صفحه 10 از 19 نخستنخست 12345678910111213141516171819 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 186

موضوع: تاثیر فرهنگ و تمدن ایرانی بر روابط اجتماعی در جامعه غربی

ApplyAbroad Hero

پیش فرض پاسخ : تاثیر فرهنگ و تمدن ایرانی بر روابط اجتماعی در جامعه غربی

بحث کردن یعنی به همان میزان که حرف می زنی به همان میزان هم گوش کنی! می خواستم دونه به دونه به برخی از مسایل مطرح شده پاسخ بدهم ولی خوب دیدم تکرار مکرراته، تاریخ سازی، آوردن نام قهرمانانی که تنها منبع موجودشان ویکی پدیا یا صفحات فیسبوک هست، سخنان حکیمانه ای که از چندین هزار سال پیش دست نخورده به ما رسیده اند، انگار معظلم له چندین هزار سال قبل توئیتر داشته هی اندرز توئیت می کرده. انگار این ملت دوست نداره تو حال زندگی کنه، انگار دوست داره همیشه با سخنان قصار کارهاش رو توجیه کنده. انگار نمی خواد از بت کده خارج شده نون بازوش رو بخوره.

خرده هم نمیشه گرفت قهرمانی که نتونه با قهرمانان نیم قرن اخیر ملل دیگه رقابت کنه باید هم از اون بالا بالاها هی سخنان اندرزگونه بده تا مبادا پیروانش جلوی ماندلاها و گاندی ها و ... کم بیارند.

واژه ها رو هم که رنگ کردیم، وطن دوستی شده گردن بند فروهر به گردن بستن و تئوری رفوزه شده 60 سال پیش رو با رنگ لعاب قداست سی ساله به جامعه قالب کردن. وطن شده چند تا سنگ و کلوخ تو بیابون. اجنوی هم شده هر آنکه با ما به از این نیست. و نمی خواهیم یاد بگیریم که جامعه ای خوشبخته که قداستش انسانیته و نیروی محرکش عقلانیت.

در آخر می خواستم بگم" هدف وسیله رو توجیه نمی کنه!!! " دیدم جاش نیست چون این وسیله ما رو به هرجا میرسونه غیر از اون هدفه.
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

من یه سوال واسم پیش اومده، دوستان اگه میتونن جواب بدن.
    تو پست ها اون اول ها هی صحبت از فرهنگ ایران و ایرانی میشد، میشه بپرسم کدوم فرهنگ؟ الان یعنی ما دارای فرهنگ هستیم؟

Senior Member Ghahraman2012 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EMU FINANCE

