صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 52

موضوع: ضمیر ناخودآگاه انسان و یادگیری با استفاده از روشهای NLP

Junior Member

پیش فرض پاسخ : ضمیر ناخودآگاه انسان و یادگیری با استفاده از روشهای NLP

با تشکر از spiro که تکلیف بچه ها رو روشن کرد و جلوی اتلاف وقت رو گرفت . حالا اونایی که حافظه تصویری دارن می تونن با SHARE کردن تصاویر جالبی که پیدا کردن یا توضیح دادن این تصاویردر تاپیک به خاطر سپردن لغات GRP به کمک حافظه تصویری سرعت یادگیری رو بالا ببرن. من خودم با اینکه لغت های تاپیک مورد نظرو اولین بار بود که می دیدم به قول hooman-teh فقط یک بار نگاه کردن کافیه تا...

این آدرس یک دیکشنری تصویری لغات GRP هست ولی همه تصاویرش به یاد موندنی نیستن.
    http://picturedictionary.blogspot.com

اگه تصاویر منتخب با توضیحات بچه ها توام بشن خیلی بهتر میشه به خاطرشون سپرد. تحلیل شما در مورد اینکه لغات رو با share کردن بهتر میشه به خاطر سپرد چیه spiro عزیز؟

به کجا چنین شتابان <br />گون از نسیم پرسید

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Sadra
    سلام
    با تشکر مجدد از جناب Spiro

NLP=Neuro Linguistic Programming

این دو تا لینک هم جالبه:
    http://www.nlp.com/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Neuro-l...ic_programming
    درود
    با تشکر از همه دوستانی که همکاری میکنند؛
    این مطلب هم درباره "برنامه ريزي عصبي - كلامي (NLP) چيست؟" در سایت دکتر صداقت مفید است.

تمرینات و آموزشهای جدیدی خواهیم داشت، پس همچنان با ما باشید.
    موفق باشید.
    دوستان عزيز لطفا سوالات خود را بروي فروم مطرح كنيد و در صورت تمايل فقط لینک سوال را براي من بفرستيد.

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط hon-mr
    با تشکر از spiro که تکلیف بچه ها رو روشن کرد و جلوی اتلاف وقت رو گرفت . حالا اونایی که حافظه تصویری دارن می تونن با SHARE کردن تصاویر جالبی که پیدا کردن یا توضیح دادن این تصاویردر تاپیک به خاطر سپردن لغات GRP به کمک حافظه تصویری سرعت یادگیری رو بالا ببرن. من خودم با اینکه لغت های تاپیک مورد نظرو اولین بار بود که می دیدم به قول hooman-teh فقط یک بار نگاه کردن کافیه تا...

این آدرس یک دیکشنری تصویری لغات GRP هست ولی همه تصاویرش به یاد موندنی نیستن.
    http://picturedictionary.blogspot.com

اگه تصاویر منتخب با توضیحات بچه ها توام بشن خیلی بهتر میشه به خاطرشون سپرد. تحلیل شما در مورد اینکه لغات رو با share کردن بهتر میشه به خاطر سپرد چیه spiro عزیز؟
    # اول اینکه فراموش نکنیم نکته ای که قبلا هم توسط دوستان اشاره شده، یکی از خصوصیات اصلی حافظه انسان بخاطر سپاری تصاویر مربوط به اطلاعاتی خاص هست، یعنی اینکه هر فردی از هر دسته ای (سمعی، بصری و یا لمسی) که باشد به هر حال بخش اعظمی از اطلاعات خود را به همراه تصاویر مربوط به آن در حافظه ذخیره میکند! این نکته رو قبلا دوستانی مثل جناب "dreamer" هم در این تاپیک و هم در جای دیگر اشاره کرده بودند.
    کدام یک از شما می توانید خاطره ای را به یاد بیاورید و بدون اینکه هیچ تصویری در ذهنتان نقش ببندد، آن را مرور کنید؟!
    پس همیشه تصاویر با ما خواهند بود و این نکته در یادگیری لغات نیز باید توجه شود و از سوی دیگر افراد طبق نوع حافظه خود با استفاده از راه کارها و تمرینات ارائه شده در این تاپیک میتوانند سرعت و عمق این یادگیری را افزایش دهند.

# با وجود اینکه هر فرد باید به تنهایی با تصاویر مربوطه ارتباط بر قرار کند(همون طور که خودتون در مورد تصاویر این سایت فرمودید!)، اما به هر حال به اشتراک گذاشتن آنها میتواند بسیار مفید باشد.
    دوستان عزيز لطفا سوالات خود را بروي فروم مطرح كنيد و در صورت تمايل فقط لینک سوال را براي من بفرستيد.

