نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا این تاپیک برای شما مفید بود و راهنمایی کافی ارائه ک

رأی دهندگان
29. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بله. بسیار مفید بود.

24 82.76%
  • خیر . اطلاعات تکراری بود و به کار هم نمیره

0 0%
  • به توضیح بیشتر نیاز دارم

5 17.24%
  • نظر خاصی دارم که در تاپیک یا پیام خصوصی مطرح میکنم

0 0%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: رزومه برای پذیرش رشته مدیریت

Senior Member mehrabounr آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

پیش فرض رزومه برای پذیرش رشته مدیریت

(به خاطر متفاوت بودن سیستم رشته های مدیریتی، دارم این تاپیک رو باز میکنم.)

بچه های مدیریتی روی رزومشون باید خیلی دقت کنن. یعنی یه نکاتی که تو رشته های دیگه شاید بهش توجه نمیشه تو مدیریت مهم میشن.

مثلا اکثر رشته ها تو دوره لیسانس یه پروژه پایانی دارن یا کارآموزی دارن که خب همین باعث میشه بتونن تو رزومشون یه چیزی به اسم Thesis بنویسن. ولی رشته مدیریتی همچین چیزی نداره و شما باید بتونید توانایی خودتون در research رو از طریق دیگه ای بیان کنید. حالا یا ارشد خوندید از اون طریق یا رفتید سر کار. که خب تو این حالت نحوه نوشتن رزومه خیلی مهم میشه

به خصوص اگر یه کسی با لیسانس مدیریت بخواد برای ارشد مدیریت اقدام کنه برای این رزومه نوشتن حتما دچار کلی دردسر میشه.

توی این تاپیک قرار هست این مطالب مطرح بشه:

1- نحوه نوشتن رزومه به طور کلی
    2- موارد لازم و ضروری که باید در رزومه بیاد
    3- موارد خاص مدیریت، چیزهایی که در رزومتون برای پذیرش مدیریت باید مطرح کنید
    4- موارد اضافی یا چیزهایی که بهتون آسیب میرسونه
    5- بهترین اصطلاحات یا بهترین روش واسه گفتن وظایف یا کارهایی که کردید یا ....
    6- نمونه رزومه
    ...

قوانین تاپیک: (در صورت رعایت نکردن با هماهنگی مدیران پستتون پاک میشه)
    1- به هیچ وجه برای تشکر یا انتقاد تو این تاپیک پست ندید
    2- تنها در صورتی نمونه رزومه بذارید که نمونه رزومه خاص رشته مدیریت یا بهتر بگم Business school admission resume هست رزومه رشته های دیگر رو به هیچ عنوان اینجا قرار ندید
    3- حتما فایلها رو ضمیمه کنید و هرگز متن رزومه رو تو فروم قرار ندید. فرمت فایلها رو ترجیحا word بذارید که دوستان بتونن ازش استفاده کنن
    4- حتما تو پستتون مشخص کنید که این فرد چه مقطعی رو خونده و برای چی میخواسته اپلای کنه. (لیسانس برای ارشد. ارشد برای ارشد. ارشد برای دکترا)
    5- مشحص کنید که این رزومه برای پیدا کردن کار بوده یا پذیرش گرفتن از دانشگاه (چون هر دو حالتش به هبچه ها کمک میکنه، اشکالی نداره که رزومه کاری مربوط به مدیریت رو هم بذارید)
    6- اگر کسی دوست داشت و لطف داشت، رزومه خودش رو بذاره اینجا. مخصوصا دوستانی که قبلا پذیرش گرفتن. البته میتونن برای حفظ privacy بخش اطلاعات شخصی (اسم، آدرس، ایمیل، تلفن و ....) رو پاک کنن یا سیاه کنن.

** مهم :
    7- اگر در مورد نحوه نوشتن رزومه میخواید صحبت کنید یا بحث کنید یا پست آموزشی بذارید حتما این مورد رو ذکر کنید که جز کدوم دسته زیر هستید:

Inexperienced بودید. یعنی اگر تا به حال فقط برای خودتون یا نهایت 2-3 نفر رزومه نوشتید و هرچی به نظرتون خوب بوده نوشتید و در نتیجه فقط بر اساس تجربه شخصی دارید راهنمایی میکنید
    Educated هستید. یعنی در مورد نحوه نگارش رزومه ، مطالعه کردید، کتابهاش رو خوندید، نظرات متخصصان رو خوندید، چندین نمونه دیدید و بر اساس اون مطالعات دارید به دیگران راهنمایی میکنید
    Suppervised یعنی رزومه نوشتید و دادید یه موسسه اون رو براتون ویرایش کنه و بهتون راهنمایی کنه و الان براساس راهنماییهای اون موسسه دارید بقیه رو راهنمایی میکنید
    Professional هستید یعنی کارتون همین کار مشاوره هست و رزومه دیگران رو شما اصلاح میکنید و نظر میدید

این مورد رو حتما رعایت کنید. چون همه باید بدونن که چقدر روی این منبع اطلاعات حساب کنن. نشه یکی بیاد فکر نکرده و تا حالا رزومه ننوشته یه چیزی بگه و همه فکر کنن طرف یه چیزی میدونسته.
    البته اشتباه برداشت نکنید. دوست داریم که همه نظرات و ایده هاشون رو بگن چون خلاقه و باعث میشه نتیجه بهتر بشه ولی حتما ذکر کنن که با توجه به اون دسته بندی بالا چه پیشینه ای دارن که همه با دید باز از نظرشون استفاده کنن

8- هدف این تاپیک اینه که یاد بگیرید چطور بنویسید ولی خب تا اون موقع راه زیاده. برای همین یه قانون اضافه میکنم (ولی رعایتش نکنید خدائیش از آشناهام بین مدیران و کاربران کمک میگیرم و دستتون رو میبندم که دیگه کسی کمکتون نکنه)

اگر کسی میخواد در مورد رزومش نظر بپرسه، باید این موارد رو رعایت کنه:

1- رزومه رو به صورت فایل word تو تاپیک آپلود کنه و توی پستش هم ذکر کنه که نظر دیگران (یا فرد خاصی) رو میخواد.
    (حتما به صورت فایل Word باشه که دیگران بتونن ادیتش کنن)

2- دوستانی که میخوان روی رزومه فرد نظر بدن
    ، فقط و فقط به همون شخص، پیغام خصوصی بدید و نظرتون رو بگید و به هیچ وجه توی تاپیک بحث راه نندازید.

