نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا این تاپیک برای شما مفید بود و راهنمایی کافی ارائه ک

رأی دهندگان
29. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بله. بسیار مفید بود.

24 82.76%
  • خیر . اطلاعات تکراری بود و به کار هم نمیره

0 0%
  • به توضیح بیشتر نیاز دارم

5 17.24%
  • نظر خاصی دارم که در تاپیک یا پیام خصوصی مطرح میکنم

0 0%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 12 , از مجموع 12

موضوع: رزومه برای پذیرش رشته مدیریت

Senior Member mehrabounr آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

پیش فرض پاسخ : رزومه برای پذیرش رشته مدیریت

ادامه قدم پنجم:
    من یادم رفت اندازه های صفحه رو بگم:

10- اندازه صفحه:
    تو word شما راحت میتونید سایز صفحتون رو درست کنید. موقع نوشتن هر چیز رسمی از جمله رزومه از همه طرف باید یه کادری رو خالی بذارید.

من دیدم که بعضی مشاورها میگن 1inch که میشه 2.5سانتی متر. بعضی مشاورها میگن 2 سانت. بعضی هم 1.5 واسه این نظر زیاده.
    منتها 2.5 سانت خالی بذارید بخواید یه رزومه 1 صفحه ای هم دست کنید دیگه چی توش جا میشه؟؟!

من اینطور در نظر میگیرم، که بالاخره میخوان این رزومه منو بایگانی کنن، پس به اندازه یه پانچ کردن جا لازم داره. یه پانچ معمولی حدود 1.5 تا 2 سانت میاد تو صفحه. یعنی همین 1.5سانت یا 2 سانت خالی گذاشتن از هر طرف خوبه. (رزومه خودم 1.5سانت فاصله داره)

کلا این قسمت رو بعدا مجبور میشید دستکاری کنید. شما با 2 سانت از هر طرف شروع کنید. بعد که همه مطالب رو نوشتید، اگه دیدید صفحاتتون زیاده ، میتونید کادر خالی رو کم کنید که نوشته هاتون بیشتر جا بشه. یا برعکس.
    در هر صورتش از 1.5سانت چپ و راست و بالا و پایین کمترش نکنید.

* خوبی این اندازه اینه که شما معمولا اسمتون رو مینویسید یعنی 1.5سانت بالای اسم خالیه. خود اسم هم که کل خط رو نمیگیرهف یعنی لو نمیره از بالا جا کم گذاشتید. از بغل هم معمولا هی تیتر درهتی میزنید و میاید توتر مینویسید.یعنی سمت چپ هم معلوم نمیشه که فاصلش کمه. میمونه سمت راست و پایین. که اونم خودتون حواستون باشه دیگه. یه جوری ننویسید تا لبه صفحه بیاد.

قدم ششم: درست کردن template
    شما موقع نوشتن رزومه هی اطلاعات داخلش رو جابه جا میکنید و بالا و پایین میکنید. ترتیبشون عوض میشه. ولی شکلش تقریبا ثابته. برای همین اینکه یه چیز فیکس براش درست کنید که فرمت ثابتی داشته باشه خیلی خوبه.

منم منظورم از این Template همین فرمت صفحه هست.

*امیدوارم که همتون کار با word, excel, درست کردن جدول در word رو بلد باشید. بلد نیستید همین الان برید یاد بگیرید بعد بشینید رزومه بنویسید. چیز سختی نمیخوام فقط یه جدول ساده است.

اول اندازه های صفحتون رو درست کنید. default خود برنامه word یکم زیاده. بذارید رو 2 سانت از هر طرف. تو قسمت page setup میتونید عوض کنید.
    بعد میتونید یه header بذارید که تو این اسمتون نوشته میشه. البته به نظر خودم با header کار کردن دردسر سازه و ترجیح میدم با خطوط و جدول تو صفحه اصلی کار کنم.
    از همین اول هم تو قسمت view برید و تیک grid lines رو بزنید. اینطوری انگار رو یه صفحه شطرنجی دارید مینویسید. یکم ممکنه دیدنش سخت باشه یا فکر کنید خطها رو چاپ هم میکنه (که چاپ نمیشه) خوبیش اینه که اینطوری قشنگ میتونید ببینید همه چیز زیر هم هست یا نه باید جابه جا بشن و ..... یا جدولتون رو از کجا شروع کنید یا چندسانت فاصله هست تا لب صفحه یا ....

