صفحه 18 از 25 نخستنخست ... 8910111213141516171819202122232425 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 171 تا 180 , از مجموع 242

موضوع: عدم بازگشت به ایران در زمان مقرر

Junior Member

پیش فرض پاسخ : عدم بازگشت به ایران در زمان مقرر

سلام دوستان
    می خواستم بپرسم بعد از خروج از کشور با گذاشتن وثیقه،اگه دیگه به کشور برنگردی چه اتفاقی میفته؟! میدونم وثیقه رو مصادره میکنن،میخوام بدونم تو کشور مورد نظر مشکلی پیش نمیاد؟ دیپورت میشی،نمیشی ؟ کامل توضیح بدید لطفا.مرسی

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    chemical engineer

سلام دوست عزیز اونجور که من متوجه شدم پس از خواندن این صفحات در خصوص جوابتون فکر میکنم این میشه : نه در کشور مورد نظر هیچ مشکلی پیش نمیاد و دیپورت نمیشد علاوه بر اون اگر به سفارت ایران برید در همون کشور بدون توجه به وضعیت سربازی شما موظف هستن که پاسپورتتون رو تمدید کنن . در واقع پس از برنگشتن به ایران در زمان مقرر شما یک سرباز فراری محسوب میشید در ایران و فقط غیبت اضافه میخورید . ولی چیزی که اینجا بهش اشاره نشده و سوال من از دوستان دیگر هست اینه که

با این فرض که شما در کشور مورد نظر ( 3-4 سال از زمان مقرر شما گذشته باشه ) چند سال اقامت کنید و شهروند اون کشور شید و سپس قصد بازگشت به ایران برای مثلا چند ماه داشته باشید ( مثلا برای دیدن خانواده و سپس بازگشت به کشور مورد نظر ) با توجه به اینکه سرباز فراری هستید در ایران اگر برگردید در فرودگاه شمارو دستگیر میکنن یا اصلا متوجه این موضوع نمیشن و شما میتونید ویزیتتونو انجام بدید و برگردید ؟

Local Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط Alirezaw نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز اونجور که من متوجه شدم پس از خواندن این صفحات در خصوص جوابتون فکر میکنم این میشه : نه در کشور مورد نظر هیچ مشکلی پیش نمیاد و دیپورت نمیشد علاوه بر اون اگر به سفارت ایران برید در همون کشور بدون توجه به وضعیت سربازی شما موظف هستن که پاسپورتتون رو تمدید کنن . در واقع پس از برنگشتن به ایران در زمان مقرر شما یک سرباز فراری محسوب میشید در ایران و فقط غیبت اضافه میخورید . ولی چیزی که اینجا بهش اشاره نشده و سوال من از دوستان دیگر هست اینه که

با این فرض که شما در کشور مورد نظر ( 3-4 سال از زمان مقرر شما گذشته باشه ) چند سال اقامت کنید و شهروند اون کشور شید و سپس قصد بازگشت به ایران برای مثلا چند ماه داشته باشید ( مثلا برای دیدن خانواده و سپس بازگشت به کشور مورد نظر ) با توجه به اینکه سرباز فراری هستید در ایران اگر برگردید در فرودگاه شمارو دستگیر میکنن یا اصلا متوجه این موضوع نمیشن و شما میتونید ویزیتتونو انجام بدید و برگردید ؟

سلام،

بخش نخست رو به درستی متوجه شدید. سفارت‌ها و دفاتر حافظ منافع ایران در تمام دنیا و در هر صورتی از شما به عنوان یک ایرانی حمایت میکنن و خدمات لازم رو بهتون ارائه میدن.

ولی در مورد بخش دوم، به محض ورود قانونی به خاک ایران، طبیعتا شما باید از دروازه‌های کنترل پاسپورت عبور کنید. در این دروازه افسر گذرنامه اطلاعات گذرنامه‌ی شما رو کنترل میکنه و قطعا متوجه خواهد شد که شما سرباز فراری هستید (البته شما دستگیر نخواهید شد!) ولی به شما اطلاع داده میشه که وضعیت خروج شما "غیر مجاز" هست و با این وضعیت شما مجاز به خروج مجدد از کشور نخواهید بود.به بیان دیگه، شما بدون مشکل وارد کشور خواهید شد، ولی دیگه مجاز به خروج از کشور نخواهید بود تا زمانی که اون وضعیت "غیر مجاز" رو حل و فصل کنید.

