صفحه 2 از 42 نخستنخست 123456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 415

موضوع: مباحث مرتبط با پذیرش در رشته زبان شناسی

ApplyAbroad Superstar

پیش فرض پاسخ : Linguistics

راستش راجع به درآمدش و این که سخت کار گیر می یاد یا نه نمی دونم.
    ولی می دونم اون ور روی رشته اش خیلی سرمایه گذاری می شه، به همون اندازه که آزمایشگاه واسه انجام کارای تحقیقاتی رشته ی کامپیوتر هست، واسه رشته های مختلف این رشته هم هست!
    همون طور که گفتم اینا مستقل کار نمی کنن، یعنی شما نمی تونین مغازه ی زبانشناسی بزنین!! حتما باید با یه گروه مجهز کار کنین، چون نیاز به تجهیزات زیادی دارین، به عنوان مثال کسی که Neurolinguistics می خونه ( عصب شناسی زبان) خب باید دستگاه های MRI و این حرفا داشته باشته، و کاری که می کنه اینه که به پزشک کمک می کنه ( ولی خودش دکتر نیست). مثلا ببینید فرض کنید یه نفر تصادف کرده، مشکلی براش پیش اومده که یه سری از کلمات رو اصلا به خاطر نمی یاره ولی با بعضیای دیگه مشکلی نداره. پزشک برای این که بدونه چه جوری به این بیمار کمک کنه باید ببینه چه اتفاقی برای این بیمار افتاده، یعنی چه تفاوتی بین گروه کلماتی که این فرد به خاطر نمی یاره و کلماتی که به خاطر می یاره هست. برای این منظور از یه زبانشناس استفاده می شه و آزمایش هایی که زبانشناس طراحی می کنه از فرد گرفته می شه تا مشخص بشه که ( مثلا) فرد توی پردازش فعل ( که توی یه قسمت خاصی از مغز انجام می شه) مشکل داره، اون وقت پزشک می فهمه که باید روی عصب های کدوم بخش از مغز این بیمار کار کنه، یعنی عصب های کدوم قسمت از بین رفتن. آخه می دونین هر بخشی از مغز یه چیزو پردازش می کنه، و اگه بخواین کل مغز رو بررسی کنین بفهمین اشکال کجاس ( بدون این که آزمایشی طراحی کنین که فقط بعضی از قسمت های مغز رو آزمایش کنه) خیلی خیلی سخته. چون هر لحظه هزاران سیگنال توی مغز رد و بدل می شن که بعضیا مال چیزایی هست که دیده، بعضیا مربوط به چیزایی هست که شنیده، حس کرده، داره بهشون فکر می کنه و هزار و یک تا چیز دیگه.
    خلاصه این که فقط من همین قدر می دونم که تنهایی نمی شه کار کرد دیگه ولی این جور که من توی اسکالرشیپ ها دیدم، اسکالرشیپش مثل بقیه ی رشته هاست.
    من راجب کسایی که توی این رشته کار می کنن نمی دونم اما در مورد دکتراهایی که به صورت job داره، هر جا رو نگاه کردم بستگی به گرایشش داره. مثلا کسی که داره زبانشناسی رایانه می خوانه، مثل مهندس باهاش رفتار می شه و فاندش مثل فاند مهندسی، کسی که توی زمینه ی عصب شناسی کار می کنه، فاندش مثل پزشکه ( و خیلیییییییییی بیشتر از مهندسیه، البته این فاند معمولا به کسایی داده می شه که یه زمینه ی عصب شناسی یا پزشکی دارن، مثلا پزشکند، رفتان زبانشناسی هم خوندن، دوره دیدن یا هر چیز دیگه).
    دیگه ببخشید که من زیاد نمی دونستم.
    ضمنا توی ایران هم جا واسه کار داره، ایرانیا بلد نیستن هر رشته به چه دردی می خوره!!
    وگرنه مثلا دانشگاه تهران با اون ادعاش چهار تا هیئت علمی داره توی این رشته که جالبه که هیچ کدومشون هیچ تخصص خاصی ندارن!!! یعنی همشون همه ی درسا رو درس می دن!! بقیه ی دانشگاها رو دیگه خودتون در نظر بگیرین چه وضعی دارن دیگه!!!
    واسه هیئت علمی شدن مطمئنا برای ایران وضعیت خوبی داره، واسه ی جاهای دیگه هم توی ایران من فقط می دونم که توی قسمت های گفتار درمانی هم می تونن کار کنن، البته من نمی دونم به زبانشناسای اون جا می گن چایی بریزن یا واقعا بهشون کار می دن ها!!! فقط می دونم میشه اونجا هم کار کرد.
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 11:57 AM

