صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 32

موضوع: تفاوت رشته مهندسی رباتیک با گرایش رباتیک

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تفاوت رشته مهندسی رباتیک با گرایش رباتیک

نقل قول نوشته اصلی توسط robotic نمایش پست ها
    اگر منظورتان تحقیق در در زمینه انحصاری سینماتیک ، دینامیک و کنترل بازوی موازی هست هیچ نیازی به دانش برقی و کامپوتری نداری.

اگر منظورت ساخت ربات است که می دانم که به مشکل می خوری. اما باید در این مورد بیشتر توضیح بدهی. چون ساخت بازوی موازی کار یک تیم است و نه یک فرد. در این تیم چند نفر می توانند مکانیکش را انجام دهند. اما باید بیشتر هدفت را توضیح بدهی تا ببینم می توانی یا نه

اگر منظورت تحقیق در زمینه های ناوبری یا کاربردی ربات موازی است باید وارد جزئیات بشی تا بگویم. نمی شود این قسمت را کلی توضیح داد. اما حتی در مواردی که بتوانی وارد شوی در رقابت اختمال این که میدان را به رقبا واگذار کنی زیاد است
    تشکر از شما
    واقعا این طوری هست که شما میگید وباید تیمی کار کرد اما استاد ما داده ما همه رو یه چیزی کار میکنیم که همگی هم مکانیکیم و البته من با کنترل و کارای برقی و راه اندازی موتورها و.. کاری ندارم اما برای مراحل بعدی تحصیلم میپرسم. در واقع فعلا اون چیزی که تو ذهنمه اینه که با کاری متفاوت از رشته مکانیک و تحقیقات در این زمینه بتونم شانسی برای هیئت علمی مکاترونیک در آینده داشته باشم(چون تو ایزان مکاترونیک دکتری نداره شانسم بیشتره میشه)البته این هدف فعلی من هست شاید به هدف بهتری(مثلا اپلای) بخورم بخوام تغییرش بدم. اما واقعیت اینه که تو ایران کار گروهی معنا نداره و من هم میخوام ببینم آیا میشه و راهش چیه که تا حدودی وارد بحثهای کنترلی ربات هم بشم .
    و این جمله آخرتون :"اما حتی در مواردی که بتوانی وارد شوی در رقابت اختمال این که میدان را به رقبا واگذار کنی زیاد است" من رو یه کم میترسونه میشه بیشتر توضیح بدید؟

ApplyAbroad Hero robotic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی

نقل قول نوشته اصلی توسط missMECH نمایش پست ها
    تشکر از شما
    واقعا این طوری هست که شما میگید وباید تیمی کار کرد اما استاد ما داده ما همه رو یه چیزی کار میکنیم که همگی هم مکانیکیم و البته من با کنترل و کارای برقی و راه اندازی موتورها و.. کاری ندارم اما برای مراحل بعدی تحصیلم میپرسم. در واقع فعلا اون چیزی که تو ذهنمه اینه که با کاری متفاوت از رشته مکانیک و تحقیقات در این زمینه بتونم شانسی برای هیئت علمی مکاترونیک در آینده داشته باشم(چون تو ایزان مکاترونیک دکتری نداره شانسم بیشتره میشه)البته این هدف فعلی من هست شاید به هدف بهتری(مثلا اپلای) بخورم بخوام تغییرش بدم. اما واقعیت اینه که تو ایران کار گروهی معنا نداره و من هم میخوام ببینم آیا میشه و راهش چیه که تا حدودی وارد بحثهای کنترلی ربات هم بشم .
    و این جمله آخرتون :"اما حتی در مواردی که بتوانی وارد شوی در رقابت اختمال این که میدان را به رقبا واگذار کنی زیاد است" من رو یه کم میترسونه میشه بیشتر توضیح بدید؟
    گفتم که در بحث کنترل مشکلی ندارید و در رقابت هم کم نمی آورید. در کنترل هیچ چیزی کم نمی آورید. مگر این که خودتان کم کاری کرده باشید.

