صفحه 24 از 32 نخستنخست ... 14151617181920212223242526272829303132 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 231 تا 240 , از مجموع 314

موضوع: ثبت اختراع بین المللی Patent

پیش فرض پاسخ : ثبت اختراع بین المللی Patent

با سلام
    طرح کاملی در رابطه با صنعت خودرو در ذهن دارم که گمان می کنم سازنده های خاصی از جمله Ford از آن استقبال کنند. لطفا من را راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم. با توجه به اینکه توانایی پرداخت حق الوکاله را ندارم آیا باید اول توجه سازندگان را جلب کنم یا اینکه به دنبال Patent باشم؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid201 نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    چند وقت پیش با یکی از دوستانم که در یک خبرگزاری کارمی کند در مورد مشکلات ثبت اختراع در ایران و همچنین مشکلات ثبت اختراع ایرانیان در خارج از کشور صحبت می کردم. او خیلی راغب بود در زمینه ثبت اختراع در ایران و مشکلات مخترعین گزارشی تهیه کند. من چند مورد به نظر می رسید که در زیر بیان می کنم، اگر دوستان موارد دیگری به نظرشون می رسد لطفاً بیان کنند. امیدوارم حداقل بتوانیم کمی از مشکلات را برطرف کنیم.
    [/FONT]
    لینک زیر گزارشی از عملکرد نظام ثبت اختراع ایران که چندسال پیش مرکز پژوهش های مجلس ارائه داده:

http://rc.majlis.ir/fa/report/download/857602

خوبی این گزارش اینه که چارچوب علمی مشخصی داره و میشه با استناد به اون این نظام رو نقد کرد. خلاصه گزارش اینه که نظام ثبت اختراع ایران هیچکدام از کارکردهای مورد انتظار رو نداشته. بخشی از اون ضعف قانونه و بیشترش ضعف در اجرای قانون. میشه گفت که اداره مالکیت صنعتی تقریبا کار مثبتی انجام نداده. عدم اجرای ارزیابی ماهوی اختراعات طبق اون چیزی که در نقشه جامع علمی مقرر شده از مهمترین مشکلات که نتیجه اون اینه که اغلب اختراعاتی که در ایران به ثبت میرسه بی اعتبار هستند چرا که اصلن ارزیابی درستی نشدن و محدوده ادعای شفافی ندارن و اگر به اون چیزی که مخترع تو ادعانامه نوشته استناد کنی به دلیل محدوده ادعای بزرگی که دارند به خاطر وجود نمونه های مشابه متعدد فاقد ویژگی «تازگی» هستند. اطلاع و خدمت رسانی با استفاده از بستر فناوری اطلاعات موجود در کشور که از وظایف تعریف شده در دولت الکترونیک و تقریبا اغلب نهادها از اون بهره برداری خوبی کردند. این مشکل به ویژه برای مخترعان خارج از تهران مشکل ساز میشه. عدم همکاری با ادارات منطقه ای و بین المللی و اطلاع رسانی در این زمینه هم که دردسرهای زیادی درست کرده. بعضی از اختراعاتی که توسط ایرانیان در خارج از کشور حتی با کمک وکیل به ثبت میرسه به واسطه محدوده ادعای خیلی کوچیکی که دارن ارزش چندانی ندارن. کلن وقتی اداره ملی خودمون اهمیتی به مخترعان نمی ده چه توقعی میشه از وکلای خارجی داشت. در هر صورت ترجیح میدم به جای اینکه موردی صحبت کنم به همون گزارش استناد کنم که قابلیت استناد بیشتری داره.
    این هم متن قانون ثبت اختراع

http://rc.majlis.ir/fa/law/show/133809

نقل قول نوشته اصلی توسط navidsanayei نمایش پست ها
    با سلام
    طرح کاملی در رابطه با صنعت خودرو در ذهن دارم
    در صفحات قبل (20 و قبل از اون) fouladvand بحث هایی در این مورد داشتند. اون ها رو مطالعه کنید و از ایشون هم شاید بتونید کمک بگیرید. مثل همیشه توصیه می کنم ابتدا تو ایران تشکیل پرونده بدید. البته پیش از اون باید یه تحقیق جامعی در این مورد انچام بدید و مطمئن بشید که اصلن اختراع شما ویژگی های «تازگی»، «گام ابتکاری» و «کاربرد صنعتی» رو داره.

Junior Member

سلام دوباره خدمت دوستان

ظاهرا مدتیه تولید علم و اختراع و در ادامه این تاپیک از صدقه سر سیاستهای سازمان پژوهشها شده مثل قبرستان یهودی ها
    به هر حال در صفحات قبل بود که دوستی گفته بود اون سازمان کذایی پژوهشها یه قانون نا نوشته داره که تمامی اختراعات را بدون دلیل رد میکنه
    این هم از سایت خود همین سازمان که خوندنش این قضیه را ثابت میکنه :

http://www.irost.org/content/%D9%BE%...D9%85%D9%86-93

ملاحظه میکنید چگونه با افتخار ! نوشته اند 1000 طرح گرفتیم (1000 تا 500 هزار تومان ! معادل 500 میلیون تومان ! پول باد آورده ) که از اینا 160 طرح پذیرفته شد ! یعنی فقط 16 درصد !
    قطعا همگی آگاه هستیم در این مملکت که تا سپور شهرداری هم دنبال تلکه کردن مردم هست و با بند پ خیابان جارو میکنه ... صحت همین 16 درصد خروجی هم زیر سوال میره
    به عبارتی احتمال پذیرفته شدن طرح اختراع در این سازمان حتی 16 درصد ادعا شده هم نیست و فقط پول آدم هست که مفلس میشه ...

