صفحه 7 از 24 نخستنخست 1234567891011121314151617 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 233

موضوع: تجربه اپلای در رشته های فلسفه و الهیات

Member
    رشته و دانشگاه
    Philosophy - University of Toronto

پیش فرض پاسخ : برنامه های graduate فلسفه در آمریکا برای کسانی که لیسانس فلسفه ندارند

نقل قول نوشته اصلی توسط philomind نمایش پست ها
    ممنونم بابت اطلاعات خوبت. یه سئوال دارم که ذهنمو بهم ریخته. من ارشد آموزش محور هستم. رشتمم فلسفه است. 2تا پژوهشی 2 تا ترویجی و 1 ترجمه ی کتاب دارم دارم یک مقاله isi هم کار میکنم. تافل 90. یعنی با اینا نمیشه دست کم از دانشگاه های اروپا بورسیه گرفت؟ لطفاً جواب بده. سپاس
    سلام. من تجربه ی اپلای کردن برای اروپا رو ندارم. در کل فکر می کنم پیدا کردن موقعیت برای اپلای کردن و فاند گرفتن در آمریکا و کانادا خیلی راحت تره تا اروپا. ولی مهم ترین عامل برای گرفتن پذیرش مقاله ای اه که به عنوان نمونه ی نوشته برای دانشگاه می فرستید. این که مقاله ی چاپ شده داشته باشید یا نه زیاد مهم نیست، این محتوای مقاله ست که با دقت بررسی می شه و خیلی مهمه. و اگه برای آمریکا و کانادا درخواست بدین نمره ی GRE تون هم نسبتاً مهمه.

Member
    رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : رشته فلسفه

نقل قول نوشته اصلی توسط mustafa10497 نمایش پست ها
    ببخشید،می خواستم بدونم که در رشته ای مثل فلسفه چقدر ارتباط با استاد خارجی در دانشگاه به پذیرفته شدن در اون دانشگاه کمک میکنه؟آیا برای هر دانشگاهی که apply میکنیم ارتباط با یک استاد در اون دانشگاه ضروریه؟
    سلام. تجربه ی من محدود به اپلای کردن برای فلسفه در آمریکا و کاناداست. به نظر من ارتباط با استاد خارجی در رشته ی فلسفه کمک چندانی نمی کنه. از اونجایی که در این رشته استادها نقشی در ساپورت مالی دانشجو ها ندارند، نظر مثبت یک استاد نسبت به شما زیاد مهم نیست. معمولاً هر سال 4-5 نفر از استادها توی کمیته ی داوری پذیرش درخواست ها هستند و حتی اگه شانس بیارید و استاد مورد نظر اون سال توی کمیته ی داوری باشه نهایت کاری که بتونه بکنه اینه که به شما رأی بده و ازتون حمایت کنه .. که معلوم نیست چقدر موفقیت آمیز باشه. در ضمن، تجربه ی من این بوده که بیشتر استادها به ایمیل های کلی و ابراز علاقه برای کار کردن بهشون جواب نمی دن، تنها در صورتی توجهشون بهتون جلب می شه که واقعاً در مورد کار خود اونها مطالعه کرده باشید و مقاله ی مرتبطی داشته باشید که بخواید نظرشون رو در موردش بپرسید.

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط daryaei نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من کارشناسی فلسفه و ارشد فلسفه دین از دانشگاه تهران دارم. می خواستم بدونم برای گرفتن فاند ارشد بهتره یا دکترا؟ شرایط هر کدوم چیه؟ چه مدارکی برای هر کدوم از مقاطع لازمه؟
    ممنون
    سلام. برای گرفتن فاند قطعاً دکترا بهتره.. ولی احتمال پذیرش گرفتن در مقطع دکترا با مدرک فلسفه از ایران زیاد نیست و بسته به رزومه تون ممکنه گزینه ی بهتر اپلای کردن برای ارشد باشه. بعضی از برنامه های ارشد فلسفه در آمریکا هم فاند می دن، ولی هم تعدادشون کمتره و هم فاندشون محدودتر. چه برای ارشد و چه دکترا مدارکی که نیاز دارید Sample writing، ُرزومه، SOP، توصیه نامه، تافل، GRE، و در بیشتر موارد مدرک لیسانس یا ارشد فلسفه هستند، که اولی از همه مهم تره.
    در مورد اپلای کردن برای ارشد اینجا رو ببینید: http://www.philosophicalgourmet.com/maprog.asp