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

تمرینهایی برای افراد سمعی :
    تمرین 2-2- بطور تجربی روانشناسان محققNLP دریافته اند كه مركز بایگانی خاطرات صوتی كمی پایین تر از آلبوم خاطرات تصویری است. لذا وقتی سوالاتی مربوط به حافظه صوتی می پرسیم، افراد به طور ناخودآگاه به سمت گوشها متمایل می شوند. در حالیكه افراد بصری برای دستیابی به حافظه تصویریشان به سمت بالا نگاه می كنند. سوالات زیر برملا كننده محل ذخیره اصوات ٬كلمات ٬الحان و ریتمها است :
    - آخرین باری كه صدای آژیر ماشین پلیس را شنیدید چگونه بود؟
    ـ صدای زنگ منزل شما چگونه است؟
    ـ صدای رگبار باران را به یاد آورید؟
    ـ صدای خواننده مورد علاقه شما چگونه است؟
    در یاد آوری اصوات ٬ریتم ٬لحن ٬زیر و بمی صدا و محل مكث روی كلمات و... حائز اهمیت است.

تمرین 2-2- براساس تحقیقات مشخص شده است كه اصوات و اهنگها بر روی ذهن تاثیر فراوانی دارند .مغز انسان پس از شنیدن نوایی سبك احساس سبكی می كند و بعد از ان بهتر دروس سنگین را می فهمد.
    خانم دیانا بیور می نویسد:*یكی از شاگردانم تمایلی به انجام تكالیف ریاضی نداشت ٬از وی تقاضا كردم كه اهنگ سبكی از نوع باخ در دستگاه پخش بگذارد و تاثیرش را بر فكر و ذهنش بیازماید و پس از شنیدن اهنگ به سراغ تكالیف ریاضی برود .نتیجه تعجب اور بود .زیرا ذهن سبكی را با ریاضی مرتبط می كرد و یاد گیری را اسان می ساخت *.
    تمرین 2-3- به حالتی آرام و آسوده بنشینید و یا لم بدهید و به مدت پنج دقیقه به نوایی آرام گوش كنید. آنگاه از دوستی تقاضا كنید كه قدرت بازوی شما را بیازماید. دست نیرومندتر خود را با زاویه نود درجه نسبت به بدن محكم نگه دارید. سپس از دوستتان بخواهید كه با دست خود به آرامی روی مچ شما فشار بیاورد و با درهم شكستن مقاومت ساعدتان آن را پایین بكشد و نیروی بازویتان را بر حسب یك تا صد ارزیابی كند. بار دیگر آزمایش كنید. با این تفاوت كه این بار به نوایی سنگین گوش كنید و از دوستتان بخواهید كه مقاومت بازوی شما را ارزیابی كند. تفاوت این دو نتیجه بیانگر تاثیر موسیقی و اصوات بر مغز و سیستم ذهنی -بدنی شما می باشد.

تمرین 2-4- اگر حافظه شما سمعی است ٬سعی كنید مطلبی یا درسی را بر روی كاست ضبط كنید و ان را پخش كنید .چشمها را ببندید تا فرمول متن برایتان باز گو شود .بر روی الحان و كلمات متمركز شوید.

تمرین 2-5- جمله ای را از نوار گوش كنید (مكالمه ای با ترانه ای یا موزیكی). آنگاه از دوستتان بخواهید اگر میسر است ٬تغییراتی جزیی در شدت صدا و لحن صدا و نوع موزیك بدهد.سپس آن را دوباره گوش كنید. آیا متوجه تغییرات شدید؟ آیا صوتی یا لحنی یا كلمه ای توجه شما را جلب كرد؟ بر اساس تفاوتها یا تشابه ها متوجه تغییرات شدید ؟ این تمرین نحوه كاركرد حافظه سمعی را به شما نشان می دهد. موقع یادگیری مطالب جدید به همین گونه عمل كنید.

تمرین 2-6- مطلبی را كه به خوبی یاد گرفته اید مورد بررسی قرار دهید ٬چگونه آن را یاد گرفته اید؟ آیا صدایی خاص مطالب را برای شما بازگو می كند؟ برای یادآوری از كدام كیفیت فرعی صوتی استفاده می كنید؟ چه مطلبی با چه صوتی و لحنی٬با چه درجه ای از دور و نزدیكی ٬بمی و یا زیری صدا در حافظه تان ذخیره و به یادتان می آید؟ صدای ذهنی یادآور كننده را تجسم وتداعی كنید و مطالب را با همان شخص ذهنی یاد بگیرید و موقع امتحان از همان فركانس و امواج تقاضای یادآوری كنید.

