صفحه 51 از 62 نخستنخست ... 414243444546474849505152535455565758596061 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 501 تا 510 , از مجموع 619

موضوع: کمک به انتخاب گرایش در رشته کامپیوتر

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    نرم افزار شریف - هوش مصنوعی امیرکبیر

پیش فرض پاسخ : کمک به انتخاب گرایش در رشته کامپیوتر

سلام ببخشید مزاحم شدم ولی پست هاتون رو خوندم فکر کردم شما بتونین من رو راهنمایی کنید.
    من امسال کنکور سراسری دادم و به رشته های نرم افزار و الکترونیک علاقه دارم و امسال اگه بخام هر کدوم اینا رو بزنم تهران و نهایتا امیر کبیر قبول میشم

من به هر دو این رشته ها علاقه دارم و بیس ریاضی و فیزیک قوی دارم. ولی تا حالا که الان 19 سالمه تجربه برنامه نویسی و الگوریتم و .. ندارم. اگه من الان برم مهندسی کامپیوتر بخونم میتونم تو این رشته که خیلیا الان که هم سطح منن از 15 سالگی کد میزنن من الان از اینا چقدر عقب ترم؟ و یه همچین پیش نیازی مهم هست؟

من درس های کارشناسی این دو رشته رو باهاشون آشنایی دارم و میدونم درباره چی هست. ولی درباره ارشد فکر میکنم که cs کلا میره تو فاز research ودرسای کاربردیش تموم میشه. و با همون لیسانس میشه همه کار کرد و بقیش رو بیرون از دانشگاه یاد گرفت؟(خیلیا رو دیدم که بعد ارشد نرم افزار رفتن mba و چیزای دیگه خوندن) و اگه میشه یه خورده درباره ارشد و دکترای نرم افزار و it توضیح بدین ... ولی خوب برق تخصصی تره و دکترا هم میشه رو یه چیز تمرکز کرد. آیا این دید من درسته؟