فراموش نکنید که شما یک ایرانی هستید و همیشه یک ایرانی خواهید موند، حتی اگه ملیت چند کشور دیگه رو هم اخذ کرده باشید. و یک ایرانی باید با پاسپورت ایرانی به کشور تردد کنه.
    اگه قصد ورود به ایران با پاسپورت کشور ثالث رو داشته باشید اولا باید ویزا تهیه کنید! ثانیا به محض اینکه متوجه بشن شما ایرانی هستید باز هم از شما پاسپورت ایرانی‌تون رو درخواست خواهند کرد.
    به یاد داشته باشید که: پنهان کردن هویت و ملیت واقعی‌تون جرم هست و ممکنه عواقب سنگینی به دنبال داشته باشه.

Junior Member

با سلام.من جواب ویزای پدرم که عموم براش اقدام کرده بود تو مارچ اومد.
    همین چند روز پیش متوجه شدم قانون CSPA شامل من هم میشه.یعنی با این که بالای 21 هستم می تونم باهاشون برم.
    تا امروز که آخرای مرداد ماه است تازه fee 325$ برای فرم ds-260 رو پرداخت کردم و می خوایم فرم های خودم و پدر مادرم رو پر کنم.
    چند تا سوال داشتم اگه یکم طولانی میشه عذر می خوام ولی اگه کسی اطلاعی داره ممنون میشم ارهنمایی کنه :

1)بعد از پر کردن فرمDS-260 تا زمان مصاحبه تو انکارا حدودا چقدر طول می کشه

2)حدود مدت زمان که پاتو میزاری تو آنکارا تا بری آزمایش بدی و مصاحبه بدی و منتظر FBI CHECK بشی تا ویزات با موفقیت برات پست بشه دم هتلت چند روز طول میکشه

سوال سوم که مهم ترین و حیاتی ترین سوالمه

3)ما قصد داریم از ترکیه مستقیم بریم آمریکا چون من سربازی نرفتم و هنوز معافعیت تحصیلی دارم که می تونم باهاش 20 روز از کشور خارج شم.این مورد توی صدور ویزا تاثیر داره یا نه.
    یا اصولا مدرک نظام وظیفه جزو مدارکی هست که سفارت بخواد و ازت در موردش سوال کنه و ممکنه توی صدور PERMANENT VISA من مشکلی ایجاد کنه.یا موقعی که ویزا صادر شد تو خواستم بلیط بلیط بگیریم از ترکیه برم آمریکا روی این مجوز 20 روزه پاسپورت گیری ایجاد بشه.یا مسئولای فرودگاه ترکیه براشون ویزای آمریکایی که تو پاسپورت خورده اهمیت داره..

با سپاس

Junior Member

با سلام
    من تا سال آینده معافیت تحصیلی دارم و اجازه ای که نظام وظیفه داده بهم 6 ماهه است. اگر من 10 ماه بعد برگردم
    1-لازمه دوباره خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم؟
    2-از ادامه تحصیل و استفاده از معافیت تحصیل محروم نمیشم؟
    3-آیا میشود مدت زمان ممنوع خروجیم رو کم کنم؟
    4-اضافه خدمت جریمه میشم؟
    با تشکر ازدوستان و آقای Darklor مدیر این بخش

