یادم رفت در مورد موبایل و سیم کارتش اینو بگم که اگه می خواید با موبایلتون مثلا با ایران یا خارج ار آلمان مکالمه کنید، O2 به دردتون نمی خوره. T-mobile بخرید در این مورد بهتره.

در مورد ملافه و بالش و .... کلا وسایل خواب : اونجا معمولا تو خوابگاه اینجور چیزا هست. مثلا کرایه سالی (با مبلغ نه چندان زیاد). ولی چیزی که من اذیت میشدم در مورد بالش بود. بالش الیاف و فوق العاده نرم استفاده می کنند که با من ناسازگار بود (مجبود بودم 100 لایه کنم تا جواب بده). خلاصه اگه بالش کوچیک و کم وزن داشتید ببرید بد نیست.

درسته که ما قبول می کنیم که یه زندگی جدید شروع کنیم، ولی اگه شب نتونی خوب بخوابی خیلی بده ...

اونجا لباس مناسبه. البته اگه بخوای مارک دار بخری نه. مثل من به شلوار لی بدون مارک، ولی خوب، 10-15 یورو. مخصوصا اگه بتونی در جریان فروشگاه ها و آنلاین شاپ ها باشی (بعضی وقتها تخفیف در حد 80% میدن)

درمورد دوچرخه: آره اگه بخوای یه خوبشو بخری، باید 300 400 تا بیافتی تو خرج. ولی دست دوم پیدا می شه. در این مورد من میتونم پیشنهاد بدم که با یکی از دوستای آلمانیت بری چند تا مغازه سر بزنی. شاید مثل من یه دوچرخه کوهستانی تروتمیز به قیمت 25 یورو گیرت اومد.

کلا" اینو بگم که اونجا اصلا عجله نکن که همه چیزو همون ماه اول بخری. خورده خورده بخر، دنبال فرصت باش که ارزون بخری.

در مورد کفش: چون اصولا اونا کلا کفش مارک دار دارند و همشون تقریبا گردنه (بالای 60-70 یورو). ولی با دوام هستند و اگه روزی پولدار شدی خریدی پشیمون نمی شی.
مواظب جنس های چینی باش: هر چیزی دیدی بطور عجیب ارزونه احتمال زیاد چینیه.
پیشنهاد می کنم چند جفت کفش با دوام کتانی (از اینا که مثلا مارکهای معروف می زنند تو ایران) بخرید. اولا می دونی حداقل 1 سال برات کار می کنه. دوما" اونا که نمی فهمند جعلیه. برای اونا مارک مارکه.
کفش چرمی مردونه (همون مردانه میگیم معمولا) اونجا زیاد گرون نیست. مثلا 20-30 یورو. ولی از کیفیتش خبر ندارم.

در مورد لوزمالتحریر: خودکار بیک، یا از این مارک دار معروف بخوای بخری آره گرونه یکم (نسبت به قیمت ایران). ولی خودکارهای ازرون هم هست. مثلا تو یه شهر من تونستم خودکار با قیمت مناسب پیدا کنم. اما جای دیگه نتونستم. پس اگه چند تا با خودت ببری ضرر نکردی، حداقل برای 1-2 ماه اولت خوبه.

حتما"""""""""""""""" آبکش با خودتون ببرین """""""""""""""""""""""""" اونا آبکش مدل ما رو ندارن. یه جور دیگشو دارند که هیچ هم شبیه نیست. تازه باید 8-10 یورو هم پول بدید.

لپ تاپ و موبایل زیاد فرق نمی کنه. اون زمان من چک کردم اکه N97 ارزونتر باشه یکی بخرم، اما یورو تبدیل به تومان کردم همون در اومد. ولی اگه مارکهای خاص بخوای، مثل مک بوک، شاید آلمان بهتر باشه. چون تو ایران مک بوک چون هنوز رو بورس نیست گرونه.