صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 52

موضوع: ضمیر ناخودآگاه انسان و یادگیری با استفاده از روشهای NLP

Junior Member

پیش فرض پاسخ : ضمیر ناخودآگاه انسان و یادگیری با استفاده از روشهای NLP

سلام به دوستان. بحث خیلی جالب شده ولی لحظه شماری میکنم به ایده های کاربردیش برسیم. فکر میکنم برای صرفه جویی در فضای مجازی و پیگیری بهتر هم که شده، بهتر می بود تاپیک جدید اضافه نکنید. البته از دیدگاه طبقه بندی و تخصصی تر کردن بحث و رسیدن به جاهای خوب، کار خوبیه. در هر حال از علمای تاپیک خواهشمندم زودتر به جاهای کاربردی برسونن چون فکر کنم خود این یاد گرفتن ماهیگیری پروژه ای باشه.

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

پیش از ادامه بحث و مطرح کردن تمرینات عملی و کاربردی به این مثال توجه کنید، آنتوني رابينز مثال جالبي دارد كه در اكثر سمينارها آن را مطرح مي كند .او مي گويد :
    جواني از اهالي هاوايي با يك پرونده چند صفحه اي به نزدم امد ٬پرونده را روانشناسان مدرسه پر كرده بودند كه اين جوان در يادگيري ٬خصوصآ يادگيري املاء مشكل دارد.اين جوان بسيار افسرده بود .اولين كاري كه كردم ٬پرونده را پاره كردم و گفتم اين يك مشت مزخرفات است .حالش كمي تغيير كرد ٬متوجه شدم كه او اطلاعات را به شيوه <<لمسي>>در ذهن پردازش مي كند.او فقط به كندي حرف مي زد و به كندي ياد مي گرفت .در حقيقت او در يادگيري و ياد اوري از سرعتي به اندازه ديگر شاگردان برخوردار نبود .ذهنش يادگيري و ياداوري را با ناراحتي مرتبط كرده بود .زيرا همواره در مدرسه او را تحقير كرده بودند.لذا ذهنش با يادگيري و درس و كلاس ارتباط احساسي منفي اي برقرار كرده بود .به او گفتم ان روانشناسان ادمهاي خوبي بوده اند و از سر دلسوزي ان پرونده را برايت ساخته اند.مشكل انها اين بوده كه تو را (و نظام يادگيري تو را )درك نكرده اند.انها فقط تو را از لحاظ درسي بررسي كرده اند.من اطمينان دارم كه تو در رشته هاي ديگري در زندگي ات موفقيتي بي نظير داري !گونه هايش به سرخي گراييد ٬لبخند زد و گفت البته از ورزش موج سواري خيلي خوشم مي ايد .بعدآ متوجه شدم او يكي از قهرمانان اين رشته بوده ٬به او گفتم درباره اين ورزش حرف بزن ٬جوان نااميد افسرده چند دقيقه پيش ٬هم اكنون مثل يك شخص موفق حرف مي زد.كم كم سعي كردم در ذهنش <<بين اموختن و لذت >>ارتباط برقرار كنم .سپس از او خواستم بدنش را مانند لحظات شيرين موج سواري قرار دهد.همانگونه نفس بكشد و همانگونه نگاه كند .سپس در همين حال راجع به ايجاد مدرسه موج سواري از او پرسيدم و كم كم هجي كردن و ياد گيري املاء را با لذت <<احساس>>موج سواري با هم مرتبط كردم .او توانست بعد از پايان جلسه مانند شاگردان ممتاز املاء بنويسد.فقط<<به دليل شكستن تداعي منفي قبلي و ايجاد تداعي مثبت>>.
    عزيزان با ذكر اين مثال متوجه شديد چگونه در خود حالت شرطي مثبت ايجاد كنيد. بيزاري شما از مطالعه يعني اينكه ذهنتان ان را با <<احساس منفي >> مرتبط كرده است. اگر مسير ياد گيري و شيوه شرطي شدن جديدي را به شخص بيمار آموزش دهيم در كمتر از 10دقيقه درمان ميسر است .
    آيا مي شود در كمتر از پانزده دقيقه و يا در يك جلسه يك ساعته بتوان تغييراتي پايدار بوجود اورد ؟البته كه اين امكان وجود دارد.به شرط آنكه مغز را طور ديگري تنظيم كرد.
    دوستان عزيز لطفا سوالات خود را بروي فروم مطرح كنيد و در صورت تمايل فقط لینک سوال را براي من بفرستيد.

