نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: Advisor or Supervisor

Senior Member m_rond آواتار ها

Post Advisor or Supervisor

سلام. ما تو ایران عموماً برای استاد راهنما از کلمه ی Supervisor و برای استاد مشاور از کلمه ی Advisor استفاده می کنیم. اما می بینم که در خارج از کشور کلمه ی Advisor کلیت داره و عموماً برای استاد راهنما بکار می ره. سوال من اینه که وقتی به یه استاد خارجی پیشنهاد می دیم که Advisor تز ما بشه به احتمال خیلی زیاد اون تصور می کنه که قراره استاد راهنما بشه (مواردی که من در مورد دوستانم دیدم). حالا سوالات:
    1- چه جوری می شه این تفاوت در عنوان را بیان کرد که استاد خارجی به اشتباه نیفته؟
    2- وقتی به یه استاد خارجی بگیم Co-Advisor بشه اون تصورش اینه که استاد راهنمای مشترک می شه؟ یا اینکه کلاً اسمش تو تیم هدایت اون پایان نامه هست؟
    3- آیا این حساسیتها که تو ایران بعضاً بر سر راهنما یا مشاور بودن وجود داره در خارج از کشور هم عمومیت داره؟
    Never Say Never

Senior Member

پیش فرض پاسخ : Advisor or Supervisor

سلام
    بله advisor از دید اونها یعنی استاد راهنما. اما کلا به هر استادی که راهنمایی در راستای تز بده هم advisor می گن. نمونه اش اینکه بعضی از دانشگاه ها که من اپلای کردم در بخش توصیه نامه رابطه استاد مربوطه (که به عنوان معرف اسم و آدرس و ایمیلش ذکر می شد) با دانشجو را می خواستند و گزینه هایی که بود تا از بینشون انتخاب بشه فقط advisor بود و اصلا co-asvisor یا supervisor بینشون نبود. اما مسئله اینه که وقتی شما استاد راهنما انتخاب می کنید انتخاب موضوع تزتون به عهده راهنماست و کسی هم که مسئولیت شما را به عهده می گیره یا بهتون پذیرش می ده هم راهنماست. اما مشاور یا استاد راهنمای دوم بعد از اینکه راهنما مشخص شد، با اجازه راهنما و با ارائه پروپوزال تز مشخص میشه. بنابراین هیچ وقت برای اساتید در این مورد سوء تفاهم پیش نمیاد. مگر اینکه شما راهنما انتخاب نکرده بخواهید با یک استاد دیگه بر سر مشاور بودنش صحبت کنید که کلا نمی تونه کار درستی باشه و بله! اگر چنین کاری بکنید اون استاد مربوطه به اشتباه می افته و فکر می کنه قراره استاد راهنما بشه. شما باید همیشه برای این اساتید اول توضیح بدید که استاد راهنماتون کیه و موضوع تزتون چیه. بعد ازشون بخواین advisor بشن. تازه قبلش باید با راهنمای اصلی هماهنگ کرده باشین.

خیلی ممنون از پاسختون. من الان سر مفهوم و تفکیک این دو کلمه در خارج از کشور واسم یه مشکل پیش اومده. من اینجا دو تا استاد راهنما دارم و دانشگاه خارجی که باهاش مکاتبه دارم ازم خواسته مشخصات کامل advisor ت رو بده چونکه انجام بخشی از کار شما تو دانشگاه ما یه همکاری بین ما و advisor شماست. البته چیزی در مورد اینکه اسم استاد خارجی به تیم من اضافه بشه هنوز صریحاً گفته نشه ولی به نظر میاد که دپارتمان دانشگاه مقصد این هدف رو دنبال می کنه. به نظر شما هدفشون فقط اضافه شدن استاد خارجی به تیم منه (تحت هر عنوان) یا اینکه کلمه ی advisor در اینجا دقیقاً به مفهوم استاد راهنمای مشترک شدن هست و در غیر اینصورت ممکنه بی خیال من بشه؟ چون من با داشتن 2 تا استاد راهنما دیگه جا واسه یه استاد راهنمای دیگه ندارم. اینم اضافه کنم که استاد خارجی، استاد تمام هست و منطقی به نظر نمیاد که حساسیت زیادی صرفاً روی استاد راهنما بودن داشته باشه.
    Never Say Never

Senior Member

سلام
    بذارید ببینم درست متوجه شدم. شما الان ایرانید و در یک دانشگاه داخلی مشغول تحصیل. دو تا استاد راهنما دارید و می خواهید با یک دانشگاه خارج از کشور هم همکاری داشته باشید. درسته؟ اگر درست متوجه شدم اولا شما حتما مشخصات هر دو advisor داخلی تون را به دانشگاه مربوطه اعلام کنید. بعد اینکه به نظر من منظور اونها از advisor استاد راهنما نیست. اگر شما نگران قوانین دانشگاه داخلی هستید که دانشگاهتون سمت استاد خارجی را استاد مشاور در نظر می گیرن حتی اگر در خارج از کشور لفظ advisor برای ایشون استفاده بشه و اگر نگران دانشگاه خارجی هستید بابت چنین چیزی به نظر من بی خیال شما نمی شن. برای اینکه این کاری که شما الان دارید انجام می دید خیلی مرسوم هست و من تو دانشگاه خودم هم دیدم دانشجوها استاد خارجی به عنوان advisor داشتن و دو تا استاد راهنمای داخلی هم داشتن. یعنی برای استاد راهنمای خارجی لفظ advisor به کار می بردن. اصلا معمولش این طور هست. پس نگران نباشید.

