صفحه 6 از 17 نخستنخست 12345678910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 166

موضوع: نرم افزار ABAQUS

ApplyAbroad Champion
    halandoon آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering

پیش فرض پاسخ : نرم افزار ABAQUS

سلام محمد جان،
    متوجه شدم شما در زمینه abaqus تدریس می کنید. می خواستم در مورد این نرم افزار از شما مقداری اطلاعات بگیرم اگه امکانش هست؟
    من قبلا با ansys کار کردم . ولی برای موضوع جدیدی که دارم روش کار می کنم نیازه حتما با abaqus به طور حرفه ای آشنا بشم. البته تا به حال مثال های ساده ای رو با abaqus کار کردم. ولی هنوز در انتخاب المانها و نحوه اعمال فیلد ها مشکل دارم.
    پروژه بنده در مورد تولید حرارت بین دو شفت در اثر چرخش یکی از این شفت ها هست. می خواستم از شما بپرسم آیا توی این زمینه مثالی از اینترنت یا کتابی سراغ دارید؟
    سلام حمید عزیز،
    اولاً که انتخاب نوع المان در این نرم افزار به شما هیچ ربطی نداره! چون اتوماتیک انجام میشه، در این نرم افزار شما در تغییر نوع المان زیاد اختیار ندارین، اصلاً با ANSYS مقایسه نکنید که باید به کتابخانه المان میرفتید و....

این انتخاب اتوماتیک بر اساس نوع حلگر و فیلد های خروجی درخواستی شماست.
    من متاسفانه مثال و یا کتابی نمیشناسم که راهنماییتون کنم،
    اما من یه تحلیل Stir welding process با این نرم افزار انجام دادم که اتفاقاً مقالش دوهفته گذشته برای ارائه در یک کنفرانی بین المللی در پاریس تایید شد.
    تشابهش اینه که یه قلم چرخان میاد با اصطحکاکش در نزدیکیه درز دو ورق مس و آلومینیم باعث تولید گرما میشه و به طور کنترل شده دمای دو ماده که نقطه ذوب یکسانی ندارند را بالا میبره به طوری که هر دو همزمان ذوب میشند و پس از سرد شدن جوش میخورن،
    بسیار پروسس حساسیه چون اگه یه ماده بیش از حد گرم بشه باعث سوراخ شدگی و عدم جوش خوردگی میشه.
    من متاسفانه دقیقاً شرایط مسئلتون رو نمیدون، اما اگه سوالی دارید که بتونم راهنمایی کنم، بفرمایید.
    That is not your aptitude that is your attitude that make your altitude.
    For a greater goal, Sacrifices must be made.
    As you sow, so shall you reap

ای ول، پس فیلد کاری ما یکییه!!!!
    قبلا با نرم افزار ansys همین مدل شما رو (Friction Stir Welding) شبیه سازی کردم (البته فقط حرارتی) و یه مقاله کنفرانسی توی سنگاپور 2009 تونستم چاپ کنم. توی همون سال با کمک دوستان خوبم تونستم یه مقاله با کار آزمایشگاهی توی همین زمینه در ترکیه چاپ کنم. ولی به درخواست یکی از اساتید خواستم نمونه Friction Welding روی شبیه سازی کنم. فکر کنم این فرایند رو بشناسی . از خانواده همون friction هست و حتی کمی راحتتر.
    هدف من اینه که وقتی دو لوله در تماس با یکدیگر چرخانده می شوند حرارت تولید شده در اثر اصطکاک را محاسبه و تغییر شکل لوله رو بدست بیارم. پس به یک آنالیز کوپله مکانیکی -حرارتی نیازه. آیا توی اباکوس انجام این کار راحته؟
    ممنون
    از محمد جان

ApplyAbroad Champion
    halandoon آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering

بزار بهت کمی روحیه بدم، حلگر کوپله حرارتی یکی از سخت ترین حلگر هاست. چون مجبوره دو حل گرمایی و دینامیکی رو همزمان انجام بده،
    اما حلگرش رو به طور آماده درون بخش Step میتونی پیدا کنی.

