صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 43

موضوع: برخورديا دستگيرى توسط پليس كاناداو تاثير بر پروسه اقامت كانادا

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : برخورديا دستگيرى توسط پليس كاناداو تاثير بر پروسه اقامت كانادا

نقل قول نوشته اصلی توسط sysco نمایش پست ها
    باور نمی کنم، یعنی باورم نمیشه...
    درسته جوامع اونها روی اصول و برنامه و قانون و منطق استوار هستند اما نه تا این حد که به خاطر هر بچه بازی بیان یک نفر را ببرند و تفهیم اتهام کنند.
    حالا مورد ایشون، خب به فرض رخ داده اما دلیل نمیشه که این چهره تمام رخ و کامل اونجا باشه. به نظر من قابل باور و منطقی نمیاد. یک مقداری بچه گانه است.
    خب فرض کنید دوستمون می گفت من داشتم باهاش شوخی می کردم و فقط برای شوخی گفتم و همین! نمی دونم من قبول دارم جوامع اونها حساب کتاب داره و میزان و ترازوی عدالتی در کار، اما نه دیگه اینطور خشک و ماشینی وار، نه؟
    در این مورد بخصوص چرا معمولا همینطوره. بهرحال شکایتی شده و پلیس موظفه رسیدگی کنه. تهدید به خشونت رو هم جدی میگیرند و راهی ندارند که بدونند طرف شوخی میکرده یا نه. حالا باز خوبه ایشون فقط یک تذکر گرفته و کار به جاهای باریک تر نکشیده.

ApplyAbroad Hero anihoo آواتار ها

گاهی چیزهایی برای ما عادی شده که واقعا عادی نیست. یکیش مسخره کردن مردم بخاطر قیافه لهجه نژاد و.... من یکی که خودم از این موضوع خیلی ناراحت میشم وقتی میبینم دوستی یا آشنایی شروع به مسخره کردن میکنه ولی برای ما عادی شده یه شوخیه که دور هم میگیم میخندیم.... و اصلا متوجه تاثیرات مخرب این به ظاهر شوخی روی شخصیت آدمها نیستیم.
    در مورد تهدید به قتل هم بله در ایران این امر خیلی عادیه ولی مطمئنا در کشورهایی که مراقب رفتار و حرف زدنشون هستن این شوخی تلقی نمیشه و طرف ممکنه واقعا احساس بدی بهش دست بده. ممکنه به نظر شما خیلی دیگه اگزجوره کردن باشه ولی واقعیت اینه که ما از کشوری به اونجا میریم که وقتی به پلیسش مراجعه میکنیم که فلانی من رو تهدید به قتل کرده و چند بار هم خواسته من رو بکشه برمیگردن میگن ببخشید ولی کاری از دست ما برنمیاد وقتی اقدام کرد و شما رو کشت برای شکایت تشریف بیارید.
    اینکه توی یک کشوری امنیت بالایی وجود داره ناشی از همین قوانین سفت و سخت و به ظاهر مسخره ست. گاهی تعادل برقرار کردن سخت تر از اونیه که شما فکر میکنید.
    اتفاقا منهم یادمه یکی از کانادا اومده بود و میگفت اونجا خیلی مزخرفه ما داشتیم با یه بچه گوگولی مگولی میکردیم که پلیس دستگیرمون کرد و جریمه شدیم و تذکر بهمون دادن.... اتفاقا به نظر من کار خوبی کردن. من وقتی توی ایران یه مرده توی خیابون بچه م رو بغل کرد و گوشش رو گاز گرفت و گفت چشم نخوره هیچ عکس العملی نمیتونستم نشون بدم درسته که این دو حرکت باهم قابل مقایسه نیست ولی قوانین نمیتونن به اون اندازه انعطاف پذیر باشن که تشخیص بدن تو تا کجا اجازه داری گوگولی مگولی کنی... و اینکه این حرکت از نظر خودت خیلی خوب باشه ولی از نظر مادر بچه تهدید به دزدین بچه به حساب بیاد!
    اینکه اگه بچه زیر ۱۲ سال رو تنها بگذاری یا دیر بری دنبال بچه ت که توی day care گذاشتیش جرمه! بله خیلی هم خوبه... شاید من خوشم نیاد و این کار رو توی ایران مرتب انجام بدم ولی در حقیقت جرم بودن این موضوع دفاع از حقوق کودکانه که ما به راحتی نادیده میگیریم به اسامی مختلف از جمله تربیت!
    اگه امکانات خوب میخواهیم باید قوانین رو هم رعایت کنیم که همین قوانین باعث همون امکانات خوب شده.
    به هرکجا که روی آسمان به رنگ شیشه های عینکی ست که به چشم زده ای.