به هر حال من شخصا به هیچ عنوان حاضر نیستم هیچ طرحی در این کشور ارائه کنم با اینکه طرح برای اظهار زیاد دارم
    نکات کلیدی طرح ها را حذف میکنم و با شرکتهای مورد نظر خارجی مکاتبه میکنم
    اگر حاضر به همکاری شدند چه بهتر اگر هم طرح را خوردند باز هم نوش جانشان ! دیگر از خوردن پول توسط خودی ها بد تر نیست ...

کسی در اینجا تجربه Claim نویسی داره؟

Junior Member

سلام دوستان
    ی

ما میخوایم یه طرح رو در آمریکا ثبت کنیم حالا یه سوالی برامون پیش اومده و اون اینه که آیا حق مالکیت طرح به Applicant داده میشه و مخترعین مالک طرح نیستن؟
    کلا میخواستم بدون حقوق applicant چی هست؟

Junior Member

سلام sinapn عزیز
    در فرم Application Data Sheet که از لینک زیر می توانید دانلود کنید، فرض را بر این گذاشته که مخترع همان متقاضی است مگر اینکه قسمت Applicant Information را پر کنید. در فرم توضیحات کافی و ارجاع به 37 CFR داده شده است.
    http://www.uspto.gov/sites/default/f...rms/sb0014.pdf
    موفق باشید

ظاهرا اون سازمان پژوهش ها آرمانی ترین مرجع استعلام هست. اگر اظهارنامه اختراع به معنای واقعی طبق ضوابط بررسی بشه، از هر هزار اظهارنامه اختراع شاید یکی هم به عنوان اختراع تائید نشه. اما بعضی ها با پرداخت پول بیشتر(متناسب با سرعت تائید) به بعضی مراجع استعلام بدیهیات رو به عنوان اختراع ثبت می کنند. همچنین خیلی از اختراعات ادعایی دوستان ترجمه پتنت های بین المللی هست که حتی بیست سال تاریخ حمایتشون هم تمام شده و حالا وقف عام به حساب می آیند!

در یکسال اخیر سیل هجمه برای ثبت
    اختراع در ایران شروع شده، که به نظر بنده علتش حجم زیاد فارغ التحصیلانی است که با مدرک دکترا هم موقعیت شغلی متناسبی برای ایشان وجود نخواهد داشت. پس به ناچار خلاء موجود رو متعاقب تبلیغات دولت در حمایت از مخترعین و نخبگان با ثبت اختراع پر می کنند.

متاسفانه ثبت اختراع در ایران تبدیل به مضحکه و دستاویزی برای خود نابغه پنداری!، عضو بنیاد x یا بودجه گرفتن از سازمان y شده، که باز هم به نظر بنده این دور باطل ثبت اختراع در سالهای آینده، سیل متعاقبی از شکایات حقوقی فرساینده به سمت دادگاه ها و سیستم قضایی در پی خواهد داشت.
    ویرایش توسط naserrouzbahan : May 8th, 2015 در ساعت 10:45 AM

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط mmaryam1020 نمایش پست ها
    کسی در اینجا تجربه Claim نویسی داره؟
    سوالتون را بپرسید در حد توانمون پاسخ می دیم.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    کامپیوتر - برق

سلام ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

ایا در همون روزهای اغازین پر کردن فرم های ePCT میتونم راجع به طرحام و اختراعم مقاله بدم یا درخواست همکاری جهت اجرای طرح با سازمانی رو داشته باشم؟ یا اینکه باید تا ثبت نهایی و گرفتن مجوز اختراع صبر کنم و اگر اینکار رو نکنم کارهام دزدیده میشه و لو میره.

با تشکر.

Junior Member

سلام دوستان .
    من مراحل ثبت اختراع در کانادا رو نتونستم گوگل کنم (فارسی ) و شدیدا درگیر پیدا کردن راهی برای انجام ثبت اختراع در اینجا هستم و البته متوجه شدم که بسیار حساس است و بدون وکیل نکه نشه ولی به احتمال زیاد بصورت ناقص اختراع ثبت میشه و ضررش متوجه خودمه و به فکر ثبت در ایران افتادم البته بین المللی چون شنیدم از دی ماه 93 ایران عضو معاهده PCT شده و مراحل ثبت بین المللی از ایران خیلی سریع انجام میشه ، ممنون میشم اگر دوستان تجربه ای دارن به من هم اطلاع بدن .
    و در تماما موارد ثبت اختراع در امریکا صحبت شده ! ایا منظور از امریکای شمالی شامل کانادا هم هست یا متفاوت؟