صفحه 14 از 16 نخستنخست ... 45678910111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 131 تا 140 , از مجموع 155

موضوع: مسائل مربوط به دورۀ فوق دکترا (Post Doc)

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مسائل مربوط به دورۀ فوق دکترا (Post Doc)

سلام. من سال آخر دکتری هستم و چند روز هست که شروع کردم به ایمیل زدن به اساتید. کل اساتیدی که در دنیا به موضوع تحقیقاتی من نزدیک هستند ۴۰ نفر هستن و من به همشون ایمیل زدم. متاسفانه فقط ۸ نفر جواب دادند بلافاصله که ما پوزیشن نداریم الان. از بین این ۸ یک نفر گفت اگه پوزیشنی پیش بیاد شما رو مد نظر قرار میدم. یک نفر دیگه هم گفت که من فرصت مطالعاتی هستم فلان دانشگاه و بهت پیشنهاد میدم برای اساتید دانشگاه فلان و فلان و فلان ایمیل بفرستی. ۳۲ نفر دیگه ایمیل رو خوندن ولی جواب ندادن. من عجله ای ندارم و صبر میکنم ده روز دیگه ایمیل یاداوری میفرستم براشون ولی سوالم اینه که آیا برای پست دکتری که شغل هست و نه دوره تحصیلی اینکه کسی ایمیل رو جواب نمیده به معنی پوزیشن دارم ولی بهت نمیدمه یا پوزیشن ندارم ولی حال جواب دادنم ندارم؟! تصورم بر این بود که الان که بحث کار مطرحه دیگه راحت جواب میدن و میگن جا نداریم یا شما مناسب نیستی!

ApplyAbroad Superstar

سلام دوست عزیز

فکر میکنم باید این نکته را در نظر داشت که چون پست دکتری یک سمت شغلی هست باید مراحل اخد مجوز استخدام را موسسه مربوطه طی کند و دانشگاه باید تخصیص بودجه بدهد... منابع انسانی شغل را تعریف کند... و بعد این شغل - حالا در خیلی از کشور ها مقررات این است - باید آگهی شود برای مدت معلومی و متقاضیان بیایند و مصاحبه بشوند و....

بنابراین اساتید نمیتوانند راسا تصمیم بگیرند که کسی را بگیرند مکر اینکه از قبل این مراحلی که حضورتان عرض کردم طی شده باشد. به تجربه من که البته خیلی محدود هم هست در این میان چسبندگی زیادی هم به فارغ التحصیلان همان دانشگاه وجود دارد به دلایل متعدد از جمله اینکه پروژه را میشناسند و گاهی اساسا شغل برای یک فارغ التحصیل خاص طراحی شده است که بتواند کار دکتریش را ادامه بدهد و ..

الان هم که با این مساله کرونا بسیاری از موسسات استخدام جدید را عملا قفل کرده اند تا شرایط روشن شود و ببینند منابع به چه صورت باید تخصیص داده شود.

بنابراین عوامل خیلی زیادی هست که کار شما را نسبتا مشکل میکند و باید با صبوری که اشاره کردید ارتباط بسازید و مترصد فرصتهای اعلام شده باشید.

پایدار باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط seungri نمایش پست ها
    سلام. من سال آخر دکتری هستم و چند روز هست که شروع کردم به ایمیل زدن به اساتید. کل اساتیدی که در دنیا به موضوع تحقیقاتی من نزدیک هستند ۴۰ نفر هستن و من به همشون ایمیل زدم. متاسفانه فقط ۸ نفر جواب دادند بلافاصله که ما پوزیشن نداریم الان. از بین این ۸ یک نفر گفت اگه پوزیشنی پیش بیاد شما رو مد نظر قرار میدم. یک نفر دیگه هم گفت که من فرصت مطالعاتی هستم فلان دانشگاه و بهت پیشنهاد میدم برای اساتید دانشگاه فلان و فلان و فلان ایمیل بفرستی. ۳۲ نفر دیگه ایمیل رو خوندن ولی جواب ندادن. من عجله ای ندارم و صبر میکنم ده روز دیگه ایمیل یاداوری میفرستم براشون ولی سوالم اینه که آیا برای پست دکتری که شغل هست و نه دوره تحصیلی اینکه کسی ایمیل رو جواب نمیده به معنی پوزیشن دارم ولی بهت نمیدمه یا پوزیشن ندارم ولی حال جواب دادنم ندارم؟! تصورم بر این بود که الان که بحث کار مطرحه دیگه راحت جواب میدن و میگن جا نداریم یا شما مناسب نیستی!