Landing :2014

Senior Member

به نظر من این طرز برخورد خیلی بهتر از این هست که اونقدر به تهدیدات بی اعتنایی بشه که عملی بشند، مثل مورد اسیدپاشی که برای آمنه بهرامی پیش اومد، جواب پلیس به مراجعه اون و اعلام اینکه تهدید شده این بوده که تا جرمی صورت نگیره اقدامی نمیکنیم! اینجا هم میشد گفت که طرف یه حرفی زده حالا، حتی اگه شوخی میکرده واقعا انقدر قضیه حیاتی بوده که شوخی نبودنش رو هم باید بررسی میکردن تا اینکه بذارن دختر بی هیچ گناهی تا آخر عمر زجر بکشه

باور نمی کنم، یعنی باورم نمیشه...
    درسته جوامع اونها روی اصول و برنامه و قانون و منطق استوار هستند اما نه تا این حد که به خاطر هر بچه بازی بیان یک نفر را ببرند و تفهیم اتهام کنند.
    حالا مورد ایشون، خب به فرض رخ داده اما دلیل نمیشه که این چهره تمام رخ و کامل اونجا باشه. به نظر من قابل باور و منطقی نمیاد. یک مقداری بچه گانه است.
    خب فرض کنید دوستمون می گفت من داشتم باهاش شوخی می کردم و فقط برای شوخی گفتم و همین! نمی دونم من قبول دارم جوامع اونها حساب کتاب داره و میزان و ترازوی عدالتی در کار، اما نه دیگه اینطور خشک و ماشینی وار، نه؟
    Culture lives in everything we do

