نقل قول نوشته اصلی توسط mjfadaee نمایش پست ها
دوست عزیز، من اطلاعاتم کامل نیست، ولی در این حد که میدونم بهتون کمک میکنم.
توی اروپا، آمریکا و کانادا، برخلاف ایران که شما فقط یه برنامه درسی هست که همه باید بخونن، چندین نوع روش برای خوندن درس های قبل از دانشگاه وجود داره. (دبیرستان + پیش دانشگاهی)
شما باید اول تعیین کنید که هدفتون کدوم کشور برای ادامه ی تحصیل هستش و برید ببینید اون دانشگاه های اون کشور برای ورود بهشون چه پیش نیازهایی میخوان. تا اونجایی که من میدونم شما که الان دوم دبیرستانتون رو تموم کردید، چند تا راه دارید تا دو سال باقی مونده رو بخونید:
- میتونید IB بخونید که تقریباً با نمره اش میشه کل دانشگاه های دنیا درس خوند.
- میتونید برید prep schoolهای آمریکا که کارشون اماده سازی شما برای دانشگاه های امریکاست.
- میتونید برید کبک کانادا CEGEP بخونید.
- میتونید برید دبیرستان های خصوصی یا دولتی (اگه راهتون بدن دولتی ها) آمریکا و کانادا و مثل بقیه درس بخونید.
- میتونید برید انگلیس (یا شایدم بقیه جاهای اروپا) A Level بخونید.

بین اینایی که گفتم IB از همه معروف تره و تقریباً همه جای اروپا و کانادا و آمریکا (بیشتر اروپا) ارائه میشه. ولی از همه مهمتر وضعیت مالی و سربازی و مهمتر از اون هدف شماست که بعد از دیپلم میخواید کجا درس بخونید. که بازم پول و هزینه ی اون دانشگاه و کشوری که بعد از دیپلم میرید هم مهمه...
در ضمن به این مسئله هم باید دقت کنید که به شما که سنتون کمه اون کشور ویزا سخت تر میده یا نه...

توی همون راهنمای A to Z یه سری لینک دادم. اتفاقاً به IB هم اشاره کرده بودم... شما هم بهتره توی اینترنت رو بگردید و از خوندن درباره ی سیستم آموزشی کشورهای مختلف شروع کنید و به سایت های خود دبیرستان و موسسه ها رجوع کنید... خیلی هم دقت کنید و ببینید که موسسه ای که میرید، تحت نظر چه سازمان یا سیستمیه و مدرکی که میده در دنیا به چه صورت باهاش برخورد میشه. این رو هم ببینید که آیا دانش آموزایی از اون مرکز بودن که تونسته باشن همین دانشگاهی که شما بعدها میخواید برید برن...

به این دو تا هم نگاه کنید: (در کل این فروم برای بچه دبیرستانی ها خیلی خوبه...)
http://talk.collegeconfidential.com/pre-college-issues/
http://talk.collegeconfidential.com/...onal-students/

من اطلاعاتم همین بود. امیدوارم هم بتونم کمکی کرده باشم...
من درک میکنم که در این مقطع خیلی اطلاعات فارسی کم هست. توی مقطع لیسانس به زور مطلب فارسی هست چه برسه به دبیرستان! برای همین هم خیلی بهتون پیشنهاد میکنم تا بدون تحقیق زیاد و عجولانه انتخاب نکنید. موسسه ها و شرکت های زیادی هستن که به اسم هاو روشهای مختلف از این مسئله ی کم تجربگی و کم اطلاعاتی مردم سوءاستفاده میکنن و دانش آموزا و حتی دانشجوها رو مفرستن مراکزی که حتی از همین پیش دانشگاهی خودمون هم مدرکش توی دنیا کمتر شناخته شده. پس روی انتخابتون بیشتر دقت کنید...

موفق باشید...
تشکر ولی مثل اینکه اشتباه شده
من میخوام بعد از دیپلم برم آمریکا. یعنی بعد دیپلم برم دانشگاه امریکا
راهنمایی کنید ممنون