صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 32

موضوع: تفاوت رشته مهندسی رباتیک با گرایش رباتیک

Member setare1 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    کارشناسی کامپیوتر

پیش فرض پاسخ : تفاوت رشته مهنسی رباتیک با گرایش رباتیک

از اطلاعاتی که در دو پست قبلی قرار دادید ممنونم .. به هر حال من نظر شخصی خودم رو گفتم و ممکنه اشتباه باشه . در مورد مقطع کاردانی رباتیک در دانشگاه علمی کاربردی هم جدا خوشحال شدم . موفق باشید .

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تفاوت رشته مهندسی رباتیک با گرایش رباتیک

سلام. یک سوال داشتم. رشته‌ی رباتیک در کدام کشورها به جز ایران به صورت مستقل وجود داره؟ در کشور آلمان هم این رشته هست؟

ApplyAbroad Hero robotic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    مهندسی

نقل قول نوشته اصلی توسط ermacyrax نمایش پست ها
    سلام. یک سوال داشتم. رشته‌ی رباتیک در کدام کشورها به جز ایران به صورت مستقل وجود داره؟ در کشور آلمان هم این رشته هست؟
    آمار نگرفتم. هر کشور را باید به صورت جدا بررسی کرد که کار وقت گیری هست

بیشترین دانشگاه ها مربوط به کشور آمریکا است.

آلمان، سوئیس، دانمارک هم این رشته را دارند.

ولی کانادا این رشته را ندارد
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    electronic...andisheh azad

سلام . من مهندسی الکترونیک دارم
    اول از همه یکمم دلخورم که همه جا میگن برق !! و همه هم فکر میکنن برق یعنی فقط رشته قدرت در حالی که علم روز نشون میده الکترونیک به مراتب وسیع تر با سرعت بالایی در حال پیشرفته. به نظرم اشتاه محضه ! تمام مدارات ربات به غیر موتورها همه الکترونیکی هستند پس تقاضا دارم اعتبار الکترونیکیها رو به قدرتی ها ندید
    بگذریم!
    به رباتیک علاقه فراوونی دارم . قبلا هم ساختم (امداد نجات و مین یاب) اما میخوام تخصص اصلیم باشه اما دقیقا تو بحث که داشتین منم مشکل دارم ! اونم تخصص کافیه کار هستش ستاره 1 به این موضوع اشاره ( فکر کنم منظورش همین بود ) کرد
    1-به عنوان مثال تو الکترونیک یکی از مهم ترین مباحث کار با fgpa هست که اصول انجام کار موازی هست ( یا dsp برای پردازش سیگنالها) که یکی از مباحث به روز الکترونیک تو ایرانه و روز به روزم این سیستم در حال پیشرفته
    . مطئنن یه ربات خوب نیاز به سخت افزار پیشرفته , مکانیک پیشرفته و برنامه نویسی پیشرفهای داره . سوال من اینکه شما که تو این رشته درس خوندید به این مباحث پیشرفته هم تسلط( یا حد اقل اشنایی اولیه) دارید ؟سوالم رو الکترونیکی پرسیدم چون از این قسمت سر در میارم . اما مشابه این سوال برای رشتهای دیگه هم مطرحه . شما از این ای س ها چیزی اموزش دیدید؟
    2- من به برنامه نویسی کامپیوتر( زمینه سخت افزار مثل شبکه با C# ) واردم تو الکترونیکم کارای نیمه صنعتی انجام دادم اما مکانیک زیاد سر در نمیارم در حد اشنایی ( همکاری که قبلا با اعضای مکانیک تو ساخت رباتای قبلی داشتم ) اما علاقه به رباتای متحرک دارم و با علم مکانیک هم رابطم خوبه . کلا با solidwork حال میکنم !! به نظرتون میتونم این رشته رو بخونم ؟ اول از همه میتونم از الکترونیک به این رشته برم یا اجازشو ندارم ؟ چقدر میتونید تخمین بزنید یه الکترونیکی میتونه تو این شاخه موفق باشه ؟
    3-اگه بتونم برای ارشد از ایران برم بازم شانس دارم تو این زمینه تو خارج تحصیل کنم ؟ چه کشوریهایی رو پیشنهاد میدید چون من واقعا گیج شدم هر کشوری یه روند رباتیکی داره
    4- بازار کار این رشته تو ایران و خارج از ایران چطوره ؟ میشه با این مدرک رفت سر کار یا بعد 2 3 سال اخرش باید با مدرک فوق لیسانس رباتیک به عنوان لیسانس الکترونیک برم سر کار؟