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط anihoo نمایش پست ها
    گاهی چیزهایی برای ما عادی شده که واقعا عادی نیست. یکیش مسخره کردن مردم بخاطر قیافه لهجه نژاد و.... من یکی که خودم از این موضوع خیلی ناراحت میشم وقتی میبینم دوستی یا آشنایی شروع به مسخره کردن میکنه ولی برای ما عادی شده یه شوخیه که دور هم میگیم میخندیم.... و اصلا متوجه تاثیرات مخرب این به ظاهر شوخی روی شخصیت آدمها نیستیم.
    در مورد تهدید به قتل هم بله در ایران این امر خیلی عادیه ولی مطمئنا در کشورهایی که مراقب رفتار و حرف زدنشون هستن این شوخی تلقی نمیشه و طرف ممکنه واقعا احساس بدی بهش دست بده. ممکنه به نظر شما خیلی دیگه اگزجوره کردن باشه ولی واقعیت اینه که ما از کشوری به اونجا میریم که وقتی به پلیسش مراجعه میکنیم که فلانی من رو تهدید به قتل کرده و چند بار هم خواسته من رو بکشه برمیگردن میگن ببخشید ولی کاری از دست ما برنمیاد وقتی اقدام کرد و شما رو کشت برای شکایت تشریف بیارید.
    اینکه توی یک کشوری امنیت بالایی وجود داره ناشی از همین قوانین سفت و سخت و به ظاهر مسخره ست. گاهی تعادل برقرار کردن سخت تر از اونیه که شما فکر میکنید.
    اتفاقا منهم یادمه یکی از کانادا اومده بود و میگفت اونجا خیلی مزخرفه ما داشتیم با یه بچه گوگولی مگولی میکردیم که پلیس دستگیرمون کرد و جریمه شدیم و تذکر بهمون دادن.... اتفاقا به نظر من کار خوبی کردن. من وقتی توی ایران یه مرده توی خیابون بچه م رو بغل کرد و گوشش رو گاز گرفت و گفت چشم نخوره هیچ عکس العملی نمیتونستم نشون بدم درسته که این دو حرکت باهم قابل مقایسه نیست ولی قوانین نمیتونن به اون اندازه انعطاف پذیر باشن که تشخیص بدن تو تا کجا اجازه داری گوگولی مگولی کنی... و اینکه این حرکت از نظر خودت خیلی خوب باشه ولی از نظر مادر بچه تهدید به دزدین بچه به حساب بیاد!
    اینکه اگه بچه زیر ۱۲ سال رو تنها بگذاری یا دیر بری دنبال بچه ت که توی day care گذاشتیش جرمه! بله خیلی هم خوبه... شاید من خوشم نیاد و این کار رو توی ایران مرتب انجام بدم ولی در حقیقت جرم بودن این موضوع دفاع از حقوق کودکانه که ما به راحتی نادیده میگیریم به اسامی مختلف از جمله تربیت!
    اگه امکانات خوب میخواهیم باید قوانین رو هم رعایت کنیم که همین قوانین باعث همون امکانات خوب شده.
    من مخالف برخورد نیستم، مخالف این برخورد هم نیستم و برای من هم عادی نیست همخونه ای خارجی(چون فکر می کنم مردم وقتی هم کشور باشند بهتر رفتار های همدیگر را درک می کنند) من بیاد با عصبانیت بگه می کوبم توی سرت مایکرووویو را و به نظرم خوب کاری هم کردند که با ایشون برخورد کردند!!(چون حداقل، حداقل رفتار ایشان توهین محسوب میشه، گر چه ما نمی دونیم اون همخونه ای هم شاید رفتاری کرده که ایشون چنین رفتاری داشته و ...).
    هر چند دقیقا نمی دونم اما فکر نمی کنم در قوانین ما تهدید به قتل(زبانی) جرم نباشه و قابل پیگری نباشه، البته چیزی که در عرصه عمل می گذره داستان دیگری داره با قوانین نوشته شده روی کاغذ، مثلا رانندگی، قوانین ما خیلی فرقی فکر نمی کنم داشته باشند با قوانین کشور های اروپایی و پیشرفته، اما خب نکته اینه که در عمل قوانین چطور اجرا و رعایت می شوند.
    اما من منظورم دقیقا همون قسمتی هست که خود شما می گویید(بالا Bold کردم)، مقررات نمی تونه به خیلی جزییات بپردازه. شما فرض کن هزار جور میشه توهین کرد، میشه هزار جور تهدید کرد، ...، به قول خودتون قانون چطور باید مشخص کنه چه جوری باید به بچه مردم احساسات نشون داد یا دست زد تا گوگولی مگولی محسوب بشه!! منطور من بیشتر همینه که روح قانون درسته که نباید خشونت، تهدید و توهین و ... بر ضد کسی(بدون توجیه منطقی، مثل دفاع مشروع) به کار برده بشه اما وقتی وارد جزئییات بشیم واقعا تعیین موارد سخت میشه و ممکنه حتی فرهنگ به فرهنگ هم فرق کنه.
    به همین دلیل فکر می کنم وقتی شما خارجی باشید(مثل مورد گوگولی مگولی) خیلی احتمالش بیشتره تذکر بگیرید تا مثلا یک کانادایی باشید(برای یک رفتار تقریبا یکسان). فکر می کنم خارجی بودن خیلی تأثیر داره که شما اخطار بگیرید چون اونها احساس می کنند شما نرم های اونها را درک نمی کنید، همونطور که مثلا شما اگر یک مرد ایرانی شاید بچه شما را گوگولی مگولی کنه حتی اگر بدتون بیاد، اما شاید عکس العمل نشون ندهید اما اگر یک خارجی بیاد اینکار را به شما بکنه شاید شما با فرد خارجی راحتتر باشید برای عکس العمل نشون دادن. همینطور فکر می کنم ممکنه خود کانادایی ها خیلی جاها خیلی هم با هم این موارد را رعایت نکنند(حالا نمی کم مایکروویو را می کوبند تو سر هم!!) ولی زیاد براشون مهم نیست و کار به قانون نمی کشه اما وقتی پای خارجی در میون باشه قضیه احتمال بیشتری داره، قانونی بشه.
    نظر شما چیه؟
    ضمن اینکه من در جوامع پیشرفته اروپایی هم دیدم تمسخر دیگران را، منظورم دیگر ملیت هاو جهان سومی ها را، حتی در محیط آکادمیک و در بین همکلاسی ها، مثلا چینی ها را مسخره می کنند و ...، خب من فکر می کنم رفتار انسانی خیلی قبل از قانون باید فرهنگ باشه و خب مثلا چطور میشه در جامعه ای مثل امریکا که تا 50-60 سال پیش سیاه پوست حق نداشت از یک آب خوری با سفید پوست آب بخوره یا سوار اتوبوس یکسان بشوند یا بدتر از سگ بود، انتظار داشت که یکهو همه چیز در عرض این مدت(که برای تغییر فرهنگ یک جامعه زیاد نیست) همه چیز خوب و حل شده باشه؟
    inactive account