اینم بگم که من در انجام اون پروژه و مقاله فقط مشاور بودم و در دو زمان که اساتید و دانشجو به استیصال از نرم افزار رسیده بودن و میخواستن بیخیال بشن، یکی دو ساعت وقت گذاشتم و فایل آماده شدشون رو رفع اشکال کردم تا بتونه حل کنه،
    تفاوت عمده آباکوس و Ansys اینه که آباکوس کوچکترین اشتباه یا خطایی رو که بهش بربخوره، از حل کردن خارج میشه و بدون جواب پروسس حل رو قطع میکنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط halandoon نمایش پست ها
    بزار بهت کمی روحیه بدم، حلگر کوپله حرارتی یکی از سخت ترین حلگر هاست. چون مجبوره دو حل گرمایی و دینامیکی رو همزمان انجام بده،
    اما حلگرش رو به طور آماده درون بخش Step میتونی پیدا کنی.
    .
    این نکته که شما بهش اشاره کردید، بله قبلا متوجه شده بودم بهمین دلیل و دلایل دیگه این نرم افزار رو برای کارم انتخاب کردم. حتی متوجه شدم اخیرا ورژن های جدید حلگر کوپله الکتریکی حرارتی هم داره. من برای کارم مجبور بودم از دو حلگر کوپله ترمال مکانیکال و ترمال الکتریکال استفاده کنم. تا 2 سال پیش فقط این ansys بود که از هر دو حلگر بهرمند بود. ناگفته نمونه میشد از هر دو حلگر کوپله ترمال مکانیکال و کوپله ترمال الکتریکال توی abaqus استفاده کرد ولی نیاز به برنامه نویسی در فرترن بوده.
    بهرحال الان که دارم با abaqus کار می کنم خیلی احساس راحتی دارم چون می تونم همه کارهای رو که انجام می دم ببینم. ولی چون اول کار هستم حتما نیاز به راهنمایی دوستان هست.
    دیروز یک مدل ساده از کارم رو آماده کردم. یک قطعه استوانه ای رو ثابت کردم و دیگری رو با سرعت 100rpm به چرخش در آوردم . این مدل ساده به صورت کامل اجرا شد ولی هیچ حرارتی بین دو جسم ایجاد نشد. بنظرتون چه پارامتری برا ی کانتکت دو سطح باید در نظر می گرفتم که تا حرارت ایجاد می شد؟
    ممنون : ))

شماتیک این فرایند رو اینجا می ذارم
    Friction Welding.jpg
    ویرایش توسط heisazadeh : April 22nd, 2010 در ساعت 07:39 PM

درود بر محمد عزیز،
    توی پست 51 اشاره کردی که انتخاب المان برخلاف انسیس به یوزر ربطی نداره. ولی به نظر من همچین هم بی ربط نیست. توی یکی از مقالات متوجه شدم المانی که برای شبیه سازی این فرایند استفاده شده C3D8RT هست، در حالی که من هرکاری کردم نتونستم چنین المانی رو تعریف کنم. نهایتا تونستم C3D8T or C3D8R رو به صورت جدا معرفی کنم.
    برای توضیح بیشتر، توی قسمت step ترمال مکانیکال کوپله وارد کردم و توی مش 3D stress یا coupled thermal mechanical انتخاب می کنم.
    : ))

ApplyAbroad Champion
    halandoon آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط heisazadeh نمایش پست ها
    درود بر محمد عزیز،
    توی پست 51 اشاره کردی که انتخاب المان برخلاف انسیس به یوزر ربطی نداره. ولی به نظر من همچین هم بی ربط نیست. توی یکی از مقالات متوجه شدم المانی که برای شبیه سازی این فرایند استفاده شده C3D8RT هست، در حالی که من هرکاری کردم نتونستم چنین المانی رو تعریف کنم. نهایتا تونستم C3D8T or C3D8R رو به صورت جدا معرفی کنم.
    برای توضیح بیشتر، توی قسمت step ترمال مکانیکال کوپله وارد کردم و توی مش 3D stress یا coupled thermal mechanical انتخاب می کنم.
    : ))
    ایشوت قطعاً ّField output متفاوتی نسبت به شما تعریف کردن، ثانیاً با زدن یه سری تیک در بخش MEsh میشه تا حدی نوع المان رو عوض کرد!
    ثالثاً اگه هم ورژن نباشید ممکنه که یه سری المان ها دیگه در ورژن شما نباشه،

