صفحه 9 از 16 نخستنخست 12345678910111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 155

موضوع: مسائل مربوط به دورۀ فوق دکترا (Post Doc)

Junior Member

پیش فرض پاسخ : مسائل مربوط به دورۀ فوق دکترا (Post Doc)

نقل قول نوشته اصلی توسط nima_njm نمایش پست ها
    سلام. بله خوشبختانه من به پاسخ سوالاتم رسیدم. شما هم اگر مشکلتون رو بفرمایید و من بدونم حتما راهنمایی خواهم کرد.
    ممنون. من هم با توجه به اینکه فقط تا الآن مشغول تحصیل بودم و سابقه کار ندارم، خواستم ببینم جواب این سه تا سوالی که شما هم پرسیدید برای دوره فوق دکتری چی میشه.

ممنون از راهنماییتون

Junior Member

سلام دوستان؛ من با دو گزینه زیر جهت انتخاب مسیر آینده زندگیم روبرو هستم. خیلی ممنون مشیم از نقطه نظر خودتون این دو گزینه رو بررسی کنید و بفرمایید اگر جای من بودید کدوم انتخاب میکردید؟

پست داک کشور فنلاند در یک دانشگاه رنک پایین (Lappeenranta University of Technology در حدود ۵۰۰). حوزه کاری پست داک تقریبا غیرمرتبط با فیلد کاری. آب و هوای نامناسب و همچنین عدم علاقه شخصی برای ماندن در این کشور. حقوق بیشتر. مقطع بالاتر و پذیرش این موقعیت به معنای حرکت رو به جلو در جا نزدن محسوب میشه. دسترسی به بازار کار کل اروپا و عدم ایزوله بودن کشور مانند استرالیا

موقعیت دکتری دوم در یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا. دپارتمان مربوطه رنک تک رقمی در دنیا داره. فول اسکالرشیپ. آب و هوای بهتر و در صورت یافتن کار بعد از دکتری علاقه شخصی جهت ماندن منتها ۴ سال دیگه باید تلف کنم با دستمزد کمتر نسبت به پست داک و اگر کار پیدا نشه واقعا عمر تلف شده محسوب میشه این چهارسال و عدم امکان اقامت. بعد از ۴ سال دکتری باید ۴ سال دیگه هم صبر کنم تا پاس بگیرم. در کل وضعیت ۴ سال دیگه رو نمیشه پیش بینی کرد اما شرایط برای رشته من داره روز به روز سختر میشه

نقل قول نوشته اصلی توسط MrCarbon نمایش پست ها
    سلام دوستان؛ من با دو گزینه زیر جهت انتخاب مسیر آینده زندگیم روبرو هستم. خیلی ممنون مشیم از نقطه نظر خودتون این دو گزینه رو بررسی کنید و بفرمایید اگر جای من بودید کدوم انتخاب میکردید؟

پست داک کشور فنلاند در یک دانشگاه رنک پایین (Lappeenranta University of Technology در حدود ۵۰۰). حوزه کاری پست داک تقریبا غیرمرتبط با فیلد کاری. آب و هوای نامناسب و همچنین عدم علاقه شخصی برای ماندن در این کشور. حقوق بیشتر. مقطع بالاتر و پذیرش این موقعیت به معنای حرکت رو به جلو در جا نزدن محسوب میشه. دسترسی به بازار کار کل اروپا و عدم ایزوله بودن کشور مانند استرالیا

موقعیت دکتری دوم در یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا. دپارتمان مربوطه رنک تک رقمی در دنیا داره. فول اسکالرشیپ. آب و هوای بهتر و در صورت یافتن کار بعد از دکتری علاقه شخصی جهت ماندن منتها ۴ سال دیگه باید تلف کنم با دستمزد کمتر نسبت به پست داک و اگر کار پیدا نشه واقعا عمر تلف شده محسوب میشه این چهارسال و عدم امکان اقامت. بعد از ۴ سال دکتری باید ۴ سال دیگه هم صبر کنم تا پاس بگیرم. در کل وضعیت ۴ سال دیگه رو نمیشه پیش بینی کرد اما شرایط برای رشته من داره روز به روز سختر میشه
    با سلام
    دوست عزیز من اگه به جای شما بودم فنلاند رو انتخاب میکردم.پست داک موقعیت کاریه...به نظرم اینجا درآمد حرف اول رو میزنه....فنلاند کشور خوبیه تقریبا به همه جا دسترسی هم هست.

