نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 415

موضوع: مباحث مرتبط با پذیرش در رشته زبان شناسی

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    ApplyAbroad Superstar

پیش فرض پاسخ : Linguistics

راستش راجع به درآمدش و این که سخت کار گیر می یاد یا نه نمی دونم.
    ولی می دونم اون ور روی رشته اش خیلی سرمایه گذاری می شه، به همون اندازه که آزمایشگاه واسه انجام کارای تحقیقاتی رشته ی کامپیوتر هست، واسه رشته های مختلف این رشته هم هست!
    همون طور که گفتم اینا مستقل کار نمی کنن، یعنی شما نمی تونین مغازه ی زبانشناسی بزنین!! حتما باید با یه گروه مجهز کار کنین، چون نیاز به تجهیزات زیادی دارین، به عنوان مثال کسی که Neurolinguistics می خونه ( عصب شناسی زبان) خب باید دستگاه های MRI و این حرفا داشته باشته، و کاری که می کنه اینه که به پزشک کمک می کنه ( ولی خودش دکتر نیست). مثلا ببینید فرض کنید یه نفر تصادف کرده، مشکلی براش پیش اومده که یه سری از کلمات رو اصلا به خاطر نمی یاره ولی با بعضیای دیگه مشکلی نداره. پزشک برای این که بدونه چه جوری به این بیمار کمک کنه باید ببینه چه اتفاقی برای این بیمار افتاده، یعنی چه تفاوتی بین گروه کلماتی که این فرد به خاطر نمی یاره و کلماتی که به خاطر می یاره هست. برای این منظور از یه زبانشناس استفاده می شه و آزمایش هایی که زبانشناس طراحی می کنه از فرد گرفته می شه تا مشخص بشه که ( مثلا) فرد توی پردازش فعل ( که توی یه قسمت خاصی از مغز انجام می شه) مشکل داره، اون وقت پزشک می فهمه که باید روی عصب های کدوم بخش از مغز این بیمار کار کنه، یعنی عصب های کدوم قسمت از بین رفتن. آخه می دونین هر بخشی از مغز یه چیزو پردازش می کنه، و اگه بخواین کل مغز رو بررسی کنین بفهمین اشکال کجاس ( بدون این که آزمایشی طراحی کنین که فقط بعضی از قسمت های مغز رو آزمایش کنه) خیلی خیلی سخته. چون هر لحظه هزاران سیگنال توی مغز رد و بدل می شن که بعضیا مال چیزایی هست که دیده، بعضیا مربوط به چیزایی هست که شنیده، حس کرده، داره بهشون فکر می کنه و هزار و یک تا چیز دیگه.
    خلاصه این که فقط من همین قدر می دونم که تنهایی نمی شه کار کرد دیگه ولی این جور که من توی اسکالرشیپ ها دیدم، اسکالرشیپش مثل بقیه ی رشته هاست.
    من راجب کسایی که توی این رشته کار می کنن نمی دونم اما در مورد دکتراهایی که به صورت job داره، هر جا رو نگاه کردم بستگی به گرایشش داره. مثلا کسی که داره زبانشناسی رایانه می خوانه، مثل مهندس باهاش رفتار می شه و فاندش مثل فاند مهندسی، کسی که توی زمینه ی عصب شناسی کار می کنه، فاندش مثل پزشکه ( و خیلیییییییییی بیشتر از مهندسیه، البته این فاند معمولا به کسایی داده می شه که یه زمینه ی عصب شناسی یا پزشکی دارن، مثلا پزشکند، رفتان زبانشناسی هم خوندن، دوره دیدن یا هر چیز دیگه).
    دیگه ببخشید که من زیاد نمی دونستم.
    ضمنا توی ایران هم جا واسه کار داره، ایرانیا بلد نیستن هر رشته به چه دردی می خوره!!
    وگرنه مثلا دانشگاه تهران با اون ادعاش چهار تا هیئت علمی داره توی این رشته که جالبه که هیچ کدومشون هیچ تخصص خاصی ندارن!!! یعنی همشون همه ی درسا رو درس می دن!! بقیه ی دانشگاها رو دیگه خودتون در نظر بگیرین چه وضعی دارن دیگه!!!
    واسه هیئت علمی شدن مطمئنا برای ایران وضعیت خوبی داره، واسه ی جاهای دیگه هم توی ایران من فقط می دونم که توی قسمت های گفتار درمانی هم می تونن کار کنن، البته من نمی دونم به زبانشناسای اون جا می گن چایی بریزن یا واقعا بهشون کار می دن ها!!! فقط می دونم میشه اونجا هم کار کرد.
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 11:57 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)