صفحه 15 از 32 نخستنخست ... 5678910111213141516171819202122232425 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 314

موضوع: ثبت اختراع بین المللی Patent

Member
    رشته و دانشگاه
    PhD, The University of Newcastle

پیش فرض پاسخ : ثبت اختراع بین المللی Patent

با سلام به تمامي دوستان
    كسي ميدونه آدرس سايت ثبت اختراع در كشورهاي مختلف چيه يا چطور ميشه بدست آورد؟
    با تشكر از همگي شما عزيزان

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed23 نمایش پست ها
    با سلام به تمامي دوستان
    كسي ميدونه آدرس سايت ثبت اختراع در كشورهاي مختلف چيه يا چطور ميشه بدست آورد؟
    با تشكر از همگي شما عزيزان
    http://www.wipo.int/directory/en/urls.jsp

Junior Member

با سلام به تمامي دوستان
    در این قسمت می خواهم روش ثبت اختراع در کشور ایالات متحده‌ی امریکا را برایتان توضیح بدهم. (ثبت یک اختراع دائم " Non provisional " در ایالات متحده در صورت رعایت سبک مورد نظر USPTO حدود 730$ هزینه دارد).

1. اولین مرحله برای ثبت ایده ی شما این است که در سایت USPTO.ORG جستجو کنید که ایده‌ی شما قبلا ثبت نشده باشد.
    http://patft.uspto.gov/netahtml/PTO/search-bool.html
    http://patft.uspto.gov/netahtml/PTO/search-adv.htm

2. نوشتن اظهارنامه به سبک مورد نظر USPTO که در این لینک به طور کامل توضیح داده شده است.
    http://www.uspto.gov/patents/resourc...es/utility.jsp

من قسمت های مهم این نوشته را ترجمه کردم و فایل world مربوطه را در لینک زیر پیوست کردم.
    http://uplod.ir/qm608r1w298a/File.rar.htm

دوستان در صورت تمایل می توانند بقیه قسمت ها را ترجمه کنند و یا قسمت های ترجمه شده را ویرایش کنند و برای استفاده دیگران در سایت قرار دهند.
    مهم ترین قسمت در متن اظهارنامه، قسمت ادعاهای اختراع است که واقعا نیاز به شناخت کامل قوانین این زمینه دارد تا بتوان با نوشتن یک ادعای کامل، از سو استفاده از اختراع شما توسط دیگران جلوگیری نمود. کامل ترین نوشته ای که من در زمینه ادعای اختراع خواندم در سایت Wikipedia بود به این نشانی است.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Claim_%28patent%29

من این نوشته را ترجمه کردم و فایل world مربوطه را پیوست کردم. توصیه‌ی من به دوستان این است که این نوشته را کامل چندین بار بخوانند و ادعای اختراعشان را خودشان بنویسند. اگرچه با پرداخت هزینه، وکیل کارهای ثبت را انجام می دهد ولی وکیل در ذهن مخترع نیستند که محدوده ی واقعی اختراع را بدانند و در اکثر موارد، وکیل در زمینه‌ی اختراع هیچ سر رشته ای ندارد.

3. ثبت الکترونیکی اظهارنامه در سایت USPTO و دریافت رسید که در لینک زیر به طور تصویری و مرحله به مرحله توضیح داده شده است.
    http://www.uspto.gov/patents/process...StartGuide.pdf

دو مشکلی که من در حین ثبت الکترونیکی اظهارنامه با آن مواجه شدم اولی مربوط به پیوست کردن فونت به فایل pdf مدارک بود که در لینک زیر توضیح داده شده
    http://lvb.wiwi.hu-berlin.de/doc/embedfonts.pdf

دومی مربوط به پرداخت هزینه ها می باشد. توصیه من این است که در صورتی فرد مورد اعتمادی دارید که حساب های اعتباری مورد تایید USPTO را دارد در همان زمان ثبت الکترونیکی هزینه ها را پرداخت کنید و اگر مثل من غریب و بی کس بودید می توانید بلافاصله پس از ثبت الکترونیکی اظهارنامه فرم های PTO-2038و SB/17 را پرکنید و به فروشندگان معتبر دلار که حساب های اعتباری مورد تایید USPTO را دارد، بدهید تا موارد خواسته شده در فرم را پر نماید (قبل از ثبت با فروشنده هماهنگ نمایید) و حتما فرم را به شماره ی ذکر شده در فرم، فکس کند. برداشت هزینه ها از حساب حدود 2-3 هفته ای طول می کشد و پس از چندروز با فروشنده تماس بگیرید و در صوت برداشت وجه از حساب شماره پیگیری را از فروشنده بگیرید. اگر در پرداخت هزینه ها تاخیر داشته باشید مثل من 70$ جریمه می شوید.
    در این لینک می توانید مراحل ثبت الکترونیکی اظهارنامه در سایت USPTO را به صورت آزمایشی انجام دهید ( با فایل های ناقص انجام دهید)
    http://www.uspto.gov/ebc/portal/sandbox/efs0-3-0.htm

