نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: برای ادامه زندگی،ترجیح میدهید به کدام کشورمهاجرت کنید

رأی دهندگان
278. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • ایالات متحده امریکا

122 43.88%
  • استرالیا

156 56.12%
صفحه 25 از 46 نخستنخست ... 151617181920212223242526272829303132333435 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 241 تا 250 , از مجموع 455

موضوع: آرشیو شده : مقایسه استرالیا با آمریکا و کانادا ( تا سال 2012 )

پیش فرض پاسخ : Final Visa

ممنون از جوابت farveh جان. شما همیشه پستهای مفیدی میذاری. ولی من اصلا منظورم از پستم مقایسه‌ی استرالیا با کشورهای دیگه نبود. بلکه تشویق دوستان به یکمی شلوغتر کردن فضای این انجمن بود.
    ولی حالا که بحث مقایسه رو پیش کشیدی، دوست دارم یکم بیشتر این موضوع رو باز بکنم، شاید به درد آیندگان بخوره. از مدیر انجمن هم خواهش می‌کنم این پست رو (با اینکه به موضوع انجمن مربوط نیست) پاک نکنن. اگر هم دوست داشتن می‌تونن به محل مناسبتری منتقلش کنن
    جناب farveh، من فکر می‌کنم این پستتی که گذاشته بودی یکم ناجوانمردانه بود. من قبول دارم که استرالیا از خیلی جهات کشور خوبیه، و دوست هم ندارم حالا که بعد از کلی وقت موفق شدید برید اونجا بهتون ضدحال بزنم، ولی از خیلی جهات هم نسبت به کشورهای دیگه معایبی داره. مثلا اگه بخوایم کشورهای مختلف رو از نظر راحتی مراحل دریافت PR و بعد Citizenship پس از اتمام تحصیلات (یا در طول تحصیلات) با هم مقایسه کنیم، فکر کنم به ترتیب راحتی میتونیم از راست به چپ کشورها رو به این صورت مرتب کنیم:
    کانادا، استرالیا، آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی نظیر هلند و دانمارک، بقیه کشورها ...
    واسه‌ی تایید حرف فوق هم کافیه یه سری به انجمنهای مربوط به هر کشور بزنی تا اوضاع کاملا دستت بیاد. مثلا اگه یک نفر به قصد ادامه تحصیل برای دکتری به کانادا بره، پس از دوسال از شروع تحصیلش میتونه واسه اقامت فدرال اقدام کنه که پروسه‌ی خیلی سریعی هست و نیازمندی خاصی هم نداره (برای کسی که داره اونجا دکتری می‌خونه). بنابراین بچه‌های کانادا در حین تحصیل دکتری، PR هم دریاف میکنند و بعد از اتمام تحصیل (بعد از دو-سه سال) میتونن واسه‌ی Citizenship اقدام کنن. حالا اگه بخوایم همین مراحل رو برای استرالیا بررسی کنیم، می‌بینیم که اولا در حین تحصیل نمیشه واسه PR اقدام کرد. ثانیا پس از اتمام تحصیل حتما باید رشته‌ی شما توی لیست SOL باشه که این لیس هم هر سال عوض میشه و هیچکس نمیدونه آیا بعد از اتمام تحصیل، رشته‌ی مورد نظرش توی لیست خواهد بود یا نه. ثالثا اگر رشته‌ی مورد نظر هم توی SOL باشه، باز هم مدرک لیسانستون رو باید بدید Assess کنن که خوب خیلی از دانشگاههای ایران توی استرالیا شناخته شده نیستند و اگر معدل لیسانستونم پایین باشه، امتیاز کمی میگیرید که واستون دردسرساز میشه. بنابراین کلا روند مهاجرت کانادا بعد از اتمام تحصیل راحت تره.
    از نظر پیشرفته بودن کشور و صنعت مدرنتر هم که خوب همه‌ی دوستان اذعان (املاش درسته؟! ) دارن که کانادا کشور پیشرفته تریه.
    از نظر پول درآوردن، باید بگم حقوقی که توی اروپا(به غیر از انگلیس) به دانشجوی دکتری میدن به هیچ وجه قابل مقایسه با حقوقی که توی استرالیا میدن نیست! دستان من در اروپا، علاوه بر اینکه یه زندگی نسبتا مرفه رو در حین تحصیل تجربه می‌کنن، حداقل ماهیانه 1000 دلار هم پس‌انداز میکنن که خودش رقم قابل توجهیه! این یعنی پس از اتمام تحصیلات دکتری، میتونید برگردید ایران و با پولی که پس‌انداز کردید یه خونه‌ی نقلی بخرید
    صد البته، اکثر کشورهای اروپایی (به غیر از هلند و دانمارک) امکان مهاجرت پس از اتمام تحصیلات رو ندارن و به خصوص برای ما ایرانیها خیلی خیلی سخت میگیرن!
    از نظر امکان پیشرفت (پس از اتمام تحصیل) و بازار کار بسیار وسیع، باید بگم که هیچ جا مثل آمریکا نمیشه. به خصوص اگر کسی دنبال این باشه که پس از دکتری توی یه موسسه یا دانشگاه یه کار تحقیقاتی پیدا کنه، باید آمریکا رو به عنوان گزینه‌ی اول در نظر بگیره. من در این مورد با اساتیدم که از نزدیک در اروپا، کانادا و آمریکا زندگی و تحصیل کردن خیلی بحث کردم و در این مورد مطوئن هستم. خودتون هم که دارید میبینید، همیشه جهت وزش طوفان علم و تکنولوژی از آمریکا به بقیه‌ی دنیا بوده، که خودش نشن میده فرصتهای تحقیقاتی در آمریکا خیلی بیشتر از بقیه‌ی جاهای دنیاست.
    از نظر آب و هوا هم که خودتون بهتر در جریانید، استرالیا آب و هوای نسبتا خوبی داره. نه خیلی گرم در تابستان و نه خیلی سرد در زمستان. در مقابل، اکثر قسمتهای کانادا (به غیر از استان بریتیش کلمبیا) آب و هوای افتضاحی داره، به خصوص در زمستان! وقتی ببینید دمای هوای مونترئال در زمستان به منفی 40 درجه میرسه مو به تنتون سیخ میشه به خصوص اگر بخواید واسه‌ی طولانی مدت به موندن توی کانادا فکر کنید. آمریکا و اروپا جاهای بسیار متفاوتی دارند. از آب و هوای بسیار مطلوب تا آب و هوای ضجر آور ...