نقل قول نوشته اصلی توسط blur نمایش پست ها
    دوست من یه کم آرومتر...شما از کی ایران نبودی؟! این جمله ای که ایشون نوشتن عربیه و ترجمه ش خوب درنمیاد...ضمنا همه زبان ها از هم تاثیر می پذیرن و زبانی که پویا باشه این خصوصیت رو داره.
    کشورمون شاید یه عده داره که دلشون واقعا می سوزه براش ولی اینقدرا نیستن...همین الانشم کل میراث تاریخی ایران با ندانم کاری های مسئولین در حال نابودی ست...و هیچکسم ککش نمی گزه! میراث تاریخی یک طرف به زبان ساده بگم مملکت روبه اضمحلال میره! مردم گرسنه ن...از این ساده تر؟!همین دیروز تو همین شهر ما یه نفر رگ گردن یه شاگرد مغازه رو زده بود و کشته بودش....چون عصبانیش کرده بود..بهمین سادگی.....هر روز، هر ساعت و هر دقیقه داره از این فجایع اتفاق میفته...طرف بچه ش داره می میره بیمارستان پذیرشش نمیکنن چون پول نداره و بالاخره هم بچه از دست میره...اینا اتفاقای هراز چندگاهی نیستن ها...میشه انکارشون کرد؟ اونوقت تو این شرایط شما انتظار داری این مردم به چی افتخار کنن؟ من البته تو پست قبلیم هم گفتم تاریخ و فرهنگ و هنر و ادبیات و....هویت ما هستن و آدم بی هویت از خودش هیچی نداره و همه چیش عاریه ست...راستش دوست من شعار دادن خیلی آسونه ولی امیدوارم شما بعد اتمام تحصیلتون برگردین ایران و واقعا به ساختن این مملکت و حل یه مقدار از مشکلاتش کمک کنید.....
    نقل قول نوشته اصلی توسط amir110 نمایش پست ها
    نزاع شما هم جالب شده ها!!!! رئیس مرکز آسیب های اجتماعی مجلس سال 89 در مجله چلچراغ شماره خردادش گفته بود: سن روسپیگری در ایران به 12 سال رسیده و 30 درصد کسانی که به کار روی آوردن متاهلن و 60 درصد اینها شوهرانشون مطلعند از این کارشون، فکر می کنید کسی که متاهله و دست به این کار میزنه و شوهرش هم میدونه دلیل دیگری جز فقر داره؟؟؟؟؟ دوستان عزیز من از شما خنده ام می گیره که با این اوضاع جامعه صحبت از وطن پرستی می کنید در حالی که این یک میلیاردم مشکلات جامعه هم نیست، پس دوستان بعد از گذر از تمام پستی و بلندی ها به این جمله میرسیم که" آدم گرسنه هیچی نداره". در جامعه ی ما فساد هزار برابره غربه ولی پنهانه پنهان.
    دوستان از ره رسیده بزارید خستگی تون در بره. اخه چرا ما ها عادت داریم پا برهنه بدویم تو حرف ها در حالی که نمیدونیم چی شده که بحث رسیده به اینجا؟
    من پستی گذاشتم مبنی بر اینکه در دانشگاهم مثل همه جای دیگه ایرانی ها باهم متحد نیستند و گفتم که عرب هاب فلسطین در یک جشن اینترنشنال به ایرانی ها توهین کردند و چرا با اینکه ما این همه تمدن داریم و ... نه یک غرفه داشتیم تو اون جشن تا مثل باقی کشورها به نمایش بگزاریم خیلی از چیزها را و نه اینکه همه با هم در کنار هم نایستادیم تا جواب این عرب ها را بدهیم( البته در نه با دعوا حالا یکیتون نیاد بگه اینم از فرهنگ) و بعد یکی از دوستان اومد به کوروش بزرگ توهین کرد و من و خیلی های دیگه جواب این بنده خدا را دادیم و این شد که این بجث شکل گرفت و من هیچ دلیلی نمیبینم که بخوام وسط بحث تاریخ مشکلات اجتماعی را پیش بکشم پس محکوم نکنید که چرا به گذشته چسبیدید چون بحث بحث گذشته است دوست من متوجه میشی چی میگم مثل این میمونه دارید راجع مثلا مشکل بیمه بازنشستگان بحث میکنید من بیام بگم اقا جان بچسبید به مشکل بیکاری جوانان , بازنشستگان از کار افتاده مهمتر هست یا جوانی که اول زندگی اش هست و میخواهد ایتده ساز بشه و....... . ببین دوست من هر بحثی جای خودش را دارد.
    و این را هم بدونید که بنده از حال و روز کشورم خبر دارم و خیلی هم افسوس میخورم و حاظرم که راجع به بهش تبادل نظر کنم. و میدونمم که با این بحث ها ایران درست نمیشه و فایده نداره به حال امروز ما و اصلا هم نمیخوام بگم همچین چیزی رو.
    من یک هموطن هستم دوستان میتونید رو کمک من حساب کنید.