مثلا در بحث ناوبری به شما می گویند مسیپر یشبینی شده را هموار کنید. شما می روید ریاضیاتش را می خوانید و یک مشت فرمول می بینید ، و می بینید که در جایی از فرمول معکوس ماتریس وجود دارد. با خود می گویید این که کاری ندارد و ریاضیات دوران دبیرستان است. به همان روش دوران دبیرستان برنامه را می نویسید. حالا یک نفر دیگر می آید که رشته اش مکانیک نیست و برنامه معکوس را به شیوه دانشگاهی می نویسد. نتیجه چه می شود؟ برنامه شما برای اجرا یک معکوس به صد میلی ثانیه نیاز دارد. اما برنامه رقیبتان به یک میلی ثانیه، برنامه شما ده مگابایت رم نیاز دارد برنامه رقیبتان به یک مگابایت. آخرش که چی؟ هر دو موفق شدید اما محصول رقیب شما با قیمت کمتر و سرعت بیشتر است. بنابراین رقابت را واگذار می کنی

یک مثال دیگر، شما مسئول کاربرد ربات موازی جهت جابجایی میوه های ناسالم از روی نوار نقاله هستید. اولا برای تشخیص میوه خراب از ساده ترین روش یعنی تفاوت رنگ استفاده می کنید با ارفاق می پذیریم که شما از فاصله اقلیدسی ویژگی ها استفاده می کنید و خراب ها را شناسایی می کنید. حالا در تصویری که ربات می بیند همزمان چندیدن میوه خراب وجود دارد. چون شما مکانیکی هستی می آیی سیستم را سرعت ثابت در نظر می گیری و نتیجه می گیری اولیت برداشتن میوه ای است که جلوتر است. رقیب شما مکانیکی نیست. تشخیص میوه را با ویژگی های بهتری نظیر توزیع انرژي و ... و از الگو های متفاوتی تشخیص می دهد. ایشان علوم تصمیم را می داند و اولیت برداشتن را در برنامه خود در نظر می گیرد. نتیجه چه می شود؟ هر دو شما برنامه نوشتید و کاملا کار می کند. اما برنامه رقیب شما به علت این که ویژگی های بهتری دارد و الگو بهتری دارد دقت بیشتری دارد. برنامه رقیب شما چون تصمیم گیری بهتری دارد می تواند با سرعت نوار نقاله بیشتر کار کند. در این جا شما میدان را به رقیب واگذار می کنی.
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

Junior Member

یه سوال کلی دارم، تیم هایی که دانشگاه ها برای مسابقات روباتیک میدن، مثلا مسابقه روبات های جنگجو یا روبات های امدادی یا فوتبال روبات ها، مال بچه های مکاترونیکشونه یا روباتیکشون؟
    کدوم رشته یاد میگیره یه روبات کامل رو پیاده سازی کنه و کدوم روی بخش هایی از روبات فوکوس خواهد کرد؟

رشته و دانشگاه
    مهندسی

نقل قول نوشته اصلی توسط eliotore نمایش پست ها
    یه سوال کلی دارم، تیم هایی که دانشگاه ها برای مسابقات روباتیک میدن، مثلا مسابقه روبات های جنگجو یا روبات های امدادی یا فوتبال روبات ها، مال بچه های مکاترونیکشونه یا روباتیکشون؟
    کدوم رشته یاد میگیره یه روبات کامل رو پیاده سازی کنه و کدوم روی بخش هایی از روبات فوکوس خواهد کرد؟
    از همه رشته ها هستند. من در بینشان رشته صنایع رشته ریاضی رشته شیمی و ... هم دیدم
    در هیچ رشته ی دانشگاهی به شما ربات های مسابقه ای را آموزش نمی دهند
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

Junior Member

نه اونکه ناگفته پیداست و بدیهیه، رشته روبات های مسابقه ای نداریم)
    منظورم اینه که، حالا نمیدونم برداشت من چقدر درسته از این دو رشته، ولی فکر می کردم که همونطور که مثلا توی رشته کامپیوتر بچه های معماری بیشتر به بعد سخت افزاری ماجرا می پردازن یا بچه های هوش به بخش نرم افزاری و منطق ماجرا، مکاترونیک بیشتر روی بُعد مکانیکی روبات ها فوکوس می کنه، و مثلا نمیتونه قسمت منطقی یا هوش مصنوعی قضیه رو هندل کنه. ولی روباتیک رو چند جا که سرفصل کورس هاشون رو دیدم، هوش مصنوعی هم داشتن.
    صحت و سقم نظریه م رو میخواستم مورد بررسی قرار بدم فی الواقع!