Keep Calm and APPLY ON

آیین "انجمن" پیام سپاس و قدردانی برنمیتابد. اگر ز مهر چنین اندیشه دارید "امتیاز مثبت" را برگزینید

ApplyAbroad Guru

بسته به فاند شرایط متفاوت است. اگر استادی پوزیشن اپن پست دکتری بنا به پروژه تعریف شده داشته باشد و دنبال پست داک برای پوزیشن باشد قطعا رزومه های مناسب را مدنظر قرار میدهد. از طرف دیگر بسیاری از کشورها فاندهای تحقیقاتی برای موقعیتهای پست دکتری وجود دارد که از طریق دانشجو قابل اپلای است و در صورت کسب آن می توان به پذیرش موقعیت پست دکتری به میزان زیادی در موقعیت دلخواه کمک کرد. این فاندها البته رقابتی و برخی مواقع دارای شرایطی هستند و برخی برای افراد اینترنشنال ممکن است قابل استفاده نباشد. در هر حال اگر در حالت کلی منظورتان هست و بدون داشتن فاندازقبل برای پوزیشن پست داک اقدام میکنید این مساله را باید در نظر داشته باشید که در زمان حاضر تعداد موقعیتها به دلیل محدودیتها کمتر، تعداد اپلیکنتها به دلیل محدودیت بازار کارصنعتی، بیشتر و زمان تکمیل پروژه های قبلی و فعال، به دلیل محدودیتهای دسترسی و فاصله گذاری اجتماعی طولانی تر است و همین مساله رقابت بالاتردر اپلیکنتها و تمایل کمتر به ایجاد تعهد جدید توسط استاد و دانشگاه را نسبت به قبل در بر دارد.

پست دکتری در بسیاری دانشگاههای امریکای شمالی حداقل از ظریق فاند تحقیقاتی استاد و یا مشارکت دولت، دانشگاه و صنایع در برخی موارد تامین می شود و زمانی که فاندی وجود نداشته باشد یا محدود باشد امکان پذیرش پست داک هم فراهم نیست. برای استخدام پست داک بودجه مشخصی مشابه ردیفهای شغلی اکادمیک وجود ندارد که استاد از آن محل متخصص استخدام نماید و حقوق و مزایای فرد به همراه بودجه تحقیق تامین شود و این امر از طریق فاندهای ذکر شده مشابه دانشجوی دکتری و مستر با تفاوتهایی از لحاظ نوع فاند صورت میگیرد و در غیر این صورت تفاوت معنی داری در پروسه انتخاب محقق/دانشجو به لحاظ شغل محسوب شدن یا نشدن پست داک (Fellowships (PDF در پروژه های تحقیقاتی وجود ندارد.
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

Junior Member

من کاملا در جریان این شرایط هستم. خصوصا که الان با وجود بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی کشورها تعداد پوزیشن های کاری مثل پست داک کم شده. سوالم این بود که چرا اساتید جواب ایمیلهاشون رو نمیدن؟ یه عده خیلی راحت اعلام کردند که ما پوزیشن نداریم و تمام. بقیه چرا فقط میخونن و جواب نمیدن؟! خوب اگه پوزیشن ندارن یا دارن ولی رزومه منو مناسب نمیدونن راحت بگن. بحث کار مطرحه. مثل اینکه شما رزومه بفرستین یک شرکتی برای کار و جوابی نگیرید. نه مثبت نه منفی!

ApplyAbroad Superstar

سلام مجدد دوست عزیز

خوب واقعا دلایل متفاوتی میتواند داشته باشد. اساتید هم مثل افراد دیگر شخصیت و روحیات متفاوتی دارند بعضی خودشان را موظف میدانند مودب باشند و جواب بدهند بعضی خیر. البته وظیفه سازمانی استاد او را مجبور به پاسخ نمیکند.

ولی آنچه از دید من دلیل اصلی شاید باشد این است که تعجب میکنند وقتی میبینند شخصی برای شغلی که آگهی نشده و اساسا وجود ندارد با آنها تماس گرفته است. اگر پروژه ای باشد بودجه ای تخصیص یافته باشد و اعلام و آگهی شده باشد خوب مساله متفاوت است. ولی وقتی چنین شرایطی نیست خوب میمانند که اساسا چرا مخاطب نامه درخواست کار هستند.

شما خودتان را در جایگاه کسی قرار بدهید روزی شاید ۲۰ - ۳۰ یا حتی بیشتر ایمیل مرتبط با کار و مسوولیتش دست کم دریافت میکند که باید جواب بدهد یا بخواند و بفهمد در این بین حالا یک ایمیلی می اید که او حضور ذهن ندارد و نمیداند سابقه اش چیست یا چه ارتباطی با ایشان دارد خوب ممکن است فکر کنند بهتر است کنار بگذارند.