ApplyAbroad Guru

به همین دلیل فکر می کنم وقتی شما خارجی باشید(مثل مورد گوگولی مگولی) خیلی احتمالش بیشتره تذکر بگیرید تا مثلا یک کانادایی باشید(برای یک رفتار تقریبا یکسان). فکر می کنم خارجی بودن خیلی تأثیر داره که شما اخطار بگیرید چون اونها احساس می کنند شما نرم های اونها را درک نمی کنید، همونطور که مثلا شما اگر یک مرد ایرانی شاید بچه شما را گوگولی مگولی کنه حتی اگر بدتون بیاد، اما شاید عکس العمل نشون ندهید اما اگر یک خارجی بیاد اینکار را به شما بکنه شاید شما با فرد خارجی راحتتر باشید برای عکس العمل نشون دادن. همینطور فکر می کنم ممکنه خود کانادایی ها خیلی جاها خیلی هم با هم این موارد را رعایت نکنند(حالا نمی کم مایکروویو را می کوبند تو سر هم!!) ولی زیاد براشون مهم نیست و کار به قانون نمی کشه اما وقتی پای خارجی در میون باشه قضیه احتمال بیشتری داره، قانونی بشه.
    نظر شما چیه؟
    نکته درستیه. طبعا قوانین اونها بر اساس عادات و روابط اجتماعی خودشون طراحی شده و برای مهاجرینی که به سنتهای دیگری عادت دارند ممکنه باعث مشکل بشه.

یک مورد جالب اش چند سال پیش اتفاق افتاد که (اگر جرئیاتش درست خاطرم باشه) در تورنتو در روز روشن یک دختر خانم سری لانکایی رو چند تا مرد بزور با ماشین ربودند. مردم وحشت زده به پلیس خبر دادند و بالاخره وقتی پلیس پیداشون کرد معلوم شد یکی از سنتهای بعضی جاهای سری لانکا اینه که اگر عروس به داماد جواب رد بده خانواده داماد عروس رو میدزدند تا تشویق به ازدواجش کنن!! ظاهرا خودشون هم مشکلی با این سنت ندارند. مشکلی که پیش اومد این بود که دختر خانم مربوطه که بزرگ شده کانادا بود در جواب رد خودش واقعا جدی بود و بعد از نجات پیدا کردن رسما از داماد شکایت کرد و طرف بجرم آدم ربایی به زندان طولانی محکوم شد. هرچقدر هم خانواده اش التماس کردند که این رسم محلی ماست و جدی نیست و این حرفها قبول نشد بخصوص که شاکی هم خیلی مصر بود.
    ویرایش توسط ghlobe : March 5th, 2012 در ساعت 10:03 PM

