صفحه 7 از 36 نخستنخست 1234567891011121314151617 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 354

موضوع: تحصیل در ژاپن و مسائل مرتبط

پیش فرض پاسخ : تحصیل در ژاپن

نقل قول نوشته اصلی توسط homo نمایش پست ها
    سلام به همه. منم کل پست ها رو زیر و رو کردم ولی جواب سوالهامو نفهمیدم. البته سایت سفارت و چند جای دیگه رو هم مطالعه کردم
    اول از همه منظور از فرم شرکت در کنکور سراسری ایران چیه؟ یعنی اگر کسی در مقطع بالاتر امتحان نداده باشه ریجکت می شه؟
    دوم در مورد آزمون زبان ژاپنی واسه Research Student هست. الزامیه؟ یا بین اون و زبان انگلیسی باید یکی رو انتخاب کرد؟
    من اطلاعاتم در مورد قوانين سفارت به روز نيست اما در مورد research student اگر در مقطع دكترا اقدام مي كنيد نيازي به دانستن زبان ژاپني نداريد و ازمون هم به انگليسي است. در مقطع ارشد بستگي به رشته و دانشگاه دارد. معمولا هم آزمون و هم درس به ژاپني است مگر اينكه در سايت دانشگاه ذكر شده باشد كه به انگليسي است. در هر مورد براي اطمينان قضيه را از استاد مورد نظرتان بپرسيد.

Junior Member azad111 آواتار ها

سلام دوستان عزیز
    رشته من معماری هست. معدل لیسانس 15.5 و معدل ارشد 17.2 هست و 2 سال سابقه کار دارم و یک مقاله در کنفرانس خارجی دارم لطفا من رو راهنمایی کنید که چقدر شانس بورس و فاند دارم
    خیلی ممنون

Member homo آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مکانیک، طراحی کاربردی، زیرگرایش بایو

سلام به همه. نمی دونم چرا این قسمت از فروم مثل بیابون برهوت می مونه. کسی جواب کسی رو نمی ده چرا؟ بچه ها من یه مشکل اساسی در پیدا کردن دانشگاه واسه دکترا دارم. توی سایت ها که می رم فقط چند صفحه اشون انگلیسیه و حتی صفحه شخصی اساتید هم نسخه انگلیسی نداره. با گوگل ترنسلیت هم که ترجمه می کنم یه چیز درب و داغونی دستم میاد که نگو. تازه این مربوط به دانشگاههای رنک بالای ژاپن هستش نمی دونم مابقیش چی اوضاعی داره!! شما واسه این موضوع چی کار کردین و چه راه حلی رو پیشنهاد می دید؟

Member m_qashqai آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Earth and planetary sciences, Macquarie University

نقل قول نوشته اصلی توسط homo نمایش پست ها
    سلام به همه. نمی دونم چرا این قسمت از فروم مثل بیابون برهوت می مونه. کسی جواب کسی رو نمی ده چرا؟ بچه ها من یه مشکل اساسی در پیدا کردن دانشگاه واسه دکترا دارم. توی سایت ها که می رم فقط چند صفحه اشون انگلیسیه و حتی صفحه شخصی اساتید هم نسخه انگلیسی نداره. با گوگل ترنسلیت هم که ترجمه می کنم یه چیز درب و داغونی دستم میاد که نگو. تازه این مربوط به دانشگاههای رنک بالای ژاپن هستش نمی دونم مابقیش چی اوضاعی داره!! شما واسه این موضوع چی کار کردین و چه راه حلی رو پیشنهاد می دید؟
    همه همین مشکل رو دارند تازه اکثرشون 2007 اپدیت شدن!! از ژاپن بعید و لی متاسفانه همینه. تنها راهش اینه که با همون گوگل ترانسلیت ترجمه کنی بعد به اساتید ایمیل بزنی.
    God does not play dice
    Albert Einstein