farveh عزیز، این همه توضیحات فوق رو نوشتم تا هم یه سری اطلاعات کلی به دوستان داده باشم (که البته خودم خیلی طول کشید تا این اطلاعات رو جمع آوری کنم) و هم به شما دوست عزیز بگم که تصمصم در مورد کشوری که می‌خوایم بهش بریم چیزی نیست که توی یک خط یا یک پاراگراف خلاصه بشه. تعداد پارامترهای زیادی توی این تصمصم درگیر هستند.

به امید موفقیت همه‌ی دوستان

نقل قول نوشته اصلی توسط farveh نمایش پست ها
    بی ربط هست اما اگر ندا جون اجازه بده جواب بدم:
    جواب شما رو می تونم کامل بدم. فقط در یک جمله خلاصه می شه عدم داشتن اطلاعات درست ما ایرانیها از قوانین و وضعیت باقی کشورها و جو زدگی ما در مقابل امریکا و کانادا.
    گزینه ها برای بیرون زدن از ایران به ترتیب آخر عاقبت خوب از نظر فرصت کاری و حقوق بالا و قدرت پس انداز
    استرالیا- دانمارک- کانادا - امریکا- کشورهای اروپایی حوزه یورو است.
    حالا در ایران برعکس دقیقا عمل می کنند و فکر می کنند !

challenge عزیر خیلی وقتتو نمیگیرم - فقط یه لینک بهت میدم - لینک عجیبی هم نیست - ویکیپدیا هست در مورد استرالیا - اما این جمع بندی این سایت :

شهر ملبورن: رتبه 1 - بهترین شهر دنیا برای زندگی بر اساس ۵ معیار، ثبات، خدمات بهداشت و درمان، فرهنگ و محیط زیست، آموزش و پرورش و ساختارهای زیربنایی

و خوب کشور استرالیا : جزو ده کشور پیشرفته و صنعتی دنیا و بالاترین رتبه ها رو داره - رتبه کانادا قابل قیاس نیست با استرالیه که توی شاخص های زندگی، درآمد، سرانه و رشد اقتصادی جزوه 3 تا کشور دنیاست - کانادا در بهترین حالت 10 تا 15 هست

در ضمن انتظار ما از شما اینه که خیلی شفاف نظرات خودتون رو بدین - اینکه میگین دوستای من در اروپا انقدر درآمد دارن اصلا مقایسه درستی نیست - چون ما که نمیدونیم این دوست شما چه شرایطی داشتن