ApplyAbroad Guru

بنظر من قطعا در دراز مدت دکترای دانشگاه استرالیا موقعیت بهتریه. پست داک در یک دانشگاه ناشناس در فنلاند چیزی به رزومه شما اضافه نمیکنه و هیچ تضمینی هم نیست که بعدا بتونید یا بخواهید اونجا بمونید. با دکترا از یک دانشگاه تاپ استرالیا همه جا میتونید بروید. البته تصمیم در مورد اینکه ارزش چهار سال را داره یا نه با خودتونه ولی کلا 4 سال آماده سازی برای یک آینده بهتر در طول عمر مدت زیادی نیست.

ApplyAbroad Superstar

سلام من فکر میکنم سه موضوع را باید از هم جدا کرد.
    یکی بحث علمی تصمیم.
    دیگری موضوع ماندگاری و اقامت .
    سوم اب و هوا. از همین آخر شروع کنم به نظرم در مسیر کلی زندگی بحث مقایسه اب و هوای استرالیا و فنلاند اصلا انحرافی است بگذاریدکنار. هر دو به یک اندازه خوب یا بد هستند. اولی گاهی خیلی داغ و دومی کلی سرد. خوب؟

د رمورد بخش علمی باید دو موضوع زمان و نیاز به استاد برای کمک علمی را در نظر بگیرید. شما نگفته اید که پست دکتری فنلاندی چه اندازه طول میکشد ولی معمولا طبیعت پست دکتری اروپایی بین یک و سه سال است. ببینید در یک سال یا حتی دو سال اصلا فرصتی ایجاد میشود که شما بتوانید کاری عمیقی را شروع و تمام کنید و روی آن انتشار خوب داشته باشید طوری که بتواند جایگاه علمی شما را مستحکم کند؟ من بعید میدانم.

در عوض فرصت طولانی ۴ ساله تضمین شده استرالیایی این امکان را به شما میدهد. برای شما که یکبار دکتری تمام کرده اید دکتری استرالیایی به نسبت بقیه کمتر مشکل خواهد بود بنابراین فرصت کافی برای انجام هر آنچه در فکر برای پست دکتری فنلاند دارید هست که انجام بدهید و چاپ کنید و توسعه بدهید و آنهم با اسم از یک دانشگاه خوش رتبه و با عنوان دانشجو - نه دکتر - که یعنی بعد از اتمام درس قرار است قوی تر هم باشد پس خوش اتیه هست و قابل سرمایه گذاری.

فرض من این است - که البته میتواند کاملا نادرست باشد - که اساتید این دانشگاه استرالیایی برای همکاری با شما قوی تر هستند چون دانشگاهشان خوب است بنابراین شما با کسانی کار میکنید که در پژوهش واقعا توانمند هست و همراه هستند و کمک. و نه بی اهمیت اینکه انگلیسی -انگلیسی هستند و من فکر میکنم زبان اصلا عامل کوچکی نیست.

بعدهم اقامت. اگر پست دکتری کوتاه باشد که شرایط مانده و اقامت فنلاند خیلی فراهم نیست مگر اینکه شما واقعا واقعا درخشان باشید.کسی اینرا نمیداندشما باید ارزیاب خودتان باشید. در حالیکه استرالیایی با فرصت طولانی تضمین شده و پر ارامشی که میدهد به نظر به مراتب شرایطی بهتری برای اقامت و ماندگاری فراهم میکند.

بنابراین با این اطلاعات : استرالیا .البته که استرالیا دور است و اروپا نیست...But who cares?

موفق باشید

Keep Calm and APPLY ON

آیین "انجمن" پیام سپاس و قدردانی برنمیتابد. اگر ز مهر چنین اندیشه دارید "امتیاز مثبت" را برگزینید

Junior Member

سلام خانم vahideh1980. خیلی ممنون از پاسختون. ببخشید شما الان خودتون فنلاند تشریف دارید؟ من هیچ کسیو که در این کشور باشه برای مشورت پیدا نکردم اگر شما اونجا باشید خیلی میتونید به من کمک کنید.