3- فردی که رزومش رو گذاشته، موظفه تا 2 هفته بعد از پست رزومش، تمام نظرات دوستان رو که براش به صورت پیغام خصوصی فرستاده شده بوده، توی 1 فایل Word بریزه . و نسخه اولیه رزومش رو به همراه نسخه نهاییش و فایل نظرات بچه ها توی همین تاپیک قرار بده
    (اگه کسی نظر نداده که هیچ. ولی دروغ نگید. باور کنید جمع کاربرهای بخش مدیریت اینجا کوچیکه و همه همدیگر رو میشناسن و یه روز لو میرید و حیثیتتون میره زیر سوال و دیگه طرد میشید و تو هیچ کاری هیچکس کمکتون نمیکنه)

این قانون رو حتما رعایت کنید
    .
    دلیل گذاشتن این قانون و اینقدر جدیت من سر رعایت کردنش هم اینه:
    1- تاپیک با نظرات بچه ها شلوغ نشه که همه بتونن با خوندن چند صفحه، خیلی سریع آموزش رو ببینن و بتونن کارشون رو شروع کنن
    2- بالاخره همه بتونن از نظرات دوستان استفاده کنن. برای همین شخصی که نظر خواسته باید فایل نظرات رو برای بهره بردن دیگران، تو فروم قرار بده
    3- اینطوری کسی سواستفاده نمیکنه یعنی از خدمات و کمک دیگران نمیتونه یک طرفه بهره برداری کنه
    4- کسی نمیتونه بیاد فوری عضو فروم بشه، اولین پستش رزومش باشه. و خب اینطوری وقت با ارزش بچه ها رو بگیره (وقتی رو که خیلیها مثل خودم با جون و دل ولی بدبختی میذارن) و آخرش که کارش راه افتاد هیچ سودی به دیگران نرسونه و دوباره بره دنبال کارهای خودش

*ساده بگم: اینجا مرکز همکاریه. اگه همچین روحیه ای ندارید ، نه پست بدید نه نظر بخواید

امیدوارم بابت اینکه من تاپیک رو راه انداختم فکر نکنید که من مامانشم و مسئولیتش با منه و همه چیزهاش رو من مینویسم. اگه میخواید ازش استفاده کنید باید همتون کمک کنید و فعالیت کنید.

امیدوارم تاپیک سودمندی باشه و تمام این دردسرهایی که من کشیدم واسه این رزومه، بقیه نکشن و راحت تو 1 ساعت کارشون راه بیافته

** من در مورد رزومه مطلب زیاد خوندم و مخصوصا واسه رزومه برای پذیرش مدیریت. (البته میدونم تهش رزومه خودم ممکنه زیاد خوب نشه چون مجبورم هی خلاصش کنم و ازش بزنم.) در هر صورت سر اولین فرصت میام و هرچی میدونم رو مینویسم. تا اون موقع بقیه دوستان باید زحمت بکشن و تاپیک رو راه بندازن
    ویرایش توسط mehrabounr : January 29th, 2013 در ساعت 12:35 AM
    Sorry if you haven't received an answer from me. I don't check the forum any more. If you want to talk, find me on Linkedin or through email.
    Bear in mind I only have information about USA Business school and business PHD admissions.*Who ever says apply to top 30, say NO

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

پیش فرض پاسخ : رزومه برای پذیرش رشته مدیریت

مثل اینکه جر من کسی نمیخواد قدم برداره! خیلی خب خودم شروع میکنم.
    من از اولین اولین چیزی که به نظرم میرسه رو میگم. منتها فعلا وقت ندارم همه رو یه جا بگم برای همین صبر کنید تا پستها تموم بشه و همه اطلاعات رو بگیرید بعد هر مسئله و سوال و مشکلی بود مطرح کنید. ممنون.
    --------------------------------------------------------------------------------------

قدم اول: آشنایی با رزومه و CV

برای اینکه آشنا بشید، اولین کاری که میکنید این هست که تو فروم ، مراجعه میکنید به بخش CV,Resume و تاپیکهاش رو مطالعه میکنید. نمونه رزومه هایی که گذاشته شده رو دانلود میکنید. به خصوص این تاپیکها رو سر بزنید و مطالعه کنید:
    فرق رزومه (Resume) و CV

راهنمای درست کردن Resume و نمونه های آن

این تاپیکها رو حتما بخونید. برای اینکه خیلی اطلاعات خوبی بهتون میدن. نمونه رزومه توشون زیاد هست که بهتون ایده میده. در ضمن من اطلاعاتی که تو اونها اومده رو نمی نویسم (بالاخره بد نیست یه ذره هم خودتون کار کنید) و ممکنه یهو یه جا ببینید به چیزی اشاره شده که شما نیمفهمید چون تو اون تاپیکها بوده و نخوندید.
    Sorry if you haven't received an answer from me. I don't check the forum any more. If you want to talk, find me on Linkedin or through email.
    Bear in mind I only have information about USA Business school and business PHD admissions.*Who ever says apply to top 30, say NO

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

قدم دوم: دریافت فایلهای راهنما و کتابهای نگارش رزومه
    میدونم الان خیلیها تنبلی و شیطونی میکنید و میگید خب وقتی قراره خلاصه رزومه نویسی رو تو فروم برامون بنویسن ، چرا این کتابها رو بخونیم یا اصلا بگیریم.
    دلیلش اینه: تو این کتابها هم راهنما هست، هم کلی نمونه، هم اصطلاحاتی که به درد رزومه میخوره ، هم فرمت آماده و ......
    همشون رو میتونید مثل مرجع بهشون مراجعه کنید و چیزی که میخواید رو پیدا کنید.