پ.ن:در ورژن های بالاتر به انواع المان ها افزوده میشه و ممکنه المانی هم از لیست حذف بشه، دقیقاً مثل ANSYS
    ویرایش توسط halandoon : April 23rd, 2010 در ساعت 08:59 PM

خیلی ممنون از راهنماییتون،
    در مورد پست 54 امکانش هست راهنمایی کنید؟؟

ApplyAbroad Champion
    halandoon آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering

این نکته که شما بهش اشاره کردید، بله قبلا متوجه شده بودم بهمین دلیل و دلایل دیگه این نرم افزار رو برای کارم انتخاب کردم. حتی متوجه شدم اخیرا ورژن های جدید حلگر کوپله الکتریکی حرارتی هم داره. من برای کارم مجبور بودم از دو حلگر کوپله ترمال مکانیکال و ترمال الکتریکال استفاده کنم. تا 2 سال پیش فقط این ansys بود که از هر دو حلگر بهرمند بود. ناگفته نمونه میشد از هر دو حلگر کوپله ترمال مکانیکال و کوپله ترمال الکتریکال توی abaqus استفاده کرد ولی نیاز به برنامه نویسی در فرترن بوده.
    بهرحال الان که دارم با abaqus کار می کنم خیلی احساس راحتی دارم چون می تونم همه کارهای رو که انجام می دم ببینم. ولی چون اول کار هستم حتما نیاز به راهنمایی دوستان هست.
    دیروز یک مدل ساده از کارم رو آماده کردم. یک قطعه استوانه ای رو ثابت کردم و دیگری رو با سرعت 100rpm به چرخش در آوردم . این مدل ساده به صورت کامل اجرا شد ولی هیچ حرارتی بین دو جسم ایجاد نشد. بنظرتون چه پارامتری برا ی کانتکت دو سطح باید در نظر می گرفتم که تا حرارت ایجاد می شد؟
    ممنون : ))

شماتیک این فرایند رو اینجا می ذارم
    Friction Welding.jpg
    والا درست الان یادم نیست ولی تا جایی که یادمه یکی از علت های ایجاد نشدن گرما در بخشی هست که شما اصطکاک رو تعریف میکنید.
    یه جایی داره که شما باید بین Finite Sliding و Small sliding (اسمای آیکون ها دقیق یادم نیست ولی انگار همینا بودن) یکی رو باید انتخاب کنید، در یکیشون ایجاد گرما تعریف نمیشد انگار،
    اگه مشکلتون با این حل نشد، حتماً خبر بدید تا بیشتر بررسی کنم.

توی پست 55 گفتم که نمی تونم المان C3D8RT رو برای آنالیز در نظر بگیرم . خوشبختانه با یک تیک توی قسمت Element type در مشریزی مشکل برطرف شد.

پیش فرض Finite Sliding رو به Small Sliding تغییر دادم ولی دریغ از 1 درجه افزایش دما بین دو سطح.
    فکر کنم این مشکل به کانتکت برمیگرده. توی contact properties از پنالتی با 0.3 اصطکاک استفاده شده بعلاوه قسمت heat generation فعاله.

ممنون

ApplyAbroad Champion
    halandoon آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering

توی پست 55 گفتم که نمی تونم المان C3D8RT رو برای آنالیز در نظر بگیرم . خوشبختانه با یک تیک توی قسمت Element type در مشریزی مشکل برطرف شد.

پیش فرض Finite Sliding رو به Small Sliding تغییر دادم ولی دریغ از 1 درجه افزایش دما بین دو سطح.
    فکر کنم این مشکل به کانتکت برمیگرده. توی contact properties از پنالتی با 0.3 اصطکاک استفاده شده بعلاوه قسمت heat generation فعاله.

ممنون
    خوبه پس یا Hint دوم من مشکل نوع المان حل شد،
    این مبحث افزایش دما رو من بررسی میکنم و خبرش رو بهتون اعلام میکنم.
    فعلاً اون فایل خودم رو روی PC ندارم. هر موقع فایلم رو آوردم میتونم براتون چک کنم.
    موفق باشید

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)