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط elinia777 نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان
    من کارشناس حسابداری هستم و رزومه قوی در زمینه حسابداری دارم ولی میخوام رشته متافیزیک ادامه بدم، میشه لطف کنید و اگه اطلاعاتی راجع به رشته متافیزیک دارید در اختیار منم بگذارید ؟ ایا متافیزیک زیر شاخه فلسفه است ؟ ایا میشه مستقیما برای دکترا شرکت کرد؟
    متشکرم
    سلام. متافیزیک زیرشاخه ی فلسفه هست، ولی رشته ی دانشگاهی نیست. هستند کسانی که فلسفه می خونند و کارشون روی متافیزیک متمرکزه، ولی نمی شه مستقیماً برای متافیزیک پذیرش گرفت. ضمناً برای پذیرش گرفتن در رشته ی فلسفه رزومه ی شما باید مرتبط با فلسفه باشه، رزومه ی قوی در زمینه ی حسابداری زیاد کمکی بهتون نمی کنه. یا باید مدرک فلسفه داشته باشید، یا تعداد زیادی درس در زمینه ی فلسفه گذرونده باشید، یا مقاله ی فلسفی خیلی خوبی کار کرده باشید.

Member
    رشته و دانشگاه

پیش فرض پاسخ : برنامه های دکترا و فوق لیسانس انگلیسی زبان در فلسفه

نقل قول نوشته اصلی توسط hyade نمایش پست ها
    سلام
    به نظرتون کسی که معماری و فلسفه هنر خونده برای دکترای فلسفه شانس فاند گرفتنش بیشتره یا تاریخ هنر این دو تا رشته رو میشه برای فاند گرفتن بگین چطوره ؟ اگه اطلاعی داشته باشین ممنون میشم
    برای پذیرش و فاند گرفتن در دکترای فلسفه هر چی سابقه تون بیشتر مرتبط با فلسفه باشه شانستون بهتره. تاریخ هنر فکر نمی کنم زیاد مرتبط باشه. معماری و فلسفه ی هنر هم خیلی کلی به نظر می آد،ممکنه به اندازه ی کافی مرتبط نباشه..

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط melodyssa نمایش پست ها
    سلام. تجربه ی من محدود به اپلای کردن برای فلسفه در آمریکا و کاناداست. به نظر من ارتباط با استاد خارجی در رشته ی فلسفه کمک چندانی نمی کنه. از اونجایی که در این رشته استادها نقشی در ساپورت مالی دانشجو ها ندارند، نظر مثبت یک استاد نسبت به شما زیاد مهم نیست. معمولاً هر سال 4-5 نفر از استادها توی کمیته ی داوری پذیرش درخواست ها هستند و حتی اگه شانس بیارید و استاد مورد نظر اون سال توی کمیته ی داوری باشه نهایت کاری که بتونه بکنه اینه که به شما رأی بده و ازتون حمایت کنه .. که معلوم نیست چقدر موفقیت آمیز باشه. در ضمن، تجربه ی من این بوده که بیشتر استادها به ایمیل های کلی و ابراز علاقه برای کار کردن بهشون جواب نمی دن، تنها در صورتی توجهشون بهتون جلب می شه که واقعاً در مورد کار خود اونها مطالعه کرده باشید و مقاله ی مرتبطی داشته باشید که بخواید نظرشون رو در موردش بپرسید.
    میشه لطفاً بگی برای اون کمیته چی از همه مهمتره؟ بابت اطلاعات خوبت ممنون. راستی این خوبه من پیشاپیش حوزه ی علاقم رو مچ کنم با استادی که می خوام برم سراغش؟