رشته و دانشگاه
    مهندسی

نقل قول نوشته اصلی توسط s699fx_bpr نمایش پست ها
    سلام . من مهندسی الکترونیک دارم
    اول از همه یکمم دلخورم که همه جا میگن برق !! و همه هم فکر میکنن برق یعنی فقط رشته قدرت در حالی که علم روز نشون میده الکترونیک به مراتب وسیع تر با سرعت بالایی در حال پیشرفته. به نظرم اشتاه محضه ! تمام مدارات ربات به غیر موتورها همه الکترونیکی هستند پس تقاضا دارم اعتبار الکترونیکیها رو به قدرتی ها ندید
    بگذریم!
    به رباتیک علاقه فراوونی دارم . قبلا هم ساختم (امداد نجات و مین یاب) اما میخوام تخصص اصلیم باشه اما دقیقا تو بحث که داشتین منم مشکل دارم ! اونم تخصص کافیه کار هستش ستاره 1 به این موضوع اشاره ( فکر کنم منظورش همین بود ) کرد
    1-به عنوان مثال تو الکترونیک یکی از مهم ترین مباحث کار با fgpa هست که اصول انجام کار موازی هست ( یا dsp برای پردازش سیگنالها) که یکی از مباحث به روز الکترونیک تو ایرانه و روز به روزم این سیستم در حال پیشرفته
    . مطئنن یه ربات خوب نیاز به سخت افزار پیشرفته , مکانیک پیشرفته و برنامه نویسی پیشرفهای داره . سوال من اینکه شما که تو این رشته درس خوندید به این مباحث پیشرفته هم تسلط( یا حد اقل اشنایی اولیه) دارید ؟سوالم رو الکترونیکی پرسیدم چون از این قسمت سر در میارم . اما مشابه این سوال برای رشتهای دیگه هم مطرحه . شما از این ای س ها چیزی اموزش دیدید؟
    2- من به برنامه نویسی کامپیوتر( زمینه سخت افزار مثل شبکه با C# ) واردم تو الکترونیکم کارای نیمه صنعتی انجام دادم اما مکانیک زیاد سر در نمیارم در حد اشنایی ( همکاری که قبلا با اعضای مکانیک تو ساخت رباتای قبلی داشتم ) اما علاقه به رباتای متحرک دارم و با علم مکانیک هم رابطم خوبه . کلا با solidwork حال میکنم !! به نظرتون میتونم این رشته رو بخونم ؟ اول از همه میتونم از الکترونیک به این رشته برم یا اجازشو ندارم ؟ چقدر میتونید تخمین بزنید یه الکترونیکی میتونه تو این شاخه موفق باشه ؟
    3-اگه بتونم برای ارشد از ایران برم بازم شانس دارم تو این زمینه تو خارج تحصیل کنم ؟ چه کشوریهایی رو پیشنهاد میدید چون من واقعا گیج شدم هر کشوری یه روند رباتیکی داره
    4- بازار کار این رشته تو ایران و خارج از ایران چطوره ؟ میشه با این مدرک رفت سر کار یا بعد 2 3 سال اخرش باید با مدرک فوق لیسانس رباتیک به عنوان لیسانس الکترونیک برم سر کار؟
    0- بحث زیاد شده است. به کسی که تعصب دارد نمی توان پاسخ داد.

1-
    آیا شما تو کارشناسی درسی به نام fpga و درسی به نام DSP داشتید؟
    آیا شما با ارشد الکترونیک و دروسش آشنایی دارید؟
    یک رباتیکی باید بتواند از DSP ، DSC ، FPGA ، CPLD , ... سر موقع اش استفاده کند و بداند به درد ربات می خورد یا خیر. و وقتی خواست از آن استفاده کند باید بتواند مدارات جانبی و برنامه نویسی آن را انجام دهد. اما یک رباتیکی هرگز برایش مهم نیست این DSP و ... از چه عناصری ساخته شده اند چه مراحل ساختی را طی کرده و .... به عبارت دیگر یک رباتیکی یک استفاده کننده از این قطعات است و نه طراحی قطعات

2-

اگر شما دو راه دارید:
    یک) قبول کنید که رباتیک الکترونیک محض نیست و باید از مکانیک نیز چیزی بدانید (اعتقاد داشته باشید و نه این که خودتان را گول بزنید) ==> شما می توانید وارد رشته رباتیک شوید.
    دو) قبول نکنید ==> شما می توانید وارد تیم ساخت ربات شوید ولی رباتیکی نمی شوید. با همکاری دوستانتان (رشته های دیگر) ربات های زیادی بسازید ولی رشته شما رباتیک نیست همان الکترونیک است

اگر شما در دسته یک هستید شما می توانید 100% موفق شوید
    شما جز هر دسته ای که باشید می توانید در رشته رباتیک ادامه تحصیل بدهید. اما اگر جز دسته دوم هستید توصیه نمی کنم، چون آنگاه کار شما مانند کسی می ماند که دنبال مدرک است ونه دنبال درس. لازم است بدانید مدرک الکترونیک بازار کار بهتری دارد.

