن اسم جمع و مفرد ، شکل می گیرد :

die Tannen, der Baum der Tannenbaum صنوبر
    die Kranken, der Wagen der Krankenwagen امبولانس
    die Kinder, das Zimmer das Kinderzimmer اتاق بچه ها
    die Tage, das Buch das Tagebuch دفتر خاطرات روزانه
    die Straßen, die Lampe die Straßenlampe چراغ کنار جاده
    die Blumen, die Vase die Blumenvase گلدان

بعضی از اسامی مرکب ، بوسیله ی 2 اسم مفردی که بوسیله ی s یا es به هم متصل شده اند ، شکل می گیرند :

der Staat, das Examen das Staatsexamen امتحان دولتی
    der Sport, der Mann der Sportsmann ورزشکار
    der Geburtstag, der Kuchen der Geburtstagskuchen کیک تولد
    das Mitglied, die Karte die Mitgliedskarte کارت عضویت
    der Liebling, die Melodie die Lieblingsmelodie ملودی های مورد علاقه
    die Universität, der Professor der Universitätsprofessor استاد دانشگاه

دیگر ... ( ادامه در پست بعدی )
    پیر می خانه چه خوش گفت به دردی کش خویش

که مگو حال دل سوخته با خامی چند

Lightbulb پاسخ : تاپیک رفع اشکال گرامر زبان آلمانی

ادامه ی پست قبل ...
    دیگر اسامی مرکب ، بوسیله ی پیوستن 1 فعل و 1 اسم ، شکل می گیرد :

schreiben, der Block der Schreibblock نوشتن ( دفترچه یادداشت )
    schreiben, die Maschine die Schreibmaschine ماشین تحریر
    schreiben, der Tisch der Schreibtisch میزتحریر
    lesen, die Brille die Lesebrille عینک مطالعه
    lesen, der Stoff der Lesestoff موضوع خواندنی
    lesen, die Liste die Leseliste فهرست خواندنی ها ( در ترجمه ی این کلمه شک دارم )

توجه کنید در حالتیکه اسم مرکب توسط 1 اسم و 1 فعل تشکیل می شود ، فعلی که جلوی اسم ( در هنگام ترکیب ) می آید ، en یا n آخرش ، حذف می شود .
    دیگر اسامی مرکب ، بوسیله ی پیوستن 1 صفت و 1 اسم ، تشکیل می شود :
    rot, der Kohl der Rotkohl کلم قرمز
    blau, der Stift der Blaustift مداد آبی
    dumm, der Kopf der Dummkopf احمق
    nah, der Verkehr der Nahverkehr ترافیک محلی
    frisch, das Gemüse das Frischgemüse سبزیجات تازه
    hoch, das Haus das Hochhaus برج

منبع : German Grammer- SCHAUM'S

Thumbs up پاسخ : تاپیک رفع اشکال گرامر زبان آلمانی

با سلام
    یک سوال در رابطه با زمان perfekt دارم :در صفحه ی 63 کتاب schritte 1 سطح A ، ( در قسمت تدریس گرامر ) ، شماره ی 3 ( perfekt mit haben ) ، دو حالت را برای زمان perfekt با haben بیان کرده :
    haben+ge...t
    haben+ge...en
    چرا 2 حالت دارد ؟ بالاخره برای ساختن زمان perfekt با haben، باید t را به ریشه یا stem اضافه کرد ، یا باید en را اضافه کرد ؟ممنون .

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)