و خواندن مدارکی که در لینک زیر ارائه شده خالی از لطف نیست.
    http://www.uspto.gov/patents/process/file/efs/guidance

با آرزوی موفقیت برای شما

Junior Member

سلام خدمت سعید عزیز
    لازم می دونم ابتدا از زحمات شما تشکر کنم. کار ارزشمندی انجام دادید. اما ذکر چند نکته رو ضروری می دونم:

1. فرمودید «ثبت یک اختراع حدود 730دلار هزینه داره». توجه کنید که تشکیل پرونده یا ثبت اظهارنامه با ثبت اختراع تفاوت داره. تشکیل پرونده گام اول شما در فرایند ثبت اختراع و دریافت گواهی ثبت اختراع از گام های پایانی اونه. که هر کدوم این مراحل هزینه های خودشو داره. شاید یکی دوبار اولی که ممیز از کارتون ایراد بگیره پولی نخواد ولی در ادامه واسه هر بار بررسی مجدد هزینه دریافت می کنن. در مجموع اگه مشکل خاصی پیش نیاد (که امیدوارم واسه شما هم همین طور بشه) حداکثر تا 4000 دلار باید هزینه مراحل اداری و صدور گواهینامه بدید.
    2.نوشتید «در سایت USPTO.ORG جستجو کنید» درستش که لینکشم خودتون گذاشتین با پسوند gov. نکته دیگه اینه که موضوعی که شما می خواین ثبت کنید نباید در هیچ نقطه ای از جهان به هیچ شکلی منتشر شده باشه. این وب سایت تنها اختراعات ثبت شده در ایالات متحده رو داره.
    3. گفتید «توصیه‌ی من به دوستان این است که این نوشته را کامل چندین بار بخوانند و ادعای اختراعشان را خودشان بنویسند. » . فکر می کنم هممون این ضرب المثل رو شنیده باشیم که «اونقدر پولدار نشدم که جنس ارزون بخرم». استدلال این عبارت اینه که اغلب اشخاص به امید برآورده کردن نیازشون با هزینه کمتر جنس بی کیفیت و ارزون رو میخرن اما تو طولانی مدت به خاطر هزینه های بالای نگهداری اون جنس، هزینه تموم شده حتی از نوع گرون قیمتش می زنه بالا. فکر می کنم منظورم رو رسونده باشم و نیازی به توضیح بیشتر نیست.
    4.نوشتید «در اکثر موارد، وکیل در زمینه‌ی اختراع هیچ سر رشته ای ندارد.» . این طوری نیست. معمولا وکلا تیمی از کارشناسان فنی رو دارن و نظر فنی رو از اون ها می گیرن. که اون هم تو حوزه های محدود و مشخصیه. می دونم چون تو ایران دیدیم یه نفر هم برنامه نویسی کامپیوتر می کنه هم آب حوض میکشه هم پیرزن خفه می کنه فکر می کنیم همه جا همین طوریه.

باز هم به خاط طر زحماتتون تشکر می کنم.
    پیروز باشید.

Junior Member

با سلام خدمت richi عزیز

• در مورد بند 1در صورت امکان لیست هزینه هایی که باید پرداخت شود را طبق جدول هزینه ها که لینک آن در زیر گذاشتم با ذکر کد بنویسید (با فرض Small Entity Fee ، Utility ، electronic filing و بدون اشتباه) .

http://www.uspto.gov/web/offices/ac/.../fee010114.htm
    • در مورد بند 2 عبارت "USPTO.ORG" اشتباه تایپی بود ولی در مورد قسمت دوم من ثبت در کشور ایالات متحده آمریکا (national filing) را گفتم نه ثبت بین الملی اختراع (International filing) در دفتر USPTO
    • در مورد بند 3 گفته ی من این بود" توصیه‌ی من به دوستان این است که این نوشته را کامل چندین بار بخوانند و ادعای اختراعشان را خودشان بنویسند. اگرچه با پرداخت هزینه، وکیل کارهای ثبت را انجام می دهد ولی وکیل در ذهن مخترع نیستند که محدوده ی واقعی اختراع را بدانند و در اکثر موارد، وکیل در زمینه‌ی اختراع هیچ سر رشته ای ندارد."

