صفحه 1 از 34 1234567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 337

موضوع: تفاوت ویزای تحصیلی و استادی پرمیت

Junior Member

پیش فرض تفاوت ویزای تحصیلی و استادی پرمیت

فکر میکنم تفاوت ویزای تحصیلی (Temporary Residence Visa for Students) و استادی پرمیت (Study Permit)، موضوع مهمی است که دانشجوهای عازم کانادا حتما باید به آن واقف باشند و متاسفانه اطلاع رسانی کافی در مورد آن نه در سایت سفارت کانادا و نه از طریق کارمندان آن صورت نمیگیرد. برای آنکه به اهمیت این تفاوت پی ببرید، داستان زیر را در نظر بگیرید. اگر شما بعد از خواندن این ماجرا متوجه شدید که ایراد کار این دانشجو کجا بوده در این صورت شما تفاوت ویزای دانشجویی و استادی پرمیت را میدانید. اگر نه به خواندن متن ادامه دهید.

دانشجوی مورد نظر ما در کانادا مشغول تحصیل است و تصمیم میگیرد برای تعطیلات به ایران سفر کند. این دانشجو استادی پرمیت ای دارد که تاریخ انقضای آن تا سال بعد است لذا با خیال راحت به ایران سفر میکند و بعد از اتمام مسافرت قصد برگشت به کانادا را دارد اما با کمال تعجب از مسافرت او در تهران ممانعت به عمل می آید و حتی اگر با نشان دادن استادی پرمیت خود از این مرحله عبور کند و تا درب ورودی کانادا هم پیش رود، از کانادا دیپورت میشود و ماهها باید تلاش کند تا دیپورت خود را به سفارت کانادا توجیه کند تا دباره بتواند وارد خاک کانادا شده و به تحصیل خود ادامه دهد.

شاید این دانشجو چندان تقصیری هم نداشته باشد زیرا به یاد دارد که برای ورود بار اول به کانادا، درخواست استادی پرمیت از سفارت کانادا را کرده بود و به کمک آن وارد خاک کانادا شده بود، پس چرا اینبار با اینکه استادی پرمیت معتبر دارد، از ورود او ممانعت به عمل آمده است؟

جواب:

دانشجویانی که به تازگی از کانادا پذیرش گرفته اند، درخواست ویزای خود را با عنوان Study Permit تسلیم سفارت کانادا میکنند ولی این عنوان غلط اندازی است برای این درخواست. وزارت مهاجرت کانادا، خود عنوان Study Permit/Temporary Visa را به لحاظ اداری برای این درخواستها بکار میبرد که صحیح است. یعنی دانشجویی که چنین درخواستی میدهد، درواقع تقاضای ویزای تحصیلی و استادی پرمیت را بصورت همزمان ارائه داده است.
    ویزای تحصیلی دانشجو (Temporary Residence Visa)، در کشور مبدا و از طریق سفارت کانادا بصورت یک برچسب در پاسپورت دانشجو قرار داده میشود. (که این مرحله از کار درحال حاضر در آنکارا انجام میشود). دانشجوی مزبور به کمک این ویزا میتواند وارد خاک کانادا شود اما هنوز حق تحصیل در کانادا را ندارد. برای دریافت حق تحصیل در کانادا، نیاز به مجوز تحصیل یا همان Study Permit است که هنگام ورود به کانادا صادر میشود.
    Study Permit یک برگۀ کوچک (A5) است که در درب ورودی کانادا توسط آفیسر به پاسپورت دانشجو منگنه میشود. الصاق Study Permit به پاسپورت دانشجو ممکن است این سوء برداشت را ایجاد کند که این برگه به ورود و خروج به کانادا مرتبط است. اما درواقع این برگه هیچ نقشی در ورود و خروج به کانادا ایفا نمیکند و روی آن نیز به صراحت تصریح شده است که This document does not authorize re-entry یعنی "فکر نکنید با داشتن استادی پرمیت، میتونید هروقت دلتون خواست از کانادا خارج و دوباره وارد بشید". این برگه صرفا مجوز تحصیل در کانادا است همانطور که یک کارگر در کانادا نیاز به مجوز کار یا همان Work Permit دارد. این برگه برای ثبت نام در دانشگاه، امضای قرارداد فاند، TA، RA ، دریافت بیمه و ... ضروری است اما هیچ مجوزی برای ورود به خاک کانادا ایجاد نمیکند.

لذا دانشجویان ایرانی که درخواست Study Permit کرده اند باید مدنظر قرار دهند که مسالۀ ورود به کانادا که مهمترین دغدغۀ آنها است ربطی به استادی پرمیت ندارد و درواقع آنها منتظر دریافت ویزای تحصیلی یا Temporary Residence Visa یا بطور خلاصه TRV از سفارت کانادا هستند و بمحض دریافت ویزای تحصیلی بطور خودکار، مجاز به دریافت Study Permit نیز خواهند بود که هنگام ورود به کانادا آن را دریافت میکنند.

لذا یک دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در کانادا، هنگام مسافرت به ایران و خارج شدن از کانادا باید دو مدرک معتبر داشته باشد: 1- ویزای تحصیلی معتبر 2- استادی پرمیت معتبر
    هردوی این مدارک یکماه مانده به تاریخ انقضای آنها، در خاک کانادا قابل تمدید هستند و مسافرت به خارج کانادا بدون تمدید آنها ممکن است دردسرهای فراوانی ایجاد کند.

