صفحه 6 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 85

موضوع: شرایط فرهنگی و مذهبی دانشجویان خانم مسلمان در دانشگاه های خارج

Member motahhar آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    MBA

پیش فرض پاسخ : شرایط فرهنگی و مذهبی دانشجویان خانم مسلمان در دانشگاه های خارج

سلام

از کسی که قسمت زیادی از زندگیش را ایران بزرگ نشده٬ انتظار بیشتری نمیشه داشت به خصوص اگر دبستان هم قسمتی از اون باشه . دیکته ام افتضاحه چه کنم ؟ !

من نمی دونم شما در کل توپت از چی پره ؟ اینها نظر شخصیه من نبود و فید بکهایی که از دیگران (نه لزوما یک جمع کوچیک و یا از یک کشور حتی و یا هم ولایتی هایم) دریافت کردم را در این جمع منتقل کردم . شخصیت من در هر جایی که باشم به صورت مستقل برسی میشه و در گرو شخصیت دیگران نیست٬‌

بدونید در مورد من بدون اینکه شناختی داشته باشید خیلی زود قضاوت و پیش داوری کردید. حداقل خودتون که اینقدر روی این مساله حساس هستید سعی کنید به اون پایبند باشید. شما آنچه را برداشتهای شخصی خودتون بود از صحبتهای من دریافت کردید . (هر کسی از ظن خود شد یار من )‌
    بنده در مورد کلیت منش و رفتار یک ایرانی صحبت کردم.
    من گل سر را به عنوان یک مثال آوردم (و تاکید هم کردم که یک مثال هست) نه به عنوان دلیلی قطعی برای قضاوت من در این جا نمی تونم به موارد دیگه ای به صورت صریح اشاره کنم .

و من هم مثل شما این قانون کلی را کاملا قبول دارم که همه متفاوت هستند . در به قول شما کلونی و یا بهتر بگم دانشگاهی که من هستم هیچ ایرانی نیست (‌اینجا هست که میگم زود قضاوت میکنید‌‌)‌. بنده جزو گروهی که شما فکر میکنید نیستم که شما در صحبتهاتون به اون اشاره کردید ( باز هم قضاوت عجولانه کردید) شاید برای همین فرصت را مغتنم شمردید و مرا به عنوان نماینده چینین گروه فرضی ای در ذهنتون مخاطب قرار دادید آن هم با چنین لحنی ! (توهین آمیز و تمسخر آمیز: خاله زنک٬احمقانه٬ مورچه را . . . هم ولایتی هاتون . . )‌ براتون متاسفم.

لطفا به جای اینکه وقت گرانبهاتون را بذارید و غلطهای املایی بنده را بگیرید و پیام بدید که کل متنتون به خاطر این غلط املایی میره زیره سوال ٬‌سعی کنید قبل از این که با توپ پر بتازید صحبت طرف مقابلتون را درست بشنوید / بخونید .

بنده در مورد شدت و حدت نوع افراط گرایانه برخی از دانشجویان در رفتار٬ آٰرایش و یا لباس پوشیدن صحبت کردم نه در مورد بودن یا نبودن آرایش . کلا شما متن بنده را نخونده گویا پاسخ دادید. اگر اصرار دارید که در محیط آکادمیک مثل یک پارتی لباس بپوشید و آریش کنید مختار هستید . ولی این دلیل نمیشه که کار درستی باشه. اگر فکر میکنید که یک خارجی که خودش روی نرم جامعه خودش حرکت نمیکنه و چندان قابل قبوله جامعه آکادمیک نیست٬ کار خوبی داره میکنه٬ خوب مختارید مثل اون باشید .
    من اینجا صحبت از یک محیط آکادمیک میکنم که تعریفش برای همه روشن هست نه کوچه بازار.

