صفحه 5 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 121

موضوع: تحصیل در گرایش محیط زیست و مسائل مرتبط

MAJID84
    Guest

پیش فرض پاسخ : محیط زیست

در اینکه محیط زیست یک انجمن مستقل باید داشته باشه شکی نیست اما متاسفانه بچه های محیط زیست تعدادشون کم هستش . اون هم به خاطر پررنگ نبودن این رشته در کشور به علت فارغ التحصیل های کم این رشته است.در مورد سوال شما باید بگم رشته عمران محیط زیست تنها زیرشاخه مرتبط باعمران است .با این وجود مهندسی کشاورزی به محیط زیست و رشته های مربوط به اون نزدیک تر هستش . از مدیر محترم هم ممنونم که این انجمن رو قرار دادند.امیدوارم دانشجو های این دو رشته از این فرصت استفاده کنند تا انجمن مستقلی داشته باشند.

نقل قول نوشته اصلی توسط azadeh25
    شاید اینجا جای سئوال من نباشه، ولی چرا محیط زیست اومد جزو کشاورزی؟ فکر کنم همونجا تو زیرشاخه عمران جاش درست تر بود.
    توی تقسیم بندیهای ایران کشاورزی و محیط زیست باهم میان ان مساله رو مثلا توی اسم نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی میتونید ببینید،،از اونجایی‌ که این سایت هم برای ایرانیها هست دسترسی راحت تره برای بازدیدکنندها

MAJID84
    Guest

نقل قول نوشته اصلی توسط azadeh25
    شاید اینجا جای سئوال من نباشه، ولی چرا محیط زیست اومد جزو کشاورزی؟ فکر کنم همونجا تو زیرشاخه عمران جاش درست تر بود.
    نقل قول نوشته اصلی توسط hsharare
    توی تقسیم بندیهای ایران کشاورزی و محیط زیست باهم میان ان مساله رو مثلا توی اسم نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی میتونید ببینید،،از اونجایی‌ که این سایت هم برای ایرانیها هست دسترسی راحت تره برای بازدیدکنندها
    برای اشنایی بیشتر با رشته محیط زیست و زیر مجموعه های اون لینک های زیر رو بخوانید.

http://env.ut.ac.ir/fa/department/index.html

http://www.ceers.org/faculty/courses/index.asp

http://www.ceers.org/faculty/field_o...rams/index.asp

http://sr.iau.ac.ir/environment/

( حتما بخوانید ) دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران/http://fa.wikipedia.org/wiki

http://ep.jhu.edu/graduate-degree-pr...and-management

MAJID84
    Guest

برای شناخت بیشتر از محیط زیست :

تاريخچه EIA در جهان ارزیابی اثرات زیست محیطی = Environmental Impact Assessment

EIA اولین بار در کشور آمریکا مطرح شد. زمانيكه کتاب بهار خاموش نوشته را شل كارسون در سال 1962 منتشر شد ، آگاهی های عمومی نسبت به موضوع محیط زیست در آمريكا به نسبت بالا رفت و باسرعت تا نیمه دهه 60 رشد كرد. با چنين پيش زمينه هاي اجتماعي ،در سال 1970 قانون ملي خط مشي محيط زيستي (NEPA) تدوين شد و براي اولين بار لزوم بكار بردن EIA براي پروژه هاي بزرگ اجباري شد. NEPA مفهوم سيستم EIA را فراتر از مرزهاي آمريكا بسط داد و مقري براي معرفي خط مشي EIA در خيلي از كشورهاي اروپايي و آسيايي شد. پس ازآمريكا كه پيشگام EIA بود، كشورهايي نظير استرالیا 1974، تايلند1975، فرانسه 1976، فيليپين 1978 و پاكستان 1983شروع به تهیه سیستم EIA كردند.

در سیصد و هفتادو دومین اجلاس"سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی( (OECD" که در تاریخ 14 نوامبر 1974 برگزار شد بیانیه ای در موضوع تجزیه و تحلیل اثرات محیط زیستی ناشی از پروژه های مهم خصوصی و عمومی صادر شد.