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط philomind نمایش پست ها
    میشه لطفاً بگی برای اون کمیته چی از همه مهمتره؟ بابت اطلاعات خوبت ممنون. راستی این خوبه من پیشاپیش حوزه ی علاقم رو مچ کنم با استادی که می خوام برم سراغش؟
    تا اونجایی که من می دونم سیستم بررسی این جوری اه که به خصوص در دانشگاههایی که تعداد متقاضی خیلی زیاده اول یک سری فاکتور کلی مثل معدل و GRE ملاک قرار می گیره و تعدادی از متقاضی ها حذف می شن. بعد از اون ملاک اصلی برای انتخاب دانشجو ها نمونه نوشته ایه که می فرستن، که البته باز هم در کنار فاکتور های دیگه مثل توصیه نامه و معدل و GRE بررسی می شه.
    منظورتون رو از مچ کردن حوزه ی علاقه متوجه نشدم. اگه منظورتون اینه که رزومه و SOP ای که برای هر دانشگاه می فرستید رو بر اساس استادها و جو کلی اون دانشکده کمی تغییر بدید به نظرم فکر خوبیه.
    این لینک رو حتماً نگاه کنید.وبلاگ یکی از استادای دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید اه که اطلاعات خیلی خوبی در زمینه ی اپلای کردن برای فلسفه روی سایتش گذاشته. فکر می کنم به خیلی از سوالاتتون جواب داده باشه. به من که خیلی کمک کرد.
    ویرایش توسط Olympia : March 3rd, 2014 در ساعت 12:28 AM

ApplyAbroad Guru Mehrad آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sociology, MA / Electrical Engineering, BSc

پیش فرض پاسخ : رشته جامعه شناسی

من دیدم بچه‌ها سوال داشتن که آیا با داشتن تحصیلات مهندسی‌ میشه رفت توی رشته‌های علوم انسانی‌ ادامه تحصیل داد؟ آیا می‌شه پذیرش و از اون مهمتر فاند گرفت؟ بله میشه. نمونه هاش هم زیاده، یکیش خودم. البته این کار خیلی‌ ساده نیست، ولی‌ غیر ممکن هم نیست. پشتکار میخواد و اینکه بدونید چه جوری باید پذیرش بگیرید که من اون موقع اطلاعات کافی‌ نداشتم. من لیسانس مهندسی‌ برق خوندم و چند سالی‌ کار مهندسی‌ کردم ولی‌ علاقه اصلی‌ من از بچگی‌ همیشه جامعه شناسی‌ بود. تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتم برم توی همین زمینه ادامه تحصیل بدم و تونستم برای فوق لیسانس جامعه شناسی‌ پذیرش با فاند بگیرم.

اون موقعی که دنبال کارهای پذیرش گرفتن بودم این فروم وجود نداشت و یک گروه توی یاهو بود با عنوان ApplyAbroad. من کلی‌ وقت بعد از اینکه کارهای پذیرش رو انجام دادم و افتاده بودم دنبال کار‌های ویزا از طریق یکی‌ از دوستام در مورد این گروه در یاهو خبردار شدم. خود من خیلی‌ چیزا از گروه یاد گرفتم و توی اون مقطع زمانی‌ تا اونجایی که وقتم اجازه میداد، سعی‌ می‌کردم جواب سوال‌های بچه‌ها رو در مورد پذیرش، ویزا و اینجور چیزا بدم. بعدش هم که بعد از کلی‌ کش و قوس ویزام رو گرفتم و رفتم آمریکا. اون موقع این فروم ApplyAbroad راه افتاده بود. من هم تجربیات خودم رو که در اون گروه یاهو نوشته بودم و همینطور جواب سوال‌هایی‌ که بچه‌ها با ایمیل از من پرسیده بودن، جمع کردم در قالب یک فایل برای استفاده عموم گذاشتم توی فروم که بعدا اون فایل من منتقل شد به این لینک

http://www.applyabroad.org/forum/sho...light=#post173

بعد هم که گرفتار درس و تحقیقم بودم و زیاد فرصت نمیکردم به فروم سر بزنم. تازگی داشتم میچرخیدم توی تاپیک‌های فروم ApplyAbroad دیدم که تاپیک‌هایی‌ در زمینه علوم انسانی‌ ایجاد شده، گفتم یک توضیح مختصر بذارم به اضافه لینک به همین فایل خودم. اون فایل من اطلاعات جامعی داره در مورد فرایند پذیرش گرفتن از اول تا آخر که البته توی فروم و ویکی ApplyAbroad اطلاعات خیلی‌ کاملتری در مورد فرایند کلی‌ پذیرش وجود داره