همانطور که می دانید هر اظهارنامه، از چندین بخش تشکیل شده که مهمترین قسمت اظهارنامه، ادعانامه اختراع است. ادعانامه از دو جنبه ی فنی و جنبه ی حقوقی تشکیل شده است. نظر من این است که یک مخترع باید با قوانین حقوقی ادعا آشنا باشد؛ سپس ادعا را با رعایت جنبه های فنی و حقوقی بنویسد. به نظر شما کسی از مخترع کامل تر می تواند محدوده ی اختراع خود را مشخص کند؟
    ضمنا" من در هیچ جای متن نگفتم که در ثبت اختراع به وکیل نیاز نمی باشد (تا ثبت برایتان ارزان شود) و یا وکیل، ادعانامه را چک نکند! بلکه منظورم حساسیت قسمت ادعا بود.
    • در مورد بند 4 با توجه به اینکه اکثر اختراعات، اختراعات تخصصی هستند با یک مثال بیشتر توضیح می دهم فرض کنید شخصی یک اختراع در زمینه ی بهینه سازی VASIMR داشته باشد. با توجه به اینکه در این زمینه کلا" 3-4 شرکت/دانشگاه فعالیت می کنند احتمال اینکه وکیل دارای کارشناس فنی در این زمینه باشد بسیار ناچیز است و در صورتی که بخواهد با کارشناسان این شرکت ها، ایده ی اختراع را در میان بگذارد ممکن است ایده ی اختراع به سرقت رود.

در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای شما و تمام پارسی زبانان، من تجربه شخصی خودم را به اشتراک گذاشتم و این به معنای کامل بودن مطلق نیست.

Junior Member

سلام بر جمیع مخترعان
    همه ما میدونیم که اینجا یک انجمن عمومیه و هر شخصی می تونه بیاد مطلب بنویسه و نوشته های اون شخص ممکن درست باشه یا نباشه. تشخیص این مسئله هم به عهده خوانندگان است. مطالبی هم که بنده می نویسم صرفا انتقال تجربیاتمه و قرار نیست چیزی رو اثبات کنم. البته می دونم سعید عزیز هم همین قصد رو داره که البته مطالبش رو با ادبیاتی می نویسه که برای بنده که سال ها با مخترعان زیادی سر و کار داشتم کاملا طبیعیه و اتفاقا به ایشون به خاطر این روحیه جدیت و جسارتی که تو کارشون دارن واقعا دست مریزاد می گم.
    در مورد هزینه های ثبت اختراع تو خوشبینانه ترین حالت بدون پیش اومدن مشکلی حین ارزیابی، شما باید هزینه های نگهداری رو به مرور پرداخت کنید که طبق قانون جزء هزینه های ثبت به حساب میان. هزینه هایی که تو بخش Patent Maintenance Fees اومده جزء این هزینه هان. همچنین اگه شما اعلام کنید که می خواین متن اظهارنامه رو اصلاح کنید برای هر درخواست باید هزینه بدید که البته بعضی مواقع ممیز هم باید موافقت کنه. توی هر کدوم از این اصلاحات اگه ممیز تشخیص بده شما قصد فریب اون رو دارید همون جا پروندتون رد میشه و حتی ممکن دردسرهای بعدی براتون درست بشه. تازه اینها در شرایطیه که شما معترضی نداشته باشید. در کل هر عملی خارج از روال معمول انجام بشه باید هزینه بدید.

در مورد ویژگی تازگی اختراع بخشی از ماده 102 از قوانین ایلات متحده رو در ادامه می نویسم:

A person shall be entitled to a patent unless —
    (a) the invention was known or used by others in
    this country, or patented or described in a printed
    publication in this or a foreign country, before the
    invention thereof by the applicant for patent

طبق این ماده هیچ سندی به هیچ شکلی نباید در هیچ کشوری منتشر شده باشه. این انتشار می تونه حتی سخنرانی یک نفر به زبان چینی باشه. این عدم اطلاع گردن اداره مالکیت صنعتیه. چون تو ایران معمولا تازگی رو در سطح کشور بررسی میکنن.
    در مورد بخش ادعا هم بنده مخالف این هستم که «مهمترین قسمت اظهارنامه، ادعانامه اختراع است». اگر هم در پست های قبلی چیزی نوشتم که چنین چیزی رو القا می کنه عذرخواهی می کنم.
    در مورد «به نظر شما کسی از مخترع کامل تر می تواند محدوده ی اختراع خود را مشخص کند؟ » تجربه بنده نشون می ده که معمولا مخترع چنین توانایی رو نداره.
    بنده هم مدافع وکلا نیستم و فقط تجربه خودم رو گفتم . انتخاب رو به خود دوستان واگذار می کنم.

