نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: لطفاً ابتدا قبل از ارسال پست

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
صفحه 1057 از 1150 نخستنخست ... 5755795710071047104810491050105110521053105410551056105710581059106010611062106310641065106610671107 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 10,561 تا 10,570 , از مجموع 11491

موضوع: ارز دانشجویی (مدارک و روند کاری)

Junior Member

پیش فرض پاسخ : ارز دانشجویی (مدارک و روند کاری)

نقل قول نوشته اصلی توسط abadanastro نمایش پست ها
    این پست در جهت کمک به کشور هست . کسانی مثل شما که فول فاند دارن و املاک و اموال در ایران دارند چرا باید ارز دانشجویی بگیرن؟ ارز دانشجویی حق اون دانشجویی هست که برای فرصت مطالعاتی میاد و یا برای یک تحصیل کوتاه و با هدف برگشت به وطن و خدمت به وطن میاد. سرمایه های کشور باید در جهت آبادی کشور صرف بشه نه برای سود کسانی که خودشون فاند دارند.
    کسانی مثل شما که فول فاند دارن
    شما اصولا انگار معنی فاند رو بد متوجه شدید، فاند به معنی پول مفت نیست!
    برای اینکه این پست خارج از موضوع هم نباشه به نظرم بهتره درباره ی روند کاری و مدارک برای گرفتن ارز در چارچوب های یه شبه! ی فعلی صحبت بشه و اینکه چرا اصولا هزینه ی زندگی جزو ارز دانشجویی قید نشده، مطمئنا شهریه ی دانشگاه یه بخشی از تحصیله و نه همه ش.
    این عزیزانی هم که پست های خارج از موضوع میدن به نظرم جدی نگرفته بشن بهتره، حداقل در این تاپیک.
    کاش کسانی که داعیه خدمت دارن اول از همه میفهمیدن که هر سخن جا و ... .

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط abadanastro نمایش پست ها
    این پست در جهت کمک به کشور هست . کسانی مثل شما که فول فاند دارن و املاک و اموال در ایران دارند چرا باید ارز دانشجویی بگیرن؟ ارز دانشجویی حق اون دانشجویی هست که برای فرصت مطالعاتی میاد و یا برای یک تحصیل کوتاه و با هدف برگشت به وطن و خدمت به وطن میاد. سرمایه های کشور باید در جهت آبادی کشور صرف بشه نه برای سود کسانی که خودشون فاند دارند.
    خدمت به وطن؟دقيقا تو اين اوضاع جطور ميتونن به وطن خدمت كنن؟دانشكاه ها و مراكز بزوهشيمون كه اصلا بودجه و امكانات ندارن. كارخونه ها و شركتا كه تعطيل شدن يا درحال تعطيل شدن هستن. با اين تحريما و نرخ دلار هم كه كار مستقلي هم نميتونن انجام بدن. فقط ميخوام بدونم خدمت به وطن يعني جي؟

Junior Member

من الان چند تا صرافی زنگ زدم- هیچکدوم ارز دانشجویی به قیمت بازار ثانویه هم نمیفروختن- کسی تونسته بگیره؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza6 نمایش پست ها
    نمیدونم علت این که دوستان گارد گرفتن به پست من چیه ولی واقعیتیه که وجود دارد کسانی که تلنت و استعداد باشن فاند کامل میتونن بگیرن و نیازی ندارن ارز بگیرن کسانی هم که نمیتونن فاند بگیرن کسی اجبارشون نکرده برن حتما خارج از کشور ادامه تحصیل بدن میتونن دانشگاه های داخل کشور ادامه تحصیل بدن و اگر میدونن رزومشون در حد گرفتن فاند نیست یا باید رزومه را قوی تر کنند یا از جیب مبارک خرج کنند .هیچ کشوری در دنیا هم وجود ندارد که ارز با قیمت پایین در اختیار دانشجواش بذاره برای اینکه برن خارج کشور ادامه تحصیل بدن یه موقع هست یه رشته ای وجود نداره در یک کشور یانیاز هست افراد به روزی تربیت بشوند اینها را به دوره های کوتاه مدت میفرستند تا اطلاعات و علمشون به روز شوند مشکل ما ایرانیها منفعت طلبی ما هست .الان کسی که با وجود این همه ظرفیت نتونسته دانشگاه های داخلی قبول شود یا نخواسته در داخل کشور ادامه تحصیل دهد و رزومه اش هم در حدی نبوده که فاند بگیرد ارز دولتی را حق مسلم خودش میداند!!!!!!!!!!
    بله چون حرفتان بسیار غیر منطقی وبلکه از روی حسادت است. عراق با این وضعش به دانشجوهاش بورس به دلار میده و اونایی که تو دانشگاههای خوب امریکان حدود 4000 دلار اینا میده بماند که از هر چند ماه بهشون لپ تاپو و آیفون تو روزهای خاصشون میده....
    واقعا متاسفم به حالمون که گیر افتادیم به خاطر این دلار که بخاطر سیاست های غلط سر به فلک کشیده باید با هر کسو و ناکس بحث کنیم!

