صفحه 15 از 20 نخستنخست ... 567891011121314151617181920 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 193

موضوع: اقامت در فرانسه

Junior Member

پیش فرض پاسخ : اقامت در فرانسه

دوستان و همراهان فروم فرانسه سلام عرض میکنم.

بنده با توجه به سابقه کاری و تخصص مناسبی که در ایران داشتم (حوزه فناوری اطلاعات) توانستم از یک شرکت معتبر در پاریس یک درخواست کار از نوع CDI دریافت کنم که بعد از مصاحبه اولیه منابع انسانی و همچنین مصاحبه فنی از طریق اسکایپ (به زبان فرانسه)، این قرار داد به همراه اطلاعاتش برای من ارسال شد تا من اوکی بدم و روند پرونده شروع بشه. بعد از قبول کردن بنده، مدارک رو هم برای شرکت فرستادم که شامل کپی پاسپورت من و همسرم، نامه سابقه کاری، مدرک تحصیلی و سند ازدواج بود که همه رو به فرانسه ترجمه کردم و برای شرکت ارسال کردم و شرکت فوق روال کار بنده رو شروع کرده و گفتند بررسی پرونده و اینکه DIRECCTE اوکی بدهد حدودا 3 ماه زمانبره که خب من مشکلی ندارم و خودشون هم اوکی هستند با استخدام بنده اما باید DIRECCTE نظر بده تا من ویزا رو دریافت کنم و در سپتامبر نقل مکان کنم به پاریس و کارم رو شروع کنم. اگر ممکنه در مورد سوالات زیر به بنده لطف کنید و جواب بدید:

1 - این DIRECCTE به نظر بررسی میکنه رزومه بنده رو و بازر رو و از شرکت هم تاییدیه میگیره برای اوکی بودن. درسته؟ ممکنه اذیت کند و چوب لای چرخ بگذارد و این صحبتها که من ویزا رو دریافت نکنم؟

2 - در رابطه با هزینه ها سوالی ندارم چون فروم رو خوانده ام و در اینترنت هم جستجو کرده ام. اما سوالی که هست این هست که بنده به همراه خانمم میام و خودم CDI دارم، اما آیا خانمم میتونند در رستوران و کافه فعالیت کنند (خودشون عاشق آشپزی و کافه داری و.. هستند) تا در آمد هم داشته باشند درسته؟ حقوقی طبیعتا بالاتر از SMIC منظورم هست. (رشته تحصیلی شون نامرتبط با آشپزی و سابقه کاری آشپزی هم ندارند، صرفا علاقه و انگیزه ایشون و تبحر خانگیشون قابل تحسین هست)

3 - تحصیل همسرم امکان پذیر هست؟ حالا در همین رشته آشپزی و غیره. از لحاظ قانونی منظورم هست و اگر امکان پذیر هست هر اطلاعات (هزینه ترمیک و ... ) هر چند اندکی هم دارید ممنون میشم در اختیار من قرار بدید. (رشته آشپزی و ...)

4 - برای عزیمت به پاریس، طبیعتا برای دریافت ارز مسافرتی (نفری 1000 یورو) نیاز به بلیط رفت و برگشت داریم که میخواهیم اونها رو رزرو کنیم. خب دو چمدان 30 کیلویی هم طبیعتا میتوانیم بیاریم که باید شامل وسایل ضروری لباس و آفتابه لگن هم باشه.. کلا در این مورد Tips & Tricks ای دارید؟

لازم به ذکر هست که هم من و هم خانمم به فرانسوی حرف میزنیم و اوکی هستیم. البته من به انگلیسی هم کامل مسلط هستم اما خانمم پایین تز از بنده اما ایشون هم کامل انگلیسی رو حرف میزنند.