من چندتاییش رو براتون میذارم. اگه بازم خواستید تو اینترنت زیاد هست.
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

ادامه قدم دوم: دریافت فایلهای راهنما و کتابهای نگارش رزومه
    چندتا کتاب دیگه

Glossary of Action Verbs رو حتما بگیرید چون باهاش کار داریم
    این کتاب Perfect Phrases for Business School Acceptance رو هم حتما بگیرید که به دردتون میخوره. برای Essay,Sop,Resume, RL,...

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

قدم سوم: زمانبندی
    زمان و وقتی که دارید موقع نوشتن رزومه خیلی اهمیت پیدا میکنه. خیلی اهمیت داره که شما برای نوشتن رزومتون وقت کافی قرار بدید.

نوشتن 2-3 برگ کاغذ یا تایپ کردنش 1 ساعت هم نمیشه ولی رزومه نوشتن فقط تایپ کردنش نیست. نکته زیاد داره. باید تصحیح بشه. بازنگری و ویرایش بشه و ..... برای همین زمان میبره. بخش اصلی رزومه نویسی review هست.

اگه بخواید یه رزومه perfect درست کنید ممکنه هفته ها براش وقت بذارید. هی بنویسید و بعد هی ادیتش کنید و بهش مراجعه کنید یا تغییرش بدید.
    البته میشه مثل خیلیها هم رزومه رو تو 1 ساعت درست کرد و فرستاد و مشکلی هم پیش نیاد!

بهتره به ددلاینتون توجه کنید. اگه وقت و فرصت کافی دارید، مثلا 1 ماه زمان باقی مونده، طوری برنامه ریزی کنید که بتونید 2 هفته این رزومه رو review کنید. اگه نه ددلاینتون فرداست که خب فرق میکنه.

(من هر چی میگم، روش و مراحل نوشتن یه رزومه درست و حسابی با زمان مناسب هست. اینها رو برای نوشتن رزومه فوری استفاده نکنید چون بدبخت میشید و نمیرسید. واسه رزومه فوری بهتره یه رزومه اماده از تو اینترنت یا فروم دانلود کنید و اطلاعات خودتون رو توش جایگزین کنید.)

واقعیتش اینه که رزومه رو نوشتن زمان زیادی نمیبره. یعنی شما حدود 12 ساعت وقت لازم دارید. حتی شاید بتونید تو 5-6 ساعت یه رزومه خوب در بیارید. منتها به فرصت نیاز دارید. یعنی باید بین هر باری که رو رزومتون کار میکنید حدود 1 روز فاصله بذارید.

چرا؟
    چون شما یه چیزی رو مینویسید. رزومتون رو تموم و آماده میکنید. تو اون لحظه از این نوشتتون راضی هستید. ولی اگه 1 روز صبر کنید، مغزتون هی اون رو تحلیل میکنه، تو ذهنتون میاد که اگه فلان کلمه رو عوض کنید بهتر میشه یا فرمتش رو اگه .... کنید قشنگتره یا یه چیزی رو اضافه یا حذف کنید به نفعتونه. برای همین اگه 1 روز فاصله بذارید بین زمانی که رو رزومتون کار میکنید به نفعتونه و رزومه بهتری در میارید

------------------------------------------------------------
    برای درست کردن رزومتون، فرصت 2 هفته و زمان کاری 12 ساعت رو در نظر داشته باشید.همین حدودها رو لازم دارید برای تکمیل کردن و تصحیح و ..... ممکنه یکم به ساعت کمتر یا بیشتر نیاز داشته باشید ولی 2 هفته برای فکر کردنش بهش بسه.

------------------------------------------------------------

بار اول ممکنه 6-7 ساعت پشت هم روش بذارید. بعد فرداش 1 ساعت. ولی بعدش 10 دقیقه وقت بذارید.

روز اولی که میخواید اولین مرحله رزومه نویسی رو انجام بدید(مرحله بعدی که مینویسم) اون روز اول وقت زیادی سرش خواهید گذاشت و بهتره یه روز تعطیل یا موقعی باشه که بتونید از موقعی که بیدار میشید و انرژی زیادی دارید سرش بشینید.نه اینکه بعد از 10 ساعت کار که رسیدید خونه تازه بخواید رزومه رو شروع کنید. حتما روزی این کار رو انجام بدید که سرحال هستید و مغزتونم هم کار میکنه نه روزی که بی حوصله اید و حال هیچی ندارید.

* البته توجه کنید که این 12 ساعت مال وقتی هست که شما شروع میکنید به نوشتن. یعنی قبلش فروم رو خوندید. اطلاعات رزومه نویسی رو گرفتید. نمونه هاش رو دیدید. کتابهاش رو گرفتید. نمونه ها و template ها و کتابها رو آماده گذاشتید و دم دستتونه. این 12 ساعت مال کسب اطلاعات نیست.

این نکته رو هم یادتون باشه:
    شما رزومه رو 1 بار مینویسید و
    تقریبا برای تمام دانشگاهها همین رزومه رو استفاده میکنید و مثل essay یا SOP نیست که باید برای هردانشگاهی تغییرش بدید. برای همین وقتی که براش میذارید، در واقع برای تمام اپلیکیشنهاتون گذاشتید. برای همین اگه ازتون وقت بیشتری گرفت اشکال نداره.

