صفحه 12 از 42 نخستنخست ... 2345678910111213141516171819202122 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 415

موضوع: مباحث مرتبط با پذیرش در رشته زبان شناسی

ApplyAbroad Superstar

پیش فرض پاسخ : مباحث مرتبط با پذیرش در رشته زبان شناسی

نقل قول نوشته اصلی توسط stickler نمایش پست ها
    سلام، من دانشجوی سال آخر رشته مترجمی زبان انگلیسی پیام نور هستم. البته کاردانی کامپیوتر هم از دانشگاه دولتی دارم. چندین سال هم در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت کار کرده ام.سوال من این است که آیا برای تحصیل در یکی از گرایش های زبان شناسی مثل جامعه شناسی زبان بهتر است در ایران زبان شناسی همگانی را در مقطع ارشد بگذرونیم و بعد برای دریافت بورسیه اقدام کنیم یا با توجه به این که در ایران به طور خاص گرایش های زبان شناسی حتی در مقطع دکترا هم موجود نیست، بهتر است در زمینه زبان شناسی مورد نظر مطالعات بسیار کرده و پس از دریافت مدارک زبان و تحقیق در مورد دانشگاه برای تحصیل در مقطع ارشد مورد نظر اقدام کنیم؟ممنون از پاسخگویی افراد مطلع.
    من خیلی نفهمیدم شما دنبال چی هستین. بورسیه منظورتون از طرف ایران بورس بشین برای خارج هست یا بورس دانشگاهای خارجی رو گرفتن؟ اگه منظورتون مورد دوم هست، بورس قضیه اش از پذیرش جداست خیلی اوقات. اگر هم منظورتون مورد اول هست، که برای ارشد که دولت بورس نمی کنه کسی رو.
    اگه میخواین برای دکترا برین و میخواین ببینین ارشد چیکار کنین، شما باید اول تعیین کنین دکترا رو چی میخواین بخونین (چه گرایشی). بعد که گرایشتون رو تعیین کردین میتونین ارشدتون رو توی همون زبانشناسی همگانی بگیرین، منتها تزتون مرتبط با رشته ای باشه که میخواین برای دکتراش اقدام کنین.
    اگه میخواین برای ارشد از ایران برین، تز لیسانستون رو مرتبط با اون موضوعی بردارین که میخواین. البته با توجه به اینکه رشته اتون مترجمی هست فکر نمی کنم خیلی دستتون باز باشه، ولی بازم تا حدودی میتونین موضوعتون رو تمایل بدین به سمت زبانشناسی و تحلیل های زبانشناسیش رو زیادتر کنین.
    در مورد اینکه آیا دانشگاها دانشجویی با این رزومه رو برمیدارن یا نه، باید بگم شما برای پذیرش گرفتن باید تلاشتون به مراتب از خود خارجی ها بیشتر باشه. علتش هم این هست که اونا هر رشته ی زبانشناسی رو از لیسانس یا حداقل ارشد توی کشور خودشون دارن. یعنی رقبای شما مثلا برای گرایش زبانشناسی رایانه ای کسایی هستن که از لیسانس این رشته رو خوندن. پس شما باید خیلی خودتون رو علاقه مند و مستعد نشون بدین که شما رو به اونا ترجیح بدن. بنابراین در هر صورت، در صورتی که هر گرایشی رو انتخاب کنین، باید مطالعه اتون رو توی اون زمینه خیلی خیلی بالا ببرین.
    من توصیه ی شخصیم این هست که ارشد رو زبانشناسی بخونین و بعد برای دکترا اقدام کنین. ولی این صرفا یه نظر شخصیه.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : Linguistics

درود دوستاند
    واسه فاند گرفتن کدوم کشورهای اروپا یی برای مقطع دکترا زبانشناسی یا زابنشناسی کاربردی میشه بیشتر وقت گذاشت و سرمایه گذاری کرد ؟
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 01:04 PM