Junior Member faranefr آواتار ها

ببخشید میشه درباره اینکه آیا رشته های علوم پایه هم میتوانند پذیرش بگیرند یا حتما باید پزشکی باشیم یا کامپیوتر و یا زبانشناسی؟؟؟
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 11:58 AM

نقل قول نوشته اصلی توسط especial نمایش پست ها
    راستش راجع به درآمدش و این که سخت کار گیر می یاد یا نه نمی دونم.
    ولی می دونم اون ور روی رشته اش خیلی سرمایه گذاری می شه، به همون اندازه که آزمایشگاه واسه انجام کارای تحقیقاتی رشته ی کامپیوتر هست، واسه رشته های مختلف این رشته هم هست!
    همون طور که گفتم اینا مستقل کار نمی کنن، یعنی شما نمی تونین مغازه ی زبانشناسی بزنین!! حتما باید با یه گروه مجهز کار کنین، چون نیاز به تجهیزات زیادی دارین، به عنوان مثال کسی که Neurolinguistics می خونه ( عصب شناسی زبان) خب باید دستگاه های MRI و این حرفا داشته باشته، و کاری که می کنه اینه که به پزشک کمک می کنه ( ولی خودش دکتر نیست). مثلا ببینید فرض کنید یه نفر تصادف کرده، مشکلی براش پیش اومده که یه سری از کلمات رو اصلا به خاطر نمی یاره ولی با بعضیای دیگه مشکلی نداره. پزشک برای این که بدونه چه جوری به این بیمار کمک کنه باید ببینه چه اتفاقی برای این بیمار افتاده، یعنی چه تفاوتی بین گروه کلماتی که این فرد به خاطر نمی یاره و کلماتی که به خاطر می یاره هست. برای این منظور از یه زبانشناس استفاده می شه و آزمایش هایی که زبانشناس طراحی می کنه از فرد گرفته می شه تا مشخص بشه که ( مثلا) فرد توی پردازش فعل ( که توی یه قسمت خاصی از مغز انجام می شه) مشکل داره، اون وقت پزشک می فهمه که باید روی عصب های کدوم بخش از مغز این بیمار کار کنه، یعنی عصب های کدوم قسمت از بین رفتن. آخه می دونین هر بخشی از مغز یه چیزو پردازش می کنه، و اگه بخواین کل مغز رو بررسی کنین بفهمین اشکال کجاس ( بدون این که آزمایشی طراحی کنین که فقط بعضی از قسمت های مغز رو آزمایش کنه) خیلی خیلی سخته. چون هر لحظه هزاران سیگنال توی مغز رد و بدل می شن که بعضیا مال چیزایی هست که دیده، بعضیا مربوط به چیزایی هست که شنیده، حس کرده، داره بهشون فکر می کنه و هزار و یک تا چیز دیگه.
    خلاصه این که فقط من همین قدر می دونم که تنهایی نمی شه کار کرد دیگه ولی این جور که من توی اسکالرشیپ ها دیدم، اسکالرشیپش مثل بقیه ی رشته هاست.
    من راجب کسایی که توی این رشته کار می کنن نمی دونم اما در مورد دکتراهایی که به صورت job داره، هر جا رو نگاه کردم بستگی به گرایشش داره. مثلا کسی که داره زبانشناسی رایانه می خوانه، مثل مهندس باهاش رفتار می شه و فاندش مثل فاند مهندسی، کسی که توی زمینه ی عصب شناسی کار می کنه، فاندش مثل پزشکه ( و خیلیییییییییی بیشتر از مهندسیه، البته این فاند معمولا به کسایی داده می شه که یه زمینه ی عصب شناسی یا پزشکی دارن، مثلا پزشکند، رفتان زبانشناسی هم خوندن، دوره دیدن یا هر چیز دیگه).
    دیگه ببخشید که من زیاد نمی دونستم.
    ضمنا توی ایران هم جا واسه کار داره، ایرانیا بلد نیستن هر رشته به چه دردی می خوره!!
    وگرنه مثلا دانشگاه تهران با اون ادعاش چهار تا هیئت علمی داره توی این رشته که جالبه که هیچ کدومشون هیچ تخصص خاصی ندارن!!! یعنی همشون همه ی درسا رو درس می دن!! بقیه ی دانشگاها رو دیگه خودتون در نظر بگیرین چه وضعی دارن دیگه!!!
    واسه هیئت علمی شدن مطمئنا برای ایران وضعیت خوبی داره، واسه ی جاهای دیگه هم توی ایران من فقط می دونم که توی قسمت های گفتار درمانی هم می تونن کار کنن، البته من نمی دونم به زبانشناسای اون جا می گن چایی بریزن یا واقعا بهشون کار می دن ها!!! فقط می دونم میشه اونجا هم کار کرد.
    با سلام
    ممنون از توضیحات کامل و مفید شما
    من لیسانس تدریس زبان انگلیسی دارم و حالا در اکراینم میخوام با یه استاد اکراینی روی زبانشناشی مقابله ای کار کنم و مقاله ارائه بدیم اما چون شهریه خیلی بالاست نمیتونم ادامه تحصیل بدم آیا شانسی هست که واسه مستر از امریکا یا کانادا پذیرش بگیرم؟
    متشکرم
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 11:58 AM

