صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 39

موضوع: نحوه شناسایی اسکناس تقلبی

Junior Member Vazirnia آواتار ها

پیش فرض پاسخ : نحوه شناسایی اسکناس تقلبی

سلام .
    با توجه به موضوع تاپیک وظیفم دونستم واسه پول ملی هم اطلاع رسانی کنم :

1 - از مهمترین مشخصه های ایران چك ها این است كه زمانی ایران چك ها كپی می شود تمام ویژگی های امنیتی خود را از دست می دهد.

2 - همچنین از دیگر ویژگی های امنیتی ایران چك ها واترمارك یعنی ( تصویر مخفی در وسط كاغذ ) است و همچنین نخ امنیتی كه اگر در داخل دستگاه كپی قرار بگیرد این نخ به رنگ سیاه در می آید.

3 - رنگ این ایران چك ها بنفش و در ابعاد 75 در160 میلیمتر است.

مشخصات روی چك
    1 - مزین به تصویر بارگاه حضرت امام رضا (ع) در سمت راست، واترمارك تصویر فردوسی در سمت چپ و در خمیره و كاغذ كه در مقابل نور از دو طرف ایران چك قابل رؤیت می باشد.

2 - نخ امنیتی پنجره‌ای كه از نوع هولوگرام و با نوشته 500,000 به صورت بی رنگ در بطن نخ می باشد.

3 - نخ امنیتی پنهان كه درون كاغذ قرار گرفته و از نوع فلورسنت و با نوشته بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران است.

4 - فیبرهای مرئی كه در سطح چك پراكنده است و بدون هیچگونه ابزاری قابل مشاهده است.

5 - طرح مخفی در قسمت كتیبه بالا، عبارت IRAN CHEQUE 500000 كه با تغییر زاویه دید در حالتی كه ایران چك به صورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد قابل رؤیت می باشد.

6 - كلیه نقاطی كه به رنگ بنفش و آبی روی ایران چك نشان داده شده است چاپ برجسته می باشند كه با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسائی است.

7 - دارای شماره امنیتی فارسی در قسمت بالا سمت راست كه در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلایی تغییر می یابد.

8 - همچنین دارای شماره سریال MICR با قابلیت كنترل ماشینی درقسمت پائین سمت چپ می باشد.

9 - برای چاپ آرم بانك مركزی در قسمت وسط سطح چك از مركب حرارتی استفاده شده به گونه ای كه با لمس انگشتان دست و افزایش گرما طرح مذكور ناپدید و پس از سردشدن مجدد ظاهر می گردد.

10 -طرح see through (نوع اول) در سمت چپ ایران چك عدد 500,000 در پشت و روی چك بصورت عمودی و ناقص چاپ گردیده كه با قراردادن چك در مقابل نور عدد 500,000 بطور كامل رؤیت می‌شود.

11 - مركب ضد كپی - درطرح see through (نوع دوم) واقع در زیر بارگاه حضرت امام رضا(ع) مركب نارنجی رنگ در كپی رنگی از ایران چك به رنگ قهوه‌ای كم رنگ تغییر می یابد.

مشخصات پشت ایران چك
    1 - در سمت چپ قسمت وسط عدد 50 بصورت نامرئی وجود دارد كه با تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رویت است.

2 - قسمت هایی از پشت چك در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن تغییر می‌یابد.

منبع

Banned

از آنجایی که بردن دلارهای تقلبی به یک کشور دیگر و گیر افتادنتان در آنجا می تواند پیامدهای بسیار بدی برای شما داشته باشد این نکات سرانگشتی را هنگام خرید دلار چک کنید:

1- دلارهای اصل مثل پول های خودمان وقتی در نور بگیرید در قسمت سفیدشان چهره رییس جمهوری که روی دلار هست در آنجا هم دیده می شود.
    2- دلارهای اصل رویه برجسته ای دارند و اگر با انگشتانتان به ویژه عبارت United States of America را لمس کنید می بینید که برجسته است طوری که حتی نابینایان هم بتوانند اصل بودن آن را تشخیص بدهند!
    3- شماره سریال دلارها را چک کنید. اصولا هیچ دو اسکناسی نباید شماره سریال یکسان داشته باشند! این در حالی است که چاپ سریال های مختلف برای اسکناس های تقلبی دشوار است و معمولا به صورت سری دارای یک سریال یکسان هستند.
    4- برای اطمینان بیشتر در کاغذ (یا به طور دقیقتر کتان) اسکناس اصل فیبرهای بسیار ریز آبی و قرمزی وجود دارد که هر کدام به طول تقریبا 2-3 میلیمتر و شبیه به پرز فرش هستند. در اسکناس های تقلبی این پرزها به طور فیزیکی در کاغذ اسکناس نیستند بلکه به صورت رنگی چاپ شده اند.