3-
    جمله ات را دو پهلو نوشتی:
    اگر منظورت این است که ارشد رباتیک را در خارج بخوانی ==> می توانی
    اگر منظورت این است که ارشد الکترونیک بخوانی (چه داخل و چه خارج) بعد بری خارج ==> با توجه به این که ارشد رباتیک بسیار از ارشد الکترونیک دور است کارت خیلی سخت می شود. هر چند کار نشد ندارد. من در رباتیک دیدم کسانی که از رشته ریاضی محض آمده اند (تعداد انگشت شماری)

4-
    در ایران کدام رشته شغل تضمین شده دارد؟ رباتیک بازار کارش از الکترونیک بد تر است
    در خارج نیز به کشورش بستگی دارد. در کشور صنعتی (صنعتی به معنای تولید و نه کشور پولدار) کار رباتیک هست. اما اگر کشوری صنعتی نباشد رباتیک بازار کار ندارد

توصیه به شما:
    این تاپیک را برای این زدم که کسانی که رباتیک را به میل خود تعریف می کنند (رشته الکترونیک محض، مکانیک محض و ...) را خود را اشتباه نروند (ادامه تحصیل در رباتیک). این افراد بهتر است در همان رشته هایی که فکر می کنند ادامه تحصیل دهند و گرایش خود و یا زمینه کاری خود را رباتیک قرار دهند. با این کار ، دو کار خیر می کنند. 1- جای کسی دیگر را بی خود اشغال نمی کنند (موقعیت تحصیلی) 2- عمر خود را صرف گذراندن درس های بیهوده نمی کنند.

من در تعریف رباتیک با کسی دعوا ندارم و اصلا برایم مهم نیست شما و دیگران چه تعریفی دارید و چه فکری می کنید. و فقط برای راهنمایی می گویم اگر جور دیگری فکر می کنید عمر خود را با تحصیل در رشته رباتیک تلف نکنید بروید همان رشته های دیگر و پروژه ها و مشاغل خود را طوری برگزینید که با ربات کار کنید.

نتیجه:
    هر کس ربات را طراحی می کند و می سازد لزوما رباتیکی نیست. شما می توانید کل عمرتان را وقف ربات کنید و آن را توسعه دهید در حالی که رباتیکی نباشید و هیچ تحصیلاتی در رشته "مهندسی رباتیک" نداشته باشید.
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    electronic...andisheh azad

نقل قول نوشته اصلی توسط robotic نمایش پست ها
    0- بحث زیاد شده است. به کسی که تعصب دارد نمی توان پاسخ داد.

1-
    آیا شما تو کارشناسی درسی به نام fpga و درسی به نام DSP داشتید؟
    آیا شما با ارشد الکترونیک و دروسش آشنایی دارید؟
    یک رباتیکی باید بتواند از DSP ، DSC ، FPGA ، CPLD , ... سر موقع اش استفاده کند و بداند به درد ربات می خورد یا خیر. و وقتی خواست از آن استفاده کند باید بتواند مدارات جانبی و برنامه نویسی آن را انجام دهد. اما یک رباتیکی هرگز برایش مهم نیست این DSP و ... از چه عناصری ساخته شده اند چه مراحل ساختی را طی کرده و .... به عبارت دیگر یک رباتیکی یک استفاده کننده از این قطعات است و نه طراحی قطعات

2-

اگر شما دو راه دارید:
    یک) قبول کنید که رباتیک الکترونیک محض نیست و باید از مکانیک نیز چیزی بدانید (اعتقاد داشته باشید و نه این که خودتان را گول بزنید) ==> شما می توانید وارد رشته رباتیک شوید.
    دو) قبول نکنید ==> شما می توانید وارد تیم ساخت ربات شوید ولی رباتیکی نمی شوید. با همکاری دوستانتان (رشته های دیگر) ربات های زیادی بسازید ولی رشته شما رباتیک نیست همان الکترونیک است

اگر شما در دسته یک هستید شما می توانید 100% موفق شوید
    شما جز هر دسته ای که باشید می توانید در رشته رباتیک ادامه تحصیل بدهید. اما اگر جز دسته دوم هستید توصیه نمی کنم، چون آنگاه کار شما مانند کسی می ماند که دنبال مدرک است ونه دنبال درس. لازم است بدانید مدرک الکترونیک بازار کار بهتری دارد.