ApplyAbroad Superstar

اول جواب faranefr :
    بستگی به این داره که رشتتون چی باشه، یه رشته داره زبانشناسی به نام mathematical linguistics
    پشت زبانشناسی به شدت ریاضی هست، اگه مبنای ریاضی قوی داشته باشید، فک می کنم مطمئنا بتونین برای این رشته اقدام کنید ( ولی من از جزئیات این رشته اطلاعی ندارم متاسفانه)
    ضمنا زبانشناسی چون یه میان رشته است، از خیلی رشته ها می شه واردش شد
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 11:59 AM

ApplyAbroad Superstar

برای پذیرش گرفتن از آمریکا یا کانادا در زمینه ی مستر من خیلی اطلاعی ندارم
    ولی فکر می کنم مشکلی برای رفتن از رشته ی زبان انگلیسی به زبانشناسی وجود نداره
    البته سعی کنید روی زبانی کار کنید که بتونید بعدا ادامش بدین
    مثلا اگه شما زبان فارسی رو با انگلیسی مقایسه کنید، و روش مقاله بدین خیلی بیشتر از اینه که روی زبان اوکراینی و ایرانی کار کنید
    ضمنا برای پذیرش از آمریکا و کانادا مثل تمام رشته ها، زبان دونستن و معدل از مهم ترین چیزها هستن
    برای زبانشناسی خوندن، اگه بیشتر از یکی دو تا زبون بلد باشین، می تونه براتون پلاس باشه

سلام ممنون از توضیحات کاربردیتون
    خود شما به نظرتون شانس گرفتن پذیرش در دکتری زبانشناسی در کدوم کشور و دانشگاه ( همراه با بورس یا فاند) بیشتره؟ الان مدتیه من روی سوئد و فنلاند زوم کردم پوزیشن خالی نیست....
    یه سوال هم داشتم در مورد نحوه عضویت در این سایت که دقیقاً کجای سایت برم... اگه ممکنه راهنمایی کنین ممنون میشم

نقل قول نوشته اصلی توسط especial نمایش پست ها
    من خودم یه نفرو می شناسم که پارسال گرفت از دانشگاه کارلتون با فاند
    زبان شناسی برای مقطع ارشد و دکترا خیلی رشته های مختلفی داره که چند تاش اینا هستن:
    computational linguistics ( زبانشناسی رایانه ای)
    psycholinguistics ( روانشناسی زبان)
    experimental linguistics ( زبانشناسی ای که بیشتر به مغز آدم می پردازه و این که چطور زبان رو پردازش می کنه و البته بعضی از آزمایش ها هم به صورت روانشناسی زبان انجام می شن، نه به صورت MRI و غیره ولی این نوع زبانشناسی بیشتر به گرایشی می پردازه که توی اون از افراد MRI یا fMRI گرفته می شه تا معلوم بشه چه طوری پردازش می کنه)
    cognitive sciences( علومِ شناختی: این گرایش شبیه به Experimental هست)

کاربرد هر کدوم هم که مشخصه دیگه!!!
    زبان شناسی رایانه قصدش اینه که بتونه از مغز انسان و پردازش های مغزی انسان کمک بگیره تا برنامه هایی بنویسه که پردازششون شبیه به مغز آدم باشه
    زبان شناسی Experimental برای گفتار درمانی و این جور چیزا مفیده ( این به این معنی نیست که زبان شناس می ره می شه گفتار درمان ها!!!)
    روانشناسی زبان مقدمه ی experimental linguistics هست تا یه حدودی و به موضوعاتی مثل decision making می پردازه. به عنوان مثال شما یه کلمه به طرف می دین، می گین اولین کلمه ای که به ذهنت می رسه بگو، بعد می خواین ببینین چه جوری تصمیم می گیرن افراد. یعنی کلمه ای که ارائه می دن چه رابطه ای با کلمه ای که شما گفتین داره؟ شامل اونه؟ مشموله اونه؟ هم خانواده اشه؟ متضادشه و از این جو رحرفا که بعدا تو experimental می خواین ببینین کدوم بخش از مغز تو چه جور مواقعی از پردازش های زبانی فعال می شه و از این جور حرفا