اگر با چک کردن همه اینها همچنان دلارتان تقلبی از آب در آمد بدانید که اصولا آدم بدشانس و بدبختی هستید و نمی شود برایتان کاری کرد!

Banned

البته خود من بیشتر از این دو روش برای شناسایی دلار واقعی استفاده می کنم:

1- در صورتی که به اندازه کافی با دلار سر و کار داشته باشید به تدریج با لمس کاغذ آن متوجه اصل یا تقلبی بودن آن می شوید چون کاغذ اسکناس نوعی ترکیب کتانی و منحصر به فرد است که در بازار و به صورت تجاری فروخته نمی شود و طبق گفته خزانه داری آمریکا بیش از 5 دهه است که جنس آن تغییر نکرده است و به عنوان یکی از راحت ترین و سریع ترین روش های شناسایی دلار شناخته می شود. به همین دلیل هم کارمندهای بانک و افرادی که با پول زیاد سر و کار دارد در عمل هنگام شمارش پول متوجه جعلی بودن آنها می شوند. (البته جای توضیح دارد که من با پول به میزان زیاد سر و کار نداشته ام ببلکه ا یک مقدار پول ثابت و کم، خیلی سر و کار داشته ام! یعنی دو تا 100 دلاری دارم که هر روز آنها را بازرسی و چک می کنم!)

2- مورد دیگر آنکه اگر اسکناس واقعی را قبلا با دقت نگاه کرده باشید هنگام مشاهده اسکناس تقلبی متوجه خواهید شد که جزئیات طرح ها به تیزی و وضوح طرح اسکناس اصلی نیست چون پرینترهای موجود در بازار توانایی چاپ با پیکسل بالا را ندارند و جاهایی که جزئیات بسیار ریز دارد یا مثلا نوک بال عقاب که تیز است در اسکناس تقلبی بد از آب در می آیند. این روش برای تشخیص تابلوهای اصل هم استفاده می شود چون متقلبان حوصله کشیدن جزئیات تصویر اصلی را با وضوح بالا ندارند!

Member mmostajab آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Informatics, TUM

در تکمیل حرف های دوستان می خوام بگم که در نیمه راست اسکناس 100 دلاری آرمی دایره ای شکل و سبز رنگ هست که توی آن کلید و ترازو کشیده شده و یک 100 به رنگ خاکستری روی آن نوشته شده. اگر با یک کاغذ سفید چند بار روی این دایره سبز رنگ بکشید، کاغذ سفید کمی رنگ سیز به خود می گیره! اما هیچ جای دیگه اسکناس رنگ نمی ده.

Global Moderator

Simon آواتار ها

اين شيوه ها بنظر براي مقادير چند برگه اسكناس جواب ميده اما مقادير بالا چي؟ من يك سوال ديگه هم دارم . برخي صرافي ها مهر نامرئي ميزنند كه بگفته ي خودشون بعد از اينكه مشكل داشت دلار مشخص شه مال اونهاست و عوض كنند يك دستگاه UV هم دارند كه بعد از زدن مهر اون مهر به صورت يك آرم براق كوچيك روي دلار ميدرخشه. اين مهر كمكي ميكنه يا ممكنه به ارزش دلار صدمه بزنه؟ ممنون ميشم اگر كسي ميدونه توضيح بده. شادزي
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط simon نمایش پست ها
    اين شيوه ها بنظر براي مقادير چند برگه اسكناس جواب ميده اما مقادير بالا چي؟ من يك سوال ديگه هم دارم . برخي صرافي ها مهر نامرئي ميزنند كه بگفته ي خودشون بعد از اينكه مشكل داشت دلار مشخص شه مال اونهاست و عوض كنند يك دستگاه UV هم دارند كه بعد از زدن مهر اون مهر به صورت يك آرم براق كوچيك روي دلار ميدرخشه. اين مهر كمكي ميكنه يا ممكنه به ارزش دلار صدمه بزنه؟ ممنون ميشم اگر كسي ميدونه توضيح بده. شادزي
    در حالت کلی زدن مهر و امضا کردن و شعار و یادگاری نوشتن و هر چیز اضافه دیگری که به اسکناس اضافه شود کار درستی نیست و برخی جاها که خیلی سخت گیر باشن ممکنه حتی این نوع اسکناس ها رو قبول نکنن. به همین دلیل هم من خودم هر وقت می خوام از صرافی دلار بخرم می گم روشون مهر نزنه (همون 2 تا رو عرض می کنم! ).