ApplyAbroad Editor

پیش فرض پاسخ : تفاوت ویزای تحصیلی و استادی پرمیت

از اونجاییکه این مطلب مهمیه و برای خیلیا پیش اومده که این اشتباهو بکنن، پیشنهاد می کنم برای یه بازه دو-سه ماه، لینکش در بالای صفحه (کنار اطلاعیه معرفی جدول) قرار بگیره تا همه متوجه بشن.

ApplyAbroad Champion

نقل قول نوشته اصلی توسط flurion نمایش پست ها
    از اونجاییکه این مطلب مهمیه و برای خیلیا پیش اومده که این اشتباهو بکنن، پیشنهاد می کنم برای یه بازه دو-سه ماه، لینکش در بالای صفحه (کنار اطلاعیه معرفی جدول) قرار بگیره تا همه متوجه بشن.
    سلام

امکان اضافه کردن دو اطلاعیه مجزا در یک انجمن وجود ندارد و همه اطلاعیه های یک انجمن در یکجا جمع میشوند و فقط یک عنوان میتوانند داشته باشند. چون جدول اولویت دارد، اطلاعیه آن قرار گرفته است.

فعلا موضوع مهم شد.

سپاسگزارم.
    لطفا پست نامرتبط و خلاف مقررات را گزارش فرمایید.

ApplyAbroad Hero minoo.shahriar آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Master of Business

نمیدونم کجا این مورد رو مطرح کنم، ولی توی فرودگاه اتاوا آفیسری که میخواست استادی پرمیت واسم صادر کنه آدرس و شماره تلفن ثابتم در کانادا رو خواست به علاوۀ مدارک مالی!!
    که من هیچکدومو نداشتم. یه کمی اذیت کرد و این طرف اونطرف کرد، بعد گفت برو بعد از این long weekend به فلان شمارۀ immigration office زنگ بزن و اطلاعات جایی که میمونی رو بده.
    Never Stop Dreaming Of A Better Tomorrow

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    فیزیک دانشگاه تهران

سلام
    میشه لطفا واضح تر بگید؟
    یعنی من که الان دارم برای ویزا اپلای میکنم اگر
    TRV بخوام چه فرمهایی رو باید پر کنم؟
    اینطور که من فهمیدم
    TRV بهتر از study permit هست. درسته؟
    ویرایش توسط shadi1386 : September 6th, 2012 در ساعت 03:01 PM

Senior Member atabey آواتار ها

نه ... شما دوچار سو تفاهم شدید. دانشجویی می تونه برا TRV اپلای کنه که قبلا استادی پرمیت داشته باشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط shadi1386 نمایش پست ها
    سلام
    میشه لطفا واضح تر بگید؟
    اینطور که من فهمیدم

Senior Member atabey آواتار ها

یعنی واجب شد این سوال رو بپرسم. آیا شما دارین تازه دانشجو میشن یا قبلا بودین و الام برگشتین و استادی پرمیت دارین؟ اگر بار اوله، حتما باید استادی پرمیت اپلای بشه. اگر پذیرفته شد، یک ویزای TRV هم مجانی به دانشجو می دن تا امکان ورود داشته باشه. ویزا، اجازه ورود به کاناداست و استادی پرمیت اجازه تحصیل و این دو ربطی به هم ندارن ...

نقل قول نوشته اصلی توسط shadi1386 نمایش پست ها
    سلام
    میشه لطفا واضح تر بگید؟
    اینطور که من فهمیدم

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    فیزیک دانشگاه تهران

نقل قول نوشته اصلی توسط atabey نمایش پست ها
    یعنی واجب شد این سوال رو بپرسم. آیا شما دارین تازه دانشجو میشن یا قبلا بودین و الام برگشتین و استادی پرمیت دارین؟ اگر بار اوله، حتما باید استادی پرمیت اپلای بشه. اگر پذیرفته شد، یک ویزای TRV هم مجانی به دانشجو می دن تا امکان ورود داشته باشه. ویزا، اجازه ورود به کاناداست و استادی پرمیت اجازه تحصیل و این دو ربطی به هم ندارن ...
    مرسی از کمکتون
    من برای اولین بار می خوام برم پس فکر کنم باید همون study permit رو بگیرم.

Junior Member

ببخشید من باز هم متوجه نشدم
    پس اون دانشجویی که اشتباه کرده دقیقا چه اشتباهی کرده؟ وقتی استادی پرمیت می دن مگه نمیگین که خود بخود باهاش ویزای تحصیلی هم می دن؟
    منظورتون اینه که ویزای تحصیلش اکسپایر شده بوده و تمدید نکرده؟

Member alirezazd آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    physics

نقل قول نوشته اصلی توسط mandana85 نمایش پست ها
    ببخشید من باز هم متوجه نشدم
    پس اون دانشجویی که اشتباه کرده دقیقا چه اشتباهی کرده؟ وقتی استادی پرمیت می دن مگه نمیگین که خود بخود باهاش ویزای تحصیلی هم می دن؟
    منظورتون اینه که ویزای تحصیلش اکسپایر شده بوده و تمدید نکرده؟
    بینید شکا اول ویزای موقت میگیرید که در واقع مدرک فقط ورود و خروج به کاناداست و نه موندن تو اون کشور! بعد از اون براتون استادی پرمیت صادر میشه که مدرک اقامت موقت شماست تو کادانا و نه مدرک ورود و خروج به اونجا!
    حالا ممکنه شما ویزاتون اکسپایر بشه اما استادی پرمیتتون هنوز اعتبار داشته باشه! پس مستونسد تو کانادا بمونه و فقط نمیتونه اگر خارج شد وارد بشه!

صفحه 1 از 34 1234567891011 ... آخرینآخرین

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)