1. دکتر سرع القلم شخصیت و شان علمی بسیار بالایی دارند و اصلا ربطی به پست و ... ندداشت چیزی که گفتم. ایشون "تنها ایرانی کل تاریخ از زمان تشکیل" هستند که به صورت رسمی برای ارایه کنفرانس و سخنرانی در نشست سالانه "داووس" دعوت میشند جایی که امثال "کسینجر و جوزف نای و ...." افرادی در اون سطح هستند. پس اون کلمه خیلی زشته کاربردش برای چنان شخصیتی.
به ره حال ما ایرانی ها از مشکل عظیم دو گانگی هویت رنج میبریم و فرهنگ "تحمیلی" بعد از حمله اعراب به اضافه ساختارهای پوسیده فرهنگی خودمان دست به دست هم داد در مسیر توسعه را بر عکس و با سرعت بسیار بالا طی کنیم.
من کی بحث میدنه فاضله کردم (ضمن اینکه ترجیح میدم به جای واژه عربی مسخره مدینه فاضله از واژه صحیح اتوپیا استفاده کنم) اتوپیی هر فرد در ذهن خودش هست و بس و صرفا در هسته رمکزی ذهنیش شکل میگیره یا میتونه بهش شکل بده.
چرا مباحث قاطی شدند یک هو بحث ایشان این بود که زبان علمی دنیا به هر حال انگلیسیه و ما برای قرار گرفتن در مسیر توسعه طبعا بیشتر نیاز به انگلیسی اندیشیدن داریم تا روسی فکر کردن. در باره کشورهای شرق آسیا دوست عزیز آخه کجای فرهنگ مخلوط تحمیلی فعلی ایرانی اسلامی با آیین های کنفسیوسی همخوانی داره تا اونها رو الگو قرار بدیم. اتفاقا با لیبرالیسم خوانش هست. مدلهای کره جنوبی و ژاپن و ... امتحان شدند و در کشورهای غیر از خودشان جواب نداده اند . چرایی هم دیگه میشه یه مقاله بلند بخوام بنویسم.
توحش غربی هم نمیشناسم. یکی دوبار فقط از ...و... شنیدم که غربی ها جز خوک های نجاست خوار که از خودشون نجاست برجا میگذارند چی هستند مگه که ما بخوایمم دنباله اونها باشیم شنیدم از برخی حضرات .......اگه ساختار فکری شما هم که اونطوریه که دیگه هیچی. بحث بیفایدست.
این به میل شما نیست که توسعه صنعتی را به جلو و عقب بودن بدانید صدها متفکر متخصص در علوم انسانی این نظریات رو دادند . من به نظرم حتی اگر انسان دینمداری هم باشید با تاما اجزاش میتونید در غرب اونو داشته باشید تا کشورهای اسلامی.
ونها مراحل دفع بحران سرمایه داری هستند و دلیل زنده بودن و نگندیدن سرمایه داری هم همین ارایه راههای برون رفت هست.
نمیشه یک جزئ فرهنگ غرب را گرفت و دو جزئ فرهنگ شرق رو داشت و یکی دو تا پارامتر شخصی هم بهش اضافه کرد و انتظار توسعه تمدنی و پیشرفت و ... داشت.
موفق باشید