ApplyAbroad Hero Sadra آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE Alabama Huntsville

نقل قول نوشته اصلی توسط Sadra
    روش خیلی خوبیه البته اگه بشه یه Online Photo Dictionary خوب هم گیر آورد خیلی کارت راحت میشه!
    بچه هایی که این روش رو دوست دارند خیلی خوب میشه اگه تصاویر لغات GRE رو تو یه تاپیک مجزا باهم Share کنند.
    اینم یه دیکشنری تصویری خوب شامل 6000 تا تصویر در 15 موضوع مختلف که البته یه سری از لغات GRE رو هم داره:
    http://visual.merriam-webster.com/
    سفرنامه عشق آباد
    تصویر خانم Aleta Kovensky آفیسر عشق آباد
    سلام بچه ها! من الان امریکا هستم اگه کسی کردیت کارت خواست بهم بگه

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

درود بر همه همراهان؛
    شرمنده من این چند روزه خیلی سرم شلوغ بود و فرصت نکردم آموزش ها رو ادامه بدم.
    ولی یک خبر خوب که مطالبی که از اینجا به بعد داریم بسیار بسیار کاربری و تخصصی خواهد بود.

تا اینجا ما درباره آشنا كردن شما با شماره ها و رمزهای ذهنتان گفتگو كردیم. هر كسی دارای این شماره ها می باشد و اما بعضی افراد هستند كه می دانند این تجربیات بصری و صوتی و احساسی را چگونه در ذهنشان مرتب كنند تا موفق شوند و بعضی ها هم نحوه مرتب كردن این شماره های رمزی ذهن را (برای موفقیت) نمی دانند؛ برای هركاری استراتژی معینی داریم از جمله در خرید، فروش٬ یادگیری، ایجاد ارتباط و...
    با مثالی نحوه استفاده از استراتژی ذهنی یك ورزشكار را شرح می دهیم :
    اگر بخواهید نحوه اسكی بازی یك فرد ماهر را مدل سازی كنید، (البته شما بهتر است كه شخص موفق و درس خوان را مدل سازی كنید) باید اول با دقت حركات و شیوه های او را تماشا كنید (تصویر خارجی). هنگام تماشا سعی كنید بدن خود را مثل او حركت دهید (لمس خارجی). عمل بعدی این است كه در ذهن خود تصویری از یك اسكی باز ماهر داشته باشیم (تصویر درونی). این تصویر به طریق دیگر احساس باشد (یعنی خود را طوری تماشا كنید كه انگار فیلمی از شما بر روی پرده سینما در حال نمایش اسكی بازی است و شما آن را تماشا می كنید) سپس به صورت خود احساس وارد تصویر ذهنی شوید و سعی كنید حركات اسكی باز ماهر را تقلید كنید و انرا احساس كنید (لمس درونی ). این كار را مرتبا تكرار كنید تا انجام آن در ذهن برای شما آسان شود. بدین ترتیب استراتژی عصبی خاصی برای شما فراهم می شود كه در انجام حركات در سطح خوب به شما كمك می كند سپس آن را در دنیای واقعی انجام دهید (احساس لمس خارجی!)
    اگر بخواهیم مراحل فوق را به صورت كد رده بندی كنیم به صورت زیر در می آید :
    1- * تخ ((تصویر خارجی (
    2- * لخ ((لمس خارجی )
    3- * لد ((لمس درونی )
    4- * تد *
    5- * لد *
    6- * لخ *
    بعد از این مراحل اعتقادات٬ باورها٬ ارزشها و رفتارهای فرد موفق مورد نظر را نیز مدلسازی كنید.