(این عددها من دراوردیه یعنی نه علمیه نه هیچی نه جایی خوندم. من زمانی رو که خودم گذاشتم واسه نوشتم رزومم رو در نظر گرفتم. یکم هم فکر کردم که میشه یا نه گفتم 12 ساعت. والا ممکنه خیلی کمتر بشه. شایدم یکم بیشتر. بعدا نیاید غر بزنید بهم)

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

قدم چهارم: Recall & Brainstorm
    وقتی با رزومه آشنا شدید و زمانتون رو هم در نظر گرفتید که چقدر وقت دارید و حالا خواستید رزومتون رو بنویسید اولین کاری که باید بکنید اینه:

یه برگه بردارید و هرچی به ذهنتون میرسه بنویسید. من ترجیح میدم کاغذ و قلم! باشه که هرچی به ذهنم رسید فوری یادداشت کنم ولی شما میتونید از صفحات excel یا word استفاده کنید. (کاغذ بهتره چون حواستون پرت نمیشه.)

یه همچین جدولی بکشید و این تیترها رو در نظر داشته باشید:
    (تیتر بهتر خواستید خودتون بنویسید.مهم اینه که این اطلاعات رو در آخر کار داشته باشید)

فاصله ردیفها رو زیاد بذارید که بتونید 1 خط زیر همشون بنویسید. بعدا میگم چی باید بنویسید.

موضوع محل تاریخ شروع تاریخ اتمام توضیحات
    ارشد مدیریت... دانشگاه .... 1385/07/01 1387/4/31 معدل .....، پایان نامه .....
    لیسانس.... دانشگاه ....
    کار نیمه وقت شرکت..... همزمان با دانشگاه- 4 ماه
    کلاس حسابداری مدرک پایان دوره ندارد
    کارگاه iso کنفرانس.... گواهی پایان دوره
    داوطلب فروش کتاب انجمن محک

چه چیزهایی رو باید بنویسید؟

1- تحصیلات دانشگاهی
    2- تحصیلات دبیرستان
    3- تمام کارهای تمام وقت و نیمه وقتی که از 18سالگی (زمان دانشگاه) به بعد انجام دادید
    4- تمام کلاسها و دوره های اموزشی که رفتید چه درسی و چه غیر درسی
    5- تمام فعالیت های فوق برنامه و داوطلبانه
    6- فعالیتهای ورزشی، موسیقی، .....
    7- تمام مقاله ها و پروژه ها و ... که انجام دادید. این رو آخر همه بهش فکر کنید .البته اگه وسط کار یادتون اومد یادداشت کنید که از ذهنتون نپره ولی اولویتش رو بذارید آخر چون یه مقدار اطلاعات دقیقتر لازم داره یا ممکنه فورا یادتون نیاد کی بوده یا چی بوده و اونوقت باعث میشه رشته افکارتون پاره بشه و کار خراب بشه!
    8- کارهای تفریحی که زیاد میکنید. مثلا کوه زیاد میرید، یا سینما یا کتاب خوندن یا ..... این ها رو فقط تیتروار ردیف کنید و دیگه تاریخ و ... ندارن
    9- تحصیلات دوره راهنمایی و دبستان : برای خود رزومه هیچوقت هیچجا به قبل از دبیرستانتون مراجعه نمیکنن. ولی یکی از بچه ها به من گفت که موقع پرکردن Online application چند تا دانشگاه ازش تمام 12 سال رو خواسته بودن. برای همین حالا که وقت هست و دارید خودتون رو آماده میکنید، این رو هم تو جدولتون بنویسید و اطلاعاتش رو تکمیل کنید که اگه یه وقتی یه جایی لازمتون شد فوری پیداش کنید و مجبور نشید تازه برید بگردید.

* هر چیزی که به ذهنتون میرسه، هر کاری که کردید رو تو ردیفها وارد کنید. اصلا فکرش رو نکنید که "این چه ربطی داره به دانشگاه" یا "مگه این رو هم باید تو رزومم بیارم" یا "مگه این رو هم میخوام" و ..... خیلی اهمیت داره که هرچیزی که به ذهنتون رسید رو بنویسید و هرکاری که کردید رو یادداشت کنید.

* ترتیب اینها مهم نیست. این برگه چرک نویسه و بعدا مرتبش میکنید و پاک نویس میشه. برگه رو از بالا به پایین پر کنید و برید. نمیخواد وسطش ردیف خالی بذارید که بعدا پرش کنید یا جای خالی بذارید برای چیزهایی که ممکنه بعدا یادتون بیاد.
    یعنی اگه یهو یادتون اومد سال دوم دانشگاه یه کاری کردید ولی قبلش داشتید تحصیلات دبیرستان یا مقاله هاتون رو مینوشتید، اهمیت نداره. همونجا این رو هم یادداشت کنید.

*پیشنهاد میدم اول فقط قسمت "موضوع" رو بنویسید. چون ممکنه تا فکر کنید که چه تاریخی بوده یا چه سالی، از اون حس و حال بیاید بیرون و دیگه یادتون نیاد. یا حواستون پرت بشه و یادتون بره داشتید چی کار میکردید.

این برگه تا اخر قضیه اپلایتون میشه مرجع شما و لازمش دارید.
    از این برگه برای نوشتن online application , resume , Essay , SOP, Recommendation letter و حتی موقع مصاحبه استفاده خواهید کرد.

همین برگه چکنویستون رو چند روزی بذارید جلو دستتون. چون یهو یه چیزی به نظرتون میرسه و بهش اضافه میکند.

بهتره اول دستی رو کاغذ بنویسید که هرقدر خواستید بتونید خط خطیش کنید . بعدش مرتب و تمیز وارد یه صفحه اکسل کنید وازش پرینت بگیرید بزنید به دیوار.

(مطلب ادامه دارد)

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

ادامه قدم چهارم: Recall & Brainstorm

قبل از ادامه دادن یه چیزی رو بگم:

این برگه مال خودتونه و هیچکس نمیبینه برای همین به هیچ وجه توش دروغ ننویسید یا چیزی رو الکی حذف نکنید یا تغییر ندید. این رو یادتون باشه واسه نوشتن:
    Tell the truth, the whole truth and nothing but the truth
    آدم برای رزومه نوشتن یه مقداری غلو میکنه یا ممکنه به خاطر اینکه مجبور نشه یه شرایطی رو توضیح بده، یه دورغی بگه یا یکم واقعیت رو بپیچونه. ولینه تو این برگه. این برگه مرجع خودتون هست. اگه تو این اطلاعات غلط بنویسید بعدا خودتون گیج میشید و تو کار گیر میکنید و لو میرید. از من گفتن بود.