متشکرم

Moderator

رشته و دانشگاه
    Diplôme d'Ingénieur Généraliste-ENSAM-Arts et Métiers ParisTech

سلام، این هم جواب سوالاتتون تا جایی که من اطلاع دارم:
    نقل قول نوشته اصلی توسط Maloge نمایش پست ها
    1 - این DIRECCTE به نظر بررسی میکنه رزومه بنده رو و بازر رو و از شرکت هم تاییدیه میگیره برای اوکی بودن. درسته؟ ممکنه اذیت کند و چوب لای چرخ بگذارد و این صحبتها که من ویزا رو دریافت نکنم؟
    DIRECCTE در حقیقت طرف شماست: بررسی می کنه که شرکتها با استخدام نیروی ارزون قیمت خارجی به بازار کار گند نزنن. اگه کسی می خواد یه خارجی استخدام کنه باید به اندازه یه فرانسوی با همون سطح سواد و تجربه بهش حقوق بده. اینطوری حساب کردن با توجه به مشکلات اداری و پروسه طولانی (جواب خود من الان کمی بیش از یک ساله که طول کشیده)، کسی خارجی استخدام نمی کنه مگه طرف کارش خیلی درست باشه.
    2 -بنده به همراه خانمم میام و خودم CDI دارم، اما آیا خانمم میتونند در رستوران و کافه فعالیت کنند (خودشون عاشق آشپزی و کافه داری و.. هستند) تا در آمد هم داشته باشند درسته؟ حقوقی طبیعتا بالاتر از SMIC منظورم هست. (رشته تحصیلی شون نامرتبط با آشپزی و سابقه کاری آشپزی هم ندارند، صرفا علاقه و انگیزه ایشون و تبحر خانگیشون قابل تحسین هست)
    همسرتون معمولاً با ویزای همراه میان و تا جایی که می دونم ویزای همراه اجازه کار نداره. ولی این ویزا قابل تبدیل به ویزاهای دیگر (از جمله دانشجویی و کاری (در صورت تخصص کافی)) هست و با تعویض ویزا ایشون می تونن هم درس بخونن و هم کار کنن
    3 - تحصیل همسرم امکان پذیر هست؟ حالا در همین رشته آشپزی و غیره. از لحاظ قانونی منظورم هست و اگر امکان پذیر هست هر اطلاعات (هزینه ترمیک و ... ) هر چند اندکی هم دارید ممنون میشم در اختیار من قرار بدید. (رشته آشپزی و ...)
    بله... تحصیل تقریباً در هر رشته ای که بخوان امکانپذیره (به شرط توانایی زبان کافی) ... برای کار در رستوران و بار، اگه مدارک و سابقه کار مربوطه نداشته باشید، باید در یه دوره اجباری یک هفته ای که در مورد نظافت در شکمسراهاست (سالها پیش هزینه اش تقریباً 400 یورو بود) شرکت کنید. برای آشپزی، کافه داری، راه اندازی نانوایی و شیرینی پزی، آموزشگاههای متعددی هست که بعضی شون از شهرت جهانی برخوردارن (مثل مدرسه Ferrandi که به هاروارد آشپزی مشهوره یا مدرسه مشهور Cordon Bleu). در عین حال بعضی از مدارس عالی مهندسی که در زمینه مواد غذایی فعال هستن هم دوره های اینطوری دارن (مثل مدرسه عالی فیزیک-شیمی پاریس (ESPCI)، اگرو پاری تک یا مدرسه لاوال )... شهریه بر اساس نوع مدرسه، معروفیتش و نوع دوره متفاوته. به طور کلی مدارس خصوصی از دولتی خیلی گرونترن و مدارس اسم و رسم داری مثل اونهایی که نام بردم از مدارس معمولی تر شهریه خیلی بیشتری می گیرن. به هر حال در جریان باشید که حقوق کار در بار و رستوران معمولاً SMIC اه
    4 - برای عزیمت به پاریس، طبیعتا برای دریافت ارز مسافرتی (نفری 1000 یورو) نیاز به بلیط رفت و برگشت داریم که میخواهیم اونها رو رزرو کنیم. خب دو چمدان 30 کیلویی هم طبیعتا میتوانیم بیاریم که باید شامل وسایل ضروری لباس و آفتابه لگن هم باشه.. کلا در این مورد Tips & Tricks ای دارید؟
    اگه بلیتتون رو از پگاسوس بگیرید می تونید تا 20 کیلو اضافی برای هر نفر اضافه بار بخرید. فکر کنم لوفت هانزا هم همین وضعیت رو داره (یعنی یه چمدون اضافی با حدود 50-100 یورو هزینه اضافی). در شرایط فعلی، هواپیمایی قطری هم انتخاب بسیار مناسبی برای ایرانه. در خصوص ایران ایر و آسمان و ماهان هم سوال کنید ببینید آفر مناسبی دارند؟