http://www.applyabroad.org/wiki/inde...B1%D9%81%DB%8C

ولی‌ اطلاعات در زمینه پذیرش گرفتن در علوم انسانی‌ خیلی‌ کم هست و با خوندن پست‌های تاپیک‌های مربوط به علوم انسانی‌ دیدم سوال‌هایی‌ هست که اکثرا بدون پاسخ مونده. یکی‌ از پست‌های مفیدی که دیدم این پست هست

http://www.applyabroad.org/forum/sho...l=1#post227104

که با اینکه در مورد پذیرش گرفتن در رشته فلسفه هست، اصول کلی‌ ذکر شده در این پست در مورد پذیرش گرفتن در رشته‌های دیگه علوم انسانی‌ هم صدق میکنه. پست خیلی‌ مفیدی هست، فقط یک مقدار نقش TOEFL و GRE رو دست کم گرفته.

مقطع فوق لیسانس انقدر مهم نیست که کجا بخونید، ولی‌ در رشته‌های علوم انسانی‌ در مقطع دکترا اگه برید یک دانشگاه درجه دو آمریکا فقط عمرتون رو تلف کردید. شما اگه به دانشگاه‌های خیلی‌ تاپ اپلای کنید، هر سال شاید حدود ۲۰۰ اپلیکیشن میگیرن و فرصت نمی‌کنن برن جزئیات این همه اپلیکیشن رو بخونن. راحت‌ترین راهی‌ که توی اینجور دانشگاه‌ها هست برای گزینش ابتدایی حجم انبوه اپلیکیشن‌ها اینه که یک نگاه سریع به معدل، GRE و TOEFL (برای دانشجو‌های خارجی‌) میندازن و اگه توی این چیزا نمره شما خیلی‌ بالا نباشه اصلا بقیه چیزایی رو که فرستادین محل نمیذارن و اپلیکیشن شما رو میذارن کنار. غیر منصفانه است ولی‌ همینه که هست. اگه سابقه تحصیلی‌ شما غیر مرتبط باشه که دیگه هیچی‌. این رو هم بگم که توی دانشگاهای تاپ آمریکا پذیرش دادن و فاند دادن توامان هست، یعنی‌ اینجوری نیست که پذیرش بدن و بعد بگن برو یه فکری برای فاند خودت بکن. دانشجو رو که میگیرن میخوان تمام وقتش توی دپارتمان صرف بشه و هم و غمش صرفاً درس و تحقیق باشه.

من یکی‌ از دانشگاه‌های تاپ که اپلای کرده بودم برای دکترا، یه سر رفتم اونجا باهام مصاحبه کردن و خیلی‌ هم تحویلم گرفتن. ولی در نهایت من رو برای فاند گذاشتن توی لیست انتظار. آخرش هم گفتن نمره verbal GRE تو پایینه و نمیتونیم بهت فاند و پذیرش بدیم. البته نمره verbal من "پایین" نبود. با اون نمره verbal و به خصوص نمره خیلی‌ خوب quantitative من میشد توی رشته مهندسی‌ به راحتی‌ پذیرش گرفت. ولی‌ توی علوم انسانی‌ به این راحتی‌ نیست. به خصوص اگه به دانشگاه‌های تاپ اپلای کنید.

یکی‌ از همکلاسی‌های خیلی‌ کار درست من در دوره فوق لیسانس برای دکترا توی یک دانشگاه تاپ قبول شد با فلوشیپ (یعنی‌ دانشگاه بدون کار کردن بهش پول مفت میده). از یکی‌ دو جای دیگه هم پذیرش با فاند گرفته بود. تازه این بابا آمریکائی بود، سوابق تحصیلیش هم مثل من غیر مرتبط نبود و خیلی‌ هم بچه خرخون بود. ولی‌ وقتی‌ همون سال به یک دانشگاه تاپ تر اپلای کرده بود، حتی توی لیست انتظار هم نذاشتنش و در جا ردش کردن. خیلی‌ شاکی‌ شد و با اون دانشگاه تماس گرفت. بهش گفتن کسایی‌ که اینجا اپلای می‌کنن معدلشون ۴ هست (یعنی‌ معدل کامل). ریز نمره GRE رو نمی‌دونم چند شده بود، ولی‌ نمره کل GRE (یعنی‌ جمع vebal و quantitative) رو میگفت ۱۳۰۰ شده. این نمره کلّ برای پذیرش مهندسی‌ عالیه ولی‌ برای علوم انسانی‌ معمولی‌ محسوب می‌شه.

