صفحه 21 از 32 نخستنخست ... 111213141516171819202122232425262728293031 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 201 تا 210 , از مجموع 314

موضوع: ثبت اختراع بین المللی Patent

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    کامپیوتر - برق

پیش فرض پاسخ : ثبت اختراع بین المللی Patent

سلام

سوالاتی دارم از دوستان خبره دررابطه با "ثبت اختراع و ارائه مقاله مرتبط"

1-ایا این موضوع درسته که نبایستی قبل از ثبت اختراع در زمینه پژوهش انجام شده مقاله داد و در صورتی که مقاله ای چاپ بشه حتی اگر مورد استقبال مجامع علمی قرار بگیره امتیاز ثبت اختراع از دست میره؟
    2-اصولا چطور میشه بعد از ثبت اختراع از موسسه و سازمان معتبری درخواست مساعدت و همکاری داشت ؟

ممنون

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط az4deh نمایش پست ها
    1-ایا این موضوع درسته که نبایستی قبل از ثبت اختراع در زمینه پژوهش انجام شده مقاله داد و در صورتی که مقاله ای چاپ بشه حتی اگر مورد استقبال مجامع علمی قرار بگیره امتیاز ثبت اختراع از دست میره؟
    2-اصولا چطور میشه بعد از ثبت اختراع از موسسه و سازمان معتبری درخواست مساعدت و همکاری داشت ؟
    پاسخ سوالاتون تو صفحه 17 پست های 161 و 167 داده شده. جواب پیغام خصوصیتوتن رو دادم ولی گویا صندوق دریافتتون پر شده و نامه ارسال نشد.
    اینم آدرس صندوق حمایت از پزوشگران که از ثبت اختراع در خارج از کشور حمایت می کنه:
    http://insf.gov.ir/

با سلام به دوستان و richi عزیز

چند ماه پیش به درخواست آقای الیاسی یک فایل پاورپویت آموزش ePCT ساختم که برای دوستان آپلود می کنم.
    مدتی بعد آقای گاوریکف از wipo برای آموزش فرایند PCT به مجموعه ثبت اختراع اومد.
    1- باید بگم که روش PCT-SAFE بازخورد خوبی نداشته و کاربردش رو به افوله.
    2- روش دریافت کاغذی هم در اداره های دریافت کننده (receiving office) رو به انقراض گذاشته.
    3- بی پرده بگم تا چند سال آینده(در واقع هیچوقت) منتظر اجرایی شدن روش فوق در اداره ثبت اختراع نباشید.
    تنها روش موجود ePCT هست که البته با الحاق ایران به معاهده PCT، ثبت اختراع بین المللی برای ما بسیار هموار شد.
    در سیستم ePCT فایل کردن با پسوند PDF شامل 200 دلار تخفیف و با پسوند XML شامل 300 دلار تخفیف می شود. همچنین ایران جزء کشور هایی هست که فایل کردن اختراع با PCT برای اتباع اون کشورها شامل 90% تخفیف میشه که واقعا مزیت بسیار بزرگیه و بنده هم توصیه می کنم فقط از این روش برای ثبت اختراع بین المللی استفاده کنید. مرجع جستجو برای ایران فعلا اتحادیه اروپا، روسیه و هند هست که هزینه سرچ اتحادیه اروپا برای ایران 75% تخفیف داره.
    البته دوستان باید بدونن که فایل کردن اختراع به روش ePCT بسیار ساده هست، اما نکته اساسی و مهم نوشتن تخصصی توصیف ، ادعانامه و رسم نقشه اختراع هست که کار اصلا ساده ای نیست.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    کامپیوتر - برق

نقل قول نوشته اصلی توسط richi نمایش پست ها
    پاسخ سوالاتون تو صفحه 17 پست های 161 و 167 داده شده. جواب پیغام خصوصیتوتن رو دادم ولی گویا صندوق دریافتتون پر شده و نامه ارسال نشد.
    اینم آدرس صندوق حمایت از پزوشگران که از ثبت اختراع در خارج از کشور حمایت می کنه:
    http://insf.gov.ir/
    سپاس فراوان از شما