موفق باشید
    اگه لطف کنید و سابقه پیغامهای قبلی رو هم ضمیمه پیامهای خصوصیتون بکنید راحتتر می تونم پاسخ بدم

دوستان فرانسه نشین عرض سلام و خسته نباشید
    بنده با 36 سال سن با فوق لیسانس مهندسی مواد-متالوژی و 9 و نیم سال سابقه کار بازرگانی خارجی، برای دوره آشپزی از دو مدرسه Ferriere و موسسه Le Cordon Bleu پذیرش گرفتم. قصدم تحصیل 2-3 ساله در رشته ی مدیریت رستوران و آشپزی هست و در صورت امکان ادامه زندگی در فرانسه. متاسفانه اطلاعات ضد و نقیض زیاد دیدم در اینترنت و وبسایت اداره مهاجرت فرانسه رو هم پیدا نکردم. به زبان فرانسه مسلط نیستم و آشناییم در حد 4-5 ترم کانون هست ولی انگلیسی اوورال 7 آکادمیک دارم. با توجه به اینکه دارم به دنبال رشته ی مورد علاقه م میرم یه مقدار برای وضعیت همسر و فرزند 3 ساله م نگرانی دارم که چطور در این سه سال میتونن اقامت داشته باشن. در مورد هزینه ها تا 50 هزار یورو مشکلی ندارم که فکر میکنم برای 2-3 سال کافی باشه. اگه کسی اطلاعاتی در مورد نحوه اقامت بعد از گذروندن دوره های مذکور داره در اختیار من بذاره ممنون میشم.

Member massoud آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Ingénierie des Systèmes Automatisés (ISA) SUPELEC

درود، دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم؛ با توجه به رشته و تخصصی که مد نظر دارید در فرانسه
    برای دوره آشپزی از دو مدرسه Ferriere و موسسه Le Cordon Bleu پذیرش گرفتم. قصدم تحصیل 2-3 ساله در رشته ی مدیریت رستوران و آشپزی هست و در صورت امکان ادامه زندگی در فرانسه.

بایستی عرض کنم بافرض اینکه حتی بتوانید ویزای تحصیلی/دانشجویی با شرایط مشروحی که فرمودید (سن 36 سال، رشته تخصصی غیر مرتبط با گرایش مورد تقاضا، وقفه طولانی بین تحصیلات و و و) بدست بیارید، متأسفانه برای پروژه بلند مدت و اقامت/کار شانس زیادی نخواهید داشت... چرا که شما پس از اتمام تحصیلات نیاز به مجوز کار و تبدیل وضعیت دانشجویی به اقامت کاری salarié خواهید داشت که برای این منظور پروسه نسبتاً پیچیده و پردردسری وجود دارد که سازمان DIRECCTE یا "مدیریت منطقه ای شرکتها، حِرَف و مشاغل" در فرانسه مسئولیت آنرا به عهده دارد تا تقاضای مهاجرین کار خارجی و شرکتهای استخدام کننده برای این مشاغل را بررسی نموده و مجوز لازم را صادر نمایند.
    http://direccte.gouv.fr/ اما از سالها پیش لیست تخصصها و مشاغل مشخصی توسط دولت تعریف شده که صرفاً در این شاخه ها امکان جذب نیروی کار مهاجر خارجی وجود دارد (عموماً تخصصهای فنی و حرفه ای) که کمبود نیروی کار هست. لایحه دولتی لیست مشاغل مورد نظر رو در این لینک میتوانید مشاهده بفرمایید:
    >> Des autorisations de travail aux étrangers non ressortissants d’un Etat membre de l’Union européenne
    که حرفه مورد نظر شما را شامل نمیشود (ضمن اینکه مشاغلی همچون آشپزی، توریسم و هتلداری و ... تخصصی اصلی فرانسویها هست و اگر نگوییم اشباع هست، فراوانی نیروی کار داخلی در این گرایشها بسیار زیاد هست و رقابت سخت در نتیجه قاعدتاٌ نیازی به نیروی کار مازاد مهاجری/خارجی نخواهند داشت)
    لذا اگر با این پروسه هدف اقامت بلندمدت و مهاجرت به فرانسه رو دارید توصیه میکنم تجدید نظر نمایید و راههای مرتبط تری رو مورد بررسی قرار دهید
    موفق باشید.