دردهه 1980 پيشنهادهاي ارائه شده توسط سازمان هاي بين المللي بخصوص، سازمان همكاري هاي اقتصــــادي و توسعه و اتحاديه اروپا(EU )عاملي شدند كه EIA در سرتاسر جهان گسترش يابد.

فعاليت ملل متحد در سال 1982 با تصويب منشور جهاني براي طبيعت درمجمع عمومي ملل متحد آغاز شد. در اين منشور ارزيابي اثرات محيط زيستي و تضمين كاهش اثرات بر طبيعت و در نظر گرفتن ارزيابي طبیعت به عنوان يك عامل اساسي در برنامه ريزي تاكيد شده است.

کنفرانس "محیط زیست و توسعه" در ژوئن 1992 از طرف سازمان ملل متحد در شهر ریودوژانیر(برزیل) برگزار شد. در اصل 17 بیانیه نهایی این کنفرانس لزوم ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه هایی که احتمالا اثرات منفی مهم بر محیط می گذارند تصریح شده است.

سازمان ملل از طریق برنامه محیط زیست(UNEP) و نیز بانک جهانی( (WBاز طریق اداره بهداشت و محیط زیست دستورالعملی صادر کرده اند که بنابر آن قبل از تصویب بودجه لازم برای اجرای طرح ها بزرگ توسعه، باید اثرات حاصله از اجرای آن طرح ها بر محیط زیست ارزیابی گرددند.

در ميان كشورهاي درحال توسعه، كشورهاي آسيايي اقدامات محيط زيستي را خيلي زود شروع كردند و تا دهه 1980 همراه با ساير كشورها سيستم EIA داشتند.

مرکز مطالعات محیط زیستی وابسته به بخش شرقی مدیترانه (EMRO) سازمان بهداشت جهانی در سال 1985 تشکیل شده است. این مرکز در پایتخت کشور اردن مستقر است. ایران و سایر کشورهای بخش مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی(افغانستان، عراق، عربستان، کویت، اردن، قطر و ....) در این مرکز عضویت دارند. در اجلاس های این مرکز علاوه بر فعالیت های مربوط به بهداشت محیط بر مسائل ارزیابی نیز تاکید می شود و دستورالعمل هائی در این زمینه صادر می گردد.

تاریخچه EIA در ايران

در ايران ارزيابي آثار محيط زيستي در عين اينکه مفهومي جديد است ولي به لحاظ سابقه تاريخي مي توان نشانه هاي آن را با عناوين ديگر و به شکل ساده تر در قوانين محيط زيست قبلي جستجو کرد.

سازمان حفاظت محيط زيست بر اساس ماده 6 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست و وظايفي که به لحاظ انجام مطالعات و بررسي هاي محيط زيستي پيش بيني شده بود در سال 1354 در ساختار تشکيلاتي خود يک بخش ويژه بنام دفتر بررسي اثرات توسعه ايجاد نمود که وظيفه اين دفتر بر اساس شرح وظايف مصوب، بررسي اثرات فعاليت هاي مختلف در محيط زيست بود. در سال 1358 با کوچک شدن ساختار تشکيلاتي سازمان دفتر بررسي اثرات توسعه نيز منحل شد.

مجددا در سالهاي اخير واحد مذکور با عنوان دفتر ارزيابي محيط زيست در حوزه معاونت محيط زيست انساني سازمان ايجاد گرديد و اجراي مقررات نظارتي مربوط به ارزيابي اثرات محيط زيست طرح ها و پروژه هاي توسعه را بر عهده گرفت.