در تاپیک 167 فرمودید : "در ضمن نباید اعلام کنید که قبلن تو ایران تشکیل پرونده دادید." ممکنه توضیح بدید که چرا این حساسیت وجود داره ؟

Junior Member

با سلام خدمت دوستان عزیز
    اول از همه فایل ترجمه ثبت اختراع در ایالات متحده را برای دوستی که پیام داده بود دوباره آپلود می کنم.
    در این قسمت می خواهم روش جستجو در اختراعات منتشر شده در USPTO و WIPO را برایتان توضیح دهم. فرض کنید می خواهیم در مورد جلیقه نجات جستجو کنیم. ابتدا ترجمه انگلیسی عبارت مورد جستجو را پیدا می کنیم که در مورد مثال ما Life jacket یاLife vest می شود.
    در این سایت همانطور که می بینید قابلیت جستجو بر اساس شماره پتنت، تاریخ انتشار، عنوان، چکیده، ادعاها، توصیف، طبقه بندی و ... را دارا می باشد که بیشتر با عنوان و طبقه بندی اختراع کار داریم. ابتدا می خواهیم در عنوان ها دنبال عبارت Life jacket یا Life vest را جستجو کنیم و بعد از آن محدوده شماره طبقه بندی را پیدا کنیم.
    برای جستجو در عنوان های اختراع از عبارت ttl/() باید استفاده کنیم که در داخل پرانتز عبارت مورد نظر را می نویسیم. چنانچه عبارت مورد نظر از چند کلمه تشکیل شده باشد بین کلمات از کلمه and استفاده می کنیم. مثلا برای مثال بالا از عبارت های زیر جهت جستجو استفاده می کنیم:
    ttl/(life and jacke
    ttl/(life and vest)
    ttl/(lifejacket)
    حالا عبارت (ttl/(life and jacket را در قسمت Query می نویسیم و کلید Search را می زنیم که نتایج جستجو را نشان می دهد. برای دانلود فایل pdf اختراع روی هر مورد کلید کنید و در بالای صفحه گزینه Image را انتخاب کنید و سپس گزینه Full Page را در سمت چپ صفحه انتخاب کنید. بعد از دانلود چند مورد و خواندن متوجه می شوید که طبقه بندی کلی آن در محدوده ی کلاس 441 می باشد که از لینک زیر می توانید 411 را انتخاب کنید و زیر مجموعه های آن کلاس را با دقت مطالعه کنید.
    حالا می خواهیم در بین اختراعات طبقه بندی 441/80 را انتخاب کنیم که عبارت CCL/(441/80) را در قسمت Query می نویسیم و از نتایج جستجو استفاده می کنیم.
    در این سایت همانطور که می بینید قابلیت جستجو بر اساس شماره پتنت، تاریخ انتشار، عنوان انگلیسی، چکیده، ادعاها، توصیف، طبقه بندی و ... را دارا می باشد که بیشتر با عنوان انگلیسی و طبقه بندی اختراع کار داریم.
    برای جستجو در عناوین در قسمت English Title عبارت Life jacket یا Life vest را جستجو می کنیم و سپس طبقه بندی اختراع را مانند بالا پیدا کرده و در قسمت International Class جستجو می کنیم.
    در پایان از همگی دوستان خواهشمندم چنانچه اطلاعات بیشتری در زمینه ثبت اختراع دارند دریغ نفرمایند.
    با تشکر از همگی دوستان
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط naserrouzbahan نمایش پست ها
    با سلام به دوستان و richi عزیز

چند ماه پیش به درخواست آقای الیاسی یک فایل پاورپویت آموزش ePCT ساختم که برای دوستان آپلود می کنم.
    آقا میشه صفحه 28 از پاورپوینت رو یکم توضیح بدی اگه میشه مثال بزنی ممنون میشم

Priority claims

حق تقدم شامل; ثبت اظهارنامه ملی و چاپ توی مجلات معتبر است.