3-
    جمله ات را دو پهلو نوشتی:
    اگر منظورت این است که ارشد رباتیک را در خارج بخوانی ==> می توانی
    اگر منظورت این است که ارشد الکترونیک بخوانی (چه داخل و چه خارج) بعد بری خارج ==> با توجه به این که ارشد رباتیک بسیار از ارشد الکترونیک دور است کارت خیلی سخت می شود. هر چند کار نشد ندارد. من در رباتیک دیدم کسانی که از رشته ریاضی محض آمده اند (تعداد انگشت شماری)

4-
    در ایران کدام رشته شغل تضمین شده دارد؟ رباتیک بازار کارش از الکترونیک بد تر است
    در خارج نیز به کشورش بستگی دارد. در کشور صنعتی (صنعتی به معنای تولید و نه کشور پولدار) کار رباتیک هست. اما اگر کشوری صنعتی نباشد رباتیک بازار کار ندارد

توصیه به شما:
    این تاپیک را برای این زدم که کسانی که رباتیک را به میل خود تعریف می کنند (رشته الکترونیک محض، مکانیک محض و ...) را خود را اشتباه نروند (ادامه تحصیل در رباتیک). این افراد بهتر است در همان رشته هایی که فکر می کنند ادامه تحصیل دهند و گرایش خود و یا زمینه کاری خود را رباتیک قرار دهند. با این کار ، دو کار خیر می کنند. 1- جای کسی دیگر را بی خود اشغال نمی کنند (موقعیت تحصیلی) 2- عمر خود را صرف گذراندن درس های بیهوده نمی کنند.

من در تعریف رباتیک با کسی دعوا ندارم و اصلا برایم مهم نیست شما و دیگران چه تعریفی دارید و چه فکری می کنید. و فقط برای راهنمایی می گویم اگر جور دیگری فکر می کنید عمر خود را با تحصیل در رشته رباتیک تلف نکنید بروید همان رشته های دیگر و پروژه ها و مشاغل خود را طوری برگزینید که با ربات کار کنید.

نتیجه:
    هر کس ربات را طراحی می کند و می سازد لزوما رباتیکی نیست. شما می توانید کل عمرتان را وقف ربات کنید و آن را توسعه دهید در حالی که رباتیکی نباشید و هیچ تحصیلاتی در رشته "مهندسی رباتیک" نداشته باشید.
    ممنون از پاسختون
    1-منظور منم تکنولوژی ساخت نبود استفاده از قطعات بود . اموزش های لازم برای انجام کار روی قطعات پیشرفته الکترونیک وگرنه منم علاقه ای به تکنولوژی ساخت ندارم شاید این یکی از دلایلم برای رفتن از الکترونیکه . چون تو ایران الکترونیک کاربردی نیست و در دوره ارشدم فقط در مورد طراحی ای سی حرف زده میشه که ایران حتی تکنولوژی لازم هم نداره . منظور توانایی استفاده از تکنولوزیهای روز در این زمینه هاست
    2-3- -در مورد مکانیک هم بگم من کاملا واقفم که رباتیک تلفیق 3 رشته هست و همشون با هم کار میکنند . اگه مکانیک نباشه ربات مثل انسان بدون دست و پا و بدن , اگه الکترونیک نباشه ربات مثل انسان بدون مغز و سلول های عصبی و اگه کامپیوتر نباشه ربات مثل انسانی بدون روان و یه جسد مرده بی جون میمونه . پس هر سه باید باشن تا سیستم کامل باشه و به همه این علما احترام میزارم
    من قصد اصلیم برای تحصیل در المان یا اتریش . هم به سیستمای رباتیک صتعتی و هم هوشمند علاقه دارم مخصوصا رباتای فضایی ( حتی سیستمای مکاترونیکی که وضایف از پیش تعیین شده ای داره و قدرت تصمیم گیریه نداره هم به نظرم جذابه اما نه به ندازه رباتیک)
    شرایطم برای المان یا اتریش میتونه مناسب باشه(در درجه اول رباتیک اگه نه برای مکاترونیک) ؟ راستی من نمیخوام ارشد الکترونیک بگیرم با همین لیسانس مخوام برم رباتیک
    -------------------------------------------------------
    پی نوشت : من ادم متعصبی نیستم اما وقتی از خیلیا میشنوم میگن موبایل و تبلت و ... ساخت بچهای برق بعد همون ادما از من میپرسن رشتت چیه و میگم الکترونیک و میگه ااا شما چی کار میکنید دقیقا بعد؟ اینه که یکم عصبیم میکنه که کاری نیمه الکترونیکی و نیمه کامپیوتریه و زندگیه خیلیا رو کامل احاطه کرده اما میشه مال قدرتیا و ما میشیم کلا الاف ! به قول شما این بحثا زیاد شده و تمومی نداره