ApplyAbroad Guru

یک نکته دیگر هم که بنوعی تائید فرمایشات دوستمون sysco باشه اینه که در خارج پلیس و قانون قدرت بسیار زیادی داره و از اعتماد بسیار زیادی هم برخورداره (برخلاف ایران که یکبار خودم دیدم یک راننده متخلف چنان کتکی به پلیس زد که نگو و نپرس). بخاطر همین در این جوامع اولا اگر دچار مشکل جدی با قانون بشوید کارتان زار است چون جامعه بطور کلی به قانون اعتماد دارد و با بدبینی شدید به متخلفین نگاه میکند. ثانیا اگر حقتان توسط سیستم خورده شد یا خدای نکرده بناحق مجکوم شدید راه درازی دارید تا حقتان را بگیرید. در این مورد سیستم کاملا ماشینی عمل میکند و صد درصد پشتیبان و حامی پلیس و سیستم قضایی است. خیلی کم اتفاق میفتد که پلیسی به دلیل اشتباه در حین انجام وظیفه مجازات بشود. بدترین مثالش آن پناهنده بیچاره افریقایی در نیویورک بود که چند سال قبل پلیس به او ایست داد و وقتی او برای بیرون آوردن کارت شناسایی دست به جیب برد، پلیسها خیال کردند میخواهد اسلحه بکشد و با 41 گلوله همانجا او را کشتند. گرچه شهر نیویورک سه میلیون دلار خسارت به خانواده آن افریقایی داد، هیئت منصفه پلیسها را از اتهام قتل تبرئه کرد. مثال دیگرش هم یک مهاجر لهستانی بود که در فرودگاه ونکووربدلیل کاربرد نابجای تیزر توسط پلیس درگذشت. در این مورد هم شهر ونکوور خسارت عمده ای به خانواده او پرداخت کرد ولی هیچ کدام از پلیس های درگیر محکوم نشدند.

البته این نکته را هم باید اشاره کرد که در هردو مورد نتیجه این وقایع ناگوار، اعتراض شدید عمومی و در نهایت تغییر روش پلیس و قانون بوده است. در نیویورک واحد پلیس ویژه جرائم شهری که مسئول قتل بود منحل شد و در کانادا هم قوانین مربوط به تیزر مورد بازبینی قرار گرفت. ولی در هر حال این درست است که کل سیستم مثل یک ماشین عمل میکند و باید تلاش خود را بکنبد که بین چرخ دنده های آن گیر نکنید.

