صفحه 36 از 54 نخستنخست ... 262728293031323334353637383940414243444546 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 351 تا 360 , از مجموع 540

موضوع: تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کره جنوبی و مسائل مرتبط

ApplyAbroad Senior Veteran

پیش فرض پاسخ : تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کره جنوبی و مسائل مرتبط

Sup Goonies,

Ph.D, Master candidate, Post-doc Vacancies at the Kunsan National University, Gunsan, South Korea

Design and Control at Kunsan National University in Korea

Smart Autonomous Systems (SAS) laboratory (www.saslab.kr) at Kunsan National University in
    Korea has opening positions for MSc or PhD candidates. The main research area of the SAS lab
    includes autonomous systems from robots to driverless smart car, requiring the state-of-art technology
    such as embedded control system design, dynamic sensor networking, and integrated navigation, sensor
    fusion, fault detection and control, etc. Kunsan National University (http://www.kunsan.ac.kr) is located in
    Gunsan, which is one of the most beautiful harbor cites in Korea, near to Seoul, Korea.

Thus, students who have interest in those fields are encouraged to apply for the position.
    - MS co urse : will be funded.
    - PhD course : will be funded.
    - Postdoc will be welcomed as well, and salary will be negotiated.
    - tuition and monthly salary will be supported, but the total amount will be up to students’ work
    performance

Applicants should send copies of the following by email to deokjlee@kunsan.ac.kr / bj8160@gmail.com
    1) CV with picture (applicant for PhD and MSc)
    2) Certificate of record for undergraduate courses (applicant for PhD and MSc)
    3) Certificate of record for graduate courses (applicant for PhD)
    4) MSc thesis (applicant for PhD)
    5) BSc thesis (applicant for MSc).
    If not available, the report for the graduation project (or the capstone design) is acceptable.
    6) Journal or conference papers, if any.

Research topics
    1. Autonomous Systems Design
    - Embedded Programming with C/C++, Matlab/Simulink
    - Microprocessor Programming and Applications
    - Wireless Communication, Serial Communication, EtherCAT, etc…
    - Measurements and Sensor Data Processing (DAQ) with LabVIEW
    - Vision Systems and Stereo Camera, etc.
    2. Dynamic System Control and Guidance
    - Model Predictive Control, SDRE control
    - Adaptive Control : L1, MRAC, Sliding Mode Control, etc
    - Intelligent Control: Neural Networks, Fuzzy, Genetic Algorithms….
    3. Estimation and Navigation
    - Autonomous Navigation for Unmanned Systems (UAV, ASV, UUV, Self-Driving Car)
    - Optimal or Nonlinear Estimation
    - Fault Detection and Isolation
    - Multi Sensor Data Fusion
    - Image Processing

Preference
    - Experiences of embedded system design, control theory, or vision system design for autonomous robots
    - Experienced in programming language such as Matlab, C/C++, and LabVIEW

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Material ENgineering / SUT

دوستان سلام

من در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه ملی بوسان پذیرش گرفتم. برای اقامت خوابگاه رو انتخاب کردم. میخواستم ببینم کسی در مورد Halal Kitchen خوابگاه که میشه براش اپلای کرد اطلاعاتی داره؟ اخه شنیدم غذاهای کرهای بوی بدی داره و تهوع اوره و همه اینا بخاطر استفاده از گوشت خوکه. میخوام بدونم اگر غذاهای حلال کیفیتش بهتره اپلای کنم.

ممنونم

Junior Member MV73 آواتار ها

با سلام. من میخوام برای بورس سفارت امسال مدارکم بفرستم ولی بعضی موارد سوال برام پیش اومده .... آیا کسی هست که تا حالا شرکت کرده باشه و بتونه راهنماییم کنه؟ همینجا میتونم سوالاتم بپرسم یا تاپیک دیگه ای داره؟ ممنون

Junior Member a747asma آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE

ICCAIS 2016 - International Conference on
    Control Automation & Information Sciences
    27-29 Oct 2016
    http://iccais2016.gist.ac.kr/