ApplyAbroad Superstar

نقل قول نوشته اصلی توسط dichter نمایش پست ها
    با سلام
    دوستان کسی از رشته زبان شناسی تو کشور آلمان خبر داره؟ اینکه موقعیت شغلی داره یا نه؟و اینکه انگلیسی بخونم بهتره یا آلمانی؟[( لیسانسم مترجمی انگلیسی و الان دارم آلمانی میخونم)
    یه سوال دیگه اینکه کدوم گرایشش بیشتر جای کار داره؟ ( تو مطالب قبلی به زبان شناسی رایانه ای اشاره شده بود. آیا این رشته واحد ریاضی ام داره؟ و اینکه من با لیسانس زبان تو این گرایش به مشکل بر نمیخورم؟)
    همون طوری که کار زبانشناسی توی ایران از مهندسی کمتره، توی آلمان هم همین طوره ولی خب جاهایی که نیاز به زبانشناس دارن خودشون میدونن چه رشته ای میخوان و زبانشناس میگیرن. ولی اینجا هم مثل ایران اگه به کسی بگین زبانشناسی میخونین نمی دونه چیه! و اگر هم بدونه فکر میکنه شما دارین همه ی زبانای خارجی رو میخونین یا فقط دارین آلمانی میخونین! بازار کار هم زبانشناسی رایانه ای و عصب شناسی زبان کارشون خوبه. در مورد بقیه ی گرایش ها اطلاعی ندارم.
    توی آلمان کلا دکترا کورس نداره که بخواد ریاضی داشته باشه یا نه ولی در کل شما باید با آمار آشنایی داشته باشین. من شخصا توصیه میکنم اگر پیش زمینه ی کامپیوتری ندارین این رشته رو انتخاب نکنین. چون حتی اگه ریاضی هم نخواین، دیگه برنامه نویسی رو باید تا یه حدی بلد باشین. درسته که کار شما برنامه نویسی نیست ولی یه وقتایی مجبورین یه سری برنامه های کوچیک بنویسین تا کارتون راه بیفته و همیشه یه اسیست ندارین که بخواد براتون این کارو بکنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط especial نمایش پست ها
    همون طوری که کار زبانشناسی توی ایران از مهندسی کمتره، توی آلمان هم همین طوره ولی خب جاهایی که نیاز به زبانشناس دارن خودشون میدونن چه رشته ای میخوان و زبانشناس میگیرن. ولی اینجا هم مثل ایران اگه به کسی بگین زبانشناسی میخونین نمی دونه چیه! و اگر هم بدونه فکر میکنه شما دارین همه ی زبانای خارجی رو میخونین یا فقط دارین آلمانی میخونین! بازار کار هم زبانشناسی رایانه ای و عصب شناسی زبان کارشون خوبه. در مورد بقیه ی گرایش ها اطلاعی ندارم.
    توی آلمان کلا دکترا کورس نداره که بخواد ریاضی داشته باشه یا نه ولی در کل شما باید با آمار آشنایی داشته باشین. من شخصا توصیه میکنم اگر پیش زمینه ی کامپیوتری ندارین این رشته رو انتخاب نکنین. چون حتی اگه ریاضی هم نخواین، دیگه برنامه نویسی رو باید تا یه حدی بلد باشین. درسته که کار شما برنامه نویسی نیست ولی یه وقتایی مجبورین یه سری برنامه های کوچیک بنویسین تا کارتون راه بیفته و همیشه یه اسیست ندارین که بخواد براتون این کارو بکنه.
    ممنون از جوابتون راستش الان سرگرم کلاسای کامپیوتر فنی و حرفه ای هستمم و آخرین کلاسی که گذروندمم طراحی وب بوده . باید اعتراف کنم که سخت بود. یه سوال دیگه ام ازتون داشتم : اینطور که تو همین فروم خوندم کلا انگار تو رشته های زبان ( منظورم آموزشه) اولویت با native! تو زبانشناسی ام همین طوره؟ یعنی من اگه بخوام بعد از فارغ التحصیلی کار بگیرم ،با این رشته که عموما تحقیقاتیه نمیتونم ماهی 3000 تا قرارداد ببندم تا اقامت بگیرم؟