سوال شما نبود و من شاید زیاده روی میکنم که نظرم را بگویم. با اینحال چون فوروم جای تبادل نظر و مشاوره و همفکری است به خودم این اجاره را میدهم که بگویم از دید من روش مکاتبه مستقیم برای شغل احتمال موفقیت بسیار کمی دارد. باید در نظر داشت پست دکتری بسیار کم به نسبت مشاغل دیگر وجود دارد و اگر بودجه ای باشد موسسات ترجیح میدهند آنرا به صورت research fellowship اعلام کنند که بر عملکرد فرد نظارتی هم باشد.

پیشنهاد من این است که حتما پوزیشنهای پژوهشی نزدیک به رشته خودتان را هم دنبال بفرمایید.

امیدد که کمکی کرده باشم.

Keep Calm and APPLY ON

آیین "انجمن" پیام سپاس و قدردانی برنمیتابد. اگر ز مهر چنین اندیشه دارید "امتیاز مثبت" را برگزینید

ApplyAbroad Guru

من کاملا در جریان این شرایط هستم. خصوصا که الان با وجود بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی کشورها تعداد پوزیشن های کاری مثل پست داک کم شده. سوالم این بود که چرا اساتید جواب ایمیلهاشون رو نمیدن؟ یه عده خیلی راحت اعلام کردند که ما پوزیشن نداریم و تمام. بقیه چرا فقط میخونن و جواب نمیدن؟! خوب اگه پوزیشن ندارن یا دارن ولی رزومه منو مناسب نمیدونن راحت بگن. بحث کار مطرحه. مثل اینکه شما رزومه بفرستین یک شرکتی برای کار و جوابی نگیرید. نه مثبت نه منفی!
    تعداد ایمیلهای دریافتی به خصوص برای اساتیدی که پروژه های فعال دارند زیاد است و بسیاری موارد اپلیکنتهای متعدد در طول روز و هفته مانع از پاسخ به تک تک ایمیلها می شود. برخی ممکن است ایمیل را به دلیل نداشتن موقعیت اصولا مرور هم نکنند ولی بسیاری هم دادن پاسخ را به جز مواردی که نیاز به پیگیری دارد به عنوان رویه ندارند. در مقوله استخدام هم بسیاری از شرکتها به محض ارسال اپلیکیشن برای جاب مشخص یک ایمیل تیپیکال از طریق سیستم دریافت میشود که ضمن تشکر از ارسال اپلیکیشن، فقط با افرادی که برای مصاحبه دعوت میشوند تماس گرفته میشود و برای هر فرد کیس به کیس پس از بررسی پرونده پاسخ جدایی ارسال نمیشود. افرادی که به مراحل بالاتر دعوت شوند ممکن است چنین انتظاری را داشته باشند اما در اسکرین اولیه چنین چیزی نرم نیست. این توضیح را فقط از این لحاظ دادم که برخی اساتید هم پیش فرضشان همین است که فردی که اپلای میکند در صورتی که نیاز به پیگیری داشته باشد به وی ایمیل پاسخی ارسال میشود و همه ایمیلهای مرور شده نیاز به صرف وقت برای پاسخ دهی ندارند. هرچند برخی نیز بر خلاف این پیش فرض به همه یا اکثر ایمیلها پاسخ میدهند که باز الگوی مشخصی ندارد و بیشتر یک پیش زمینه فکری و فرهنگی تا الزام آکادمیک یا نرم پروفشنال است.
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

میشه لطفا راهنمایی کنید در مصاحبه های پسداک چه سوالاتی می پرسند؟

ApplyAbroad Superstar

سلام دوست عزیز

امیدوارم این مطلب که اینجا میگذارم کمکی بکند.

در این مورد پستهای خیلی خوبی در سایت هست و دوستان تجربیاتشان را کامل نوشته اند.

حتما توجه دارید که برای پست دکتری در واقع شما برای یک شغل تقاضا میکنید و پوزیشن دانشجویی نیست . زمان مصاحبه برای پست دکتری باید انتظار داشته باشید طولانی باشد.

در مورد محتوی شما باید هر کدام از این سه قسمت را در چند موضوع خرد بفرمایید.

ولی در همه این بخشها الزامات کار در پوزیشن پست دکتری هدف را در نظر داشته باشید - و این خیلی مهم است - که توجه داشته باشید انچه میگویید (و آنچه که نمیگویید) همه در راستای پوزیشن مورد نظر باشند. یعنی اجاره ندهید هر بخش برای خودش مستقل باشد. هر سه بخش یک هدف نهایی - که گرفتن شغل پست دکتری است - را نشانه میروند.