اتفاقا یکی از دوستان خود من در کشور استرالیا در سال 90,000 دلار دی میاره که 60,000 تاش براش میمونه - فکر کنم این خیلی بیشتر از رقمی که شما تو ذهنتون هست

در ضمن من خودم دارم میرم آمریکا - دانشگاه دلاور - اما چون این کامت شما رو دیدم احساس کردم خیلی با جانب داری از کانادا نوشتین - فکر میکنم این کاملا مشخص که کانادا به خاطر شرایط جغرافیاییش فقط واسه یکسری از رشته ها کار پیدا میشه - اما استرالیا بازار کار بسیااارر وسیعی داره

نقل قول نوشته اصلی توسط challenge نمایش پست ها
    ممنون از جوابت farveh جان. شما همیشه پستهای مفیدی میذاری. ولی من اصلا منظورم از پستم مقایسه‌ی استرالیا با کشورهای دیگه نبود. بلکه تشویق دوستان به یکمی شلوغتر کردن فضای این انجمن بود.
    ولی حالا که بحث مقایسه رو پیش کشیدی، دوست دارم یکم بیشتر این موضوع رو باز بکنم، شاید به درد آیندگان بخوره. از مدیر انجمن هم خواهش می‌کنم این پست رو (با اینکه به موضوع انجمن مربوط نیست) پاک نکنن. اگر هم دوست داشتن می‌تونن به محل مناسبتری منتقلش کنن
    جناب farveh، من فکر می‌کنم این پستتی که گذاشته بودی یکم ناجوانمردانه بود. من قبول دارم که استرالیا از خیلی جهات کشور خوبیه، و دوست هم ندارم حالا که بعد از کلی وقت موفق شدید برید اونجا بهتون ضدحال بزنم، ولی از خیلی جهات هم نسبت به کشورهای دیگه معایبی داره. مثلا اگه بخوایم کشورهای مختلف رو از نظر راحتی مراحل دریافت PR و بعد Citizenship پس از اتمام تحصیلات (یا در طول تحصیلات) با هم مقایسه کنیم، فکر کنم به ترتیب راحتی میتونیم از راست به چپ کشورها رو به این صورت مرتب کنیم:
    کانادا، استرالیا، آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی نظیر هلند و دانمارک، بقیه کشورها ...
    واسه‌ی تایید حرف فوق هم کافیه یه سری به انجمنهای مربوط به هر کشور بزنی تا اوضاع کاملا دستت بیاد. مثلا اگه یک نفر به قصد ادامه تحصیل برای دکتری به کانادا بره، پس از دوسال از شروع تحصیلش میتونه واسه اقامت فدرال اقدام کنه که پروسه‌ی خیلی سریعی هست و نیازمندی خاصی هم نداره (برای کسی که داره اونجا دکتری می‌خونه). بنابراین بچه‌های کانادا در حین تحصیل دکتری، PR هم دریاف میکنند و بعد از اتمام تحصیل (بعد از دو-سه سال) میتونن واسه‌ی Citizenship اقدام کنن. حالا اگه بخوایم همین مراحل رو برای استرالیا بررسی کنیم، می‌بینیم که اولا در حین تحصیل نمیشه واسه PR اقدام کرد. ثانیا پس از اتمام تحصیل حتما باید رشته‌ی شما توی لیست SOL باشه که این لیس هم هر سال عوض میشه و هیچکس نمیدونه آیا بعد از اتمام تحصیل، رشته‌ی مورد نظرش توی لیست خواهد بود یا نه. ثالثا اگر رشته‌ی مورد نظر هم توی SOL باشه، باز هم مدرک لیسانستون رو باید بدید Assess کنن که خوب خیلی از دانشگاههای ایران توی استرالیا شناخته شده نیستند و اگر معدل لیسانستونم پایین باشه، امتیاز کمی میگیرید که واستون دردسرساز میشه. بنابراین کلا روند مهاجرت کانادا بعد از اتمام تحصیل راحت تره.
    از نظر پیشرفته بودن کشور و صنعت مدرنتر هم که خوب همه‌ی دوستان اذعان (املاش درسته؟! ) دارن که کانادا کشور پیشرفته تریه.
    از نظر پول درآوردن، باید بگم حقوقی که توی اروپا(به غیر از انگلیس) به دانشجوی دکتری میدن به هیچ وجه قابل مقایسه با حقوقی که توی استرالیا میدن نیست! دستان من در اروپا، علاوه بر اینکه یه زندگی نسبتا مرفه رو در حین تحصیل تجربه می‌کنن، حداقل ماهیانه 1000 دلار هم پس‌انداز میکنن که خودش رقم قابل توجهیه! این یعنی پس از اتمام تحصیلات دکتری، میتونید برگردید ایران و با پولی که پس‌انداز کردید یه خونه‌ی نقلی بخرید
    صد البته، اکثر کشورهای اروپایی (به غیر از هلند و دانمارک) امکان مهاجرت پس از اتمام تحصیلات رو ندارن و به خصوص برای ما ایرانیها خیلی خیلی سخت میگیرن!
    از نظر امکان پیشرفت (پس از اتمام تحصیل) و بازار کار بسیار وسیع، باید بگم که هیچ جا مثل آمریکا نمیشه. به خصوص اگر کسی دنبال این باشه که پس از دکتری توی یه موسسه یا دانشگاه یه کار تحقیقاتی پیدا کنه، باید آمریکا رو به عنوان گزینه‌ی اول در نظر بگیره. من در این مورد با اساتیدم که از نزدیک در اروپا، کانادا و آمریکا زندگی و تحصیل کردن خیلی بحث کردم و در این مورد مطوئن هستم. خودتون هم که دارید میبینید، همیشه جهت وزش طوفان علم و تکنولوژی از آمریکا به بقیه‌ی دنیا بوده، که خودش نشن میده فرصتهای تحقیقاتی در آمریکا خیلی بیشتر از بقیه‌ی جاهای دنیاست.
    از نظر آب و هوا هم که خودتون بهتر در جریانید، استرالیا آب و هوای نسبتا خوبی داره. نه خیلی گرم در تابستان و نه خیلی سرد در زمستان. در مقابل، اکثر قسمتهای کانادا (به غیر از استان بریتیش کلمبیا) آب و هوای افتضاحی داره، به خصوص در زمستان! وقتی ببینید دمای هوای مونترئال در زمستان به منفی 40 درجه میرسه مو به تنتون سیخ میشه به خصوص اگر بخواید واسه‌ی طولانی مدت به موندن توی کانادا فکر کنید. آمریکا و اروپا جاهای بسیار متفاوتی دارند. از آب و هوای بسیار مطلوب تا آب و هوای ضجر آور ...

