خوب من فقط با اطلاعات گرداوری شده باید بگم که تو همین سایت دیدم تعداد انگشت شماری از دانشگاه های تراز اول جهان مثل هاروارد استنفورد ییل و ... پذیرش گرفتند و تعداد انگشت شمار تری (تا امروز دو یا سه نفر اگه اشتباه نکنم) از هاروارد و یکی از اونها فارغ التحصیل فوق لیسانس پیام نور بوده - نکته دیگه اینکه من میدونم که در کلاسهای پیام نور هرچند کیفیت و فرصت برای تدریس ایده آل وجود نداره اما کلاسهای درسی حضوری تشکیل میشه و امتحان میانترم گرفته میشه و تنها کلاس رفع اشکال نیست و دیگه اینکه تو دروسی که واحد عملی داره ، اگر غیبت از حدمجاز بالاتر بره ، اون درس حذف میشه ، پس پیام نور هم دوره های حضوری داره هم غیرحضوری و مجازی و البته دانشگاه های تراز اول جهان هم دوره های مجازی دارند. ولی در پیام نور حضور در کلاسها (بجز واحدهای عملی) اجباری نیست و اختیاریه.
اما پاسخ به سوال شما رو فقط بر اساس تصور خودم میدم و صحت پاسخ من رو خودتون با مراجع معتبر و فکرتون تایید یا رد کنید و پاسخ اینکه من همیشه به دوستام میگم اگه مدرک پیام نور داشتن باعث عدم امکان تحصیل در دوره های تحصیلی بالاتر نمیشه ، حتما بجای خودکشی برای دانشگاه دولتی ، به دانشگاه پیام نور برید. به عبارت بهتر دانشگاه پیام نور برای کسی که واقعا خودش و توانایی هاش رو شناخته و در توهم نیست ، یک دانشگاه ایده آل هست چون من خودم در رشته های مختلف دانشگاه ها رو مقایسه کردم.
دانشجوی دولتی باید بالاجبار بسیاری از کلاسها رو حتی کلاسهایی که اصلا ربط علمی به رشته ی اون نداره رو بره و وقت و انرژی جسمی بزاره و حتی بسیاری از کلاسهایی که مرتبط هست اما استاد خوبی نداره رو باید برای حاضری زدن سر کلاس بره اما یک دانشجوی پیام نور اول از همه تنها به کلاسهایی میره که مورد نیاز رشتش هست و دوم اینکه فرصت بسیاری برای مطالعات علمی فرادانشگاهی و سطح بالا پیدا میکنه و میتونه خیلی سریعتر و با خیال راحت تر و بدون انرژی و صرف وقت زیاد در راه دانشگاه برای کلاسهای بیهوده و برگشت به خوابگاه یا خانه با خستگی شدید روحی و جسمی و موئلفه های تمرکز زدا در دانشگاه ، بصورت متمرکز به علم و دانش بپردازه و با داشتن حتی یک مقاله ی واقعا بدرد بخور ، در هر جایی جای بگیره. یه چیز دیگه اینکه شما میتونین تو پیام نور خیلی درسها مثل معارف اسلامی یا اخلاق یا ادبیات یا خیلی دروس تخصصی ساده رو تو خونه بخونین و اینطوری چون زمان رفت و امد به کلاس حذف میشه میتونین معدل رو بالا برده و هر ترم 24 واحد بگیرین و بجای 4 سال ، لیسانستون رو در 3.5 یا حتی 3 سال با احتصاب تابستان اخذ کنید. این قانون در همه ی دانشگاه های ایران برای کسانی که معدل بالای 17 دارند وجود داره اما در دانشگاه پیام نور این فرصت بیشتر ایجاد میشه ، هم به دلیل وقت بیشتری که از نرفتن به کلاسهای زائد بدست میارین و هم بدلیل اینکه کسانی بودند که در دولتی معدل بالای 17 گرفتند ولی در ترم بعد واحدهای لازم ارائه نشده تا اونا بتونند سقف 24 واحدشون رو پر کنند اما در پیام نور اغلب ارائه میشه و اگه هم نشه شما میتونین با مذاکره با آموزش رشته ی خودتون اونها رو قانع کنید که ارائه بدهند و در نهایت هم میتونین خیلی راحت تر از دانشگاه های دولتی ، به جایی مهمان بشین که همه ی واحد ها رو ارائه داده باشه (گرچه تابحال ندیدم کسی کارش به اینجاها بکشه)
توجه:
این توصیه ی من تنها برای دوستانی هست که از پرتلاشی و باهوش بودن و خلاق بودن خودشون مطلع هستند وگرنه برای دیگران ، پیام نور یک فرصت ایده آل نیست.