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط hooman_teh
    من هم با نظر این دوستمون موافقم و واقعا" از مطالب استفاده کردم. نمیدونم چرا spiro جان یک تفقدی نمیکنه به ما و ادامه نمیده
    با تشکر از لطفی که همه دوستان به من دارن، من بابت تاخیر و فراموش کردن این تاپیک، واقعا از دوستان عضر خواهی میکنم و امیدوارم بتونم جبران کنم.
    البته یکبار من تمامی اطلاعات روی هارد دیسکم رو از دست دادم و به سختی تونستم کمی از اونها رو باز یابی کنم، و این موضوع دلیل اصلی فراموشی من بود.
    حالا سعی میکنم کم کم ادامه بدم، اما دوست دارم بقیه دوستان هم همیاری و همکاری لازم رو داشته باشن.
    <>
    فعلا با چند سوال شروع میکنیم تا بعد باز هم به سراغ تمرینات عملی و کاربردی بریم:
    سوال اول:ایا فراموشی وجود دارد؟
    تحقیقات نیم قرن اخیر روانشناسان نشان داده است (بجز بیماران خاص مغزی )چیزی به نام فراموشی وجود ندارد انچه که وجود دارد عدم یاد اوری است نه فراموشی. عدم دسترسی به فایلهای ذخیره کننده اطلاعات یعنی ناتوانی در بیاد اوردن یک موضوع؛ مثلا در بسیاری از مواقع اسم کسی را فراموش می کنیم و خیال می کنیم که اسم از مغز ما پاک شده است ولی بعد از چند دقیقه ناگهان خاطره ای در ما زنده می شود و بر طبق تداعی عصبی شرطی اسم شخص را به یاد می اوریم و یا دانش اموزانی که پاسخ سوالی را در سر جلسه امتحان با اشاره ای از طرف استاد راهنما یا معلم و یا یک انکئور دیگر جواب را به دست می اورند وگرنه بعد از جلسه امتحان وقتی که به یک کافه تریا جهت صرف یک نوشیدنی رفته اند جواب را به طور ناگهانی به یاد می اورند و یا چند بیت از شعری را فراموش کرده ایم از معلم می خواهیم ابتدا اول بیت را بخواند و با گفتن کلمات اول غزل ما تمام غزل را به یاد می اوریم.
    هیپنوتیزم با ارجاع به گذشته شخص هیپنوز را به دورانهای گذشته زندگیش می برد مثلا دوران کودکی و شخص را قادر می سازد تا خاطراتی را که فراموش کرده بود به یاد اورد .مغز بنا به دلایل خاصی که تعدادی از انها مشخص شده است حجم عظیمی از اطلاعات را در فایل فراموشی قرار می دهد تا خوداگاه راحت تر و اسوده تر بتواند به کسب معلومات جدید بپردازد .از این بحث نتیجه می گیریم قدرت مغز نامحدود است و فراموشی وجود ندارد و انچه که وجود دارد عدم دسترسی به فایل فراموشی است و نه پاک شدن اطلاعات از مغز .با این توضیح به سراغ سوال بعدی خواهیم رفت...

ApplyAbroad Hero

دوستان فراموشي بعضي موقع ها خودش يه نعمت حساب ميشه !
    مثلا اگه خداي نكرده عزيزي رو از دست بديد بدون فراموشي نمي تونيد دوام بياريد .
    goodbye forever

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

گویا این فراموشی کار دستم داده! شرمنده که باز هم فراموش کردم به این تاپیک سر بزنم.

سوال دوم :ایا می توان سریع و اسان به فایلهای فراموش شده دست یافت ؟
    به جز هیپنوتیزم که شخص را به اعماق ضمیر باطنش می برد با تغییر حالت جسمی تغییر جهت نگاه نحوه تنفس و تنظیم فایلهای یادسپاری و یاد اوری می توان به خاطرات به اصطلاح فراموش شده دست یافت .ما وقتی که یک درس را می خوانیم و چند روز بعد می خواهیم ان را امتحان بدهیم تا روز امتحان ما مطالب این درس را در فایل فراموشی قابل دسترس قرار می دهیم و بعد از مدتی خود به خود در فایل فراموشی غیر قابل دسترس قرار می گیرد ولی هیچ مطلبی از مغز برای همیشه پاک نمی شود پس اکثر مطالب در ضمیر نا خوداگاه و در فایل فراموشی قرار می گیرد تا مغز ما دچار سرسام و دیوانگی ناشی از ورود اطلاعات اطلاعات فراوان نشود .با این توضیح سوال بعدی مطرح می شود .

ApplyAbroad Veteran
    Spiro آواتار ها

سوال سوم:چرا یک مطلب در فایل فراموشی ای قرار می گیرد که یا غیر قابل دسترس است و یا دیر به ان دست می یابیم ؟

علت فراموشی حافظه و یا ناتوانی مغزی نیست بلکه یادسپاری و یاداوری نظامی خاص را می طلبد. عدم نظم دهی به اطلاعات موقع وارد شدن به مغز و همچنین عدم نظم در یاداوری علت اصلی فراموشی است .مغز این قدرت را دارد که مطالب بی نظم را فراموش کند یکی از قدرتهای مغز یاداوری و دیگری فراموشی است . با دانستن نحوه کار این قدرت عظیم قادر خواهید بود مطالب علمی را موقع دریافت کد بندی کنید تا موقع یاداوری با سرعت بتوانید به ان فایل و ان کد مخصوص دست بیابید انگاه در می یابید که می توان سریع و اسان به یاد اورد .
    یادسپاری و یاد اوری راز نیست بلکه یک نظام است و فراموشی ناشی از خیانت حافظه نیست بلکه ندانستن شیوه های ذخیره کردن اطلاعات و بازیافت انها علت عدم خروج اطلاعات از مغز می باشد .

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)