farveh عزیز، این همه توضیحات فوق رو نوشتم تا هم یه سری اطلاعات کلی به دوستان داده باشم (که البته خودم خیلی طول کشید تا این اطلاعات رو جمع آوری کنم) و هم به شما دوست عزیز بگم که تصمصم در مورد کشوری که می‌خوایم بهش بریم چیزی نیست که توی یک خط یا یک پاراگراف خلاصه بشه. تعداد پارامترهای زیادی توی این تصمصم درگیر هستند.

به امید موفقیت همه‌ی دوستان

ApplyAbroad Veteran

رشته و دانشگاه
    PHD NTNU

پیش فرض مقایسه استرالیا با آمریکا و کانادا

سلام
    دوستان می تونند استرالیا را با آمریکا و کانادا از نظر تحصیل، مهاجرت و کار بعد از اتمام تحصیل در اینجا مقایسه کنند.
    تا خم نشويد كسي نمي تواند سوارتان شود

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط narimanid نمایش پست ها
    challenge عزیر خیلی وقتتو نمیگیرم - فقط یه لینک بهت میدم - لینک عجیبی هم نیست - ویکیپدیا هست در مورد استرالیا - اما این جمع بندی این سایت :

شهر ملبورن: رتبه 1 - بهترین شهر دنیا برای زندگی بر اساس ۵ معیار، ثبات، خدمات بهداشت و درمان، فرهنگ و محیط زیست، آموزش و پرورش و ساختارهای زیربنایی

و خوب کشور استرالیا : جزو ده کشور پیشرفته و صنعتی دنیا و بالاترین رتبه ها رو داره - رتبه کانادا قابل قیاس نیست با استرالیه که توی شاخص های زندگی، درآمد، سرانه و رشد اقتصادی جزوه 3 تا کشور دنیاست - کانادا در بهترین حالت 10 تا 15 هست
    دوست عزیز اینکه "قابل قیاس نیست" یقینا صحبت نادرستی است! آخرین رنکینگ HDI استرالیا رو در رده 3 قرار داده و کانادا رو در رده 6. در اکثر رنکینگهای مربوط به کیفیت زندگی استرالیا و کانادا در رده های نزدیک بهم قرار میگیرند. شهرهای غربی کانادا مثل ونکوور بطور معمول در صدر یا جزو سه چهار شهر اول برای زندگی در دنیا قرار میگیرند. شرایط این دو کشور خیلی بهم نزدیک است.