وسوال آخر این که از این دو رشته کدو موقعیت شغلی بهتری تو آمریکا داره آخه هر کی رو که می بینم که رفته نرم افزار الان یه software engineer تو google یا microsoft و cisco شده. ولی تو الکترونیک شرکت های خیلی بیشتر و زمینه های کاربردی بیشتری داره ولی خوب کارآفرینی با یه سرمایه کم نمیشه تو برق انجام داد , و درسای بی ربط مثل کنترل و ماشین الکتریکی رو باید تو لیسانس بخونم.
    این که یکی از قبل لیسانس اصلا از زمان تولد کد زده باشه ملاک خاصی نیست و اصلا به نظر من تعیین کننده هیچ چیزی نیس. همون طور که خودت گفتی اگه با درسای رشته ها آشنا باشی میدونی که تو مهندسی کامپیوتر چیزی که تدریس میشه اصلا برنامه نویسی نیست بلکه علوم کامپیوتره و برنامه نویسی صرفا یه ابزاره. درسای برنامه نوسی هم کلا دو تا درسه یکی ترم ۱ که همه رشته های مهندسی دیگه هم دارنش، یکی هم ترم ۲. شما هیچی هم بلد نباشی همون ترم اول یاد میگیری. اصلا هم مهم نیست بلد نباشی. من خودم قبل دانشگاه یه خط کدم نزده بودم. بنابراین شما هیچی از بقیه در این زمینه عقب نیستی!
    خیلی دسته بندی درسا به پژوهشی/کاربردی رو درست نمیدونم. همچین مرز مشخصی وجود نداره. تعریف دقیقی هم ندارن این کلمات. اگه منظورت از کاربردی، صنعت باشه درسای ارشد کامیپوتر اتفاقا خیلی هم کاربردین. البته خیلی درسا هستن که به شدت تو صنعت موردنیاز هستن و همزمان بازار ریسرچ داغی هم دارن. مثلا شما درس یادگیری ماشین رو ببین! الان هم در حوزه صنعت و هم پژوهش به شدت داغه! بستگی به فیلد کاری هم داره. طبیعتا حوزه ای مثل الگوریتم خیلی نظری تره تا مهندسی نرم. در مورد تخصصی بودن هم قطعا مقطع ارشد هر رشته مهندسی ای به شدت تخصصیه! فرقی نداره کامپیوتر باشه یا برق. اینکه یه عده زیادی برنامه نویسی بلدن و "فکر میکنن" کامپیوتر هم بلدن یه تصور عامیانه و یه خیال باطله و نباید شما رو گول بزنه! و ازش نمیشه نتیجه گرفت کامپیوتر تخصصی نیست. در مورد ارشد و دکترا هم دقیقتر باید بپرسی چی میخوای بدونی. ولی به طور کلی دکترا به سه درد میخوره. ۱- کار دانشگاهی یا به طور محدود کار صنعتی در شرکت های بزرگ ۲-مهاجرت! ۳- پز دادن و گرفتن و پست مقام در ایران! ارشد هم به طور عمده مکانی برای تمرین رفتن به دکتراست یا عمیق کردن تخصص در کارهای سطح بالا. اگه سوال دیگه ای داری دقیق تر بپرس چون هر گرایشی توضیحات خاص خودش رو داره. ضمنا برای کار کردن هم در اکثر جاهای دنیا از جمله آمریکا معمولا لیسانس کافی هست. ولی ارشد میتونه باعث بشه کارتون تخصصی تر بشه. مثلا به طور کلی میانگین حقوق یه آدم "تازه کار" در حوزه data science و یادگیری ماشین که عمدتا ارشد میخواد بالاتر از یه مهندس نرم افزاره. دکترا گرفتن در آمریکا هم شما رو از نظر شغلی محدودتر میکنه چون یا باید کار آکادمیک و دانشگاهی انجام بدید یا کار تحقیقاتی توی شرکت هایی که بخش R&D دارن
    به نظر میاد نگرانی شما خیلی راجع به بازار کاره. ببین شما نگران این حرفا نباش. مشکل اینه که خیلی ها وقتی میرن آگهی استخداما رو نگاه میکنن اسم یه مشت تکنولوژی میبینن که هیچ کدومشون هم در دانشگاه تدریس نشده و یهو میترسن.مهم این اسم ها نیست. در حقیقت مهمه شما اصول طراحی پایگاه داده رو بلد باشی نه اینکه تجربه کار با oracle‌ و mysql و postgresql و هزار تا کوفت اسکیوال دیگه رو داشته باشی! شما طراحی شی گرا رو بلد باش لازم نیست به ۶۰ زبان کد زده باشی! شما بدون الگوریتم بهینه چیه! یاد گرفتن اون تکنولوژی ها کار سختی نیست! شرکت ها هم وقتی کارآموز میگیرن الزاما انتظار ندارن شما ۵۰ تا تکنولوژی رو بلد باشی. من خودم روزی که رفتم کار کنم کلا html و css میدونستم چیه و برنامه نویسی هم c++ در حد همون کدای دانشگاه. تو کارم هم به جاهای خیلی خوبی رسیدم. در کل فکرت رو مشغول این حرفا نکن. زمانش که رسید اینا رو هم یاد میگیری.
    البته به جای کارت هم بستگی داره. شرکتهای سطح پایین همون مفاهیم سطح پایین رو هم طلب میکنن و در توهم به سر میبرن! کار سطح پایین (مثلا طراحی وبسایت) به دانشگاه رفتن احتیاجی نداره. شما به کارهای سطح بالاتر مثل طراحی سیستم های بزرگ با robustness بالا، طراحی پروتکل های ارتباطی نرم افزار های بزرگ، معماری نرم افزار ، یادگیری ماشین، بینایی ماشین و امثالهم فکر کن که بدون دانشگاه بهشون نمیشه رسید و معمولا یه ارشد لازم دارن. به طور کلی بازارکار بحث های مفصلی داره که در اینجا جا نمیشه ولی به طور کلی میگم که آدم با تحصیلات بالاتر امکان موفقیت بیشتری داره در دراز مدت و راههای بیشتری پیش روش هست و از نظر کار تخصصی تو رشته خودش (و نه مثلا کار آزاد ) هم موقعیت بهتری از کسی داره که علم نداره و صرفا یک فنی رو بدون اصول علمی یاد گرفته (مثل برنامه نویسی صرف) به خصوص اگه هدفت کار تو شرکت هایی در رده همون شرکتهاییه که اسم بردی
    در مورد سوال آخر واقعا نمیشه به این سوال جواب درستی داد چون به کلی عامل بستگی داره (تحصیلات فرد موردنظر، سطح شغل، منطقه جغرافیایی و حتی تو یه سری شغلای سطح بالا citizen آمریکا بودن یا نبودن! و ...) ولی یه جمله از Andrew Ng استاد استنفورد میگم: هوش مصنوعی برق جدید است. AI is the new electricity منظورش هم اینه که همون طور که در قرن گذشته ظهور برق همه صنایع و زندگی انسانها رو از بیخ متحول کرد و الان زندگی بدون اون تصورش سخته، هوش مصنوعی هم همین نقش رو قراره در قرن جدید بازی کنه. البته قطعا قرار نیست مهندسی برق از بین بره (همون طور که با ظهور برق، مکانیک از بین نرفت) اما نقش رشته کامپیوتر قطعا غیرقابل انکاره در زندگی آینده انسانها
    ضمنا من کامپیوتریم و از برق هم بیزارم ) طبیعتا شما رو تشویق به کامپیوتر میکنم اما بد نیست حرفای یه برقی رو هم بشنوی. البته آمار کوچ از رشته های مختلف به کامپیوتر (به خصوص از برق) هم یه نگاهی بکن ولی در نهایت جواب من اینه که به هر چی که علاقه بیشتری داری برو.