در مورد مثال یک حوزه فنی خاص هم باید بگم که اگر فرض شما رو قبول کنیم پس ممیزان باید چشم بسته اختراعات انقلابی (اختراعاتی که یک شاخه جدید در فناوری باز میکن و کمتر به سایر اسناد ارجاع میدن ) رو تایید کنن. کارشناسان شرکت های صنعتی به خصوص در کشورهای پیشرفته به معنای واقعی کلمه متخصص هستن. و ممیزان اختراع جزء خبره های اون متخصصین هستن. ارائه یه محصول تو بازار توسط چند شرکت خاص به معنای در اختیار نداشتن فناوری توسط سایر شرکت ها و نبود متخصص تو اون حوزه نیست. تجاری سازی فناوری داستان خودش رو داره.

Junior Member

با سلام خدمت richi عزیز

• درمورد هزینه ها من فقط می خواستم شما با توجه به تجربیاتتون لیست هزینه هایی که در فرایند ثبت اختراع (با شرایط گفته شده) باید پرداخت شود را برای اطلاع من و همه ی خوانندگان قرار دهید.
    • در مورد تازگی و قابل ثبت بودن، من یک سوال دارم : چه لزومی دارد یک مخترع که اختراع خود را مثلا در آلمان ثبت کرده (در بازه زمانی مشخصی) در ایالات متحده ی آمریکا نیز اختراع خود را ثبت کند؛ در صورتی که طبق آنچه شما گفتید با توجه به ثبت در آلمان هیچ کس نمی تواند در آمریکا این اختراع را ثبت کند. در ضمن در صورت امکان کل (نه بخشی از) "ماده 102 از قوانین ایلات متحده" را ترجمه و جهت اطلاع من و همه ی خوانندگان در سایت قرار دهید.
    • در مورد اهمیت و جایگاه ادعانامه، من نظر شما را محترم می دانم ولی گفته ی من طبق عبارت بیان شده در سایت Wikipedia می باشد:

• در مورد مشخص کردن محدوده ی اختراع من نظر شما را محترم می دانم ولی با آن مخالف هستم دلیل آن هم ذکر کردم.
    • در مورد بند آخر بحث سر این موضوع بود که در مورد اختراعات تخصصی، احتمال اینکه وکیل یا تیم فنی او در زمینه اختراع تخصص کافی را داشته باشد کم است و بهتر است مخترع با رعایت جنبه های حقوقی و فنی، ادعانامه را بنویسد و وکیل بعدا آن را از جنبه حقوقی چک کند. در مورد بازرس و ممیز اختراع و تخصص آنها صحبتی نبود.

در پایان از لطفی که نسبت به من دارید تشکر می کنم.

Junior Member

با سلام به تمامي دوستان
    در این قسمت می خواهم تجربیات خودم را در نوشتن ادعا مطابق قوانین ایالات متحده ی آمریکا با ذکر یک مثال، توضیح دهم. البته پیش نیاز این قسمت خواندن متن ادعا ارائه شده در سایت Wikipedia می باشد.
    خب فرض کنید که یک دستگاه اختراع کردید که بر روی دوچرخه نصب شود و با دریافت توان A از دوچرخه سوار ده برابر توان A را پس می دهد و از قسمت های زیر تشکیل شده:

• هفت عدد چرخ دنده اصلی و شش چرخدنده ی هرزگرد یا برعکس
    • روغن زیتون (به عنوان روان کننده و هم سوخت)
    • محور
    • پوسته (جعبه ای که کل قطعات در آن قرار می گیرند)و ...

در ادعای اول که یک ادعای مستقل است، باید از عبارت های گسترده استفاده نماییم تا محدوده ی کلی اختراع را مشخص نماییم. و در ادعا های وابسته بعدی محدوده ی واقعی اختراع را مشخص می کنیم. طبق قوانین USPTO در هر اظهارنامه می توانیم حداکثر 3 ادعای مستقل داشته باشیم و مجموعا"20 ادعای مستقل و وابسته داشته باشیم.که اگر بیشتر باشد مطابق لیست زیر جریمه می شویم.

