نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: لطفاً ابتدا قبل از ارسال پست

رأی دهندگان
0. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
صفحه 1058 از 1150 نخستنخست ... 5855895810081048104910501051105210531054105510561057105810591060106110621063106410651066106710681108 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 10,571 تا 10,580 , از مجموع 11491

موضوع: ارز دانشجویی (مدارک و روند کاری)

پیش فرض پاسخ : ارز دانشجویی (مدارک و روند کاری)

نقل قول نوشته اصلی توسط dehgh نمایش پست ها
    با توجه به نکات اضافه شده توسط دوستان، من موارد ذیل رو تصحیح یا اضافه میکنم.
    1- ارز دانشجویی باید از طریق بانک های سامان و تجارت توزیع شود و نه صرافی. چون صرافی برای 1 درصد سود، ارز 8 هزار تومانی پرداخت نخواهد کرد. چنانچه امروز ارز مسافرتی با همان نرخ 11 هزار خرید و فروش شده است.
    2- برای ارز دانشجویی باید قیمت مشخصی تعیین شود (مثلا 8 هزار) تا ادامه تحصیل در فضای نا اطمینانی قرار نگیرد. از طرفی مابه التفاوت قیمت ارز دانشجویی و بازار نباید از حد آستانه ای بیشتر شود. چون موجب رانت و انگیزه سندسازی و یا انگیزه پذیرش از دانشگاه های ضعیف میشود.
    3- فاند ندارها باید برای شهریه و هزینه زندگی ارز بگیرند و فاند دارها هم برای هزینه زندگی (فول فاند معمولا هزینه یک نفر رو کفاف میده. از طرفی فاند 2 تا 3 ماه دیرتر پرداخت میشه. من خودم با اینکه فول فاند بودم، پارسال بخاطر نداشتن ارز اولیه و محدودیت مالی، در سختی بودم و بدلیل نداشتن دیپوزیت برای اجاره خونه، اتاق گرانتری را اجاره کردم و حداقل 1000 پوند ضرر کردم)
    چرا هشت هزار تومان ؟؟؟؟ چرا با پروندن قیمت الکی خودتون جو رو به سمتی میبرید که به جای عرضه ارز به قیمت سابق 4200 تومان یکدفعه دو برابر قیمتش کنند و ما هم راضی باشیم ؟ یعنی واقعا الان شما با قیمت ارز دانشجویی 8000 تومان موافقید ؟؟َ!! دقیقا یاد همون ضرب المثل قدیمی به مرگ میرسونن تا به تب راضی بشیم افتادم.. جمع کنید آقا با این پیشنهاداتون ! یک عده دو سال تلاش کردن زحمت کشیدن و بودجه مورد نظر رو برای ارز 4200 تومانی با کلی کار و تلاش جمع کردند که الان یه شبه قانون رو بردارن بعد با منت ارز 8000 تومانی بدن و ما خوشحال باشیم ؟!!! شما هم احتمال زیاد جز مرفهین بی درد هستید که براتون ارز 4200 تومان با 8000 تومان تفاوتی نداره که به این راحتی قبولش کردی..تا همین یه هفته پیش ارز مسخره مسافرتی رو با قیمت 4200 حساب کردند و میلیون ها نفر به همین واسطه سواستفاده کردند و خیلی ها پی عشق و حالشون با بودجه بیت المال هزینه سفر تفریحیشون رایگان شد بعد الان دانشجویی که برای کسب علم و پیشرفت از کل خانواده و خونه زندگیش میزنه میره خارج از کشور که در آینده بار علمی همین کشور رو افزایش بده سواستفاده گر و اختلاس گر شده.. همین خودمون هستیم که هر اتفاقی تو این مملکت میفته سریع قبولش میکنیم و باعث میشیم هربار و هر روز بیشتر از گذشته شرایط رو بهمون تحمیل کنند. متاسفم واقعا..

ApplyAbroad Guru

توجه دوستان را مجددا به توضیحات این پست قبلی جلب می نمایم. عدد 8000 که در پستهای برخی دوستان قید میشود عددی غیرواقعی است و می تواند با تکرار آن از سوی افراد به عنوان مبنایی غلط در اطلاعات رد و بدل شده در فروم در اذهان باقی بماند و مبنای تحلیلها و برداشتهای نادرست دیگری در آینده شود. لذا از دوستان عزیز خواهشمندم ضمن مطالعه پستهای،قبلی حدالامکان یا کسب اطلاعات دقیق از منابع معتبر به تحلیل بحث بپردازند تا امکان بهره گیری مناسب تری از جمع بندی بحثها فراهم گردد.
    مبنای نرخ دلار دانشجویی و کلا نیازهای غیر دارویی و کالای اساسی طبق بخشنامه رسمی بانک مرکزی و پیوست آن، 5%بالای نرخ اعلامی بازار ثانویه است که نرخی شناور و غیرثابت است که در حال حاضر نیز در سایت رسمی سامانه ذکر شده قابل دسترسی است.
    نقل قول نوشته اصلی توسط gbahrein نمایش پست ها
    با توصیه به همه دوستان در خصوص رعایت مقررات فروم و ادامه بحثها به صورت منطقی و مستدل و نه احساسی که می تواند در همه حال به پیشبرد اهداف تاپیک کمک کند، نکته ای را که برخی دوستان در پستها مبنی بر دلار 8000 تومانی اشاره نمودند را لازم می دانم تصحیح کنم و آن اینکه نرخ دلار بازار ثانویه (از جمله برای ارز دانشجویی) اصولا 80000 و ثابت نیست بلکه نرخ آن بر اساس عرضه و تقاضا و شناور است. در همین تاریخ این پست نرخ ارز در سامانه سنا برابر 90500 و برای یورو 106228 ریال است که به نظر چندان با بازار آزاد تفاوت معنی داری ندارد. توجه شود که اسکناس در معاملات خرد صرافیها به نرخ 5% بالاتر از نرخ ثانویه معامله میشود که اگر این ضریب هم بر اسکناس ارز دانشجویی اعمال شود رقم نرخ 5% بالاتر از این مبلغ درج شده خواهد بود. البته ممکن است این تفاوت در روزهای آتی ناشی از فشار بر بازارهای آزاد و ثانویه به نحو متفاوت بیشتر یا کمتر شود ولی محاسباتی که برخی دوستان ارایه نمودند مبنی بر تفاوت نرخ دلار دانشجویی و آزاد با محاسبه دلار 80000 و 110000، ریالی صحیح نیست.