از نظر کاری هم نمیدانم بر چه اساسی شما تصور میکنید که بازار کار استرالیا خیلی وسیع تر از کاناداست! بازار کار کانادا تا حد زیادی با بازار کار امریکا گره خورده و بخصوص در زمینه های high-tech قطعا از استرالیا وسیع تر است. ثبات اقتصادی کانادا هم که در بین کشورهای گروه هشت از همه بهتر بوده است. یک دلیل عمده محبوبیت مهاجرت به کانادا هم همیشه نزدیکی اش به بازار کار امریکا و مزایای ویژه برای شهروندان کانادایی برای کار در امریکا بوده است. از طرف دیگر اگر در رشته های پزشکی شاغل هستید استرالیا برای مهاجرت مناسبتر بنظر میرسد چون کانادا به پزشکان خارجی اجازه طبابت نمیدهد.

در مجموع هرکدام برایتان جور شد انتخاب مناسبی است. تفاوتهای بین این دو کشور اینقدر نیست که روی تصمیم گیری اثر چندانی بگذارد. و البته همانطور که دوستمان گفتند هیچ کدام از نظر شرایط تحصیلی و کاری قابل مقایسه با امریکا نیستند. بازار کار امریکا بقدری وسیع است که حتی در شرایط بد اقتصادی هم یک سر و گردن و تنه بالاتر از بقیه دنیاست.
    ویرایش توسط ghlobe : May 30th, 2012 در ساعت 04:06 PM

challenge

در ضمن انتظار ما از شما اینه که خیلی شفاف نظرات خودتون رو بدین - اینکه میگین دوستای من در اروپا انقدر درآمد دارن اصلا مقایسه درستی نیست - چون ما که نمیدونیم این دوست شما چه شرایطی داشتن

اتفاقا یکی از دوستان خود من در کشور استرالیا در سال 90,000 دلار دی میاره که 60,000 تاش براش میمونه - فکر کنم این خیلی بیشتر از رقمی که شما تو ذهنتون هست
    منظورشون فاندی ه که به دانشچو ها می دن ه! دوستای من هم که اروپا رفتند می گن فاندی که می گیرند خیلی بیشتر از هزینه زندگی ه و می تونند ماهی 1000 یورو پس انداز کنند.(البته بیشتر به خاطز اینکه وقتشو ندارند فاندی که می گیرند و خرج کنند :دی و اینکه ما ها کلا به زندگی دانشجویی عادت کردیم زیاد خرج نمی کنیم)

فاند بالا هم به خاطز اینکه ،،در اروپا کلا دانشجوی دکتری شغل محسوب می شه!!! و حقوق می گیرند در صورتی که مثلا در آمریکا فاندها به خاطر صرفا تحصیل در دوره دکتری نیست بلکه معمولا به صورت TA و RA هست

پیش فرض پاسخ : مقایسه استرالیا با آمریکا و کانادا

ممنون از دوستانی که نظر دادن راجع به پست من. من فکر می‌کنم کاملا بی‌طرفانه و بر اساس حقایق موجود نظراتموگفته بودم.
    فقط به ذهنم رسید به صورت مستدل یه مقایسه‌ای هم بین شرایط مهاجرت پس از اتمام تحصیل دکتری بین استرالیا و کانادا انجام بدم امید است به درد آیندگان بخوره:

استرالیا:
    اگه یه دانشجوی PhD بعد از فارغ‌التحصیلی اسم رشتش توی SOL باشه، کلا چیزی در حدود 6 سال (اگه خوش شانس باشه) تا 8 سال (اگه بدشانس باشه) پس از ورودش به استرالیا طول می‌کشه تا Citizenship بگیره. (3 سال دوره‌ی PhD + یک سال برای بررسی درخواست PR + یک سال ماندن در حالت PR + یک سال بررسی درخواست Citizenship= شش سال) اگر بدشانس باشه باید بعد از ویزای 18 ماهه‌ی کلاس 485، واسه PR اقدام کنه که ما فرض می‌کنیم 2 سال به اون 6 سال اضافه بکنه و نهایتا بشه 8 سال.
    http://www.citizenship.gov.au/applyi...l_app_process/