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

تمرینات علمی و عملی برای افراد بصری:
    تمرین 1:اگر قصد دارید فرمولی ویا نكته ای علمی را به خاطر بسپارید٬ موضوع را در قسمت چپ و بالای كاغذ بنویسید. كاغذ حدود 10cm بالاتر از خط افقی دیدتان قرار گیرد. طوری كاغذ را بگیرید كه در سمت چپ بالای میدان دید شما قرار گیرد. دو یا سه بار به فرمول یا مساله بنگرید و اگر می خواهید آن را بنویسید، در قسمت سمت چپ و بالای كاغذ نوشتن آن را تكرار كنید. برای بایگانی در ذهن یكی از مطالبی را كه به خوبی در حافظه تصویریتان جای دارد را بررسی كنید.ببینید این مطلب با چه رنگی ٬در چه اندازه ای ٬ با چه صدایی و احساسی ثبت شده است.ایا تصویر ذخیره شده در حافظه بصری شما درشت است یا كوچك ٬چهار چوب دارد یا نه ٬بصورت فیلم است یا عكس؟سایر كیفیات فرعی را هم بررسی كنید .حال مطلب جدیدی را كه می خواهید یاد بگیرید دقیقا شبیه مطلب ذخیره شده در حافظه بصریتان كنید. رنگ و چهارچوب ٬محیط و صداها را دقیقآ مشابه سازی كنید. حال تصویر ایجاد شده را (در صورت نیاز به یادگیری)به سمت چپ و بالای میدان ذهنیتان منتقل كنید.٬ با این عمل سریعآ مطلب در ذهنتان خصوصآ در حافظه بصریتان ذخیره می شود. بعد از چندی دوباره به تصویر مطلب بر گردید ببینید ان را به خاطر می اورید!اگر در حالت خلسه پخش امواج ارام ذهنی (الفا) ان كار را انجام می دهید ٬در حین انجام تمرین اینكار و خصوصآ موقعی كه تصو یر را كاملآ جاسازی كردید٬انگشت دست راست خود را لمس كنید.چند بار این كار را تكرار كنید.در موقع نیاز با لمس انگشت دست راست شما ٬شما به ناحوداگاه و بخش حافظه تصویریتان متصل می شوید٬لذا یادآوری بهتر و سریعترصورت می گیرد.(شرطی كردن با لمس بدن )
    با این روش دروسی چون ریاضی، املاء و هجی كردن لغات ٬یادگیری نقشه ها و تصاوبر و دیاگرامها را می توان سریع و آسان یاد گرفت.
    دوستان عزيز لطفا سوالات خود را بروي فروم مطرح كنيد و در صورت تمايل فقط لینک سوال را براي من بفرستيد.

ApplyAbroad Hero Sadra آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE Alabama Huntsville

Spiro جان خیلی ممنون که چنین موضوع جالب و پراهمیتی رو مطرح کردی.
    لطفا نام کتاب های مفیدی که در این زمینه هست رو هم ذکر کنید.
    سفرنامه عشق آباد
    تصویر خانم Aleta Kovensky آفیسر عشق آباد
    سلام بچه ها! من الان امریکا هستم اگه کسی کردیت کارت خواست بهم بگه

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Sadra
    Spiro جان خیلی ممنون که چنین موضوع جالب و پراهمیتی رو مطرح کردی.
    لطفا نام کتاب های مفیدی که در این زمینه هست رو هم ذکر کنید.
    خواهش میکنم ، من کاری نمیکنم.
    آدم با یاد دادن به دیگرانه که خودشم بهتر و بیشتر یاد میگیره
    مطالبی رو که اینجا میارم حاصل جستجوها و تجربیات خیلی وقت پیش خودم هستش که منبع خیلی هاشونو الان نمیدونم. اتفاقا این چند روزه تو فکرش بودم بگردم و یه سری منبع خوب اینجا برای بچه هایی که میخوان بیشتر بدونن بگم، ولی فرصت نشده!
    سعی میکنم به زودی این کارو انجام بدم.
    در ادامه تمرینات بیشتری را خواهم گفت.
    موفق باشید.