سلام جناب ghlobe و susighton. خیلی ممنون از اینکه لطف کردید و نظرتون فرمودین. من یه سری توضیحات اضافه با توجه به نکاتی که شما فرموید رو میگم خیلی ممنون میشم بازم نظر خودتون بفرمایید. صرفا میخوام از تجربتون استفاده کنم تا افکار و اولویت های خودم از دید یک شخص دیگه به چالش بکشونم.

ببینید یه نکته ای که هست من با یکی از دوستانم که در دانشگاه هدف در استرالیا تحصیل کرده بود همین سوالو مطرح کردم و ایشون به من اینطور توضیح دادند که در دپارتمانی که من برای آن اقدام کرده ام معمولا تعداد دانشجویان خارجی که با بورس دولتی خودشون به استرالیا آمده اند زیاد هست و تعداد خود استرالیایی ها کمه و این دقیقا بر عکس دپارتمان خودشون بود. ایشون دلیل این امر این میدونست که معمولا بعضی از دپارتمان ها منابع مالی کمتری نسبت به بقیه دارند و بنابراین موقعیت هایی که که بوسیله خود دانشگاه تامین بورس میشند خیلی کمتر و رقابتی میشود که در خصوص بورس دکتری که من گرفتم کاملا درست میگفتند. همچنین اضافه کردند که حالا همین رقابت در زمینه پست داک رو تصور کنم و میگفت که مطمنا رقابت خیلی برای پست داک شدیدتر هست (تعداد افراد پست داک در این دپارتمان نسبت به تعداد دانشجویان دکتری خیلی کمتره و تازه خیلی هاشونم از همون دانشگاه دکتری نگرفته اند). و همچنین گفت که اگر نتونم از استاد خودم پست داک حداقل سه ساله بگیرم (برای اقامت حداقل پست داک سه ساله نیازه) به مراتب کارم سختتر خواهد بود برای پیدا کردن یک موقعیت با استادی دیگر و تازه بعد از چهارسال تحصیل دکتری من اگر نتونم حداقل یک پست داک سه ساله بگیرم (اونم پست داکی که تازه معلوم نیست گیر خواهد آمد یا نه) اون چهار سال اصلا به دردم نخواهد خورد و همه هم میدونیم گذراندن دو پست داک متوالی در یک کشور کار خیلی سختیه و تقریبا ناممکن (منظورم پست داک های زیر سه ساله). اگر همین پستد اک هم بعد از چهار سال گیرم نیاد باید استرالیا رو ترک کنم و دوباره برمیگردم سر پله اول اونم با ۴ سال تلف شده با حقوق خیلی پایین تر. حالا همین حالت برای فنلاند در نظر بگیریم. من در پایان دو سال میتنوم بلو کارت بگیرم و در کشورهای حوزه اسکاندیناوی کار کنم. درحصوص پابلیکیشن هم مشکلی نسیت. رشتمم طوریه که خودمم میتونم پابلیکیشن خوب چه گروهی و چه تنها داشته باشم. حالا با این فرض که من پست داک دومم نمیتونم در فنلاند بمونم میتونم مثلا از کشور فنلاند به یک پست داک دیگه در یک کشور انگلیسی زبان مثل استرالیا و آمریکا هم فکر کنم و از این نظر هر دو گزینه شاید برابر باشند. با این تفاوت که منی که حتی فرصت مطالعاتی نرفته بودم و در ایران هزار جور بدبختی کشیدم و هیچ کانکشنی هم بیرون کشور نداشتم الان با سابقه یک پست داک در یک کشور پیشرفته کارم کمی راحتتر خواهد بود در واقع نکته اصلی اینه که اگر من در هر دو گزینه در انتهای کار فرصت موندن نداشته باشم فنلاند ضررش خیلی کمتر خواهد بود اما اگر برای هر دوگزینه امکان موندن برقرار باشد همون کاریو که در استرالیا میتونم بکنم از فنلاند هم میشه انجام داد حتی شاید با رزومه قویتر به عنوان کسی قبلا موفق شده یک پست داک بگیرد. به نظرتون اینطوری با هزینه کمتر به مزایای مترتب به هر دو گزینه نمیرسم.

