نقل قول نوشته اصلی توسط lili94 نمایش پست ها
دوستان جواب گرفتید به منم بگید.من واسه مهندسی کامپیوتر و کار میخوام اقدام کنم.
لحظه هاتون عسل.
نقل قول نوشته اصلی توسط mahboob21 نمایش پست ها
سلام دوست عزیز
شرایط من هم تقریبا همینطوره ( قصد تحصیل و کار )
شنیدم در بعضی از شهرهای آلمان و البته دانشگاه هاشون برخورد بهتری نسبت به حجاب دارند. از دوستان اگر کسی اطلاعاتی در این زمینه دارند ممنون میشم در اختیارمون قرار بدن.
با تشکر
یه پست دیگه هم راجع به همین حجاب بود که من نمی دونم چرا تو نقل قولم نیومد!!
به هر حال جواب همه تونو یه جا میدم
ضمنا من دارم راجع به کار تو آلمان صحبت می کنم. از بقیه ی کشورا اطلاعی ندارم.
این طوری که من از دوستامون که اینجان شنیدم (من خودم هنوز نرفتم دنبال کار که لمس کنم مشکلو، فقط شنیدم!) کار کردن تو دانشگاه، یعنی پیدا کردن پست داک تو دانشگاه برای باحجابا مشکل نیست. اما کار پیدا کردن تو شرکت ها یه مقدار مشکله. اگه رشته تون مدلش طوری باشه که با مردم سر و کار داشته باشین که مشکل باز بیشتره. البته اگه برای خودتون بخواین کار کنین، مثلا پزشک باشین و این چیزا مشکلی نیست. اما مثلا من هیچ وقت اینجا فروشنده ی باحجاب ندیدم. به هر حال ما با فروشگاهای مختلفی سرو کار داریم، ولی حتی یه بار هم نشده یه فروشنده ی باحجاب ببینیم.
تو بیمارستان پرستار باحجاب دیدم، پزشک هم می دونم که ترک ها پزشکای باحجاب دارن. اما جاهای دیگه ای که تا حالا سر و کار داشتیم، مثل بانک، شهرداری، اداره اقامت، اداره کار یا خیلی جاهای دیگه هیچ وقت آدم با حجاب ندیدم.
یه پسر ترک تبار متولد آلمان یه بار یه جا صحبت می کرد، حرفای جالبی می زد. می گفت اون زمانی که پدر و مادرای ما اومدن آلمان و مثل کارگر کار کردن براشون، ما رو می خواستن، خیلی هم دوست داشتن که براشون کار کنیم، چون ارزون کار می کردیم. اما حالا که ما چندین سال اینجا بودیم و پیشرفت کردیم، حالا دیگه ما رو نمی خوان. الان که زنای ما تحصیل کرده شدن و می خوان کار کنن، قانون وضع می کنن تا باحجابا رو استخدام نکنن. این حرفو در رابطه با قانونی می زد که مثل اینکه چند سالی هست وضع شده و معلما نمی تونن خانومای باحجاب باشن.
حالا معلوم نیست فردا آیا باز قانون جدیدی برای باحجابا وضع بشه یا نه، اما در کل جامعه اونقدری پذیرای حجاب نیست، واسه همین شرکت ها و موسسات هم که دنبال دردسر نمی گردن، خیلی علاقه ای به جذب خانومای باحجاب ندارن.
اما همون بالا هم گفتم دیگه کارهای دانشگاهی رو حساب بیشتری میشه روشون باز کرد.
ان شاءالله که همتون کار پیدا کنین