ممنون farveh جان از پستهای مفیدت.
اطلاعاتی که در مرد دانمارک دادی خیلی ارزشمند هست. در مورد میزان پرداخت به دانشجویان دکتری کاملا حق با شماست. نه تنها در دانمارک، بلکه در کل اروپا (به غیر از انگلستان) میزان پرداخت به دانشجویان دکتری به طور چشمگیری نسبت به بقیه‌ی جاها بیشتر است. ولی اگه کسی برای طولانی مدت موندن بخواد به دانمارک فکر کنه، باید به طور جدی مساله‌ی زبان غیر انگلیسی این کشور رو در نظر بگیره. هرچند اکث مردم دانمارک می‌تونن انگلیسی صحبت کنن، ولی اگر کسی بخواد وارد بازار کار بشه باید حتما بره زبان Danish رو یاد بگیره! به نظر من این فاکتور خیلی مهمیه و در واقع با درآمد بیشتر و ... قابل مقایسه نیست.
در مورد اینکه فرمودید میزان پرداخت به یک فرد در استرالیا نسبت به آمریکا و کانادا بیشتر هست دو نکته رو لازم به ذکر میدونم. اولا باهاتون موافقم که میزان افراد تحصیلکرده در آمریکا بالاتر از استرالیاست. ولی باید توجه کنید که موقعیتهای کاری هم در آمریکا برای افراد تحصیلکرده بیشتر است. بنابراین نمیتوان ادعا کرد که یک فرد تحصیلکرده در استرالیا راحت‌تر کار پیدا می‌کند (نسبت به آمریکا).
دوما، در مورد میزان درآمد (7 دلار درساعت در آمریکا نسبت به 17 دلار در ساعت در استرالیا): من اطلاعات دقیقی از میزان درآمد به این شکل که شما میفرمایید ندارم. ولی میدونم که نباید فقط میزان درآمد را ملاک قرار داد. بلکه هزینه‌ی زندگی را هم باید مدنظر قرار داد. تا اونجایی ه من میدونم، هزینه‌ی زندگی در آمریکا بسته ه محل زندگی بسیار بسیار متفاوت میتواند باشد. لذا ممکن است یک نفر در یک منقه از آمریکا با ساعتی 7 دلار بسیار راحت زندگی کند در حالی که یک نفر دیگر در جای دیگر از آمریکا با درآمد ساعتی 20 دلار هم به سختی از پس مخارج بر بیاید! لذا صرفا مقایسه‌ی میزان درآمد کار صحیحی نیست.
لیکن، نکته‌ی واضح و مبرهن آن است که مردم، به خصوص قشر تحصیلکرده، در آمریکا و کانادا بسیار بیشتر از استرالیا کار می‌کنند. یعنی به طور متوسط تعداد ساعاتی که یک فرد در طول هفه در آمریکا به کار می‌پردازد بیشتر از تعداد ساعاتیست که یک نفر در استرالیا به کار میپردازد. لذا، اگر یک فرد قصد رفتن به آمریکا را دارد، باید خودش را برای یک زندگی "پرکارتر" آماده کند.