کانادا:
    واسه‌ی کانادا تا اونجایی که من میدونم حداقل 6 سال طول میکشه تا Citizenship بگیره. چون باید حداقل دو سال دکتری را بگذرونه تا بتونه واسه اقامت فدرال اقدام کنه. فرض کنیم یک سال هم پروسه‌ی پرونده‌ی اقامتش طول بکشه و بعدش PR دریافت کنه. بعدش تا اونجایی که من میدونم باید حداقل 2 سال هم در حالت PR باقی بمونه تا بتونه واسه Citizenship اقدام کنه. بافرض اینکه پروسه Citizenship هم یک سال طول بکشه، بنابراین توی کانادا کلا باید 6 سال منتظر بمونیم تا Citizenship بگیریم. البته اگه شانس بیاریم ممکنه این زمان کوتاهترم بشه:

https://www.ecom.immi.gov.au/citz/startIntervalCalc.do
    http://www.cic.gc.ca/english/citizen...ligibility.asp
    https://eservicesak.cic.gc.ca/rescal...ew.do?&lang=en

نتیجه‌گیری:
    نهایتا به نظرم "از لحاظ زمانی" تفاوت زیادی بین پروسه Citizenship استرالیا و کانادا نیست. ولی مراحل کانادا طوری طراحی شده که واسه‌ی انشجوهای PhD خیلی راحته و تقریبا هیچ سیستم امتیاز بندی یا مینیمم نمره IELTS و یا موجود بودن رشته در لیستSOL و ... برای دریافت PR نیاز نیست ( که البته در مورد استرالیا نیاز هست). یعنی پروسه‌ی کانادا خیلی راحت و روتین پیش میره.

نکته:
    البته نباید مزایای دیه‌ی استرالیا رو برای دانشجوهای PhD نادیده گرفت. این مزایا عبارتند از: ویزای کاملا مولتی‌پل در حین تحصیل (کانادا هر سال باید Study Permit رو تمدید کنیم و در ضمن هر بار که بخوایم بیایم ایران باید قبل از اومدن درخواست ویزای جدید بدیم)، آب و هوای استرالیا واقعا بهتره، فاند استرالیا بیشتر (فاند PhD کانادا واقعا کمتره نسبت به استرالیا. مثلا توی کانادا نمیشه با فاندی که دانشگاه میده توی خوابگاه زندگی کنی، حتما باید بری بیرون با چند نفر دیگه خونه بگیری، در حالی که با فاندی که استرالیا میده به راحتی میشه توی خوابگاه زندگی کرد)، وضعیت اقتصادی استرالیا تقریبا بهتره (البته کاملا بستگی به رشته داره، ولی به نظرم در حال حاضر، وضع اقتصادی استرالیا به طور کلی بهتر از کاناداست).
    از طرفی کانادا هم مزایایی داره که ازش نمیشه گذشت. مثلا دانشگاههای خوب کانادا بسیار نسبت به دانشگاههای خوب استرالیا در ایران شناخته‌شده‌تر هستند (برای کسایی کهمی‌خوان بعد ا اتمام تحصیلاتشون و حتی بعد از دریافت Citizenship برگردن ایران و مثلا استاد دانشگاه بشن). مثلا McGill و Toronto خیلی در ایران شناخته‌شده‌تر از ANU و Melbourne وSidney هستند. البته قبول دارم که در دنیا اصلا اینطور نیست و ANU رو همونقدر میشناسند که McGill رو میشناسند.
    یک حسن دیگه‌ی کانادا، پیشرفته‌تر بودن کشور هست (از لحاظ تکنولوژیکی). دلیل عمده‌ی این پیشرفت هم نزدیکی به آمریکا و محدودیت کمتر نسبت به آمریکا برای ورود و صدور تکنولوژی است.
    فکر کنم مقایسه‌ی کاملا بی‌طرفانه‌ای انجام دادم. تا نظر دوستان دیگه چی باشه ...