ثبت اظهارنامه ملی: مخترعین کشورهایی که عضو معاهده پاریس هستند با ثبت اظهارنامه ملی به مدت یکسال از تاریخ فایل کردن اظهارنامه، دارای حق تقدم در کشورهای عضو این معاهده خواهند شد. به این معنی که با ثبت اظهارنامه در ایران، مخترع در بازه زمانی یکسال نسبت به هر اظهارنامه فایل شده همان اختراع در تمام کشورهای عضو معاهده حق تقدم داشته و تنها مالک اختراع است. البته اظهارنامه PCT باید دقیقا مطابق اظهارنامه اولیه باشه وگرنه با تغیرات در محتوا (به خصوص ادعانامه) دچار مشکل خواهید شد.
    از دوستان خواهش میکنم
    حتما و حتما قبل از ثبت بین المللی، اختراع رو با ادبیات تخصصی و علمی با محتوای کامل و بی نقص به صورت اظهارنامه ثبت ملی کنید. سپس با استفاده از حق تقدم ثبت ملی اظهارنامه در ePCT و در قسمت Priority claims با شماره و تاریخ اظهارنامه، اختراعتون دارای حق تقدم میشه .

چاپ توی مجلات معتبر: راجع به فرایند حقوقی حق تقدم بواسطه چاپ توی مجلات معتبر، هرچند اطلاع کافی ندارم اما اصلا توصیه نمی کنم. مدتی پیش با ارسال پایان نامه دانشجو بدون هر گونه فایل اظهارنامه به معتبرترین مجله برق دنیا (IEEE)، اختراع دزدیده شد. مجله قابل ساخت بودن اختراع رو رد میکنه !!!!!!! اما بعدا دوستان خبردار میشن که اختراع تو امریکا پتنت شده. بااینکه IEEE استانداردهای الکترونیک رو تعریف میکنه، اما اصلا قابلیت ساخت اختراع توسط مخترع (برای اثبات اختراع بودن) نه در صلاحیتش هست نه ارتباطی به اون داره.
    بنده حقیر لطف کردم! به اون استاد گفتم با وکلای حقوقی وایپو درباره پیگیری حقوقی اختراع تماس بگیره و جوابش این بود: من خودم چند تا پتنت دارم و اونا تو امریکا مافیا هستن و تو دادگاه به جایی نخواهیم رسید. البته حرفشون صددرصد درسته، اما شما که به این مسائل اشراف داشتید چرا اختراع رو بدون فایل کردن اظهارنامه به اونا هدیه دادید.
    اساسا دلیل و توجیهی برای این حرکات انتحاری ما، بجز هیجانات کاذب برای خودنمایی و همچنین رویاپردازیهای هالیودی وجود نداره.
    ویرایش توسط naserrouzbahan : October 11th, 2014 در ساعت 02:31 PM

Junior Member

خب بعد یکسال چی میشه؟
    این امتیاز قابل تمدید هست؟ یعنی از ما میخوان که تمدید کنیم؟ یا نه بعد یکسال هر کی پرید وسط؟

تمدید!!!!
    حق تقدم امتیازی هست در کشورهای عضو معاهده پاریس که در صورت یکسان بودن یک اختراع دو مخترع ، به مخترعی که زودتر اختراعش رو فایل کرده، یکسال اولویت و فرصت ثبت اختراعش رو توی همه کشورهای عضو معاهده میده و تمام.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط az4deh نمایش پست ها
    در تاپیک 167 فرمودید : "در ضمن نباید اعلام کنید که قبلن تو ایران تشکیل پرونده دادید." ممکنه توضیح بدید که چرا این حساسیت وجود داره ؟
    حداکثر یک سال بعد از تشکیل پرونده در ایران می تونید تو یه کشور دیگه تشکیل پرونده بدید. البته اگر از طریق پی سی تی اقدام کرده باشید این مهلت به دو سال و نیم افزایش پیدا می کنه.