Senior Member nima_AA آواتار ها

جزئیات دقیق برای ادامه تحصیل در ژاپن
    مراقب هزینه های کمرشکن باشیدتحصيلات ابتدايي در ژاپن از 6 سالگي آغاز ميشود كه دانشآموزان در آن دروس پايه را فرا ميگيرند. مدت تحصيلات ابتدايي6 سال است. سپس دانشآموزان وارد دوره دبيرستان ميشوند كه تحصيلات در آن به 2 دوره سه ساله تقسيم ميشود. تحصيلات ابتدايي و دوره اول دبيرستان در مجموع 9 سال است كه اجباري است. در اين زمان دانشآموز ميتواند دبيرستان را ترك كند و در كالجهاي فنآوري ادامه تحصيل دهد يا در 3 سال دوره دوم دبيرستان تحصیل کند و در پايان دوره 12 ساله تحصيلات پيش دانشگاهي، موفق به گرفتن ديپلم دبيرستاني شود. دانش آموزان در امتحانات سراسري تحت عنوان NCUEE شركت ميكنند. اين امتحانات از 18 درس در موضوعات زبان ژاپني، علوم اجتماعي، رياضيات، علوم و زبان خارجي برگزار ميشود.
    تحصيلات دانشگاهي در ژاپن
    براي ورود به دانشگاههاي ژاپن داشتن ديپلم دبيرستان و گذراندن موفقيتآميز امتحانات سراسري ورودي دانشگاهها NCUEE الزامي است. مراكز آموزش عالي در ژاپن به سه دسته دولتي، محلي و خصوصي تقسيم ميشوند. دانشگاههاي دولتي و محلي تحت پوشش وزارت آموزش، علوم و فرهنگ ژاپناند. دانشگاههاي خصوصي نيز با مجوز اين وزارتخانه فعاليت ميكنند و با در نظر گرفتن مسائل آموزشي، درصدي از هزينههاي خود را نيز از دولت دريافت ميكنند.
    تعداد دانشگاههاي خصوصي در ژاپن به مراتب از دانشگاههاي دولتي بيشتر است. از نظر آماري دانشگاههاي دولتي 18 درصد، دانشگاههاي محلي 9 درصد و دانشگاههاي خصوصي 73 درصد از مراكز آموزش عالي را به خود اختصاص دادهاند. دورههاي تحصيلي ژاپن به شرح زیر است:
    - دورههاي حرفهاي منتهي به مدرك Associate كه طي آن دانشآموزان بعد از تحصيلات 9 ساله اجباري و در پايان دوره اول دبيرستان، 5 سال تحصيلي را در كالج هاي فنآوري (College of Technology) ميگذرانند. اين دوره شامل 167 واحد است. با مدرك Associate، دانشجو ميتواند متقاضي ورود به سال دوم يا سوم دوره Bachelor در دانشگاهها شود.
    - دورههای 2 ساله منتهي به مدرك Associate در صورت داشتن ديپلم دبيرستان در كالجها (Junior College) گذرانده ميشود. اين دوره شامل 62 واحد است. همچون مورد قبل، با مدرك Associate دانشجو ميتواند متقاضي ورود به سال دوم يا سوم دوره Bachelor در دانشگاهها شود.
    - Bachelor که شامل چهار سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستان است. اين دوره در برگيرنده 124 واحد است. رشتههاي پزشكي، دندانپزشكي و دامپزشكي با شش سال تحصيل تمام وقت نيز شامل 188 واحد است.
    - Master که شامل 2 سال تحصيل، با شرط داشتن مدرك Bachelor و موفقيت در امتحانات ورودي است. اين دوره شامل 30 واحد است.
    پس از موفقيت در امتحانات، دانشجو موظف به انتخاب كار پژوهشي است و با دفاع موفقيت آميز از پاياننامه پژوهشي خود به دريافت مدرك Master Shushi نايل ميشود.
    - Ph.D که شامل سه سال تحصيل به شرط داشتن مدرك Master، و نيز موفقيت در امتحانات ورودي كه شامل دفاع از پايان نامه دوره Master هم است. اين دوره شامل 30 واحد است. موفقيت در امتحانات و دفاع از پايان نامه پژوهشي شرط دريافت مدرک Ph.D است.