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

تمرین 2 برای افراد بصری:
    این تكنیك بسیار قوی است و رمز موفقیت در انجام ان تمرین فراوان است.در هر كجا و هر مكانی می توانید از این شیوه قدرتمند استفاده كنید.البته اگر بتوانید با راز این تمرین اشنا شوید و انرا استخراج كنید كلید یادگیری سریع و اسان و كنترل حافظه بصری تان را بدست اورده اید.از یكی از دوستانتان بخواهید در مقابل شما قرار بگیرد شبیه موقعی كه می خواهید از او عكس بگیرید.به مغز خود اجازه دهید كه تصویری از او را بر پرده ذهن بتاباند ٬ابعاد این تصویر به اختیار شماست.انگاه چشمان خود را بندید و از او تقاضا كنید كه در وضعیت خود تغییری ایجاد كند.برای مثال دست و پای خود را جلوتر یا عقب تر ببرد به طوری كه با نگاهی قابل تشخیص باشد ٬انگاه چشمان خود را باز كرده و بگویید كه چه تغییری در وضعیتش ایجاد شده بود.پس از انكه با موفقیت این قسمت از تمرین را به پایان رساندیدو دریافتید كه دستیابی به پاسخ صحیح تا چه اندازه مستلزم پردازش اطلاعات است٬ می توانید از خود بپرسید كه چگونه این كار را انجام داده اید؟چگونه توانستید شكل و قیافه دوست خود را با تصویر موقعیت جدید او مقایسه كنید؟
    به تشابهات توجه كردید یا به تفاوتها ؟ایا برای تشخیص تفاوتها ٬ تصاویر را كنار هم گذاشتید ؟یا انها را بر هم منطبق كردید (تصویر اولی و دومی )؟
    به هر حال پاسخ به این پرسشها شماره رمز دستیابی به حافظه بصری تان است .بتدریج تمرین را پیچیده تر كنید بدینگونه كه شخص مقابل ٬نكات ریز تری را در تغییر وضعیت بگنجاند .مثلآ انگشترش را در بیاورد و یا ان را به دست دیگرش منتقل كند .شاید نا خود اگاه قسمتی از بدنتان به تغییر ایجاد شده در طرف مقابل واكنش نشان دهد .به ان اشاره درونی اهمیت بدهید٬كه رمز احساس حافظه تصویریتان است .
    اگر ایمان بیاورید كه مفتاح رمز حافظه خود را بدست اورده اید ٬ناخود اگاه قدرتمند می شوید.برای توجه به تغییر ایجاد شده به رنگ ٬فضا ٬چهار چوب و...توجه كنید.تغییر را با استفاده از تشابه ها متوجه شدید یا با توجه به تفاوتها؟این شیوه همان مبنای ذخیره اطلاعات تصویری است.لذا شما مطلب جدید را بر اساس تفاوتی یا شباهتی (در یكی از كیفیات فرعی یا اصلی )با مطلبی قدیمی یاد می گیرید.
    اساس یادگیری ٬ارتباط مطالب جدید با مطالب قدیمی در ذهن است .
    ممكن است شما مطلب دیگر را اینگونه یاد بگیرید كه هیچ شباهتی به مطالب قدیمی نداشته باشد.شخصی می گفت ؛نتوانسته است حتی كلاس اول ابتدایی را بگذراند٬در زندگی مشكلات زیادی دارد.حافظه او پر بود از اطلاعاتی كه هیچ كدام با هم مرتبط نبودند.این شخص در ذهنش مطالبی را ذخیره می كرد كه متفاوت از گذشته باشد.ماشین سازی و ارایشگری هیچ شباهتی با هم ندارد٬راستی این شخص در جامعه چند درصد امكان رشد دارد؟(ذهن این شخص بر اساس تفاوت كلی و تضاد مطالب جدید و قدیم عمل می كرد).
    شما در ذهن مطالب جدید را چگونه از مطالب قدیمی تفكیك می كنید؟

سلام Spiro جان من كه خيلي دارم استفاده ميكنم از مطلب مفيدت از وقتي فهميدم كه بصري هستم ميرم تو Google image و كلمه اي رو كه ياد نميگيرم تايپ ميكنم و 1 سري عكس مياره در موردش، باوركن تا عكسارو ميبينم خوبتر يادميگيرم فقط 1 بار نگاه كردن كافيه البته چشمم نكنيدا!!!!! اينم 1 روش يادگيري كلمات براي افراد بصري ;D
    Better to light a candle than to curse the darkness<br />همه چيز نيكوست و من ز نيكوييها سرشارم!