ممنون از نظراتت narimanid عزیز. ولی من کاملا سعی کردم بر اساس حقایق موجود نظر بدم. فکر هم نمیکنم از کانادا یا استرالیا طرفداری بی‌خود کرده باشم. در مورد اروپا هم، همه‌ی دوستان اذعان دارن که فاندی که اروپا میده خیلی بیشتر از کانادا و استرالیا هست. صد البته، در مورد فاندهای آمریکا قضیه کاملا متفاوته. چونکه فاندی که به دانشجوی دکتری توی آمریکا میدن معمولا از بودجه‌ی تحقیقاتی استاد میاد و خیلی کمتر از اسکالرشیپ دانشگاه. بنابراین، میزان فاند در آمریکا کاملا به سوپروایزر بستگی داره. به همین دلیل میبینیم که یک دانشجوی PhD در یک دانشگاه آمریکایی مثلا 50000 فاند میگیره و یک دانشجوی PhD دیگه با همون رشته و در همون دانشگاه مثلا 70000 فاند میگیره!
    در مورد استرالیا، چون فاند دانشجوهای دکتری توسط دولت داده میشه (خیلی کم پیش میاد که سوپروایزر به دانشجو فاند بده)، لذا یک مقدار استاندارد (که در حال حاضر نزدیک 24000 در سال است) به عنوان Scholarship به تمام دانشجوهای دکتری که این بورس روبرنده بشن داده میشه (و البته tuition رو هم waive می‌کنن).
    در مورد کانادا، میزان بورس از یک دانشگاه به دانشگاه دیگه متفاوت هست. ولی معمولا در بهترین شرایط، فاندی که میگیرید tuition به اضافه‌ی سالیانه 12000 هست. صد البته که هزینه‌ی زندگی در کانادا بسیار پایینتر از استرالیا هست و نمیشه فاند 12000 دلاری کانادا رو با فاند 24000 دلاری استرالیا مقایسه کرد. لیکن، با توجه به صحبتهایی که با دوستانم در استرالیا و کانادا داشتم، به طور حتم با فاند استرالیا زندگی راحت‌تری نسبت به کانادا خواهید داشت.

در ضمن من خودم دارم میرم آمریکا - دانشگاه دلاور - اما چون این کامت شما رو دیدم احساس کردم خیلی با جانب داری از کانادا نوشتین - فکر میکنم این کاملا مشخص که کانادا به خاطر شرایط جغرافیاییش فقط واسه یکسری از رشته ها کار پیدا میشه - اما استرالیا بازار کار بسیااارر وسیعی داره

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business- CBS

مرسی از challenge عزیز. حرفی که زدم کاملا برگرفته از تجربه شخصی خودم و بستگانم هست. الان من امکان رفتن به کانادا رو دارم اما حاضر نیستم بروم انجا زندگی کنم. مشابه من در بین دوستان هم کسی هست که هر دو جا رندگی کردند و pr کانادا را دارند و حاضر نیست برگردن کانادا.
    در امریکا و دانمارک هم بستگانی دارم که همگی اول برای درس خوندن رفتن PHD ( فول فاند هم بودند) و الان دارند زندگی می کنند. دقیقا اوضاع کاری در استرالیا بهتر از همه این کشورهاست که نام بردم. اگر شما رشته ایی رو خونده باشید که مورد نیاز شهری است که در آن زندگی می کنید در استرالیا واقعا مشکل پبدا کردن کار ندارید. مهم همخوانی رشته با شهر محل زندگی و تسلط به زیان است.

اوضاع اقامت گرفتن هم در استرالیا راحتتر از یاقی است. شما اگر شرایط را داشته باشید در استرالیا حداکثر 2 ساله pr می گیرید اما در کانادا 4 سال و به بالا طول می کشد.
    اما در امریکا و کانادا بخصوص در کانادا کاملا مشکل پیدا کردن کار هست، خیلی از دوستانم که انجا زندگی می کنند مرا از رفتن منصرف کردند و ممنونشون هم هستم . اولا در کانادا همه سابقه کار کانادایی می خواهند؛ دوما ار دانشگاه که خارج می شوید، چون کانادایی های تحصیل کرده زیادند و از کشورهای اروپایی به کانادا زیاد می روند، انها در اولویت قرار داردند.
    اما در استرالیا وفتی از دانشگاه خارج می شید می تونید کار پیدا کنید بدون سابقه، از کشوری مثل ایران هم بیاید و سایقه کاری داشته باشید مورد قبول است و می توانید کار پیدا کنید. همسرم یک هفته ایی و چند تا از دوستانم زیر 3 ماه کار پیدا کردند با سابقه کار ایرانی. کسی هم از آنها سابقه استرالیایی نخواست.
    اگر می شنوید دوستانی برای پیدا کردن کار دچار مشکل شدند به علت عدم هم خوانی رشته و تخصص با شهر محل زندگیشان است یا واقعا سواد لازم را ندارند و در مصاحبه ها اشتباه می کنند یا زبانشان ضعیف است. اما محال است سر ایرانی بودن یا سابقه کار استرالیایی نداشتن به شما کار ندهند، چیزی که همه دوستان در کانادا می گفتند وجود دارد.