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مباحث مرتبط با پذیرش در رشته زبان شناسی

نقل قول نوشته اصلی توسط artemis_743 نمایش پست ها
    شما چون کامپیوتر هم خوندید و به زبان شناسی هم علاقمندید، بهتره رشته زبان شناسی رایانه ای (رایانشی) رو انتخاب کنید که بازار کار خوبی هم داره. بسیاری از شرکت های بزرگ هم به متخصصین این رشته علاقمندند. دانشگاه شریف این رشته رو داره و اگر بتونید قبول شید فرصت بسیار خوبیه.
    ارتمیس
    میشه ی کم درباره این رشته و کاربردهای اون حرف بزنید و بیشتر بازش کنید ( راستش تو اینترنت گشتم خیلی کلی بود و گیج شدم . کلا واسم از دید عملی این رشته قابل درک نبود : اینکه چی واحدهایی رو دانشجویان این رشته میگذرونن |،چه تخصصهایی در چه زمینه های دارن یا باید داشته باشند ، و اینکه جذب چه نوع شرکتهایی میشن و چه کاری میتونن انجام بدن ) ممنون

ApplyAbroad Superstar

ممنون از جوابتون راستش الان سرگرم کلاسای کامپیوتر فنی و حرفه ای هستمم و آخرین کلاسی که گذروندمم طراحی وب بوده . باید اعتراف کنم که سخت بود. یه سوال دیگه ام ازتون داشتم : اینطور که تو همین فروم خوندم کلا انگار تو رشته های زبان ( منظورم آموزشه) اولویت با native! تو زبانشناسی ام همین طوره؟ یعنی من اگه بخوام بعد از فارغ التحصیلی کار بگیرم ،با این رشته که عموما تحقیقاتیه نمیتونم ماهی 3000 تا قرارداد ببندم تا اقامت بگیرم؟
    شما توی آلمان به عنوان یه تحصیل کرده هر کاری رو به عنوان تمام وقت قرارداد ببندین، قطعا حقوقش به اندازه ی اقامت گرفتن هست.
    اولویت با native هم توی رشته ی زبانشناسی معنی نداره. خیلی ها هستن اینجا دارن روی زبون عربی کار میکنن، یه کلمه هم عربی بلد نیستن! در عوض به یه عرب پول میدن که بهشون کمک کنه ولی کل گروه آلمانی اند. همین طور برای زبون چینی و یا خیلی زبونای دیگه. توی هر گروه فقط یه دونه از native اون زبون میارن. همین.
    بعدش هم شما که میرین برای زبانشناسی، قرار که نیست تا آخر عمرتون روی یه زبون کار کنین. چه بسا شما الان یه کاری رو روی فارسی انجام میدین، بعد میخواین با عربی یا انگلیسی یا هر زبون دیگه ای مقایسه اش کنین، لازم نیست برین اون زبون رو یاد بگیرین و هیچ کس هم از شما همچین انتظاری نداره.
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 01:05 PM

دوست عزیز ممنون از پاسختون تا به اینجا. اطلاعات خیلی خوبی دادین. فقط یه سوال دیگه هم داشتم اینکه تو این رشته کار با چه نرم افزارهایی رو باید بلد باشیم؟ اینطور که من میدونم یکی از برنامه ها جاوا اسکریپته درسته؟(واسه مقطع ارشد میخوام) ممنون