2. EXCESS CLAIM FEES
    Micro Entity Fee ($) Small Entity Fee ($) Undiscounted Fee ($) Fee Description
    20 40 80 Each claim over 20 (including Reissues)
    105 210 420 Each independent claim over 3 (including Reissues)
    195 390 780 Multiple dependent claims

ادعاهای مستقل را به این صورت می نویسیم:

1. دستگاهی شامل (comprising) :

• هفت عدد چرخ دنده اصلی و شش چرخدنده ی هرزگرد
    • محور
    • پوسته (جعبه ای که کل قطعات در آن قرار می گیرند)

که بر روی یک دستگاه با حداقل دو چرخ و حداقل یک چرخ محرک نصب می شود و با مصرف روغن زیتون، توان ورودی را افزایش می دهد.

2. دستگاهی شامل (comprising) :

• شش عدد چرخ دنده اصلی و هفت چرخدنده ی هرزگرد
    • محور
    • پوسته (جعبه ای که کل قطعات در آن قرار می گیرند)

که بر روی یک دستگاه با حداقل دو چرخ و حداقل یک چرخ محرک نصب می شود و با مصرف روغن زیتون، توان ورودی افزایش می دهد.

در مورد کلماتی که زیر آنها خط کشیده شده بیشتر توضیح می دهم.

• شامل: طبق قوانین گفته شده عبارت های شامل بودن ("comprising", "containing", "including") عبارت گذار باز می باشد و از آنجا که ما می خواهیم محدوده ی گسترده را تحت پوشش قرار دهیم از این عبارت گذار استفاده می کنیم.
    • شش عدد چرخ دنده اصلی و هفت چرخدنده ی هرزگرد: در اینجا منظور ما دقیقا این تعداد چرخدنده ی اصلی و هرزگرد می باشد و تفاوت ادعای مستقل 1و2 در همین تفاوت تعداد می باشد. سعی کنید در صورت مجبور شدن به استفاده از اعداد، حتما از فرم نوشتاری استفاده کنید. در متن ادعانامه هرگز از اختصار نویسی استفاده نکنید اگر عبارت طولش یک متر هم بود و 100 بار هم در یک ادعا بکار برده شد از اختصار نویسی استفاده نکنید و کامل عبارت/کلمه را بنویسید.
    • دستگاه با حداقل دو چرخ و حداقل یک چرخ محرک: خب از اینجا دیگه بازی با کلمات شروع میشه و باید حسابی حواستون رو جمع کنید. اول یه سوال می پرسم چه فرقی بین این چهار عبارت زیر وجود دارد:
    • یک دوچرخه
    • یک دستگاه با دو چرخ
    • یک دستگاه با دو چرخ اصلی
    • یک دستگاه با حداقل دو چرخ و حداقل یک چرخ محرک

• یک دوچرخه: شامل انواع دوچرخه مانند کوهستان، ورزشی، چینی (آخ گفتی یاد دبیرستان افتادم باید هر روز با دوچرخه چینی می رفتم مدرسه) و ... می باشد.
    • یک دستگاه با دوچرخ: شامل انواع دوچرخه، انواع موتور سیکیلت ها و هر وسیله که دقیقا دو چرخ دارد.
    • یک دستگاه با دوچرخ اصلی: شامل انواع دستگاه هایی با دوچرخ یا بیشتر، که دو عدد انها اصلی می باشد مانند ماشین های سواری (چه دیفرانسیل ساده جلو چه عقب)، انواع تراختورو ... و هر وسیله ای که محرک اصلی آن دو چرخ می باشد. (چهار چرخ محرک جز محدوده ی این عبارت نمی باشد)
    • یک دستگاه با حداقل دو چرخ و حداقل یک چرخ محرک: شامل همه ی موارد بالا و همه ی دستگاه های نقلیه ای چرخ دار که دو یا بیشتر چرخ دارند و تعداد چرخ محرک آنها یک یا بیشتر می باشد. مثل انواع کامیون ها لوکوموتیو و غیره

خب از کجا به کجا رسیدیم، از انواع دوچرخه تا انواع وسیله ی نقلیه ی زمینی. گسترده بودن ادعای مستقل یک اختراع به همین دلیل است که در صورتی که این اختراع قابلیت توسعه و نصب بر روی دیگر وسیله های نقلیه را داشته باشد می توان با استفاده از این ادعا آن را تحت پوشش قرار داد.
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست