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

تمرین 3: تمرین یادگیری املاء و هجی كردن كلمات:

كسی كه بخوبی در هجی كردن كلمات مهارت دارد بیشتر از حافظه تصویری استفاده میكند. برای آنكه افراد سمعی هم بتوانند راهبرد موفقی در هجی كردن كلمات فرا بگیرند ٬تمرین زیر را انجام دهند:

(I): برای چند لحظه به كلمه ای كه می خواهید٬حروف آن را به خاطر بسپارید؛ "نگاه" كنید.

(II): نگاهتان را از روی كلمه یاد شده برگردانید٬ سپس در حالیكه چشمان خود را به سمت بالا و چپ بر می گردانید٬املای آن را در ذهن خود به تصویر بكشید. به تصویر اصلی (در كتاب و یا هر جای دیگر) باز گردید تا بتوانید جای كلمات افتاده را پر و املا كلمه مورد نظر را اصلاح كنید. این فرایند را تكرار كنید تا وقتی كه بتوانید املای صحیح را در ذهن خود مجسم كنید. شاید قرار دادن این تصویر در قسمت بالا و چپ ٬كمی دورتر از خودتان به شما كمك كند تا آن را بهتر یاد بگیرید. اگر بخواهید می توانید این طور مجسم كنید كه كلمه مورد نظر را با ماژیك و بر روی یك تخته وایت برد یا به صورت چراغهای نئون در حال نور افشانی یا به هر شكل دیگری در ذهن بنویسید. نوعی تجسم دیداری را انتخاب كنید كه روی شما تاثیر دارد و می توانید آن را به خاطر بیاورید. سپس این تجسم را به یك تصویر <<<پویا و محرك>>>تبدیل كنید.تصویری كه در آن واقعا در حال نوشتن هستید و تصویری همراه با هر نوع صدا و احساس آكنده از لذت و شادمانی .

(III): دوباره در خیالتان از كامه روی برگردانید. به تصویر ذهنی ای كه در بالا قرار دارد٬نگاه كنید و كلمه مورد نظر را بنویسید. اگر دیكته ان كلمه صحیح نباشد٬ دوباره به مرحله اول برگردید و فرایند را تكرار كنید.

(IV): برای آزمایش این فرایند دوباره به تصویر ذهنی خود بنگرید و سعی كنید آن را برعكس هجی كنید (كاری كه از نظر رواشناسی٬ تقریبا محال است). دانش آموزی در املا بسیار ضعیف بود٬ دلیل ضعفش این بود كه او برای یاداوری كلمات انها را با نوشتاری سیاه در زمینه ای سیاه تجسم می كرد. با تغییر رنگ زمینه از سیاه به سفید دانش آموز توانست املای تمام كلمات را صحیح بنویسد.

رشته و دانشگاه
    EE Alabama Huntsville

سلام
    با تشکر مجدد از جناب Spiro

NLP=Neuro Linguistic Programming

این دو تا لینک هم جالبه:
    http://www.nlp.com/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Neuro-l...ic_programming
    سفرنامه عشق آباد

رشته و دانشگاه
    EE Alabama Huntsville

نقل قول نوشته اصلی توسط hooman_teh
    سلام Spiro جان من كه خيلي دارم استفاده ميكنم از مطلب مفيدت از وقتي فهميدم كه بصري هستم ميرم تو Google image و كلمه اي رو كه ياد نميگيرم تايپ ميكنم و 1 سري عكس مياره در موردش، باوركن تا عكسارو ميبينم خوبتر يادميگيرم فقط 1 بار نگاه كردن كافيه البته چشمم نكنيدا!!!!! اينم 1 روش يادگيري كلمات براي افراد بصري ;D
    روش خیلی خوبیه البته اگه بشه یه Online Photo Dictionary خوب هم گیر آورد خیلی کارت راحت میشه!
    بچه هایی که این روش رو دوست دارند خیلی خوب میشه اگه تصاویر لغات GRE رو تو یه تاپیک مجزا باهم Share کنند.
    سفرنامه عشق آباد

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)