ApplyAbroad Superstar

دوست عزیز ممنون از پاسختون تا به اینجا. اطلاعات خیلی خوبی دادین. فقط یه سوال دیگه هم داشتم اینکه تو این رشته کار با چه نرم افزارهایی رو باید بلد باشیم؟ اینطور که من میدونم یکی از برنامه ها جاوا اسکریپته درسته؟(واسه مقطع ارشد میخوام) ممنون
    جاوا اسکریپت نه، جاوا لازم دارین که کلا یه زبون برنامه نویسی پیشرفته است و تنها شباهتش با جاوا توی همون کلمه ی جاوا هست!
    من دقیقا نمی دونم برای مقطع ارشد چقدر برنامه نویسی میخوان ولی اینو بگم که کلا شما اونجا باید با همین جاوا کار کنین، تا سورس کدهای قبلا نوشته شده ی اوپن سورس رو تغییر بدین. یه عالمه سیستم اوپن سورس هستن مثلا برای NER ( Named Entity Recognition( یا مثلا CR (Coreference REsolution) و خیلی چیزای دیگه.
    مثلا به سایت FrameNet نگاه کنین، برین توی قسمت Lexical unit و این حرف ها می بینین که یه عالمه مثال و جمله هست و این چیزا. حالا فرض کنین شما میخواین یه سیستم توسعه بدین که بتونه ضمایر هم مرجع رو پیدا کنه، خب به احتمال زیاد باید از جمله های همین فریم نت استفاده کنین به عنوان train سیستمتون. برای همین باید برنامه بنویسین تا دیتاهای مرتبط رو استخراج کنین و اون طوری که میخواین برچسب دهی کنین و خلاصه از این کارا دیگه.
    البته این احتمال هم وجود داره که این چیزی که من گفتم رو خیلی کمترش رو توی ارشد برای تز انتظار داشته باشن ولی در کل روال کار اینه.
    من فقط یکی از کورس های ارشد رو سر کلاسشون رفتم دیدم اونا رو با اساس کار همین سیستم ها آشنا می کنن، یعنی توی اون درس از اون طرف انتظار نداشتن که برنامه نویسی کنه بلکه فقط بهش میگفتن که مثلا یه سیستم چطوری و با چه الگوریتمی تشخصی میده که این دو تا ضمیر مرجعشون یکیه یا اصلا مرجعشون چی هست توی جمله. خلاصه این اطلاعات من بود. میگم چون من ارشد نیستم ممکنه اطلاعاتم خیلی نصفه و نیمه باشه.

Junior Member

درود بر شما عزیزان،
    آیا در رشته های زبان هم برای گرفتن فاند باید با استاد مکاتبه کرد؟
    کسی میتونه درباره نمونه رایتینگ (Sample of writing)، که باید بین 20 تا 25 صفحه باشه، که دیپارتمانهای زبان برای پذیرش میخوان توضیح بده که اصلا چیه و نمونشو از کجا میشه پیدا کرد؟
    آز هر گونه راهنمایی شما بی نهایت سپاسگزاری می کنم و امیدوارم زود جواب بدید.
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 01:06 PM

Junior Member

دوستان سلام،

بنده بتازگی موفق به فارغ شدن از خدمت سربازی شدم. لیسانس مترجمی دارم و تصمیم دارم برای یکی از رشته های مرتبط (linguistics, sociolinguistic, TEFL و یا Tesol) ادامه بدم. در حال حاضر هم دارم ترجمه یک کتاب رو تکمیل میکنم و همزمان روی پروپوزال کارشناسیم که مربوط به مبحث sociolinguistics میشه کار میکنم. پون مدت زیادی از این اتمسفر دور بودم و اطلاعات زیادی هم ندارم میخواستم ببینم از نظر شما میتونم برای اپلای در یکی از این رشته ها و ترجیحاً دانشگاهی که بتونم فاند بگیرم براحتی اقدام کنم؟ منظور فرصتهای کلی هست که چقدر برای این مقطع و رشته های عنوان شده وجود داره؟

از پاسخ ها و پیشنهاداتتون پیشاپیش ممنونم
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 01:07 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)