Junior Member

حالا ادعاهای وابسته را می نویسیم:
    3. طبق ادعای 1، که در آن چرخنده محتوی (consisting of) چرخدنده ی ساده می باشد. (نوع)

• در ادعای وابسته 3 از ادعای چندگانه (Multiple) استفاده نمی کنیم " طبق ادعای 1و2، چرخنده محتوی (consisting of) چرخدنده ی ساده می باشد" چون جریمه می شویم (برای ثبت در ایران هرچقدر خواستید از ادعاهای چندگانه استفاده کنید) و برای ادعای مستقل 2 یک ادعای وابسته مانند ادعای 3 می نویسیم.
    • ادعای وابسته 3، توضیح بیشتری در مورد نوع چرخدنده ذکر شده در ادعای1 را ارائه می نماید که منظور ما فقط چرخدنده نوع ساده می باشد. در صورتی که این دستگاه با استفاده از چرخدنده ی مارپیچ ساخته شد به علت گسترده بودن ادعاهای مستقل، آن دستگاه را تحت پوشش قرار می دهد و یا کسی نمی تواند با تغییر چرخدنده ی ساده به چرخدنده ی مارپیچ این اختراع را به نام خود بزند.

4. طبق ادعای 1، که در آن روغن زیتون شامل روغن زیتون اسپانیایی، لبنانی، قمی (اینو کجا دلم بزارم) می باشد.

5. طبق ادعای 1، که در آن پوسته شامل مواد جاذب ارتعاش مانند چدن می باشد. (جنس و خواص)

6. طبق ادعای 1، یک دستگاه محتوی:

• هفت عدد چرخ دنده اصلی ساده و شش چرخدنده ی هرزگرد ساده
    • روغن زیتون اسپانیایی (به عنوان روان کننده و هم سوخت)
    • محور
    • پوسته چدنی(جعبه ای که کل قطعات در آن قرار می گیرند)

که بر روی یک دوچرخه نصب می شود و با مصرف روغن زیتون، توان ورودی از دوچرخه سوار را ده برابر افزایش می دهد.

و ادعاهای 3 تا 6 را برای ادعای مستقل 2 می نویسیم.

البته این روش یکی از روش های نوشتن ادعاهای این اختراع است و می توان ادعاها را به چندین روش دیگر نوشت که به نویسنده ی ادعا بستگی دارد. باید این نکته ی مهم را متذکر شوم که حتما معادل ترجمه شده عبارات کلیدی متن خود را ارزیابی کنید؛ مثلا در فارسی عبارت " یک دستگاه با دو چرخ اصلی" به معنای یک دستگاه با دو چرخ یا بیشتر که دو چرخ ان اصلی(محرک) می باشد. ولی ممکن است ترجمه انگلیسی این عبارت چنین معنایی نداشته باشد. لذا بعد از جستجو درباره ی اختراعتان، حتما ادعای چند اختراع ثبت شده ی مشابه اختراعتان را به دقت مطالعه کنید تا هم از عبارت های تخصصی مطمئن شوید و هم نکاتی را در نوشتن ادعا متوجه شوید که خارج از علم ناقص من بوده (حتما برای استفاده دیگران در سایت قرار دهید). در پایان باید این نکته را متذکر شوم که این یک مثال بود و از همه دوستانی که در این زمینه تخصص دارند درخواست می کنم اگر نظری در باره ی بهتر نوشتن ادعای این مثال دارند حتما بیان کنند.

Junior Member

سلام دوستان من اختراعي كردم و مي خواهم اين اختراع رو در كشور آلمان ثبت كنم ولي چون هزيته وكيل و ثبت زياده تصميم گرفتم از شركتي كه در آينده ميتونم طرحم رو به اون بفروشم كمك بگيرم و از طريق اون شركت اختراعم رو ثبت كنم به نظر شما اين فكر خوبيه؟ اگر كسي در اين مورد تجربه داره لطفا راهنمايي كنه
    و واسه ي ثبت اختراع چه در ايران و چه در كشورهاي خارجي بايد جزييات طرح كاملا مطرح بشه؟يا بايد كارايي ها و مشخصاتش فقط مطرح بشه؟
    واسه ثبت اختراع در كشورهاي خارجي الزاما بايد وكيل داشته باشم؟