در مورد کلاس گذاشتن ۲۵۰۰ ساله٬ من نفهمیدم مخاطبتون دقیقا کی بود؟ کدام سایر کلاس گذاشتنها ؟ کدام تمایز در نژاد پرستی ؟ شما از کجای صحبت چنین برداشتهای عجیب و غریبی کردید ؟ بهتر نبود که به جای اینکه با چنین دیدگاهه . . . متن را بخونید به جان کلام توجه میکردید ؟ بنده عرض کردم که یک رفتار و منش درست به خودیه خود می تواند نشان دهنده فرهنگی اصیل باشد نه اینکه شما مدام بگوید من فلان سال قدمت دارم٬‌اما خبری از ادب و نزاکت و پایبندی به نرمهای الویه اجتماعی در کلام و رفتارتان نباشد. دلیل نمیشه که اگر با کلامی و یا فردی مخالف هستید با بدیهیات آن هم مخالفت کنید و منکر روز بودن روز شوید .

چرا فکر کردید من مورد ملاطفت دم مسیحایی این گرو ه مهربان و خشن قرار نگرفتم ؟ من هم لیسانسم را ایران بودم آن هم در دانشگاهی که پرسنل مهربانشون زبان زد عام و خاص بودند . جامعه آماری من چندین و چند سال هم صحبتی با انسانهای متفاوت از کشورهای متفاوت است . از اونجایی که شما با گفتن یک مثال و نمونه های جامعه آماری قادر به کلیت نگیری و دریافت جان کلام بنده نیستی ٬ لزومی نمی بینم در این مورد توضحیح بیشتری به شما بدم. شاید اگر کلامتون دوستانه تر بود صدها مثال براتون میفگتم آن هم زبان اساتید فول پرفسور و فروفسرو که یه عمر با دانشجو سرو کله زده٬‌و پیر این کار هستند و با فرهنگهای متفاوتی تعامل داشتند٬آن هم استاتیدی از کشورهای متفاوت٬‌نه هم ولایتی ها بنده . و نه مسلما از زبان مغازه دار محله مون.

شما همین را بدون که در دانشگاهی که من هستم یک استاد در آینده خواهیم داشت که استاد فعلی من از من خواست که من قبل از شروع کلاس حتما مرا به آن استاد معرفی کند و به اون بگوید که تصور بدی را که از دخترهای ایرانی در اثر رفتاری بسیار ناشایست آنها در ذهن اون شکل گرفته را به من تسری ندهد. (آش اینقدر شوره سرکار خانم)‌ حالا شما مختاری شروع کنی به اون استاد و هم ولایتی هایش و رفتار خاله زنکش و کلا گروهی که به آن تعلق دارند٫ توهین کردن و متلک پراندن .

من دوست دارم به عنوان یک ایرانی سر بلند باشم و هر کدوم از ما در خارج از کشور نماینده کشورمون هستیم . چه قبول داشته باشید و چه نداشته باشید روی تک تک ما و رفتارهای ما (نه تنها در مورد ایران در مورد همه ملتها و همه کشورها ) قضاوت میشه به خصوص که تبلیغات منفی بر علیه ایران خیلی زیاد هست . و اگر شما از آن دسته هستید که میگویید همینم که هستم و به بقیه هیچ ربطی نداره٬ براتون متاسفم. این همه منم منم و خودباوری کاذب بس نیست ؟ !

شما به جای اینکه اینطور می تاختید به منی که ناقل صحبتهای دیگران هستم٬می توانستی خیلی راحت و دوستانه از من بپرسی که چرا آنهایی که شما از آنها صحبت میکنید چنین برداشتی دارند و این آنهایی که شما از آنها صحبت میکنید چه کسانی هستند؟ این روش یک مکالمه هست از هر گروهی که هستی و با هر تفکری که هستی.

نحوه پاسخ من در پاسخ به نحوه نوشتار شما و در خور شأن کلام خودتان بود. امیدوار رنجیده خاطر نشده باشید.