بعدش از جدول استفاده کنید. خوبی جدول اینه که باعث میشه همه چیز مرتب باشه. میتونید تمام border هاشو پاک کنید که هیچ خطی دیده نشه ولی باز همه چیز مرتب باشه. از این table تو برنامه word خوب استفاده کنید که کارتون راحتتر میشه.
    تو صفحتون یه جدول بکشید (insert table) که 3یا 4 ردیف داشته باشه .ردیفهاش مهم نیست بعدا میتونید اضافه کنید. ولی حتما 2 تا ستون میخواید. 2 تا ستون یا قسمت رو لازم دارید برای اینکه باید یه جا اطلاعات رو بنویسید و یکی هم سالهاشون رو.
    این پایینی رو نگاه کنید:

Work experience:
    2010-2013
    Consultant, compnay X

• jobdescription 1
    • job description 2
    • job description 3
    2006-2010
    Consultant, compnay X

• jobdescription 1
    • job description 2
    • job description 3

(طبق چیزایی که من خوندم و حرفهای مشاورها

برای تمام قسمتهای رزومتون از "سرتیتر" و "تیتر" و بعد هم "مطالب موردی" استفاده میکنید.
    برای سرتیتر از فونت 14 یا فونت 12bold استفاده کنید.
    برای تیتر از سایز کوچکتر
    برای مطالب موردی از فونت ساده 11

برای هر موردی که ذکر میکنید بهتره از bullet point استفاده کنید.. منظور همین دایره مشکیها هست که تو این جدوله هم هست.
    حالا تو خود word شکلهای این دایره ها متفاوته و چند مدل داره که بتونید استفاده کنید یا خوشگلش کنید.

به هر صورت یه همچین جدول 4 ردیفه و 3 ستونه درست کنید. بعدش هی این رو کپی کنید و دوباره بپسبونیدش. یعنی 2 صفحه رزومتون رو با یه همچین جدولی پر کنید.

این میشه template شما. بعدش میاید و جای این نوشته های الکی، تیترهای هر بخش رو میذارید و اطلاعات هر بخشی رو وارد میکنید.

کلا میخواید یه شکل یا حالت درست کنید و تو تمام رزومتون این رو حفظ کنید. فقط نوشته هاش رو هی عوض میکنید. حالا هر جوری که خودتون راحتید یا بلدید یا خوشگلتر میشه

(دیگه خسته شدم. میدونم این بخش template رو همچین خوبم توضیح ندادم ولی خب کنار بیاید. منظور رو فهموندم. خودتون سلیقه به خرج بدید)
    Sorry if you haven't received an answer from me. I don't check the forum any more. If you want to talk, find me on Linkedin or through email.
    Bear in mind I only have information about USA Business school and business PHD admissions.*Who ever says apply to top 30, say NO

Senior Member mehrabounr آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

پیش فرض پاسخ : رزومه برای پذیرش رشته مدیریت

قدم هفتم: نوشتن رزومه و وارد کردن اطلاعات

فکر کنم مسئله بعدی که باید در موردش بگم، اولویت و ترتیب نوشتن مطالب هست.

سر این موضوع هم دعوا زیاده و هم بحث و نظر. همه هم درست میگن.

این رو در نظر داشته باشید و بعد خودتون میفهمید باید چی کار کنید :
    واسه نوشتن رزومه باید به ترتیب اهمیت جلو برید. این "اهمیت" کاملا بستگی به این داره که برای چه مقطعی، چه رشته ای، چه دانشگاهی میخواید اپلای کنید و طرفتون که میخونه چه چیزی براش مهمتره.