بازم از اینتکه لطف میکنید و منو از تجربتون بهره مند میکنید از شما تشکر میکنم

سلام خانم vahideh1980. خیلی ممنون از پاسختون. ببخشید شما الان خودتون فنلاند تشریف دارید؟ من هیچ کسیو که در این کشور باشه برای مشورت پیدا نکردم اگر شما اونجا باشید خیلی میتونید به من کمک کنید.

سلام جناب ghlobe و susighton. خیلی ممنون از اینکه لطف کردید و نظرتون فرمودین. من یه سری توضیحات اضافه با توجه به نکاتی که شما فرموید رو میگم خیلی ممنون میشم بازم نظر خودتون بفرمایید. صرفا میخوام از تجربتون استفاده کنم تا افکار و اولویت های خودم از دید یک شخص دیگه به چالش بکشونم.

ببینید یه نکته ای که هست من با یکی از دوستانم که در دانشگاه هدف در استرالیا تحصیل کرده بود همین سوالو مطرح کردم و ایشون به من اینطور توضیح دادند که در دپارتمانی که من برای آن اقدام کرده ام معمولا تعداد دانشجویان خارجی که با بورس دولتی خودشون به استرالیا آمده اند زیاد هست و تعداد خود استرالیایی ها کمه و این دقیقا بر عکس دپارتمان خودشون بود. ایشون دلیل این امر این میدونست که معمولا بعضی از دپارتمان ها منابع مالی کمتری نسبت به بقیه دارند و بنابراین موقعیت هایی که که بوسیله خود دانشگاه تامین بورس میشند خیلی کمتر و رقابتی میشود که در خصوص بورس دکتری که من گرفتم کاملا درست میگفتند. همچنین اضافه کردند که حالا همین رقابت در زمینه پست داک رو تصور کنم و میگفت که مطمنا رقابت خیلی برای پست داک شدیدتر هست (تعداد افراد پست داک در این دپارتمان نسبت به تعداد دانشجویان دکتری خیلی کمتره و تازه خیلی هاشونم از همون دانشگاه دکتری نگرفته اند). و همچنین گفت که اگر نتونم از استاد خودم پست داک حداقل سه ساله بگیرم (برای اقامت حداقل پست داک سه ساله نیازه) به مراتب کارم سختتر خواهد بود برای پیدا کردن یک موقعیت با استادی دیگر و تازه بعد از چهارسال تحصیل دکتری من اگر نتونم حداقل یک پست داک سه ساله بگیرم (اونم پست داکی که تازه معلوم نیست گیر خواهد آمد یا نه) اون چهار سال اصلا به دردم نخواهد خورد و همه هم میدونیم گذراندن دو پست داک متوالی در یک کشور کار خیلی سختیه و تقریبا ناممکن (منظورم پست داک های زیر سه ساله). اگر همین پستد اک هم بعد از چهار سال گیرم نیاد باید استرالیا رو ترک کنم و دوباره برمیگردم سر پله اول اونم با ۴ سال تلف شده با حقوق خیلی پایین تر. حالا همین حالت برای فنلاند در نظر بگیریم. من در پایان دو سال میتنوم بلو کارت بگیرم و در کشورهای حوزه اسکاندیناوی کار کنم. درحصوص پابلیکیشن هم مشکلی نسیت. رشتمم طوریه که خودمم میتونم پابلیکیشن خوب چه گروهی و چه تنها داشته باشم. حالا با این فرض که من پست داک دومم نمیتونم در فنلاند بمونم میتونم مثلا از کشور فنلاند به یک پست داک دیگه در یک کشور انگلیسی زبان مثل استرالیا و آمریکا هم فکر کنم و از این نظر هر دو گزینه شاید برابر باشند. با این تفاوت که منی که حتی فرصت مطالعاتی نرفته بودم و در ایران هزار جور بدبختی کشیدم و هیچ کانکشنی هم بیرون کشور نداشتم الان با سابقه یک پست داک در یک کشور پیشرفته کارم کمی راحتتر خواهد بود در واقع نکته اصلی اینه که اگر من در هر دو گزینه در انتهای کار فرصت موندن نداشته باشم فنلاند ضررش خیلی کمتر خواهد بود اما اگر برای هر دوگزینه امکان موندن برقرار باشد همون کاریو که در استرالیا میتونم بکنم از فنلاند هم میشه انجام داد حتی شاید با رزومه قویتر به عنوان کسی قبلا موفق شده یک پست داک بگیرد. به نظرتون اینطوری با هزینه کمتر به مزایای مترتب به هر دو گزینه نمیرسم.