توضیح: این پیام خصوصی بود ولی بدون نام اینجا جواب دادم که به درد دیگران هم بخوره.

Junior Member

سلام.
    من برای مستر اقدام کردم برای آمریکا و طبق گفته اون شرکتی که کارهای ادمیشن رو انجام میدن قراره که یکسری دانشگاه رو لیست کنن و بهم بگن و ببینم که کدوم بهتره و چندتا رو برای ادمیشن انتخاب کنیم تا ببینیم کدوم اوکی میشه.
    من در حال حاضر برنامه نویسی وب می کنم ٬ لیسانس نرم افزار دارم و علاقمند به تحصیل در رشته ای هستم که با این کاری که الان دارم می کنم مرتبط باشه.
    حالا نمی دونم که چه گرایش هایی و یا رشته هایی مرتبط با این موضوع هست که من براشون می تونم اقدام کنم.
    ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره راهنمایی کنه.

Junior Member
    رشته و دانشگاه

خیلیییی ممنون خیلی خوب بود.

میشه چن تا مقاله کوچیک که من بفهمم یا یه کتاب تو زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بگید تا من با این دوتا زمینه آشنا بشم چون تو دبیرستان هیچ اطلاعات و پایه ای درباره کامپیوتر نیست و من یا هر کس دیگه تقریبا فقط اسم این دو تا رو بلدن.
    کتاب ها و مقالات در این حوزه عمدتا سطح ریاضیات بالایی رو میطلبن و من کتابی سراغ ندارم که برای شما قابل خوندن باشه. ساده ترین جایی که این چیزا رو توضیح داده باشه تو ذهن من درسهای سایت coursera است اما حیلی انتظار نداشته باش متوجهش بشی چون بالاخره این موضوع جزو درسهای ارشده. به ظور کلی این علوم سعی میکنن به صورت هوشمند داده ها رو بررسی کنن تا الگوهای خاصی رو ازش استخراج کنن. به زیان ساده یعنی یه سری داده وجود داره حالا چه طور ازش اطلاعات به درد بخور بیرون بکشیم به نظرم کاربرداش رو بگم بهتر متوجه میشی. ساده ترین مثالی که به ذهنم میرسه پیشتهاد کلمات توی اس ام اسه! حتما دیدی که از وقتی که گوشی رو میخری بعد از یه مدت خود گوشی به طور هوشمند کلماتی رو بهت پیشنهاد میده که معمولا زیاد استفاده میکنی. این یه مثال ساده از استفاده از داده های موجود (اس ام اس های قبلی که زدی) برای استحراج الگو (کلمات پرتکرار مورد استفاده تو) با استفاده از تکنیک های مختلف به هدف کمک به توئه. مثال دیگه موتورهای جستجو مثل گوگل هستن. تو اینترنت میلیاردها صفحه وجود داره. گوگل چه طوری میتونه در کسری از ثانیه کلمه ای که جستجو شده (همون الگوی موردنظر) رو از بین اون همه متن (داده های موجود) پیدا کنه؟ قطعا روشش این نیست که هر بار کلش رو بگرده چون در این صورت باید برای هر جستجو یه ماه منتظر باشیم! مثال های خیلی زیادی واسه کاربردای هوش مصنوعی هست: مثل انواع پیش بینی (predictive analysis) : ییش بینی قیمت یه کالا از سابفه روند صعود و نزول قیمتش در گذشته، پیش بینی وضع هوا و... تشخیص چهره در تصویر (face detection) ، تشخیص کلمات گفته شده و تبدیلش به متن (spoken term recognition) ، انواع دسته بندی (classification) مثل دسته بندی خودکار تصاویر (image classification) ، تشخیص بیماری ها از روی علائم بیمار و هزاران مورد دیگه...
    https://en.wikipedia.org/wiki/Machin...g#Applications

