سلام و عرض ارادت.
من انجمنهای مختلف و موضوعات رو مطالعه کردم ولی متاسفانه جواب سوالات مربوط به عبور و مرور دانشجوهای مشمول سربازی دارای معافیت تحصیلی در خارج از کشور که انصراف از تحصیل دادن یا تحصیلشون تمام شده و باید پروسه ثبت مدارک رو در وزارت علوم بگذزونند تا وزارت علوم به نظام وظیفه اعلام وضعیت بکنه رو پیدا نکردم.

من مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری رو در کشور روسیه تحصیل میکردم. کارشناسی رو تموم کردم و در ایران ارزشیابی کردم. کارشناسی ارشد رو تموم کردم ولی چون سریع وارد مقطع دکتری شدم دیگه اون زمان مدرک فارغ التحصیلی رو در ایران ارزشیابی نکردم. مقطع دکتری رو بعد از دو سال انصراف دادم و دیگه ادامه ندادم. وقتی که میخواستم از نظام وظیفه برگه تردد و مهر خروج مشمولین بگیرم. وزارت علوم از من خواستند گواهی بگیرید از دانشگاهتون که از تحصیل انصراف دادید. گواهی گرفتم و در سفارت و وزارت خارجه تایید کردم و به وزارت علوم ارائه دادم. در مرحله دوم از من خواستند برای اینکه به نظام وظیفه اعلام وضعیت کنند که من سربازم و تحصیل نمیکنم باید در سامانه سجاد پروفایل بسازم و تمامی مقاطع تحصیلی رو مدارکش رو تایید و بارگداری کنم که انجام دادم. الان از من می‌خوان‌ که حتما مدرک فارغ التحصیلی مقطع یکی مونده به آخر یعنی ارشد رو درخواست بدم برای ارزشیابی که برای ارزشیابی هم داخل سامانه سجاد درخواست دادم. داخل درخواست ارزشیابی مدرک در سامانه سجاد از متقاضی خواسته میشه پایان نامه اش رو در سامانه ثبت پایان نامه در ایرانداک ثبت کنه. همینطوری که میدونید سامانه ثبت پایان نامه ایرانداک در خارج از کشور با آی پی ایرانی یا با آی پی غیر ایرانی باز نمیشه. ثبت نام داخل سایت ایرانداک رو هم با هر روشی که بود بالاخره از طریق ایران انجام دادم. دوستانی که برای عبور و مرور به ایران بعد از فارغ‌التحصیلی یا انصراف از تحصیل اقدام کردن آیا با پروسه ثبت پایان نامه در ایرانداک آشنا هستید ؟ پایان نامه من به زبان روسی هست در کارشناسی ارشد، اصلا پایان نامه به زبان روسی در سامانه ای که حتی با آی پی غیر ایران باز نمیشه قابل ثبت هست ؟ یا فقط پایان نامه ایرانی و انگلیسی قابل ثبته ؟ من از دانشگاه نامه رسمی گرفتم که دیگه تحصیل نمیکنم و سفارت و وزارت خارجه تایید کردن. آیا راهی وجود داره که از این هزارتوی بی سر و ته راحت بشم و سریعتر بشه به نظام وظیفه اعلام کرد این متقاضی سربازه دیگه تحصیل نمیکنه؟ من اصلا نیازی به ارزشیابی مدارکم‌ ندارم. اگر کسی از دوستان می‌دونه ثبت پایان نامه در ایران داک به چه زبان هایی امکان پذیر هست ممنون میشم کمکم کنید.