سلامت باشید
    ارسال مدارك : 2 جولاي 2011 (11 تير 90) / دريافت مدارك : 8 جولاي 2011 (17 تير 90)
    دريافت ايمل ريفرنس: 1 سپتامبر 2011 (10 شهريور 90) / دريافت فايل نامبر: 25 اكتبر 2011 (سوم مهر 90) / رشته : 6 امتیازی

من منظور این دوستمون رو قشنگ متوجه می‌شم
    تو این بحث یه مرز مشخص ولی باریک هست بین خواسته‌های شخصی و اینکه کسی حق نداره درمورد من نوعی قضاوت کنه،‌ و اینکه اثر کاری که من می‌کنم روی زندگی بقیه چطوره
    خوشمون بیاد یا نیاد، اینجایی‌ها یه دیدگاه در مورد دخترای ایرانی دارن که خیلی زیاد آرایش می‌کنن، یا سری اخلاق‌هایی ناخوشایند دارن که اینا خیلی راحت وقتی 2-3-4-5 مورد می‌بینن، دیگه تعمیمش می‌دن به همه
    من تو این چند ماهی که اینجا بودم بارها این جمله رو شنیدم که "تو اصلن شبیه دخترای ایرانی نیستی و اگر نمی‌گفتی ما نمی‌فهمیدیم!!"
    درحالیکه از نظر مشخصات ظاهری من خیلی هم ایرانی هستم، فقط اهل آرایش کردن نیستم و کلن خیلی سرم به کار خودمه و برام مهم نیست دور و برم چی می‌"گذره... وقتی بهشون می‌"گم همه‌ی دخترای ایرانی اونجوری که شما می‌گید نیستن، می‌گن ما هر چی دیدیم اونطوری بودن! خب این برای من خیلی سنگینه... چون می‌دونم اینطوری نیست، ولی همیشه اینطوری بوده و هست،‌که ذهنیت خوب خیلی راحت و با یه خطا از بین می‌ره، ولی برای از بین بردن ذهنیت بد، مدت‌ها زمان و تلاش لازمه

درسته لباس و آرایش شمای نوعی به من مربوط نیست، ولی دلیل نداره از نتیجه‌ای که حاصل شده من خوشحال باشم... مخصوصن که این نتیجه مستقیمن روی زندگی شخصی من و دیدگاه اولیه افراد درباره من هم تاثیر می‌ذاره

ApplyAbroad Hero

متن نوشته شده motahharعزیز نقد بر رفتار های ایرانی ها در خارج بود ولی آنچه باعث واکنش منفی دوستان میشه نتیجه گیری هست که ایشون کردند و امر و نهی که در سخنشان برای دیگران موجود هست. ایرانی ها بدلیل سطح آموزش، سطح فرهنگ متفاوت بتبع در جامعه مقصد، مثل اکثر مهاجرین، انگشت نما خواهند شد. من حتی می تونم بگم که این ناسازگاری با فرهنگ مقصد در بین مهاجرین ایرانی کمتر هست. چون ما برای دیگران زندگی می کنیم. در نتیجه خودبخود در فرهنگ اون کشور حل می شویم. البته به ظاهر! یعنی تو داخل چاردیواری ذهنمون همون ذهن آکبند ایرانی و فرهنگ خودمون رو حفظ می کنیم. تنها مساله ای که هست اینکه در اوایل هنوز نمی دونیم چی تو خارج با کلاسه چی بی کلاسه!

به هر حال هر کس آزاده هر طور که دوست داره رفتار کنه و من و شما شانسی و روزنه ای ( مثل مثال شما و استادتان) خواهیم داشت که نشون بدیم چقدر تو مخفی کردن اون چاردیواری ذهنمون که بوی قرمه سبزی میده موفق بودیم.