به همین دلیل چیزهایی که نمیگویید هم به اندازه انچه میگویید اهمیت دارد

نکته خیلی خیلی مهم که خیلی از متقاضیها فراموش میکنند و به تعبیر من تنبلی میکنند این است که مصاحبه پست دکتری را برای پوزیشنهای مشابه مثل هم میبینند برای همین بخش عمده حرفهایشان ژنریک است. این ۱۵۰% اشتباه هست! و خیلی از بهترین افراد به همین دلیل می افتند. مصاحبه کننده دوست دارد ببینید برای پوزیشنش وقت گذاشته شده است. یکی از چند تا نبوده بلکه متقاضی با هدف روشن و چشم باز تقاضا فرستاده است.

هر مصاحبه را باید یکی و منحصر به فرد دید. فرصتی که تکرار نمیشود و تکراری هم نیست. خودتان را فقط برای پوزیشن هدف آماده کنید. اگر دو روز دیگر مصاحبه دیگری دارید باید برای آن هم مستقل و از اول – یا دستکم با اورهال کامل – آماده باشید.
    هیچ دو مصاحبه پست دکتری مثل هم نیست. اگر چنین اشتباهی کسی بکند احتمال افتادنش بسیار بالاست.

۱- your background
    - رشته تخصیلی کارشناسی و ارشد و توضیح آنها –کمی درباره عنوان درسها و محتوای درسهای مهم توضیح دهید- معدل ها و دلایل انتخاب این رشته- اگر تغییر رشته داده اید یا شیفت مهمی در رشته داشته اید دلایلش را همینجا بفرمایید. مثلا شاید همینجا شاید بخواهید اصلا روی رشته کارشناسی مانور ندهید چون مرتبط با بقیه تحصیلات شما نیست.

- تز دکتری. مهمترین بخش این قسمت است. تز دکتریتان را با نگاه به اینکه چگونه به پست دکتری کمک میکند توضیح دهید. من فکر میکنم بیشتر مصاحبه کننده مسلط که کارشان را بلدند روی این بخش خیلی تمرکز میکنند و توجه دارد چون در واقع به احتمال زیاد مهمترین کار علمی متقاضیهای جوان در زندگی دانشگاهی بوده است.

۲- -your competencies

-بسته به رشته و پوزیشن توان کار مستقل و منفرد

-توان کار تیمی /قدرت تعامل با دیگران و اقناع شدن و اقناع کردن/ بسته به رشته امکان سفر کردن/

-توان مدیریت زمان و رسیدن به اهداف

-توان کار در شرایط سخت زمانی/فکری و حل بحرانها و چالشهای ذهنی مربوط به کار

-توان کار با نرم افزارهای مربوط به رشته/ دستگاههای لابراتوار/ خلاصه ملزومات سخت افزاری مرتبط به کار

-دوره های اموزش مرتبط که رفته اید. با ذکر نام مدرک

-توان حل مساله.

- شبکه دوستانی که در کارهای علمی میتوانید با آنهامشورت کنید و تیم فکری /هم فکری تشکیل بدهید. یاران غار به عبارتی مخصوصا اگر در یکی دو کشور و دانشگاههای دیگر غیر از دانشگاه فعلی خودتان باشند. این هم خیلی خیلی به لحاظ استراتژی مصاحبه پست دکتری مهم است. در واقع یکی از آس های مصاحبه است که شما را از بقیه متقاضیها جلو می اندازد.

۳- your scientific production/activity

اینجا به نظر من قسمت واقعا علمی مصاحبه باید باشد. متقاضی اینجا باید نشان دهد موضوع شغل پست دکتری را خیلی خوب فهمیده و با اهداف آن کاملا اشناست. به طور خرد شده ایا فرد:
    - اهداف پوزیشن را به لحاظ علمی قبول دارد یا خیر؟ چرا؟

-زمان موجود را – که معمولا از ۱ تا ۳ سال هست- را کافی میداند؟

-موسسه/دانشگاه را به خوبی میشناسد با مسیر تحقیقات آنها اشناست و نقاط قوت و ضعف را میداند. یعنی شما دقیقا میدانید دارید به کجا با چه تمایلات و جبهه بندی علمی وارد میشوید

-اساتید مهم و مربوط به شغل را میشناسید. کارهایشان را خوانده اید. به آن کارها نقد یا نظر دارید. یا حداقل نظر گردن کلفتهای آن رشته در مورد کارهای اساتید این دانشگاه – افراد مربوط به پوزیشن را میدانید- و آنها را قبول دارید یا خیر؟