Senior Member blur آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Horticulture-Medicinal Plants (Urmia University)

نقل قول نوشته اصلی توسط Ghahraman2012 نمایش پست ها
    دوستان از ره رسیده بزارید خستگی تون در بره. اخه چرا ما ها عادت داریم پا برهنه بدویم تو حرف ها در حالی که نمیدونیم چی شده که بحث رسیده به اینجا؟
    من پستی گذاشتم مبنی بر اینکه در دانشگاهم مثل همه جای دیگه ایرانی ها باهم متحد نیستند و گفتم که عرب هاب فلسطین در یک جشن اینترنشنال به ایرانی ها توهین کردند و چرا با اینکه ما این همه تمدن داریم و ... نه یک غرفه داشتیم تو اون جشن تا مثل باقی کشورها به نمایش بگزاریم خیلی از چیزها را و نه اینکه همه با هم در کنار هم نایستادیم تا جواب این عرب ها را بدهیم( البته در نه با دعوا حالا یکیتون نیاد بگه اینم از فرهنگ) و بعد یکی از دوستان اومد به کوروش بزرگ توهین کرد و من و خیلی های دیگه جواب این بنده خدا را دادیم و این شد که این بجث شکل گرفت و من هیچ دلیلی نمیبینم که بخوام وسط بحث تاریخ مشکلات اجتماعی را پیش بکشم پس محکوم نکنید که چرا به گذشته چسبیدید چون بحث بحث گذشته است دوست من متوجه میشی چی میگم مثل این میمونه دارید راجع مثلا مشکل بیمه بازنشستگان بحث میکنید من بیام بگم اقا جان بچسبید به مشکل بیکاری جوانان , بازنشستگان از کار افتاده مهمتر هست یا جوانی که اول زندگی اش هست و میخواهد ایتده ساز بشه و....... . ببین دوست من هر بحثی جای خودش را دارد.
    و این را هم بدونید که بنده از حال و روز کشورم خبر دارم و خیلی هم افسوس میخورم و حاظرم که راجع به بهش تبادل نظر کنم.
    دوست گرامی بنده در جریان همه پست ها از همون اولش هستم...چند صفحه قبلم پست گذاشته بودم شمایین که نخوندین اونارو! اینا هم که نوشتم فکر میکنم مسلما میدونین منظورم چی بوده! ما تا وقتی که این همه بدبختی و فلاکت و سوء مدیریت داریم جایی برا افتخار نمی مونه...مردم اول باید به حال حاضرشون ببالن بعدش گذشته و تاریخشون (بصورت نسبی بهش نگاه کنیم)...شما میگین مملکت پر از مجنون ها و عاشقان ایرانه، من میگم واقعیت بهیچ وجه جایی برا این حرفا نمیذاره...وقتی مرد و زن ایرانی در حال سقوطه!
    ویرایش توسط blur : November 6th, 2012 در ساعت 05:14 PM
    اگر آهسته از بال اين دره‌ی برهنه بر پنجه‌ی پا بگذريم،
    می‌بينی که همه‌ی چکاوک‌ها با دو چشم بسته می‌خوانند،
    پس بی‌جهت به هر شب تاريک شک مکن!
    گاه با پلک بسته هم می‌توان از پل به چشمه رسيد. س.ع صالحی

ApplyAbroad Guru

قداستی در تاریخ وجود نداره. فقط وقایع گذشته است و درس گرفتن از آنها برای آینده. مهم نیست کورش کبیری داشتیم یا نداشتیم یا رستم و آرش کمانگیر و ... که افسانه بودن یا واقعیت بودند. مهم اینه که ما الان که هستیم و چه می کنیم. تنها ارزشی که توسل به اسطوره ها و شخصیت های تاریخی و افسانه ای داره درس و اراده گرفتن برای بهبود وضعیت فعلی و پیشرفت ماست.

ارزش شخصی مثل گاندی در حال حاضر بسیار بالاتر از کورش کبیر ماست، چون ما به قداست کورش می بالیم و گردن کلفت می کنیم و به بقیه ملت ها توهین می کنیم و هندی ها از گاندی درس می گیرند و عمل می کنند. اعتبار و ارزش یک شخصیت تاریخی رو باید در رفتار مردمش جست و جو کرد نه در تعصب اونها.