من مخالف برخورد نیستم، مخالف این برخورد هم نیستم و برای من هم عادی نیست همخونه ای خارجی(چون فکر می کنم مردم وقتی هم کشور باشند بهتر رفتار های همدیگر را درک می کنند) من بیاد با عصبانیت بگه می کوبم توی سرت مایکرووویو را و به نظرم خوب کاری هم کردند که با ایشون برخورد کردند!!(چون حداقل، حداقل رفتار ایشان توهین محسوب میشه، گر چه ما نمی دونیم اون همخونه ای هم شاید رفتاری کرده که ایشون چنین رفتاری داشته و ...).
    هر چند دقیقا نمی دونم اما فکر نمی کنم در قوانین ما تهدید به قتل(زبانی) جرم نباشه و قابل پیگری نباشه، البته چیزی که در عرصه عمل می گذره داستان دیگری داره با قوانین نوشته شده روی کاغذ، مثلا رانندگی، قوانین ما خیلی فرقی فکر نمی کنم داشته باشند با قوانین کشور های اروپایی و پیشرفته، اما خب نکته اینه که در عمل قوانین چطور اجرا و رعایت می شوند.
    اما من منظورم دقیقا همون قسمتی هست که خود شما می گویید(بالا Bold کردم)، مقررات نمی تونه به خیلی جزییات بپردازه. شما فرض کن هزار جور میشه توهین کرد، میشه هزار جور تهدید کرد، ...، به قول خودتون قانون چطور باید مشخص کنه چه جوری باید به بچه مردم احساسات نشون داد یا دست زد تا گوگولی مگولی محسوب بشه!! منطور من بیشتر همینه که روح قانون درسته که نباید خشونت، تهدید و توهین و ... بر ضد کسی(بدون توجیه منطقی، مثل دفاع مشروع) به کار برده بشه اما وقتی وارد جزئییات بشیم واقعا تعیین موارد سخت میشه و ممکنه حتی فرهنگ به فرهنگ هم فرق کنه.
    نظر شما چیه؟
    ضمن اینکه من در جوامع پیشرفته اروپایی هم دیدم تمسخر دیگران را، منظورم دیگر ملیت هاو جهان سومی ها را، حتی در محیط آکادمیک و در بین همکلاسی ها، مثلا چینی ها را مسخره می کنند و ...، خب من فکر می کنم رفتار انسانی خیلی قبل از قانون باید فرهنگ باشه و خب مثلا چطور میشه در جامعه ای مثل امریکا که تا 50-60 سال پیش سیاه پوست حق نداشت از یک آب خوری با سفید پوست آب بخوره یا سوار اتوبوس یکسان بشوند یا بدتر از سگ بود، انتظار داشت که یکهو همه چیز در عرض این مدت(که برای تغییر فرهنگ یک جامعه زیاد نیست) همه چیز خوب و حل شده باشه؟
    بله من کاملا حرف شما رو درک میکنم.... و اینکه قانون در مورد خارجی ها شدید تر اعمال میشه رو به نظرم درست میاد گرچه خودم چیزی ندیدم. و البته میشه در موردش ریشه یابی کرد که این موضوع از کجا نشات میگیره که میتونه یک دلیلش عدم اعتماد به خارجی ها مخصوصا قشر خاصی از اونها باشه که سابقه شون برای اونا خرابه....
    هیچ قانونی بدون اشکال نیست و هیچ کشوری هم مدینه فاضله....
    اتفاقا من مدتها در این مورد با دوستانم بحث میکردم. که مثلا وقتی توی کانادا این قانون وجود داره که هیچ مربی کودکستانی حق نداره بچه های کلاسش رو در آغوش بگیره حتی وقتی اونها گریه میکنند فقط میتونه باهاشون صحبت کنه آیا درسته یا نه؟
    اینکه این قانون قصد داره جلوی کودک آزاری رو توسط افرادی که ممکنه به نوعی بیمار باشند و از تماس بدنی با کودکان لذت ببرند بگیره مهمتره و یا اینکه یک کودک که در مواقعی احتیاج به یک آغوش گرم و مهربان داره؟ و خب این بحث به جایی نرسید جز اینکه چاره ای نیست! و تصمیم گیری در این مسائل واقعاکار سختیه.....
    گاهی یک سری قوانین برای ما بی معنا هستند چون هیچوقت به مساله ای برخورد نکردیم که اون قانون رو برای ما توجیه کنه ولی همین قانون میتونه برای یکی دیگه خیلی خیلی مهم باشه چون ممکنه جلوی یک صدمه جدی رو برای اون فرد گرفته باشه.... قانون گذاری کار هرکس نیست و قضاوت در مورد درست یا غلط بودن یک قانون هم خیلی سخته و نیاز به مطالعه و تحقیق تخصصی زیادی داره...
    قانونهای درست و خوب یک کشور هم نشون دهنده ی فرهنگ بالای اون کشور نیست.. گاهی رعایت قانون از فرهنگ نمیاد بلکه از الزام به رعایت اون قانون میاد. شاید در کل به صورت آماری مردم یک جامعه رفتار بهتری نسبت به جامعه ی دیگری داشته باشند ولی لزوما فرهنگ بالاتری ندارند.... نژاد پرستی در تمام جوامع وجود داره....
    اگر کسی بیاد و ادعا کنه که نژاد پرست نیست من یکی که باور نمیکنم. من وقتی آشنایی میگفت بیای اینجا از دست این چینی های خنگ کلافه میشی اینا ال هستند بل هستند اولش خیلی ناراحت شدم از این حرف زدنش ولی بعد یادم افتاد که خودم چه نظری در مورد .... ها دارم... متاسفانه منهم نژاد پرستم... ته دل هممون این نژاد پرستی وجود داره.. فقط برخی از ما یاد گرفتیم که این اشتباهه.... نباید اینطور باشه و سعی میکنیم در عمل طوری رفتار کنیم که نژاد پرست نباشیم.... به این میگن فرهنگ ولی اینکه کسی از ته دلش نژاد پرست نباشه مساله فرهنگ نیست مساله انسانیته! امیدوارم متوجه منظورم بشید.... این که کسی با تمام وجودش انسانها رو برابر بدونه ... حقوق یکسانی براشون قائل بشه انسانیت اون آدم رو میرسونه نه فرهنگش رو .... فرهنگ اعمال انسانهاست که ممکنه ته دلشون قبولش نداشته باشن ولی به خاطر فرهنگ بالاشون بروز ندن.
    فرهنگ باید ساخته بشه و قانون اجرا بشه.... برای ساخت یک فرهنگ باید ضمانت اجرایی قوانین وجود داشته باشن... ولی من در مورد انسانیت نمیدونم چیکار میشه کرد... آیا انسانیت هم ساختنیه؟ واقعا نمیدونم.