اخذ پذیرش برای تحصیل در ژاپن
    یکی از نکاتی که برای ادامه تحصیل در ژاپن بسیار مهم است و در واقع نکته کلیدی برای موفقیت به حساب میآید، انتخاب استاد مجرب توسط دانشجو است که این امر نیز با جستوجو در اینترنت و به دست آوردن زمینههای تحقیقاتی استاد مربوطه و علایق او میسر است. پس از آن مهارت نوشتن یک پروپوزال خوب براساس نیاز کشور، علاقه دانشجو و زمینه های تحقیقاتی و توانایی استاد و تیم همراه او، از نکاتی است که اخذ پذیرش را آسان کرده و احتمال پذیرش دانشجو توسط استاد مربوطه بسیار بالا میرود.
    اما از آنجایی که پروسه انتخاب دانشجو از راههای مختلفی توسط استاد محک زده میشود در نتیجه سریعا به در خواست او پاسخ مثبت داده نمیشود و دانشجو میبایست به طرق مختلف روی درخواست و علاقه خود اصرار ورزد تا مورد قبول استاد واقع شود. لازم به ذکر است که بر اساس قوانین آموزشی در بسیاری از دانشگاههای ژاپن استاد قدرت زیادی داشته و در واقع حرف اول و آخر را او میزند در نتیجه با اعلام موافقت استاد میتوان گفت که ۹۰ درصد قضیه پذیرش حل شده است و ۱۰ درصد مابقی بر میگردد به تکمیل مدارک توسط دانشجو در زمان تعیین شده و ارسال به موقع آن برای دفتر مرکزی دانشکده و در نهایت تصویب نهایی در شورای آموزشی دانشکده.
    شایان ذکر است که کلیه این مراحل برای ورود دانشجو به دانشگاه تحت عنوان دانشجوی تحقیقاتی (Research Student) است و براساس سیستم آموزشی ژاپن، کلیه دانشجویان خارجی همانند دانشجویان ژاپنی باید برای ورود به هر مقطع (اعم از فوق دیپلم، لیسانس و دکترا) از پس امتحان ورودی برآیند که معمولا این امتحانها 2 بار در سال (آگوست و فوریه) برگزار میشوند.
    توجه به این نکته ضروری است که پس از آنکه دانشجو موفق به اخذ پذیرش رسمی و ورود به ژاپن شد، بنا به قوانین آموزشی یک دوره فشرده شش ماهه آموزش زبان ژاپنی را میتواند پشت سر بگذارد و از طرفی به کار تحقیقاتی نیز باید بپردازد و در عین حال خود را برای امتحان ورودی دانشگاه آماده کند. البته با موافقت استاد میتوان از کلاس فشرده زبان چشم پوشید و به زبان انگلیسی تحقیقات خود را انجام داد و همزمان به عنوان مستمع از کلاسهای تخصصی استاد مربوطه استفاده کرد و در عین حال برای امتحان ورودی آماده شد.
    لازم به ذکر است که اغلب دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ژاپن را دارند معمولا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام می کنند. چون در این 2 مقطع با دانستن زبان انگلیسی و تا حدی آشنایی به مکالمات روزمره ژاپنی امکان تحصیل وجود دارد، به جز رشتههای علوم انسانی که زبان ژاپنی جزو لاینفک آن است. ولی برای دورههای کارشناسی با توجه به این که کلیه کلاسها و امتحانها به زبان ژاپنی برگزار میشود آشنایی کامل به خواندن و نوشتن این زبان شرط اولیه محسوب میشود و برای آن نیز میبایست حداقل یک سال قبل از شروع دوره در مدارس زبان ژاپنی اقدام به فراگیری آن کرد.

بورسهای تحصیلی در ژاپن
    دانشجویان ایرانی که در ژاپن مشغول به تحصیلند به دلیل هزینههای بسیار بالای زندگی در این کشور غالبا بورسیهاند و این بورس میتواند به طرق مختلف اخذ شود از جمله وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ایران (عموما رشتههای فنی)، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ایران (رشتههای مربوط به گروه پزشکی)، وزارت فرهنگ و علوم در ژاپن (به نام بورس مونبوکاگاکوشو برای غالب رشتهها)، سازمانهای غیردولتی در ژاپن مانند شهرداریهای شهرهای بزرگ، کارخانجات صنعتی و همچنین شرکتهای خصوصی و سازمانهای خیریه مختلف که شامل کلیه رشتهها میشود.
    هزینه تحصیل در ژاپن
    بستگی دارد به اینکه دانشگاه دولتی باشد یا خصوصی. معمولا هزینه دانشگاههای خصوصی دو برابر دانشگاههای دولتی بوده و کیفیت آنها هم پائینتراست. پس عاقلانه خواهد بود اگر فقط به دانشگاههای دولتی ژاپن اکتفا شود. شهریه دانشگاههای دولتی ژاپن در مقاطع فوقلیسانس و دکتری چیزی در حدود 500 هزار ین در سال است. البته چیزی حدود 300 هزار ین هم برای یک بار به عنوان هزینه ثبتنام دریافت خواهند کرد.

هزینه زندگی در ژاپن
    اگر منظور زندگی دانشجوئی باشد، یک دانشجوی مجرد حدود 80 هزار ین در ماه برای مخارج خود شامل کرایه منزل، آب و برق و تلفن و خوراک و پوشاک و رفت و آمد نیاز خواهد داشت. یک دانشجوی متاهل به دو برابر این مبلغ نیاز دارد.