Member moein749 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    ارشد مهندسي سيستمهاي انرژي

نقل قول نوشته اصلی توسط S03 نمایش پست ها
    قداستی در تاریخ وجود نداره. فقط وقایع گذشته است و درس گرفتن از آنها برای آینده. مهم نیست کورش کبیری داشتیم یا نداشتیم یا رستم و آرش کمانگیر و ... که افسانه بودن یا واقعیت بودند. مهم اینه که ما الان که هستیم و چه می کنیم. تنها ارزشی که توسل به اسطوره ها و شخصیت های تاریخی و افسانه ای داره درس و اراده گرفتن برای بهبود وضعیت فعلی و پیشرفت ماست.

ارزش شخصی مثل گاندی در حال حاضر بسیار بالاتر از کورش کبیر ماست، چون ما به قداست کورش می بالیم و گردن کلفت می کنیم و به بقیه ملت ها توهین می کنیم و هندی ها از گاندی درس می گیرند و عمل می کنند. اعتبار و ارزش یک شخصیت تاریخی رو باید در رفتار مردمش جست و جو کرد نه در تعصب اونها.
    اوف عجب پست توپی دادی جناب SO3!!! والا ما هم همینو میگیم ولی دوستان میان اینجا کوروش رو با هیتلر مقایسه میکنن، آدم باید اول کوروش وامثالهم رو به عنوان افراد مثبت قبول داشته باشه بعد از آنها درس بگیریم برای بهبود و پیشرفت وضعیت فعلی. وقتی آدم یه عینک بدبینی زده باشه و بگه کل تاریخ مثلا هند جنایت بوده و غارت، خب گاندی هم تو همون تاریخه دیگه و جای درس گرفتن و الگو برداری دیگه باقی نمیمونه. بازم ممنون از پست خیلی خوبت
    هيچوقت براي فعاليتي كه عاشقش هستيد، منتظر تحسين ديگران نباشيد و از چرنديات ديگران هم ناراحنت نشيد... اين افراد ممكن نزديكترين افراد خانواده باشند... خودتان باشيد

Senior Member Ghahraman2012 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EMU FINANCE

نقل قول نوشته اصلی توسط salazar716 نمایش پست ها
    من یه سوال واسم پیش اومده، دوستان اگه میتونن جواب بدن.
    تو پست ها اون اول ها هی صحبت از فرهنگ ایران و ایرانی میشد، میشه بپرسم کدوم فرهنگ؟ الان یعنی ما دارای فرهنگ هستیم؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط moein749 نمایش پست ها
    ایران دارای تاریخ است ولی فرهنگ؟ اگه از نظر من بپرسید: نه!!!
    البته فرهنگ هم داشتیم ولی به دلایل ...!!! در حال نابودی است. وقتی سیاست یک حکومت غلط باشد، با پیمودن زمان، فرهنگ، اقتصاد، سلامت و ... مردم آن کشور نابود می شود ولی تاریخ آنها از بین نمی رود چون تاریخ یک علم است، اگر اجازه انتشار آن را ندهند و حتی اگر تحریفش کنند از بین نمی رود چون علم از بین نمی رود. حال وظیفه ما این است که با خواندن درست این علم، آن را به نسل های بعد انتقال دهیم
    در جواب blur و so3 گرامی من ریشه این مشکلات در همین فرهنگ میدونم دوستان که moein749 هم بیان داشته متاسفانه ما تهی از فرهنگ شدیم ولی پایه گذارش بودیم و اکنون این مهم هست که چه بودیم و چه شدیم ؟
    از بعد از حمله اعراب و نفوذ عالمان دینی در فرهنگمان زنگ از بین رفتن فرهنگمان زده شد و بعد ها با نفوذ خرافات در فکر قشر اکثریت ایرانیان بدتر و بدتر شد این فرهنگ, تا جایی که امروزه شاهدش هستیم به نظر من باید فرهنگ سازی کنیم و به گذشته خود رجوع کنیم تا از این فلاکت رهایی یابیم. ایرانی ها در زمان های مختلفی از تاریخ مورد هجوم فرهنگ های مختلف گشتند مغول ها اعراب ترکها و و و و که بدترینشان همین اعراب بودند که یادگارشان هنوز هست و خواهد بود تا چند نسل دیگه حداقل .و این یعنی اینکه چندین فرهنگ را دارا هستیم و قوم 72ملت شدیم از نظر فرهنگی
    و تاریخ نشان میدهد همیشه ایرانی ها صلح جو بودند و سازگاری میکردند همین الانش هم همینطور هستیم سازگاریم ببینید دلار چی شد نفت چی شد بیکاری طلا و هزارتا چیز دیگر ولی صدایمان در نمیاید و این به خاطر اول از همه سازش پذیری بیش از حد ایرانی هاست که در عرض چند صد سال دیگه تو خونمون رفته دوم ترسی است که در دلمان کاشتند بوسیله ی دین و ... . ولی نکته قابل توجه اینه که در تمام زمان هایی که به ما حمله شده و زور بالای سرمون بوده سازش کردیم تا جایی که دیگه تاب تحمل نداشتیم ولی در زمان اریا مهر محمد رضا شاه پهلوی ازادی نسبی ایی برقرار بود هم از لحاظ اعتقادی هم سیاسی که ثمره ی ان روشنفکران ان موقع بودند که توانستند با اینکه مردم مشکل خاصی نداشتند حداقل از نظر مالی همه خوب بودند را با این حال به میدان اورند در واقع ترسی کسی نداشت . دیگه چون نمیشه بیشتر صحبت کرد نتیجه گیری اش با خودتان
    ویرایش توسط Ghahraman2012 : November 6th, 2012 در ساعت 05:32 PM
    من یک هموطن هستم دوستان میتونید رو کمک من حساب کنید.