Moderator

رشته و دانشگاه

همونطور که مسعود عزیز به درستی فرمودن، اگه بخواید سراغ کار آشپزی و رستوران داری برید باید سرمایه (یا سرمایه گذار) رستورانتون رو داشته باشید. البته کسی که از دوره عالی مدرسه ای مثل Cordon bleu فارغ التحصیل میشه کار براش هست. ولی غیر اروپایی بودنتون براتون مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد. در ضمن حواستون به شهریه بسیار سنگین این مدارس هم باشه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadvv نمایش پست ها
    دوستان فرانسه نشین عرض سلام و خسته نباشید
    بنده با 36 سال سن با فوق لیسانس مهندسی مواد-متالوژی و 9 و نیم سال سابقه کار بازرگانی خارجی، برای دوره آشپزی از دو مدرسه Ferriere و موسسه Le Cordon Bleu پذیرش گرفتم. قصدم تحصیل 2-3 ساله در رشته ی مدیریت رستوران و آشپزی هست و در صورت امکان ادامه زندگی در فرانسه. متاسفانه اطلاعات ضد و نقیض زیاد دیدم در اینترنت و وبسایت اداره مهاجرت فرانسه رو هم پیدا نکردم. به زبان فرانسه مسلط نیستم و آشناییم در حد 4-5 ترم کانون هست ولی انگلیسی اوورال 7 آکادمیک دارم. با توجه به اینکه دارم به دنبال رشته ی مورد علاقه م میرم یه مقدار برای وضعیت همسر و فرزند 3 ساله م نگرانی دارم که چطور در این سه سال میتونن اقامت داشته باشن. در مورد هزینه ها تا 50 هزار یورو مشکلی ندارم که فکر میکنم برای 2-3 سال کافی باشه. اگه کسی اطلاعاتی در مورد نحوه اقامت بعد از گذروندن دوره های مذکور داره در اختیار من بذاره ممنون میشم.
    اگه لطف کنید و سابقه پیغامهای قبلی رو هم ضمیمه پیامهای خصوصیتون بکنید راحتتر می تونم پاسخ بدم

Junior Member

با سلام خدمت اعضای فروم
    چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
    من و‌همسرم هر دو‌میخواهیم از طریق ویزای تحصیلی برای فرانسه اقدام کنیم و در حال حاضر مشغول یادگیری زبان فرانسه هستیم. سوال من اینه با توجه به اینکه همسرم لیسانس نرم افزار از یکی از دانشگاه های سراسری ایرانو داره آیا امکانش هست با همین مدرک بتونه در فرانسه کار پیدا کنه و ویزاشو تبدیل کنه؟
    و اینکه کدام یکی از شهرهای فرانسه از نظر هزینه زندگی و‌بازار مار برای این رشته شرایط بهتری داره؟ (نظر ما البته شهر نانسی بوده)