Call for Paper

The Fifth International Conference on Control, Automation and Information Sciences (ICCAIS 2016) will be held in the beautiful city of Ansan, from October 27-29, 2016, Following the success of ICCAIS 2015, ICCAIS 2014, ICCAIS 2013, ICCAIS 2012, the Hanyang University is proud to host ICCAIS 2016 together with Gwangju Institute of Science and Technology. ICCAIS 2016 will be technically sponsored by the IEEE Seoul Section AES Chapter and the Acoustical Society of Korea, and provides a forum for regional and international researchers, engineers and practitioners to discuss and present relevant achievements, challenges, innovation as well as future direction in control, automation and information sciences research and practice.

Topics of the conference include but are not limited to:
    ◇ Linear / Nonlinear Control ◇ Finite Set Statistics
    ◇ Nonlinear Systems ◇ Probability Hypothesis Density Filtering
    ◇ Process Control and Monitoring ◇ Target Tracking
    ◇ Adaptive / Robust Control ◇ Multi-sensor Multi-target Tracking
    ◇ Model Predictive Control ◇ Data Fusion
    ◇ Intelligent Control ◇ Sensor/Resource Management
    ◇ Precision Motion Control ◇ Bio-medical Signal Processing
    ◇ Networked Control Systems ◇ Image processing
    ◇ System Identification and Parameter Estimation ◇ Machine learning
    ◇ Modeling and Simulation ◇ Data Mining
    ◇ Nonlinear filtering and smoothing ◇ Natural Language Processing
    ◇ Mobile Robot Navigation, Guidance and Control ◇ Swarm Intelligence
    ◇ Field Robotics
    ◇ Unmanned Vehicle Systems
    ◇ Bio-robotics and Medical Robotics
    ◇ Humanoid Robotics
    ◇ Man-Machine Interaction
    ◇ Intelligent Building
    Paper Submission

Authors are invited to submit English written, original work. Accepted papers will be published in the 2016 ICCAIS Proceedings which will be sent to be included in IEEE Xplore, and sent for review to be indexed in EI Compendex and Thomson ISI Proceedings. No-show papers will be excluded from distribution on IEEE Xplore.

Please download the template from the conference website and submit full papers (Max. 6 pages) online by 15 July 2016. For the authors with any problems during their submission, please feel free to contact the secretariat.

EMAIL: iccais2016@gmail.com

Important Dates

27-29 Oct. 2016 Main Conference Date
    10 June 2016
    15 July 2016
    15 August 2016
    2 September 2016
    15 July 2016
    Organized session proposal
    Regular papers submission deadline
    Notification of paper acceptance
    Final camera-ready papers
    Workshop and Tutorial proposals

Junior Member

با عرض سلام و خسته نباشید به دوستان عزیز
    میخواستم ببینم با شرایطی که من دارم می تونم برا پذیرش از کره تو مقطع ارشد امیدوار باشم. در ضمن فاند برام مهمه میتونم فاند بگیرم یانه؟
    دانشگاه ازاد تهران با معدل 19/10 رشته روانشناسی
    تافل هنوز ندادم ولی میتونم 90 تا 95 بگیرم
    ترم آخرم از پایان نامم میتونم یه مقاله دربیارم.یک مقاله تاثیر داره برا پذیرش و فاند یا نه؟
    رشته مد نظرمم رشته های علوم شناختی
    و سوال اخر اینکه به چه زبانی تدریس میشه انگلیسی یا کره ای؟

Junior Member a747asma آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE

نقل قول نوشته اصلی توسط drmoris نمایش پست ها
    با عرض سلام و خسته نباشید به دوستان عزیز
    میخواستم ببینم با شرایطی که من دارم می تونم برا پذیرش از کره تو مقطع ارشد امیدوار باشم. در ضمن فاند برام مهمه میتونم فاند بگیرم یانه؟
    دانشگاه ازاد تهران با معدل 19/10 رشته روانشناسی
    تافل هنوز ندادم ولی میتونم 90 تا 95 بگیرم
    ترم آخرم از پایان نامم میتونم یه مقاله دربیارم.یک مقاله تاثیر داره برا پذیرش و فاند یا نه؟
    رشته مد نظرمم رشته های علوم شناختی
    و سوال اخر اینکه به چه زبانی تدریس میشه انگلیسی یا کره ای؟
    معدلتون خیلی خوبه/مقاله هم بدید که چه بهتر/ نمره زبان هم من یه چنتا دانشگاه رو قبلن نگا کرده بودم/نمره مینیمم 80 بود تا اونجاییکه یادم میاد
    در مورد رشته های انسانی میزان فاند رو خبر ندارم//
    انگلیسی هم تدریس میشه