سوال دیگه م هم اینه که رشته هایی مثل آی تی و سخت افزار که خیلی حدود 20 واحد با نرم افزار فرق دارن رو اگه من برای دانشگاه ترجیح بدم( مثلا آِی تی تهران رو بالاتر از نرم امیرکبیر بذارم.) بعدا اگه بخوام برای ارشد برم تو نرم افزار به مشکل بر میخورم؟ اصلا میشه تو دانشگاه تغییر گرایش داد؟
    البته اختلاف واحدهای این گرایش ها قطعا بیشتر از ۲۰ واحده. تقریبا از سال سوم درس های تخصصی گرایش ها متفاوت میشن. ولی تو ایران که تنها ملاک برای ارشد رفتن توی یه گرایش دیگه اینه که کنکور ارشد که میدی تو اون گرایش قبول شی! اصلا مهم نیست گرایش قبلیت چی بوده. تغییر گرایش که چیزی نیست. ملت تغییر رشته میدن از مهندسی شیمی به جامعه شناسی! ملاکش فقط همون قبولی تو کنکوره
    تو حارج هم که اصلا همه اینا رو زیر مجموعه computer science حساب میکنن و کاملا اوکی هست. تازه از برق به نرم افزار اومدن یه چیز خیلی ساده ایه. آی تی که دیگه هیچی. حتما آی تی رو هم بزن

تو نرم از ریاضیات دیفرانسیلی هم استفاده میشه یا فقط گسسته است؟
    گسسته. ریاضیات دیفرانسیل فقط تو درسایی دیده میشه که به برق و سخت افزار نزدیکن مثل مدارهای الکتریکی، پردازش سیگنال، انتقال داده و اینها. البته اگه تو ارشد وارد هوش بشی دوباره سر و کله ریاضیات دیفرانسیلی تو درسایی مثل پردازش تصویر و بهینه سازی پیدا میشه ولی تو نرم افزار نه

واین که علوم کامپیوتر شریف چقدر نزدیک به نرم افزاره و آیا با اون هم میشه به همون حوزه های کامپیوتر رفت یا یه دوره فرعی نرم افزار (تو همون دانشگاه) برداشت یا دو رشته ای کرد با نرم افزار؟
    تو ایران درس های رشته علوم کامیپوتر رو عمدتا خیلی نظری میگیرن. یه سری درسهای پایه مشترک هست (مثل مدار منطقی ، طراحی الگوریتم و..) ولی خب درسهایی مثل آنالیز عددی و جبر هم پاس میکنن که اصلا تو مهندسی کامیپوتر وجود نداره. به طور کلی فضای حاکم به علوم کامیوتر شریف خیلی به فضای رشته ریاضی نزدیک تره تا مهندسی کامپیوتر. دانشکده های ریاضی و علوم کامیپوتر هم یکین و جدا از دانشکده مهندسی کامییوتر. در کل کسی که بره علوم کامیوتر شریف در درسای تئوری چیزی کم از مهندسی نداره ولی بعیده به دست به آچاری بچه های مهندسی برسه. چون تو مهندسی شما مجبوری هر ترم کلی تمرین و پروژه رو کد بزنی و بعد ۴-۵ سال واقعا دست به کدی ولی بچه های علوم کامیوتر عمدتا تمریناشون کاغذیه و خبری از کد و اینا نیست و زیاد میلنگن تو این قضیه. متاسفانه درس های خیلی مهم وکاربردی مثل پایگاه داده، شبکه، بازیابی اطلاعات، طراحی زبان های برنامه نویسی، طراحی شی گرا و اینها رو هم پاس نمیکنن

در مورد دو رشته ای کردن قانونش اینه که دو رشته نباید بیشتر از ۵۰ درصد اشتراک محتوایی درسی داشته باشن و بنایراین دورشته ای کردن این دوتا به احتمال قوی منتفیه. من تا که حالا نشنیدم کسی تونسته باشه همچین کاری بکنه. دوره فرعی هم طبق این لینک صریحا گفته شده که امکانش نیست:
    http://www.sharif.ir/c/document_libr...groupId=377256
    (به این خاطره که خیلی ها چنین درخواستی دارن و ظرفیت کمه)

و آخر هم این که درسایی مثل طراحی الگوریتم نیاز به مهارت یا توانایی خاصی داره؟ چون تو دبیرستان هیچ حرفی از این درس ها نمیزنن آدم می ترسه بره کامپیوتر.من خودم علاقه م بیشتر به سمت کامپیوتر هست ولی خوب چون درساش برای من گنگ هست یه خورده شک میکنم.
    تنها توانایی که میشه گفت توانایی در ریاضیات گسسته و نظریه گراف + هوش و خلاقیت هست! متاسفانه راهی نیست که بشه تشخیص داد کسی توانایی و مهارت این درسا رو داره یا نه. تنها درس مرتبط همون ریاضیات گسسته است! ولی نگرانش نباش. اگر شما تونستی رتبه ات جوری بشه که شریف و تهران و امیرکبیر قبول شی تو اینها کم نمیاری