سلام دوست عزیز
    من در حال حاضر فنلاند نیستم ولی چند سال پیش برای یه دوره کوتاه مدت چند ماه هلسینکی رفتم...الان هم خودم دارم برای پست داک اقدام میکنم نمیگم اولویت اول ولی جز اولویت هام هستش..خب من برای انتخاب فاکتورهایی مد نظرمه که ممکنه برای شما اهمیتی نداشته باشه ....مثلا من هیچوقت در مورد اینکه بخوام برم استرالیا حتی فکر هم نکردم چه برسه بخوام توی لیستم فرارش بدم...گرچه خیلی از استرالیا و شرایطش تعریف کردن و اینکه من به هیچ عنوان حاضر نیستم دو باره دوره دکتری رو تجربه کنم...امیدوارم شما هم بهترین تصمیم رو بگیرید و موفق باشید دوست عزیز

ApplyAbroad Superstar

سلام تصور من این است که شما کسی نیستید که زمان از دست بدهید. یعنی در چه فنلاند چه استرالیا از وقتتان استفاده درست (در معنی دانشگاهی) میکنید و پابلیکیشن خواهید داشت.

من هیچ دلیلی هم چه در اروپا چه در استرالیا نمیبینم که کسی را که دکتری خوانده و انتشارات مهم داشته باشد را بعد از درس استخدام نکنند. یعنی همانطور که ما برای بچه هایی که معدل بالا دارند جی ار ای بالا و آیلتس بالا و توصیه نامه قوی استاد و پرو پوزال قوی میگوییم شما امکان بورس دکتری بالا دارید برای کسی که انتشارات دارد در رشته پر تقاضا درس دکتری خوانده و شبکه با اساتید دارد و راه چاه دانشگاه و تدریس و تحقیق را میداند میگوییم شما بعد از اتمام درس امکان بالای پیدا کردن شغل دارید. البته همیشه احتمال غیر هم هست ولی با گذاشتن این احتمالات کم به کنار قطعیت زیادی برای اشتغال وجود دارد.

روی همین اصل نگاه به این دو فرصت برای شما نگاه فرصت انتشارات و شبکه سازی با اساتید هم رشته در دانشگاههای همه جای دنیا است. ببینید کدام این امکان را به شما بیشتر میدهد؟ ۴ سال در استرالیا یا دو سال در فنلاند؟ پول فنلاند احتمالا دو برابر پول استرالیا در هر سال است (هزینه شهریه استراالیا را حساب نمیکنم و الا در واقع به همان میزان در کل شما برای دانشگاه استرالیایی هزینه خواهید داشت)و این به نظر من تنها فنلاند رجحان است (و رتبه دانشگاه خیلی پایین تر).

من همچنان فکر میکنم استرالیا فرصت بیشتری به شما برای اقامت و اشتغال میدهد تا فنلاند. و بعد چه عجله ای برای برگشتن به ایران هست؟ آیا اگر در صورت خدای نکرده عدم موفقیت برای بعد از درس در هر کجا برگشت به ایران به معنی هزینه کمتر است؟

موفق باشید

ویرایش توسط susighton : July 7th, 2018 در ساعت 06:50 PM

Keep Calm and APPLY ON

آیین "انجمن" پیام سپاس و قدردانی برنمیتابد. اگر ز مهر چنین اندیشه دارید "امتیاز مثبت" را برگزینید

Junior Member

سلام خانم vahideh1980. بازم از اینکه لطف کردید و به من راهنمایی دادید ازتون تشکر میکنم. آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