Senior Member kran آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط hesam_aa نمایش پست ها
    من الان چند تا صرافی زنگ زدم- هیچکدوم ارز دانشجویی به قیمت بازار ثانویه هم نمیفروختن- کسی تونسته بگیره؟
    این مشکلیه که پیش بینی میشد. ارگانهای دولتی مثل بانک که پول مال خودشون نبود این همه اذیت میکردند دیگه چه انتظاری از صرافیها که مرکز رانت و دزدیه باید داشت.
    فقط خدا به خیر کنه و بتونیم مقدار مورد نظرمون رو با قیمت مناسب گیر بیاریم. سعی کنید صرافیهایی رو که پول نمیدن مشخص کنید که بشه اسامیشون رو در اورد.
    A person who never made a mistake never tried anything new

Albert Einstein

این رو تو یکی از گروه های تلگرامی دیدم،

قشنگ حق هرگونه اعتراضی رو سلب کرده :/
    متن تعهد جدیدی که اضافه کردن:

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Jasmineiii نمایش پست ها
    سلام، من تازه متوجه شدم كه ارز دانشجويي قطع شده. همونطور كه دوستان كفتن، بيايم هممون بفكر جاره باشيم. مثلا هممون به ي جاي خاص و تو ي زمان خاص ايميل بزنيم يا اعتراض كنيم. هممون حق تحصيل تو بهترين دانشكاه هارو داريم. عدم مذاكره با امريكا انتخاب ما نبود و نيست. بس جرا ما بايد از اين وسط سختيارو تحمل كنيم. ميدونين ارز ٨٨٠٠ كه بعيد ميدونم ٨٨٠٠ باشه و بمونه يعني جي؟ميدونين هنوز تحريم هاي اصلي در انتظارمونه و از ابان قراره بدتر شه؟ ممكنه ارز به ٢٠٠٠٠ تومن هم برسه. اكه نتونيم جلوي حذف ارز رو بكيريم، خيليامون مجبور به بركشتن ميشيم و اين يعني ضربه ي مالي و روحي بزرك به خيليامون. بس بايد متحد بشيم و باهم رو ي نقطه تمركز كنيم، نه اعتراضات براكنده.
    از تجربه بحران ارزی قبلی چندتا واقعیت مشهوده که اینبار هم احتمالا همون اش و همون کاسست...

اول اینکه تا چند ماه که بحران اصلی در جریانه و اختلاف بین ارز دولتی (که عملا به هیچی تخصیص نمیگیره حتی بخشی از داروها) و ارز بازار زیاده مطلقا هیچ حرکتی برای امتیاز دهی به قشر خاصی جهت دریافت ارز (بیمار یا دانشجو و ...) صورت نخواهد گرفت! و به طور عجیبی مسئولین از هر طیف فکری و جریان سیاسی روی این مورد متفق القول میشن.

مورد بعد اینکه به طور خاص درباره ارز دانشجویی و مسافرتی هر دو طرف استدلالهایی دارند. در مورد ارز دانشجویی از یک طرف واقعا لازمه برای دانشجویی که واقعا جهت تحصیل میره و حتی فاند داره (مثل پیش پرداخت اجاره خونه یا مثالهای مشابه) و از طرفی این اختلاف شدید باعث ایجاد حرکتهای فرصت طلبانه ای رو میده که متاسفانه با وجود ذهنهای مریض زیاد در این کشور، این حرکتها ضربه اصلی رو به قشر محصل واقعی میزنه.

به عنوان پیشنهاد بهتره وزارت علوم بعد از فرو کش کردن اوضاع و تثبیت دلار بین 7 هزار و 8 هزار که مورد پیش بینی بعضی از کارشناسات، طرح جدیدی برای ارز دانشجویی با اولویتهای مختلف بده. مثلا کسایی که اولین بارشون میرن خب ارز اولیه نیاز دارن و این نیاز واقعیه. برای سالهای بعدش میتونن سهمیه رو موقتا کمتر در نظر بگیرند یا در شرایطی اصلا تخصیص ندند (مثلا کسی که سال اخر دکتراشه و یه دقعه یادش افتاده ارز دانشجویی حقشه الان بهش ارز تخصیی ندن تا اوضاع مشخص بشه ماه های بعد)

دوست عزیز بحث ما هم همینه که آدم سالم نمیاد ۶ ماه بگه خیالتون ارز دانشجویی تغییر نمیکنه بعد یه شبه عطف به ما سبق کنه و زحمات و هزینه‌های بخشی از جامعه رو از بین ببره. طرف الان فاند هم داشته باشه در حد هند هم بخواد بره برای سپتامبر باید کم کم ۱۰ ۱۵ تومن بیشتر از اونی که دوهفته پیش رفته خرج کنه. وای به حال کسی که داره یه جای گرون میره. از کجا بیارن ملت؟