ممنون از این که راهنمایی می کنید واقعا کمک بزرگی به من کردید انقد حرفای این مشاور های بی سواد رو آدم میشنوه که آدم مدام به شک میفته.
    وقتی من انتخاب رشته میکردم هیچ کسی نبود اینا رو به من و امثال من بگه. الان خوشحالم که میتونم کمکی بکنم

Junior Member

سلام
    من امسال (95) کنکور دادم و الان در حال تحقیق برای انتخاب رشته هستم.لطفا اگر ممکن است به سوالات زیر پاسخ دهید(ممنون)
    1. بازار کار و درآمد رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر و ریاضیات محض را در آمریکا مقایسه کنید.
    2. پذیرش گرفتن در کدام یک از رشته های فوق راحت تر است؟
    3.برای کسی که به ریاضیات به خصوص ترکیبیات علاقه مند است کدام رشته مناسب تر است؟
    4.من علوم کامپ و ریاضیات محض شریف را می آورم ولی احتمالا نمیتوانم مهندسی کامپیوتر را در دانشگاه شریف بخوانم...به نظر شما ارزشش را دارد که برای خواندن مهندسی کامپیوتر در دانشگاهی جز شریف درس بخوانم؟!
    بازهم بسیار ممنون

Junior Member
    رشته و دانشگاه

من با این وضعیت به احتمال 95% کامپیوتر امیرکبیر قبول میشم. میخواستم بدونم چقدر فرق بین سطح این 3 دانشگاه هست؟ من تو نتایج پذیرش همین سایت نگاه می کنم نرم افزاری عای امیر کبیر همشون از دانشگاه های رتبه بالای 100 آمریکا و کانادا پذیرش گرفتن ولی از تهران استنفورد هم رفته ... و همچنین امیر کبیر استاداش در برابر تهران خیلی سطح پایین تر هستن. مخواستم بدونم این چقدر از بیرون فرق می کنه و تاثیر می ذاره.
    در مورد تعداد و موفقیت اپلای کننده ها تو دانشگاههای مختلف چند تا نکته مهمه:
    ۱- جو اپلای!: خیلی مهمه که جوش باشه بین بچه ها. یکی از دلایل تعداد بالای اپلای های شریف همین جو هست واقعا. وقتی شما میبینی ۶۰ نفر دور و برتون در تکاپو هستن بالاخره رو شما هم اثر میذاره. این جو از قدیم تو شریف بوده ولی الان تهران .و امیرکبیر هم زیاده توش

۲- استادا: اینکه استادا برای دانشجوهاشون اهمیت قائل بشن و هدفهاشون براشون اهمیت داشته باشه، همکاری بکنن با بچه ها، سیاست های مسخره نمره ای نداشته باشن و اذیت نکنن. از این لحاظ من یه سری از استادای امیرکبیر رو که دیدم کاملا برعکس شریف بودن و اساسا تدریس، آینده دانشجوها و اهدافشون ذره ای اهمیت ندارن واسشون. از این لحاظ ممکنه بعضیاشون اذیت بکنن. از این لحاطا شریف و تهران خیلی خیلی بهترن

۳- خود دانشجوها: عمده ترین دلیل اینکه شریف این قدر اعتبار پیدا کرده و شریفی ها از بهترین جاهای دنیا اپلای میگیرن به خاطر توانایی بالای خود دانشجوهای شریفه نه الزاما سطح استادا (توانایی استادا بیشتر در مقطع ارشد و دکتراست که تعیین کننده است و میبنیم که از ارشد و دکترای شریف هم حتی بخار خاصی بلند نمیشه! و اصلا در سطح کارشناسیش نیست) در نظر بگیر که بالای ۹۰ درصد رتبه های برتر کنکور و تقریبا همه المپیادی ها میان شریف و خیلی از همین ها هستن که جاهای خوب میرن. این همون اشتباهی بود که حتی یکی از استادای استنفورد هم کرد و گفت دانشکده برق شریف بهترین دانشکده برق کارشناسی تو دنیاست! در حالی که داستان چیز دیگه ایه (هر چند که واقعا هم دانشکده عالی ایه و استادهای کاردرستی داره)