رشته و دانشگاه
    مهندسی

نقل قول نوشته اصلی توسط s699fx_bpr نمایش پست ها
    من قصد اصلیم برای تحصیل در المان یا اتریش . هم به سیستمای رباتیک صتعتی و هم هوشمند علاقه دارم مخصوصا رباتای فضایی ( حتی سیستمای مکاترونیکی که وضایف از پیش تعیین شده ای داره و قدرت تصمیم گیریه نداره هم به نظرم جذابه اما نه به ندازه رباتیک)
    شرایطم برای المان یا اتریش میتونه مناسب باشه(در درجه اول رباتیک اگه نه برای مکاترونیک) ؟ راستی من نمیخوام ارشد الکترونیک بگیرم با همین لیسانس مخوام برم رباتیک
    سوال شما به این تاپیک ربطی نداره. و پاسخ به آن طبق قوانین سایت ممنوع می باشد.

سوال خود را با توضیحات بیشتر (نظیر نمرات) در تاپیک زیر مطرح کنید:

پذیرش در دوره کارشناسی ارشد رشته مستقل مهندسی رباتیک
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

رشته و دانشگاه
    مهندسی

کارشناسی ارشد مهندسی رباتیک از دید یک کامپیوتری

در یکی از فروم های همسایه! مطلب زیر را کاربری با نام nkhdiscovery که کارشناسی خود را در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار گرفته بود و با رتبه 85 وارد ارشد رشته مستقل مهندسی رباتیک دانشگاه امیرکبیر شده ، نوشته است.
    درست است که لحن مناسبی ندارد ، اما حقایقی را گفته که یک کامپیوتری با تغییر رشته به رباتیک مواجه می شود. بنابراین مناسب پنداشتم که در این جا کپی کنم.

nkhdiscovery :

سلام دوستان
    من پارسال ۹۵ هوش شدم و رباتیک امیرکبیر رو آوردم، می‌خوام تجربیاتم توی این یکی دو ترم رو در اختیارتون بذارم. مخصوصا دوستانی که هوشی هستند و می‌خوان برن هوش جاهای دیگه، و این رشته رو هم قاطی هوش‌های بقیه دانشگاه‌ها می‌زنن.

چیزی که لازمه اول از همه بدونید: این رشته هوش نیست!! رباتیکه!! این دو تا تفاوت‌های تقریبا اساسی با هم دارن. در حدی که رباتیک یه رشته‌ی جداس و گرایش هوش مصنوعی نیست. در کنار این، شما دانشجوی دانشکده‌ی کامپیوتر نخواهید بود و متعلق به پژوهشکده‌ی مستقل رباتیک خواهید بود که ساختمان خاصی نداره هنوز و یه پژوهشکده و چند آزمایشگاه رو فعلا شامل می‌شه (البته پژوهشکده‌ش فعلا دفتر آموزش هم هست :دی )

ممکنه حس کنید دارم می‌کوبم این رشته رو، ولی اشتباه نکنید. کسایی که این رشته براشون خوبه و لازم دارن خوبی‌هاش رو بشنون اصولا کسایی نیستن که مستقیما به هوش علاقه داشته باشن و معمولا با تصورات اشتباهی می‌رن این رشته، من هدفم اینه که اونا این اشتباه رو نکنند. اگه نه کسی که ارشد رباتیک بخواد اجبارا همین گزینه کاملا رباتیکی روی میزه (هوش/رباتیک دانشگاه تهران فرق داره، اون هوشه با گرایش رباتیک). دقت کنید رشته رباتیک خوندن، با این که شما رباتیک کار کنید کاملا متفاوته، می‌تونید هوش بخونید و نتیجه‌ نهایی روی ربات داشته باشید.

توی رباتیک، باید رسما مفهوم عامل هوشمند رو بذارید کنار، روز اول تعریفی که اساتید روش پافشاری دارند اینه که ربات اصولا حضور فیزیکی داره و یه مساله واقعیه ! (جدی می‌گم، در همین حد مسائل هوشی و دید عامل هوشمند به رباتیک رو، مساله‌ی غیر واقعی می‌دوند توی این رشته و ممکنه همین قدر متعجب بشید :دی )

توی هوش، نگاه به مسائل یه کمی باز تره ، هم دید علمی محض و در عین حال کاربردی به مسائل هست، هم می‌شه کار رباتیکی و هوشمندی ربات انجام داد که خب مسلما سلایق بیشتری رو تحت پوشش قرار می‌ده.