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business- CBS

اما در مورد میزان درامدها، در استرالیا حداقل حقوق ساعتی 17 دلار است در امریکا ساعتی 7 دلار...برای دکتری در امریکا کف حقوق 35 دلار است در استرالیا 50 دلار.
    یکی از بسنگان در دانمارک فول فاند phd دارد، متاهل است نه تنها خرج خود و همسرش را می دهد و زندگی راحتی هم دارند، هزینه زندگی برادرش را هم که در کشور المان است می دهد ، خرج تحصیل خانمش را هم که فاند ندارد می پردازد...فقط از همان پول. کجا در استرالیا و کانادا و امریکا چنین پولی به یک دانشجو می دهند؟!؟دانمارک واحد پولش یورو نیست و قوانین اتحادیه اروپا هم در ان صدق نمی کند... بعد از 4 سال زندگی می توانید اقامت دایم بگیرید.
    در امریکا پس از 14 سال زندکی می توانی در خواست اقامت دایم بدهی. در استرالیا پس از 2 سال. در کانادا هم 2 سال. پس وضعیت گرفتن اقامتها در امریکا سختتر از همه جاست. در استرالیا اگر قرار داد کار دایم با شرکتی ببندید 7 ماهه به شما اقامت دایم می دهند. در امریکا اینطوری نیست. در استرالیا دانشچوی دکتری و همسرش می توانند تمام وقت کار کنند در دانمارک همسر اجازه کار تمام وقت دارد. در امریکا هیچکدام ندارند.
    در استرالیا یک دانشچوی خارجی با ویزای دانشجویی می تواند وام از بانک بگیرد، اما در کانادا و امریکا و اروپا نمی تواند. همین الان دوستانی که فول فاند phd هستند می توانند از بانک NAB 50000 دلار وام بگیرند.
    در استرالیا پروسه دادن وام و ریختن پول در حساب بین 2-5 روز است در کانادا برای مردم خودش و PR ها که وام می دهد چند ماه وقت می برد. اینها را تجربه کردم که می گم. نمونه های عینی دارند، جایی نخواندم.

Senior Member
    رشته و دانشگاه
    Business- CBS

یک مورد دیگر رو هم اضافه کنم که الیته CHALLENGE عزیز هم بهش اشاره کرد. واقعا و عمیقا به دوستانی که قصد برگشت به ایران را دارند و احتمال مراجعت می دهند، توصیه می کنم فاکتور جو گیری مردم ایران در مقابل امریکا و کانادا رو جدی بگیرند اگر می خواهند بعدا دچار سرخردگی نشوند.
    متاسفانه چه در جو اکادمیک و چه در جو کاری و چه فضای عمومی ایران به واسطه داشتن اطلاعات غلط و خیال بافی ها، اولویت با امریکا و کانادا است. اگر فردی در یک دانشگاه درجه 5 امریکا درس بخواند از نظر موقعیت اجتماعی و کاری در ایران با فردی که مثلا در دانشگاه ملی سنگاپور با رتبه 19 جهانی درس بخواند بسیار شرایط بهتری دارد... متاسفانه خودم با گوشهای خودم از دهان استادم در دانشگاه علامه شندیم که یکی از بچه ها را مسخره می کرد که رفته دارد در مالزی و دانشگاه UM دکتری می خواند. .. یکی نیست بگه اخه مومن، دانشگاه UM دانشگاه است با رتبه 186 یا علامه با رتبه 3200 ؟!!
    اون وقت همین اقای پروفسور یکی دیکر از بچه ها را که فکر میک نم با مارکوپولو نسبت داشت چون یک دانشگاه در فرانسه کشف کرده بود که هیچ کسی اسمشم نشنیده بود، تحسین می کرد که فلانی فرانسه درس می خونه. جالب اینه خودش دانشگاه لندن درس خونده بود. یعنی حتی قشر تحصیل کرده ام همینطورین چه برسه به اکبر اقا و کوکب خانم در و همسایه و ...
    خلاصه اینکه اگر می خواید برگردید دانشگاه اخر امریکا به از همه دانشگاههای باقی دنیا غیر امریکا.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)