این رو هم در نظر داشته باشید موقع نوشتن رزومه:
    توی کل رزومه نویسی، عرف هست که اطلاعات رو به صورت دنده عقب مینویسن. یعنی از اخرین رخداد به اولین. یعنی اون چیزی که به زمان حال نزدیکتر هست رو اول مینویسید بعد برمیگردید عقب. مثلا اول ارشدتون رو مینویسید بعد لیسانس. تو همه قسمتها همینطوری هست. مگر اینکه دانشگاه مشخصا گفته باشه که به ترتیب. این رو اگه لازم باشه تو سایتشون ذکر میکنن و با نوشتن chronological order یا Reverese Chronological order مشخص خواهند کرد. اگه چیزی نگفته بود همینی که عرفه یعنی از آخر به اول بنویسید.
    حالا بریم سر خود رزومه:
    اول اول همه، اسم و مشخصاتتون مهمه. یعنی باید یه طوری و یه جایی بنویسید که طرف با گوشه چشمش هم اگه نگاه کنه بتونه اسمتون رو راحت پیدا کنه. یا اگه برگه هاش افتاد زمین قاطی شد، بتونه راحت بگرده و برگه شما رو از رو اسمتون بکشه بیرون.
    اسمتون رو با فونت بزرگ و اول صفحه بنویسید. (اگه خواستید از حالت دیگه استفاده کنید مثلا همونی که گفتم اسم رو به صورت عمودی بغل صفحه بنویسید، باز هم این رو رعایت کنید. البته بگم من این حالت رو کم دیدم وعرف نیست. همه اکثرا یه فرمت ساده رو رعایت میکنن و اسمشون رو همون بالای صفحه مینویسن)

مشخصات هم که گفتم آدرس و ایمیل و تلفن. لازم نیست با فونت بزرگ بنویسید مثل اسمتون. فونتش رو کوچیک کنید. حتی از فونت معمولی متنتون که گفتم بهتره 11 باشه هم میتونید کوچکتر کنید و بذارید 10. همینقدر که خوانا باشه و طرف نیاز به ذره بین نداشته باشه خوبه. ولی مشخص هم باشه که این چی هست که نوشته شده یعنی اگه دیدید تو خوندنش مشکل دارید میتونید بزرگترش کنید.

* دقت کنید که تو word حتما لازم نیست فونت رو 1 سایز بزرگتر کنید. میتونید 0/5 سایز بزرگتر یا کوچیکترش کنید. منتها این نیم سایز تو خود فونتهای تعریفی برنامه نیست یا با shortcut نمیتونید نیم سایز تغییر بدید. تو قسمت size باید دستی تایپش کنید. در ضمن اینکه به جز نیم، بقیه کسرها رو قبول نمیکنه یعنی نرید یهو بزنید 0/3 این رو نمیپذیره.
    این کلکه. یاد بگیرید و استفاده کنید. یه موقعی مثلا میبینید 1 خط تو صفحتون جا نمیشه و میره صفحه بعد و کاریش نمیتونید بکنید. یکی یا چندتا از خطهاتون رو نیم سایز کوچیک کنید. درست میشه. این نیم سایز تو فونت مثلا 11و 12 اصلا مشخص نمیشه. حتی میتونید 2-3 تا کلمه وسط یه خط رو تغییر بدید که جملتون به جای 1.5 خط بشه 1 خط و اصلا فرقشون رو هم تشخیص نمیدید.

بعد از اسمتون، باید شروع کنید اطلاعات بدید. نوشتن رزومه از اینجا شروع میشه.

اولین چیزی که باید ذکر کنید، سابقه درسیتون هست. مهم نیست چه مقطعی اپلای میکنید، تو بخش رزومه اول همه باید سابقه درسی رو بنویسید.

فقط هم تحصیلات دانشگاه رو ذکر میکنید. (من تا حالا رزومه ندیدم کسی برای پذیرش لیسانس رزومه بنویسه برای همین در موردش حرفی نمیزنم. اینها برای ارشد و دکترا هست که میگم) البته اگه کاردانی خوندید هم باید بنویسید. کلا از دبیرستان به بعد رو ذکر کنید.