در مورد دانشگاه های خیلی خاص مثل همون استنفوردی که گفتی یا MIT این رو بدون که اکثر کسایی که این جاها میرن معدل عالی و مقاله بخش عادی رزومه شونه و تعدادشون حتی تو شریف هم کمه. اکثر اونایی که من دیدم طلای المپیاد کشوری یا جهانی (که خیلی هم تاثیر داره) ، عضویت بنیاد ملی نخبگان یا سابقه حضور تو مسابفات جهانی ACM، دبیری کمیته ACM جنوب غرب آسیا (سایت شریف) و این چیزها رو هم تو رزومه شون دارن و به واسطه اینها توصیه نامه های عالی از استادا (حتی از استادای خارجی) هم دارن (که این هم خیلی موثره) یا حتی داشتن برادر و خواهر تو استنفورد!!! (تاثیر داره) اینا چیزاییه که عمدتا از چشم افرادی که تو شریف نیستن و یا بچه هایی که میان این سایت، پنهانه. البته منظورم این نیست که بدون اینها استنفورد رفتن غیرممکنه ولی بدون اکثرش این چیزاست و ربطی به سطح دانشگاه و استاد نداره. و قاطعانه میگم اگه فرضا یه سال همه اونایی که میرن شریف و امیرکبیر جاشون عوض شه اون وقت این امیرکبیره که اپلای استنفورد میگیره!

.یه سوال دیگه این که الان همه میگن که من برق هم برم میتونم برای فوق برم cs بخونم.
    حالا برق که امیرکبیر میارم و از لحاظ سطح هم از نرم افزار امیر کبیر بالاتره.
    یا حتی مکانیک تهران هم میتونم برم .

اگه من مکانیک تهران(یا حالا برق) برم اگه بخوام بعدش برم کامپ بخونم چه فرقی با یکی که کل 4 سال لیسانس خونده و همش سروکارش با cs بوده دارم(برای ادامه تحصیل)
    چون خیلی از برقیا رو دیدم که رفتن برای فوق در زمینه مهندسی کامپیوتر و حتی خیلی استادای کامپیوتر هم برق خوندن. مکانیک چطور ( چون اون اصلا ارتباطی به نرم افزار نداره)

البته من به اینا هم علاقه دارم ولی ترجیحم کامپیوتره ولی دانشگاش یه خورده منو دلسرد می کنه...
    پیشاپیش ممنون از پاسختون
    اگر میخوای cs باشی مکانیک رفتن اصلا خوب نیست. چون واقعا فرق هست بین کسی که cs خونده با کسی که برق خونده دیگه چه برسه به مکانیک! اکثر استادایی که برق خوندن هم وقتی میان cs کارشون عمدتا یا حوزه معماری کامپیوتر و سخت افزاره یا اینکه هوش مصنوعی و عمدتا هم بحثای پردازش سیگنالی که به برق نزدیکه. این طور نیست که یکی از برق بیاد بره الگوریتم یا مهندسی نرم (البته غیر ممکن نیست. مورداش هست ولی رایج هم نیست)
    من برق رفتن رو هم بد نمیدونم چون به هر حال نقش دانشگاه و استادا رو هم باید در نظر گرفت ولی مکانیک رو اصلا توصیه نمیکنم چون خیلی پرته. دانشگاه های خارج هم وقتی بخوان بگیرن به یکگراند توجه میکنن قطعا. اگه مکانیک باشی برای cs رفتن مشکل پیدا میکنی. برق بخونی در کل مشکلی نیست ولی خب سابقه پژوهشیت هم مهمه و اینکه بیشتر رو چی کار کردی

ضمنا علاقه هم خیلی مهمه. مثل رتبه ۱ تجربی امسال نشی که ۴ سال برق شریف بخونی بعد بری دوباره کنکور بدی
    ویرایش توسط tornadoz : August 11th, 2016 در ساعت 04:22 PM

Junior Member

سلام دوستان
    من اگه برای لیسانس برم مهندسی کامپیوتر امیرکبیر میتونم برای فوق تو دانشگاه های امریکا برای الکترونیک اقدام کنم ؟
    یا اگه برم برق بهشتی شانسم بیشتره ؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط tornadoz نمایش پست ها
    در مورد تعداد و موفقیت اپلای کننده ها تو دانشگاههای مختلف چند تا نکته مهمه:
    ۱- جو اپلای!: خیلی مهمه که جوش باشه بین بچه ها. یکی از دلایل تعداد بالای اپلای های شریف همین جو هست واقعا. وقتی شما میبینی ۶۰ نفر دور و برتون در تکاپو هستن بالاخره رو شما هم اثر میذاره. این جو از قدیم تو شریف بوده ولی الان تهران .و امیرکبیر هم زیاده توش