کلا رشته های زبان شناسی بسیااااااااااااار زیاده
    اگر به دنبال ارشد یا دکتراش هستین، به هیچ وجه دنبال کلمه ی linguistics نباشید. تاکید می کنم به هیچ وجه!!!!
    بعضی وقتا توی دانشکده ی کامپیوتر ارائه می شه، بعضی وقتا توی دانشکده عصب شناسی، گاهی اوقات توی روانشناسی و حتی گاهی اوقات هنر!!!
    برای پیدا کردن دانشگاه هایی که دکترا یا ارشد این رشته رو می دن به سایت www.linguistlist.org مراجعه کنید. بسیار مفیده. حتما توش عضو بشین. براتون ایمیل می فرسته.
    اونایی که توی سابجکت اولش نوشته support یا job بخونین. دکترا ها اکثرا تحت این عناوین ارائه می شن
    ولی توی خود سایت هم می تونین توی لیست job و support جست و جو کنین یا حتی کل لیست رو ببینین، دقیقا نوشته که کدوم دانشگاه برای چه ترمی دانشجو می خواد، چقدر فاند و می ده و از این حرفا

سلام از رشته ی آموزش زبان رفتن به زبان شناسی مشکلی نداره ولی اینکه از باستان شناسی یه رشته های دیگه بری نمیشه زبان شناسی به عنوان یکی از شاخه های زبان انگلیسی هست تغییر در رشته ی زبانی مشکل نداره البته اونم باید جی ار ای رو داد نه همینطوری
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 12:00 PM

من میدونم امریکا به زبان شناسی خیلی اهمیت میدن ولی اینکه بدون مقاله یه کنفرانسی چیزی بورس بدن بعید می دونم
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 12:00 PM

سلام دوستان

کسی تونسته تو این سایت عضو بشه؟ چون ظاهراً پولیه :
    www.linguistlist.org

نقل قول نوشته اصلی توسط student2012 نمایش پست ها
    سلام ممنون از توضیحات کاربردیتون
    خود شما به نظرتون شانس گرفتن پذیرش در دکتری زبانشناسی در کدوم کشور و دانشگاه ( همراه با بورس یا فاند) بیشتره؟ الان مدتیه من روی سوئد و فنلاند زوم کردم پوزیشن خالی نیست....
    یه سوال هم داشتم در مورد نحوه عضویت در این سایت که دقیقاً کجای سایت برم... اگه ممکنه راهنمایی کنین ممنون میشم
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 12:01 PM

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    English Translation

با عرض سلام خدمت دوستان محترم
    من لیسانس "مترجمی زبان انگلیسی" با معدل "15.98" دارم. میخوام برای ارشد تو ایران بخونم و سپس برای دکترا در خارج از کشور (با انگیزه فراوان!).ولی مطمئن نیستم که مترجمی گرایش خوبی باشه!
    چون هدف من اینه که در اینده مهاجرت کنم و از ایران برم(احتمالا برای همیشه). بنابراین میخوام در گرایشی ادامه تحصیل بدم که در اینده بتونم شغلی داشته باشم! چون مترجمی زبان یک رشته بین المللی نیست و فقط تو ایران کاربرد داره...درسته؟!
    میخوام بدونم نظر شما چیه؟ کدوم گرایش رو بخونم که هم امکان ادامه تحصیل (گرفتن پذیرش و بورسیه برای دکترا) در خارج کشور وجود داشته باشه و هم اینکه بازارکار بهتری براش فراهم باشه؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید.
    از بین گرایش های رشته زبان که همین 4تا هست:مترجمی-دبیری-ادبیات-زبانشناسی.
    در کدام کشور و در کدام یک از این رشته ها راحت تر میتونم بورسیه تحصیلی بگیرم؟
    شهریه دانشگاه چطوره؟ میتونم هم درس بخونم هم کار کنم؟ (چون وضع مالیم هم خیلی خوب نیست)
    ایا اصلا تو این رشته میشه فاند گرفت؟
    امکان تحصیل رایگان در کدوم دانشگاه ها برای رشته زبان وجود داره؟
    ظاهرا مثل اینکه مجبوریم راهی رو که رفتیم ادامه بدیم...
    ویرایش توسط artemis_743 : February 18th, 2013 در ساعت 12:01 PM
    خداوند همه چيز را در يک روز نيافريد. پس چه چيز باعث شد که من بينديشم مي توانم همه چيز را در يک روز به دست بياورم!

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)