Local Moderator

نقل قول نوشته اصلی توسط Apple_Pie نمایش پست ها
    با سلام
    من تا سال آینده معافیت تحصیلی دارم و اجازه ای که نظام وظیفه داده بهم 6 ماهه است. اگر من 10 ماه بعد برگردم
    4-اضافه خدمت جریمه میشم؟
    با تشکر ازدوستان و آقای Darklor مدیر این بخش
    شما نمی تونید در آنِ واحد 2 وضعیت در نظام وظیفه داشته باشید. یعنی با صدور هر مجوز جدید، مجوز قبلی باطل میشه.
    برای مثال فردی که دانش‌آموخته میشه، به طور خودکار 1 سال معافیت پس از تحصیل دریافت میکنه (فُرجه) حالا اگه این فرد مثلا 1 ماه بعد از دانش‌آموختگی درخواست معافیت پزشکی بکنه، بلافاصله معافیت 1 سالش باطل میشه و وضعیتش به "منتظر جواب معافیت پزشکی" تغییر میکنه و اگه درخواست معافیت پزشکیش رد بشه، با دریافت وضعیت جدید "رد معافیت پزشکی"، بلافاصله به خدمت اعزام میشه و اون 11 ماه باقی مونده از فرجه تحصیلیش براش محاسبه نخواهد شد.
    همین موضوع در مورد همه‌ی اقسام معافیت دیگه هم صدق میکنه.

بخش گنگ سوال شما الآن همینجاست که وضعیت "معافیت تحصیلی" و "اجازه‌ی نظام وظیفه" فقط یکیش ممکن هست. این بخش رو کمی بیشتر توضیح بدین.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط darklord نمایش پست ها
    شما نمی تونید در آنِ واحد 2 وضعیت در نظام وظیفه داشته باشید. یعنی با صدور هر مجوز جدید، مجوز قبلی باطل میشه.
    برای مثال فردی که دانش‌آموخته میشه، به طور خودکار 1 سال معافیت پس از تحصیل دریافت میکنه (فُرجه) حالا اگه این فرد مثلا 1 ماه بعد از دانش‌آموختگی درخواست معافیت پزشکی بکنه، بلافاصله معافیت 1 سالش باطل میشه و وضعیتش به "منتظر جواب معافیت پزشکی" تغییر میکنه و اگه درخواست معافیت پزشکیش رد بشه، با دریافت وضعیت جدید "رد معافیت پزشکی"، بلافاصله به خدمت اعزام میشه و اون 11 ماه باقی مونده از فرجه تحصیلیش براش محاسبه نخواهد شد.
    همین موضوع در مورد همه‌ی اقسام معافیت دیگه هم صدق میکنه.

بخش گنگ سوال شما الآن همینجاست که وضعیت "معافیت تحصیلی" و "اجازه‌ی نظام وظیفه" فقط یکیش ممکن هست. این بخش رو کمی بیشتر توضیح بدین.
    منظورم از معافیت تحصیلیم اینه که دانشجوی ترم سه ارشدم و هنوز دفاع نکردم به اون خاطر میگم تا سال دیگه مغافیت تحصیلی دارم. اجازه هم از اون جهت گفتم که فرصت مطالعاتی هستش و همونطور که میدونید مجوز خروجش 6 ماهه است ولی دوره فرصت مطالعاتیه من 10 ماهه هست

Local Moderator

منظورم از معافیت تحصیلیم اینه که دانشجوی ترم سه ارشدم و هنوز دفاع نکردم به اون خاطر میگم تا سال دیگه مغافیت تحصیلی دارم. اجازه هم از اون جهت گفتم که فرصت مطالعاتی هستش و همونطور که میدونید مجوز خروجش 6 ماهه است ولی دوره فرصت مطالعاتیه من 10 ماهه هست
    ممنون از توضیحات.

4-اضافه خدمت جریمه میشم؟
    0. در اولین فرصت به اداره اعزام با هزینه ی شخصی برید، موضوع افزایش این مدت 6 ماهه به 10 ماه رو با مدیر مرکز مطرح کنید، ممکنه که راه کار ساده ای وجود داشته باشه و اصلا دیگه نیازی به طرح سوالات زیر نباشه.
    1. بله، باید بلافاصله بازگشتتون به کشور رو شخصا اعلام کنید. (برای اینکه وثیقه ی 5 میلیونی رو پس بگیرید هم این اعلام ضروری هست)
    2. قانون در این زمینه سکوت کرده، به همین دلیل هست که در نخستین خط عرض کردم پیش از هر چیزی با اداره اعزام مشورت کنید. به نظرم باید راه حلی وجود داشته باشه.
    3. این پرسش هم به همون بند 2 بر میگرده، یعنی همچنان معتقدم که میشه کاری کرد که اصلا براتون غیبت رد نشه!
    4. همون پاسخ بند 3.