توی ارشد ۸ تا درس بیشتر نمی‌تونید در کل بردارید، که توی این رشته، واسه کسانی که به هوش علاقه دارند (حتی هوش رو با دید و کاربرد رباتیکی دوست دارند) ۳ تا درس از این ۸ درس توی ترم یک و دو به هدر می‌ره اجبارا. ریاضیات برای رباتیک، که واقعا درس مزخرفیه واسه یه هوشی، لااقل یک چهارمش فقط به درد می‌خوره و بقیه‌ش همه‌ش دید کنترلی داره به مسائل و ریاضیاتش هم برای کامپیوتری‌هایی که نرم بودن تقریبا بیگانه‌س چون معادلات و ریاضی مهندسیه Tongue خلاصه این درس غیر از دید خوبی که استادش تو یه سری مسائل می‌ده در کل سرکاریه.
    درس دیگه‌ای که هوشی یا نرمی باید توی رباتیک تحمل کنه سینماتیک و دینامیک رباته که کلا مکانیکه. درس کنترل ربات رو هم که کاملا کنترلی و برقیه باید ترم سه تحمل کنید. دقت کنید از همه این درسا می‌شه چیز یادگرفت و به کاربرد ولی فقط کافیه علاقه‌تون هوش باشه تا به اندازه کافی اذیت بشید.

خوش‌بختانه بقیه درس‌ها خوبن. یه درس ناوبری ربات هم ترم یک خواهید داشت که تا آخر عید دستتون بهش بنده و از اول ترم روزی نیست که صب تا شب دستتون بند تمریناش نباشه، ولی خب شیرین و لااقل هوشی‌تر و دوست‌داشتنی‌تر از درسای دیگه‌س و بیشتر به درد می‌خوره.

از درس‌های زیر ، سه درس ترم اول تقریبا اجباری(!) و در ترم دوم هم هوش‌محاسباتی و کنترل ربات اجباری‌اند. مگر این که کنترل رو قبلا پاس کرده‌باشید. از سال جدید کنترل خطی که سخت‌افزاری‌ها پاس می‌کنند هم قبول نیست (بقیه همین جوری یه کنترل خطی پیش نیاز می‌خورند) و کنترل ربات به صورت اجباری به همه داده می‌شه.

پس شد ترم ۱: ناوبری ربات (صب تا شب کار و تمرین و پروژه‌های سخت ولی جذاب و شیرین) ، ریاضیات برای رباتیک ( درس تقریبا چرت، کمی کار نیاز داره واسه پروژه‌هاش و پیاده‌سازی و ارائه نهایی)، سینماتیک و دینامیک ربات (این درسو می‌گیرید که بفهمید مکانیکی‌ها بندگون خدا چیا می‌خونن :دی)
    ترم ۲: هوش محاسباتی ( الگوریتم‌های تکاملی، شبکه عصبی، سیستم‌های فازی - یه درس عالی واسه هوشی‌ها)، بینایی ربات (همون بینایی ماشین هست، بدون شرح و باز مناسب برای هوشی‌ها)، کنترل ربات (که واسه ورودی ۹۳ به بعد فکر کنم یه کنترل خطی پیش‌نیاز می‌خوره و توی خودش کنترل غیرخطی و مقاوم و این جور چیزا درس داده‌میشه . من که شخصا حالم از کنترل بد میشه:دی)، سمینار (کلی تکلیف :دی)

به‌جای بینایی ماشین می‌تونید درس دیگه هم بردارید با گروه‌های مهندسی پزشکی، برق، مکانیک، ریاضی و علوم‌کامپیوتر، یا دانشکده‌ی کامپیوتر.