Junior Member

سلام
    یکی از اشناها عشق کره است. میخواد بدونه باید چطور درخواست کنه
    دولتی سنت پترزبورگ
    معدل 4.76/5 فیزیک
    3-4 مقاله داره تافلش 90
    کره ای هم کمی بلده ولی فکر نمیکنم زیاد بدرد بخور باشه
    برای SNU میخواد اپلای کنه))) ایرانی هم نیست )
    ممنون

دانشگاه لیسانس + رشته تحصیلی + معدل (ذکر دقیق معدل به ارزیابی بهتر، کمک فراوانی می‌کند.)
    پیام نور + روانشناسی عمومی + ۱۵.۸۷
    نمره زبان (آیلتس و یا تافل) (به تفکیک مهارت‌ها)
    (S 28 . L 27 . W 29 . R 30 ) تافل
    نمره (GRE (Verbal/Quantitative/Writing
    تاثیری داره؟
    گرایشها و زمینه‌های مورد علاقه
    روانشناسی کودک
    ممنون میشم بگید برای بهتر کردن رزومه برای پذیرش با فاند کامل به ترتیب اولویت چکار هایی میشه انجام داد

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط a747asma نمایش پست ها
    معدلتون خیلی خوبه/مقاله هم بدید که چه بهتر/ نمره زبان هم من یه چنتا دانشگاه رو قبلن نگا کرده بودم/نمره مینیمم 80 بود تا اونجاییکه یادم میاد
    در مورد رشته های انسانی میزان فاند رو خبر ندارم//
    انگلیسی هم تدریس میشه
    سلام دوست عزیز، خیلی ممنون بابته راهنمایتون، ساله نو رو هم بهتون پیشاپیش تبریک میگم
    یه سواله دیگه داشتم، لطف میکنید اگه اینم جواب بدید
    چقدر تقریبا شانس گرفتن فاند تو مقطع ارشد دارم؟ چون شنیدم و خوندم که برای ارشد خیلی سخت فاند میدن، اگه شانسم خوبه که رو زبان و مقاله کار کنم وگرنه که بشینم فقط برا کنکور بخونم.

سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو و تشکر از عزیزانی که اینجا بی دریغ وقتشون رو برای کمک به بقیه میذارن و با حوصله جواب میدن، امیدوارم سالی پر از موفقیت داشته باشید و شاد

ببخشید سوالی داشتم، اینکه من با این رزومه برای کدوم دانشگاه شانس بیشتری دارم که پذیرش با فاند بگیرم؟؟؟ لطفا بدون تعارف جواب بدین و اگر قرار به اصلاحاتی هست هرچه سریع تر اقدام کنم

1. کارشناسی: دانشگاه شیراز – مهندسی عمران – 15.30
    2. کارشناسی ارشد: دانشگاه تربیت مدرس تهران – گرایش ژئوتکنیک – معدل 17.20
    3. تافل :102
    4. ندادم (GRE)
    5. 10 تا مقاله کنفرانسی دارم که 6تاش بین المللی و 4 تا داخلی ( از این 10 تا 5 تاش انگلیسی هست)
    6. سابقه کار با بیمه که ندارم ولی بدون بیمه چند ماهی کار مرتبط با رشته ام داشتم
    7. هرجا باشه فرقی نداره فقط فاند داشته باشه
    8. همین گرایش حال حاضرم
    9. دوره لیسانس و کارشناسی ارشد هم حل تمرین و هم TA بودم.

با تشکر

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)