-کاملا نشان بدهید میدانید برای کدام قسمتهای کار میتوانید روی اساتید /منابع خود دانشگاه تکیه کنید. و برای کدام قسمتها فکر میکنید دانشگاه هدف امکانات ندارد. خیلی خیلی عالی است اگر راه حل برای مشکل داشته باشید. مثل استادی در دانشگاه دیگری در همان شهر. یا لابراتوارهای دیگر در آن نزدیکیها. خلاصه نشان دهید با مساله ای به نام "مانع" آشنا هستید آنهارا طبیعی میدانید و برای آن راه حل دارید.
    بعد هم

-با دلیل و رجوع به کارهای قبلیتان نشان دهید از عهده شغل بر می آیید. مقالاتتان را اینجا باز کنید اگر کمکی میکنند. اگر دانشجویی را سوپروایز برای دکتری کرده اید یا حتی ارشد.

این چیزها که نوشتم در واقع کلیات هستند. شما باید با توجه به رشته و شغل هدف خیلی با دقت و گزینشی عمل بفرمایید.

فعلا اینها به ذهنم رسید اگر باز چیزی به یادم آمد حضورتان میفرستم

HTH

نقل قول نوشته اصلی توسط Behroozi100 نمایش پست ها
    میشه لطفا راهنمایی کنید در مصاحبه های پسداک چه سوالاتی می پرسند؟

Keep Calm and APPLY ON

Junior Member

دوستان عزیز سلام
    من تلاش دارم برای پستداک اقدام کنم
    با یک استاد هم سه جلسه اسکایپ داشتم که درباره موضوع و کار صحبت کردیم و همه چیز خیلی خوب پیش میرفت. حتی در اسکایپ آخر قرار شد که تز یکی از دانشجوهاشون رو برام ایمیل کنه که بخونم و ببینم که اگر میشه توی اون زمینه کار کنیم. اما بعد از اون تماس دیگه جواب ایمیل ها رو نداد و من واقعا نمیدونم که چه دلیلی میتونه داشته باشه این کار.
    تقریبا یک ماه هست که از این قضیه میگذره. خواستم بدونم شما واقعا دلیلی برای این کار میتونید داشته باشید؟
    سوال بعدی هم این هست که آیا وقتی برای پستداک اقدام میکنیم باید تمامی مدارک تحصیلی ترجمه و به سفارت برده بشه؟ مدرک دکتری من موقت هست و نتونستم آزادش بکنم، راهکاری داره؟

ApplyAbroad Superstar

سلام دوست عزیز

خوب شاید... البته شاید... یک دلیل این باشد که تعطیلات سال نو شروع شده و خیلی از افراد - از جمله اساتید - در این مدت فقط استراحت میکنند و به خانواده توجه دارند و واقعا کار را تعطیل میکنند. و این اصلا احتمال کمی نیست. به همین دلیل هم شاید استاد نمیتوانند با نظام اداری و مراجع دیگر دانشگاه روی کیس شما کار کنند چون آنها مشغول تعطیلات بوده اند.

اگر این باشد فکر میکنم و اینطور که میفرمایید کارها خیلی خوب با استاد پیش رفته احتمالا باید به زودی با شما برای ادامه کارها تماس بگیرند.

سوال بعدی هم این هست که آیا وقتی برای پستداک اقدام میکنیم باید تمامی مدارک تحصیلی ترجمه و به سفارت برده بشه؟ مدرک دکتری من موقت هست و نتونستم آزادش بکنم، راهکاری داره؟

از دید من شما برای سفارت احتمالا مشکلی نخواهید داشت. پست دکتری برای همه از جمله سفارتها یک شغل - از نوع پژوهشی - محسوب میشود بنابراین انها متعرض مدرک دکتری شما نخواهند شد.

پایدار باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط msabers نمایش پست ها
    دوستان عزیز سلام
    من تلاش دارم برای پستداک اقدام کنم
    با یک استاد هم سه جلسه اسکایپ داشتم که درباره موضوع و کار صحبت کردیم و همه چیز خیلی خوب پیش میرفت. حتی در اسکایپ آخر قرار شد که تز یکی از دانشجوهاشون رو برام ایمیل کنه که بخونم و ببینم که اگر میشه توی اون زمینه کار کنیم. اما بعد از اون تماس دیگه جواب ایمیل ها رو نداد و من واقعا نمیدونم که چه دلیلی میتونه داشته باشه این کار.
    تقریبا یک ماه هست که از این قضیه میگذره. خواستم بدونم شما واقعا دلیلی برای این کار میتونید داشته باشید؟

Keep Calm and APPLY ON

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)