ترم ۳: خب شما آزادید دو درسی که استاد راهنماتون می‌گه بردارید :دی

یه مورد دیگه که هست، اینه که جو اطرافتون دیگه کامپیوتری و هوشی نیست . چون بقیه افراد گروه از برق و امسال احتمالا از مکانیک میان و یه تعدادی هم با معدل از دانشگاه شاهرود و همدان میان که رشته کارشناسی‌شون رباتیک هست، یه عده زیادی هم با مسابقات و خوارزمی و غیره میان. همین کافیه تا بعد از گذشت یکی دو ماه اول کاملا حس کنید تغییر رشته دادید Confused
    و این مورد توی استادهای پژوهشکده هم هست. http://arc.aut.ac.ir/index.php?q=fa
    اگه دقت کنید دو تا استاد هوشی هستند، یکی علوم کامپیوتره (در مورد این بعدا توضیح می‌دم) و بقیه همه برق، مکانیک، مهندسی پزشکی و فناوری‌های‌نو (همون مکانیکه :دی) هستند. امیدواریم سال آینده یه استاد هوشی دیگه هم اضافه شه. حالا نکته اینه که اگه یه هوشی میخواد بیاد رباتیک و تا آخر رباتیک ادامه بده، همیشه محیط کاریش و اخلاق کاری افراد اطرافش این جوریه، ینی اصولا برقی و کنترلی هستند و انتظارات کنترلی و برقی دارند و به من به عنوان یه کامپیوتری فعال اعتماد کنید: این دو تا زبون هم رو نمی‌فهمند و خود این واقعا واسه بچه‌هایی که تو جو کارشناسی به کامپیوتر علاقه‌مند شدند یا بودند سخته، رسما باید با اون جو خداحافظی کنید.
    اون استادی که علوم کامپیوتره حتی الان تز تعریف می‌کنه توی جلسه گروه کلی بهشون گیر می‌دن چون حرف خود استاد هاست که ایشون به زبون ریاضی حرف می‌زنن و ما برقی‌ها و مهندسی‌ها زبونشون رو نمی‌فهمیم!! (این در ابتدا یکی از عجایب برای من بود، خلاصه اگه علوم کامپیوتر بودید و میخواید بیاید هوش که هیچی، ممکنه تا ابد زبونتون رو نفهمن توی رباتیک مگه خودتون بخواین زبونتون رو عوض کنید، اگر هوشی هم هستید (نرمی و علاقمند به هوش) بدونید تا آخر رباتیک تمام انتظارات کنترلی پا برجاست Smile این مساله‌ی تفاوت زبان‌ها و افکار یکی از آزاردهنده‌ترین چیز‌های ممکن می‌تونه باشه برای کامپیوتری‌هایی که می‌رند رباتیک. دیگه نمی‌دونم چه جوری قسمتون بدم که بفهمید این موضوع خییلی مهمه ... خییلی.

خلاصه که اگه قصد ادامه تحصیل توی هوش رو دارید، رباتیک امیرکبیر چندان گزینه مناسبی نیست هرچند رباتیک خییلی تو بورسه، خیلی روش کار می‌شه و خییلی هم خواهان داره ولی الان هوشی‌های دانشگاه‌های دیگه که رباتیک کار کنند می‌تونن خیلی موفق‌تر از کسی باشند که توی این رشته بیاد و بخواد کار هوشی انجام بده. حالا این قدرها که من می‌پزمش هم نشدنی نیست، الان من خودم تمام سعیم رو کردم و تزم هوشی شد و یه ارتباط کوچیک با رباتیک داره ولی بدونید لااقل واسه ادامه ازتون تو سطح جهان انتظارات متفاوتی از یک هوشی خواهند داشت و تا ابد باید با اساتید برقی و علم به نظر من مزخرف کنترل سر و کله بزنید :دی تنها دلیلی که ممکنه داشته‌باشید برای این که بیاید رباتیک امیرکبیر، ممکنه این باشه که شبانه‌های هوش شریف و دانشگاه تهران و امیرکبیر رو نیورده باشید، و توی اساتید دانشگاه شهید بهشتی هم کسی رو پیدا نکرده باشید که موضوع مورد علاقه‌تون رو کار کنه، در این صورت می‌تونید بیاید و از اسم امیرکبیر بعدها استفاده کنید برای ادامه تحصیل.

در نهایت، کسانی که نرمی یا هوشی نیستند و می‌خوان رباتیک کار کنن این جا براشون بهترین گزینه‌س. امکانات رفاهی گروه درسته کمه ولی از نظر تجهیزات آزمایشگاهی من فکر نمی‌کنم تو کشور معادل داشته باشه، استادهاش زحمت زیادی می‌کشن تا این گروه نتیجه بده چون خودشون گروه مستقل هستند (هرچند به کارشون انتقاداتی وارده) و از طرفی تیم‌های ربوکاپ واقعا قوی و در سطح جهانی (رتبه‌های اول و دوم ) داره و از نظر تجربه‌ی عملی و مسابقاتی خییلی می‌تونه واسه کسی که علاقه‌داره مفید باشه. اسم امیرکبیر هم خب روش هست. هرچند طول می‌کشه این گروه که سال سوم تاسیسش تازه تموم شده پخته بشه ولی خیلی بد عمل نکرده، به هر حال تازه داره پا می‌گیره دیگه.