----------
    در صورتی که حدس بالا اشتباه باشه و به هیچ طریقی نشه اون 6 ماه رو به 10 ماه افزایش داد، و با نیومدنتون براتون غیبت رد بشه، اون وقت:

2. بله محروم میشید.
    3. تنها روش قانونی اتمام ممنوعیت خروج گذراندن سربازی خواهد بود.
    4. بله، جریمه میتونه به صورت اضافه خدمت هم باشه.

*. توجه داشته باشید که درسته که قوانین اینطور سفت و سخت هستن ولی اینها برای حالتی وضع شدند که شما عمدا از قوانین تخطی کنید. وگرنه هر کسی ممکنه در پایان 6 ماه و هنگام بازگشت حادثه ای براش پیش بیاد که ناچار بشه قدری طولانی‌تر بمونه، مثلا ممکنه خدای نکرده بیمار بشه، یا پاسپورتش گم بشه و خیلی حادثه های دیگه. در این شرایط قطعا با شما خصوصا به دلیل اینکه دانشجو هستید همکاری میشه. فقط کافیه که دلیل منطقی برای این غیبت وجود داشته باشه. دلیلی که نشون بده شما مایل بودین برگردین ولی شرایط مانع شده.

Junior Member

خیلی ممنون از پاسخ کاملتون.
    پس ابتدا همانطور که گفتید از اداره اعزام به هزینه شخصی اقدام میکنم و اما اگر نشد،
    بنظرتون میتونم رو همکاری سفارت ایران در کشور خارج حساب کنم برای بخشودگیه جریمم؟بطوری که مثلن ازشون نامه بگیرم که من در 5 ماهی که اضافه موندم بخاطر برنامه درسی بوده و نمیتونستم نیمه کاره رها کنم و ....
    چون بنظرم حرف سفارت براشون قابل قبولتر باشه تا از نامه دانشگاهم در خارج از کشور.
    در کل بنظرتون من که هنوز دفاعم مونده می ارزه این فرصت مطالعاتی رو 10 ماهه کامل برم و پای لرزشم بشینم؟
    با تشکر

Local Moderator

خیلی ممنون از پاسخ کاملتون.
    پس ابتدا همانطور که گفتید از اداره اعزام به هزینه شخصی اقدام میکنم و اما اگر نشد،
    بنظرتون میتونم رو همکاری سفارت ایران در کشور خارج حساب کنم برای بخشودگیه جریمم؟بطوری که مثلن ازشون نامه بگیرم که من در 5 ماهی که اضافه موندم بخاطر برنامه درسی بوده و نمیتونستم نیمه کاره رها کنم و ....
    چون بنظرم حرف سفارت براشون قابل قبولتر باشه تا از نامه دانشگاهم در خارج از کشور.
    در کل بنظرتون من که هنوز دفاعم مونده می ارزه این فرصت مطالعاتی رو 10 ماهه کامل برم و پای لرزشم بشینم؟
    با تشکر

خواهش میکنم،

بله! میتونید. هر چند که کارکنان سفارت‌ها با هم فرق دارن و در همه‌ی سفارت‌ها رسیدن به این هدف شاید کار آسونی نباشه ولی در هر صورت با زبان خوش و کمی پشتکار میشه مشکل رو از همون سفارت مرتفع کرد (توجه داشته باشید که قانون در این مورد سکوت کرده، پس همه چی دست کسی هست که قدرت تصمیم‌گیری رو داره).
    من اگه جای شما بودم از این فرصت مطالعاتی استفاده میکردم.

موفق باشید

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)