این اطلاعات رو برای همه تحصیلاتتون (بدون توجه به هدفتون برای اپلای) باید بگید: نام دانشگاه، نام مدرکی که گرفتید، معدلتون، سالی که درس خوندید.

چندد تا نکته در همین مورد:
    1- معدل رو به صورت کسری بنویسید.
    یعنی بنویسید شما شدید 16 از 20. منظورم اینه که معیار و حد بالایی معدل رو حتما بگید که بدونن مثلا 4 از 4 شدید یا 4 از 4.5 (بله. معدل 4.5 هم داریم!)
    مثلا یکی از شکلهای زیر:
    BA in finance, University of Tehran, GPA 15.82/20 , 2002-2006

BA in finance, University of Tehran, GPA 15.82 of 20 , 2002-2006
    BA in finance, University of Tehran, GPA 15.82 out of 20 , 2002-2006

این بالاییها جز Must بودن. حتما حتما در همه حالتها باید ذکر بشن. یه سری چیزها هم هست که بهتره یا باید ذکر بشن ولی برای مورد خاص و عمومی نیستن.

2- مثلا کسایی که تو دوره لیسانس و ارشد و دکتراشون تز داشتن، باید تو همین قسمت تحصیلات، زیر مقطع مربوطه، موضوع تزشون، تاریخ ارائه و نمره اون رو هم بنویسن.

3- یه چیز دیگه که بعضی ها مینویسن، به خصوص تو مهندسی خیلی رایجه (تو مدیریت من ندیدم ولی شاید بنویسن)، اینه که بچه ها میان چند تا از واحدهای تخصصیشون رو که پاس کردن یا اگه واحد انتخابی خاصی گرفته بودن، ذکر میکنن.
    بگم من تو تمام رزومه های خارجی که دیدم، ندیدم کسی این کار رو بکنه و فقط تو نمونه های ایرانیها دیدم. پیشنهاد هم میدم که شما هم ننویسید چون رزومه یه چیز خلاصه از سابقتون هست و لازم نیست تمام زیر و بمش رو بدونن. اگه اطلاعات اونقدر ریز بخوان خودشون مراجعه میکنن به ریز نمرتون.

فقط در صورتی همچین کاری رو بکنید که رشتتون یه چیز خاص بوده و هیچ جای دیگه همچین چیزی وجود نداشته. والا سیلابس درسی رشته مالی،حسابداری، بازرگانی و .... معلومه. یعنی کلیتش مشخصه و همین که میگید مدرکتون یه همچین چیزهایی بوده همه یه انتظارات مشخصی رو دارن یه بازه خاصی میاد تو ذهنشون.

4- نکته مهم : اگه شما فقط تو ایران درس خوندید، همین که آدرس خونتون رو ایران نوشتید بسه. یعنی جلوی موارد درسیتون مینویسید دانشگاه فلان و معدل و ... (همون اطلاعات لارم) و همین کافیه.
    ولی دقت کنید. اگه محل درس خوندتون با محل تولد یا زندگیتون متفاوته یا متفاوت بوده، باید ذکر کنید که این مدرک رو تو چه کشوری گرفتید.
    مثلا اگه شما لیسانس اینجا بودید، ارشد رفتید سوئد حالا میخواید اپلای کنید برای دکترا. اینطوری مینویسید.
    Master X, University of X, GPA X, Year x-y, Stockholm, Sweden
    Bachelor X, University of X, GPA X, Year x-y, Tehran, Iran

این از قسمت درسی. دیگه چیزی به نظرم نمیرسه که مهم باشه و نگفته باشم. اگه چیزی باشه مطمئنم خودتون میدونید یا میفهمید چیکار باید بکنید.

بعد از قسمت درسی باید ببینید که اولویتتون چی هست و بر همون اساس بنویسید. بقیش رو تو پست بعدی دنبال کنید
    Sorry if you haven't received an answer from me. I don't check the forum any more. If you want to talk, find me on Linkedin or through email.
    Bear in mind I only have information about USA Business school and business PHD admissions.*Who ever says apply to top 30, say NO

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)