بعد از نوشتن "موضوع" اینها چیزهایی هست که باید برای هر مورد بنویسید.

1- تاریخها:
    دقت کنید که بعضی از این تاریخها خیلی مهمن و باید براشون سند و مدرک داشته باشید. برای همین حتما چکشون کنید.
    مثلا تاریخ فارغ التحصیلی رو حتما از رو مدارکتون نگاه کنید و عین همونی که اونجا نوشته رو بنویسید. یا مدرک دیپلم یا تاریخ ارائه پایان نامه

2- محل:
    دقت کنید که محل رو هم مثل تاریخ درست بنویسید. مثلا اسم دانشگاهتون رو کامل کامل بنویسید نه چیزی که مرسوم هست در بیان. مثلا دانشگاه غیرانتفاعی امیرکبیر شعبه ..... رو نگید امیرکبیر

3- اعداد:
    برای بعضی چیزها باید حتما عددهاش رو بنویسید.مثلا معدل لیسانس، ارشد، دکترا، نمره پایان نامه
    دقت کنید که اینها رو هم عین چیزی که تو مدارکتون نوشته شده رو بنویسیدو حتی به صدمش هم توجه کنید

4- مقام و رتبه:
    اگه تو فعالیتها یا دانشگاه یا .... رتبه آوردید، لوح تقدیر گرفتید، مقام خاصی دارید حتما یادداشتش کنید.
    یعنی بنویسید "جسنواره ..... سال ...... رتبه ......."

5- توضیح مقالات و سایر چیزهای چاپی:
    هر چی مقاله و کتاب و اینجور چیزها دارید براشون اینها رو ذکر کنید:
    تاریخی که چاپ شده. کسی که نوشته اون رو. اگه با همکاری کسی بوده یا ناظر داشته یا .... ، کجا چاپ شده، نام اون مجله یا جایی که چاپ شده، اگه مقالتون برنده چیزی شده یا تو همایشی چیزی شرکت داده شده، اطلاعات اون جایی که مقاله رو ارائه کردید یا بهتون جایزه داده یا ....، همه رو ذکر کنید .
    اگه کتاب چاپ کردید حتما تعداد نخسه چاپش رو بنویسید. ناشرش رو هم که باید بنویسید.

6- دوره ها و آموزشها:
    برای کلاسها، کارگاه های آموزشی ، دوره ها و ... که رفتید حتما ذکر کنید تو کجا برگزار شده یا سازمان برگزارکننده اش کی بوده. اسم مدرسش رو هم بنویسید.مثلا : کارگاه ایزو9001 ، برگزار کننده مرکز همایشهای دانشگاه تهران، گرداننده دکتر.....

7- سایر :

هر چیز دیگه ای که به نظرتون رسید یا یادتون اومد برای یه تیتر یا موضوع رو یادداشت کنید. فوقش اینه که ازش استفاده نمیکنید. نوشتنش بهتون ضرر نمیزنه.

8- آدرس:
    یه چیزی که ممکنه و احتمال زیاد لازمتون میشه، آدرسها و شماره تلفن ها و ایمیلها هست. البته این مورد رو برای کسایی که براتون معرفی نامه مینویسن لازمتون میشه و خب تو آنلاین اپلیکیشن. برای همین بهتره همین جا اطلاعاتش رو پیدا کنید.
    آدرس و تلفن و ایمیل تمامی جاهایی که کار کردید.
    آدرس و تلفن دانشگاهتون و استادهایی که مد نظر دارید یا قراره براتون معرفی نامه بنویسن.
    آدرس و کد پستی و تلفن منزل خودتون (اگه شک دارید چطوری مینویسن برید نزدیکترین دفتر پستی سوال کنید. چون پاکت و اینها که میاد این پست ایران واقعا بی سوادن و ممکنه آدرس شما رو نفهمن چیه. از خودشون بپرسید آدرس خیابون یا کوچتون یا .... رو چطوری مینویسن و بعد ببینید چقدر اشتباه بهتون گفتن! بعد با توجه به اون آدرسی که اونا گفتن خودتون ادرس درست رو بنویسید.)
    * آدرس و کد پستی رو درست بنویسید که بعدا هرچی نامه و برگه ویزا و ... باشه براتون میخوان بفرستن به این آدرسه.

وقتی جدولتون تمام شدو هز چی به نظرتون میرسید رو توش نوشتید، این برگه رو میذارید 2-3 روز جلو دستتون باشه. که اگه تو این روزها چیز جدیدی به نظرتون رسید توش اضافه کنید.

بعد از 2-3 روز جدولتون رو مرتب میکنید و باید پاک نویس کنید.

برای مرتب کردن این پیشنهاد رو میدم که از اکسل استفاده کنید و توش چندتا spread sheet بذارید و از هرکدوم برای یه چیزی استفاده کنید. (اگه بلد نیستید با اکسل کار کنید چند تا برگه سفید تمیز بردارید توشون جدول بکشید و هر صفحه رو برای یه قسمتی استفاده کنید)

شما برای نوشتن رزومه یا سایر بخشهای اپلیکیشن نیاز دارید که این مطالبی رو که تو این برگه نوشتید، دسته بندی کنید و با توجه به نیازتون زا یه دسته خاص استفاده کنید. میتونید همچین دسته بندی بکنید:

این صفحات رو لازم دارید:
    1- تحصیلات (دانشگاه و دبیرستان و ....)
    2- سابقه کار (چه تمام وقت و چه پاره وقت یا ...)
    3- سابقه پژوهشی و چاپی( مقالات، کتابها و پایان نامه و ...)
    4- سابقه آموزشی(استادی و تدریس و .... )
    (البته این رو تو سابقه کاری هم میتونید بنویسید)

5- دوره ها ( چه تخصصی چه عیره. دوره کوتاه مدت یا کارگاه 1 روزه یا ....)
    6- فعالیتهای فوق برنامه (هر چیز ورزشی، موسیقی و ....)
    7- سایر (هر چیزی که تو بقیه جا نشد بریزید اینجا)
    8- علاقه مندیها (هر چیزی که جز hobby حساب میشه رو بنویسید.)