Moderator

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط Monash12 نمایش پست ها
    با سلام خدمت اعضای فروم
    چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
    من و‌همسرم هر دو‌میخواهیم از طریق ویزای تحصیلی برای فرانسه اقدام کنیم و در حال حاضر مشغول یادگیری زبان فرانسه هستیم. سوال من اینه با توجه به اینکه همسرم لیسانس نرم افزار از یکی از دانشگاه های سراسری ایرانو داره آیا امکانش هست با همین مدرک بتونه در فرانسه کار پیدا کنه و ویزاشو تبدیل کنه؟
    و اینکه کدام یکی از شهرهای فرانسه از نظر هزینه زندگی و‌بازار مار برای این رشته شرایط بهتری داره؟ (نظر ما البته شهر نانسی بوده)
    ببینید، رشته های مربوط به IT از مشاغلی اند که DIRECCTE متخصصانش رو از داشتن مدرک معادل فوق لیسانس برای اجازه کار معاف کرده. ولی نداشتن مدرک فوق لیسانس در سیستم فرانسوی که درش لیسانس به مدرک ناقص حساب میشه، همیشه یه ضعف باقی خواهد موند. من پیشنهاد می کنم همسرتون دنبال قراردادهای از جنس Apprentissage بگردن (اگه سنشون زیر 27 سال باشه خیلی راحتتر پیدا میشه) که هم می تونن درش به تحصیلشون تا گرفتن مدرک فوق لیسانس ادامه بدن و هم به کار مربوط به رشته شون رو بکنن و حقوق کمی هم داشته باشن.
    ویرایش توسط Kavehmb2000 : October 17th, 2018 در ساعت 07:06 PM

Moderator

رشته و دانشگاه

پیش فرض اهمیت مدرک آموزش عالی در سیستم فرانسوی

در پست قبلی اشاره کردم که مدرک لیسانس در بازار کار فرانسه یه مدرک ناقص تلقی میشه. اینجا دلایل و چراییش رو توضیح میدم:

پیش از قبول پلتفرم مشترک اروپایی برای تحصیلات دانشگاهی، سیستم فرانسه یه سیستم دوگانه بود:
    -یه سری مدارس عالی داشتن که به فارغ التحصیلانشون دیپلم عالی (مهندسی/بازرگانی/هنر/معماری/آشپزی) می دادن و اینها واقعاً در کارشون هم قرار بود متخصص باشن. زیر دستهای این بزرگواران در صنعت معمولاً سرکارگر ها و تکنیسینها بودن که مدرکشون معادل فوق دیپلم بود. بنابراین اصولاً مدرک لیسانس در این سیستم جایی نداشت
    -دانشگاهها هم دوره های از 1 ساله (برای زبان خارجی) تا دکترا داشتن. برای تحصیلات کلاسیک، شما دو سال درس می خوندین، فوق دیپلم می گرفتین که در بیشتر موارد کاملاً کافی بود. خصوصاً در رشته های حرفه ای مثل آشپزی، نقاشی، لوله کشی، فروشندگی و ... در این شرایط می تونستین یه سری واحد مدیریتی و حسابداری هم بگذرونین که میشد لیسانس و مثلاً می تونستین سرپرست فروشندگان، سرپرست کارگاه یا مدیر رستوران یا هتل بشید. اگه می خواستید در کارتون اوستا بشید هم می رفتید سراغ فوق لیسانس و دکترا. در رشته های فنی نیاز به تحصیلات لیسانس نبود و شرکتها نمی دونستن تکلیفشون با یه لیسانس مهندسی چیه.

حالا به لطف پذیرش سیستم اروپایی و البته تخصصی شدن حرفه ها، لیسانس وضعیتش کمی بهتر شده... ولی هنوز استخدام کننده ها خیلی باهاش راحت نیستن. برای همین به هیچ کس توصیه نمی کنم بدون گرفتن فوق لیسانس از دانشگاه بیاد بیرون

Member massoud آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Ingénierie des Systèmes Automatisés (ISA) SUPELEC