آیا امکان کار کردن در دانشگاه به صورت TA وجود دارد؟
    تقریبا نه؛ اگر میخواهید با کار کردن هزینه زندگی را در بیاورید تقریبا باید قید کارهای دانشگاهی را بزنید. تقریبا اکثر دانشجویان در ژاپن اعم از ژاپنی و خارجی ناگزیرند در صورتی که بورس تحصیلی نداشته باشند با کار کردن در فروشگاهها و پمپ بنزینها و کارگاههای مختلف (به طور عام کار دستی) هزینه زندگی خود را در بیاورند. انجام چنین کارهایی در ژاپن بسیار طاقت فرسا است و تا حد زیادی باید زبان ژاپنی را بلد بود. البته اگر انگلیسی را خیلی خوب بلد باشید میتوانید با تدریس انگلیسی درآمد راحت و کافی داشته باشید.

آیا یادگیری زبان ژاپنی خیلی سخت است؟
    یادگیری گرامر زبان ژاپنی چندان مشکل نیست و با صرف تقریبا 6 ماه وقت میتوان در حد مکالمه روزمره پیشرفت کرد. ولی یادگیری این زبان درحد خواندن و نوشتن امری بسیار مشکل بوده و نیازمند سالها تمرین و ممارست است. یک فرد ژاپنی معمولا قادر به نوشتن 3 هزار شکل و خواندن 4 هزار شکل است. برای خارجیان بزرگسال رسیدن به این قابلیت بسیار سخت است. غیر از چینیها و زردپوستانی که خط مشترکی با ژاپنیها دارند و نیز خارجیانی که از کودکی در مدارس این کشور درس خواندهاند کمتر فرد دیگری را میتوان یافت که توانسته باشد به این زبان بنویسد یا بخواند.

اهمیت دانستن زبان ژاپنی
    این امر به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای رشته های فنی تسلط به زبان ژاپنی چندان مهم نیست ولی دانشجویان رشتههای علوم انسانی حتما باید بتوانند از منابع ژاپنی استفاده کنند. دانشجویان مقطع فوقلیسانس به علت اینکه با ژاپنیها در یک کلاس واحد درس میخوانند درگیری بیشتری با زبان ژاپنی دارند ولی دانشجویان مقطع دکتری اغلب میتوانند با استفاده از رفرنسهای انگلیسی مشکل خود را برطرف کنند.

آیا برای دانشجویان این امکان وجود دارد که قبل از شروع کلاسهای تخصصی در کلاسهای زبان ژاپنی شرکت کنند؟
    اگر دانشجو از طریق سفارت ژاپن در تهران بورس دولت ژاپن را گرفته باشد معمولا مدت 6 ماه با استفاده از این بورس در کلاس ژاپنی شرکت میکند. ولی سایر دانشجویان معمولا قادر به پرداخت هزینه کلاسهای زبان نبوده و به صورت تجربی یا شرکت در کلاسهای محلی رایگان این زبان را یاد میگیرند. در اغلب شهرهای ژاپن گروههای داوطلبی وجود دارند که به خارجیان زبان یاد میدهند. شرکت در برنامه های این گروهها کمک مهمی در زمینه یادگیری زبان ژاپنی خواهد بود.

منبع : سایت کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد
    زندگی یک هدیه است به ما حق ویژه، فرصت و مسؤولیت می‌دهد.
    باید به ازای آن، چیزی بازگردانیم و آن « خود اصلاح‌شده » ماست
    . « آنتونی رابینز »

Senior Member nima_AA آواتار ها

ادامه

آیا دانشجو اجازه کار دارد؟
    در سالهای اخیر با تغییر قوانین دانشجویان میتوانند اجازه کار دریافت کرده و 4 ساعت در روز عادی و 8 ساعت در روزهای تعطیل کار کنند.

دستمزد کار دستی چقدر است؟
    برای یک ساعت کار در فروشگاهها و یا کارگاهها چیزی حدو 600 الی 800 ین پرداخت میشود.

آیا توصیه میشود کسی که بورس تحصیلی ندارد با هزینه شخصی در ژاپن درس بخواند؟
    اگر چه هزینه دانشگاههای ژاپن خیلی زیاد نیست ولی کلا ژاپن کشور گرانی است و تامین هزینه تحصیل به صورت شخصی کار سادهای نیست. البته دانشجویانی هستند که با کار کردن و گرفتن بورسهای کوچک محلی توانستهاند بدون اتکا به خانواده در ژاپن درس بخوانند ولی این افراد اغلب مجرد بوده و زندگی چندان راحتی نداشتهاند.