نقل قول نوشته اصلی توسط attanew نمایش پست ها
    انگار این ملت دوست نداره تو حال زندگی کنه، انگار دوست داره همیشه با سخنان قصار کارهاش رو توجیه کنده. انگار نمی خواد از بت کده خارج شده نون بازوش رو بخوره.
    دوست من شما در اول کار خیلی حکیمانه‌تر از این وارد بحث شدید.
    شما نمی‌تونید به خاطر زیاده روی و ظاهر نمایی در وطن پرستی کسانی که احتمالاً دیدیشون، گذشته وطنتون رو زیر سوال ببرید.
    مگه همین ملل دیگه‌ای که اشاره کردین تاریخ ندارن؟ مگه هزاران فیلم و کتاب در موردش نساختن و ننوشتن؟ مگه روز ملیشون رو جشن نمی‌گیرن؟ مگه هرجا میرن هم وطنشون و پیدا نمی‌کنن و در مورد کشورشون حرف نمی زنن؟ مگه جمله‌ های ناپلئون توییت شده بوده؟ یا آبراهام لینکون؟

فقط در جوای این حرفتون بگم که غرق شدن در گذشته و غافل شدن از حال و آینده همون قدر مذمومه که فراموش کردن هویت و گذشته.
    اندکی صبر سحر نزدیک است...

نقل قول نوشته اصلی توسط blur نمایش پست ها
    دوست گرامی بنده در جریان همه پست ها از همون اولش هستم...چند صفحه قبلم پست گذاشته بودم شمایین که نخوندین اونارو! اینا هم که نوشتم فکر میکنم مسلما میدونین منظورم چی بوده! ما تا وقتی که این همه بدبختی و فلاکت و سوء مدیریت داریم جایی برا افتخار نمی مونه...مردم اول باید به حال حاضرشون ببالن بعدش گذشته و تاریخشون (بصورت نسبی بهش نگاه کنیم)...شما میگین مملکت پر از مجنون ها و عاشقان ایرانه، من میگم واقعیت بهیچ وجه جایی برا این حرفا نمیذاره...وقتی مرد و زن ایرانی در حال سقوطه!
    اگه وطن پرستی و وطن دوستی نباشه کی می‌خواد ایرانو بسازه؟ اگه نباشه همه میران یه جا اقامت میگیرن خودشون رو نجات می‌دن که. چرا خودشون را وقف ساختن ایران کنن؟
    اندکی صبر سحر نزدیک است...