این‌ها رو نگفتم که نا امیدتون کنم، ولی‌ میخوام بگم معدل یا تحصیلات غیر مرتبط خودتون رو که گذشته و کاریش نمیتونید بکنید. ولی‌ برای TOEFL و GRE باید همه تلاش خودتون رو بکنید که بالاترین نمره‌ای که میتونید بیارید. جهت اطلاع نمره TOEFL ibt ۱۰۰ یا GRE verbal ۵۰۰ توی رشته‌های علوم انسانی‌ یه چیز عادی محسوب می‌شه و اگه میخواید توی دانشگاه‌های تاپ شانسی داشته باشید، نمره شما باید خیلی‌ بالاتر از اینها باشه. مثلا برای verbal باید دست کم برید روی ۶۰۰ و بالاتر. یا نمره کل GRE شما باید دست کم ۱۴۰۰ باشه.

یک نکته که در این پست فوق الذکر و تک توک پست‌های مشابه روش تاکید شده، مقالات و تحقیقات شما هست. این مطلب در هر رشته‌ای مهمّه ولی‌ در رشته‌های علوم انسانی‌ به خصوص در دانشگاه‌های تاپ اهمیت حیاتی‌ داره. به خصوص اگه معدل یا GRE شما خیلی‌ فوق العاده نیست (که گرفتن GRE بالای ۱۴۰۰ برای بچه‌های ایرانی انصافاً مشکله) تنها شانسی‌ که دارید برای اینکه دانشگاه‌های تاپ اصلا اپلیکیشن شما رو نگاه کنن اینه که تعدادی مقاله چاپ شده یا کنفرانس داشته باشید توی رشته مورد نظرتون.

نکته خیلی‌ مهم دیگه‌ای هست که برای اپلای کردن توی هر رشته‌ای صادقه، ولی‌ توی رشته‌های علوم انسانی‌ به دلیل دشواری بیشتر در گرفتن فاند، مهمتره. حتما باید در اونجا‌هایی‌ که اپلای می‌کنید مخ ۱ یا ۲ نفر رو تیلیت کنید. یعنی‌ این کافی‌ نیست که یه سری مدارک بفرستید و بگید انشا‌الله مدارک من رو دیدن، خودشون می‌فهمن چه قدر کارم درسته. بقیه کسانی‌ که به اونجا اپلای می‌کنن هم کارشون درسته. برای اینکه شانستون بیشتر باشه، باید قبل از اپلای کردن مطمئن بشین که در اون دپارتمان ۱) کسانی‌ هستن که بتونن استاد راهنمای تز‌ شما بشن ۲) وقت و علاقه برای این کار رو هم دارن. وگرنه اگه اپلای کنید، حتی اگه خدای اون زمینه تحقیق شما هم اونجا باشه ولی‌ وقت یا علاقه نداشته باشه که استاد راهنمای شما بشه، پول و وقت خودتون رو تلف کردید. من یکی‌ از اینجا‌هایی‌ که می‌خواستم اپلای کنم، یه استاد بود که خیلی‌ به زمینه کاری من میخورد، بهش ایمیل زدم و بهم جواب داد که من چون یک سمت مدیریتی گرفتم در دانشگاه، فرصت سرپرستی دانشجوی جدید دکترا رو ندارم.

این نکات رو در اون فایل فوق الذکر (یا فوق اللینک) خودم تا اندازه‌ای توضیح دادم ولی‌ میخواستم بعضی‌ نکات رو اینجا بیشتر روش تاکید کنم چون فعلا وقت ویرایش کردن اون فایل رو ندارم. توی اون فایل غیر از اطلاعات در مورد پذیرش گرفتن، فاند، ویزا و اینجور چیزا، اطلاعات مفید دیگه‌ای هم هست که انشا‌الله به دردتون میخوره.
    (and whoever trusts in God, He is sufficient for him ... (65-3 ...
    لطفا پیش از گذاشتن پیام، موضوعهای مرتبط و بخش ویکی رو ببینید. شرمنده، امكان پاسخگويى فورى به سوالها رو ندارم. پاسخ بسیاری سوالها درباره تحصیل در آمریکا رو در پیوست اولین پستم يا تاپيكهاى مرتبط نوشتم.