موفق باشید
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

Member
    رشته و دانشگاه
    Biomedical eng

نقل قول نوشته اصلی توسط .:HoDa:. نمایش پست ها
    من منظور این دوستمون رو قشنگ متوجه می‌شم
    تو این بحث یه مرز مشخص ولی باریک هست بین خواسته‌های شخصی و اینکه کسی حق نداره درمورد من نوعی قضاوت کنه،‌ و اینکه اثر کاری که من می‌کنم روی زندگی بقیه چطوره
    خوشمون بیاد یا نیاد، اینجایی‌ها یه دیدگاه در مورد دخترای ایرانی دارن که خیلی زیاد آرایش می‌کنن، یا سری اخلاق‌هایی ناخوشایند دارن که اینا خیلی راحت وقتی 2-3-4-5 مورد می‌بینن، دیگه تعمیمش می‌دن به همه
    من تو این چند ماهی که اینجا بودم بارها این جمله رو شنیدم که "تو اصلن شبیه دخترای ایرانی نیستی و اگر نمی‌گفتی ما نمی‌فهمیدیم!!"
    درحالیکه از نظر مشخصات ظاهری من خیلی هم ایرانی هستم، فقط اهل آرایش کردن نیستم و کلن خیلی سرم به کار خودمه و برام مهم نیست دور و برم چی می‌"گذره... وقتی بهشون می‌"گم همه‌ی دخترای ایرانی اونجوری که شما می‌گید نیستن، می‌گن ما هر چی دیدیم اونطوری بودن! خب این برای من خیلی سنگینه... چون می‌دونم اینطوری نیست، ولی همیشه اینطوری بوده و هست،‌که ذهنیت خوب خیلی راحت و با یه خطا از بین می‌ره، ولی برای از بین بردن ذهنیت بد، مدت‌ها زمان و تلاش لازمه

درسته لباس و آرایش شمای نوعی به من مربوط نیست، ولی دلیل نداره از نتیجه‌ای که حاصل شده من خوشحال باشم... مخصوصن که این نتیجه مستقیمن روی زندگی شخصی من و دیدگاه اولیه افراد درباره من هم تاثیر می‌ذاره
    من هم تا حدودی متوجه این مرز باریک میشم جانم. جایی که منافع شخصی و جمعی داره با هم تلاقی میکنه، کسی نمیتونه بگه به کسی مربوط نیست؛ کیس خودمه. این قبوله. اما تو حیطه مسائل و حریم شخصی یه آدم؛ نمیشه واسشون تعیین تکلیف کرد.
    مشکل من با پست خانم Motahhar تنها اون قسمت هایی بود که این قلمرو شخصی آدمها رو با یه ژست مصلحت جویانه و خودبرتر بینی هدف گرفته بودن. در واقع به نظرم زیاده روی شده بود توی تعریف نرم های مورد قبول جامعه. کرامت و جایگاه آدما و شعورشون باید حفظ بشه موقع این صحبتها. هرکسی خودش میدونه که چی براش خوبه و چی براش بده. اگر شما منافع خودت رو در خطر میبینی، فقط میتونی به اون قسمت منافع خودت اشاره کنی. مثلا اینجا به یه دوستی بگی که رفتار تو داره موقعیت همچو منی رو به خطر میندازه. اما نمیتونی بگی رفتار تو داره موقعیت خودت رو هم به خطر میندازه و تو اصلا خودت حالیت نیس.
    از پستی که حذف شد : عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت / که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت / من اگر نیکم و اگر بد , تو برو خود را باش / هرکسی آن برود عاقبت کار که کشت

پی نوشت : این نظر شخصی منه؛ که دوستان کانادایی شما هم اشکال بهشون وارده. اینکه آدما از یه نژاد مدل سازی میکنن؛ یه روند طبیعی مغزشونه . اونا هست که باید واسه جریان مخالفش تلاش کنن، باید یاد بگیرن که نباید قضاوت کنن. این کلاس بندی رو من تو ایران به نوعی دیدم ( تفاوتهاشون بسیاره؛ اما تا یه حدی هم میشه بررسی کرد شباهت ها رو) شهرستانیهای مختلف؛ شیرازی ها همه تو یه دسته؛ شمالی ها تو یه دسته، مشهدیا اینجوری، کردا اونجوری و ترکا یه ور دیگه.
    اونجا هم لابد همینطوره؛ عربا یه دسته؛ خاوردوری ها یه ور، اروپایی ها اینور. من شخصن تحمل آدمایی که این دسته بندی رو تو ذهنشون دارن ( و به اون پایبندن ) رو ندارم. آدما خودشون باید به اون شعور برسن که به موارد خلاف چیزایی که تا حالا تبلیغ شده هم "بتونن" فکر کنن. با این حساب؛ شاید من معاشرین کمی داشته باشم؛ اما نظر همونا فقط واسم مهمه . آدمای دیگه میتونن دوستای خوب و محترمی باشن اما خودمو واسه نظر اونایی که زحمت فکر کردن به خودشون نمیدن ناراحت نمیکنم. حتی اگه 10000 نفر یه طرز تفکری رو داشته باشن؛ باز هم اون طرز تفکر الزامن درست نیست.

البته باز هم درک میکنم که نمیشه نشست آفیسر سفارت یا مسئول دانشجویان بین الملل رو با این قصه ها توجیه کرد اما قبول کنیم که گیر دادن به این مسائل جزیی، مشکل اخلاقی اونهاست بیشتر . اگر یه دانشجویی چند تا آفر رو بپذیره و نره، اون یه مشکل جدیه، اما اگه خیلی آرایش میکنه؛ اون یه قضیه فردیه و مشکلاتی که ایجاد میکنه واسه بقیه هموطنا، هیچجا قابل پیگیری و اثبات نیست.

نقل قول نوشته اصلی توسط saeedeh_sh2069 نمایش پست ها
    پی نوشت : این نظر شخصی منه؛ که دوستان کانادایی شما هم اشکال بهشون وارده. اینکه آدما از یه نژاد مدل سازی میکنن؛ یه روند طبیعی مغزشونه . اونا هست که باید واسه جریان مخالفش تلاش کنن، باید یاد بگیرن که نباید قضاوت کنن. این کلاس بندی رو من تو ایران به نوعی دیدم ( تفاوتهاشون بسیاره؛ اما تا یه حدی هم میشه بررسی کرد شباهت ها رو) شهرستانیهای مختلف؛ شیرازی ها همه تو یه دسته؛ شمالی ها تو یه دسته، مشهدیا اینجوری، کردا اونجوری و ترکا یه ور دیگه.
    اونجا هم لابد همینطوره؛ عربا یه دسته؛ خاوردوری ها یه ور، اروپایی ها اینور. من شخصن تحمل آدمایی که این دسته بندی رو تو ذهنشون دارن ( و به اون پایبندن ) رو ندارم. آدما خودشون باید به اون شعور برسن که به موارد خلاف چیزایی که تا حالا تبلیغ شده هم "بتونن" فکر کنن. با این حساب؛ شاید من معاشرین کمی داشته باشم؛ اما نظر همونا فقط واسم مهمه . آدمای دیگه میتونن دوستای خوب و محترمی باشن اما خودمو واسه نظر اونایی که زحمت فکر کردن به خودشون نمیدن ناراحت نمیکنم. حتی اگه 10000 نفر یه طرز تفکری رو داشته باشن؛ باز هم اون طرز تفکر الزامن درست نیست.
    دقیقن تنها راه چاره، همین فیل‌تر کردن آدم‌های اطرافمونه و اینکه با کسایی دوست باشیم که به حریم شخصی و آرامشون لطمه‌ای وارد نکنن
    من در تمام عمرم تعداد دوستام از انگشتای یه دست فراتر نرفته، اما همونا بهترین آدمای زندگیم هستن