اون صراف اگه خیلی این چیزها براش مهم بود که می رفت یه دونه از اون دستگاه های کوچیک می خرید که وقتی دلار رو از بینش می گذرونی یه صدای خاصی می کنه و اگه اصل نباشه یا خیلی کهنه باشه اونو برمی گردنه. اینجوری با کنترل دلارهایی که به مشتری تحویل می ده یا ازش می گیره همیشه هم خیال خودش راحته هم خیال مشتری.

این برای من جالبه که طرف می خواد یه ماشین 10 میلیون تومنی از یکی بخره سه روز وارسیش می کنه ببینه چیزیش نباشه. ولی معادل اون که مثلا 4 تا 5 هزار دلار میشه (یعنی 40 تا 50 تا اسکناس 100 دلاری) که کنترل هر کدوم 2 ثانیه هم وقت نمی بره و در مجموع میشه 100 ثانیه براش خیلی طاقت فرسا و وقت گیر حساب میشه! با معادل این پول میشه حدود 10 تا لپ تاپ خرید شما برای خریدن یک لپ تاپ و کنترلش چقدر توی مغازه می ایستید؟!

Global Moderator

Simon آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط M1KE نمایش پست ها
    در حالت کلی زدن مهر و امضا کردن و شعار و یادگاری نوشتن و هر چیز اضافه دیگری که به اسکناس اضافه شود کار درستی نیست و برخی جاها که خیلی سخت گیر باشن ممکنه حتی این نوع اسکناس ها رو قبول نکنن. به همین دلیل هم من خودم هر وقت می خوام از صرافی دلار بخرم می گم روشون مهر نزنه (همون 2 تا رو عرض می کنم! ).

اون صراف اگه خیلی این چیزها براش مهم بود که می رفت یه دونه از اون دستگاه های کوچیک می خرید که وقتی دلار رو از بینش می گذرونی یه صدای خاصی می کنه و اگه اصل نباشه یا خیلی کهنه باشه اونو برمی گردنه. اینجوری با کنترل دلارهایی که به مشتری تحویل می ده یا ازش می گیره همیشه هم خیال خودش راحته هم خیال مشتری.

این برای من جالبه که طرف می خواد یه ماشین 10 میلیون تومنی از یکی بخره سه روز وارسیش می کنه ببینه چیزیش نباشه. ولی معادل اون که مثلا 4 تا 5 هزار دلار میشه (یعنی 40 تا 50 تا اسکناس 100 دلاری) که کنترل هر کدوم 2 ثانیه هم وقت نمی بره و در مجموع میشه 100 ثانیه براش خیلی طاقت فرسا و وقت گیر حساب میشه! با معادل این پول میشه حدود 10 تا لپ تاپ خرید شما برای خریدن یک لپ تاپ و کنترلش چقدر توی مغازه می ایستید؟!
    با تشكر از M1KE عزيز
    دوستان ديگه كه با اين مورد روبرو شدن ممنون ميشم اگر اطلاعاتشون رو در اختيارم بزارن. مخصوصا درمورد اين مهر نامرئي كه دقيقا چيه و كاربردش فقط اينجاست و يك چيز من درآورديه و يا مربوط به صراف ها ميشه و معتبره. ممنون
    شادزي
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

ApplyAbroad Hero Pedarbozorg آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط simon نمایش پست ها
    این مهر ها چطور کار می کنه؟

Junior Member

یک زمانی یک ماژیک هایی توی بازار بود که با نوشتنش چیزی نمیدیدی، بعدش با یک ال ای دی که ته خود ماژیک نصبه و نور یو وی داره، به صورت درخشان مثل خطوط اصلی اسکناس نوشته ها معلوم می شد. احتمالا این مهر ها هم از جوهر همین ماژیک استفاده می کنند.

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین