اولا خواهش میکنم دوستان بین استرالیا و کانادا مقایسه کنند و هی بحث رو به آمریکا و ایران نکشونند تا تاپیک از مسیر خارج نشه
اما بنده بسته به شرایط خودم و همسرم و بسته به نظر و سلیقه شخصی استرالیا را به کانادا ترجیه میدم به این دلایل :

۱- پروسه مهاجرت : رشته تحصیلی من و همسرم هیچکدوم جزو لیست فدرال نیست و اگر هم بود
پروسه مهاجرت فدرالی بسیار بسیار بسیار زمان بر هست پس ارزشش رو اصلا نداره در حالیکه ما در لیست SOL استرالیا هستیم.

۲- در باره کبک : گرچه پروسه مهاجرت از طریق کبک خیلی سریعتر و راحت تر از پروسه ی استرالیا است
ولی شرایط زندگی در کبک طاقت فرساست . بنابر این این همه صبر کردیم یک سال هم روش
از نمونه های شرایط طاقت فرسای کبک حرف زدن فرانسه با لهجه کبکوا که پاریسی ها هم نمیفهمن چه برسه به ما
و صد رحمت به لهجه اوزی/ راسیسم فرانسوی-کبکی که همه دربارش شنیدیم /بیکاری / هوای بد و....

درضمن :اگه بخواهی از کبک به عنوان پل استفاده کنی هم باید محض احتیاط حداقل ۶ ماه بمونی بعد بری که به نظر من عاقلانه نیست ۶ ماه بمونی
از جیب بخوری بیکار بچرخی بعد تازه پاشی بری یه استان دیگه تو این ۶ ماه هم نه کار گیرت میاد نه میتونی درس بخونی
پس بهتره اون ۶ ماه رو اضافه کنی به زمان انتظار پروسه مهاجرت استرالیا

۳- آب و هوا : شرایط آب و هوا رو که اصلا خنده داره اگه بخواهیم مقایسه کنیم ولی حالا اگه بخواهیم
منصفانه بهترین شهرهای کانادا رو با بهترین شهرهای استرالیا از نظر آب و هوا مقایسه کنیم کانادا باید بره بوق بزنه
استرالیا تنوع آب و هوایی کامل با میانگین معتدل داره مثل ایران اما کانادا شاخصه های اقلیم قطبی رو داره من یکی خودم از سرما فراریم و اب و هوای گرم و معتدل رو ترجیه میدم
البته ناگفته نمانداسترالیا یه مشکل هم داره اونهم نازک شدن لایه ازن در این منطقه هست که میگن برای کسایی که خیلی سفید هستند بویژه اون نژاد های موقرمز احتمال ابتلا به سرطان پپوست رو افزایش میده
البته برای نژاد زرد ما ایرانی ها میگن خطرش خیلی کمتره تازه اگه کمتر آفتاب بگیرید هیچ مشکلی پیش نمیاد بگذریم که تو کانادا خوابشو ببینید که آفتاب بگیرید و بگذریم که اتمال ابتلا به این بیماری در تهران خیلی بیشتر از استرالیاست به دلیل آلودگی هوا و میزان جذب بالای سرب توسط پوست
و بنده شخصا ترجیه میدم ۱۲ ماه سال از آب و هوا لذت ببرم در عوض در آفتاب گرفتم زیاده روی نکنم که مشکلی پیش نیاد

۴-زبان : آقا زبان که مهمترین عامل و حتی کلید موفقیت در مهاجرته : تو کانادا هر ایالتی که باشی اول و آخرش باید فرانسه بلد باشی
چون همه بلدن و تو هم رفتی که بین اونها زندگی کنی
اگه بخوای تو کبک بمونی که دیگه اگه فرانسه را مثل بلبل حرف نزنی کارت زاره.
بنده به شخصه به همراه همسر مربوطه واسه همین آیلتس ۷ دوسال علاف بودیم
تازه ما همه از بچگی با انگلیسی آشنایی داریم و از فرانسه هم آسونتره و... حالا کی میخواد فرانسه بخونه ؟؟ همسر بنده که اگه گیوتین بزارم رو گردنش هم فرانسه بخون نیست
خودم هم ترجیه میدم اون وقت و انرژی رو بزارم برم فوق لیسانسم رو بگیرم پس اینم از زبان
البته لهجه اوزی استرالیایی ها هم همچین تعریفی نداره ولی اولا که هر چی باشه انگلیسیه دوما که خیلی ناجور نیست مثل بریتانیایی ها حرف میزند والبته یه نمه غلیظ تر

۵- اوضاع کاری : وضعیت کاری تو کانادا اصلا مثل استرالیا نیست بیکاری خیلی بیشتره ضمن اینکه کانادایی ها واسه کار دادن به مهاجر ها
ادا و اصول های زیادی دارن و خیلی بیشتر از استرالیایی ها سخت میگیرن و فرق میذارن و آمار اشتغال به کارهای جنرال توسط متخصین
تو کانادا خیلی ناراحت کننده است که تو استرالیا همچین چیزی خیلی خیلی خیلی کمتره
برای اطلاعات بیشتر این لینک رو ببینید
http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?28398-اوضاع-واقعی-کار-در-كانادا-(به-روایت-دوستان-ساکن-كانادا)-سوالات-ديگر-دوستان

ضمن اینکه باز بستگی به رشته و تخصصتون هم داره مثلا برای مورد ما : بازار کار برای شوهر مربوطه که برنامه نویسه تو استرالیا سکه تره بنده که تعمیرات چی ساختمان های قدیمی هستم زیاد فرقی نمیکنه

۶- مهاجر پذیری : استرالیا و کانادا از نظر مسایل حقوق بشر و مهاجر پذیری و امنیت و ... در آمار یکسان هستند اما وقتی پای حرفهای مهاجرهای هر دو کشور میشینی میبینی کانادا هنوز یه مقدار مشکل تبعیض نژادی داره بویژه استان کبک
درکل شک نکنید که در استرالیا کمتر احساس مهاجر بودن میکنید

۷- هزینه های زندگی : گرچه هزینه های زندگی در استرالیا بالاتره ولی رنج حقوقی هم به مراتب بالاتره که در نهایت یر به یر میشه.

۸- مساله دوری و نزدیکی : خیلی شنیدم که میگند استرالیا دوره ؟؟ آقا از کجا دوره مگه میخواهیم پیاده بریم که دوره؟ نسبت به ایران تقریبا یه فاصله رو دارن فقط کانادا این مزیت رو داره که به آمریکا نزدیکه و میتونی را به را ویزا بگیری بری آمریکا البته از استرالیا هم هم میتونی را به را ویزا بگیری بری آمریکا ولی با هواپیما و گرون تر هم هست و از اونجاییکه بنده به شخصه برنامه ندارم هفته ای یکبار برم آمریکا زیاد این مزیت برام مهم نیست

۹- دانشگاه : از نظر رنکینگ و هزینه ها و اینا تقریبا هر دو تو یه مایه هستن ولی کانادا یه مقدار رنکینگش بالاتره ولی سخت تر پذیرش میده در عوض استرالیا اگه رشته ات جزو لیست باشه بعد از تحصیل خیلی راحت اقامت میده .

پایان
ps : بنده نسبت به شرایط خودمون گفتم ها
ps :ببخشید پر چونگی کردم / شرمنده
ps :درباره هرکدوم از موارد ابهامی هست بپرسید درخدمتم