در ضمن، من هیچ‌جا نگفتم آدمایی که این حرفا رو بهم می‌زنن "دوست" من هستن... فقط گفتم اینو شنیدم... تو مهمونی، تو بانک، تو رستوران... بارها و بارها! فقط هم یه قشر خاص و یه تیپ شخصیتی خاص نیست که بگم این طرز تفکر مال اوناست... این هم برمی‌گرده به اینکه فکر کنیم جامعه‌ی کانادا یه جامعه‌ی آرمانیه -یا باید باشه- که مطئنن با این دید اگر بیایم اینجا تو ذوقمون می‌خوره! آدمیزاد هر جای دنیا باشه آدمیزاده... حالا یه جا عاداتشون یه مدل دیگه‌ست، یه جا یه مدل دیگه... ولی در مجموع به نظر من نکته مثبت کانادائی‌ها، در ادب و خوددار بودنشونه و اینکه با هر تصور و فضاوتی که دارن، با دید خوب یا بد، باز هم همه‌ی این افراد رو بین خودشون پذیرفتن و هیچ تفاوتی در رفتارشون با هیچ‌کس نمی‌بینی... و البته که این به این معنی هم نیست که همه‌شون نژادپرست باشن یا به دسته‌بندی‌های اون مدلی که شما گفتی اعتقاد داشته باشن.

Member setare1 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    کارشناسی کامپیوتر

بنظر من که عادیه .. تا بخواهیم نوع لباس پوشیدنو ارایشمونو انتخاب کنیم و بهش عادت کنیم ممکنه هزار نوع مدل عوض کنیم و حتی بعد از یک ماه چیزی که روز اول بودیم نباشیم . درسته کار قشنگی نیست و ممکنه باعث ناراحت شدن ایرانیای دوروبرم بشه ولی خب نمیشه کاریش کرد .

سلام.من برای تحصیل توی کانادا میخوام اقدام کنم اما به خاطر محجبه بودنم ترس دارم کسی میدونه عکس العملشون نسبت به خانمهای محجبه چیه!؟ آخه توی جایی که استاداش با شلوارک میان قبول میکنند من با روسری برم

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط samiiiraaa نمایش پست ها
    سلام.من برای تحصیل توی کانادا میخوام اقدام کنم اما به خاطر محجبه بودنم ترس دارم کسی میدونه عکس العملشون نسبت به خانمهای محجبه چیه!؟ آخه توی جایی که استاداش با شلوارک میان قبول میکنند من با روسری برم
    ما دانشجوی با برقع هم اینجا داریم. روسری که چیزی نیست. شلوارک یا روسری انتخاب خودتونه. حتی ترکیبش رو هم دیدم (روسری با آستین کوتاه).

پیش فرض پاسخ : جسارتا یه توصیه واسه خانوما

ﺳﻼﻡ ﻛﺴﻲ ﻣﻴﺪﻭﻧﻪ ﺷﺮاﻳﻄ ﺧﺎﻧﻤﻬﺎﻱ ﻣﺤﺠﺒﻪ اﻱ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﺁﻟﻤﺎﻥ ﭼﻂﻮﺭﻩ

Junior Member

پیش فرض پاسخ : جسارتا یه توصیه واسه خانوما

سلام به همه دوستان. بله دقیقا منم همین سوال و در مورد "" آلمان"" داشتم. هم رعایت حجاب (همون روسری معمولی) در دانشگاه و هم در محیط کار. منظورم اینه که بعد از تحصیل، دولت خانومای باحجاب رو استخدام میکنه یا نه ؟
    مثلا میتونیم توی شرکت و ... کار کنیم؟
    چون من قصد اقامت دائم دارم و میخوام بعد از تحصیلم در همون زمینه درسم یعنی مهندسی پزشکی کار کنم.
    ممنون میشم هرچه زودتر بهم جواب بدید .مرسی

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)