Thumbs up پاسخ : اهمیت مدرک آموزش عالی در سیستم فرانسوی

درود جناب کاوه توضیحات بسیار خوبی کافی دادید در خصوص مدارک تحصیلی.
    با اجازه شما چند کلمه ای هم بنده اضافه کنم. همینطور که فرمودند مدرک لیسانس متأسفانه در فرانسه یه مقدار جایگاه بلاتکلیفی داره و بیشتر به سطوح پایینتر ارزیابی میشه. خصوصاً در رشته های فنی و مهندسی مدرک Bac+3 در اصل BTS یا فوق دیپلم ارزیابی میشه.
    ببینید سالیان قبل در ایران، برخی رشته ها کارشناسی ارشد پیوسته بودند، دوستان هم دوره و هم نسل بنده احتمالاً خاطرشان باشه که رشته مهندسی معماری در دانشگاهها تا اواسط دهه 70 عموماً با مقطع فوق لیسانس پیوسته ارائه میشد که بسیار پر متقاضی و گرایش سختی برای دسترسی محسوب میشد که خوب همین معدود رشته های مهندسی پیوسته هم به مرور کمرنگ و گویا حذف شدند از سیستم دانشگاهی و اصولاً اکثر مقاطع بصورت ناپیوسته در گروههای مهندسی ارائه میشوند که لیسانس 4 ساله + فوق لیسانس 2 ساله یعنی مجموع 6 ساله برگزار میشوند. در حالیکه اگر مقاطع کارشناسی پیوسته گذشته را درنظر بگیریم با یه دوره 5 ساله قابل ارزیابی بودند که معادل سیستم فرانسه Bac+5 باشند.
    اگر مدارس مهندسی (یا Ecole d'ingénieur) ها را ملاک یا معیار ارزشیابی قرار بدیم که بنوعی هم مرجع محسوب میشوند این سیستم نیز یک مقطع پیوسته 5 ساله هستش که در نهایت Bac+5 مدرک خروجی آن میشود و بطور کلی یک مهندس را با مدرک کمتر از 5 سال تحصیلات عالی Ingénieur ارزیابی نمیکنند. و در صورت داشتن تحصیلات مقطع L (که شامل سالهای L1 L2 L3 میباشد/یا Bac+3) برای دستیابی به پستهای ingénieur الزاماً بایستی مقطع M را نیز سپری نمود یعنی M2 , M1 تا دریافت مدرک نهایی مستر و سطح Bac+5
    در نتیجه فارغ التحصیلانی که از سیستم آموزشی ما در ایران با مدرک مهندسی یا لیسانس اقدام به مهاجرت میکنند، مدرکشون به این ترتیب بعنوان Bac+4 در فرانسه ارزیابی میشه که این مقطع چیزی بینابین و ناقص هست و مهندس در فرانسه محسوب نمیشود. به این ترتیب برای داشتن آینده حرفه ای بهتر لازم هست مقطع مستر یا سالهای آخر مدرسه مهندسی رو سپری کنند تا معادل یک مهندس فرانسوی شانس و موقعیت و حقوق مناسب درخواست کنند. در نتیجه برای ادامه تحصیل و رسیدن به این مقطع Bac+5 با مدرک لیسانس از ایران، زمان اپلای کردن در مقاطع مستر در بهترین حالت ممکن هست از سال اول یا M1 اون معاف شوند و یک راست سال دوم یا سال آخر مهندسی بنشینند. اما خوب در خیلی از موارد هم مدارس یا دانشگاههایی خصوصاً اونهایی که سطح بالایی دارند شمارو ملزم میکنند از سال اول مستر تحصیلتون رو شروع کنید و 2 ساله دوره رو به پایان ببرید.
    این هست که در این شرایط با مدرک فرانسوی شما برای مهندس بودن حداقل Bac+5 رو باید بدست بیارید چون سیستم در واقع مشابه مقطع کارشناسی ارشد پیوسته سابق ما هست، در حالیکه با لیسانس 4 ساله از ایران وکارشناسی ارشد ناپیوسته عملاً 6 سال درس خوندید و Bac+6 هستید که البته همچین مقطعی شناخته شده نیست.. مقاطع دکترا هم که Bac+7 یا 8 هستند. این لینک جامع ویکیپدیا رو جهت اطلاعات عمومی میتونید مطالعه بفرمایید.
    آرزوی موفقیت برای همه متقاضیان
    ارادتمند

Junior Member

Smile پاسخ : اقامت در فرانسه

سلام دوستان
    من نياز به راهنمايي درباره ي PACS در فرانسه و نحوه ي انجام دادنش دارم. كسي تجربه اي در اين زمينه داره؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)