Junior Member

تا اونجایی که من می دونم سیستم بررسی این جوری اه که به خصوص در دانشگاههایی که تعداد متقاضی خیلی زیاده اول یک سری فاکتور کلی مثل معدل و GRE ملاک قرار می گیره و تعدادی از متقاضی ها حذف می شن. بعد از اون ملاک اصلی برای انتخاب دانشجو ها نمونه نوشته ایه که می فرستن، که البته باز هم در کنار فاکتور های دیگه مثل توصیه نامه و معدل و GRE بررسی می شه.
    منظورتون رو از مچ کردن حوزه ی علاقه متوجه نشدم. اگه منظورتون اینه که رزومه و SOP ای که برای هر دانشگاه می فرستید رو بر اساس استادها و جو کلی اون دانشکده کمی تغییر بدید به نظرم فکر خوبیه.
    این لینک رو حتماً نگاه کنید: http://schwitzsplinters.blogspot.de/...0grad%20school وبلاگ یکی از استادای دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید اه که اطلاعات خیلی خوبی در زمینه ی اپلای کردن برای فلسفه روی سایتش گذاشته. فکر می کنم به خیلی از سوالاتتون جواب داده باشه. به من که خیلی کمک کرد.
    عجب وبلاگی بود. دستت درد نکنه. هرچند ***** شده اما همشو روی کامپیوترم دانلود کردم. یه سئوال داشتم که ممنون میشم اگه مثل همیشه کمکم کنی. من با نمونه ی نوشته یا همون
    Sample writing مشکل دارم. الان یه ایده در ذهنم هست که خودم بهش علاقه دارم و اگه بشه خوب آمادش کرد جواب میده. اما منظور از Sample writing دقیقاً چیه؟ منظورم حالت ساختاریشه. چند صفحه باشه؟ شامل چه قسمت هایی باشه؟ دقیقاً مثل مقاله باید منبع بدم؟ سطحش در چه حدی باشه؟ ضمناً درسته که من ایده دارم اما قراره که برم اونجا و به کمک اساتید اونجا بارورش کنم و الان قطعاً خیلی پخته نیست. ممنون میشم دقیق بهم بگی انتضار اون ها دقیقیاً در چه حده و اینکه من چطور میتونم چند نمونه ی خوب Sample writing بدست بیارم. شما جزو افرادی هستی که اطلاعاتت در عین دقیق بودن، منطقی هم هست. چاپلوسی نکردم ها

Junior Member

این لینک رو حتماً نگاه کنید: http://schwitzsplinters.blogspot.de/...0grad%20school وبلاگ یکی از استادای دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید اه که اطلاعات خیلی خوبی در زمینه ی اپلای کردن برای فلسفه روی سایتش گذاشته. فکر می کنم به خیلی از سوالاتتون جواب داده باشه. به من که خیلی کمک کرد.
    یه سئوال دیگه. من قراره آخر سال تافل و احتمالاً gre بدم. الان درسم تموم شده و مدرکمو دارم. آیا میتونم الان اپلای کنم؟ باید الان مدارکم رو ترجمه کنم و بفرستم؟ ضمناً چند جا که ایمیل زدم بهم گفتن که میشه بیای دوباره ارشد بخونی اما بورسیه نمیدیم. فقط یه دانشگاه تو آمریکا گفت که ما ارشدی رو بورسیه میدیم که بدونیم برای دکترا هم پذیرفته میشه. یعنی قوی باشه. من کارشناسی زیست شناسی با معدل 13 و ارشد فلسفه با معدل 16.53 دارم. هر دو از دانشگاه دولتی. ارشدم آموزش محوره. بهتره چکار کنم؟ اروپا یا آمریکا یا کانادا؟ کدوم سریعتر جواب میگیرم. برام مهمه که فقط با بورس برم. هرجا که شد

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)