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط arash1718 نمایش پست ها
    دوست من شما در اول کار خیلی حکیمانه‌تر از این وارد بحث شدید.
    شما نمی‌تونید به خاطر زیاده روی و ظاهر نمایی در وطن پرستی کسانی که احتمالاً دیدیشون، گذشته وطنتون رو زیر سوال ببرید.
    مگه همین ملل دیگه‌ای که اشاره کردین تاریخ ندارن؟ مگه هزاران فیلم و کتاب در موردش نساختن و ننوشتن؟ مگه روز ملیشون رو جشن نمی‌گیرن؟ مگه هرجا میرن هم وطنشون و پیدا نمی‌کنن و در مورد کشورشون حرف نمی زنن؟ مگه جمله‌ های ناپلئون توییت شده بوده؟ یا آبراهام لینکون؟

فقط در جوای این حرفتون بگم که غرق شدن در گذشته و غافل شدن از حال و آینده همون قدر مذمومه که فراموش کردن هویت و گذشته.
    من هیچگاه گذشته رو زیر سوال نبردم گذشته این کشور از شهر سوخته هست تا بالا رفتن از دیوار سفارت کشوری در چند دهه قبل. من نه بخشی رو رنگ می کنم نه بخشی رو حذف. همه اینها محصول عملکرد من و شماست به نام تاریخ.

اما این خارجی ها، آنها جواب عقلانی به هر سخنی می دهند نه جواب احساسی، ناپلئون رو نه مقدس می کنند نه تطهیر! منتقدش رو نه تکفیر می کنند نه ملهد! هیچ خارجی حرفی را به به صرف ناپلئونی بودن سرلوحه زندگیش قرار نمیده . هر روز هزار هزار بار ناپلئون رو مسخره می کنند همان اندازه تاکتیک های جنگیش تو دانشگاها تدریس. بت سازی شیوه ماست نه این خارجی ها!

در زیر یک داستانی رو میارم تا شاید بهتر متوجه منظورم بشوید:
    ملتی رو فرض کنید که گوشش با کلمات رنگارنگ پر شده هر روز از شاخ شکستن رستم دستانش به خود غریده و از کمانداری آرشش به وجد آمده، همین ملت که در خواب سنگین داشتم داشتم غرق شده بود روزی که رسانه ها هر مرزی رو بی پاسبان کرده اند، چشمش رو باز میکنه و می بینه تو هیچ جای دنیا نامی ازش نیست اگر هم هست بوی خوشی ازش به مشام نمی رسه.
    سریع میره دفترخاطراتش رو ورق می زنه، تو نت بالا پایین میره، از این در و بو اون در می زنه، پرس و جو میکنه، دنبال آرش کماندارشه، بابک خرمدینشه رو می خواد و ... دست پا درازتر بر می گرده و می بینه تو این همه سال که دفتر خاطراتش رو با بزم نامه های رستم رنگین کرده بوده اونور آب یک عده داشتند یکی یکی کوهها رو جابجا می کردند، غرورش خدشه دار میشه بر سر خودش نعره ای می زنه و می خواد که نامش رو پرآوازه کنه. اما افسوس به جای آستین بالا زدن و ساختن ویرانه ها، دوباره میره سراغ جعبه مداد رنگیهاش اینبار اون قدیمها رو نقاشی می کنه. اون موقعی که جاه و جبروتی داشت. چه دورانی بود، اون دوران ... کدوم دوران؟ همون دوران که یادش نمیاد! میاد هرچی بلده میریزه رو هم، بت کده ای به نام " قدیم قدیم ها که خروس ما تخم طلا می کرد" رو بنا می کنه. چه رنگین شده این دفترش. یادش میاد چطور قبلنا قبل عطار، ابن سینا و رازی ها اون قدیم ها چیا که نداشت!!! لشکر داشت3 میلیونی ، کاخ داشت 10 طبقه، شاه داشت دوست همه و خلاصه شهر فرهنگی بود واسه ی خودش. همین طور که طبقه جبروتش بالا می رفت اونور آب باز یک عده با دست های پینه بسته کوهها رو به لرزه در میاوردند تا شاید فردا فرزندانشان اسیر جعبه مداد رنگیهایشان نشوند.
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)