نقل قول نوشته اصلی توسط massoud نمایش پست ها
خیر به همین راحتی ها هم که تصور میکنید نیست که بعد 2 سال تحصیل تابعیت بدن!!!
من تو فروم n+i ژانویه تو پاریس با یکی از پذیرفته شدگان 2005 این سازمان آشنا شدم که دانشجوی دکترا هم بودن بعد از مسترز. ایشون همچنان اقامت موقت 1 ساله تمدید میکردن. بعد از 2 3 سال تحصیل تازه میشه اقامت 10 ساله گرفت و می گفتن بعد از داشتن CDI که اونم بنظرم باید حداقل 2 3 سالی ازش گذشته باشه و بعد کلی پروسۀ تقاضای تابعیت که دولت بررسی می کنه و معیارهایی بدتر ازین چیزایی که واسه ویزا میخواستن، شاید موافقت کنن که گذرنامه بهتون بدن!
کلی دانشجو و کارمند از اتباع شمال آفریقا من میشناختم تو اکولمون که همه بعد از 4 یا بعضاً 5 سال هنوز اقامت 1 ساله داشتن و 10 ساله هم نشده بود!
دوست عزیز شما رو حرف یکی دو نفر حساب نکن. من که الان چهار تا از دوستام پاسپورت فرانسوی دارند و اگه دوست داشتید میتونید باهاشون تماس بگیرید و یکیشون هنوز دانشجوی دکتراست! یعنی تا حالا هنوز تو هیچ شرکتی کار نکرده و هم خودش و هم شوهرش که هر دو ایرانی بودند الان شهروند فرانسه هستند. پروسه بررسی هم در حدود یک سال طول میکشه. تازه من گفتم شما تو اینترنت جستجو کن و قوانین تابعیت فرانسه رو ببین هیچ اشاره ای به داشتن کار دائم و این چیزها نشده قانون خیلی روشنه: برای کسایی که فوق لیسانس به بالا در فرانسه گرفتند دو سال و برای کسایی که کار می کنند 5 سال. میخواهید لینکش رو هم براتون میذارم. این یکی از لینک هاست.
http://vosdroits.service-public.fr/F2213.xhtml
اون کسایی که هنوز اقامت 1 ساله داشتتند خیلیشهاون به این دلیله که قوانین رو نمیدوند. من یکی از دوستام هم اتفاقا همینطور بوده و داشته برای مهاجرت کانادا اقدام میکرده که خیلی شانسی فهمیده میتونه شهروند فرانسه بشه و بعد یک سال هم شده. البته پارامترهایی مثل آشنایی با فرهنگ و زبان فرانسه و ادغام شده در جامعه وجود داره. مثلا اگر خانمی با حجاب باشه مطمئنا تقاضا رو رد می کنند.
مساله خیلی راحت تره. شما به جای این فکرها بعد اینکه M1 و M2 رو گرفتید و رفتید سر کار یا دکترا فورا اقدام کنید بعد یک سال میشید. من این حرف رو هم براساس تجربه کسایی میزنم که الان شهروند فرانسه هستند و هم براساس سایت های اینترنتی.