علاوه بر فعالیت های سازمان حفاظت محیط زیست ، در گوشه و کنار کشور کارهایی در زمینه ارزیابی اثرات توسط محققین کشور انجام شده است که می توان به چند مورد از آنها اشاره کرد:

- مقاله "نقش الگوهای شبیه سازی در ارزیابی محیط زیستی طرح های عمرانی، دکتر مجید کوهپایی 1356 "

- مقاله " الگوی ارزیابی و تغییرات محیط زیست، دکتر مجید مخدوم 1361"

- مقاله "محیط زیست و توسعه، دکتر مرتضی هنری 1361"

- پروژه " ارزیابی اثرات محیط زیستی طرح توسعه جایگاه دفن زباله شهر گیلان، دکتر مسعود منوری 1368"

- پروژه "حفاظت از سیلاب در سیستان، دکتر مجید مخدوم 1370"(این پروژه اولین پروژه در ایران بود که توانست از بانک جهانی وام بگیرد)

Member azadeh25 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Tehran

نقل قول نوشته اصلی توسط Babak
    در کنار هم بودن این دو رشته به این معنی نیست که محیط زیست جزو کشاورزیه. مثلا رشته برق و کامپیوتر هم یک انجمن دارند ولی کامپیوتر جزو برق نیست یا مثلا فیزیک و ریاضی که یک انجمن دارند جزو همدیگه نیستند. حالا برای این دو رشته یک انجمن ایجاد شده تا ببینیم چقدر پست در این زمینه وجود داره. اگر تعداد پست‌ها زیاد نباشه در انجمن‌های دیگه ادغام خواهد شد.
    با این نظر شما موافقم. ممنون بابک عزیز.

Junior Member moji403 آواتار ها

پیش فرض تحصیل در گرایش محیط زیست و مسائل مرتبط

سلام دوستان

من رشته لیسانسم مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و فوق لیسانسم حقوق محیط زیست هست می خواستم بدونم کسی از شما برای نروژ در رشته محیط زیست حالا هر گرایشی که باشه در مقطع فوق یا دکترا پذیرش گرفته؟ به نظر شماها من برای دکترا اقدام کنم یا آسونتره که برای فوق اقدام بشه؟

خیلی عجیبه که به بچه های عضو تو این فروم نمی شه ایمیل فرستاد فقط میشه پیغام گذاشت که فکر نکنم زیاد به دردشون بخوره!!! من یه سایت زیست محیطی دیگه عضو هستم امکان ارسال ایمیل هست و ما و بچه ها با هم ایمیلی ارتباط داریم. در هر صورت من دوست دارم این موضوع به اطلاع بچه هایی که می خوان ارشد بخونن برسه چون خودم بدون این جزوه ها خیلی عذاب کشیدم!!!

Junior Member

سلام به همه دوستان
    من تازه با این سایت آشنا شدم ، امیدوارم که تاپیک درستی را برای سوالم انتخاب کرده باشم.
    من دانشجوی ترم آخر باغبانی دانشگاه صنعتی اصفهانم
    معدلم پایینه نزدیک به 14
    زبانم خوبه اما هنوز امتحانی ندادم
    دنبال در آوردن مقاله هم هستم اگه بشه از پروژه لیسانسم
    می خواستم ببینم اولا من می تونم ارشد طراحی محیط زیست شرکت کنم؟ (ایران که می شه)
    دوما چی کار کنم که یه دانشگاه بدون هزینه برم یا اگه بشه بورس بگیرم و یا حداقل جایی برم که بتونم سر کار برم و باهاش هزینه دانشگاهو بدم
    و یا یه کشور کم خرج مثه مالزی
    چه دانشگاهایی با این وضعیت می تونم برم اگه تا سال دیگه نمره آیلس خوبی داشته باشم
    چون معدلم پایینه آیا بهتره که ارشدو ایران بخونم و واسه دکترا برم؟
    ممنون از همه کسایی که راهنمایی می کنن

Junior Member

سلام
    پس چرا هیشکیییییی جواب نمی ده؟!
    لطفا کمک کنین

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    دانشگاه تهران

پیش فرض پاسخ : عمران-محیط زیست ( پذیرش و آشنایی با یکدیگر )

با سلام.من بهداشت محیط خوندم .من می خوام تو یکی از رشته های در مقطع ارشد
    Environmental health
    Ocupational health
    hse
    و یا رشته های مربوطه ادامه تحصیل بدم .می خوام بدونم تو چه دانشگاههایی و کجا ارائه می شن و کجا ها فاند خوب میدن؟البته بیشتر مایلم کانادا باشه.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)