۲- استادا: اینکه استادا برای دانشجوهاشون اهمیت قائل بشن و هدفهاشون براشون اهمیت داشته باشه، همکاری بکنن با بچه ها، سیاست های مسخره نمره ای نداشته باشن و اذیت نکنن. از این لحاظ من یه سری از استادای امیرکبیر رو که دیدم کاملا برعکس شریف بودن و اساسا تدریس، آینده دانشجوها و اهدافشون ذره ای اهمیت ندارن واسشون. از این لحاظ ممکنه بعضیاشون اذیت بکنن. از این لحاطا شریف و تهران خیلی خیلی بهترن

۳- خود دانشجوها: عمده ترین دلیل اینکه شریف این قدر اعتبار پیدا کرده و شریفی ها از بهترین جاهای دنیا اپلای میگیرن به خاطر توانایی بالای خود دانشجوهای شریفه نه الزاما سطح استادا (توانایی استادا بیشتر در مقطع ارشد و دکتراست که تعیین کننده است و میبنیم که از ارشد و دکترای شریف هم حتی بخار خاصی بلند نمیشه! و اصلا در سطح کارشناسیش نیست) در نظر بگیر که بالای ۹۰ درصد رتبه های برتر کنکور و تقریبا همه المپیادی ها میان شریف و خیلی از همین ها هستن که جاهای خوب میرن. این همون اشتباهی بود که حتی یکی از استادای استنفورد هم کرد و گفت دانشکده برق شریف بهترین دانشکده برق کارشناسی تو دنیاست! در حالی که داستان چیز دیگه ایه (هر چند که واقعا هم دانشکده عالی ایه و استادهای کاردرستی داره)

در مورد دانشگاه های خیلی خاص مثل همون استنفوردی که گفتی یا MIT این رو بدون که اکثر کسایی که این جاها میرن معدل عالی و مقاله بخش عادی رزومه شونه و تعدادشون حتی تو شریف هم کمه. اکثر اونایی که من دیدم طلای المپیاد کشوری یا جهانی (که خیلی هم تاثیر داره) ، عضویت بنیاد ملی نخبگان یا سابقه حضور تو مسابفات جهانی ACM، دبیری کمیته ACM جنوب غرب آسیا (سایت شریف) و این چیزها رو هم تو رزومه شون دارن و به واسطه اینها توصیه نامه های عالی از استادا (حتی از استادای خارجی) هم دارن (که این هم خیلی موثره) یا حتی داشتن برادر و خواهر تو استنفورد!!! (تاثیر داره) اینا چیزاییه که عمدتا از چشم افرادی که تو شریف نیستن و یا بچه هایی که میان این سایت، پنهانه. البته منظورم این نیست که بدون اینها استنفورد رفتن غیرممکنه ولی بدون اکثرش این چیزاست و ربطی به سطح دانشگاه و استاد نداره. و قاطعانه میگم اگه فرضا یه سال همه اونایی که میرن شریف و امیرکبیر جاشون عوض شه اون وقت این امیرکبیره که اپلای استنفورد میگیره!

اگر میخوای cs باشی مکانیک رفتن اصلا خوب نیست. چون واقعا فرق هست بین کسی که cs خونده با کسی که برق خونده دیگه چه برسه به مکانیک! اکثر استادایی که برق خوندن هم وقتی میان cs کارشون عمدتا یا حوزه معماری کامپیوتر و سخت افزاره یا اینکه هوش مصنوعی و عمدتا هم بحثای پردازش سیگنالی که به برق نزدیکه. این طور نیست که یکی از برق بیاد بره الگوریتم یا مهندسی نرم (البته غیر ممکن نیست. مورداش هست ولی رایج هم نیست)
    من برق رفتن رو هم بد نمیدونم چون به هر حال نقش دانشگاه و استادا رو هم باید در نظر گرفت ولی مکانیک رو اصلا توصیه نمیکنم چون خیلی پرته. دانشگاه های خارج هم وقتی بخوان بگیرن به یکگراند توجه میکنن قطعا. اگه مکانیک باشی برای cs رفتن مشکل پیدا میکنی. برق بخونی در کل مشکلی نیست ولی خب سابقه پژوهشیت هم مهمه و اینکه بیشتر رو چی کار کردی