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    یک نکته دیگر هم که بنوعی تائید فرمایشات دوستمون sysco باشه اینه که در خارج پلیس و قانون قدرت بسیار زیادی داره و از اعتماد بسیار زیادی هم برخورداره (برخلاف ایران که یکبار خودم دیدم یک راننده متخلف چنان کتکی به پلیس زد که نگو و نپرس). بخاطر همین در این جوامع اولا اگر دچار مشکل جدی با قانون بشوید کارتان زار است چون جامعه بطور کلی به قانون اعتماد دارد و با بدبینی شدید به متخلفین نگاه میکند. ثانیا اگر حقتان توسط سیستم خورده شد یا خدای نکرده بناحق مجکوم شدید راه درازی دارید تا حقتان را بگیرید. در این مورد سیستم کاملا ماشینی عمل میکند و صد درصد پشتیبان و حامی پلیس و سیستم قضایی است. خیلی کم اتفاق میفتد که پلیسی به دلیل اشتباه در حین انجام وظیفه مجازات بشود. بدترین مثالش آن پناهنده بیچاره افریقایی در نیویورک بود که چند سال قبل پلیس به او ایست داد و وقتی او برای بیرون آوردن کارت شناسایی دست به جیب برد، پلیسها خیال کردند میخواهد اسلحه بکشد و با 41 گلوله همانجا او را کشتند. گرچه شهر نیویورک سه میلیون دلار خسارت به خانواده آن افریقایی داد، هیئت منصفه پلیسها را از اتهام قتل تبرئه کرد. مثال دیگرش هم یک مهاجر لهستانی بود که در فرودگاه ونکووربدلیل کاربرد نابجای تیزر توسط پلیس درگذشت. در این مورد هم شهر ونکوور خسارت عمده ای به خانواده او پرداخت کرد ولی هیچ کدام از پلیس های درگیر محکوم نشدند.