Junior Member

بالاخره اگر هم بخوایم فرض کنیم که این سیستم فعلی تغییری نخواهد کرد، ولی خب نمیشه انقدر هم همه چی بی حساب و کتاب باشه.
    اختلاف باورنکردنی ارز غیر دولتی و دولتی به کنار، ولی خیلی جالبه که یورو و دلار به یه قیمت و یا حتی یورو ارزون تر معامله میشن!(؟؟!)
    گفتم شاید دوستانی که اهل خدمت به جامعه و کشورشون هستن دلشون خواست پیگیری کنن!

پ.ن. نمیشد عکس پیوست کرد ولی اینجا راحت میشه دید و میشه حدیث نفس کرد که : ...نتوان مرد به سختی که من اینجا زادم!

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط dehgh نمایش پست ها
    با سلام لطفا به نکات ذیل توجه کنید:
    1- اگر ارز دانشجویی با همان نرخ 8 هزار بدهند مابه التفاوت زیادی با بازار آزاد (11 هزار) داره. الان نگرانی من اینه که دانشجو به صرافی مراجعه کنه و صرافی بگه ندارم. چون گفته صرافی فقط 5 درصد از ارز رو میتونه به صورت اسکناس به مردم بده. از طرفی صرافی چرا باید بخاطر 1 درصد بیاد ارز 11 هزار رو به قیمت 8 هزار به دانشجو بده. بنابر این اولین تقاضا باید این باشه که ارز دانشجو همچنان توسط بانکهای سامان و تجارت پرداخت بشه.
    2- در بخشنامه جدید در قسمت مدارک دانشجویی زده صورتحساب دانشگاه. آیا یعنی فقط به کسانی که شهریه باید بدهند، ارز داده میشود یا 6 هزار ارز برای هزینه زندگی همچنان برقرار است؟
    3- اینکه به کسی که فاند داره ارز ندهند و به کسی که فاند نداره ارز بدهند، ناعادلانه است. نوعی رانت است به دانشجوی ضعیف تر. (من نمیگم لزوما کسی که فاند داره بهتره. ولی از نظر آماری میانگین قابلیت فاند دارها بهتر از فاند ندارها است).
    4- یک تقاضای معقول این هست که تقاضاهای داده شده از سامانه نشا رو که تا قبل از تاریخ بخشنامه ارایه شدند رو با همان نرخ قبلی پرداخت کنند و تقاضاهای جدید رو با نرخ جدید.
    5- الان کشور در فشار هست و به نظرم ارز 4200 فقط باید برای دارو و اقلام ضروری باشه. ولی از دیگر سو طبقه بندی ارز دانشجویی و مسافرتی در یک سبد ناعادلانه است. چون دانشجو مجبور هست که ارز تهییه کنه ولی مسافر میتونه تصمیم بگیره مسافرت تفریحی نره. از طرفی چرا باید به مسافر 5 هزار ارز بدهند. مگر یک مسافرت خارجی یک یا دو هفته ای چقدر هزینه داره. این خودش منبع رانت جدید میشه. خیلی مسخره است که به مسافر برای یک هفته ای و دانشجو برای 6 ماه ارز یکسانی داده میشه.
    با توجه به نکات اضافه شده توسط دوستان، من موارد ذیل رو تصحیح یا اضافه میکنم.
    1- ارز دانشجویی باید از طریق بانک های سامان و تجارت توزیع شود و نه صرافی. چون صرافی برای 1 درصد سود، ارز 8 هزار تومانی پرداخت نخواهد کرد. چنانچه امروز ارز مسافرتی با همان نرخ 11 هزار خرید و فروش شده است.
    2- برای ارز دانشجویی باید قیمت مشخصی تعیین شود (مثلا 8 هزار) تا ادامه تحصیل در فضای نا اطمینانی قرار نگیرد. از طرفی مابه التفاوت قیمت ارز دانشجویی و بازار نباید از حد آستانه ای بیشتر شود. چون موجب رانت و انگیزه سندسازی و یا انگیزه پذیرش از دانشگاه های ضعیف میشود.
    3- فاند ندارها باید برای شهریه و هزینه زندگی ارز بگیرند و فاند دارها هم برای هزینه زندگی (فول فاند معمولا هزینه یک نفر رو کفاف میده. از طرفی فاند 2 تا 3 ماه دیرتر پرداخت میشه. من خودم با اینکه فول فاند بودم، پارسال بخاطر نداشتن ارز اولیه و محدودیت مالی، در سختی بودم و بدلیل نداشتن دیپوزیت برای اجاره خونه، اتاق گرانتری را اجاره کردم و حداقل 1000 پوند ضرر کردم)