حتما اینها رو از هم جدا کنید و در صفحات متفاوت بنویسید.

----------------------------------------------------------

کار بعدی که باید بکنید این هست که تمام اطلاعاتی که تو این جدول و صفحات نوشتید رو به انگلیسی ترجمه کنید.
    اون خطی که تو ردیفها خالی گذاشتید برای این بود. همه چیز رو باید معادل انگلیسیش رو هم بنویسید.

فقط دقت کنید:
    تاریخها رو به تاریخ میلادی تبدیل کنید. من یه برنامه تبدیل تاریخ داشتم که گذاشتم با این پست میتونید از اون استفاده کنید.

دیکته همه چیز رو درست بنویسید. مخصوصا چیزهایی مثل اسم دانشگاه و دبیرستان.
    اگه از دیکته انگلیسیش اطمینان ندارید ، فورا تو گوگل جستجو کنید. الان خیلی سایتها ، انگلیسی هم دارن یا لااقل سعی میکنن صفحه اولشون رو انگلسی هم ارائه بدن.
    مثلا اسم دبیرستانتون رو جستجو کنید، برید تو سایتش ببینید دقیقا چی نوشته. یا اگه اسمش رو میتونید از لینکش پیدا کنید.

آدرسها رو به فرمت انگلیسی بنویسید. یعنی سر و تهش کنید. از پلاک شروع کنید. بعد کوچه و خیابون و شهر و کشور.

در نهایت همه این کارها باید شما چندتا برگه مرتب، تمیز و دقیق داشته باشید که پر از اطلاعات درسی و تاریخی و پژوهشی و .... است و زندگی شما رو بعد از 14 سالگیتون تا الان نشون میده.
    این برگه مرجع شما برای همه جی از جمله رزومه نوشتن خواهد بود.

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

من فراموش کردم این رو بگم

* تو تمام این تاپیک، منظور از رزومه، برگه ای هست که سابقه تاریخی و درسی و ... شما رو نشون میده. حالا اینکه میخواید بهش بگید CV یا resume اصلا مهم نیست اینجا

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

قدم پنجم: آشنایی با قوانین نوشتن رزومه

نوشتن رزومه یه سری قوانین یا بهتر بگم عرف داره که موقع نوشتنش حتما باید رعایت کنید.

رعایت نکنید اتفاقی نمیافته یعنی دارتون نمیزنن ولی به قول معروف unprofessional هست که از این قوانین پیروی نکنید.

من تا جایی که مغزم کار بکنه این نکته ها رو میگم. ولی خب خودتون عاقلانه عمل کنید و اگه چیزی رو من نگفتم خودتون اول بهش فکر کنید بعد هملیش کنید.

1- تعداد صفحات :
    میدونم که بحث سر اینکه تعداد صفحات رزومه چقدر باشه خیلی خیلی خیلی زیاده. حتی خیلیها این رو به اختلاف CV , Resume ربط میدن.
    بر خلاف تصور اکثر آدمها، رزومه چیزی نیست که ثابت باشه. یعنی شما رزومه ای که مینویسی باید با توجه به اون دانشگاه، رشته و مقطعی که داری اپلای میکنی، رزومت رو یکم تغییر بدی.

شما تو draft اولیه، یه رزومه طولانی درست میکنید و همه چیزتون رو توش مینویسید. بعد با توجه به دانشگاه و بقیه موارد اون رو دستکاری میکنید و ادیت میکنید.

تعداد صفحات نسخه نهایی رزومه چیزی که عرف هست اینه:
    تعداد صفحات وابستگی مستقیم به سابقه شما داره.
    کسایی که تازه مدرکشون رو گرفتن، 2-3 سال بیشتر سابقه کار ندارن، فعالیت زیادی نداشتن، رزومشون نباید بیشتر از 1 صفحه بشه. اگه یکم بیشتر شد اینقدر باید خلاصش کنید که تو همون یه صفحه جا بشه.

کسایی که سالها پیش مدرک گرفتن، توی 5-6 جا کار کردن، اینها باید خودشون قضاوت کنن. ترجیحا توی 1 صفحه جا بدن و مثلا سابقه کارهای بی اهمیتشون رو یه جا تو یه عنوان مطرح کنن. ولی اگه سابقه کاریشون زیاده رزومشون طولانیتر میشه

کسایی که ارشد خوندن یا دکترا، پایان نامه دارن، (مقاله و کار پژوهشی دارن) اینها ازشون انتظار میره که فعالیت درسی و پژوهشی زیاد کرده باشن. برای همین رزومه 1 صفحه ای توشون خیلی کم دیده میشه. معمولا 2 صفحه دارن. مگر اینکه تازه درسشون تموم شده و مقاله ندارن و سابقه کار زیادی هم ندارن.

رزومتون رو بیشتر از 2 صفحه نکنید.

فقط 1 استثنا وجود داره برای بیشتر از 2 صفحه:
    کسایی که دکترا یا postdoc خوندن، سابقه مقاله و پژوهش و تدریس و ... خیلی زیادی دارن. این افراد اشکال نداره که رزومشون طولانیتر بشه. ولی بازهم باید دقت کنن. بهتره که یه رزومه 2 صفحه ای درست کنن و مهمترین و معروفترین کارهای پژوهیشون رو توش بنویسن و یه دونه هم CV کامل بنویسن که تا 6-7 صفحه هم بتونن بنویسن.