البته این نکته را هم باید اشاره کرد که در هردو مورد نتیجه این وقایع ناگوار، اعتراض شدید عمومی و در نهایت تغییر روش پلیس و قانون بوده است. در نیویورک واحد پلیس ویژه جرائم شهری که مسئول قتل بود منحل شد و در کانادا هم قوانین مربوط به تیزر مورد بازبینی قرار گرفت. ولی در هر حال این درست است که کل سیستم مثل یک ماشین عمل میکند و باید تلاش خود را بکنبد که بین چرخ دنده های آن گیر نکنید.
    این موردی که شما میفرمایید فقط در مورد به اصطلاح خارج صحت نداره... این در همه جای دنیا هست... شکر خدا در این مورد کشور ما چیزی از بقیه کشورها کم نداره.... یک عده قدرت بیشتر دارند حالا یک جا پلیس یک جا مافیا یک جا.... و بقیه مجبورن قوانین گفته و ناگفته ای رو رعایت کنن که همیشه حق نیست. به نظرم تنها میشه آماری با قضیه برخورد کرد که حالا مثلا در کشوری مثل کانادا با همین قوانین و همین پلیسش و همین اجرای قوانینش مملکت امن تری هست یا مثلا کشوری مثل ایتالیا و یا کشوری مثل سوئد و یا سوریه و یا کوبا و یا ایران.
    انسان هنوز در عصر ما قبل تاریخ به سر میبره و هنوز راه درازی هست تا تمدنی که بشه بهش تکیه کرد.
    و اما آمریکا رو من همیشه توی بحثهام حذف میکنم..... نمیدونم تاثیر فیلمهای خودشونه یا شنیده ها ی من یا هرچیز دیگه ای ... من هیچ احساس امنیتی نسبت به این کشور ندارم و خب منطقی هم نیست میدونم.

ApplyAbroad Superstar pimi810 آواتار ها

به نظر میاد چون مهاجر تو جامعه شون زیاده و به خاطر اختلافات فرهنگی و عدم آشنایی مهاجران با نرم اون کشور راهی بهترتر از وضع و اجرای قوانین سفت و سخت وجود نداره وگرنه اوضاع از کنترل خارج میشه.

خودم شخصا خوشم نمیاد از این قوانین ماشینی که بحثش شد ولی هر چی فکر می کنم میبینیم واقعا چاره ی دیگه ای ندارن. فرق می کنه با جایی که همه نیتویند و همو میشناسند و با پادرمیونی و ریش سفیدی و .... قضایا ختم به خیر میشه. چیزی که تو ایران مخصوصا شهرهای کوچیکتر و روستاها هنوز تا حدود زیادی پابرجاست.
    !One hundred sixty-three thousand sq mi of awesomeness

Junior Member

من فکر میکنیم بیشتر برمیگرده به عدم شناختی که اداما از فرهنگهای مختلف دارن
    تو همین ایران خودمون که قاعدتا تهدید به قتل زبانی رو هیچ جا جرم حسایب نمیکنن اگه یک ایرانی یکی ایرانی دیگه رو جدا هم تهدید به قتل کنه طرف شکایتی نمیکنه (شکایتم بکنه به جای نمیرسه) اما اگه یه خارجی یه ایرانی رو تهدید به قتل بکنه چیه؟ یقینا ایرانیه مطلب رو جدی تر میگیره چرا؟چون میدونه که این خارجیه با روال کاری ایرانیها که تهدید زبانی به قتل رو جدی حساب نمیکنن آشنا نیست پس تهدید رو جدی مگیره شاید شکایتم بکنه حتی اگه به شکایتش رسیدگی نشه
    در مورد ماجرای دوستمون هم من فکر کنم یه همچین برداشتی شده طرف کانادی بوده و از طرف یه خارجی تهدید به کوبوندن ماکرویو تو سرش شده خوب بنده خدا از کجا بدونه این شوخیه یا تو فرهنگ ما تهدید زبانی جرم نیست و همین طوری ما عصبانی میشیم تهدید میکنیم (اونم تو خالی) منم باشم قضیه رو جدی میگیرم ؟

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)