Senior Member zahraaa آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط nt نمایش پست ها
    سلام
    بله advisor از دید اونها یعنی استاد راهنما. اما کلا به هر استادی که راهنمایی در راستای تز بده هم advisor می گن. نمونه اش اینکه بعضی از دانشگاه ها که من اپلای کردم در بخش توصیه نامه رابطه استاد مربوطه (که به عنوان معرف اسم و آدرس و ایمیلش ذکر می شد) با دانشجو را می خواستند و گزینه هایی که بود تا از بینشون انتخاب بشه فقط advisor بود و اصلا co-asvisor یا supervisor بینشون نبود. اما مسئله اینه که وقتی شما استاد راهنما انتخاب می کنید انتخاب موضوع تزتون به عهده راهنماست و کسی هم که مسئولیت شما را به عهده می گیره یا بهتون پذیرش می ده هم راهنماست. اما مشاور یا استاد راهنمای دوم بعد از اینکه راهنما مشخص شد، با اجازه راهنما و با ارائه پروپوزال تز مشخص میشه. بنابراین هیچ وقت برای اساتید در این مورد سوء تفاهم پیش نمیاد. مگر اینکه شما راهنما انتخاب نکرده بخواهید با یک استاد دیگه بر سر مشاور بودنش صحبت کنید که کلا نمی تونه کار درستی باشه و بله! اگر چنین کاری بکنید اون استاد مربوطه به اشتباه می افته و فکر می کنه قراره استاد راهنما بشه. شما باید همیشه برای این اساتید اول توضیح بدید که استاد راهنماتون کیه و موضوع تزتون چیه. بعد ازشون بخواین advisor بشن. تازه قبلش باید با راهنمای اصلی هماهنگ کرده باشین.
    I think you have had a chair and a co-chair in your committee. The chair is from your department or group, and co-chair can be anyone inside or ourside of the department. Both of them are your advisor, But I think the chair is more important
    كشف حقيقت به هردوي ما محتاج است:يكي آن را بيان كند و ديگري آن را بفهمد(جبران خليل جبران)

نقل قول نوشته اصلی توسط nt نمایش پست ها
    سلام
    بذارید ببینم درست متوجه شدم. شما الان ایرانید و در یک دانشگاه داخلی مشغول تحصیل. دو تا استاد راهنما دارید و می خواهید با یک دانشگاه خارج از کشور هم همکاری داشته باشید. درسته؟ اگر درست متوجه شدم اولا شما حتما مشخصات هر دو advisor داخلی تون را به دانشگاه مربوطه اعلام کنید. بعد اینکه به نظر من منظور اونها از advisor استاد راهنما نیست. اگر شما نگران قوانین دانشگاه داخلی هستید که دانشگاهتون سمت استاد خارجی را استاد مشاور در نظر می گیرن حتی اگر در خارج از کشور لفظ advisor برای ایشون استفاده بشه و اگر نگران دانشگاه خارجی هستید بابت چنین چیزی به نظر من بی خیال شما نمی شن. برای اینکه این کاری که شما الان دارید انجام می دید خیلی مرسوم هست و من تو دانشگاه خودم هم دیدم دانشجوها استاد خارجی به عنوان advisor داشتن و دو تا استاد راهنمای داخلی هم داشتن. یعنی برای استاد راهنمای خارجی لفظ advisor به کار می بردن. اصلا معمولش این طور هست. پس نگران نباشید.
    بله درست متوجه شدید. دانشگاه داخلی که قطعاً استاد خارجی را به عنوان مشاور در نظر خواهد گرفت.
    اما من می خوام فقط اسم استاد راهنمای اولم رو به عنوان advisor بهشون بدم. به نظرتون مشکلی پیش میاد؟
    Never Say Never

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط m_rond نمایش پست ها
    بله درست متوجه شدید. دانشگاه داخلی که قطعاً استاد خارجی را به عنوان مشاور در نظر خواهد گرفت.
    اما من می خوام فقط اسم استاد راهنمای اولم رو به عنوان advisor بهشون بدم. به نظرتون مشکلی پیش میاد؟
    خیر مشکلی نیست. همون استاد راهنمای اول را فقط معرفی کنید اگر فکر می کنید به این شکل رضایت استاد خارجی بهتر فراهم میشه. منتها حواستون باشه بعدا که مقاله می نویسید مجبور هستید اسم تمام اساتیدتون را جزو authore ها بیارید. اون موقع یک طوری براش توجیه کنید مسئله را که مثلا اساتید دیگری هم داشتید. در مجموع فکر نمی کنم حساسیت زیادی روی این مسئله داشته باشن.
    موفق باشید.

Junior Member

سلام. من به دنبال این موضوع که به نوعی خودم نیز باهاش درگیر بودم در اینترنت جستجو کردم و به نتایج زیر رسیدم

برای رساله دکترا (PhD Dissertation) و برای پایان نامه ارشد (Master thesis)

هر دو ردیف زیر استفاده میشه و این فقط بسته به دانشگاه داره، من خودم برای دانشگاه های مد نظرمو پیدا کردم.

استاد راهنمای اول: Advisor، استاد راهنمای دوم: Co-advisor، استاد مشاور: Mentor

استاد راهنمای اول: Supervisor، استاد راهنمای دوم: Co-supervisor، استاد مشاور: Mentor
    ویرایش توسط resgeoasc : December 6th, 2014 در ساعت 06:40 AM