یه نکته‌ای که یادم رفت، در مورد خود امیرکبیره که واقعا جو سخت‌گیری و فشاره و این خودش توی تحمل یه سری درس و فیلد جدید و انتظارات جدیدی که از یه دانشجوی علاقمند به هوش می‌ره تاثیر گذاره. ضمن این‌که از بدو ورود به دانشگاه (بعد از یک ماه) می‌فرستن شما رو که استاد راهنماتون رو انتخاب کنید و این یعنی قدم اول در انتخاب فیلد کاری‌تون. بعد از اون به سرعت هرچه تمام باید موضوع تز و پروپوزال (چگونگی انجام تز!! در حدی که نوآوری و روش حل پیشنهادی رو ازتون تا حدودی می‌خوان! :| ) باید تحویل بدید و خود موضوع باید تا بهمن تقریبا قطعی بشه و تا آخر فروردین پروپوزال بدید و تا آخر اردیبهشت پروپوزال داوری شه، این خودش سبب می‌شه کلی زیر فشار باشید تا موضوع رو سریع پیدا کنید، مقاله بخونید و کارتون رو مشخص کنید، بعضی دانشگاه‌ها تا آخر شهریور مهلت این کار رو می‌دن که در برابر اونا کار دانشجوی امیرکبیر کمی سخت‌تره و در رباتیک چون بین‌رشته‌ای هست و باید بفهمید می‌خواهید چی کار کنید یه کمی سخت‌تر.
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

Junior Member

من برای ارشدم که الان دفاعش مونده روی ربات موازی و طراحی یک سیستم بر مبنای بینایی ماشین کار میکنم که محل سکوی یک ربات موازی رو در فضا اندازه بگیرم.
    خودم مکانیکم اما به کارهای رباتیکی و مکاترونیکی(البته پست تفاوتهاشون رو دیدم و خیلی هم خوب توضیح داده شده بود تشکر ولی کلی میگم )علاقه دارم اما از برق که چیزی نمیدونم و برنامه نویسی هم کمی واردم.ولی همیشه فکر میکنم که اگه برق و کنترل چیزی ندونی موفق نمیتونی بشی (شاید یه کارایی بکنی اما نه اون قدر که حداقل خودت رو راضی کنه) فکر کنم بیشتر بشه رو سازه رباتها کار کرد که البته من عاشقشم اما خیلی علاقه به مباحث کنترلی و در واقع راه انداختن ربات دارم.(خصوصا مبحث رباتهای موازی مد نظرم هست)
    حالا به نظرتون درست میگم که باید دانش برقی خوبی داشته باشیم که در زمینه رباتیک وارد بشیم؟(نه رشته رباتیک چون من رشته مکانیک رو علاقه دارم )

رشته و دانشگاه
    مهندسی

نقل قول نوشته اصلی توسط missMECH نمایش پست ها
    من برای ارشدم که الان دفاعش مونده روی ربات موازی و طراحی یک سیستم بر مبنای بینایی ماشین کار میکنم که محل سکوی یک ربات موازی رو در فضا اندازه بگیرم.
    خودم مکانیکم اما به کارهای رباتیکی و مکاترونیکی(البته پست تفاوتهاشون رو دیدم و خیلی هم خوب توضیح داده شده بود تشکر ولی کلی میگم )علاقه دارم اما از برق که چیزی نمیدونم و برنامه نویسی هم کمی واردم.ولی همیشه فکر میکنم که اگه برق و کنترل چیزی ندونی موفق نمیتونی بشی (شاید یه کارایی بکنی اما نه اون قدر که حداقل خودت رو راضی کنه) فکر کنم بیشتر بشه رو سازه رباتها کار کرد که البته من عاشقشم اما خیلی علاقه به مباحث کنترلی و در واقع راه انداختن ربات دارم.(خصوصا مبحث رباتهای موازی مد نظرم هست)
    حالا به نظرتون درست میگم که باید دانش برقی خوبی داشته باشیم که در زمینه رباتیک وارد بشیم؟(نه رشته رباتیک چون من رشته مکانیک رو علاقه دارم )
    اگر منظورتان تحقیق در در زمینه انحصاری سینماتیک ، دینامیک و کنترل بازوی موازی هست هیچ نیازی به دانش برقی و کامپوتری نداری.

اگر منظورت ساخت ربات است که می دانم که به مشکل می خوری. اما باید در این مورد بیشتر توضیح بدهی. چون ساخت بازوی موازی کار یک تیم است و نه یک فرد. در این تیم چند نفر می توانند مکانیکش را انجام دهند. اما باید بیشتر هدفت را توضیح بدهی تا ببینم می توانی یا نه

اگر منظورت تحقیق در زمینه های ناوبری یا کاربردی ربات موازی است باید وارد جزئیات بشی تا بگویم. نمی شود این قسمت را کلی توضیح داد. اما حتی در مواردی که بتوانی وارد شوی در رقابت اختمال این که میدان را به رقبا واگذار کنی زیاد است
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)