* یه نکته رو میگم. خودتون با عقل خودتون بنسجید:
    یه استاد یا یه عضو کمیته پذیرش، روی هر اپلیکیشن بیشتر از 20 دقیقه وقت نمیذاره. شما باید تو 20 دقیقه تمام زیروبم زندگیت رو بهشون بفهمونی. تو 20 دقیقه باید SOP تونو بخونن، 3 تا معرفی نامه رو بخونن، مدارکت رو چک کنن، نمراتت رو ببینن و ......
    این گفته خود Admission Consultantها و Admission committee members هست:

برای خوندن یک رزومه زمانی کمتر از 1 دقیقه وقت گذاشته میشه.

حالا به نظرتون با عقل جور در میاد که شما بخوای از رزومت استفاده کنی که خودت رو به اونها معرفی کنی، 1 دقیقه هم کمتر وقت داری، اونوثت یه رزومه بدی 10 صفحه؟ خب نه. 1 صفحه نهایتش 2 صفحه.

2- کادر بندی :
    تو رزومتون به هییییییییییییچ وجه ، دوباره میگم، به هییچ عنوان کادر نذارید. یعنی وقتی دارید تو word مینویسید به هیچ عنوانی از قسمت Borders & Shading استفاده نکنید.

3- فونت :
    بخوایم منطقی فکر کنیم. شما نهایت 2 صفحه داری که کلی چیز رو باید توش بچپونی. خب نیمشه همه رو با فونتهای گنده بنویسی که!
    بعدشم باید حالت رسمی و اداری داشته باشه

چیزی که عرف هست و مشاورها توصیه میکنن این هست:

تمام متنتون رو با فونتهای عادی و متعارف مثل times new roman, Arial , ،Tahoma بنویسید.
    من هر جا رو دیدم ، دیدم فقط از همین 3 تا اسم بردن.
    میتونید اگه فونتی سراغ دارید که شبیه اینهاست و برای کارهای اداری استفاده میشه و جنگولک بازی و کشیدگی و قوس و اینا نداره از اونها هم استفاده کنید.

* باید فونتی باشه که برای نگارش کتاب استفاده میشه. تا حالا کتاب درسی دیدید که فونتش کج باشه یا نستعلیق بشه یا ...؟ فونت باید کاملا خوانا باشه. یه طوری که تمام حروفش از هم مجزا باشن و راحت بشه فهمید هر کدوم چه حرفی هستن

(من به نظر خودم اومد که خب منم اگه با همینها بنویسم که رزومم میشه شبیه بقیه و اونوقت چطوری میشه که رزومم به چشمشون بیاد و متمایز کنم خودم رو؟! اولا که جوابی براش پیدا نکردم. بعدشم فهمیدم که خب مخصوصا این رو میگن که همه رزومه ها شبیه هم باشه انگار یه فرم آماده رو دارید پر میکنید. در نهاستش از همینها استفاده کردم.

4- رنگ:
    رزومتون رو به هیچ عنوان رنگ و وارنگ نکنید (نکنید مثل نوشته های من تو فروم).
    توصیه میکنن که رزومه رنگی اصلا درست نکنید. از کاغذ رنگی یا بودار(منظورم معطره) یا شکل دار استفاده نکنید

حالا برفرض شما میخواید اسمتون رو به صورت عمودی بنویسید بغل کاغذ و بقیه رزومه رو افقی بنویسید. یه چیزی شبیه این شکله:
    -------|
    -------|
    -------|
    -------|
    -------|

اونوقت یا با خطهای سیاه، دو خط، ...... جداش کنید(تو بخش borders تو word انواع خطوط هست)
    یا اینکه از یه رنگ خیلی شفاف و کم رنگ و فقط هم 1 رنگ استفاده کنید. یعنی در واقع باید خیلی مشخص نباشه و مثل watermark بشه. میتونید طوسیش کنید. طوسی و تم طوسی رو دیدم که ایراد نمیگیرن و بد نمیدونن. ولی نرید قرمر کنید. حالا یه رنگهایی اینطوریک
    این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله
    این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله
    این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله
    این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله این رنگ مورد قبوله

اینایی که اینجا نوشتم رو میبینید؟ یه همچین رنگهایی مورد قبوله! بهتره که کلا رنگیش نکنید با این حال اگه دلتون خواست اینم نمونه هاش بود که با رنگهای موحود در فروم نوشتم.

* نکته: دقت کنید که تو تمام رزومتون از یه فونت استفاده کنید. به هیچ وجه فونت عوض نکنید. از اول تا آخرش رو یه جور بنویسید

(مطلب ادامه دارد)

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

ادامه قدم پنجم: آشنایی با قوانین نوشتن رزومه

5- سایز:
    توی رزومه، یکپارگچی style یا همین فرمت، خیلی اهمیت داره و نباید از فونتهای مختلف یا سایزهای متعدد استفاده کنید.

چیزی که عرف هست برای سایز:
    معمولا نوشته های عادی رو با سایز 11 مینویسن.
    * سایز 11 برای بعضی فونتهای خیلی ریز یا درشت میشه. این سایز11 مربوط به همین times new roman و اوونهاست که عرف هست.

نوشته های تیتر رو با سایز 12 مینویسن.
    کلا فونتتون رو بین سایز 10 تا 14 داشته باشید و خارج از این سایزها نرید.

مثلا اگه یه سرتیتری دارید به اسم work experience با 14 به صورت bold بنویسید یا 12 bol
    بعد زیرش تیتر میخواید بنویسید باید کوچکترش کنید. محل کار یا پستتون رو با فونت 12 bold بنویسید یا 12 ساده
    بعد توضیحاتش رو با فونت ساده 11

نوشته های سر تیتر رو نهایتا با سایز 1 اختلاف بنویسید.