با تشکر از همه دوستانی که با ارایه راهکارهای منطقی چه موافق و چه مخالف با ادامه سیاستهای پرداخت ارز دانشجویی، به پیشبرد اهداف فروم کمک میکنند.
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط ARASH6 نمایش پست ها
    بهتر نیست به جای جواب به دوستانی که مخالف اعتراض هستند به اعتراض به حذف ارز دانشجویی متمرکز شویم ؟
    آفرین دقیقا همینه

الان بحث تاپیک مشخصه چیه

ارز دانشجویی مدارک و روند
    نه نقد ارز دانشجویی

دوستان خواهشا با بحث بیهوده با افرادی که مزاحم اتحاد شما میشنن انرژی تون از دست ندید

Member
    رشته و دانشگاه
    PhD in Mechanical Engineering at EPFL

ببینید مهم‌ترین مرجع تصمیم گیری الان بانک مرکزی هست وزارت علوم با با ما هست و مجلس هم تاثیر مستقیم و فوری روی این قضیه نداره

یکی از خبر های مرتبط با حذف ارز دولتی دانشجویی :

http://www.pana.ir/news/844331
    سوال دانشجویان سرگردان: ارز دانشجویی متوقف می‌شود؟

باید تمام خبرگذاری ها این خبر رو پوشش بدهند ... مدیر محترم خواهشا لینک ها رو حذف نکنید.

Junior Member

سلام
    امروز یک بخشنامه از طرف بانک مرکزی صادر شده که در اون پرداخت ارز دانشجویی طبق نرخ اعلامی بانک مرکزی تا پایان شهریور بلامانع است
    کدوم نرخ؟ نرخ بانک مرکزی که 4200 تومنه . نرخ سامانه هم 7900 . نرخ آزاد هم 10500 .
    کسی خبری داره؟

لینک بخشنامه : https://www.cbi.ir/showitem/18190.aspx

Junior Member

ایمیل مربوطه توی بانک مرکزی اینه :

taknerkhi@cbi.ir

همه یک ایمیل اعتراضی با رونوشت به هرجایی که بلدیم از ریاست جمهوری تا مجلس و دیوان عدالت و ... بفرستیم

لینک بخشنامه مبهم امروز بانک مرکزی که تا پایان شهریور ارز دانشجویی به نرخ اعلامی بانک یلامانع است

cbi.ir/showitem/18190.aspx
    ویرایش توسط mskh46 : August 11th, 2018 در ساعت 06:47 PM دلیل: اضافه کردن به موضوع

Junior Member

سلام دوستان. من دو تا سوال دارم. خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدین. اول این که درخواست ما حدود یک ماه پیش تایید شد و کارمند بانک اونقدر اذیت کرد و وقفه انداخت در کار که نهایتا 10 روز پیش معادل ریالی رو واریز کردیم و الان که خانواده م از بانک میپرسن میگن هنوز دریافت نکردن ارز رو که به ما بدن. این قضیه ی برداشتن ارز دانشجویی چند روز بعد این که ما ریال رو واریز کردیم مطرح شد. میخواستم ببینم کسی وضعیت مشابهی داشته و ارز رو دریافت کرده باشه؟
    سوال بعد اینکه ویزای همسر بنده open work permit هست (کانادا) و همون کارمند مذکور گفته چون ویزاش توریستی نیست ارز همراه دانشجو تعلق نمیگیره! درسته این قضیه؟

سلام دوستان. گروه تلگرامی برای پیگیری مشکل ارز دانشجویی به راه افتاده که بدونیم چه کار کنیم؟ کسی لینکش رو داره؟

سلام

طبق تبصره بند ۳ بخشنامه تامین ارز مصارف خدماتی (
    https://cbi.ir/showitem/18190.aspx) تا پایان شهریور باید ارز داده بشه.
    از طرف دیگه توی یکی از خبرگزاری ها که ادرسشو دوستان قرار دادن (
    http://www.pana.ir/news/844331) گفته شده که به ما گفتن کار رو متوقف کنید!! من هم خودم امروز با سازمان تماس گرفتم و گفتن که به خاطر دستور آقای دکتر همتی رییس جدید بانک مرکزی ما کار رو متوقف کردیم و شما باید ارزتونو از صرافی ها بگیرین.
    آیا بانک مرکزی این رو دستور داده؟ سازمان امور دانشجویی زیر نظر وزارت علوم اداره میشه یا بانک مرکزی؟ چطور ممکنه از وزارت علوم بخشنامه ای به این سازمان مبنی بر لغو ارایه ارز دانشجویی نیومده و اینها کار رو متوقف کردن؟ اصلا معلوم نیست اینا با خودشون چند چند هستن!!!