ضمنا علاقه هم خیلی مهمه. مثل رتبه ۱ تجربی امسالنشی که ۴ سال برق شریف بخونی بعد بری دوباره کنکور بدی
    ببخشید من از شما یک سوال داشتم؛چون من نمیتونم فعلا پیام خصوصی بپرسم؛ممنون میشم اگه به من یک پیام خصوصی بفرستید تا من بتونم از کمک شما بهره ببرم
    با تشکر

Junior Member

سلام.برای انتخاب رشته امسال سوال میکنم به کمک نیاز دارم قبل از اتمام مهلت. بحثهای قبل رو خوندم فرق علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر رو فهمیدم . چون ریاضی خیلی دوست ندارم و بازار کار رشته برام مهمه میخوام مهندسی بخونم ولی اگر علوم کامپیوتر انتخاب کنم دانشگاههای تهران قبول میشم و مجبور نمیشم برم شهر دیگه و خوابگاه.دو تا سوال دارم:
    ۱- اگر هدفم گرفتن پذیرش برای ارشد باشه میتونم از علوم کامپیوتر مهندسی کامپیوتر پذیرش بگیرم؟
    ۲-چرا تو سایت مستر پورتال مهندسی کامپیوتر نداره فقط علوم کامپیوتر داره!؟اسم رشته ها جاهای مختلف فرق داره خیلی گیج شدم.

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط feri93 نمایش پست ها
    ببخشید من از شما یک سوال داشتم؛چون من نمیتونم فعلا پیام خصوصی بپرسم؛ممنون میشم اگه به من یک پیام خصوصی بفرستید تا من بتونم از کمک شما بهره ببرم
    با تشکر
    صندوق پیام های شما پره من مجبورم اینجا جواب بدم.

نقل قول نوشته اصلی توسط feri93
    فقط یک سوال هم اینکه با راهنمایی اساتید دانشگاهی مثل ارومیه هم مبشه مقاله در حدisi داد؟اساتید دانشگاه شریف به نظرتون کمکم میکنم
    من اون دانشگاه رو نمیشناسم که بتونم نظر بدم. صرفا حدس میزنم کار یه کم سخت تر باشه چون جو مقاله دادن تو لیسانس ممکنه حیلی تو اون دانشگاه نباشه. اما به هر حال اگه کسی واقعا علاقه مند باشه این کار نشدنی نیست. بالاخره اون دانشگاه هم قطعا یه سری استاد داره که برای افزایش رتبه شون هرسال مقاله هم میدن. اما در هر صورت شما تو دو سه سال اول باید درس بخونی و مقاله دادن زوده. بعدش ایشالا اگه معدلت خوب باشه و زبانت هم قوی کرده باشی راه مقاله دادن باز میشه. اساتید هم با دانشجوی معدل خوب خیلی رغبت بیشتری دارن کار کنن

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط roze7 نمایش پست ها
    سلام.برای انتخاب رشته امسال سوال میکنم به کمک نیاز دارم قبل از اتمام مهلت. بحثهای قبل رو خوندم فرق علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر رو فهمیدم . چون ریاضی خیلی دوست ندارم و بازار کار رشته برام مهمه میخوام مهندسی بخونم ولی اگر علوم کامپیوتر انتخاب کنم دانشگاههای تهران قبول میشم و مجبور نمیشم برم شهر دیگه و خوابگاه.دو تا سوال دارم:
    ۱- اگر هدفم گرفتن پذیرش برای ارشد باشه میتونم از علوم کامپیوتر مهندسی کامپیوتر پذیرش بگیرم؟
    ۲-چرا تو سایت مستر پورتال مهندسی کامپیوتر نداره فقط علوم کامپیوتر داره!؟اسم رشته ها جاهای مختلف فرق داره خیلی گیج شدم.
    ۱- بله میشه
    ۲- دسته بندی مهندسی کامیپوتر و علوم کامیپوتر به شکلی که توی ایرانه یه چیز من درآوردیه و با اکثر دنیا فرق داره. تمام گرایش های مهندسی کامیپوتر و آی تی (به غیر از سخت افزار)و همچنین رشته علوم کامپیوتر تو ایران در دانشگاه های اکثر جاهای دنیا به همون اسم علوم کامیپوتر ارائه میشه و خیلی وقتا تو دانشکده علوم کامپیوتر دیده میشه. چیزی هم که اینجا بهش میگن سخت افزار معمولا به اسم مهندسی کامپیوتر ارائه میشه و خیلی وقت ها تو دانشکده برق پیداش میشه کرد. البته این ها قانون الهی نیست و ممکنه جورای مختلف تو دانشگاه های محتلف دیده بشه.

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)