مرسی:دی

سلام
    نمدونم که سوالم مربوط به همین تاپیک هست یا نه !
    من دانشجوی رشته ی نرم افزار هستم . یکی از گرایش های ارشد رشته ی هوش مصنوعی و رباتیک است . برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپا معادل این رشته چیه ؟

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

نقل قول نوشته اصلی توسط Sajjad_Sss نمایش پست ها
    سلام
    نمدونم که سوالم مربوط به همین تاپیک هست یا نه !
    من دانشجوی رشته ی نرم افزار هستم . یکی از گرایش های ارشد رشته ی هوش مصنوعی و رباتیک است . برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپا معادل این رشته چیه ؟
    سلام

بسته به سیاست های دانشکدۀ هدف شما، هم میتونه رشته ای با همین عنوان هوش مصنوعی و رباتیک وجود داشته باشه هم گرایشی با این عنوان داخل رشته هایی نظیر رباتیک، مکاترونیک، کامپیوتر و یا برق.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسي مكانيك دانشگاه آزاد كرج

دوستان سلام ، من از راهنمايي علاقة خاصي به مهندسي خودرو و ميكانيزم ها داشتم و هنوزم دارم اما چند ماهي ميشه كه با برنامه نويسي ، الكترونيك و رباتيك آشنا شدم و خيلي هم علاقه منذ شدم ، ميخواستم بپرسم اگر بخوام براي فوق برم مكاترونيك يا روباتيك بهتره ليسانس مكانيك داشته باشم يا برق الكترونيك ؟؟؟؟
    ، تو سايتاي خارجي هم گشتم اكثرا ميگن برق ولي يكسري ميگن مكانيك چون گسترده هست و مطالب زيادي رو پوشش ميده حتي الكترونيك ( البته مباني برق در مكانيك رو ديدم نميدونم چقدر مفيد باشه ؟ )
    و حتي اگر نخواستي رباتيك و مكاترونيك بري براي گرايش و دانشت دست باز تره ، خواستم نظرتون رو در دوحالت بدونم .
    ممنون

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تفاوت رشته مهنسی رباتیک با گرایش رباتیک

سلا خسته نباشید، ی سوال داشتم ازتون. من از وقتی با مهندسی ربلتیک اشنا شدم همه جا رو دارم میگردم دنبال این رشته در دانشگاها و دفترچه کنکور 97 رو هم دانلود کردم اما جایی اسمی از این رشته نبود، شما نمیدونید من چطوری باید برم مهندسی رباتیک؟ و اگه پیدا نشد میشه رفت مهندسی کامپیوتر و برای کارشناسی ارشد رفت هوش مصنوعی و رباتیک؟ و ایا هوش مصنوعی با رشته مهندسی رباتیک فرقی داره؟

رشته و دانشگاه
    مهندسی

پیش فرض پاسخ : تفاوت رشته مهنسی رباتیک با گرایش رباتیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Farhad7z نمایش پست ها
    سلا خسته نباشید، ی سوال داشتم ازتون. من از وقتی با مهندسی ربلتیک اشنا شدم همه جا رو دارم میگردم دنبال این رشته در دانشگاها و دفترچه کنکور 97 رو هم دانلود کردم اما جایی اسمی از این رشته نبود، شما نمیدونید من چطوری باید برم مهندسی رباتیک؟ و اگه پیدا نشد میشه رفت مهندسی کامپیوتر و برای کارشناسی ارشد رفت هوش مصنوعی و رباتیک؟ و ایا هوش مصنوعی با رشته مهندسی رباتیک فرقی داره؟
    متاسفانه این چند سالی است که این رشته از ایران حذف شده است

کارشناسی ارشد هوش مصنوعی فقط به مباحث نرم افزاری رباتیک می پردازد و شامل سخت نمی شود.

شما می توانید موارد زیر را انتخاب کنید

۱. کارشناسی رباتیک را خارج از کشور بخوانید

۲. کارشناسی را برق دیجیتال بخوانید و کارنشاسی ارشد رباتیک خارج از کشور

۳. کارشناسی را کامپوتر بخوانید. ارشد را مکاترونیک بخوانید و برای دکتری به رباتیک خارج از کشور بروید

اما نکته این است که رباتیک بازار کار خیلی کمی داردو اشباع شده است. اگر دنبال این هستید که خودتان کار بزنید رباتیک رشته خوبی است. اما اگر دنبال این هستنید که جایی استخدام شوید بهتر است به رشته هوش مصنوعی بروید. بازار کار رشته هوش مصنوعی از سال ۲۰۱۵ داغ است. پیشبینی می شود بازار کار رباتیک از سال ۰۲۰۵ داغ شود. اما شما که نمی توانید تا ۲۰۵۰ صبر کنید
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)