تنها 1 مورد هست که فونتش رو باید خیلی بزرگ بذارید و میتونه سایز 36 یا 48 یا ... بشه. اون هم اسمتون هستکه باید کاملا مشخص باشه و با اولین نگاه ببیننش.

6- Font Style:
    توی رزومتون به هیچ وجه از حالت Italic استفاده نکنید
    به هیچ وجه هم از حالت underline استفاده نکنید
    از حالت BOLD به خوبی استفاده کنید و الکی همه چیز رو پررنگ نکنید. تیترها رو پررنگ کنید که با بقیه خط متفاوت بشن.

7- عکس:
    به هیچ وجه تو رزومتون عکستون رو نذارید. گذاشتن عکس کاملا غیر حرفه ای هست. فقط در صورتی عکس بذارید که خود دانشگاه دقیقا ذکر کرده عکس پرسنلیتون باید روی رزومه باشه. در غیر این صورت گذاشتن عکس رو رزومه 0چه برای ا=لای چع کار) کامل اشتباهه

8-مشخصات :
    شما باید تو صفحه اول، تو اولین قسمت، اسمتون رو بنویسید که باید با فونت خیلی گنده هم بنویسید.

در کنار اسم، اولین چیزی که باید بنویسید، آدرس، تلفن تماس، ایمیل، کد پستی، شماره موبایل هست. یعنی هرچیزی که دانشگاه از طریق اونها میتونه باهاتون تماس بگیره

8- 1-آدرس :
    به هیچ وجه 2 تا آدرس ننویسید. یا محل کار بدید یا خونه. اول فکرهاتونو بکنید و بعد یکیش رو بنویسید.
    حتما ادرس رو چک کنید که درست بنویسید
    حتما فرمت بین المللی بنویسید. یعنی از پلاک شروع کنید به آخر.
    حتما اسم شهر و استانتون رو بنویسید که بعدا مشکلی پیش نیاد واسه دریافت نامه و .....
    کد پستیتون رو هم اگه بنویسید که خیلی خوبه چون پست ایران با آدرس انگلیسی یکم مشکل داره و باز با کدپستی میاره دم خونه

8- 2- تلفن :
    میتونید 2 تا تلفن بدید (بهتر هست 2 تا بدید).
    حتما یکیش تلفن همراهتون رو بدید.
    اون یکی هم تلفنی که راحتتر میتونن شما رو پیدا کنن
    دقت کنید موقع نوشتن تلفن حتما باید به صورت بین المللی بنویسید. یعنی کد کشور و کد شهرتون رو بنویسید.
    مثلا:22232425 (21) 98+
    9122223245- 98+ یا 2223245(912) 98+

8- 3-ایمیل :
    ایمیل هم باید بدید. الان دیگه همه چیز از طریق ایمیل انجام میشه و نداشته باشید خب جواب پذیرشتون رو بهتون نمیدن
    ایمیلتون مهم نیست مال کجاست یاهو یا جیمیل یا ......
    برای ایمیلتون باید یه چیز رسمی بدید.یعنی این ایمیل جنگولکیهای شخصیتون رو ندید.مثلا ندید Mehr5555 یا dokhtarkhoobe
    اینطوری باشه: mehranoun.forum@yahoo.com یعنی یه ترکیبی از اسم و فامیلتون باشه بدون سال تولد و ..... که راحت بفهمن با کی دارن مکالمه میکنن و پیغام میدن.
    اگه ندارید، یه ایمیل بسازید مخصوص همین کارهای اپلایتون باشه.

*هر مکالمه ای با دانشگاه دارید همیشه با 1 ایمیل انجام بدید که بتونید راحت ردگیری کنید.
    * اگه میخواید سوالات مشکوک بپرسید از دانشگاه یا خیلی قبلتر از قضیه اپلایتون میخواید ایمیل بدید و سوال کنید و اطلاعات بگیرید با یه ایمیل دیگه بدید بهتره. چون غیر رسمی یا بیادبانه یا فوری یا ... که باشه اونا دیگه این رو نمیبندن به شخصیت شما و بعدا رو اپلیکیشنتون اثر نمیذاره.

9- فرمت فایل:
    ته تهش که رزومتون آماده شد و خواستید save کنید باید دقت کنید به چه فرمتی هست. شما به هر فرمتی که میتونید ذخیره کنید. ولی چک کنید که دانشگاه چه فرمتی میخواد و همون رو براشون بفرستید.

99% ازتون فرمت pdf رو قبول میکنن.

دقت کنید:
    فایل word شما رو اگه یکی با نسخه دیگه برنامه یا تو یه کامپیوتر دیگه باز کنه، ممکنه تمام صفحه بندیتون بهم بریزه. یا نتونه بازش کنه یا ....
    بهترین فرمت برای تمام اسناد و مدارکتون که به دانشگاه میخواید بدید همین PDF هست. همه رو با این فرمت ذخیره کنید.

برای ذخیره کردن هم دقت کنید یه اسم مناسب برای فایلتون بذارید. مثلا بنویسید: MehrabounForum Resume
    یعنی مشخص بشه که این فایل مال چه کسی هست (مال من!) و چه مدرکی هست (رزومه)

فعلا همینا به ذهنم رسید. باز اگه چیزی بود میگم.فعلا با همینا شروع کنید به نوشتن و تهیه نسخه اولیه تا برای بقیش بیام کمک

*- این رو در مورد مشخصات یادم رفت بگم:
    شما اگه رزومتون 10 صفحه هست باید بالای همه 10 صفحه مشخصاتتون رو بنویسید.
    منتها تو صفحه اول، مشخصات کامل میذارید (آدرس و .....) تو صفحات بعدیف هم فونت اسمت رو کوچکتر میکنی که کل صفحه رو نگیره، هم دیگه آدرس رو نیمذاری. یعنی اسم، 1 شماره تلفن (نهایت 2تا)و 1 ایمیل رو باید تو صفحات بعدی هم بنویسید.

ویرایش توسط mehrabounr : February 9th, 2013 در ساعت 02:30 AM

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)