مزایای درس خواند در ژاپن
    مزیت ژاپن برای درس خواند بیشتر از آنکه علمی باشد فرهنگی است. ژاپنیها فرهنگ بسیار متفاوتی از سایر ملل دارند که باعث میشود زندگی در این کشور تجربه کاملا متفاوتی باشد. با زندگی در میان ملتی که در عین فقر طبعیت کشورشان دومین اقتصاد قدرتمند دنیا را دارند درسهای زیادی میتوان آموخت. فرهنگ سنتی ژاپنیها، ادب اجتماعی فوق ا لعاده بالا، نظم اجتماعی تحسین برانگیز، امنیت کامل، رفاه و آرامش فکری و بالاخره خارجی دوستی ژاپنیها این کشور را محل مناسبی برای کسب یک تجربه جدید میکند.

معایب درس خواندن در ژاپن
    سیستم دانشگاهی ژاپن طوری طراحی شده است که پاسخگوی نیازهای داخلی خودشان باشد از این رو این امکان وجود دارد که تجربه علمی به دست آمده به راحتی قابل استفاده در سایر نقاط دنیا نباشد. زبان تحصیل در این کشور ژاپنی است از این رو دانشجو شانس تسلط به زبان انگلیسی را که فاکتور مهمی در فعالیتهای علمی است را از دست میدهد. بخصوص کسانی که قصد دارند به کشورشان برگشته و در دانشگاهها تدریس کنند باید دقت کنند که رفرنسهای ژاپنی به هیچوجه قابل استفاده نخواهند بود. لذا مجبور خواهند شد تا دوباره کاری کرده و خود را با رفرنسهای بین المللی به روز کنند
    زندگی یک هدیه است به ما حق ویژه، فرصت و مسؤولیت می‌دهد.
    باید به ازای آن، چیزی بازگردانیم و آن « خود اصلاح‌شده » ماست
    . « آنتونی رابینز »

Member homo آواتار ها
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط m_qashqai نمایش پست ها
    همه همین مشکل رو دارند تازه اکثرشون 2007 اپدیت شدن!! از ژاپن بعید و لی متاسفانه همینه. تنها راهش اینه که با همون گوگل ترانسلیت ترجمه کنی بعد به اساتید ایمیل بزنی.
    مرسی از پاسخ سریعتون. تا حال شده کسی با مشکل سربازی تونسته باشه بورس دولتی مونبو بگیره؟

Banned
    رشته و دانشگاه
    chemical engineering / T.J. University

سلام در مقطع کارشناسی میشه انتقالی گرفت به یکی از دانشگاه های ژاپن ؟ پذیرش میدن؟ الان م شیمی دانشگاه آزاد میخونم.

Member homo آواتار ها
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط pandoraa نمایش پست ها
    سلام در مقطع کارشناسی میشه انتقالی گرفت به یکی از دانشگاه های ژاپن ؟ پذیرش میدن؟ الان م شیمی دانشگاه آزاد میخونم.
    سلام پاندورا جان
    راستشو بخوای من اونقدرها صلاحیت جواب دادن به سوال شما رو ندارم.
    ولی به ذهنم می رسه که باید سوالتو یه جای دیگه مطرح کنی. این که شما می گی من نشنیدم ولی بر عکسشو شنیدم که یکی که داره یه کشور دیگه تحصیل می کنه می تونه برگرده ایران و برخی واحدهاشو اینجا بگذرونه. واسه حالت شما، دانشگاهتون اگر جز دانشگاه های اصطلاحا خواهر دانشگاه مقصد باشی، بی برو برگرد می شه. مثلا می شه از دانشگاه تهران با کلی دنگ و فنگ به دانشگاه لوند رفت! البته اینایی که من می گم مربوط به تفاهمات تبادل دانشجو می شه. فکر کنم که به طور اسمی بر قرار باشه.
    مورد شما هم ان شالاه می شه وگر نه این همه بچه سفیر و ... چی کار می کردن؟؟ نکنه پدر شما هم سفیرن؟؟

Junior Member davooddayyany آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد- آزاد کرج

سلام دوستان
    من یه سوال داشتم من دانشجو کارشناسی ارشد کرج مهندسی مواد هستم می خواستم بدون من با شرایط زیر شانس گرفتن پدیرش با فاند کامل رو دارم پروژه من درباره نانوکامپوزیت های زمینه فلزی (چه دانشگاهایی در این زمینه کار می کنند)
    معدل لیسانس 16.73 معدل فوق لیسانس 16.82
    دو مقاله ISI(یکی از دوره لیسانس و دیگری فوق لیسانس) البته دو مقاله دیگر هم دارم می نویسم ولی شما کلا همین دوتا رو حساب کنید
    سه مقاله کنفرانسی (یکی داخلی و بقیه بین المللی)
    IELTS=7
    خواهش می کنم راهنمایی کنید ممنون

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)