سلام دوباره جناب susighton. واقعا ممنونم به خاطر نکاتی که فرمودید. تحلیل خیلی خوبی بود. من در خصوص شرایط استرالیا از دوستانم که در این کشور تحصیل کرده بودند مشورت گرفتم به من گفتند که پیدا کردن کار در بیرون از دانشگاه برای کسی که اقامت دایم ندارد دشوار است. در واقع نظرشون این بود که اگر بخواهم کمی محتاطانه به قضیه نگاه کنم باید روی همون پست داک متمرکز بشم. من متوجه نکته کلی پیام شما شدم و فکر میکنم همیشه باید در زندگی کمی هم ریسک کرد. من تصمیمم از رفتن در واقع در نهایت زندگی و کار در یک کشور پیشرفته و خوش آب وهواست و در این خصوص قطعا استرالیا رو ترجیح میدم. منتها تنها ترسم از اینه که بعد از چهار سال نتونم کار گیر بیارم و این ترس بیشتر به این خاطره که رشته من از چند سال قبل به طور مداوم در حال پسرفت در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا بوده است. بخوام دقیق تر توضیح بدم باید بگم که دکتری در رشته من در حالتی میتونه تبدیل به اقامت دایم که بتونم یه یک موقعیت حداقل سه ساله پست داک در کل استرالیا و یا یک شغل در همان ایالتی که به من دکتری داده پیدا کنم وگرنه برای شغل به ایالت دیگه نمیتونم برم. جز قوانین این کشور برای بعضی از رشته هاست. به این خاطر میگم یه مقدار ریسکش بیش از حده. اگر از این دیدگاه بازم نظرتون بفرمایید بی نهایت سپاسگزار میشم.

ApplyAbroad Superstar

سلام با این شرایط بررسی کنید ببینید میتوانید دکتری استرالیا را دیفر کنید و به پست دکتری فنلاند برسید؟ اول برای یکسال درخواست دیفرال در استرالیا بدهید و ببینید اوضاع کار و درس و آینده بعد از اتمام پست دکتری چطور است. گاهی دانشگاهها تا دو سال هم برای دانشجوی خوب حاضرند صبر کنند. در این مدت هم امید به خدا اطلاعات بیشتر و کامل تری به دست می آورید و اصلا یک سر به استرالیا میروید و شرایط را از نزدیک میبینید و تصمیم درست را میگیرید.

موفق باشید

سلام خانم vahideh1980. بازم از اینکه لطف کردید و به من راهنمایی دادید ازتون تشکر میکنم. آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

سلام دوباره جناب susighton. واقعا ممنونم به خاطر نکاتی که فرمودید. تحلیل خیلی خوبی بود. من در خصوص شرایط استرالیا از دوستانم که در این کشور تحصیل کرده بودند مشورت گرفتم به من گفتند که پیدا کردن کار در بیرون از دانشگاه برای کسی که اقامت دایم ندارد دشوار است. در واقع نظرشون این بود که اگر بخواهم کمی محتاطانه به قضیه نگاه کنم باید روی همون پست داک متمرکز بشم. من متوجه نکته کلی پیام شما شدم و فکر میکنم همیشه باید در زندگی کمی هم ریسک کرد. من تصمیمم از رفتن در واقع در نهایت زندگی و کار در یک کشور پیشرفته و خوش آب وهواست و در این خصوص قطعا استرالیا رو ترجیح میدم. منتها تنها ترسم از اینه که بعد از چهار سال نتونم کار گیر بیارم و این ترس بیشتر به این خاطره که رشته من از چند سال قبل به طور مداوم در حال پسرفت در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا بوده است. بخوام دقیق تر توضیح بدم باید بگم که دکتری در رشته من در حالتی میتونه تبدیل به اقامت دایم که بتونم یه یک موقعیت حداقل سه ساله پست داک در کل استرالیا و یا یک شغل در همان ایالتی که به من دکتری داده پیدا کنم وگرنه برای شغل به ایالت دیگه نمیتونم برم. جز قوانین این کشور برای بعضی از رشته هاست. به این خاطر میگم یه مقدار ریسکش بیش از حده. اگر از این دیدگاه بازم نظرتون بفرمایید بی نهایت سپاسگزار میشم.
    ویرایش توسط susighton : July 7th, 2018 در ساعت 11:11 PM

Keep Calm and APPLY ON

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)